Dodaj do ulubionych

"Miliardy zablokowane". Niemcy piszą o Polsce

20.10.22, 09:31
Warszawa nie tylko nie dostaje środków na KPO, teraz zagrożone są miliardy z funduszy spójności. Jeszcze nigdy gra nie toczyła się o tak duże pieniądze - ocenia "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Niemiecki dziennik opisuje polskie problemy z przestrzeganiem zapisów unijnej Karty Praw Podstawowych, przez co Bruksela teoretycznie mogłaby zablokować Warszawie środki z Funduszy Spójności. Jak czytamy, na jednym z technicznych posiedzeń w lipcu tego roku przedstawiciele Polski sami przyznali, że nie wypełniają wymogów Karty. Rząd w Warszawie miał zakomunikować, że nie jest w stanie zagwarantować prawa każdego obywatela UE do sprawiedliwego, bezstronnego postępowania przed sądem.
wiadomosci.wp.pl/niemiecka-prasa-polska-ma-teraz-juz-dwa-problemy-z-ue-6824846487481280a

pl.wikipedia.org/wiki/Karta_praw_podstawowych_Unii_Europejskiej

Rząd pracuje nad 800 plus? Wiceminister rodziny odpowiada
Nie milknie dyskusja na temat waloryzacji 500 plus na dziecko. Zwłaszcza że wysoka inflacja coraz mocniej nadgryza świadczenie wychowawcze, które dziś warte jest już tylko 366 zł - pisze "Fakt". Dziennik poznał plany rządu w sprawie doniesień o możliwym podniesieniu świadczenia do nawet 800 zł miesięcznie.
www.money.pl/gospodarka/rzad-pracuje-nad-800-plus-wiceminister-rodziny-odpowiada-6824921755765664a.html

Koniec ze świadczeniami dla Polaków przyjmujących uchodźców. Będą wyjątki
OPRACOWAŁĄ: Anna Piotrowska 1 czerwca 2022,

Paweł Szefernaker: Wielu uchodźców już z Polski wyjeżdża i wraca na Ukrainę Szymon Starnawski
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, pełnomocnik rządu do spraw uchodźców Paweł Szefernaker przekazał, że rządzący nie planują przedłużenia wypłacania środków w ramach świadczenia dla osób przyjmujących uchodźców z Ukrainy. Zastrzegł, że w tej kwestii rządzący przewidują pewne wyjątki.

Wiceszef MSWiA mówił na antenie TVP Info, że świadczenie można przyjmować przez 120 dni od momentu przyjęcia uchodźców. – Nie będziemy przedłużać tego świadczenia, ponieważ jesteśmy przekonani, że wiele osób w Polsce jest w stanie się usamodzielnić i zaadaptować – stwierdził. Podkreślił, że wielu uchodźców już z Polski wyjeżdża i wraca na Ukrainę, o czym ma świadczyć fakt, że od 10 maja odnotowywanych jest więcej powrotów na Ukrainę niż przyjazdów do Polski.

Paweł Szefernaker poinformował, że będą wyjątki, jeśli chodzi o dalsze wypłacanie świadczenia. – Osoby, które z przyczyn od nich niezależnych nie mogą się usamodzielnić – osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży albo z wieloma dziećmi – będą dalej otrzymywały wsparcie. Ustawa przewiduje takie rozwiązanie – podkreślił.

Zgodnie z ustawą wypłaty świadczenia dla osób, które przyjęły uchodźców w swoich domach na początku wojny, ustaną z końcem czerwca. Pomoc wynosi 40 złotych dziennie, czyli około 1200 złotych miesięcznie.
Polskie Radio 24

Normalnie każdemu uchodźcy nalezy się zasiłek stały z MOPS na okres 1 roku czy w uzasadnionych przypadkach na okres dłuższy - czyli do momentu aż znajdzie sobie taki uchodźca prace, z której się utrzyma www.youtube.com/watch?v=KEsSEIXxPZs

Obserwuj wątek
  • xanonymous Re: "Miliardy zablokowane". Niemcy piszą o Polsce 20.10.22, 09:52
   To przejdzie do histori - początki ostrowieckiej geotermii:
   15 września 2022 transmisjaobrad.info/videos/8336/lxvii-sesja-rady-miasta

   Czy Ostrowiec "utopii" miliony w geotermi ? Ostrowiec chce szukać wód geotermalnych
   swietokrzyskie.cozadzien.pl/ostrowiec-swietokrzyski/ostrowiec-chce-szukac-wod-geotermalnych/61610
   mae.com.pl/oferta-mae/baza-wiedzy/odnawialne-zrodla-energii/energia-geotermalna

   Protokoły z sesji Rady Miasta:
   bip.um.ostrowiec.pl/artykul/3107/25339/2022-r

   Archiwalne sesje Rady Miasta:
   www.youtube.com/c/UrządMiastawOstrowcuŚwiętokrzyskim/videos

  • xanonymous Re: "Miliardy zablokowane". Niemcy piszą o Polsce 20.10.22, 09:58
   Ewakuacja z tonącego okrętu ?
   web.archive.org/web/20210924025354/https://www.bip.mpec-tarnow.akcessnet.net/index.php?idg=1&id=29&x=8&y=3
   web.archive.org/web/20210619160817/https://lpec.pl/firma/wladze/
   • xanonymous Re: "Miliardy zablokowane". Niemcy piszą 20.10.22, 10:01
    web.archive.org/web/20180925154926/http://www.arl.ostrowiec.pl:80/bip/mec/index.php?dzial=modules/art/show_result_db&id=13
  • xanonymous Re: "Miliardy zablokowane". Niemcy piszą o Polsce 20.10.22, 11:38
   "Od początku zeszłego roku naliczono kary na kwotę blisko 1,5 miliona złotych." Kary na rzecz miasta Ostrowiec (zysk dla miasta - a więc te pieniądze powinny dofinansować gospodarkę śmieciową...). radioostrowiec.pl/2021/08/18/gehenna-z-odbiorem-odpadow-w-ostrowcu/ Te środki powinny wrócić do portfeli mieszkańców ponieważ według Unii Europejskiej system gospodarki śmieciami miał się bilansować....

   www.ostrowiecnr1.pl/forum/watek/ostrowczanie-beda-placic-wiecej-za-smieci-na-najblizszej-sesji-zadecyduja-o-tym-radni/s10/#post-219

   Czyżby zaniżono o 9 % szacowaną liczbę mieszkańców Ostrowca Św. po to tylko aby zawyżyć opłatę za wywóz śmieci? Tak mi to wygląda, ale ponoć umiejętność liczenia to za mało aby mieć własną firmę śmieciową. Tak mi przytykał ktoś w ubiegłym roku, w tym wątku zalinkowanymym powyżej. No przecież to są dziecinnie proste obliczenia. Kwotę przetargu dzieli się przez ilość miesięcy odbierania nieczystości a następnie dzieli się jeszcze raz ale przez liczbę mieszkańców. I tyle ma płacić jedna osoba miesięcznie. Jak mieszkańców więcej to opłata mniejsza, a jak mieszkańców mniej to opłata większa - opłata jaką ponosi jeden mieszkaniec miesięcznie.

   Zupełnie nierozumiem czemu gospodarstwa domowe wieloosobowe maja płacić mniej za śmieci - ale to chyba wymysł tych z ulicy Wiejskiej (adres sejmu RP) ?

   I kolejny przykład jak Ci unijni biurokraci w Brukseli robią co chcą. Najpierw wymyślili, że gminy nie mogą dopłacać ze swojego budżetu do wywozu śmieci, bo "system wywozu śmieci" ma się bilansować a potem zmienili, że jednak nie musi się bilansować i gminy mogą dopłacać :D

   Ale przybyło nam w tym roku kilkaset obcokrajowców z Ukrainy, to oni też śmiecie produkują i sprawa nieco się komplikuje. Miasto będzie miało nieco więcej zysków z opłat za gospodarkę śmieciową.

   W latach ubiegłych (~2016) przewodniczącym Rady Nadzorczej Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Ostrowiecu Św. był ostrowiecki dyrektor niemieckiej firmy Remondis:

   Trzech członków RN powołanych przez Zgromadzenie Wspólników,
   - Hubert JANUSZEWSKI – Przewodniczący
   - Jerzy MRÓZ - Wiceprzewodniczący
   - Sławomir RADLAK - Sekretarz
   web.archive.org/web/20160403104322/http://www.arl.ostrowiec.pl/bip/wodociagi/index.php?dzial=modules/art/show_result_db&id=46

   Zgromadzenie Wspólników MWiK: Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego.
   Kompetencje Zgromadzenia Wspólników określone są w §12 - §14 Umowy Spółki.
   Czyli zgromadzenie jest jednoosobowe ?
   arl.ostrowiec.pl/bip/wodociagi/upload/
   web.archive.org/web/20220615075156/http://arl.ostrowiec.pl/bip/wodociagi/upload/

   Czym jest tzw. opłata marszałkowska?

   Opłata ta nie zasila budżetu gminy czy przedsiębiorstwa zajmującego się odbieraniem i zagospodarowaniem odpadów komunalnych, tylko przekazywana jest do Urzędu Marszałkowskiego. Wzrost opłat środowiskowych znacząco wpływa na koszty prowadzenia działalności, dlatego firmy zajmujące się zagospodarowaniem odpadów są zmuszone podnosić ceny.

   Jest to opłata wynikająca z ustawy Prawo ochrony środowiska, wnoszona jest za korzystanie ze środowiska, czyli za wszystkie gazy lub pyły wprowadzone do powietrza oraz umieszczenie odpadów na składowisku. Opłata ta dotyczy tej części odpadów zebranych w gminie, która zawiera odpady nie nadające się do recyklingu.

   W 2017 r. „opłata marszałkowska” drastycznie wzrosła. Do końca 2017 r. stawka wynosiła 24,15 zł za tonę odpadów, w roku 2018 wzrosła do 140 zł za tonę, a w 2019 aż do 170 zł za tonę. W roku 2020 stawka ta wynosi już 270 zł za tonę. W ciągu trzech lat wzrosła zatem o ponad 1000%.

   źródło: redziny czym-jest-tzw-oplata-marszalkowska

   Tona to jest tysiąc kg. To ja napewno dużo mniej niż tonę odpadów niesegregowalnych wyrzucam w ciągu roku. Trzebaby sprawdzić jak wzrosła ilośc tych odpadów w naszej gminie...

   "W Monitorze Polskim opublikowane zostało OBWIESZCZENIE MINISTRA KLIMATU I ŚRODOWISKA1) z dnia 11 października 2021 r. w sprawie wysokości stawek opłat za korzystanie ze środowiska na rok 2022."

   W 2022 opłata wzrośnie do 312,10 zł za Mg (Mega gram, czyli 1000kg, czyli poprostu tona)

   Trzeba by przeliczyć jak to wpłynie na opłatę jaka ponosi jeden mieszkaniec.

   źródło: pigo org pl wp-content/uploads/2021/11/monitor-polski-oplaty-marszalkowskie pdf

   Więc jeśli wyrzucam 1 tone odpadów niesegregowalnych rocznie to koszt tego wzrósł o 42 zł (przez ostatnie 2 lata....), - wzrost miesięcznej opłaty o 3,5 zł. Tona odpadów rocznie to miesięcznie 83 kg.

   Ja szukałem informacji jak miasto oszacowało nowe ceny za smieci i nieznalazłem tego - a ponoć zostało to oszacowane przed otworzeniem ofert przetargowych. Przewertowałęm te ostatnie Sesje Rady Miasta na YOutube ale nic nieznalazłem - a w opisie filmików nawet nie ma porządku obrad podanych tylko trza szukać przewijając zapis transmisji.

   "Przeciętny mieszkaniec Polski wytworzył w 2014 r. 268 kg odpadów - wynika z opracowania Głównego Urzędu Statystycznego (czyli prawie 4 razy mniej niż tonę ) To jeden z najniższych wskaźników w UE, gdzie średnia to 481 kg." źródło: portalsamorzadowy gospodarka-komunalna/przecietny-polak-wytwarza-rocznie-268-kg-odpadow,75476

   Tylko nie wiem jak oni to liczyli - to chyba ogół odpadów wszelakich a nie tych niesegregowalnych typu resztki jedzenia ?

   Ile odpadów niesegregowalnych wytworzył przeciętny mieszkaniec naszej gminy? Bez wliczania do tego różnych firm które to mogą więcej wyrzucać np. resztek jedzenia - jakieś stołówki, czy jakieś firmy które emitują gazy czy pyły.

   Przez ostatnie 2 lata, czyli do roku 2022, opłata marszałkowa wzrosła o 42 zł - za tonę odpadów niesegregowalnych. Tona rocznie to 83 kg miesięćznie. Przy tonie odpadów na mieszkańca rocznie jest to wzrost opłaty miesięcznej o 3,5 zł. Jeśli ktoś wyrzuca pół tony rocznie - to odpowiednio mniej, bo 1,75zł więcej miesięcznie.

   opierając się na danych udostępnionych: Strona główna:Rada Miasta > Projekty uchwał Rady Miasta > Kadencja 2018-2023 > 2021 r. > 29 października 2021 r. bip.um.ostrowiec.pl/attachments/download/35937

   Przeciętny mieszkaniec ostrowaca wytwarza 225kg odpadów niesegregowalnych rocznie. Czyli ta opłata marszałkowa na mieszkańca wynosi w zaokrągleniu 90 gr więcej miesięcznie.


   "Na terenie Gminy Ostrowiec Świętokrzyski według złożonych deklaracji na dzień 11.10.2021 roku mamy 53 105 osoby objęte systemem gospodarowania odpadami komunalnymi wobec 63 830 osób zameldowanych." (Bo widocznie sporo osób nie wymeldowało się - nawet znam sporo osób co się nie wymeldowało a od kilkunastu lat mieszkają i pracują za granicą a do PL czasem przyjadą na urlop albo i nie).

   Gmina Ostrowiec założyła spadek liczby mieszkańców w ciągu najbliższego roku o 1% - z 53 105 osób obecnie do 47 440 osób? - zobaczymy czy się sprawdzi ta prognoza. Miasto więc przewiduje, że w ciągu roku ubędzie 5 665 mieszkańców gminy ostrowiec, bo albo umra albo wyjadą? To jak tak dalej pójdzie to w ciągu 3 lat ubędzie 16,5 tys ludzi. No ale Ci ludzie nie znikną od razu 1-szego stycznia 2022 tylko chyba w ciągi roku ... czy mieli na myśli że za 3 lata? - cięzko to rozkminić. Jesli w ciągo roku no to trzeba to innaczej liczyć wziąć średnią arytmetyczną z liczby obecnbej i tej za rok. A jeżli za 3 lata ubęzie 1 % mieszka
   • xanonymous Re: "Miliardy zablokowane". Niemcy piszą 20.10.22, 11:44
    Gmina Ostrowiec założyła spadek liczby mieszkańców w ciągu najbliższego roku o 1% - z 53 105 osób obecnie do 47 440 osób? - zobaczymy czy się sprawdzi ta prognoza. Miasto więc przewiduje, że w ciągu roku ubędzie 5 665 mieszkańców gminy ostrowiec, bo albo umra albo wyjadą? To jak tak dalej pójdzie to w ciągu 3 lat ubędzie 16,5 tys ludzi. No ale Ci ludzie nie znikną od razu 1-szego stycznia 2022 tylko chyba w ciągi roku ... czy mieli na myśli że za 3 lata? - cięzko to rozkminić. Jesli w ciągo roku no to trzeba to innaczej liczyć wziąć średnią arytmetyczną z liczby obecnbej i tej za rok. A jeżli za 3 lata ubęzie 1 % mieszkańców to też innaczej to liczyć - rozłozyć ten 1% na 3 lata.....

    Zmniejszenie liczby ludności z 53 105 do 47 440 osób to nie jest spadek o 1% !!! To jest spadek o 10,67 %.

    Pomyłka o jeden rząd wielkości - pomyłka czy świadome działanie ?

    kopia: web.archive.org/web/20211130051019/https://bip.um.ostrowiec.pl/attachments/download/35937

    Naczelnik Wydziału Infrastruktury Komunalnej Urzędu Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego: Artur Majcher oraz Piotr Mazik - zastępca naczelnika tego wydziału naostro.info/ile-zarobili-naczelnicy-wydzialow-urzedu-miasta-w-ostrowcu-sw-w-2020-roku/
    swietokrzyskie.cozadzien.pl/ostrowiec-swietokrzyski/ostrowiec-swietokrzyski-pominiety-z-10-tylko-1-drogowe-zadanie-otrzymalo-w-tym-roku-rzadowe-dofinansowanie/56606

    radioostrowiec.pl/2021/08/11/gmina-szuka-firmy-ktora-od-stycznia-bedzie-w-ostrowcu-wywozic-odpady-komunalne/
    radioostrowiec.pl/2021/08/18/gehenna-z-odbiorem-odpadow-w-ostrowcu/

    Naliczono kary na kwotę blisko 1,5 miliona złotych. I co siędzieje z tymi pieniędzmi ? Te pieniąze powinny posłuzyć jako dofinansowanie gospodarki śmieciami (w taki sposób miasto powinno oddać mieszkańcom te pieniądze)

    To było oczywiste już rok temu: październik 2022 OSTROWIEC | Będzie drożej za śmieci? | LOKALNA.TV - YouTube
    www.youtube.com/watch?v=yOmocWwKulE


    wystąpienie z dnia 25 września 2013 r. www.youtube.com/watch?v=JI3_T0koaNk

    cordis.europa.eu/article/id/411495-carved-in-stone-turning-co2-into-rock-for-good/pl
    cordis.europa.eu/article/id/125363-storing-carbon-dioxide-underground-an-effective-tool-against-global-warming/pl
    radioostrowiec.pl/2021/03/08/ostrowczanki-walcza-z-ubostwem-menstruacyjnym/
    • xanonymous Re: "Miliardy zablokowane". Niemcy piszą 20.10.22, 13:03
     www.youtube.com/results?search_query=strajk+kobiet+pyta.pl

     Ostrowczanki w Warszawie dzielnie walczą z ... zatrzymaniem okresu (ubóstwem menstruacyjnym) ?:
     Feministki kontratakują www.youtube.com/watch?v=syU9F1ifHPg [ 6 minuta i 50 sekund ]

     Marta Lempart zafajdała całe wejście do jakiegoś tam urzędu: www.youtube.com/watch?v=RAGuNKFKMzs
     niezalezna.pl/420758-Lempart-znowu-w-akcji-Wraca-do-afery-ze-sprzataczka-i-przekonuje-ze-pani-Teresa-pracuje-dla-grupy-przestepczej

     Zaczyna się od polewania wodą, a potem co im strzeli do głowy to strach pomyśleć...
     radioostrowiec.pl/2021/08/13/wstyd-wolne-media-i-hanba-protest-przed-biurem-posla-pis-andrzeja-kryja/
     www.facebook.com/strajkkobiet.oc.sw/videos/663556115044567/
     www.facebook.com/strajkkobiet.oc.sw/videos/811023452786843/

     web.archive.org/web/20070426025054/http://www.arl.ostrowiec.pl/bip/arl/index.php?dzial=modules/art/show_result_db&id=5

     www.ostrowiecnr1.pl/forum/watek/agencja-rozwoju-lokalnego-w-2020-roku-wygenerowala-ponad-800-tysiecy-zl-straty-z-czego-zamier/
     • xanonymous Re: "Miliardy zablokowane". Niemcy piszą 20.10.22, 13:07
      Dokładnie! Samochód prawem, a nie towarem: 500 zł x 5 lat = 30 000 zł. A teraz narzekają na inflację...

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka