Dodaj do ulubionych

Drugie ostrzezenie dla Kan z Oz

05.05.21, 12:44
Prosimy o pohamowanie sie. Szczegolnie grupowe obrazanie przez Ciebie forumowiczow nazywanych gownem na ostatnich Pierdulach i na watku "Respekt" jak i nazywanie konkretnych osob "glupie" lub "bitches"sa wyraznym lamaniem Netykiety.

Przypominamy rowniez, ze admini Gazety Wyborczej moga zamknac forum, na ktorym notorycznie lamana jest netykieta.

Nastepnym krokiem po nie zastosowaniu się do ostrzeżenia bedzie zabanowanie nicka kan_z_oz
Obserwuj wątek
      • kan_z_oz Re: Drugie ostrzezenie dla Kan z Oz 10.05.21, 13:39
        Ok, permakultura.
        Mieszkam w centrum gdzie zostala stworzona. Hinterland w QLD.
        Nasz bliski od lat ponad 8-miu przyjaciel. Jeden z ojcow calego nurtu, ktory wyrosl w Australii. Max Lindegger.

pacific-edge.info/2007/07/a-short-and-incomplete-history-of-permaculture/

Porownujemy notatki od lat. Kontakt mamy glownie z powodu pszczol.

650 hektarow zakupionych w latach 60-tych przez grupe ekologicznie uczulonych ludzi. W ramach spolecznosci "Crystal Waters" w 1976 powstala pierwsza w Australii i poza Tasmania grupa permakultury.

Grupa nigdy nie przeszla przez barykade samowystarczalnosci. Max byl bardzo wyrazny w temacie oraz dlaczego. Spolecznosc zawiodla bo wiekszosc nie majac zawodow rzemieslniczych musiala znalesc prace 9am -17 co zabilo koncept. Max nigdy nie zyl z permakulury w ktora tylko wladowal grubo zarobione pieniadze z biznesu prowadzonego.

Z calego nurtu powstala swiadomosc, ze nie da rady lac chemii/herbocydow/ pestocydow jak wody na uprawy.

Co dalej powstalo w okolicy? Setki roznych ogrodow, gdzie wprowadzajac bardzo podstawowe zasady nie uzywania chemii oraz rozsadnego siania/sadzenia zostaly zaadoptowane takowe jako normy tutaj.

Jak ma sie to do obecnego nurtu permakultury twierdzacego, ze wynalazlo kolo czy znalazlo sposb jak zalozyc ogrod aby nie bylo potrzeby ogrodowania? Trend, ktory zniknie jak diety gdzie mozna spalic nadmiar tluszczu bez pracy.

Ogrod jest praca. Jest tez dla ludzi rozciagnieciem tego co widza jako dbanie o siebie samych jako czesc.

Max jest i byl inspiracja dla mnie od lat. Jestem naprawde blogostawiona, ze sie znalazlam w kolebce permakultury z zalozycielami, gdzie mozna smialo wymieniac poglady oraz idee.
        Banany lady fingers bardzo pasuja w tym ukladzie bo ojciec zalozyciel nie ma pojecia co zrobila czecs korpo-jobo z jego pomyslem. Czytam wiec od lat Luizy wynurzenia...ogrodowe..czekajac na cos normalnego. Nupe. Nurt nie pozwala bo to jest juz religia jedynego ogrodu.

Musze powiedziec, ze dostarczylo to mi wiele godzin smiechu gleboko dyskutowanego z ojcem permakultury, ktory obecnego fadu nie zna. 8 lat trzymania zebow za jezykiem na forum aby komus nie popsuc biznesu.

Nie wiem czy dalej jest sens??? Jaki?
        • kan_z_oz Re: Drugie ostrzezenie dla Kan z Oz 12.05.21, 10:13
          Permakultura w momencie zalozenia (zostala stworzona w Australii) byla ogolnym konceptem, gdzie sianie pietruszki oraz sadzenie marchwi czyli sadzenie bylo tylko jednym z elementow permakultury. Calosc permakultury to trend hipisow, atywistow, patrzacych jak zyc w harmonii z przyroda. Ta czesc zawiera tez wedlug Maxa teorie, ktora opiera sie na spirytualizmie gdzie czlowiek musi miec polaczenie z przyroda. Musi tez miec polaczenie z ekonomia/finansami co wychodzi z jego szwarcarskiej inzynierskiej edukacji. Calosc jest jak czolg, ktory dziala bo wiosna rosnie i Max ostrzega, ze sa przerazliwe spory, klotnie w ramach demokratycznie wytyczonych podzialow. Nie dla kazdego i nie rekomenduje.

Widzi sadzenie na obrzezach miast. Nie czarujmy sie sadzenie w centrum ma ograniczenia. Kwasny deszcz w miescie gdzie caly transport jest oparty na ciezarowkach disla, gdzie srednia samochodu na drodze 10 lat jest ok, wiecej - duzo. Jaki deszcz spada na uprawy?
          Mozna zalozyc filtry. Jest technologia. Nalezy podlaczyc prad aby funcjonowaly. Mamy taki ze wzgledu na pyl z suszy oraz kwitnace na dzialce obok eukaliptusy. Jak daleko mozna popchnac system i ile mozna wlozyc? Nalezy znowu zastosowac uniwersalna metode hippi perma kultury - na tyle na ile sie oplaca. Dalej jest bez sensu.
          Kwalifikacja akadamicka - rolnik.

Kazdy kawalek ziemi mozna tylko usprawnic do pewnego punktu. Dalej nie ma sensu. Permakulkura holistyczna wedlug Maxa. Pewnie dlatego sie nigdy nie dorobil i zyje bardzo skromnie. Byl w 60 krajach i naucza ludzi jak zakladac ule oraz zyc z pszczlarstwa w miedzyczasie uczac jak uprawiac poletka metoda, ktora kazdemu z PRL-u jest znana. Wakacje u ciotki na wsi.
    • kan_z_oz Re: Drugie ostrzezenie dla Kan z Oz 12.05.21, 10:45
      Moja klientka od lat 8-ciu. Prezydent ogrodow dla lokalnej spolecznosci - czlonkowie? 250 ogrodnikow. W zeszlym roku nie robili nic z powodu kovida . W tym roku podobnie. Nic. Nie ma zadnych otwartych ogrodow.
      Powodem nie jest strach. Jest brak zabawy/ dochodu oraz publicznosci.
      Nie czarujmy sie jeden lub dwa dolary za wstep. Moze 5?

Otwarte ogrody sluza tutaj swietnie ludziom, ktorzy sprzedaja ogrody na wesela. Po to sie to tutaj robi. Dla reszty kosztowne hobby.

Grzybobranie. W 1996 roku rzad zalozyl obowiazkowe ubezpieczenia na zajecia ryzykowne. Mieszkalam w Gorach Snieznych, gdzie zniknely zajecia jazdy konnej, wspinaczki, zaglowek. Ubezpieczalnia zabila duzo biznesow. Koszty sa tak wysokie oraz ryzyko wyladowania w wiezieniu bez, ze nie bylo sensu.

Zorganizowanie grzybobrania gdzie legalnie wszyko gra jest mozliwe. Nalezy tylko miec setki uczestnikow oraz odpowiednia strukture PtyLtd, ktora wymaga wysokiego ubezpieczenia, tysiece $$ na ksiegowego. Uwazam, ze jest absolutnie nie do zrobienia na grzybach amatorsko. Nie interesuje mnie kto z czego zyje ale zdecydowanie opowiesci dziwnej tresci mnie denerwuja.
      • ertes Re: Drugie ostrzezenie dla Kan z Oz 12.05.21, 15:18
        Nie wiem co to jest "banonwe drzewo" choc podejrzewam to jakis nacpany wytwor.

Ale ja nie o tym.
        Nastepnym razem to bym proponowal zakupic cos takiego bo ten teges pilka reczna to troche nie bardzo:
        www.bunnings.com.au/dewalt-18v-li-ion-cordless-reciprocating-saw-skin-only_p6260259
        No i wiesz, ta zazdrosc Luizy ogrodu... to wiesz, taka dosc prostacka... Ty masz fajny ogrod ale mysle ze moglabys duuuuzo sie nauczyc od Luizy. No nie tylko agrykultury.... tylko tego drugiego tez co sie pisze bez "agry"...

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka