Dodaj do ulubionych

Nowa książka! satyra w najlepszym wydaniu!

26.11.10, 08:01
Na rynku literackim ukazała się satyryczna książka Marii Żmudy " Bo mój chłopak piłkę kopie". W najbliższy poniedziałek tj 29.11.2010 o godz.17 we Wrocławskim Ratuszu w restauracji "Spiż " odbędzie się wieczór promujący tą książkę-Wstęp wolny.

Autorka książki, oraz autor ilustracji (znany jeleniogórski grafik i rysownik) zaprezentują zbiór satyrycznych, bogato ilustrowanych opowiadań o czasach prawdziwie Wielkiej piłki nożnej w wydaniu Polskiej Drużyny Narodowej, oraz jej kulisach.


W programie promocji przeiwdziane są niespodzianki duchowe (popisy aktorskie) i przyziemne (poczęstunek miejscowego browaru dla gości).

Autorzy książki oddadzą się do dyspozycji swoim czytelnikom. Będzie można również nabyć książkę w czasie wieczoru promocyjnego - oczywiście w promocyjnej cenie.


Duet Żmuda - Lercher o złotych czasach polskiej piłki nożnej
"Bo mój chłopak piłkę kopie" - zbiór krótkich ale treściwych opowiadań Marii Żmudy ilustrowany satyrycznymi grafikami Macieja Lerchera, to nowość na polskim rynku wydawniczym. Jak mówi autorka publikacji, książka to jej skromny wkład w Euro 2012 i jest skierowana do kibica piłkarskiego w każdym wieku.


Maria Żmuda jest pierwszą w Polsce kobietą, która tak obszernie wypowiedziała się na temat piłki nożnej. Jak ujawnia w swoich opowiadaniach, jej rola w czasach sukcesów polskiej reprezentacji była jeszcze większa. Zwana "Maskotką Reprezentacji" przynosiła szczęście w ważnych meczach. Wolny czas spędzała na zgrupowaniach, a zawodowo zajmowała się karierą męża - Władysława Żmudy, wybitnego reprezentanta Polski w piłce nożnej. Radość kibicowania nie została odebrana jej nawet w czasie stanu wojennego, kiedy fortelem przedostała się do Hiszpanii towarzysząc reprezentacji jako jedyna Polka.
Autorka w zwięzły i krótki sposób opisała swoje perypetie z okresu, gdy za sprawą męża poruszała się w świecie polskiej piłki. Zrobiła to z dystansem, dużą dawką humoru i autoironii, skupiając się nie tylko na osobie Władysława Żmudy, ale też gro miejsca poświęcając ludziom ze swojego otoczenia oraz samej sobie. Tematyka książki na pierwszy rzut oka wydaje się być powszechnie znana, wszak kto z nas nie słyszał o sukcesach Orłów Górskiego. Jednak to tylko pozory, gdyż autorka nie skupiła się na wynikach i informacjach znanych każdemu z gazet czy telewizji, tylko na znanych niewielu osobom kulisach polskiego futbolu. A, że historia ta działa się w PRL-u - czasach, w których najprostsze sprawy załatwiane były na opak, będzie co czytać i z czego się pośmiać, gdyż absurdy socjalistycznej Polski podane są na wesoło, a tekst pochłania się szybko, lekko i przyjemnie.
Atutem publikacji jest również bogata galeria fotografii, gdzie przedstawione są wszystkie zespoły, w których dany było wstępować W. Żmudzie, zarówno ligowe, jaki i reprezentacji Polski z różnych lat. Wielką gratką dla kibiców będą zapewne kadry z prywatnego archiwum Marii Żmudy, nie zabraknie na nich sław polskiego futbolu, jak również wielu kibiców - celebrytów. Całość dopełniają barwne ilustracje wykonane przez Macieja Lerchera. Jest ich ponad setka, rysowane są z humorem, co sprawia, że znakomicie uzupełniają tekst i tworzą z nim integralną całość. Zauważa to sama Maria Żmuda, który twierdzi, iż Maciej Lercher jest współtwórcą tego wydawnictwa.
"Bo mój chłopak piłkę kopie" wydano w nakładzie 10 tysięcy egzemplarzy. Nim książka trafi do księgarni i sieci salonów EMPiK, można ją nabyć już od dzisiaj w recepcji Hotelu Jelonek przy ulicy 1-go Maja, jak podkreśla autorka ( właścicielka hotelu), o dowolnej porze dnia i nocy. Do szerokiego grona odbiorców trafia już od oficjalnej premiery, która wraz z imprezą promującą wydanie na cały kraj, która odbyła się 10 października 2010 w Hotelu Groclin, ośrodku przygotowań reprezentacji Polski do Euro 2012 w Grodzisku Wielkopolskim.

(info.Piotr Kuban)
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka