Dodaj do ulubionych

Saladyn Wielki. Pogromca krzyżowców i wódz islamu.

09.06.21, 10:16
Autor będący z wykształcenia historykiem postanowił stworzyć dzieło, które w dość kompleksowy sposób przedstawi pasjonatom historii postać Saladyna. Już na samym wstępie recenzji można stwierdzić, że założenia te zostały w pełni zrealizowane i otrzymujemy naprawdę interesującą i wartą przeczytania pozycję historyczną.

Chcąc dobrze opisać, postać Jusufa (Saladyn), nie można zapomnieć o należytym zaprezentowaniu realiów historyczno-społecznych czasów, w których on żył. Dlatego też pierwszy rozdział książki został w całości poświęcony wyprawom krzyżowym. Czytelnik ma tutaj okazję dowiedzieć się o powodach powołania krucjat (począwszy od roku 632), ich przebiegu, znaczeniu i wpływie na całą historię. Całość tej treści została podana w dość skondensowanej formie (14 stron), jednak i tak stanowi pokaźną dawkę wiedzy, bez której nie można właściwie ocenić postaci Saladyna.

Dopiero po takim wstępie, autor decyduje się na poświęcenie kolejnych rozdziałów wielkiemu sułtanowi. Opisuje on kolejne etapy życia Saladyna, skupiając się na ważnych dla niego momentach, które ukształtowały go takim człowiekiem, jakim zapamiętała go historia. Mamy więc tutaj okazję zapoznać się z jego młodością, pierwszymi wyprawami wojennymi do Egiptu, jego sukcesom w wojnie z Zengidami, pierwszymi porażkami, z których potrafił on wyciągać wnioski, zdobywaniem przez niego coraz to większej władzy, na zdobyciu Jerozolimy i staniu się wielkim postrachem krzyżowców kończąc.

Autor tworząc swoje dzieło, sięgnął po naprawdę liczne źródła, pośród których znalazły się zarówno prace wybitnych historyków, jak i materiały pozostawione przez kronikarzy arabskich. Dzięki temu udało mu się stworzyć książkę, której pod względem merytorycznym nie można niczego zarzucić. Tytuł stanowi naprawdę ciekawą pozycję, po którą mogą sięgnąć zarówno obeznani w tej temacie pasjonaci historii, jak i ci, którzy dopiero chcą poszerzyć swoją wiedzę na ten temat. Dla tych drugich na pewno ogromną zaletą tytułu będzie również fakt, że została ona napisana dość przystępnym językiem (co niestety nie jest standardem w segmencie książek historycznych).

Cała recenzja na:

popkulturowykociolek.pl/recenzja-ksiazki-saladyn-wielki-pogromca-krzyzowcow-i-wodz-islamu/ 
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka