Dodaj do ulubionych

Jak sobie wyrobić paszport.

03.01.13, 00:16
Kończy mi się paszport, więc zacząłem się przyglądać jak by go tu wymienić.

Pierwsze zaskoczenie: kosztuje to 90 funtów (w Polsce 140 złotych czyli 1/3 ceny).

Ale to jeszcze nic. Płaci się tylko gotówką, w okienku w konsulacie w Edynburgu.

No dobra, niech im będzie, wypełnię sobie formularz, strzelę fotke, gotówkę w zęby wezmę jak przykładny obywatel XIX państwa i pojadę tam w wolnej chwili. Idę więc na stronę internetową żeby sobie ściągnąć formularz do wypełnienia i co?

www.edynburg.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/dzial_paszportowy/formularze
Rózne sobie mogę sciągnąć, ale akurat ten najważniejszy jest dostepny jedynie w siedzibie konsulatu.

Jak to fajnie czasem dostać taki zimny prysznic na głowę, że w Polsce dalej jest tak, że ci, którzy w obowiązkach służbowych mają myślenie dupy z głowami sobie miejscami pozamieniali.

Jakbym wystąpił te parę lat temu o to brytyjskie obywatelstwo, co nie wystąpiłem, bo po co mi, jestem obywatelem Unii, Polska cywilizowany kraj, srady dupady, to bym teraz paszport sobie załatwił za 70 funtów na poczcie... Aż normalnie żałuję.
Obserwuj wątek
  • tomek854 Spoko, jest uzasadnienie: 03.01.13, 00:46
   Uzasadnienie niemożności drukowania wniosku paszportowego z internetu

   - Dane z wniosku paszportowego są wprowadzane do ewidencji paszportowej przy użyciu specjalistycznego systemu informatycznego, który wymaga umieszczenia fotografii oraz podpisu wnioskodawcy w pozycjach, zgodnie ze wzorem wniosku zawartym w rozporządzeniu.

   - Ponadto stosowana ze względów technicznych odpowiednia grubość papieru pozwala uniknąć zniekształcenia skanowanego zdjęcia biometrycznego (przyklejenie zdjęcia do zwykłej kartki papieru powoduje jej pofałdowanie) i podpisu (dwustronne wypełnienie wniosku paszportowego powoduje perforację papieru, zwłaszcza w ramce, w której wnioskodawca umieszcza swój podpis),

   -Służy to również zapewnieniu bezpieczeństwa danych przechowywanych we wnioskach paszportowych.

   Udostępniając nieodpłatnie jednolite wnioski paszportowe organ paszportowy nie naraża klientów na konieczność drukowania wniosków na odmiennym od powszechnie stosowanego w drukarkach papierze i przycinania do obowiązującego wzoru.
   • tomek854 Re: Spoko, jest uzasadnienie: 03.01.13, 01:36
    Ok, powkurwiałem się, i przystąpiłem do dzieła.

    "Konsulat Generalny RP w Edynburgu uprzejmie informuje, że osoby zamierzające złożyć wniosek paszportowy w Konsulacie muszą wcześniej dokonać REJESTRACJI (kliknij)"

    Kliknąłem:

    Информация для клиентов из Белоруссии. С 16.06.2012 г. электронная регистрация визовых анкет для консульских представительств в Минске, Гродно и Бресте будет доступна по адресу: by.e-konsulat.gov.pl. Хотели бы Вас проинформировать, что доступ к порталу by.e-konsulat.gov.pl возможен только с компьютеров, имеющих польские или белорусские IP-адреса.

    Nosz kurwa...
  • mrzagi01 Re: Jak sobie wyrobić paszport. 03.01.13, 07:21
   tomek854 napisał:


   > Jakbym wystąpił te parę lat temu o to brytyjskie obywatelstwo, co nie wystąpiłe
   > m, bo po co mi, jestem obywatelem Unii, Polska cywilizowany kraj, srady dupady,
   > to bym teraz paszport sobie załatwił za 70 funtów na poczcie...

   Na nazwisko Charles Calthorpe na przykład ;)
  • sven_b Re: Jak sobie wyrobić paszport. 03.01.13, 10:44
   Od kilku lat UE nie wyrabia innych paszportów niż telemetryczne więc będąc Jukeyem, dla potwierdzenia swojego id, i tak musiałbyś stawić się w IPS. Składasz tam wniosek, fotę i odcisk. Śladu palca nie zostawisz na poczcie.
   Formularz zdalnej rejestracji z ciekawości przeszedłem bez powyższych problemów. Mam termin na 23/01 do południa :)
   • tomek854 Re: Jak sobie wyrobić paszport. 03.01.13, 14:53
    > Od kilku lat UE nie wyrabia innych paszportów niż telemetryczne więc będąc Juke
    > yem, dla potwierdzenia swojego id, i tak musiałbyś stawić się w IPS

    Nie musiałbym, jeśli (tak jak w moim przypadku) chodziłoby tylko o odnowę paszportu a moje odciski palców znajdowałyby się już w bazie danych. Mógłbym wszystko załatwić przez internet albo na poczcie za rogiem.

    Gdybym był Brytyjczykiem żyjącym w Polsce, procedura wyglądałaby identycznie - wszystko przez internet albo pocztą, tylko do ceny paszportu musiałbym doliczyć cenę kuriera który by mi go dostarczył do domu.

    Gdybył był Czechem, żyjącym w UK, ściągnąłbym sobie wszystkie formularze z internetu po czym napisał mejla do ambasady kiedy kończy mi się paszport, a oni by mnie spróbowali wpasować w jedną z sesji wyjazdowych "przyjmowania wniosków" jeśli nie chciałbym jechać do Londynu.

    > Śladu palca nie zostawisz na poczcie.

    Paszportu brytyjskiego nie mam (niestety, mógłbym olać wymianę polskiego) ale mam inne dokumenty wystawiane przez UK, dokładnie przez Departament of Transport. Wyobraź sobie, że to do nas do firmy przyjechali żeby od 25 osób pobrać odciski palcow. W Glasgow żyje kilkadziesiąt tysięcy Polaków ale nikt nie wpadł na to, że można by im jakoś ułatwić.

    Wciaż szukam uzasadnienia dlaczego wyrobienie paszportu za granicą jest ponad trzykrotnie droższe niz w kraju. Gdybym był Czechem, za paszport płaciłbym 39 funtów - proste przeliczenie opłaty w koronach. Gdybym był Estończykiem, za paszport zapłaciłbym 28 Euro.

    > Formularz zdalnej rejestracji z ciekawości przeszedłem bez powyższych problemów

    No tak, bo Ty masz IP z BIałorusi :)
  • qqbek wiesz co... 03.01.13, 23:59
   ...narzekaczu ty jeden ;)

   Ciesz się, że żeś dziecka w UK z obywatelki kraju spoza UE nie począł.
   Wtedy byś wiedział co to "schody" w angielskich urzędach :)

   (nie twierdzę, że mi się ta sztuka udała - bo nie mi [przynajmniej nic mi nie wiadomo na ten temat], lecz znajomemu, ale ile żółci na "herbatników" przy tym wylał to już jego wątroby dożywotni limit chyba wyczerpał).

   (co do finału historii - mieszkając pod Portsmouth wyszli za siebie [oficjalnie] w Puławach a dziecko jest obywatelem Polskim, urodzonym w Portsmouth -> bo tak było łatwiej)
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka