Dodaj do ulubionych

Wspolczesna literatura grecka

31.01.17, 22:32
Polećcie prosze cos. Moze byc rownież po angielsku, francusku i niemiecku.
Dodam ze Alexisa Zorbe juz znam .....
Obserwuj wątek
    • bebiak Re: Wspolczesna literatura grecka 01.02.17, 01:32
      Cześć,
      tu z mojej strony betaki.pl link do zestawienia książek z Grecją w tle:

betaki.pl/pages/greckie_ksiazki.html

Masz tu chyba około 80 tytułów (wydanych po polsku) i nie jest to lista zamknięta, ale może póki co z coś tu sobie wynajdziesz.
      Serdeczności, B.
        • bebiak Re: Wspolczesna literatura grecka 01.02.17, 14:29
          Jeśli mogę coś polecić/podpowiedzieć, choć to zawsze takie subiektywne nieco upodobania to:
          - Miller - zawsze, podobnie jak Fermor (doskonała książka o Mani na Peloponezie) ;
          - z powieściowych, takich do poczytania: Pandemonium albo Imaret - te dwie czytało mi się wyśmienicie, ale lubię taką tematykę (Imaret) oraz tajemniczość Athos (Pandemonium).

• bebiak Re: Wspolczesna literatura grecka 01.02.17, 20:07
                Jest, jest "Mag" - jest od początku, bo w pierwszym rzucie (coś około 70 sztuk) były te pozycje, które mam w domu (a "Maga" mam - stare wydanie).
                Cały czas podkreślam, że zestawienie (podobnie jak sąsiednie co do filmów z Grecją w tle) jest/bedzie sukcesywnie uzupełniane, więc wcale się nie zdziwię jeśli ktoś podniesie, że czegoś nie ma, bo wielu pozycji nie ma [układam to alfabetycznie - staram się!] :)
                • ploniekocica Re: Wspolczesna literatura grecka 01.02.17, 21:25
                  :) musiałam nie zauważyć
                  A to masz?
                  lubimyczytac.pl/ksiazka/49273/przadki-ksiezycowe
                  bo widziałam, że coś tej autorki jest, ale tego nie widziałam. Sensacyjny romans dla nastolatek - zaczytywałam się w późnej podstawówce, ale całkiem przyjemnie mi się kilka lat temu do niego wróciło w ramach czystej rozrywki.
                  • bebiak Re: Wspolczesna literatura grecka 02.02.17, 13:32
                    ploniekocica napisała:

> :) musiałam nie zauważyć
                    > A to masz?

Nie, "Prządek Księżycowych" nie mam i przyznam: nie słyszałam o takiej pozycji dotąd! Już o niej poczytałam i mnie zaintrygowało.... : film jest krytykowany, ale książka zebrała dobre opinie :)
                    Dziękuję pięknie!!!!
                    Pozdrawiam! B.
            • zbirone Re: Wspolczesna literatura grecka 01.02.17, 21:09
              Te dwie które poleciłaś postaram się też sprawdzić, ale po opisie pachną kryminałem, a preferuje obyczajówkę, więc "Dzieci Kaina" brzmią dla mnie ciekawej. Z fabuł powiązanych z Grecją na liście nie ma "Middlesex" Eugenidesa, więc polecam, bo - przy okazji - w jakichś tam rankingach najlepszych powieści amerykańskich stoi to wysoko.
              • bebiak Re: Wspolczesna literatura grecka 02.02.17, 13:16
                Ja bym obie pod obyczajówkę podciągneła :) W "Pandemonium" jest niby ten wątek kryminalny, ale ja go potraktowałam jako uboczny :)
                Tak odciągam Cię nieco od tych "Dzieci...", bo mnie do nich ciężko siąść z jednego powodu: kilkoro moich znajomych nie dało rady przez to przejść, a te, które przeszły - przeszły dla zasady. Coś jest w tej książce takiego, co, mimo ciekawego opisu (ja od razu kupiłam, jak opis przeczytałam, bo uznałam, że świetna powieść) nie pozwala się o niej dobrze wypowiedzieć, przy czym ja własnego zdania nie mam.
                Bardzo dobrze mi się czytało jeszcze "Szept cyprysów" oraz "Grecką mozaikę".
                I "Grecja. Gorzkie pomarańcze" - doskonała, ale to już raczej zbiór reportaży.

A czy "Middlesex" ukazało sie po polsku? Muszę poszperać!
                Pozdrawiam ciepło :)
        • bebiak Re: Wspolczesna literatura grecka 03.02.17, 13:17
          fusun1804 napisała:

> Dzięki za odpowiedz. Juz czytałam Pani bloga, w którym miejscu bloga jest konta
          > kt do Pani ?

On się pojawia w księdze gości, ale i przy relacjach: betaki@wp.pl. Można i na ten gazetowy, bebiakowy do mnie pisać :)

> Chciałam zapytać o cos związanego z Grecja.
          > Moze zaryzykuje i tu zapytam. Uczyła sie Pani greckiego ?

Zaczęłam z 10 lat temu, ale po 2 bodaj miesiącach - zrezygnowałam, bo godziny kursu były dla mnie nieodpowiednie (ale muszę powiedzieć, że gramatyka dość trudna).
          Nie znam greckiego, natomiast nieźle się nim posługuję tak potocznie i komunikatywnie w ramach moich wędrówek. Kaleczę, wiem, że kaleczę, ale potrafimy się porozumiewać i to jest dla mnie ważne.
          Książki oczywiście nie przeczytam, ale znaną mi piosenkę na koncercie zaśpiewam :)
          Serdecznie pozdrawiam :)
      • bebiak Re: "Cierpkie winogrona" B. Gałczyńskiej-Szurek 10.07.17, 00:49

"Cierpkie winogrona" Bożeny Gałczyńskiej - Szurek to kolejna, trzecia już według mojej wiedzy powieść z Grecją w tle tej autorki.
        Zręcznie to obmyślone, zgrabnie napisane, zastanawiające, wciągające, a czyta się bardzo dobrze.
        Tutaj recenzja popełniona przeze mnie:
        betaki.pl/pages/wydarzenia/Cierpkie_winogrona_-_Bozena_Galczynska_-_Szurek.html
        Jak dla mnie pozycja, po którą warto sięgnąć :)
        • bebiak Re: nowa Victoria Hislop - "Pocztówki z Grecji" 10.07.17, 23:00

Victorii Hislop nie trzeba pewnie nikomu bliżej przedstawiać: to już trzecia wydana w Polsce (po wyżej wspomnianych: "Wyspa" i "Nić") pozycja tej autorki.
          "Pocztówki z Grecji" mamy na rynku od kilkunastu może dni i już możemy je czytać :)
          Moja recenzja (jeś iktoś zainteresowany) - tutaj:

betaki.pl/pages/wydarzenia/Pocztowki_z_Grecji_-_Victoria_Hislop.html
    • bebiak Re: Jutro może być tylko ....feta - M.McGinn 18.03.18, 01:14
      „Jutro może być tylko … feta”, debiutancka powieść napisana przez Marjory McGinn to kolejna powieść z Grecją w tle.
      Powieść wydało Wydawnictwo Książka i Wiedza w 2016 roku, a z angielskiego przełożył Leszek Otrębski.
      Dużo tu Grecji, naprawdę dużo: po przeczytaniu napisałam recenzję, z którą chętni mogą się zapoznać na mojej betaki.pl (póki co zakładka: „Kultura Grecji” - „Grecja w Polsce – wydarzenia kulturalne”) – link również niżej:
      betaki.pl/pages/wydarzenia/marjory_mcginn_-_jutro_moze_byc_tylko_feta.html
    • bebiak Re: "Bóg mi świadkiem" - Makis Tsitas 28.04.18, 22:36
      „Bóg mi świadkiem” to debiutancka powieść napisana przez Makisa Tsitasa, nad którą spędził 10 lat - i nowość na naszym rynku.
      Powieść wydało Wydawnictwo Książkowe klimaty, a z greckiego przełożył Michał Bzinkowski.
      Przeczytałam odkładając tylko w przypadku koniecznym, a z recenzją chętni mogą się zapoznać na mojej betaki.pl (póki co zakładka: „Kultura Grecji” - „Grecja w Polsce – wydarzenia kulturalne”) – link również niżej:
      betaki.pl/pages/wydarzenia/Bog_mi_swiadkiem_-_Makis_Tsitas_recenzja.html
    • bebiak Re: "Niespłacone długi" - Markaris [kryminał] 09.01.19, 12:58
      Dorzucę ten tytuł: może ktoś sięgnie?
      Może ktoś poczyta recenzję "Niesłaconych długów", by potem sięgnąć po ten kryminał z Grecją, bliżej: Atenami w tle? Dla miłośników Aten to miły spacer uliczkami miasta, dla miłośników Grecji: wejście w środowisko Greków z ich codziennymi, kryzysowymi problemami, a że zręcznie to napisane - czyta się doprawdy bardzo przyjemnie. Stosunkowo nowa (2018) pozycja z Grecją w tle na naszym rynku, stąd zapraszam : nie mamy ich przecież w nadmiarze.
      Zapraszam na moją betaki.pl (póki co zakładka: „Kultura Grecji” - „Grecja w Polsce – wydarzenia kulturalne”) – link również niżej:

betaki.pl/pages/wydarzenia/Niesplacone_dlugi_-_Petros_Markaris.php
    • bebiak Re: "Dendryty" - Kallia Papadaki 21.06.20, 11:30
      Może ktoś poczyta recenzję powieści "Dendryty" ?
      To nowa pozycja na naszym rynku, jeśli myśleć o greckich autorach.
      Zapraszam na moją betaki.pl , zakładka: „Kultura Grecji” i tu "Recenzje".
      Link również niżej:

betaki.pl/pages/wydarzenia/Dendryty_-_Kallia_Papadaki.php?fbclid=IwAR0ww7P2Gi15vI4ck4TgZGMSlb6QHxCy8hHlhr_lY5fFfgfxSOnthiR9vnk

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka