Dodaj do ulubionych

Czy UMiG Radzymin utracił płyność finansową?

04.04.11, 17:29
Podobno UMiG Radzymin nie ma już nawet pieniędzy na wypłaty dla swoich pracowników za miesiąc marzec.. Chyba dopiero widać do czego doprowadziły "rządo/wałki" Naszych Włodarzy!

Ale przecież trzeba wspierać lokalnych Deweloperów, Biznesmenów itd.
Obserwuj wątek
  • pracownik.dwa Re: Czy UMiG Radzymin utracił płyność finansową? 05.04.11, 11:13
   Jeżeli jest to prawda i gmina ma problemy z terminowym opłacaniem zobowiązań, a płace są chyba jednymi z ważniejszych, to jest zobowiązana do wprowadzenia programu naprawczego.
   Program naprawczy, to ograniczenie wydatków, inwestycji, tak by planowane dochody były równoważne z wydatkami. Czy w związku z utratą płynności przez gminę Radzymin straci szansę na dotacje unijną.
  • pracownik.dwa Re: Czy UMiG Radzymin utracił płyność finansową? 06.04.11, 11:02
   Może sytuacja finansowa gminy nie byłaby taka tragiczna gdybyśmy mieli mądrzejszych radnych potrafiących czytać sprawozdania finansowe. Przeglądając wykonanie budżetu za 2009 rok (bo za 2010 jeszcze nie ma) można stwierdzić, że założenia od początku były nierealne. Przeanalizujmy wpływy z podatków lokalnych. W palnie budżetowym na rok 2009 założono wpływy w wysokości 16 milionów a wpłynęło tylko 11 co stanowi 71% planu. Rodzi się pytanie czy aż takie są zaległości w spłacie podatków, analizując dalej okazuje się, że nie, bo zaległości za lata 2005-2009 to niecałe 3 miliony czyli co najmniej o dwa miliony plan był zawyżony. Tak samo przedstawiały się i inne pozycje dochodów.Zastanawiając się dlaczego tak się stało możemy przypuszczać, że potrzebne były dochody aby w planie budżetowym można było wykazać większe wydatki.
   W planie budżetowym 2010r wpływy z podatków lokalnych znów wzrosły o kolejne 2,5 miliona, nie wiem skąd ten wzrost skoro stawki podatków się nie zwiększyły, ale rok 2010 był rokiem wyborczym i trzeba było zadowolić jak największą liczbę wyborców.
  • pracownik.dwa Re: Czy UMiG Radzymin utracił płyność finansową? 06.04.11, 12:18
   Na stronach urzędu pokazało się sprawozdanie z wykonania budżetu za 2010 rok.
   Dochody z tytułu podatków od nieruchomości rolnego i leśnego zaplanowano na 15 milionów wykonano 10 milionów zaległości za poprzednie lata 2,6 miliona kwota niewykonana 4,8 miliona czyli znów plan zawyżony o 2,4 miliona. Następnie podatek od środków transportowych plan 3,3miliona wykonano 1,5 miliona zaległości 0,3 miliona kwota niewykonana 1,8 miliona zawyżone o 1,5 miliona i tak z podatków lokalnych mamy o prawie 4 miliony zawyżony budżet a burmistrz Siarna na łamach wieści twierdzi, że jest mała ściągalność podatków. Jeżeli w założeniach budżetowych są nierealne kwoty to nie wiem jak i od kogo można je ściągnąć. Skąd pani skarbnik wzięła te kwoty. Cyba się jej przyśniły.
   • yu613 Re: Czy UMiG Radzymin utracił płyność finansową? 06.04.11, 20:06
    Na dotacje unijne nie ma szans, gorzej z rozpoczętymi inwestycjami. Płynności już nie mają, a to dopiero początek roku. Z tego co wiem to nie tylko szkoły nie dostały wypłat na czas ale również ROKIS. Byłem na sesji i więcej już nie pójdę, bo poziom jaki reprezentują nasi włodarze i ich świta jest żenujący. Nie jest to tylko kwestia podatków, bo one nie pokryłyby budżetu jednej szkoły. Potrzebny jest plan naprawczy, ale nie oczekujmy takich cudów od naszych rządzących.
    Mam nadzieję, iż w końcu przyjdzie ktoś z zewnątrz i wyśle wszystkich na "emeryturę", bo ich czas już się kończy.
    • mszewczyk75 Re: Czy UMiG Radzymin utracił płyność finansową? 07.04.11, 08:17
     yu613 "Na dotacje unijne nie ma szans, gorzej z rozpoczętymi inwestycjami. Płynności już nie mają, a to dopiero początek roku ..."

     To już się stało faktem.:

     W tego rocznym budżecie nie zabezpieczono środków własnych na realizację zadania inwestycyjnego pt: "Uzbrojenie północnej części Miasta Radzymin pod inwestycje poprzez wyposażenie w infrastrukturę techniczną w postaci mediów i budowę gminnej drogi dojazdowe", który uzyskał pozytywna ocenę w konkursie RPOWM/1.3/1/2009 - działanie 1.3 „Kompleksowe przygotowanie terenów pod działalność gospodarczą” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

     rpo.mazowia.eu/data/notices/zmieniona_lista_rankingowa_1.3.pdf
     • karolkaka Re: Czy UMiG Radzymin utracił płyność finansową? 07.04.11, 00:49
      Z tekstu w "Wieściach":

      "Jeszcze w trakcie wizyty w urzędzie dotarła do nas potwierdzona już informacja, że nauczyciele ze szkół należących do gminy, podobnie jak opisywani przedsiębiorcy nie otrzymali na czas wypłaty. Z posiadanych przez nas informacji wynika, że w szkołach pojawiły się kartki informujące, że pensje wypłacane będą 15 kwietnia br."

      Pytanie nasuwa się samo: NA JAKI CEL WYDATKOWANO PIENIĄDZE Z SUBWENCJI OŚWIATOWEJ?
   • mszewczyk75 budżet (bubel) 2010 10.05.11, 02:52
    pracownik.dwa"... Następnie podatek od środków transportowych plan 3,3miliona wykonano 1,5 miliona zaległości 0,3 miliona kwota niewykonana 1,8 miliona zawyżone o 1,5 miliona i tak z podatków lokalnych mamy o prawie 4 miliony zawyżony budżet a burmistrz Siarna na łamach wieści twierdzi, że jest mała ściągalność podatków. Jeżeli w założeniach budżetowych są nierealne kwoty to nie wiem jak i od kogo można je ściągnąć. Skąd pani skarbnik wzięła te kwoty. Chyba się jej przyśniły."

    Sprawozdanie z wykonania budżetu za I kwartał 2011 zdaje się potwierdzać słowa użytkownika pracownik.dwa - wykonanie dochodów w 98%, jednoznacznie wskazuje na brak znaczących zaległości w ściągalności podatków lokalnych w b.r. Z powyższego wynika, że budżet 2010 został zwyczajnie nierzetelnie zaplanowany.
    • pracownik.dwa Re: budżet (bubel) 2010 10.05.11, 12:08
     Myślę, że nie trzeba być analitykiem finansowym, by po przeanalizowaniu sprawozdania za I kwartał dojść do wniosku, że obecna sytuacja wynika z przeinwestowania w latach poprzednich. Dochody za pierwszy kwartał wykonane w 98% a wydatki tylko w 82% czyli z zaplanowanych wydatków powinno zostać ponad 3 miliony "oszczędności" a nie brak środków na wypłaty wynagrodzeń. Ciekawe ile gmina ma przeterminowanych zobowiązań, czy wszystkie inwestycje będą zamrożone. Kluczowe pytanie : jak działa instytucja audytora gminnego, że doszło do takiej sytuacji.
     Czy wprowadzone zmiany w statucie gminy przyczynią się do "oszczędności". W rozdziale 6 "Tryb pracy burmistrza" paragraf 85 : ...burmistrz powołuje swoich zastępców podczas gdy w poprzednim statucie był tylko jeden zastępca.
     Kolejna "oszczędność": na stronach urzędu jest ogłoszenie naboru na wolne stanowisko urzędnicze, czy naprawdę potrzeba tworzyć nowe stanowiska pracy i zatrudniać pracowników skoro w referacie inwestycyjnym nie będą mieli co robić.
      • pracownik.dwa Re: budżet (bubel) 2010 10.05.11, 14:06
       Radnym polecam książkę Marii Jastrzębowskiej " Zarządzanie długiem jednostek samorządu terytorialnego" a szczególnie podrozdział: " Skutki zadłużenia jednostek samorządu terytorialnego". Ci radni, którzy potrafią czytać dowiedzą się jak niebezpieczne mogą być dla gminy kredyty komercyjne oraz kiedy i na czyj wniosek wprowadza się zarząd komisaryczny.
       Swoją drogą ciekawi mnie dlaczego na ostatnią sesję nie dotarła opinia RIO odnośnie wykonania budżetu za 2010 rok. Czy izba obrachunkowa stwierdziła, że gmina posiada za dużo zobowiązań przeterminowanych i postanowiła zawiadomić wojewodę.
     • mszewczyk75 Re: budżet (bubel) 2010 10.05.11, 14:10
      pracownik.dwa napisała:

      > Dochody za pierwszy kwartał wykonane w 98% a wydatki t
      > ylko w 82% czyli z zaplanowanych wydatków powinno zostać ponad 3 miliony "oszcz
      > ędności" a nie brak środków na wypłaty wynagrodzeń.

      Wielkość zobowiązań z tytułu samych wydatków majątkowych za 2010 wynosiła 5 423 771 zł
  • gdev Re: Czy UMiG Radzymin utracił płyność finansową? 07.04.11, 06:48
   Jak zwykle: Ratunku zadłużenie Radzymina, ale wczęśniej: trzeba wydawać więcej pieniędzy.
   Najciekawsze, że wszystkich te wydatki, które były tu proponowane samorządowi, nigdy żaden z proponujących by nie chciałby sam ponosić.
   Kiedy w końcu ludzie wydorośleją i zaczną mówić wprost: zadłużenie = cięcia. Więc może zaczniecie dyskutować, jakie irracjonalne wydatki ciąć ?
   Czy jesteście za zlikwidowaniem sztandarowego pomysłu Ojców założycieli tego forum, tj. ZTM ?
   W innym przypadku odbieram te wypowiedzi, jako deprecjacje jednych lokalnych politykow przez drugich. nie mające na celu dobra miasta, a dobro własne.
   • mszewczyk75 Re: Czy UMiG Radzymin utracił płyność finansową? 07.04.11, 08:45
    Zawsze byłem przeciwny nieodpowiedzialnej urbanizacji Radzymina, realizowanej przez władze samorządowe. Konsekwencją niedoszacowania kosztów utrzymania zaplecza dla większej liczby mieszkańców, oraz budowania dróg deweloperskich finansowanych w 100% z kredytów komercyjnych jest obecna zapaść finansowa gminy.
    • gdev Re: Czy UMiG Radzymin utracił płyność finansową? 07.04.11, 09:06
     Ile samorząd wydał na pomoc w budowie osiedli ?

     Z powyższego można wywnioskować, że koszt 2 mln rocznie na ZTM, którego nie było
     jest ok, bo z tym część z was startowała do wyborów (2006).
     Ten pomysł bedzie kosztować samorząd w ciągu 4 lat: 8 mln. zł.

     Czy jesteś za zlikwidowaniem ZTM ?
     Jakie cięcia proponujesz żeby uzdrowić obecną sytuację, ile one rocznie przyniosą ?
     • lucy263 Re: Czy UMiG Radzymin utracił płyność finansową? 07.04.11, 09:36
      Zgadzam się w stu procentach z MSZEWCZYK. Po co gmina pcha się w takie rozbudowywanie miasta jak jej na to nie stać. Przecież to że powstaną kolejne osiedla to trzeba będzie tym ludziom zapewnić jakiś socjal. A czy Radzymin na to stać?!!! Aż boję się pomyśleć co będzie za parę lat bo kolejne osiedla się budują. A odnośnie niepłacenia przedszkolom to ja na miejscu właścicieli nie wypuściła bym burmistrza na tzw "ważne spotkanie" tylko jego i tą jego sekretarz na taczkach bym wywiozła. Może w końcu by ktoś przyszedł mądry że wybrnie z tej sytuacji (chociaż szczerze wątpię). Na przedszkola nie mają jak dobrze kojarzę budżet - na zjazd do "biednej" mennicy państwowej przeznaczyli 300 tys.
     • karolkaka Re: Czy UMiG Radzymin utracił płyność finansową? 07.04.11, 10:36
      gdev napisał:


      > Jakie cięcia proponujesz żeby uzdrowić obecną sytuację, ile one rocznie przynio
      > są ?

      Przepraszam że się wtrącę w Waszą wymianę zdań - ale z jakiej racji to forumowicze mają coś proponować?!
      Od czego są władze samorządowe?
      Gdzie program naprawczy?
      Gdzie deklaracje burmistrze i przewodniczącej rady ws. propozycji cięć i ogólnego uzdrowienia sytuacji?


      To oni zostali wybrani i to oni biorą za to kasę. Nie potrafią zarządzać budżetem gminy?
      To WON! Do rozdzielania kasy wierzycielom wystarczy komisarz...
      • gdev Re: Czy UMiG Radzymin utracił płyność finansową? 07.04.11, 10:47
       > Przepraszam że się wtrącę w Waszą wymianę zdań - [b]ale z jakiej racji to forum
       > owicze mają coś proponować?!

       Oni nie do końca są zwyczajnymi forumowiczami, mieli komitetet wyboczy Radzymin2010, który nie został dopuszczony do wyboru z powodu uhybień natury formalnej. Część z nich startowała też w poprzednich, wiec skoro tak krytykuja obecną władzę, to może by przedstawili swoje pomysły. Żeby to było dla. czytelników konstruktywne, a ni zwykła zj...bka.
       Ja uważam, że każdego należy wysłuchać, niech przedstawią swoje pomysły na oszczędności, może ktoś z Umigu to przeczyta i się do tego zastosuje z korzyścią dla nas wszystkich.
   • flancowany Re: Czy UMiG Radzymin utracił płyność finansową? 07.04.11, 10:54
    gdev napisał:
    > Czy jesteście za zlikwidowaniem sztandarowego pomysłu Ojców założycieli tego
    > forum, tj. ZTM?


    NIE! Ponieważ zorganizowana komunikacja zwiększa atrakcyjność Radzymina i może przyciągnąć nowe inwestycje, podnosi wartość nieruchomości, zaspokaja potrzebę mieszkańców. Mimo że sam prawie z niej nie korzystam uważam ją za jeden z niewielu sensownych wydatków ponoszonych przez gminę.

    Jestem za to, za prywatyzacją i sprzedażą Centrum Medycznego im. Bitwy Warszawskiej czyli szpitala i przychodni w Radzyminie oraz Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o.
  • pracownik.dwa Re: Czy UMiG Radzymin utracił płyność finansową? 07.04.11, 11:47
   Nie wiem czy obecna ekipa jest w stanie przedstawić plan naprawczy możliwy do zrealizowania. Burmistrz zajęty jest innymi ważniejszymi niż wypłacalność gminy sprawami. On jest od wręczania medali i witania figurki (kurier wyszkowski ) a nie rozmowy o finansach (wieści). Ma opracowaną strategię: jak coś jest niewygodne to wysyła Siarnę (przedszkola, Główka).
   Pani skarbnik przez co najmniej kolejne dwa lata zawyżała dochody (celowo?), pani audytor mimo, że powinna oceniać procedurę i praktyki sporządzania, klasyfikowania i przedstawiania informacji finansowej nie poinformowała (?) burmistrza i rady, że plany budżetowe są wzięte z sufitu.
     • przedemerytka Re: Czy UMiG Radzymin utracił płyność finansową? 07.04.11, 15:10
      SPOKOJNIE- to wszystko nic nie da,
      bo większość głosujących, oraz wszyscy nie głosujący tego właśnie chcieli, więc nie podniecajcie się zbytnio, zresztą nie warto za nikogo nadstawiać karku. I tak wcześniej czy później każdego to dotknie, a więc także radnych ich dzieci, wnuków, rodzin, pracowników, biznesmenów itd. Pozostaje nam zatem czekać cierpliwie, aż obejmie to zdecydowaną większość mieszkanców i sami zaczną walczyć, a teraz pozwólcie władzom robić co chcą, bo i tak zrobią majac poparcie milczącej większości. Taka jest demokracja i niezadowoleni na forum muszą podporzadkować się temu, zresztą też na własne życzenie, bowiem wybrali taki model rzadzenia, którego Radzymin jest częścią.
      Takie prawo - taka brutalna prawda.
      Każdy widzi tylko czubek własnego nosa - łatwo rzuca hasła; "zostawić ZTM" "sprzedać szpital" "sprzedać PWiK", a jak jeszcze będzie brakowało na utrzymanie płynności - ja pójdę jeszcze śmielej - sprzedać: szkoły, przedszkola, salę koncertową, itd...bo Radzymin to miasto skazane na .......

      Niezadowoleni mogą co najwyżej przenieść swoje podatki (jeśli maja taką możliwość) do innych miast, które aż sie proszą o to - przykład Ząbki www.zyciepw.pl/chcesz-inwestycji-zamelduj-sie-lub-zloz-nip-3, Warszawa - audycje radiowe nawołujące do składania NIP 3 z argumentają takich inwestycji jak dalsza budowa metra, budowa Stadionu Narodowego, budowa obwodnicy S-8 itd, co dla nas Radzyminiaków przekłada się na konkretne korzyści - Warszawa to nie sypialnia dla nas, bo wielu z nas tam pracuje, uczy się, kupuje, ma możliwości zaspakajania potrzeb kulturalnych, rozrywkowych.

      Oczywiście punktować na forum należy, pokazywać co jest złe, niezgodne, chwalić za dobre decyzje (jeśli takowe są), ponieważ jest to forum czytane - ale nic ponadto.

      • jola.a Re: Czy UMiG Radzymin utracił płyność finansową? 07.04.11, 17:04
       przedemerytka napisała:

       > SPOKOJNIE- to wszystko nic nie da,
       > I
       > tak wcześniej czy później każdego to dotknie, a więc także radnych ich dzieci,
       > wnuków, rodzin, pracowników, biznesmenów itd. Pozostaje nam zatem czekać cierpl
       > iwie,

       Pozostaje tylko dodac " Kto mieczem wojuje od miecza ginie "
       • yu613 Re: Czy UMiG Radzymin utracił płyność finansową? 07.04.11, 19:02
        Oczywiście czekajmy mamy czas. Jedna kadencja, druga kadencja, czekamy. A p. Paweł D. razem ze sowim - naszym " burmistrzuniem" zwolnią jeszcze kilka niewygodnych osób, obsadzą swoimi znajomymi, ciociami, córkami, kuzynkami itp. Przyjdzie następna kadencja i wdzięczne kuzynki, ciocie pójdą na głosowanie i procent znowu będzie duży. A my poczekamy może nasze wnuki będą miały lepiej, może im będą wypłacać pensje na czas, wybudują chodnik, szkoły, przedszkola, nowy stadion taki na miarę XXI wieku, czekajmy, bo przecież zawsze może być gorzej...
        • przedemerytka Czy Radzymin tonie w długach? -apel P.Boneckiej do 07.04.11, 21:34
         samorządowców - w tygodniku Życie Powiatu na Mazowszu Nr 12
         www.zyciepw.pl/czy-radzymin-tonie-w-dlugach
         bardzo dobry rzeczowy tekst wart przeczytania

         Zapewne pod koniec kwietnia sesja RM będzie dotyczyła absolutorium odnośnie wykonania budżetu za 2010 rok. Radni powinni otrzymać opinię RIO. Warto przyjrzeć się bliżej całemu sprawozdaniu, bowiem już dopatrzyłam się tam błędów merytorycznych rachunkowych.         • lokalnypatriotaradzymin Re: Czy Radzymin tonie w długach? -apel P.Bonecki 08.04.11, 09:08
          Pozostaje nam się modlić o takie osoby jak p.Bonecka. Dobrze, że znalazła się w Komisji Budżetowej /jakimś cudem/. Obok takich ekonomistów jak p.Dąbrowski, p.Pałaszewska, p.Wołynko. Brawa dla p.Boneckiej: jej kompetencji, jej odwagi. No i dla tych radnych, którzy od pierwszych dni tej kadencji starali się naświetlić problemy, prawdziwe, nurtujące nasz urząd, nieudolność jego włodarzy.
           • przedemerytka Re: Czy Radzymin tonie w długach? -apel P.Bonecki 08.04.11, 13:17
            jajestemsprite napisała:

            > Pani Bonecka dużo mówi,ale głosuje jak reszta klakierów.

            Jest nową radną, pewne rzeczy dostrzega, inne zna z opowiadań i zapewnień - co potwierdza w artykule. Po to jest opinia publiczna by oceniać po wynikach - zaufania nie zdobywa się raz na całe życie, każdy ma możliwość obserwacji i oceny poszczególnych zachowań.

            > Więc za co ta pochwała
            > ,jak ona jest jednyn ogniwem łańcucha,który prowadzi miasto na skraj bankructwa

            Pochwała za artykuł, czyli budowanie świadomości społecznej, być może w połączeniu z innymi świadomymi radnymi próba budowania konstruktywnej opozycji. Skraj bankrudztwa niestety już zastała jako wynik poprzednich kadencji, w których nie była w radzie.
            Należy obserwować, poczekać na kolejne kroki i dopiero oceniać.
            Zreszta, bankrudztwo gminy może właśnie obudzić odruch obronny. Pamiętać wszak należy, że sprzedaje się tylko raz, to dla tych, którzy ratunek dla finansow gminy upatrują w sprzedaży majatku, a konsumuje się dość szybko...i co potem?


          • fran-ca1 Re: Czy Radzymin tonie w długach? -apel P.Bonecki 08.04.11, 12:59
           Jakbyś przyszedł na sesję to byś zobaczył, że Pani Bonecka przy uchwalaniu budżetu i zmian do budżetu nawet słowem nie mówi o wydatkach i ewentualnych cięciach tych wydatków, za to ciągle ten sam temat - w podstawie prawnej uchwały brak przecinka, spacja powinna być a nie albo odwrotnie i takie tam duperele że żenująco słuchać. Zresztą przy wszystkich uchwałach są to jedyne jej uwagi. Typowe uwagi nauczycielki, zresztą podobno na ostatniej sesji nawet na tablicy pisała
         • przedemerytka Re: Czy Radzymin tonie w długach? -apel P.Bonecki 08.04.11, 11:37
          Autor: gdev 07.04.11, 10:47 napisał
          "> Oni nie do końca są zwyczajnymi forumowiczami, mieli komitetet wyboczy Radzymin2010, > który nie został dopuszczony do wyboru z powodu uhybień natury formalnej. Część z nich > startowała też w poprzednich, wiec skoro tak krytykuja obecną władzę, to może by > przedstawili swoje pomysły. Żeby to było dla. czytelników konstruktywne, a ni zwykła > zj...bka. "

          Odnośnie ZTM - we środę po godz 14-tej byłam na przystanku (koło hali sportowej) było sporo młodzieży chyba wracającej ze szkoły może 30-40 osób. Podjechał autobus (Wyszkowiak prawie pusty) do Warszawy - wsiadłam do niego ja i jeszcze jedna osoba - reszta została czekając na ZTM. Mnie spieszyło się i do tego muszę płacić za każdy przejazd, bo rzadko wyjeżdżam.
          Z ZTM korzysta wiele osób dojeżdżających do szkół czy zakładów pracy - dla niezarabiającej młodzieży korzystającej z ulg, bądź z sieciówek - to bardzo ważny czynnik - jak zaobserwowałam - i dlatego jestem za utrzymaniem ZTM pomimo, że tylko 2 razy z niego korzystałam (raz w sobotę - prywatny przez około 50min nie pojawił się żaden) i drugi raz z W-wy do Radzymina z chorym na wózku inwalidzkim - niskopodłogówką.

          gdev napisał
          "> Ja uważam, że każdego należy wysłuchać, niech przedstawią swoje pomysły na > oszczędności, może ktoś z Umigu to przeczyta i się do tego zastosuje z korzyścią dla nas > wszystkich. "

          W związku z trudną sytuacją gminnych funduszy, należałoby zacząć od renegocjacji z innymi gminami o współfinansowaniu, jeśli nie wykażą zainteresowania - ograniczaniu liczby przystanków na ich terenach (linia przyśpieszona).

          ZTM został wprowadzony głównie z powodu zwiększjącej się liczby nowych mieszkańców zgodnie z ich oczekiwaniami (w szczególności osiedli Victoria i Reymonta), dlatego uważam, że właśnie tam należy spotykać się z mieszkańcami i uświadomić, że to właśnie ich pieniądze z podatków PIT mogą wpłynąć na być lub nie być ZTM, budowę oświetlenia, odwodnienia czy drogi, wyprowadzenia z zapasci finansowej by ich dzieci miały się gdzie uczyć, bawić wychowywać.

          Można tez czasowo ograniczyć ilość kursów poza szczytem w przypadku braku zainteresowania nowych mieszkańców zwiększaniem budżetu.

          Z drugiej jednak strony władze powinny pokazać swoim działaniem, że gospodarnie i przejrzyście zarządzają publicznymi pieniędzmi tzn np dublowana działalność dwu jednostek o podobnym charakterze ROKIS (zdecydowanie lepiej działająca skierowana do większej grupy, różnej wiekowo i o różnorodnych kierunkach zainteresowań, placówka wykorzystywana od rana do wieczora, również w niedzielę i święta, pozyskująca z każdego kawałka lokalu środki własne, ale też dla formacji niedochodowych użyczająca nieodpłatnie lokum (spotkania seniorów, grupa teatralna "Paradoks", próby - nauka gry na instrumentach dętych w hali sport. dla potrzeb istnienia "Orkiestry Dętej" zagadkowo przypisanej do Biblioteki, użyczanie terenu na "Pchli Targ, WOŚP, debaty publiczne - swego czasu).
          Drugi z ośrodków kultury - (dla mnie bardzo dziwny twór) jakim jest połączenie Miejskiej Biblioteki i Miejskiej Sali Koncertowej generującej tylko olbrzymie koszty a przychodów własnych prawie "O".
          Biblioteka Miejska była w przeszłości zawsze odrębną jednostką, a podstawowa działalność prowadzona była przez max 2 osoby (dawniej zwany bibliotekarz + ewent kier.), w stosunku do dolnej części budynku "Kina Czar" - komercyjna część.
          Według mnie Dyrektor ROKIS z powodzeniem mógłby zarządzać jednocześnie właśnie Salą Koncertową i sądzę, że pod jego dyrekcją udałoby się mu wygenerować przychody, a i lepiej wykorzystać możliwości.
          Odnośnie nauki gry na instrumentach oraz innych kół - w ROKIS większość jest odpłatna (na stronie ROKIS podana wysokość opłat) przez chętnych uczestnikow poszczegolnych zajęć. Nie rozumiem zatem, dlaczego nie podlegają temu chętni "Orkiestry Dętej" - zajęcia prowadzone przez podmioty komercyjne nie powinny być w 100% dotowane (110 000) - jeśli o czymś nie wiem to znaczy, że właśnie brak przejrzystości i informacji.

           • kchacinski Gdzie szukać oszczędności 08.04.11, 13:52
            Myślę, że powinniśmy dać się wykazać naszym pseudomenadzerom.
            Burmistrz Piotrowski i radny Dąbrowski w latach hossy wuielorktonie powtarzali jak to potroili budżet Radzymina mijając się z prawdą, nie wspominając o tym, że to głównie dzięki wieszej partycypacji gmin w podatku dochodowym oraz wiekszych wpływów z podatku w związku z wysokim tempem rozwoju gospodarczego.

            Skoro wtedy było to ich zasługa rozumiem, że również teraz wyłącznie ich zasługa jest spadek wpływów do gminnej kasy.

            Trzeba mieć odwagę, wyjść do ludzi i powiedzieć że jets trudno i teraz będziemy "zaciskać pasa".

            Trzeba zwiększać wpływy i ciąć koszty.

            Gdzie szukać wpływów:
            - NIP-3 - niech mieszkańcy płaca tu podatki - silna kampania informacyjna - wykazywanie korzyści
            - nie zwalnianie z podatku (reguła)
            - urealnienie kosztów wody miejskiej (sprzedaż po cenie rynkowej)

            Gdzie szukać oszczędności:
            - rezygnacja z inwestycji niepotrzebnych (Sanktuarium)
            - wspólna administracja dla szkół i przedszkoli (cięcie kosztów)
            - redukcja kosztów w komunikacji (przekształcenie linii 7xx na 8xx) lub przekształcenie komunikacji na wzór Lesznowoli
            - wspólna administracja ROKiS i Biblioteki
            - wyciąć wszystkie nie rozpoczęte inwestycje

            Dodatkowo warto zrobić audyt w ratuszu i zreorganizować pracę placówki. Jak w każdym przedsiębiorstwie są tam tzw. "myszy korporacyjne" które tylko udają że coś robią... Zwiększyć efektywność ich pracy albo zwolnić.

            Szpital. Chciałbym poznać koszty funkcjonowania szpitala (jako odrębnego bytu). Jeśli okaże się że przynosi straty (nie finansuje się z NFZ) sprzedać albo przekształcić np w ZOL.

            Podsumowując mamy "niezły pasztet". Ale cieszę się, że w dużej mierze skład Rady i Burmistrzowie się nie zmienili więc wypija piwo którego nawarzyli.

            Tylko pytanie czy będą mieć odwagę?

            Przykład idzie z góry, a nasz rząd odwagi nie ma jak widać wink

            • gdev Re: Gdzie szukać oszczędności 08.04.11, 14:41
             > redukcja kosztów w komunikacji (przekształcenie linii 7xx na 8xx) lub przekształcenie komunikacji na wzór Lesznowoli

             To nie spowoduje zatrzymania nieracjonalnych dopłat do komunikacji i kart miejskich dla mieszkańców.
             Po prostu pieniądze urzędu bedą wpływać do kogo innego, ale nadal to będzie system dopłat.

             Ludzie bez ZTM dojeżdżali do Warszawy i będą dojeżdzać nadal.

             Jeśli chesz pomóc, wesprzyj likwidację ZTM.
             • kchacinski Re: Gdzie szukać oszczędności 08.04.11, 14:45
              Uważam, że można zwiększyć poziom dopłat, a sam fakt istnienia ZTM zachęca moim zdaniem do osiedlania się tu nowych mieszkańców (podatników) a już tu mieszkających do płacenia tu podatków.

              Ceny biletów ZTM mają wkrótce wzrosnąć
              www.polskieradio.pl/5/115/Artykul/346679,-Stolica-rzuci-mieszkancow-na-kolana-Przed-nami-biletowy-szok-cenowy
              więc podejrzewam, że dopłaty będą spadać.
              • gdev Re: Gdzie szukać oszczędności 08.04.11, 15:16
               > Czyżbyś zapomniał, że to właśnie Ty faworyzujesz urbanizacje miasta ? ... zlikwidujemy ZTM, a potem co ? ... przedszkola ? szkoły ? ...

               Skoro jest popyt, to będzie i podaż, ale bez dopłat...
               Pokolenia się wychowały bez ZTM i miały zapewniony dojazd do szkół i pracy bez ZTM.

               Apropos urbanizji, kilka postów wyżej piszesz, że jesteś jej przeciwnikiem, więc jeśli uważasz, że ZTM wynika z urbanizacji, na pewno wsporzesz akcję likwidacji.

               Jak racjonalizujemy, to racjonalizujemy, bez przymykania oka.
            • latarnik7 Re: Gdzie szukać oszczędności 08.04.11, 14:46
             kchacinski napisał:

             > Burmistrz Piotrowski i radny Dąbrowski w latach hossy wuielorktonie powtarzali
             > jak to potroili budżet Radzymina mijając się z prawdą,

             Właściwie to wcale nie minęli się z prawdą ...

             Nasi dobrodzieje "POTRO(J)ILI BUDŻET RADZYMINA" nie przez liczbę 3, tylko przez KONIA TROJAŃSKIEGO.
           • przedemerytka Re: Czy Radzymin tonie w długach? -apel P.Bonecki 08.04.11, 15:05
            > Proszę nie tykać Biblioteki. Ona wszak należy do rodziny v-ce Przewodniczącego
            > Rady Miejskiej.

            Do samej Biblioteki nic nie mam, była, jest i powinna być - to jedno z zadań gminy.
            Chodzi mi o Salę Koncertową (dawniej Kino Czar) oraz "Orkiestrą Dętą" zakamuflowane pod Biblioteką pochłaniające niebagatelne pieniądze z czego proszę zwrócić uwagę na podstawowe zadanie jakie winna spełniać wydano aż 17 785,89 na zakup książek i materiałów
            Rozdz. 92116 Biblioteki 513 571,-
            Biblioteki Publiczne otrzymały dotację podmiotową w wysokości 465 000,-
            Modernizacja budynku dawnego Kina, obecnie jest siedzibą Publicznej Biblioteki – 48 571,-
            Rozdz. 92108 Filharmonie, orkiestry, chóry i kapele 110 000,-
            Przekazana dotacja podmiotowa na utrzymanie Gminnej Orkiestry Dętej

            Co razem (Biblioteka + Orkiestra) dało wykonanie budżetu za 2010 - zł 623 571,00 i to jeszce nie wszystko ponieważ reszta remontu przeszła jako wyd. niewygasające czyli do zapłacenia w tym roku czyli 144 219,79

            pieniądze te przeznaczono na:
            Biblioteki:
            Stan na początek roku 2 927,67
            Biblioteki publiczne uzyskały przychody : 490 598,83
            a) dotacji z budżetu gminy 465 000,00
            b) Inne przychody 25 598,83
            Na utrzymanie bibliotek publicznych koszty wynosiły 493 273,57
            wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń 372 715,27
            energię elektryczną, gaz i wodę 40 288,34
            zużycie materiałów, zakup książek 17 785,89
            pozostałe koszty 62 484,07
            Stan na koniec roku 252,93

            Gminna Orkiestra Dęta:
            Stan na początek roku 287,08
            GOD uzyskała przychody : 110 000,00
            a) dotacji z budżetu gminy 110 000,00
            Na utrzymanie orkiestry koszty wynosiły 109 967,08
            wynagrodzenia bezosobowe 54 394,00
            pozostałe koszty 55 573,08
            Stan na koniec roku 320,00


            28.
            Modernizacja budynku kina – siedziba Biblioteki Miejskiej
            105 000,00 (plan)
            132 062,42 „Czarnacki” modernizacja poddasza (wyd. niewygasające - płatność 2011)
            12 150,37 „Czarnacki” – modernizacja poddasza (wyd. niewygasające - płatność 2011)
            Razem: 144 212,79
            1 760,00 M. Skibiński inspektor nadzoru (wykonany budż 2010)
            46 811,40 INOKSTAL – zagospodarowanie terenu (wykonany budż. 2010)
            Razem: 48 571,40
          • nomad997 Re: Czy Radzymin tonie w długach? -apel P.Bonecki 09.04.11, 09:27
           przedemerytka napisała:

           > W związku z trudną sytuacją gminnych funduszy, należałoby zacząć od renegocjacj
           > i z innymi gminami o współfinansowaniu, jeśli nie wykażą zainteresowania - ogra
           > niczaniu liczby przystanków na ich terenach (linia przyśpieszona).

           Jako mieszkaniec sąsiedniej gminy (a konkretniej miasta Marki) pozwolę sobie napisać kilka zdań:
           Jesteście jedyną gminą w całej aglomeracji warszawskiej, której nie udało się dogadać ze swoimi sąsiadami w sprawie komunikacji.
           Z Markami dogadaliście się tyko w sprawie linii 740, ale w tym przypadku koszty są znikome, więc i problem był marginalny. W sprawie linii 738 usiłowaliście zastosować metodę krzyku i zastraszenia usiłując włączyć do całego tego cyrku ZTM, który to się szybko wycofał jak zobaczył o co chodzi, w wyniku czego płacicie ze 738 tyle ile płacicie. A wystarczyło porozmawiać na poziomie. Nieporęt po przepychankach w sprawie współfinansowania linii 734 ma Was serdecznie w poważaniu, i nie chce mieć z wami nic wspólnego. A z Wołominem to się pokłóciliście o coś, co nawet nigdy nie zostało do końca sprecyzowane, czyli planowaną niegdyś linią z Radzymina do stacji PKP w Wołominie.
           Na własne życzenie jesteście otoczeni sąsiadami, z którymi jesteście skłóceni, i płacicie za do słono (dosłownie). Każda ze wspomnianych gmin od lat współpracuje ze swoimi sąsiadami np. Marki z Ząbkami (a teraz trwają rozmowy o nowej linii z Zielonką), Wołomin z Kobyłką, Zielonką i Ząbkami, a Nieporęt z Legionowem. A z Wami nikt się dogadać nie potrafi!

           Jak ponadto można z Wami rozmawiać skoro nawet w cytowanym fragmencie wypowiedzi widać, iż oczekujecie że ktoś będzie za Was płacił bo kasa gminna świeci pustkami. To inne gminy są winne Waszej rozrzutności i lekkomyślności? Za swoje długi płaćcie sami.
           • lyssy123 Re: Czy Radzymin tonie w długach? -apel P.Bonecki 09.04.11, 12:06
            nomad997, masz słuszną rację, choć nie mogę z godzić sie z tym fragmentem: "A z Wami nikt się dogadać nie potrafi!". W mojej opinii to Radzymin [w osobie naszych (pożal się Boże) włodarzy] nie potrafi porozumieć się z sąsiadami.
            Ja do dziś zachodzę w głowę dlaczego nie osiągneliśmy (wydaje mi sie że obopulnie korzystnego) kompromisu, w którym za trasę od granic Warszawy do granic Marek nasze miast dzielą się kosztami po połowie, a za trasę od Marek do Radzymina płaci nasza gmina?
            No ale z drugiej strony jeśli do stołu siada negocjować nauczyciel(!) to już z góry wiadomo, że szanse na powodzenie akcji są znikome...
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka