Dodaj do ulubionych

Nowa Rada Miasta - układ sił

18.11.14, 23:34
Pasjonująca jest dyskusja o tym, kto zostanie nowym burmistrzem.
Tymczasem istnieje jeszcze taki organ, jak Rada Miasta, od której może zależeć więcej, niż się niektórym wydaje.
Ma uprawnienia m.in. do podejmowania decyzji w sprawach podatków i opłat lokalnych, majątku gminnego i nieruchomości, zaciągania pożyczek, kredytów.
Może skutecznie zablokować nieodpowiednie dla miasta działania burmistrza, wreszcie może też doprowadzić do wszczęcia procedury odwołania go w drodze referendum.
Dobrze byłoby o tym pamiętać.

Dlatego zamieszczam poniżej (nieoficjalny jeszcze) skład nowej Rady Miasta Żary, obrazujący obecny układ sił. Czy pozwoli to na utworzenie większości zdolnej do podejmowania decyzji, czy też nie, okaże się niebawem.

Rada Miasta Żary - kadencja 2014-2018
Okręg, Komitet Wyborczy, Imię i nazwisko

1 FS Halina Majeryk
2 FS Aleksander Słowikowski
6 FS Zbigniew Żychowski
9 FS Czesław Gadomski
11 FS Marian Popławski
12 FS Bogdan Hadryś

5 SLDLR Leszek Wroczyński
7 SLDLR Lucyna Grzybowicz
18 SLDLR Rudolf Kikowicz
19 SLDLR Jacek Niezgodzki
20 SLDLR Piotr Czerwiński

10 TiM Lesław Krzyżak
13 TiM Arkadiusz Lis
15 TiM Dariusz Grochla
21 TiM Edyta Gajda

3 DMGP Grzegorz Chmielewski
14 DMGP Łukasz Rubczyński
16 DMGP Łukasz Matyjasek

8 PO Georgios Candekidis
17 PO Robert Dziadul

4 PiS Małgorzata Leńczyk
Obserwuj wątek
   • forfitter Re: Nowa Rada Miasta - układ sił 01.12.14, 21:08
    Dzisiaj odbyła się pierwsza sesja Rady Miasta.
    Porządek : wybór przewodniczącego, wiceprzewodniczącego, przewodniczących komisji stałych.

    Wybór przewodniczącego:
    Za pierwszym razem nie wyszło - niektórzy radni nie zrozumieli zasady głosowania przy większości bezwzględnej. Dopiero drugie głosowanie przyniosło efekt, przewodniczącym rady został Dariusz Grochla (TiM). Drugim kandydatem był Jacek Niezgodzki (SLD).
    Kolejne głosowanie, tym razem bez problemów - wiceprzewodniczącym został Bogdan Hadryś (FS). Drugim kandydatem był Piotr Czerwiński (SLD)

    Godzina przerwy na konsultacje i kolejne głosowania na przewodniczących komisji stałych.
    Przewodniczącymi komisji stałych zostali:

    Zbigniew Żychowski (FS) - Rewizyjna
    Halina Majeryk (FS) - Oświaty ...
    Marian Popławski (FS) - Ogólnospołeczna
    Georgios Candekidis (PO) - Mienia komunalnego ...

    Wyniki głosowań - przeważnie 16:5.

    Radny Krzyżak (TiM) w kilku zdaniach podsumował wybory - dokładnie nie potrafię ich przytoczyć, ale w największym skrócie - skandal.
    Radny Niezgodzki (SLD) sparafrazował klasyka gatunku, że dnia 1 grudnia 2014 w Żarach skończyła się demokracja. Bo jeszcze w historii żarskiego samorządu nie zdarzyła się sytuacja, aby ugrupowania, które wprowadziły do rady większą ilość radnych nie zostały uhonorowane chociażby przewodniczącym komisji, nie mówiąc o wiceprzewodniczącym całej rady.

    Osobiście byłem zniesmaczony, bo wprawdzie zwycięzca (FS) może wziąć wszystko, ale nie można tego brać aż tak dosłownie. Czy są jeszcze tzw. dobre obyczaje?

    Chyba nie wróży to dobrze ... Obym się mylił.
    • szycha75 Re: Nowa Rada Miasta - układ sił 01.12.14, 21:17
     Niezgocki ma rację, to skandal ponad wszelką miarę, ale tak się właśnie objawia buta zwycięzców i wróży im pięknie na przyszłość, i w sumie czego się można było spodziewać. Jeszcze trochę i wyjdzie, ze poprzednia Rada i Wacław to byli niesamowici ludzie którzy liczyli się z każdą opcja polityczną. Zawłaszczenie wszystkich komisji sprawi, ze sami się pozbawili wszelkich działań kontrolnych i w pięknym stylu prowadzi do upadku....
     • matylda216 Re: Nowa Rada Miasta - układ sił 02.12.14, 15:27
      O takim podziale funkcji w radzie mogli zadecydować tylko bardzo kiepscy?-niedoświadczeni? politycy;
      przejęli tym samym całą odpowiedzialność na swoje bary; chyba nie zdają sobie sprawy, że taki układ si l w radzie pozwoli opozycji bić w nich jak w przysłowiowy bęben!!! Społeczeństwo może być przekonane, o braku kontroli działalności organu wykonawczego-burmistrza, przez organ stanowiący i kontrolny-radę; miał rację pan radny Niezgodzki nazywając takie poczynania brakiem demokracji; a poza tym świadczy to o bardzo niskim poziomie kultury polityczne- w skrócie rzecz ujmując TKM!!!
       • szycha75 Re: Nowa Rada Miasta - układ sił 01.12.14, 21:51
        doskonałe porównanie do dyktatury proletariatu, doskonałe, palce lizać, tylko zamiast likwidować, oj a pewnie wielu by ręce zaświerzbiły po prostu ja się izoluję w zmowie 16:5. Brawo. Nawet za czasów triumfu AWS opozycja była dopuszczana w Sejmie to komisji. I teraz chwilka wykładu: po to jest opozycja, żeby miała możliwość patrzenia władzy na ręce. Po to otrzymuje przewodniczących komisji - a szczególnie rewizyjnej, aby mogła interweniować w każdym momencie w razie nieprawidłowości. Zakiszenie się we własnym gronie izolując opozycje prowadzi do patologii władzy. Także gromkie brawa, wprost urodzonymi demokratami jest 16 radnych łącznie z jaśnie oświeconym nowym Burmistrzem
       • szafirek68 Re: Nowa Rada Miasta - układ sił 02.12.14, 08:21
        michal.baumstein napisał(a):

        > Wyboru dokonano poprzez głosowanie z dwoma kandydatami do wyboru, to tak widzis
        > z dyktaturę. Czy w dyktaturze proletariatu istniały tzw dobre obyczaje. Nie opo
        > zycję likwidowali lub zamykali w więzieniach za przekonania polityczne.

        no tak glosowali bo tak uknuli ze zupełnie odsuną lewice od jakiejkolwiek kontroli.Kiedys opozycję zamykali i robili to jawnie a teraz robia to w białych rekawiczkach nazywając to demokracją.Wszystko zmierza do tego aby w zarach nastało jednowładztwo a wytyka się ciagle ze za lewicy tak było.Lewica nie zamykała ust opozycji .Wracając do p.burmistrz to ogladałam wczoraj w tv jej pierwsze przemowienie w ktorym z anielskim usmiechem na ustach zapewniała mieszkancow ze bedzie współpracowała ze wszystkimi..ponad podziałami bo zalezy jej tylko na dobru mieszkańców i tym bedzie sie kierowac w swojej pracy....wiec jak ta wypowiedz p.burmistrz ma się do tego co sie stało juz na pierwszej sesji???
    • michal.baumstein Re: Nowa Rada Miasta - układ sił 06.12.14, 19:54
     forfitter napisał(a):
     > przewodniczącym rady został Dariusz Grochla (TiM). Drugim kandydatem był Jacek Nie
     > zgodzki (SLD).
     > Kolejne głosowanie, tym razem bez problemów - wiceprzewodniczącym został Bogdan
     > Hadryś (FS). Drugim kandydatem był Piotr Czerwiński (SLD)

     Taki Niezgodzki jako wiceburmistrz totalnie się nie sprawdził i on ma czelność wystawiać swoją kandydaturę na przewodniczącego RM - nie mając najmniejszej szansy. Podobnie milicjant "głuchoniemy radny" Czerwiński ma aspiracje na wiceprzewodniczącego.Kompletna nie znajomość realiów i możliwości,a potem zdziwko gdy pokazano im środkowy paluszek.
     • szycha75 Re: Nowa Rada Miasta - układ sił 06.12.14, 20:06
      Hohohoho Dariusz Grochla cóż za tytan umysłowy, Bodzio Hadryś prawdziwy tuz....w szachach, a na jakiej podstawie uważasz że Niezgodzki się nie sprawdził jako vice??? na podstawie własnych obserwacji - to pisz wg mnie się nie sprawdził i uzasadnij; i cóż za słownictwo - miał czelność. Pokazała mu środkowy palec idiotyczna, kretyńska, nie powiem chamska większość która przejęła najbardziej bezczelne wzory TKM - dla ciebie tłumaczenie (Teraz Ku... My) aż się Pani Burmistrz zniesmaczyła. To jak widać dalej nic nie znaczy, kretyńskie antylewactwo zżarło ci zdolność racjonalnego myślenia
  • szycha75 Re: Nowa Rada Miasta - układ sił 02.12.14, 08:37
   to jest zupełne normalne narodowo - katolickie zachowanie - gęba pełna frazesów o miłości bliźniego, porozumieniach dla dobra wspólnego ponad podziałami a w ręce nóż którym reza przeciwnika, także szafirek nie ma co się dziwić, poziom arogancji i buty wzrósł niepomiernie, zwycięstwo oszołomiło jak widać i jak tak dalej pójdzie to przemieni się w pospolite prawicowe oszołomstwo:))))
   • matylda216 Re: Nowa Rada Miasta - układ sił 02.12.14, 18:23
    Wieść gminna niesie, że zastępcami będą pan Olaf Napiórkowski i obecny v-ce Patryk Faliński, nie znane jest nazwisko/ wieść gminna nic nie niesie/ odnośnie obsadzenia stanowiska sekretarza miasta; mam nadzieję, że pani Burmistrz dotrzyma słowa z debaty
    • croolick Re: Nowa Rada Miasta - układ sił 02.12.14, 22:26
     A właściwie, to po co DWÓCH wiceburmistrzów??? Że poprzednik miał dwoje to zrozumiałe, bo on "z zawodu jest dyrektorem". Po co w ogóle w mieście wielkości Żar jakikolwiek wiceburmistrz? Dla koalicyjnych gierek? A miało być niepolitycznie a merytorycznie... o ja naiwny;-)

     p.s.
     Napiórkowski vice? Wyhoduje sobie żmiję na własnej piersi, znaczy się konkurenta do burmistrzowskiego stołka w przyszłych wyborach?;-)
     • szafirek68 Re: Nowa Rada Miasta - układ sił 02.12.14, 22:50      croolick napisał:

      > A właściwie, to po co DWÓCH wiceburmistrzów??? Że poprzednik miał dwoje to zroz
      > umiałe, bo on "z zawodu jest dyrektorem". Po co w ogóle w mieście wielkości Żar
      > jakikolwiek wiceburmistrz? Dla koalicyjnych gierek? A miało być niepolityczni
      > e a merytorycznie... o ja naiwny;-)

      noo faktycznie byłes naiwny wierząc w te bzdety ktore głosiła p.Danuta w czasie kampanii. Jeden vice to jeszcze rozumiem ale dwoch ???

      > Napiórkowski vice? Wyhoduje sobie żmiję na własnej piersi, znaczy się konkurent
      > a do burmistrzowskiego stołka w przyszłych wyborach?;-)

      tez tak uważam ale spodziewałam sie tego od poczatku ..dokładnie tych vice wymieniłam kiedy wygrała wybory ..chyba że cos się zmieni ale nie sadzę
      • szafirek68 Re: Nowa Rada Miasta - układ sił 03.12.14, 18:49
       emigrant83 napisał:

       > Rozumiem,jak Frankowi skończyło się posłowanie to utworzenie drugiego vice(!),
       > było podyktowane wyższą koniecznością. Spowodowane to było tzw. zwiększonym na
       > kładem obowiązków narzuconym samorządom. :)

       przeciez Danka nie powinna brac przykładu z Franka skoro on był takim złym burmistrzem.Wzoruje sie na Franku? a fe...
       • emigrant83 Re: Nowa Rada Miasta - układ sił 03.12.14, 21:25
        Mentalność Kalego,przecież pisałeś że p. Madej jest "be" i wszystko co zrobi nawet tak samo jak twoi idole to będzie źle. :) A to nie franek utworzył etat II vice,a Romek dla niego.Bo bidula chciał do konsultingu,tylko jego kompetencji nie starczyło.No to na garnuszek Żaran przyszedł.
        • szafirek68 Re: Nowa Rada Miasta - układ sił 03.12.14, 21:52
         emigrant83 napisał:

         > Mentalność Kalego,przecież pisałeś że p. Madej jest "be" i wszystko co zrobi na
         > wet tak samo jak twoi idole to będzie źle. :) A to nie franek utworzył etat II
         > vice,a Romek dla niego.Bo bidula chciał do konsultingu,tylko jego kompetencji n
         > ie starczyło.No to na garnuszek Żaran przyszedł.

         ja cos takiego powiedziałam?? kiedy i gdzie? a skoro ma robic tak samo jak Franek czy Romek to czym ona sie rożni od nich? ..bo wg ciebie jest znacznie lepsza .....a poza tym Franek Romek co to za roznica jesli kazdy z nich to wg ciebie komuch
     • forfitter Re: Nowa Rada Miasta - układ sił 05.12.14, 21:04
      Dwa cytaty z dzisiejszej prasy. P. burmistrz na temat swoich radnych na pierwszej sesji:

      "Moi radni wykazali się brakiem doświadczenia.
      Nie miałam czasu, żeby się nimi zająć przed sesją, ale wszystko wyjaśnimy"

      "Niestety niektórzy moi ludzie poczuli się bardzo ważni i zapomnieli o tym, że opozycja też powinna dostać jakiś kawałek tego 'tortu'. Ale to się zmieni. Już się za to zabrałam i zrobię z tym porządek."

      Zapowiedź wyboru nowych przewodniczących na poniedziałkowej sesji?
      • matylda216 Re: Nowa Rada Miasta - układ sił 06.12.14, 17:53
       Dla mnie to wielka wpadka polityczna tego ugrupowania- Pani Burmistrz strofuje członków organu uchwałodawczego i kontrolnego!!! Trochę pokory Pani Burmistrz, mleko się rozlało, to nie Pani radni, to demokratycznie wybrani przedstawiciele naszej społeczności samorządowej;jeśli na starcie Pani dyscyplinuje "swoich" radnych, to jak będą oni wypełniali swoje funkcje kontrolne wobec Pani!!! Aż dziw bierze, przecież wielu z nich zasiadało już w radzie i powinno wiedzieć jak dzielić się władzą, nawet z opozycją, żeby mieszkańcy Żar uwierzyli w społeczną kontrolę poczynań władzy;
       • szafirek68 Re: Nowa Rada Miasta - układ sił 06.12.14, 18:16
        matylda216 napisał(a):

        > Dla mnie to wielka wpadka polityczna tego ugrupowania- Pani Burmistrz strofuje
        > członków organu uchwałodawczego i kontrolnego!!! Trochę pokory Pani Burmistrz,
        > mleko się rozlało, to nie Pani radni, to demokratycznie wybrani przedstawiciele
        > naszej społeczności samorządowej;jeśli na starcie Pani dyscyplinuje "swoich" r
        > adnych, to jak będą oni wypełniali swoje funkcje kontrolne wobec Pani!!! Aż dzi
        > w bierze, przecież wielu z nich zasiadało już w radzie i powinno wiedzieć jak d
        > zielić się władzą, nawet z opozycją, żeby mieszkańcy Żar uwierzyli w społeczną
        > kontrolę poczynań władzy;

        lepiej bym tego nie ujęła bo tez mam podobne zdanie na ten temat ale myslę że Burmistrz znalazła się w patowej sytuacji poniewaz publicznie ogłosiła zaraz po wyborach ze bedzie współpracowała ze wszystkimi radnymi bez wyjatku z jakiego ugrupowania pochodzą a tu taka wpadka juz na pierwszej sesji.Chciała jakos wyjśc z tego z twarza stąd ten dyscyplinujący ton aczkolwiek bardzo niefortunny bo nieuprawniony
      • forfitter Re: Nowa Rada Miasta - układ sił 08.12.14, 19:50
       Dzisiejsza. druga w tej kadencji, sesja Rady Miasta.
       Dariusz Grochla wycofał rezygnację i nadal jest przewodniczącym Rady Miasta.
       Od dnia dzisiejszego, po złożeniu ślubowania, Danuta Madej jest oficjalnie burmistrzem Żar.
       Uchwałą Rady ustalono wynagrodzenie dla burmistrza, kwoty nie podano
       Zbigniew Żychowski (FS) - zrezygnował z przewodniczenia komisji rewizyjnej, a Marian Popławski (FS) - z przewodniczenia komisji ogólnospołecznej.
       Wybrano nowych przewodniczących powyższych komisji.
       Przewodniczącym komisji rewizyjnej został Leszek Wroczyński (SLD), a komisji ogólnospołecznej - Lesław Krzyżak (TiM).
       Byli jedynymi zgłoszonymi kandydatami.
  • szycha75 Re: Nowa Rada Miasta - układ sił 05.12.14, 22:41
   to źle świadczy o wyborcach, którzy takich co trzeba za rączkę poprowadzić swoich przedstawicieli wybrali, bo sami nadają się do robienia hucpy jedynie - im w głowie TKM - lista hańby jest znana:) 16 jaśnie oświeconych, że, aż Pani Burmistrz się zgorszyła. Także świat się kończy Pani Burmistrz jako wzór demokracji i dobrych obyczajów:)))
   • szafirek68 Re: Nowa Rada Miasta - układ sił 06.12.14, 17:46
    szycha75 napisał:

    > to źle świadczy o wyborcach, którzy takich co trzeba za rączkę poprowadzić swoi
    > ch przedstawicieli wybrali, bo sami nadają się do robienia hucpy jedynie - im w
    > głowie TKM - lista hańby jest znana:) 16 jaśnie oświeconych, że, aż Pani Burmi
    > strz się zgorszyła. Także świat się kończy Pani Burmistrz jako wzór demokracji
    > i dobrych obyczajów:)))


    ciągle nie umiem zrozumiec wyborcow ...czym kierują sie przy wyborze radnych ?. urodą czy tupetem kandydata? bo chyba nie rozsądkiem.Często widziałam na listach naprawde dobrych kandydatow na takie funkcje a potem okazywało sie ze wygrał jakis krawiec czy inny szewc lub nauczyciel nawet, ktorych profesja ma sie nijak do zasiadania w radach miasta, powiatu itp. Zadziwia mnie też taka butnośc i przekonanie o swojej doskonałości ...jaskrawym przykładem jest p.Issel ..jej pragnienie bycia vice było tak mocne że aż sama się nie dziwi że ją wybrali bo jest doskonała we wszystkim co robi i najbardziej nadaje się na to stanowisko...:)))żenada poprostu
    • forfitter Re: Nowa Rada Miasta - układ sił 06.12.14, 22:46
     Ja z kolei nie rozumiem, jak się ma profesja do kandydowania. Póki co w demokracji może kandydować każdy, niezależnie od tego, czy i gdzie pracuje i jakie ma wykształcenie.
     A kto to jest "dobry kandydat"?
     Ten, który był już 3 kadencje i ma doświadczenie, a może ten, kto już coś zrobił dla lokalnej społeczności, a może ten, kto ma na to czas?
     • szafirek68 Re: Nowa Rada Miasta - układ sił 06.12.14, 23:30
      forfitter napisał(a):

      > Ja z kolei nie rozumiem, jak się ma profesja do kandydowania. Póki co w demokra
      > cji może kandydować każdy, niezależnie od tego, czy i gdzie pracuje i jakie ma
      > wykształcenie.
      > A kto to jest "dobry kandydat"?
      > Ten, który był już 3 kadencje i ma doświadczenie, a może ten, kto już coś zrobi
      > ł dla lokalnej społeczności, a może ten, kto ma na to czas

      masz racje ..może kandydowac kazdy ale profesja ma jednak znaczenie bo trzeba miec jakies pojęcie o tym co sie robi a czesto jest tak ze gosc nie nadąża . Jesli chodzi o nauczycieli to uwazam ze dobry nauczyciel ma dośc pracy w szkole i na tym powinien sie skupic . .co najwyzej może z niej zrezygnowac na rzecz innej pracy.
     • nika139 Re: Nowa Rada Miasta - układ sił 07.12.14, 00:53
      forfitter napisał(a):

      > Ja z kolei nie rozumiem, jak się ma profesja do kandydowania. Póki co w demokra
      > cji może kandydować każdy, niezależnie od tego, czy i gdzie pracuje i jakie ma
      > wykształcenie.
      > A kto to jest "dobry kandydat"?
      > Ten, który był już 3 kadencje i ma doświadczenie, a może ten, kto już coś zrobi
      > ł dla lokalnej społeczności, a może ten, kto ma na to czas?

      Dobry kandydat, to taki, który:
      - działa na rzecz lokalnej społeczności
      - potrafi rozmawiać, słuchać i wyciągać wnioski
      - ma wiedzę i "szerokie horyzonty"
      - jest otwarty na innych i potrafi być tolerancyjny
      - empatia to dla niego nie jest pojęcie abstrakcyjne
      - jest realistą, ale też wizjonerem
      - uważa, że czas poświęcony dla innych nie jest czasem straconym
      - przedkłada dobro mieszkańców nad swoje własne interesy
      - jest odpowiedzialny za swoje słowa i czyny
      - jest uczciwy, tak w stosunku do siebie, państwa, jak i współobywateli
      - ma świadomość, że nie zawsze może mieć rację

      Może nie w takiej kolejności i pewnie nie wszystko, ale i to co jest j.w. trudno spełnić.
      Może ktoś ma jeszcze inne propozycje?
      • jurek188 Re: Nowa Rada Miasta - układ sił 07.12.14, 09:45
       nika139 napisała:
       > Dobry kandydat, to taki, który:
       > - działa na rzecz lokalnej społeczności
       > - potrafi rozmawiać, słuchać i wyciągać wnioski
       > - ma wiedzę i "szerokie horyzonty"
       > - jest otwarty na innych i potrafi być tolerancyjny
       > - empatia to dla niego nie jest pojęcie abstrakcyjne
       > - jest realistą, ale też wizjonerem
       > - uważa, że czas poświęcony dla innych nie jest czasem straconym
       > - przedkłada dobro mieszkańców nad swoje własne interesy
       > - jest odpowiedzialny za swoje słowa i czyny
       > - jest uczciwy, tak w stosunku do siebie, państwa, jak i współobywateli
       > - ma świadomość, że nie zawsze może mieć rację
       >
       > Może nie w takiej kolejności i pewnie nie wszystko, ale i to co jest j.w. trudn
       > o spełnić.
       > Może ktoś ma jeszcze inne propozycje?

       No takiego to trudno znależc ale ja zadowoliłbym się chociaz kilkoma punktami a mianowicie :uczciwośc, wiedza ,pokora, przekłądanie dobra mieszkancow nad własne interesy i odpowiedzialnośc za słowa i czyny .Jeśli każdy z radnych przynejmniej te cechy by posiadał to było by dobrze
  • forfitter Re: Nowa Rada Miasta - układ sił 14.03.15, 20:29
   "Moja Gazeta" z 19 lutego 2015, artykuł "Radni widmo" autorstwa Bartosza Sulczewskiego, w którym p. Anna Walicka, wypowiada się m.in. na temat dostępu mieszkańców Żar do nowo wybranych radnych:
   cyt.
   /.../
   Nowo wybrani radni nie pełnią regularnych dyżurów /.../
   - Usłyszałam w ratuszu, że radni jeszcze o tym nie pomyśleli - mówi po swojej wizycie w biurze rady. Jedyne, czego się dowiedziała, to że nie istnieją żadne przepisy, które zmuszałyby wybranych w wyborach radnych do pełnienia dyżurów. /.../


   Tymczasem w "Gazecie Regionalnej" z 13 marca 2015 na str. 7 zamieszczono reklamę o treści:

   "Radni zapraszają
   Radni Klubu Radnych Forum Samorządowego zapraszają mieszkańców Miasta Żary na spotkania. Spotkania będą odbywały się w każdy poniedziałek w godzinach 15:00-16:00 w pokoju nr 18 w Urzędzie Miejskim w Żarach."


   Czyżby przepisy się odnalazły?
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka