Dodaj do ulubionych

Poligon w Zielonce znowu aktywny?

18.05.15, 13:12
Witam,

przez kilka lat jeździłem sobie rowerem na wycieczki po naszych okolicznych lasach. Najczęściej wjeżdżałem od strony obecnego marketu Topaz, przez działki aż do lasu. Dziś znowu pojechałem i zobaczyłem że odrazu za działkami, przy szlabanie jest świeża tabliczka "Poligon Wojskowy wstęp wzbroniony". Czy ktoś z was wie może czy rzeczywiście poligon zaczął działać i się coś na nim odbywa czy pro forma powiesili a część czynna jest głębiej otoczona drutem kolczastym?
Od której strony obecnie można wjechać do lasu w Zielonce żeby nie wjechać na czynny poligon?
Obserwuj wątek
    • michal_prickstein Re: Poligon w Zielonce znowu aktywny? 18.05.15, 13:25
      Moim zdaniem poligon czynny jest tylko na tyłach Witu - czasem są wykorzystywane strzelnice doświadczalne.
      Za strzelnicami w Rembertowie - wystarczy nie zbliżać się do wału kulochwytu.
      Od strony Wesołej i Sulejówka są jednostki, ale ostatni raz nie pamiętam kiedy urządzono strzelanie pancerniaków. Poligon jest nieczynny pomiędzy rzeczką a drogą Okuniew - Zabraniec.
      Możesz wjechać po staremu od ogródków działkowych i jechać prosto aż do Kalenia. Możesz skręcić w bok, byle nie na pierwszym szlababie w prawo - bo tam się dojeżdza do WITU. Możesz wjechać od Bankowej/Wojska Polskiego i masz stamtąd świetny dostęp do Mokrego Ługu (jeziorka) Szwalnichy, Złotej Lipy, Górki Węgierskiej. Polecam na własne ryzyko sforsować ogrodzenie przy bramie kolejowej (zaraz jak się kończy betonowy murek od Poniatowskiego i rozkoszować się ocalałym poniemieckim bunkrem pancernym na górce.
        • michal_prickstein Re: Poligon w Zielonce znowu aktywny? 18.05.15, 13:52
          Formalnie cały kompleks leśny pomiędzy Rembertowem, Wola Grzybowską, Wesołą, Sulejówkiem, Okuniewem, Zabrańcem, Ostrowikiem, Cięciwą, Leśniakowizną, Ossowem, Turowem, Zeilonką jest poligonem wojskowym czynnym i nie należy protestować, gdy się dostanie mandacik. Mimo wszystko zachęcam do odwiedzenia wąwozu przy kapliczce za Okuniewem.
          • apuk1980 Re: Poligon w Zielonce znowu aktywny? 18.05.15, 15:57
            a w jakiej wysokości jest mandat jakby mnie tam zatrzymali?
            Szkoda, że się zmienił zasięg poligonu, jeszcze rok temu tam jeździłem i żadnych tabliczek nie było, sporo osób z dziećmi spacerowało główną drogą za działkami. Co prawda dwa lata temu zdarzyło mi się znaleźć duży "pocisk" (może to granat, nie znam się, ale taki ząbkowany i dosyć duży, za duży jak na broń ręczną, był wielkości mojego przedramienia), dosyć nowocześnie wyglądał i nie był zardzewiały czyli świadczy to o tym że było to dosyć świeże uzbrojenie, zrobiłem mu zdjęcie z odległości i pojechałem dalej. Nie było żadnych oznaczeń że to poligon, (drugi zjazd w prawo za WITem, tam jest taka duża polana, przecinka między lasami z dużymi wrzosowiskami, jadąc nią dojeżdzą się do "drogi czołgowej"). Rok temu już ta przecinka na której znalazłem wyżej opisany pocisk już była oznakowana jako poligon wojskowy z zakazem wjazdu. A w tym roku widzę że jeszcze dalej poszli z poligonem i już od działek nie można wjeżdżać. Ehhh a miałem takie fajne miejscówki na prawdziwki i koźlaki.
            • michal_prickstein Re: Poligon w Zielonce znowu aktywny? 18.05.15, 16:21
              Hmmm będę musiał sprawdzić samodzielnie jak się ma sprawa w głębi za wrzosowiskami. Na razie obstawiam w ciemno tylko naprawę oznakowania, by jakiś czubek nietutejszy nie chadzał po czołgowisku. Chyba mamy tę samą miejscówkę na prawdziwki i koźlaki. Na pewno nikt cię nie zawróci gdy będziesz korzystał z DP 42 Zielonka Kaleń i DP 46 AON -bród, no bo tłumy są tam w weekend nadal.
              Generalnie ubiegłej jesieni zagalopowałem się w rejony strzelnicy doświadczalnej. W środku tygodnia przed południem, za grzybami, (tylko dlatego tam poszedłem bo nic nigdzie nie znalazłem). 3x syrena, potem szszszuuu i bum. Szybko wydostałem się na dobrą stronę ogrodzenia. No więc strzelają jak do tej pory wyłącznie w 3 miejscach, może mają w planach testowanie czegoś większego i na nowo znakują teren gdzie można na coś wleźć.
              • apuk1980 Re: Poligon w Zielonce znowu aktywny? 18.05.15, 16:41
                strzelnica doświadczalna to jest ten obszar otoczony ogrodzeniem z drutu kolczastego gdzie w środku stoi wrak T52? Dojeżdża się drogą leśną (już za betonowymi płytami) przy której stoi mogiła 3 nieznanych żołnierzy węgierskich?
                • michal_prickstein Re: Poligon w Zielonce znowu aktywny? 18.05.15, 16:55
                  Nie. Tam przy mogiłce to poligon tych z Wesołej. Strzelnicę doświadczalną masz początek gdzie ten budynek w malowaniu maskującym, ciągnie się wzdłuż tego długaśnego na kilkaset metrów baraku, masz tam tabliczki z odległościami i na końcu jakiś cel ćwiczebny w dykty. I tu nie radzę się zapuszczać bo oni nie sprawdzają podczas testów czy ktoś jest czy nikogo nie ma.
                  Polecam tą mapę: wikimapia.org/#lang=pl&lat=52.296945&lon=21.188550&z=16&m=b&show=/20743670/pl/OBBM
                  Strzelnica WITU to teren goły lub lekko porośniety po prawej stronie drogi na Ossów. Strzelnicę doświadczalną masz na jej tyle i kończy się gdzieś w tym bagnie.
                  • apuk1980 Re: Poligon w Zielonce znowu aktywny? 18.05.15, 18:01
                    o dzięki, świetny link. To ja zwykle skręcam z głównej DP tam gdzie jest miejsce detonowania niewybuchów (według oznaczeń z twojego linka), nawet sobie nie zdawałem sprawy że tak się nazywa to miejsce ale podejrzewałem że może mieć coś z tym wspólnego bo jest tam mnóstwo lejów jak po obstrzale artyleryjskim. Kawałek za tym odcinkiem znalazłem ten pocisk o którym wcześniej pisałem, musiał im może w wybuchu gdzieś odlecieć.

Czyli podsumowując to jednak jest cały czas obszar strzelnicy a myślałem że tylko na początku tam gdzie jest ten domek z malowaniem maskującym. Jak są działania na tej strzelnicy to ktoś pilnuje z wojskowych żeby się ludzie nie kręcili w okolicy? Nawet kiedyś z bratem tam jeździliśmy żeby sobie zabrać łuski z karabinów.
      • michal_prickstein Re: Poligon w Zielonce znowu aktywny? 19.05.15, 11:46
        Co do map poligonu: na pewno są ale gdzie je zdobyć?
        Dobrą mapę (na oko) mają nasi stróże prawa na Piastowskiej. Wisi na piętrze, w dosyć sporej skali. Na pewno nasi strażacy mają mapę dróg pożarowych. Na pewno nadleśnictwo posiada super opracowanie. Na pewno wlaściciel tego terenu - WP ma dobre mapy topograficzne. Cóż zostaje nam szaraczkom?
        Odradzam google maps.
        Polecam wikimapię, bo już jest mocno opracowana i zaznaczone ciekawostki.
        Polecam samoróbkę crazyridera do celów orientacyjnych gdzienarower.blox.pl/2012/04/POLIGON-REMBERTOWSKI-wielka-petla.html
        Polecam tego pasjonata bunkrów:
        sajmon-survival.blogspot.com/ w którymś z wpisów udostępnia szczegółową mapkę terenów Mokry Ług - Szwalnicha

Ja ze swej strony polecam zapuścić się tuż za Okuniew. Start od kapliczki na zakręcie drogi na Zabraniec. Kapliczka pomnik bitwy 1920. Wchodzimy do lasu kierując się na masyw wydmy. Idziemy górą aż do wąwozu - moim zdaniem jest to najbardziej oszałamiające widowiskowe miejsce w naszej Zielonce. Marsz kontynujemy wierzchem pasma wydm aż do Łysej Góry - chyba najwyższe wzniesienie na poligonie. Schodzimy na opuszczoną infrastrukturę strzelnicy. Mozemy wracać na Kaleń, Ossów, Zielonkę. Jedyny minus naszego poligonu jest intensywna dewastacja przez quadowców. Dróżki są coraz bardziej poryte.
        • michal_prickstein Re: Poligon w Zielonce znowu aktywny? 19.05.15, 11:58
          Generalnie odwołując się do tytułu wątku: najlepiej dla przyrody poligonu byłoby gdby wojsko wróciło nań w 100% Kiedyś po prostu nie można było tam wchodzić i faktycznie absolutnie nie wchodziłem poza dzisiejszą drogę 42, a od strony Bankówki nie przechodziłem na drugą stronę asfaltu na Mokry Ług. Z lat 90tych pamiętam jeszcze że poligon nie był tak zalesiony, no i Szwalnicha była czysta. Co nam przyniósł czas? Okoliczni tubylcy coraz śmielej się zapuszczali wgłąb poligonu. Pół biedy gdyby w celach krajoznawczo-przyrodniczych. Niestety nieśli wory śmieci. To zadziwiające jak głęboko w lesie można znaleźć miejsca zwalania śmieci. Kolejna sprawa to brak odrobiny kultury spacerujących tam. Obecnie nie ma hektara lasu bez torebki, opakowania po papierosach, butelek, plastików itd. Samo się to nie poznosiło, należy podziękować barbarzyńskim grzybiarzom, jagodziarzom, pieszym, rowerzystom, myśliwym (plastikowe łuski po wystrzale nie zbierają) i wszystkim od sportów motorowych. Wydaje mi się, że przyroda poligonu miała się lepiej przy respektowanym zakazie wchodzenia nań. I jeszcze raz pokłony i podziękowania dla Stępkowskiego i "druzyny proboszcza" za ukoronowanie dziela zniszczenia Szwalnichy.
          • serchow Re: Poligon w Zielonce znowu aktywny? 19.05.15, 16:53
            Dziękuję Ci za dokładny opis. Nikt z burmistrzów nie pomyślał, żeby ten teren w cywilizowany sposób udostępnić dla rowerzystów. Łossan zmarnował szansę, a taka była.
            Swoja drogą masz rację, wojsko powinno z tym zrobić porządek. Ale nikt się nie kwapi.
            Nie wiem co zarzucasz "drużynie proboszcza" ale nie sadze, żeby zachęcała do niszczenia przyrody. Następcy jak widać choć duzo mówili o ekologii nic nie zrobili. I tak nie ma się gdzie spokojnie rowerkiem ruszyć. Miernota...
            • cztery3 Re: Poligon w Zielonce znowu aktywny? 19.05.15, 17:34
              Odkąd żyję w Zielonce,nigdy nie można było wchodzić na teren poligonu.Nie twierdzę...że tego nie robiłem.Ale gdy pewnej soboty,na grzybobraniu,jakże popularnym w naszym mieście,"Prawdziwki olbrzymy",kożlaki...itd..itp.Zaczęły mi świstać kule nad głową,mało nie nawaliłem..w g..a byłem z 7-letnim bratem.To teren wojskowy,i tego na pewno nie zmienimy.Jak można!!!! mimo zakazów zabierać tam dzieci???
              • michal_prickstein Re: Poligon w Zielonce znowu aktywny? 19.05.15, 17:55
                Dlatego panie cztery3 nikt tam nie puszcza dzieci samopas.

Moim zdaniem poruszanie się po poligonie jest w 100% bezpieczne przy zachowaniu 3 warunków:
                a) trzymamy się z dala od strzelnic i miejsc detonacji niewybuchów
                b) poruszamy się drogami pożarowymi
                c) niczego podejrzanego nie podnosimy

Ponadto formalnie jest tam zakaz wstępu więc nikt o zdrowych zmysłach nie powinien mieć żalu gdy wojskowi go wyproszą. Z moich obserwacji wynika że cywilni ochroniarze mają głęboko w nosie gdy się poruszasz w strefie zakazanej byle nie przełazić na teren który oni dozorują, a żeby zareagowali mundurowi to musisz też się im wystawić.
            • michal_prickstein Re: Poligon w Zielonce znowu aktywny? 25.05.15, 10:21
              Muszę sprostować post, bo wprowadziłem w błąd forumowiczów. Naturalnym zbiornikiem wodnym w rejonie Szwalnichy jest bagno Krzaki Kruka. Bogata fauna jeziorka zlokalizowanego koło składowiska jest porównywalna do Glinianek. Jeziorko jest tworem sztucznym, powstałym w wyniku pozyskiwania żwiru. A przyroda poligonu anektowała ten zbiornik wodny.
    • cztery3 Re: Poligon w Zielonce znowu aktywny? 19.05.15, 17:50
      Jeszcze jedno,dla nie wtajemniczonych.Kiedyś tak walili,że szyby brzęczały po drugiej stronie Zielonki.To trwało przez cały tydzień...i jakoś ludzie żyli.Dziś teren witu..i WZE..teoretycznie jest ogrodzony,ale jak czytam sympatyków atrakcji jest co raz więcej.Nikt nie wie kiedy i gdzie spadnie pocisk..czy odłamki.
      • michal_prickstein Re: Poligon w Zielonce znowu aktywny? 19.05.15, 18:00
        Pełna zgoda. Zauważ jednak, że trepy nie są aż tak głupi na jakich wyglądają. Czy to testy WITU czy detonacje jakiegoś złomu odbywają się w tygodniu w godzinach służby a nie w weekendy. Uwierz mi że wojskowi w weekendy nikogo nie przeganiają i tolerują turystów przy zasadzie że jakikolwiek wypadek jest z winy turysty który zlamał zakaz.
      • mla102 Re: Poligon w Zielonce znowu aktywny? 26.05.15, 22:03
        Trafiłem w rejon strzelnicy w okolicy Ossowa (taka piaszczysta łacha długa) tuż przed przywróceniem oznakowań... i tak niewiele by pomogły, bo przeciskałem się jakąś starą zarośniętą ścieżką przez las na azymut... w zasięgu wzroku nikogo nie było, a kula przeleciała jakieś 3 m obok... po drugiej stronie trafiłem na mundurowego pilnującego ścieżki od strony Ossowa... oczy zrobił wielkie na mój widok, ale uprzejmie wyjaśnił że testują broń snajperską o zasięgu do 3 km !! ...ja wlazłem tam na wysokości ok. 1200m...
        ...dało to trochę do myślenia... może te oznakowania to jednak niekoniecznie na wyrost ?
        • michal_prickstein Re: Poligon w Zielonce znowu aktywny? 26.05.15, 22:57
          Nie jest na wyrost. W tygodniu WITU pracuje, a ich praca na tym polega, że projektują, modernizują broń i gdzieś to muszą przetestować. W weekend, w niedzielę (a wtedy mamy tłumy na głównych drogach pożarowych) - działają jedynie strzelnice rembertowskie, w Zielonce jest cicho.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka