Dodaj do ulubionych

byłam u gina, wysłuchał i....

13.12.06, 22:16
... nie odniósł sie do moich watpliwosci dot. dwóch ciąż biochemicznych,
widocznie uznł ze tak się zdarza i już
pomimo że mu pwoiedziałm iż progesteron miałam w normie w II fazie cyklu (15
przy normie 1,7-27) przepisał Duphaston do brania po pół tabletki począwszy
od 15 dc niezależnie od wszytskiego....
i teraz mam watpliwości o które zapomniałam go zapytać
czy duphaston, czyli progesteron moze mieć wpływ na NPR? tzn czy np
w "sztuczny" sposób mi skoczy temperatura? albo będę miała jakiś inny śluz?
czy będę w stanie poznac kiedy była owu gdyby przyszła później niż te sztywne
15 dni czy też Duphaston nie ma na to wpływu?
Obserwuj wątek
      • chochelka1 Re: byłam u gina, wysłuchał i.... 13.12.06, 23:03
        Duphaston jest syntetycznym gestagenem - hormonem drugiej fazy w cyklu. Poniwaz
        wlasnie gestageny odpowiadaja za podwyzszenia temperatury ciała, duphaston też
        może ją podnieść. Sluz zmieni sie na ten charakterystyczny dla drugiej fazy-
        niepłodny, wiec lepiej żeby było już po owulacji w momencie kiedy zaczniesz
        brać.
        • melissa79 Re: byłam u gina, wysłuchał i.... 13.12.06, 23:28
          czyli rozumiem ze w tym cyklu z NPR-u nici? tzn nie będę wiedziec kiedy i czy
          naprawdę owu była bo tak czy tak od 15 dc mam brac pół tabletki.
          kurcze, czyli niby ten Duphaston ma mi pomóc podtrzymać ciaże, ale tej ciązy
          moze w ogóle nie być bo Duphaston zablokuje opóźnioną owulację!! To paradoks:((
          • chochelka1 Re: byłam u gina, wysłuchał i.... 13.12.06, 23:38
            Pół tabletki to niewiele, ale myśle ze nawet taka dawka może spowodować, że
            wykres temp NPR będzie niewiarygodny. Lekarze zalecają od 15d.c bo wtedy
            teoretycznie powinno byc juz po owulacji. Nie wiem jak jest w praktyce, jak
            duphaston ma się do owulacji- czy wpływa na pękniecie pęcherzyka. Wiem, że jest
            wypisywany u pacjentek mających problemy z niepękającymi pęcherzykami, bo
            hamuje jego dalszy wzrost i powstanie torbieli - w rezultacie wchłoniecie
            niepęknietego pęcherzyka. Jezeli masz jakies wątpliwosci to moze zapytaj
            sowjego gina?? Jak długie masz cykle i kiedy zazwyczaj miewasz owulacje? Moze
            lekarz zmieni sposob dawkowania w zaleznosci od tych dwoch parametrów?
            • nglka Re: byłam u gina, wysłuchał i.... 14.12.06, 03:08
              Duphaston to sztuczny progesteron, skutecznie zastępuję rolę naturalnego
              progesteronu. Przy czym progesteron hamuje rozwój i uniemożliwia pęknięcię
              pęcherzyka.
              Szczerze powiem, że pojęcia bladego o dawkach nie mam, więc może pół tabletki
              działa inaczej niż cała. Na pewno słąbiej ale pewnie co organizm - to reakcja.
              Wg mnie wzięcie Duphastonu przed owulacją może uniemożliwić pęknięcie pęcherzyka
              i wtedy, owszem, powstaje pewien paradoks.
              A co do 15 dc i "po owulacji" to lekka nie[rawda. Cykle książkowe występują u
              niewielkiej liczby dziewcząt, Moja owulacja występuje między 16 a 18 (czasem 13
              a czasem 19) dc. Wiele dziewczyn ma późną owulację a wielu lekarzy zaleca branie
              Duphastonu dopiero po 18 dc bo wtedy jest o wiele większe prawdopodobieństwo, że
              jest już po owulacji (ponoć owulacja po 18 dc u zdrowych kobiet występuje rzadko).
              • pastma Re: byłam u gina, wysłuchał i.... 14.12.06, 08:53
                Z tego co tu czytam i wiem, to wygląda mi to na pośpiech i pewne niedbalstwo
                lekarza. Powinien Ci powiedzieć, żeby zacząć brać po owulacji, ale pewnie
                założył, że nie wiesz kiedy dokładnie masz owu. i rutynowo rzucił 15dc.
                Wystarczyło mu zadać pytanie: "a co jeśli owulacja mi się będzie spóźniać i
                wypadnie w 17 dc?". Już widzę jak się poprawia uważając, że nie wydał złego
                polecenia: "no to proszę zacząć brać od 18 dc". A my czytamy, dokształcamy się
                i.. tracimy do takich zaufanie..
                • melissa79 Re: byłam u gina, wysłuchał i.... 14.12.06, 09:10
                  widzę ze wiele z Was podziela moje wątpliwości...
                  chyba do niego zadzwonię bo bez sensu tracić cykl :(
                  jeszcze wpadłam na jeden pomysł: moze tego 15 dc. isć na badanie prolaktyny i
                  progesteronu i jak mi wyjdzie już podwyższony jak w fazie lutealnej to będę
                  miała jasnosć że owu była i wtedy zacznę brać te pół tabletki Duphastonu, bo
                  poprzez zbadanie progesteronu już powinnam mieć jasnosć prawda?
                  • nglka Re: byłam u gina, wysłuchał i.... 14.12.06, 09:16
                    Możesz, tylko przelicz:
                    1. Dzwonisz i omawiasz z lekarzem wzięcie Duphastonu po stwierdzonej owulacji
                    2. Nie dzwonisz, dajesz sobie honorowo raz na miesiąc krzywdzić żyły, płacisz i
                    i tak wiesz, że Duphaston weźmiesz za wcześnie.
                    • atenette Re: byłam u gina, wysłuchał i.... 14.12.06, 11:46
                      Wydaje mi sie, ze jezeli stosujesz NPR to wiesz mniej wiecej kiedy masz
                      owulacje. Jest wiec taka zasada, ze Duphaston zaczyna sie brac po owulacji i
                      bierze sie go przez 10 dni. Potem robi sie przerwe i test ciazowy, jezeli jest
                      negatywny to czeka sie ne okres, pozytywny - kontunuuje sie branie Duphastonu.
                      Ja w cyklu w ktorym zaciazylam owulacje mialam w 23dc, wiec zasada, ze
                      duphaston bierze sie od 15dc jest nie do konca sluszna. Problemem niestety jest
                      to, ze niewiele dziewczyn wie, kiedy ta owulacje ma i lekarz jest tu troche
                      bezradny.
                      Jeszcze jeden pomysl mi przyszedl do glowy - moze stosuj testy owulacyjne?
                • nglka Re: byłam u gina, wysłuchał i.... 14.12.06, 14:44
                  Jedna z dziewczyn mi o tym pisała, pocztą pantoflową poszło, dowiedziała się
                  tego od swojego gina ale nie pytała dlaczego.
                  Zapamiętałam to, bo sama czasem mam owulację 19 dc. Musze o to spytać przy
                  wizycie, ale pewnie zapomnę, bo niedawno byłam i wizyta nieprędko będzie.
      • nglka Re: byłam u gina, wysłuchał i.... 14.12.06, 14:55
        Nie podnosi już podniesionej temperatury. Ale podniesie temperaturę
        przedowulacyjną, jeśli weźmie się Duphaston przed owulacją. W fazie lutealnej
        działa naturalny progesteron, bardzo podobnie działa właśnie Duphaston, z tą
        różnicą, że Duphaston wzięty przed wytworzeniem naturalnego progesteronu przez
        ciałko żółte - spowoduje, że w sytuacji ciąży - organizm nie będzie w stanie sam
        produkować progesteronu i lek trzeba będzie przyjmować do czasu, kiedy to rolę
        podtrzymania ciąży przejmie łożysko (około 100 dni). Powyżej opisana sytuacja
        może mieć miejsce w chwili, gdy dojdzie do pęknięcia pęcherzyka, jajeczko się
        uwiolni ale nie wytworzy się jeszcze ciałko żółte - a już zażyje się Duphaston.
        • melissa79 Re: byłam u gina, wysłuchał i.... 14.12.06, 15:31
          jeju mam coraz wiekszy mętlik
          przez wiele lat brałam tabletki wiec się nie obserwowałam;)
          potem cykle miałam dośc regularne- 28-29 dni, zazwyczaj na 14 dni przed okresem
          bolał mnie jajnik i miałam duzo śluzu, ale nie jest pewne że właśnie w ten
          dzień występowała owu
          temp mierzę dopiero od 3 cykli i np. w ostatnim cyklu skok temp miałam dopiero
          w 18 dc. ale przecież owu mogła być wczesniej, wiec to też żaden wyznacznik
          grrrr
          chyba kupię te testy owu, i w 15 dc. zrobię progesteron z krwi, a jak dalej
          będę miała wąty to zadzwonię do gina choćby na komórkę....

• chrumpsowa Re: byłam u gina, wysłuchał i.... 14.12.06, 19:40
      A moze poszukaj lekarza, ktory zajmuje sie tez npr? Ja odkad chodze do takiego
      nie mam takich problemow jak Ty w tej chwili, a wczesniej bywalo roznie :/ W tej
      chwili pierwsze co robie to pokazuje ginowi moje ostatnie wykresy :) Ja mam
      dosc krotkie cykle 24-26 dniowe i dosc wczesna owulacje. Obecny lekarz bierze to
      pod uwage przepisujac mi leki. Nie musze sie wyklocac, ze niekoniecznie ja owu
      mam 14dc i zlecanie badan (np. progesteronu) w 21dc jest w moim przypadkiem bez
      sensu.
      • melissa79 Re: byłam u gina, wysłuchał i.... 14.12.06, 20:57
        włąsnie zamówiłam testy owu
        dziś mam 7dc. wiec akurat sobie przyjdą i zacznę monitoring
        a 15 dc. to piątek więc jeszcze skocze na badanie krwi i będę miała jasność

chrumpsowa nie wiem jak szukać gina znającego się na NPR i tak już tego
        obecnego, który mi w miarę pasuje długo szukałam, dotychczas miałam pecha do
        nawiedzonych:(((
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka