Dodaj do ulubionych

Co ze śmieciami w Radzyminie ???

21.08.12, 11:39
Witam tutaj ciekawy artykuł o śmieciach biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/356859,zdrozeje_wywoz_smieci_bo_bedzie_mniej_wysypisk.html - hm a jak sprawa będzie rozwiązana w Radzyminie. Wiem, że w Zielonce od 1 stycznia będzie płatne za segregowane śmieci 8zł a za zwykłe śmieci 16 zł od osoby umowa podpisywana jest przez wszystkich z miastem. Dlatego pytam jak to będzie wyglądać w Radzyminie. Czy ktoś coś wie na ten temat...
Obserwuj wątek
   • lucy263 Re: Co ze śmieciami w Radzyminie ??? 21.08.12, 15:01
    Uważam że bardzo dobrze że wszyscy będą płacić podatek od śmieci (ci co segregują mniejszy), bo w tej chwili to jest eldorado. Co drugi dom nie wystawia kosza ze śmieciami o segregowanych nie wspomnę. Ale za to wieczorem okna lepiej nie otwierać...
     • rafi373 Re: Co ze śmieciami w Radzyminie ??? 21.08.12, 19:41
      Wcale bym się nie zdziwił gdyby stawki u nas były nawet wyższe. Te z Zielonki wg mnie wcale nie są przegięte. Zdecydowanie niższa stawka za segregowane zachęca do segregacji - i dobrze. Nie byłaby to też kwota wyższa, niż obecnie w przypadku umowy zawartej indywidualnie z firmą. Bez dokładnej kalkulacji, tak na oko przy tradycyjnej rodzinie 2+2. Kłopot miałaby rodzina wielodzietną, bo każde dziecko ponad 2 wcale nie musi oznaczać 25% śmieci więcej. No i nie każdy śmieć da się chyba posegregować, to też jakiś znak zapytania (by spaliny z kominów i lasy były jednak czyste).
      • alojw Re: Co ze śmieciami w Radzyminie ??? 21.08.12, 19:53
       Rafi obecnie śmieci segregowane są zabierane za darmo. Za rodzinę 2+2 płacę 64 za miesiąc. Są to dwa wywozy po 240l. Dopóki nie było drugiego dziecka był to jeden wywóz czyli 32 zł za miesiąc. Przy stawkach z Zielonki mamy 96 zł za miesiąc i nie wiem czy to jest wywóz raz na miesiąc czy inna ilość? Więc zdecydowanie drożej. No i zgodzę się z tobą, że znając naszą gminę stawki będą wyższe.
       • rafi373 Re: Co ze śmieciami w Radzyminie ??? 21.08.12, 21:22
        Jak wyliczyłaś te 96 zł? Zakładam że podane koszty to ryczałt który wyniesie odpowiednio 32 lub 64 zł. Reforma, jak ja ją rozumiem, ma polegać na tym że gmina odbiera wszystkie śmieci i nie ma racji bytu wyrzucanie tego, co nie zmieści się do pojemnika. czy palenie - kombinatortwo po prostu nie na racji bytu. Jeśli płacimy od osoby, to od osoby (ryczałt), a nie za pojemnik. Jeśli się mylę to proszę kogoś o wyprowadzenie z błedu.
        • mati-1229 Re: Co ze śmieciami w Radzyminie ??? 21.08.12, 22:25
         Reforma zakłada że wszyscy będą płacić obowiązkowy podatek od wywozu i utylizacji śmieci, a więc masz rację że nie będzie się opłacało kombinowanie i wywożenie odpadów do lasu bo i tak trzeba będzie zapłacić gminie stosowną daninę. Ustawodawca dał samorządom wybór według jakiego wzoru ma być naliczana opłata. W Zielonce zdecydowano się na opłatę od mieszkańca, ale równie dobrze może to być opłata od powierzchni domu czy zużytej wody. Choć najpewniej w Radzyminie zastosuje się rozwiązanie jak w Zielonce.

         Mnie osobiście zastanawia, która firma będzie w naszej gminie odpowiadać za odbiór śmieci z posesji? Tego pewnie z czasem się dowiemy. Pytanie też, czy gmina zamierza zwlekać do ostatniej chwili z wdrożeniem postanowień ustawy, czy też system zacznie działać wcześniej?
         • karolkaka Re: Co ze śmieciami w Radzyminie ??? 21.08.12, 23:25
          Krótko i na temat: raz w miesiącu płacę 35 zł za pojemnik 240 litrów (Imperf). Do tego korzystam z gminnego programu odbioru segregowanych śmieci, innymi słowy - co nadaje się do powtórnego przetworzenia ładuję do worków, które Imperf odbiera (nawiasem mówiąc to jedna z nielicznych fajnych akcji, które ogarnia nasza gmina)
          W imię "powszechnej szczęśliwości" ustawodawca pozbawia mnie możliwości wyboru firmy, która wywozi śmieci (4 lata temu mogłem wybrać między trzema firmami).
          To oczywiście budzi we mnie sprzeciw, ale mniejsza z moimi poglądami - pytanie brzmi: ILE BĘDĘ PŁACIŁ ZA WYWÓZ ŚMIECI PO WPROWADZENIU NOWYCH PRZEPISÓW?
          Żeby ułatwić - rodzina 2+2.
          Ktoś wie?
          • alojw Karolkaka 22.08.12, 13:23
           Wg. stawek z Zielonki przy rodzinie 2+2 wychodzi 96 zł (4x16 - za śmieci zwykłe + 4x8 - za śmieci segregowane). W Radzyminie jeszcze cicho na temat kwot składek.
           • mati-1229 Re: Karolkaka 22.08.12, 15:47
            Źle rozumiesz rozróżnienie na opłatę za śmieci posegregowane i nieposegregowane, nie płacisz za każde oddzielnie. Jeśli nie posegregujesz zapłacisz więcej, jeśli się wysilisz i rozdzielisz surowce wtórne od innych za wywóz wszystkich zapłacisz mniej. W przeciwnym wypadku całe rozwiązanie nie miałoby sensu i już dawno zastałoby oprotestowane przez organizacje ekologów i media. Jeżeli w Radzyminie stawka za posegregowanie odpadów zostanie ustalona na poziomie 8zł, to 4 osobowa rodzina zapłaci miesięcznie 32zł, za nieposegregowane odpowiednio więcej. Jak na razie Urząd nie ustali jeszcze stawek, które będą obowiązywać na terenie naszej gminy. A przynajmniej tego nie ogłosił.
   • delphi70 Re: Co ze śmieciami w Radzyminie ??? 23.08.12, 22:42
    Tak się składa że mieszkam w Zielonce. Jak na razie u nas jeszcze cisza o śmieciach. Te stawki 16/8zł wypłynęły niejako na spotkaniu z burmistrzem to projekt który będzie rozpatrywany ponoć we wrześniu jak znajdą się dane niezbędnych do jej wyliczenia - chodzi o jakiś współczynnik ?
  • flancowany Re: Co ze śmieciami w Radzyminie ??? 24.08.12, 08:32
   Niech mnie ktoś oświeci na jakiej podstawie będzie określana ilość osób w gospodarstwie domowym?

   Bo jeśli na podstawie ilości osób zameldowanych, to połowa domów w Radzyminie i okolicach nie zapłaci nic lub prawie nic, bo bardzo często w tych domach nikt nie jest zameldowany, albo zameldowanych jest znacznie mniej osób niż w rzeczywistości mieszka.
   • mati-1229 Re: Co ze śmieciami w Radzyminie ??? 24.08.12, 11:19
    Administracja już zastanawiała się nad tym problemem, zdecydowano się na pobieranie opłaty od osób zamieszkałych w danym budynku, nie od osób zameldowanych. W związku z tym że przepisy zaczną obowiązywać na terenie całego kraju, każdy będzie musiał zadeklarować się gdzie zamieszkuje. Należy tu wspomnieć że od 1 stycznia 2014 roku zniesiony zostanie obowiązek meldunkowy.
    • flancowany Re: Co ze śmieciami w Radzyminie ??? 24.08.12, 16:12
     A na jakiej podstawie prawnej mam komukolwiek deklarować gdzie zamieszkuję?
     Przecież takie deklarowanie to właśnie quasi obowiązek meldunkowy.

     Lub też na jakiej podstawie organ administracji samorządowej będzie mógł żądać od właściciela nieruchomości deklarowania ilości osób zamieszkujących daną nieruchomość?
     • mati-1229 Re: Co ze śmieciami w Radzyminie ??? 24.08.12, 17:25
      Nie bój się:
      "Żeby ustalić liczbę osób mieszkających w danym lokalu ich właściciele będą zobowiązani do wypełnienia specjalnych deklaracji. Później urzędnicy sprawdzą ich poprawność porównując m.in. ilu ludzie jest zameldowanych pod danym adresem. Andrzej Kasiura, burmistrz Krapkowic spodziewa się, że część osób, która wyjeżdża do pracy za granicę zdecyduje się wymeldować, żeby uniknąć płacenia podatku.
      - Ale nie zakładamy, że będzie to masowe zjawisko - mówi.

      Po wypełnieniu deklaracji urząd zawrze w imieniu mieszkańca umowę z firmą na wywóz śmieci."
      • mszewczyk75 Re: Co ze śmieciami w Radzyminie ??? 26.08.12, 10:07
       mati-1229 napisał:

       > Nie bój się:
       > "Żeby ustalić liczbę osób mieszkających w danym lokalu ich właściciele będą
       > zobowiązani do wypełnienia specjalnych deklaracji.
       >
       > Po wypełnieniu deklaracji urząd zawrze w imieniu mieszkańca umowę z firmą na wy
       > wóz śmieci."


       Sprawiedliwy, ale zarazem kosztowny, zbiurokratyzowany i niepewny sposób naliczania. Tymczasem w Ząbkach wybrano naliczanie "od gospodarstwa" - może mniej sprawiedliwe ale i zdecydowanie mniej złożone.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka