Dodaj do ulubionych

Nowy Sącz idzie na cłość z projektami: Miast.Multi

15.02.07, 13:29
Polskie Hollywood w Nowym Sączu
Wojciech Pelowski
2007-01-21, ostatnia aktualizacja 2007-01-21 22:25
Studia filmowe, telewizja cyfrowa, siedziby firm IT. Prawie 130 mln euro kosztować będzie Miasteczko Multimedialne, które ma powstać przy Wyższej Szkole Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu.Fot. Jerzy Olszowski / Agencja Prowincjonalna
Tereny na granicy Nowego Sącza przy ul. Tarnowskiej, na których ma powstać miasteczko multimedialne
Rektor nowosądeckiej uczelni mówi o polskiej Dolinie Krzemowej połączonej z Hollywood (rozmowa z Krzysztofem Pawłowskim - obok). To pewne, że jest to jeden z największych polskich projektów zgłoszonych do finansowania z pieniędzy UE w ramach programów Innowacyjna Gospodarka i Kapitał Ludzki. Nieoficjalnie urzędnicy w Warszawie przyznają, że rząd wpisze go na listę dużych ważnych dla całego kraju projektów.

Wajda, Krauze, prezydent

W projekcie czytamy m.in. "(...) najnowocześniejsze hale zdjęciowe, połączone ze studiami filmowymi, graficznymi, dźwiękowymi współpracujące z działami architektury informacji, najnowsze serwery i rozwiązania z zakresu transferu danych - sprawią, że podobnym zestawem kompetencji i technologii nie będzie się mogło poszczycić żadne z istniejących centrów wspierania innowacji w Europie (...)."

- Zaplanowaliśmy połączenie ośrodka badawczo-rozwojowego, inkubatora przedsiębiorczości, funduszu inwestycyjnego, systemu edukacyjnego oraz multimedialnego centrum młodych - podkreśla Kinga Pawłowska, odpowiedzialna za projekt w WSB. Powstać ma więc m.in. centrum zabaw multimedialnych dla dzieci, biurowce - siedziby firm wysokich technologii, nowoczesne zaplecze dla badań dla naukowców i studentów. - Miasteczko będzie łączyć naukowe i rozrywkowe funkcje nowych cyfrowych mediów - zapewniają inicjatorzy, wśród entuzjastów pomysłu wymieniając m.in. reżyserów Andrzeja Wajdę i Krzysztofa Krauzego.

W projekt multimedialnego centrum zaangażowały się władze Nowego Sącza. - Rozmach i zakres tego przedsięwzięcia jest na tyle duży, że wpłynie na rozwój całego miasta, tworząc nowe miejsca pracy, ściągając wybitne osobowości. Dlatego rozpoczęliśmy już przygotowanie terenu pod Miasteczko. Tereny pod inwestycję należą dziś głównie do prywatnych właścicieli, będziemy je więc skupować. Ten proces już przygotowujemy. W przyszłości wsparcie miasta chcemy poszerzyć - deklaruje prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak.

Już się zaczęło

Pierwszym krokiem w realizacji projektu było zawiązanie w sierpniu ub. roku Stowarzyszenia Klastra Multimediów i Systemów Informacyjnych. Dziś zrzesza on ponad 50 przedsiębiorstw nowoczesnych technologii i nowych mediów z całej Polski. - Na rynku firmy konkurują ze sobą, ale w ramach Klastra tworzą siatkę współpracujących ze sobą jednostek. Tak właśnie ma działać przyszłe Multimedialne Miasteczko - zaznacza Kinga Pawłowska.

W projekt włączyła się też Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego. - Dzięki szkole biznesu Nowy Sącz staje się znaczącym ośrodkiem akademickim nie tylko w regionie, ale i w Polsce. Dla nas ważny jest też rozwój obszarów poza Krakowem. Dlatego doradzamy szkole, jak pozyskiwać pieniądze unijne, pomagamy firmom zrzeszonym w informatycznym klastrze - wymienia prezes Agencji Witold Śmiałek.

W marcu tego roku MARR wyśle (prawie za darmo) kilkadziesiąt małopolskich firm związanych z informatyką na targi CeBIT do Niemiec, zapewniając im m.in. stoisko.

Kiedy Miasteczko powstanie? Kinga Pawłowska mówi, że przedsięwzięcie staje się coraz bardziej realne - chce w nie zainwestować też jeden z amerykańskich funduszy. Marszałek Małopolski Marek Nawara jest ostrożniejszy, choć mówi z optymizmem: - Chcemy, żeby projekt znalazł się w programie Innowacyjna Gospodarka i wiele wskazuje na to, że tak będzie. Mamy świadomość, że byłby to najdroższy projekt w tym programie. Ale ma odpowiednie zaplecze, wsparcie samorządu, więc powinien się tam znaleźć.

Rozmowa z rektorem WSB dr. Krzysztofem Pawłowskim

Żeby młodzi chcieli zostać

Wojciech Pelowski: Dlaczego Nowy Sącz?

Krzysztof Pawłowski, rektor Wyższej Szkoły Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu: A dlaczego nie?! Wysokie technologie mają to do siebie, że nie muszą lokować się w stolicach czy metropoliach. Tu najważniejsi są ludzie - ich kompetencje i entuzjazm.

Jest Pan pewien tego entuzjazmu?

- Widzę go w swojej szkole na co dzień. Ale widzę go też w samorządzie i w przeróżnych instytucjach, które próbują nam pomóc. A pomysł Miasteczka Multimedialnego to coś więcej niż próba dogonienia świata. Bo Polska dotąd starała się jedynie nadążać za lepszymi i szybszymi od siebie. Tym razem chcemy świat wyprzedzić. Można się spodziewać, że media cyfrowe za kilka lat zdominują informację, rozrywkę. Dlatego tworząc przestrzeń do spotkania się z jednej strony naukowców i studentów, a z drugiej artystów i biznesu chcemy zbudować komfortowe warunki do tworzenia tego nowego cyfrowego świata.

Mamy do tego warunki?

- Wciąż mamy coś, co jest nie do przecenienia - to entuzjazm młodych ludzi, jesteśmy wciąż społeczeństwem młodym. Ci młodzi, którzy teraz wyjeżdżają, chcą szybko przerosnąć swoich rodziców, żyć wygodniej, lepiej, zrobić coś ważnego. Warunki do tego możemy im jednak stworzyć na miejscu! Miasteczko jest po to, żeby młodzi najzdolniejsi ludzie chcieli tu zostać.
Cyt za:
miasta.gazeta.pl/krakow/1,35812,3865877.html
--------------

KSAP - rusza rekrutacja :)
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka