xanonymous
20.10.22, 09:31
Warszawa nie tylko nie dostaje środków na KPO, teraz zagrożone są miliardy z funduszy spójności. Jeszcze nigdy gra nie toczyła się o tak duże pieniądze - ocenia "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Niemiecki dziennik opisuje polskie problemy z przestrzeganiem zapisów unijnej Karty Praw Podstawowych, przez co Bruksela teoretycznie mogłaby zablokować Warszawie środki z Funduszy Spójności. Jak czytamy, na jednym z technicznych posiedzeń w lipcu tego roku przedstawiciele Polski sami przyznali, że nie wypełniają wymogów Karty. Rząd w Warszawie miał zakomunikować, że nie jest w stanie zagwarantować prawa każdego obywatela UE do sprawiedliwego, bezstronnego postępowania przed sądem.
wiadomosci.wp.pl/niemiecka-prasa-polska-ma-teraz-juz-dwa-problemy-z-ue-6824846487481280a
pl.wikipedia.org/wiki/Karta_praw_podstawowych_Unii_Europejskiej
Rząd pracuje nad 800 plus? Wiceminister rodziny odpowiada
Nie milknie dyskusja na temat waloryzacji 500 plus na dziecko. Zwłaszcza że wysoka inflacja coraz mocniej nadgryza świadczenie wychowawcze, które dziś warte jest już tylko 366 zł - pisze "Fakt". Dziennik poznał plany rządu w sprawie doniesień o możliwym podniesieniu świadczenia do nawet 800 zł miesięcznie.
www.money.pl/gospodarka/rzad-pracuje-nad-800-plus-wiceminister-rodziny-odpowiada-6824921755765664a.html
Koniec ze świadczeniami dla Polaków przyjmujących uchodźców. Będą wyjątki
OPRACOWAŁĄ: Anna Piotrowska 1 czerwca 2022,
Paweł Szefernaker: Wielu uchodźców już z Polski wyjeżdża i wraca na Ukrainę Szymon Starnawski
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, pełnomocnik rządu do spraw uchodźców Paweł Szefernaker przekazał, że rządzący nie planują przedłużenia wypłacania środków w ramach świadczenia dla osób przyjmujących uchodźców z Ukrainy. Zastrzegł, że w tej kwestii rządzący przewidują pewne wyjątki.
Wiceszef MSWiA mówił na antenie TVP Info, że świadczenie można przyjmować przez 120 dni od momentu przyjęcia uchodźców. – Nie będziemy przedłużać tego świadczenia, ponieważ jesteśmy przekonani, że wiele osób w Polsce jest w stanie się usamodzielnić i zaadaptować – stwierdził. Podkreślił, że wielu uchodźców już z Polski wyjeżdża i wraca na Ukrainę, o czym ma świadczyć fakt, że od 10 maja odnotowywanych jest więcej powrotów na Ukrainę niż przyjazdów do Polski.
Paweł Szefernaker poinformował, że będą wyjątki, jeśli chodzi o dalsze wypłacanie świadczenia. – Osoby, które z przyczyn od nich niezależnych nie mogą się usamodzielnić – osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży albo z wieloma dziećmi – będą dalej otrzymywały wsparcie. Ustawa przewiduje takie rozwiązanie – podkreślił.
Zgodnie z ustawą wypłaty świadczenia dla osób, które przyjęły uchodźców w swoich domach na początku wojny, ustaną z końcem czerwca. Pomoc wynosi 40 złotych dziennie, czyli około 1200 złotych miesięcznie.
Polskie Radio 24
Normalnie każdemu uchodźcy nalezy się zasiłek stały z MOPS na okres 1 roku czy w uzasadnionych przypadkach na okres dłuższy - czyli do momentu aż znajdzie sobie taki uchodźca prace, z której się utrzyma
www.youtube.com/watch?v=KEsSEIXxPZs