Dodaj do ulubionych

U-booty na Morzu Śródziemnym 1943-1944: Zagłada

28.07.21, 11:01
Autor w swoim dziele całkowicie pomija tło polityczne wojny, skupiając się tylko i wyłącznie na militarnych aspektach opisywanych wydarzeń. Dla mniej obeznanych historycznie czytelników może to stanowić pewien problem. Biorąc jednak pod uwagę bardzo specyficzny zakres tematyki publikacji, nie sądzę aby po tytuł sięgnął ktoś nieświadomy i dobrze nieobeznany w historycznych realiach.

W kolejnych rozdziałach Łukasz Grześkowiak skupia się na chronologicznych ważnych wydarzeniach, które miały ogromny wpływ na dalszy przebieg II Wojny Światowej. Bez osiągnięcia dominacji w basenie Morza Śródziemnego przez Aliantów, znacznego wyeliminowania sił Włoskich i umożliwienia otwarcia nowych frontów, sytuacja w Europie mogła potoczyć się zupełnie inaczej. Opisuje on akcje podejmowane przez konkretne jednostki. Zatapiane przez nich statki czy momenty, kiedy sami podwodniacy stawali się zwierzyną łowną dla sił sprzymierzonych.

Pasjonaci historii i marynistyki, mają tutaj również okazję zapoznać się z dość obszernymi materiałami pokazującymi liczne problemy, z jakimi borykali się zarówno dowódcy okrętów, jak i ich załogi. Brak odpowiednich baz morskich (co przekładało się na braki w zaopatrzeniu), ogromna słabość sojusznika (Włochy), problemy techniczne konkretnych jednostek, wielka buta niektórych dowódców czy nawet wręcz ich nieudolność. Obok tego wszystkiego odpowiednia ilość miejsca poświęcona zostaje zarówno kwestią technicznym (opisom wykorzystywanych technologii), jak i próbie analizy przez autora licznych błędów niemieckiego dowództwa. Zakres tematyki pomimo tego, że skupia się na mocno specyficznym wycinku wojny, jest więc tutaj przedstawiony dość obszernie.

Cała recenzja na:

popkulturowykociolek.pl/recenzja-ksiazki-u-booty-na-morzu-srodziemnym-1943-1944-zaglada/
Obserwuj wątek
    • krzysztof007 Re: U-booty na Morzu Śródziemnym 1943-1944: Zagła 28.07.21, 14:37
      Uwielbiam książki historyczne której akcja dzieje się podczas II Wojny Światowej. Ostatnio zaczytałem się w “Loty ku Zwycięstwu” Wacława Króla. Piękna opowieść opisywana przez osobę która sama to wszystko przeżyła. Opisy bitew są naprawde świetne, a wszystkie daty są bardzo dokładne. Niesamowite przeżycia i z ogromną ciekawością się to czyta.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka