Dodaj do ulubionych

prosze o wyjasnienie zwrotu "psy pawłowa"

IP: 62.233.201.* 29.11.05, 12:05
niby ogolnie wiem, ale tak naprawde brak mi konkretnych wiadomosci
bede wdzieczna jesli ktos zechce mi to objasnic
Obserwuj wątek
    • agni_me Re: prosze o wyjasnienie zwrotu "psy pawłowa" 29.11.05, 12:07
      pl.wikipedia.org/wiki/Iwan_Paw%C5%82ow
    • braineater Re: prosze o wyjasnienie zwrotu "psy pawłowa" 29.11.05, 12:12
      Rosyjski fizjolog Iwan P. Pawłow, badacz odruchów mózgowych i de facto jeden z
      pionierów współczesnej psychologii, jeszcze przed pierwszą wojną światową
      zasłynął z badań nad odruchem warunkowym. W swym eksperymencie Pawłow mierzył
      ilość wydzielanej śliny wydzielanej w reakcji na bodziec. Każdorazowe podanie
      psom jedzenia zaczął poprzedzać dzwonkiem, stale mierząc oczywiście ilość
      śliny, wydzielanej przez psy na widok pożywienia. Po pewnym czasie jednak - do
      czego zmierzał eksperyment - zwierzęta tak przyzwyczaiły się do sygnału
      dźwiękowego, poprzedzającego podanie jedzenia, że nawet bez pojawienia się
      misek przed ich pyskami, na skutek już samego dzwonka intensywnie wydzielały
      ślinę. Manipulując tymi bodźcami Pawłow określił związek między takim bodźcem i
      reakcją jako odruch warunkowy w odróżnieniu od wrodzonego odruchu
      bezwarunkowego. Dalsze badania doprowadziły Pawłowa do odkrycia praw nabywania
      odruchów warunkowych, które później zostało określone jako warunkowanie
      klasyczne. Prace Pawłowa były fundamentem nowej teorii psychologicznej -
      behawioryzmu, stworzonej przez Johna Watsona na początku XX wieku.

Pawłow w swym eksperymencie pokazał istotę warunkowania klasycznego
      wykorzystując do tego słuch psa.

Cytat za forum www.dogomania.pl
      • zaba_pelagia Re: prosze o wyjasnienie zwrotu "psy pawłowa" 29.11.05, 12:32
        kurcze, spoźniłam się ;-(
        ale mogę wyjaśnić znaczenie egzystencji psa ogrodnika
        • Gość: przypadkowa Re: prosze o wyjasnienie zwrotu "psy pawłowa" IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 29.11.05, 13:25
          Sądzę,ze Autorce postu chodziło o potoczne znaczenie tego
          zwrotu "zachowujesz się jak pies Pawłowa" czyli w domysle łatwo się uzależniasz
          od określonych bodźców na które reagujesz odruchowo, bezrefleksyjnie. Nie bądź
          ppsem Pawłowa !!!
          • tiresias Re: prosze o wyjasnienie zwrotu "psy pawłowa" 29.11.05, 13:40

ja sądzę, że to JA wiem najlepiej o co chodziło autorce tego wątku.
            jest to wyjatkowo cwana jednostka, która zakładajac ten post udowodniła, ze
            jeżeli załozy sie taki post z pytaniem w tytule na tym forum, to zaraz ktoś (w
            tym przypadku naprawde świetny ekspert i człowiek dobrze 'przekazujący' wiedzę)
            bedzie próbował dać odpowiedź, pomóc, itepe. (odruch Pawłowa - nie mylić z
            odruchem Pawki Morozowa)
            i to jest dobre.
            • zielka :)) (do tiresias, n/t) 29.11.05, 13:42

• braineater tiresias:) 29.11.05, 14:02
              a żebyś ty jeszce widział, jak się śliniłem przeklejając:)

Pozdrowienia:)
              • zaba_pelagia Re: tiresias:) 29.11.05, 14:12
                a żebyś ty wiedział, jak mnie cholera trzęsie, że się spóźniłam?
                • ajtra Re: tiresias:) 29.11.05, 14:24
                  Czyli żabo _ pelagio masz opóźnioną reakcję na bodziec ;)
                  • Gość: paolatta Re: tiresias:) IP: 62.233.201.* 29.11.05, 14:37
                    bardzo dziekuje za wyjasnienia
                    (szczegolnie za wyjasnienie kiedy uzywa sie tego zwrotu w jezyku potocznym i w
                    jakim znaczeniu) i za wyrozumialosc

• zaba_pelagia Re: tiresias:) 29.11.05, 14:38
                    ewentualnie bodziec pod nazwa "Obiad" okazał się silniejszy ;-)
                    • ajtra Re: tiresias:) 29.11.05, 15:04
                      Jeżeli obiad to taki silny bodziec, to może wyjaśnimy sobie zwrot, piramida
                      potrzeb Maslowa?
                      Żabo_pelagio, teraz masz szansę ;)
                      • zaba_pelagia Re: tiresias:) 29.11.05, 15:08
                        „Piramida” składa się z pięciu kategorii: u jej podstaw leżą potrzeby
                        fizjologiczne, następnie potrzeba bezpieczeństwa, potrzeba przynależności i
                        miłości, godności i szacunku i — na szczycie piramidy — potrzeba
                        samoaktualizacji.

hm. pomyślmy
                        - toaleta odwiedzona
                        - brzuszek pełny
                        - dookoła pełno troskliwej policji
                        - wszyscy mnie kochają ;-)))))

idę się samoaktualizować
                        howgh!
                • formaprzetrwalnikowa Re: tiresias:) 29.11.05, 14:39
                  i mnie tez, i mnie tez. w koncu to ja jestem lekarzem
                  ;)
            • Gość: Zdanka Re: prosze o wyjasnienie zwrotu "psy pawłowa" IP: *.4web.pl 29.11.05, 15:45
              A jaki był odruch Pawki Morozowa????? I kto on zacz?
              • zaba_pelagia Re: prosze o wyjasnienie zwrotu "psy pawłowa" 29.11.05, 15:47
                no co ty?
                nie znasz Morozowa
                bohatera
                symbolu
                idola
                wzoru
                radzieckiego świętego, który doniósł do NKWD na właśnego ojca
                ?????
                czego teraz uczą w tych szkołach!
                • Gość: Zdanka Re: prosze o wyjasnienie zwrotu "psy pawłowa" IP: *.4web.pl 29.11.05, 16:03
                  No szkołę to już trochę temu skończyłam...Człowieka znam ze słyszenia, ale ,
                  żeby tak z imienia i nazwiska? :)
                  • ajtra Re: prosze o wyjasnienie zwrotu "psy pawłowa" 29.11.05, 16:32
                    "Z twarzy podobny zupełnie do nikogo!" ;)
                    • zdanka1 Re: prosze o wyjasnienie zwrotu "psy pawłowa" 29.11.05, 16:42
                      No właśnie:)))

"eraz o nim: Rysio - taxi driver, zbieżność z Klanem przypadkowa całkiem, wiezie
                      babę właśnie na taryfie czwartej, z delikatnym wałkiem, bo powinien normalnie.
                      Wku..a go, bo wali od niej warzywniakiem, patrzy przez ramię, czy nie zostawia
                      brudu na kanapie. Janina, bo tak na imię babie, myśli tymczasem o tym
                      podejrzanym chamie, co prowadzi wóz, nie złapie nigdy już taksówki na ulicy.
                      Rzadko jeździ, w zieleniaku na dzielnicy siedzi cały dzień, gdzie posadził ją
                      zięć, ale dziś on wyjechał i znów przyszły chuligany z nożem, Janina tego dłużej
                      znieść nie może."..

I o tym to dziś w szkole uczą:)
                  • braineater Pawka Morozow dla poczatkujących:) 29.11.05, 17:13
                    "Aby całkowicie pozbawić ludność wiejską pożywienia, w grudniu 1932 r.
                    sowieckie władze Ukrainy wydały kolejne rozporządzenie o ściąganiu
                    obowiązkowych dostaw produktów rolnych. Jako fikcyjny powód tego ukazu
                    wymieniono rzekomą wrogą działalność kułaków, agentów polskich i innych
                    kontrrewolucyjnych elementów na wsi. Zaangażowano do tego zadania m.in.
                    komsomolców z brygad szturmowych, nazwanych przez ludność wiejską "krasnaja
                    mietła" - czerwona miotła. Indoktrynowani przez komunistów młodzi ludzie z
                    niespotykaną zaciekłością i w niezwykle bezwzględny sposób przeprowadzali w
                    wiejskich domach rewizje, konfiskując dosłownie wszelką znalezioną żywność.
                    Niszczyli nawet potrawy znajdowane w garnkach, a także narzędzia do wytwarzania
                    mąki, jak żarna czy stępy. Sami otrzymywali kartki żywnościowe na obiady w
                    strzeżonych przez milicję stołówkach. Ludzie ci w oficjalnej sowieckiej
                    propagandzie uchodzili za bohaterów walki o kolektywizację wsi. Symboliczną
                    postacią był tu Pawka Morozow, młody komsomolec, który zadenuncjował ojca
                    ukrywającego zboże. Jego nazwisko nosiły ulice, uczyły się o nim pokolenia
                    dzieci w całym komunistycznym obozie, nie wyłączając PRL-u."

cytat za www.naszdziennik.pl :)

P:)
                    • Gość: Wołyniak Re: Pawka Morozow dla poczatkujących:) IP: *.internetdsl.tpnet.pl 21.02.14, 08:20
                      Nie spotkałem w Polsce ulicy jakiegoś tam Morozowa . Tylko nawiedzony rusofob widzi i słyszy to co chce . Jakie szkoły kończyłeś gdzie były wykłady o Morozowie .
                      Czytaj uważnie czego dotyczą wpisy . Nie odróżniasz Pawłowa od iakiegoś Morozowa
                      • sebalda Re: Pawka Morozow dla poczatkujących:) 21.02.14, 22:55
                        Jestem przekonana, że Braineater po 9 latach umiera teraz ze wstydu:P
                        • staua Re: Pawka Morozow dla poczatkujących:) 22.02.14, 20:58
                          Zwlaszcza po tym, jak odpowiedział na pytanie Zdanki, a zawstydzający go osobnik przeczytał wyłącznie temat jego odpowiedzi ;-)
                    • hajota Re: Pawka Morozow dla poczatkujących:) 23.02.14, 12:02
                      Publicysta "Naszego Dziennika" sprzed lat dziewięciu zapewne tego nie przeczyta, ale może ktoś sobie przyswoi i przestanie popełniać powszechny błąd: Nie żaden Pawka Morozow, tylko Pawlik Morozow. Pawka Korczagin to bohater z zupełnie innej bajki.
    • Gość: animelibera Re: prosze o wyjasnienie zwrotu "psy pawłowa" IP: 212.180.229.* 13.10.21, 18:06
      Tutaj masz wyjaśnione Tekst linku
    • Gość: alicante99 Re: prosze o wyjasnienie zwrotu "psy pawłowa" IP: 212.180.229.* 13.10.21, 18:07
      Przeczytaj sobie magazynego.pl/nauka/pies-pawlowa-eksperyment-odruchy-warunkowe
    • eta Re: prosze o wyjasnienie zwrotu "psy pawłowa" 20.11.21, 22:02
      Pawłow, to rosyjski naukowiec, badał układ nerwowy.
      Najsłynniejszy eksperyment: dzwonił dzwonkiem i karmił psa. Po jakimś czasie pies ślinił się na sam dźwięk dzwonka.
      Człowieka też się tak da.
    • lenamagda11 Re: prosze o wyjasnienie zwrotu "psy pawłowa" 29.12.21, 08:12
      czyli w skrócie: automatyczna, wyuczona reakcja na dany bodziec

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka