Dodaj do ulubionych

Wyznaczanie szóstki - nowa książka do npr

22.01.12, 15:05
Witam, wracam do pomiarów po 4 latach (bo w międzyczasie urodziłam dwójkę dzieci, ostatnie 3 miesiące temu). Wcześniej stosowałam npr 3 lata w celu odłożenia i sprawdziło się doskonale:) jak również przy staraniach. Kupiłam tę nową książkę LMM, bo nie wszytko pamiętam i nagle wyszło że nie pamiętam kluczowej kwestii.
Odkąd zaczyna się liczyć przedwzrostową szóstkę? W tej książce na stronach 183-185 czasem nr 1 stawiamy w dniu szczytu, czasem dzień przed a czasem 2 dni przed. Proszę podpowiedzcie od czego to zależy. Bo przecież w zależności od tego kiedy się zacznie liczyć, linia poziomu niższego jest wyżej lub niżej.
Obserwuj wątek
    • bystra_26 Re: Wyznaczanie szóstki - nowa książka do npr 22.01.12, 21:46
      ixik napisała:

> Odkąd zaczyna się liczyć przedwzrostową szóstkę? W tej książce na stronach 183-
      > 185 czasem nr 1 stawiamy w dniu szczytu, czasem dzień przed a czasem 2 dni prze
      > d. Proszę podpowiedzcie od czego to zależy. Bo przecież w zależności od tego ki
      > edy się zacznie liczyć, linia poziomu niższego jest wyżej lub niżej.

Nie mam u siebie nowego podręcznika tej metody. Powinno być gdzieś opisane, czym jest szóstka i jak znaleźć pierwszą wyższą temperaturę, przed którą szóstka jest.

Dla metody Roetzera i angielskiej szóstka jest w okolicy dnia szczytu, ale nie jest z nim "ściśle" skorelowana, bo 1. wyższa może być i przed dniem szczytu, i w ten dzień, i 2 dni po, bo to zależy od wrażliwości ośrodka termoregulacji i tempa przyrostu stężenia progesteronu, co jest cechą osobniczą. Za pomocą wyszukiwarki znajdziecie mój post opisujący, jak to zrobić w metodzie Roetzera. Czegoś podobnego poszukajcie w podręczniku.
        • bystra_26 czyli tak jak myślałam 23.01.12, 09:45
          Czyli patrzysz na temperatury, wskazujesz potencjalną pierwszą wyższą i sprawdzasz, czy jest wyższa niż 6 temperatur ją bezpośrednio poprzedzających (tu należy zastosować reguły danej metody dotyczące braku którejś z niższych temp. czy zakłóceń). Jak jest, to masz początek fazy wyższych temp. i szóstkę, jak nie, to czekasz na kolejną wyższą niż wcześniejsze temperaturę i analogicznie sprawdzasz.
          • ixik Re: czyli tak jak myślałam 23.01.12, 13:12
            Bardzo Ci dziękuję za odpowiedź:) tak właśnie myślałam, bo też mam starą książkę Kippleyów i znalałam tylko to co qwerty. Czyli nie ma reguły związanej bezpośrednio z dniem szczytu, liczy się tylko w tył od tych trzech wyższych temperatur. W nowej książce nie znalazłam takiego instruktażu. Jeszcze raz dzięki:)
            • kotkowa Re: czyli tak jak myślałam 02.02.12, 13:10
              A nie chodzi o to, że czym innym jest wyznaczanie pierwszej wyższej, a czym innym początku niepłodności bezwzględnej? Innymi słowy - wyznaczamy pierwszą wyższą niezależnie od dnia szczytu, patrzymy na same temperatury, po prostu muszą być 3 wyższe od 6 poprzedzających - ale dopóki występuje śluz najlepszej jakości, nie możemy zaznaczyć pierwszego dnia niepłodności bezwzględnej, mimo, że mamy już wzrost temperatury. Dopiero ta temp. z wyższych, która jest po dniu szczytu, to początek odliczania niepłodności bezwzgl. - niepłodność bezwzgl. zaczyna się po 3-ciej wyższej po dniu szczytu. Nie wiem czy dobrze zrozumiałam.
              • ixik Re: czyli tak jak myślałam 04.02.12, 20:51
                Dzięki kotkowa, dokładnie tak to zrozumiałam, tzn wiedziałam to już wcześniej tylko zapomniałam przez parę lat:)
                Mam jeszcze jeden dylemat, wydaje mi się że to coś nowego, w każdym razie nie pamiętam żebym coś takiego wcześniej czytała w innych książkach: w nowej jest napisane że po szczycie sprawdzamy śluz tylko na zewnątrz, albo ja coś źle zrozumiałam, proszę wytłumaczcie jeżeli macie jeszcze trochę cierpliwości. Bo ja mam tak teraz że na zewnątrz sucho a w środku rozciągliwy (dzień po szczycie). Czy to jest właśnie dzień szczytu czy nie zwracać uwagi? Na wszelki wypadek dodaję jeden dzień bo nie jestem pewna.
                • bystra_26 do ixik 05.02.12, 11:30
                  ixik napisała:

> Dzięki kotkowa, dokładnie tak to zrozumiałam, tzn wiedziałam to już wcześniej t
                  > ylko zapomniałam przez parę lat:)

Uważaj, bo kotkowa raczej pisze o metodzie Roetzera, a nie o Kippleyach.

> Mam jeszcze jeden dylemat, wydaje mi się że to coś nowego, w każdym razie nie p
                  > amiętam żebym coś takiego wcześniej czytała w innych książkach: w nowej jest na
                  > pisane że po szczycie sprawdzamy śluz tylko na zewnątrz, albo ja coś źle zrozum
                  > iałam, proszę wytłumaczcie jeżeli macie jeszcze trochę cierpliwości. Bo ja mam
                  > tak teraz że na zewnątrz sucho a w środku rozciągliwy (dzień po szczycie). Czy
                  > to jest właśnie dzień szczytu czy nie zwracać uwagi? Na wszelki wypadek dodaję
                  > jeden dzień bo nie jestem pewna.

Nie mam jeszcze tego podręcznika, poszperaj dokładnie np. w met. Roetzera jak się bada szyjkę, to się oznacza jednocześnie śluz z obserwacji wewnętrznej i zewnętrznej, i niestety szczyt wyznacza się według tego wskaźnika, który pokazuje go najpóźniej. Czyli ma zastosowanie ZŁOTA ZASADA NPR (dla unikających ciąży):
                  Każdą wątpliwość rozstrzygaj na NIEKORZYŚĆ współżycia.
              • bystra_26 do kotkowa 05.02.12, 11:26
                kotkowa napisała:

> A nie chodzi o to, że czym innym jest wyznaczanie pierwszej wyższej, a czym inn
                > ym początku niepłodności bezwzględnej?

Wyznaczanie pierwszej wyższej ma ścisły związek z procedurą wyznaczania niepłodności bezwzględnej. Tylko, że w zależności od konkretnej metody, pierwsze wyższe temperatury w ogóle nie muszą wcale być tymi, które bierzemy do interpretacji (Roetzer tak ma, a angielska nie).

> Innymi słowy - wyznaczamy pierwszą wyższ
                > ą niezależnie od dnia szczytu, patrzymy na same temperatury, po prostu muszą by
                > ć 3 wyższe od 6 poprzedzających - ale dopóki występuje śluz najlepszej jakości,
                > nie możemy zaznaczyć pierwszego dnia niepłodności bezwzględnej, mimo, że mamy
                > już wzrost temperatury.

To zależy od zasad danej metody. Ogólnie każda metoda objawowo-termiczna każe brać pod uwagę oba wskaźniki.

> Dopiero ta temp. z wyższych, która jest po dniu szczytu
                > , to początek odliczania niepłodności bezwzgl. - niepłodność bezwzgl. zaczyna s
                > ię po 3-ciej wyższej po dniu szczytu. Nie wiem czy dobrze zrozumiałam.

Tak jest u Roetzera, oczywiście jeśli trzecia wyższa po szczycie spełnia warunek +0,2C nad linią podstawową. Ale np. w met. angielskiej osobno wyznacza się początek niepłodności według śluzu i według temperatury, i jako ostateczną wersję bierze się to, co daje początek niepłodności później.

P.S. Po to właśnie pytający mają podawać, jaką metodę stosują, bo one nieco się różnią.
    • ixik Re: Wyznaczanie szóstki - nowa książka do npr 05.02.12, 16:57
      Dziękuję bystra26, ja niestety nie mam podręcznika Rotzera, ale poszperałam w starych notatkach z kursu i tak właśnie miałam zapisane. Częściej teraz wracałam do tych notatek niż do podręcznika Kippleyów i dlatego kupiłam ten nowy. Intuicyjnie robię tak jak napisałaś, jeżeli nie mam pewności to wszystko rozstrzygam na niekorzyść. Dlatego dziwi mnie to co wyczytałam w tym podręczniku, jeżeli ktoś z Was go ma to proszę przeczytajcie ten fragment o badaniu śluzu (strona 253) i albo to jakaś nowa zasada albo mój pociążowy móżdżek nie zrozumiał:) ale skoro eksperci tu wypowiadający się nie wiedzą o czymś takim to pewnie to nic nowego.
      Na wszelki wypadek zacytuję ten fragment:
      "Wewnętrzne badanie śluzu powinno być wykonywane wyłącznie w celu bardziej precyzyjnego ustalenia początku fazy II natomiast nie powinno być stosowane do wyznaczania dnia szczytu śluzu, powinien on bowiem zostać określony na podstawie zewnętrznych obserwacji śluzu na sromie"
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka