Dodaj do ulubionych

Oburzony juror vs. pogodynka od atmosfery

17.12.14, 20:04
Kilka dni temu TV Regionalna pokazała materiał z otwarcia wystawy pokonkursowej Krajowego Salonu Fotografii Artystycznej, na którym juror konkursu Zbigniew Pietraszkiewicz wytknął ŻDK coraz to nędzniejszą oprawę imprez fotograficznych organizowanych w mieście.
W odpowiedzi pani dyrektor nieelegancko odparła do kamery, że jego uwagi podyktowane są wyłącznie chęcią zemsty za pozbawienie firmy pana Pietraszkiewicza zleceń na skład i edycję katalogów z żarskich wystaw foto.
Specjalnością pani dyrektor zdaje się są tematy administracyjne, więc może nie wiedzieć, po co są katalogi z wystaw. Dla uczestników są nagrodą pocieszenia, pamiątką po uczestnictwie, czasem jedyną okazją, by zobaczyli swoje zdjęcia w druku. Branie od nich opłaty wpisowej za uczestnictwo w konkursie - na poczet katalogu własnie - i późniejsze nie wydawanie go, to skandal i oszustwo.
Udział w konkursie kosztuje niemało - wystarczy na koszty dużych odbitek spojrzeć. Oferowane nagrody nijak się mają do prawdziwych kosztów uprawiania fotografii. Jasnym więc powinno być dla organizatorów, że są uczestnikom, pasjonatom fotografii winni szacunek i traktowanie fair.
Salony Fotografii Artystycznej nie są po to, by samorządowcy z bożej łaski mogli na nich rżnąć mecenasów sztuki. One mają propagować pewne wartości estetyczne i premiować określone zdolności. Merytoryczna opieka członków ZPAF i AFIAP nad imprezą gwarantuje, że ten cel przynajmniej częściowo będzie realizowany.
Zbywanie słusznych zarzutów durnymi odzywkami w mediach i "anonimowymi" komentarzami pod materiałem, chyba nie świadczy o kulturze pani od kultury. Z pewnością nie świadczy o umiejętności merytorycznej dyskusji.

Obserwuj wątek
   • lizun9 Re: Oburzony juror vs. pogodynka od atmosfery 18.12.14, 06:13
    janwer napisał:

    > Jednak jeśli były dostawca usług czepia się czegokolwiek, to trudno się nie dom
    > yślać że chodzi mu w tym przypadku o prywatny interes finansowy, a nie oprawę i
    > mprez. Tym samym riposta się należała.

    Tylko? Wyłącznie? Bo moim zdaniem sprowadzanie sprawy do motywu finansowego jest manipulacją i w żaden sposób nie wyjaśnia, dlaczego do imprezy wojewódzkiej katalogu nie było i dlaczego katalog do imprezy krajowej zawiera prace grafika z ŻDK, a nie oryginalne prace uczestników konkursu.
     • lizun9 Re: Oburzony juror vs. pogodynka od atmosfery 19.12.14, 18:01
      roman-v napisał:

      > lizun9 .... dlaczego do imprezy wojewódzkiej katalogu nie było i dlaczego katal
      > og do imprezy krajowej zawiera prace grafika z ŻDK, a nie oryginalne prace ucze
      > stników konkursu.
      > Gdzie o tym usłyszałeś? Bo nic tu nie jest prawdą.

      No tak, obejrzałem materiał jeszcze raz i rzeczywiście Pietraszkiewicz mówi o braku katalogu do akcji sierpniowej. Mówi też o dziadostwie ubiegłorocznego katalogu do tejże akcji. Mówi o fantazji grafika w odniesieniu katalogu do Wojewódzkiego Salonu Fotografii Artystycznej, który także jest latem, stąd nieporozumienie.
      Niemniej jednak problem pozostaje problemem. Organizatorzy żarskich konkursów foto mają pewien problem z rzetelnym traktowaniem nadesłanych prac. Zdarzało się, że cykle fotografii były dekompletowane, kolejność zdjęć zamieniana wedle uznania osób przygotowujących wystawę. Wreszcie te czarnobiałe reprodukcje w marnej jakości katalogu. Ostatnio doszła nowa "jakość" w postaci kolorowania zdjęć.
      Ja tego nie rozumiem. Nie rozumiem, dlaczego idzie się w kierunku robienia taniej tego samego, zamiast robienia lepiej tego, co jest do dupy? Niech mi ktoś wytłumaczy, dlaczego na katalogach z szeregu innych imprez może być reklama sponsora, dzięki któremu powstaje solidne wydawnictwo, a u nas z uporem maniaka odstawia się lipę?
      Co robi człowiek zatrudniony w ŻDK jako specjalista od marketingu? Administruje stroną www? Osiem godzin dziennie?
     • lizun9 Re: Oburzony juror vs. pogodynka od atmosfery 31.12.14, 11:00
      roman-v napisał:

      >Bo nic tu nie jest prawdą.

      Dziś obejrzałem wywiad z Pietraszkiewiczem w TV Regionalna i istotnie wychodzi na to, że poprzedni materiał prawdy nie zawierał wiele. Facet został oczerniony, z czym chyba nawet mało rzetelna TVR nie czuje się dobrze. Miejmy nadzieję, że konkurs na dyrektora ŻDK uporządkuje trochę ten "kulturalny" bardach..
  • roman-v Re: Oburzony juror vs. pogodynka od atmosfery 18.12.14, 19:00
   Posłuchaj raz jeszcze ,poczytaj anonimowe komentarze to może lepiej zrozumiesz o co chodzi .Punktem spornym jest katalog i to nie obecny ale ten z konkursu wojewódzkiego .Katalog z konkursu krajowego wykonany przez znanego artystę także fotografa w niczym nie odbiega od katalogów z poprzednich lat, Różnica jest taka ,że pan juror został pozbawiony paru groszy i publicznie dał upust swojej flustracji.I Durna i nie na miejscu to była jego wypowiedz. Skoro jest tak żle to dlaczego firmuje swoim nazwiskiem taką imprezę ? Znów dla paru groszy? Nie zauważyłem gorszej oprawy a raczej przeciwnie .Katalog jest ,lepszy czy gorszy rzecz gustu. Wypowiedz pana jurora puszczona w tv to tylko część tego co powiedział i nie uważam ,żeby to było ok.
   • lizun9 Re: Oburzony juror vs. pogodynka od atmosfery 18.12.14, 23:16
    Przestań bredzić. Tysiąc złotych to nie pieniądz. Dużo cenniejsza jest renoma i dobre imię. Nie każdy chce je narażać na szwank firmując dziadostwo. Więc ja rozumiem Pietraszkiewicza, że się publicznie odciął i stanął po stronie uczestników konkursu.
    Zastanawiałeś się co będzie z imprezą, gdy i jurorowanie zacznie się odbywać siłami "wieloletnich pracowników ŻDK"? Pewnie będzie taka sama bryndza jak na tysiącu innych wioskowych konkurach, gdzie zdjęcia oceniają wójt, kierownik Gminnego Domu Kultury i nauczyciel WF w miejscowej szkole...Bo skoro to tylko rzecz gustu...

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka