Dodaj do ulubionych

ubezpieczenie securite sociale! pomoc

06.07.09, 12:48
Czy ktoś mógłby mi pomóc lub odpowiedzieć na takie pytanie mój mąz
został niedawno zatrudniony legalnie i z PRO BTP dostał numer
securite sociale co teraz powinniśmy zrobić aby dostać carte vitale
i abym ja i moja córka mogły się podpisać pod numerem ubezpieczenia
mojego meza a moze ktoś zna osoby które coś takiego pomagaja
załatwić ps. nie mówie dużo po francusku
Obserwuj wątek
              • embeel Re: ubezpieczenie securite sociale! pomoc 07.07.09, 17:41
                jesli tylko maz pracuje, to musi wpisac ciebie i corke jako tzw. 'ayant droit' -
                czyli majacych prawo do korzystania. potrzebny bedzie wypelniony ww. dokument
                ayant droit, tlumaczenia aktu urodzenia twojego i corki. byc moze takze kopie
                paszportow, niep amietam juz dokladnie niestety...
                Karta sie nie przejmuj, czasem jej wyrobienie b.b. dlugo trwa, najwazniejsze,
                zeby maz mial tzw. zaswiadczenie, czyli attestation, ze ma prawo do opieki.
                kiedy juz zostaniecie i wy wpisane, zaswiadczenie bedzie uaktualnione.
                napisz na priv. gazetowy, jesli masz wiecej pytan, bo to skomplikowany temat...
            • embeel Re: ubezpieczenie securite sociale! pomoc 08.07.09, 12:21
              czyli tak jak pisałam wczesniej : jesli numer ma nadany, to musiał dostać
              zaswiadczenie "ATTESTATION" i ono jest najważniejsze, bo uprawnia od
              korzystania z opieki refundowanej. Jesli idzie do lekarza czy wykupuje leki w
              aptece musi je okazac a otrzymany dokument ( feuille de soins) wysłać do
              francuskiego odpowiednika Kasy Chorych, do ktorego nalezy, czyli własnie tego,
              ktory nadal mu numer.

Co do Karty, to tak jak pisałam, jej wyrabianie moze długo trwać. warto jednak
              byłoby zadzwonic do nich i poprosić o przysłanie formularza - zdarza się im
              czasem zapomnieć. Najlepiej, aby mąz albo Ty poszli do oddziału w mieście, w
              którym mieszkacie, na miejscu łatwiej załatwić pewne sprawy i masz pewnosc, ze
              zaden dokument nie zginie.

Co do wpisania Ciebie i corki, to tak jak pisałam wczesniej - trzeba poprosić o
              formularz, który nazywa się "ayant droit"

tak wygląda :
              www.smerep.fr/.../attestation-de-la-qualite-d-ayant-droit.pdf

ktory mąz musi wypełnić oraz zapytac, jakich dokladnie dokumentow potrzebują -
              tak jak pisałam wczesniej. Najlepiej isc do oddziału. sporóbuj znaleźć kogoś,
              kto z Tobą pójdzie, jesli nie czujesz sie na siłach rozmawac sama po francusku.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka