Dodaj do ulubionych

Czym wyczyscic przeplywomierz

29.08.06, 23:27
Witam.Mam pytanie czy ten czujnik w przeplywomierzu mozna czyscic spirytusem
czy moze czyms innym??
Obserwuj wątek
    • spark1.8 Re: Czym wyczyscic przeplywomierz 30.08.06, 09:04
      IMHO czyszczenie nic nie da. Jego zużycie polega na wypaleniu platynki (część
      która nagrzewa się do ponad 100 st. - brud z dolotu powietrza przyspiesza to
      wypalanie) i (lub) zużyciu termistora (część która "sprawdza" temperaturę
      platynki)
    • piotrcar Re: Czym wyczyscic przeplywomierz 30.08.06, 09:15
      Hmmmm.Teraz to juz sam nie wiem czy to przeplywomierz.Dzisiaj rano
      wstalem,pierwsze co to poszedlem do samochodu odlaczylem przeplywomierz no i na
      poczatku bylo ok,przejechalem sie kawalek chodzila jak zyleta ale po 5 minutach
      wpadlem na pomysl aby podlaczyc go spowrotem no i tez bylo w miare dobrze,ale
      bez przeplywomierza lepiej no i znowu go odlaczylem ale juz nic to nie dalo bo
      bylo tak jak i z przeplywomierzem,wiec teraz to juz nie wiem czy to on jest
      popsuty czy nie.
      • aquarius01 Re: Czym wyczyscic przeplywomierz 30.08.06, 11:17
        Odpowiem hurtem :)

Twoje testy praktycznie w jednoznaczny sposób pokazują, że masz do wymiany
        przepływkę.

Tak - rura dolotowa powietrza do puszki filtra kończy się krótkim wlotem w
        ksztalcie litery L, którego koniec jest w okolicach lewego reflektora.

Cyk, Cyk, Cyk w okolicach przepustnicy oznacza jedno - masz uszkodzony silniczek
        krokowy odpowiedzialny za wolne obroty. Możesz go spróbować przeczyścić
        <http://www.fanta-team.org/porady.php?tid=9> ale nie sądzę, żeby to coś dało,
        ale jestem dobrej myśli.

Do roboty więc. Na Twoim miejscu zacząłbym od standardowych czynności, czyli:

1. Czyszczenie przepustnicy <http://www.fanta-team.org/porady.php?tid=6>;
        2. Czyszczenie krokowca - ja nie przestanie "cykać" niestety do wymiany;
        3. Wymiana przepływki;
        4. Sprawdzenie na komputerze, czy nie ma jakiś błędów wskazujących np. na
        uszkodzenie sondy lambda;

Z tego co widzę to conajmniej jedno z tych kilku zdarzeń jest powodem Twoich
        bezsennych nocy :)
    • piotrcar Re: Czym wyczyscic przeplywomierz 30.08.06, 11:32
      Dzieki za wasze dobre rady.Wlasnie wrocilem z autka noi powiem wam co
      zrobilem.Wzielem sciagnelem przeplywomierz i popatrzylem sobie na niego i nic w
      nim ciekawego nie widzialem:))))Ale w miedzyczasie odlaczylem akumulator na 20
      minut po czym zalozylem przeplywomierz i zalaczylem kleme odpalilem,pochodzil z
      20 minut,zagrzal sie az sie wentylator wlaczyl,no i narazie pojezdzilem troszke
      i jest w miare dobrze bo nie strela i mocy troszku przybylo ale to jeszcze nie
      jest to co powinno byc ale juz jest :)na mojej twarzy,ale jeszcze kupie ten
      przeplywomierz i wtedy zobaczymy co sie bedzie dzialo.Aha a troszku zle
      powiedzialem to nie jest takie cyk cyk tylko bardziej takie ciagle bzzzz
      bzzzzz.Ale jeszcze to ozbiore i zobaczymy co tam slychac.O wszystkim bede
      informowal na bierzaco.jeszcze raz dziekuje i pozdrawiam
      • aquarius01 Re: Czym wyczyscic przeplywomierz 30.08.06, 11:41
        To buczenie na 100% pochodzi od silnika krokowego - miałem dokładnie tą samą
        usterkę. Kwalifikuje się do wymiany. Czyszczenie nic nie pomoże niestety.

Czeka Cię trochę wydatków, ale spokojnie sobie z tym poradzisz bo wymiana tych
        części jest prosta i szybka. Po wymianie warto pojechać do ASO i zrobić "reset"
        "kompjutera" :)
          • aquarius01 Re: Czym wyczyscic przeplywomierz 30.08.06, 14:05
            Zależy do jakiej wersji. Do mojego rocznikia nowy krokowiec to około 400 zł
            brutto. Ja znalazłem dobry egzemplarz na allegro u użytkownika Cargryf i kupiłem
            za 150 zł z trzymiesięczną gwarancją - jak na razie już siedzi w aucie rok i nic
            się z nim nie dzieje. Może tam spróbujesz zapytać ? ;)
            • qbus00 Re: Czym wyczyscic przeplywomierz 30.08.06, 15:16
              aquarius01 napisał:

> Zależy do jakiej wersji. Do mojego rocznikia nowy krokowiec to około 400 zł
              > brutto. Ja znalazłem dobry egzemplarz na allegro u użytkownika Cargryf i kupiłe
              > m
              > za 150 zł z trzymiesięczną gwarancją - jak na razie już siedzi w aucie rok i ni
              > c
              > się z nim nie dzieje. Może tam spróbujesz zapytać ? ;)

Na razie trzymam reke na pulsie w zaprzyjaznionym sklepie ;). U mnie krokowiec
              jest jakis powalony (taki jak czyszcza na Fanta Squad) - ostatnio gosc z allegro
              mi wmawial, ze przez to, iz on taki to nie mam TSa tylko Boksera ;).
    • piotrcar Re: Czym wyczyscic przeplywomierz 30.08.06, 11:47
      aha i jeszcze jedno pytanko:ile moze palic alfa z silnikiem 1.6 dodam ze jezdze
      z lekka noga ale na 10 litrach robie 75km czy to dobrze czy moze jednak za
      duzo???a od dzis zaczelem tankowac shell Vpower bo mnie szlak trafia ze oja
      alficzka nie ma mocy,moze chociaz benzynka lepsza jej pomoze
      • krechu Re: Czym wyczyscic przeplywomierz 30.08.06, 11:59
        Może to wynika z konstrukcji silnika (1.4 Bx) ale Shell v-power się u mnie nie
        sprawdził. W zeszłym tygodniu po zalaniu autka V-powerem na trasie Kraków-
        Warszawa wskaźnik poziomu paliwa (na płatnej A4) opadał tak, że przeraziłem się
        czy na pełnym baku dojadę na miejsce (spalanie na trasie ok 380 km - 38l).
        Myślałem ,że odzywa się lambda. W trasie powrotnej zatankowałem się na jakimś
        Jet'cie (E95) - spaliła (31 l. Od tej pory odpóściłem sobie v-powera (zrobiłem
        już 2 500 km) i wszystko jest w normie. Może trafiłem na jakieś lewe paliwo
        (stacja podobno dobra) ale ten opadający wskaźnik robi zbyt duże wrażenie.
        Dodam, że jechałem w podobnych warunkach i z podobną prędkością.

Pozdrawiam
        Krechu
        AR 145 1.4 Bx
      • aquarius01 Re: Czym wyczyscic przeplywomierz 30.08.06, 12:11
        Mam ten sam silnik (zakładam, że Twój silnik to 1.6 TS). W jeżdzie mieszanej -
        trasa około 30 km i po mieście około 15 km - praktycznie codziennie średnie
        spalanie mam w granicach 9l/100 km. Jeżeli Twoje spalanie jest zdecydowanie
        wyższe zaiteresuj się sprawdzeniem sondy lambda, gdyż ona jest głównie żródłem
        problemów z kiepską pracą ślinika i jego dużym apetytem na paliwo. Sprawdź, czy
        przypadkiem nie masz czarnego nalotu na końcówce rury wydechowej co jest oznaką
        nieprawidłowej pracy sondy. I naprawdę zastanow się nad podpięciem auta do
        komutera - będziesz miał pełniejszy obraz całości.

Z doświadczenia powiem tak. Swego czasu zalewałem Vervę 98 na PKN. Różnice w
        spalaniu były owszem ale in plus, czyli samochód zaczął palić około 1,5 litra
        więcej na 100 km a różnic w jakości jazdy żadnych, więc nie sądzę, żeby przy
        V-Power było lepiej. Teraz jeżdżę tylko na Pb95.
        • piotrcar Re: Czym wyczyscic przeplywomierz 30.08.06, 12:17
          Dzieki za wszystkie informacje.Najpierw wymienie ten przeplywomierz a jak to
          nie pomoze to pojade na ten egzaminer i zobaczymy co pokaze.A tak po za tym to
          akurat nie mieszkam w polsce tylko w szwecji i tu tankuje wiec tak na moj rozum
          to tu nie jest takie oszukane paliwo jak w polsce.pozdrawiam
        • malgoska1 Re: Czym wyczyscic przeplywomierz 30.08.06, 12:39
          Witam.

> Z doświadczenia powiem tak. Swego czasu zalewałem Vervę 98 na PKN. Różnice w
          > spalaniu były owszem ale in plus, czyli samochód zaczął palić około 1,5 litra
          > więcej na 100 km a różnic w jakości jazdy żadnych, więc nie sądzę, żeby przy
          > V-Power było lepiej. Teraz jeżdżę tylko na Pb95.

Ja też jeżdżę na Pb95. Ilościowo około 90% benzyny tankuję z dystrybutora nr3
          stacji Neste na Wojska Polskiego w Bydgoszczy ;))
          Raz z ciekawości zatankowałem V-Power Racing. Żadnych ubocznych skutków
          odnośnie osiagów auta nie zauważyłem. Natomiast zużycie tej benzyny w ponad
          600km trasie było o 10% mniejsze niż Pb95 z Neste, czyli 7,5l/100km zamiast
          średniej z ponad 10kkm 8,2l/100km. Jako, że to jednorazowy eksperyment, to nie
          wyciągałbym zbyt daleko idących wniosków...

Pozdrawiam,
          Maciej Loret
      • ttomee Re: Czym wyczyscic przeplywomierz 30.08.06, 21:05
        156 1,6 TS mojego brata/taty pali średnio 8l na 100km.
        Trasa 7 - 7,5; miasto do 9.
        Moj 1,4 TS (146) pali ciut więcej.
        Wszelakie paliwo typu V-power/Racing/Verva - nie zanotowano nic na + poza
        spalaniem - było wyższe.

Pozdr,
    • piotrcar Re: Czym wyczyscic przeplywomierz 30.08.06, 19:24
      Witam dzis po raz kolejny.Czy widzicie ten usmiech na mojej
      twarzy:)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
      ))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
      Wlasnie po dzisiejszych zmaganiach z alficzka,poddala sie jak narazie i
      sprawuje sie dobrze,tzn nie szarpie,nic nie strzela no i dostala troszku
      mocy:))))Jeszcze tylko na drugi tydzien kupie przeplywomierz i mysle ze juz
      bedzie tak jak powinno byc.jeszcze oprocz tego buczy cichutko silniczek krokowy
      ale doszedlem do wniosku ze nie bede go ruszal bo jeszcze sie teraz spiepszy a
      po co.jak stanie to sie wymieni i koniec.Aha wyczyscilem tez przepustnice i
      powiem tyle ze jak byscie ja zobaczyli to byscie sie za glowe zlapali.W skrocie
      powiem tak wygladala tak jak by ja ktos smarem wysmarowal.Wiec od kiedy autko
      wyjechalo z fabryki tzn 2000 rok to nikt do niej chyba nie zagladal.Straszny
      widok.Jak ktos ma ochote zobaczyc jak wyglada nowa szmata po wyczyszczeniu
      przepustnicy to podac maila a ja przesle to piekne zdjecie:))))Moral z tego
      taki:Alfisci i Alfistki nawet jak sie nic nie dzieje z waszymi alfami to
      zagladnijcie co jakis czas do przepustnicy,to nic nie kosztuje a naprawde wiele
      daje:))))))<SZOK>No i teraz w nagrode dla mojej pieknosci przez ktora nie
      przespalem nocy zalalem jej Selenie 10W40 oraz nowy plyn Paraflu.Mam nadzieje
      ze teraz juz da mi spokoj i bedzie grzecznie czekala na swojego
      wlasciciela.Jeszcze raz dziekuje wszystkim za pomoc i serdecznie pozdrawiam.Aha
      jak ktos by jeszcze chcial to tu zalanczam link ktory dzis znlazlem z sonda
      lambda na allegro.Wyglada to ciekawie ale jak jest w rzeczywistosci to nie
      wiem.Sami zobaczcie.
      allegro.pl/item124386337_sonda_lambda_ntk_ngk_4_przewody_uniwersalna_.html
    • piotrcar Re: Czym wyczyscic przeplywomierz 30.08.06, 19:29
      Aha jak by ktos jeszcze chcial to znalazlem tez ciekawe przeplywki.Tylko mam
      pytanie czy zeby kupic przeplywke to ten numer z zewnatrz na obudowie wystarczy
      czy moze trzeba ja rozkrecic i tam cos jeszcze jest???
      allegro.pl/item122721219_przeplywomierz_fiat_alfa_romeo_280_218_019.html
      allegro.pl/item123877857_przeplywomierz_fiat_alfa_romeo_0_281_002_309.html
      • aquarius01 Re: Czym wyczyscic przeplywomierz 31.08.06, 13:28
        Wystarczy numer z obudowy :)

Jak rozumiem, to panaceum na Twoje bolączki było czyszczenie przepustnicy, czy
        jeszcze jakiejś voodoo uskutecznialeś. Z Twojego poprzedniego posta to nie
        wynika tak wprost. Opowiedz dokładnie co zrobiłeś bo to może być przydatne dla
        innych ;)

A o przepustnicy to starzy wyjadacze wiedzą, więc od czasu do czasu ta zaglądają ;)
        • piotrcar Re: Czym wyczyscic przeplywomierz 31.08.06, 17:54
          ok a wiec opisze wszystko od poczatku co zrobilem:
          pierwszy krok to odlaczylem akumulator na 20 minut a w miedzyczasie wyciagnelem
          przeplywomierz i rzucilem sobie na niego okiem i dmuchnelem w niego
          ustami.Zalozylem spowrotem przeplywomierz po czym juz minelo 20 minut i
          zalaczylem kleme i odpalilem.Pochodzil sobie z 20 minut po czym wsiadlem i
          przejechalem sie.Na poczatku strasznie powoli jechalem po czym wcisnelem pedal
          gazu do ziemi i zaczela jechac,ale to jeszcze nie bylo tak jak powinno byc ale
          juz bylo lepiej.Wiec na mojej twarzy zagoscil juz usmiech.Ale wrocilem do domu
          i postanowilem jeszcze zajrzec do przepustnicy.Gdy zdjelem rure
          powietrza,pierwsze co zobaczylem i pierwsze co pomyslalem to ze moja
          przepustnice ktos wysmarowal smarem:((((ale to nie byl smar to byl ten
          nieszczesny nagar.Wiec wzielem sobie sucha szmatke i zaczelem sobie to scierac
          i tak scieralem,scieralem i scieralem az wreszcie wygladala jak
          nowa.Wyczyscilem tylko to co w zasiegu reki,ale widzialem ze tam za tym
          dekielkiem co otwira sie i zamyka tez jest brudne,ale wyczysilem tylko tyle co
          siegnelem.zamontowalem rure powierza no i w droge.Na mojej twarzy zagoscil juz
          wielki :))))))juz bylo prawie dobrze ale,ja mysle ze jak wymienie
          przeplywomierz jeszcze to juz bedzie tak jak naprawde powinno byc.Na drugi
          tydzien juz powinienem miec przeplywomierz,wiec jak go zamontuje to dam
          znac.pozdrawiam wszystkich
          • piotrcar Re: Czym wyczyscic przeplywomierz 31.08.06, 17:57
            tylko jeszcze martwi mne troche duze spalanie,tzn nie martwi mnie ale jak by
            palil mniej to by bylo dobrze.Dzis zatankuje zwykla 95 i pojezdze troche i
            zobaczymy ile spali.Chociaz mi sie wydaje ze jak jade 4km po czym gasze
            auto,postoi puzniej znowu zapalam przejade 4 km i gasze,wiec to chyba przez
            taka jazde tyle mi pali.Ale moze sprobuje jeszcze ta sonde lambde wymienic,ale
            jeszcze nad tym pomysle,narazie idzie do wymiany przeplywka.

I teraz jeszcze mam pytanie.Jaka przeplywke kupic oryginal,czy podrobe?a czy
            ten numer z obudowy wystarczy aby kupic przeplywke czy trzeba ja rozebrac i tam
            jeszcze jest jakis inny numer???Dajcie znac pozdrawiam
      • aquarius01 Re: Czym wyczyscic przeplywomierz 02.01.07, 09:46
        yogii8 napisał:

> nie czysci sie przeplywomierza bo sie go uszkadza......!!!!!!!!!!!!!!!nawet sie
        >
        > go nie wykreca..tylko do wymiany

Wykręca się i czyści jak najbardziej. Nie powtarzaj bzdur jakich nakładł Ci
        jakiś "entelygent". Przepływomierz nie jest niczym innych jak - w dużym
        uproszczeniu - rezystancyjnym czujnikiem temperatury. Problemu z nim wynikają z
        jego zużycia się a dokładniej wbudowanej w nim grzałki. Jednak są sytuacje,
        kiedy problemy z przepływomierzem są związane z jego zabrudzeniem mimo i
        znajduje się za filtrem powietrza to jednak zbierają się na jego powierzchni
        zabrudzenia. Wtedy można go przepłukać (tylko przepłukać - nie wolno stosować
        myjek ultradźwiękowych) alkoholem izopropylowym i poczekać na jego odparowanie.
        Taki zabieg może pomóc a nie powinien dobić dogorywającej "przepływki" ale
        oczywiście nie jest to regułą. Jest to na tyle czułe i drobne urządzenie (jest
        to czujnik półprzewodnikowy), że należy podejść do niego z dużą ostrożnością.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka