Dodaj do ulubionych

lektury szkolne czytane na nowo

06.07.13, 00:41
Kilka lat temu latem , nad rzeka, przeczytalam sobie " Chlopow", " Lalke " i " Noce i dnie ".
Wszystkie trzy bardzo mi sie podobaly. Odebralam je zupelnie inaczej niz gdy czytalam je w liceum.
Porzadkujac strych wpadla mi w rece " Slawa i chwala " Iwaszkiewicza. Jak myslicie, spodoba mi sie teraz ? Kompletnie nie pamietam tej ksiazki z czasow licealnych.
Czy po prostu zaczac czytac i zobaczyc czy ciekawi i wciaga czy nie ?
Obserwuj wątek
    • mika_p Re: lektury szkolne czytane na nowo 06.07.13, 22:43
      Iwaszkiewicza jakom lektury nie kojarzę.

Rok temu przypomniałam sobie "Nad Niemnem" po prawie 20 latach.
      Pamiętałam słoneczną love story.
      A znalazłam:
      - matkę, która uświadomiła sobie, że jej założenia wychowawcze były błędne i wyhodowała kawał znudzonego buca, który do niczego się nie nadaje, ani do roboty, ani do sztuki, ani do małżeństwa - zamiast idealisty idącego w ślady ojca;
      - człowieka, który ideały wielkie utracił w imię małego, zapewnienia bytu rodzinie, która to rodzina nie dośc, że ma to gdzieś, to jeszcze się domaga pieniędzy na fanaberie; (wsUłczuję twojemu mężU, Emilio!)
      - beznadziejne małżeństwo, w którym żona się zapracowuje, a mąż sobie fruwa towarzysko; zaś całkiem niezłą karierą dla córki (szlachcianki!) jest slużba w chłopskiej chacie;
      - mezalians panienki ze dworu i chłopa. Byłam przekonana, że Bohatyrowicze sa szlachtą.

Co nie zmienia faktu, że dalej uważam Jana za porządnego faceta i wierzę, że żyli długo i szczęśliwie :))))
    • arana Re: lektury szkolne czytane na nowo 08.07.13, 08:43
      "Lalka" wciąż mnie zachwyca. Więcej - uważam ją za najlepszą dziewiętnastowieczną powieść polską. Tak samo cenię "Chłopów".

Ale "Nad Niemnem"? Poległam przy opisach. Konstrukcyjnie szalenie trąci - przynajmniej dla mnie.

A "Sławę i chwałę" przypomniałaś mi - spróbuję!

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka