Dodaj do ulubionych

ksiazka ktora czytacie wiele razy

IP: *.telia.com 11.12.01, 19:07
Dla mnie "rekordy" to :
Rudy Orm Bengssona ᡂ
Tolkien (gdzies kolo 10)

Ale na pierwszym miejscy "Tajemnica Zielonej Pieczeci" Ozogowskiej :)
Obserwuj wątek
    • mikolaj7 Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy 11.12.01, 20:32
      Oj duzo tego jest...

Harry Potter (wszystkie czesci)
      Opowiesci z Narnii (ale tylko pierwsze trzy tomy)
      "Skarb w srebrnym jeziorze" Karola Maya
      seria ksiazek Alfreda Szklarskiego o Tomku Wilmowskim
      oczywiscie Mikolajki (chyba najwiecej)
      no i Odyseja Kosmiczna 2001 (tylko ta, bow Krakowie nie
      mozna dostac nastepnych czesci...)

• Gość: plum Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy IP: *.zigzag.pl 11.12.01, 21:54
        W moim przypadku zdecydowanie Orwell i Kafka
        Za każdym razem z równie ogromna przyjemnością
        • Gość: mango Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy IP: *.wroclaw.cvx.ppp.tpnet.pl 11.12.01, 22:45
          OTA PAVEL "ŚMIERĆ PIĘKNYCH SAREN"
          GOMBROWICZ "DZIENNIK"
          BECKETT "CZEKAJĄC NA GODOTA" i "KOŃCÓWKA"
          co najmniej raz w roku muszę to przeczytać na nowo
      • Gość: Gusia Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy IP: *.wroclaw.cvx.ppp.tpnet.pl 13.12.01, 23:08
        Widzę, że Ty też jesteś Potteromaniakiem. Ciągle piszesz o Harrym tam gdzie ja!
        • mikolaj7 Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy 16.12.01, 00:02
          Gość portalu: Gusia napisał(a):

> Widzę, że Ty też jesteś Potteromaniakiem. Ciągle piszesz o Harrym tam gdzie ja!

To Ty piszesz tam gdzie ja :) Ja na tym forum juz jestem
          dosc dlugo... chyba, ze mowa jeszcze o innych stronach...

• mala#mi Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy 29.12.01, 19:53
        wszystko co udalo mi sie dorwac autorstwa Tove Janson - to byla naprawde
        strasznie madra kobieta, do tego Tolkien w duzych ilosciach.
      • Gość: Psychol Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy IP: *.katowice.cvx.ppp.tpnet.pl 17.02.02, 20:35
        Najciekawszą jest książka Jana Tomasza Grossa "Sąsiedzi"
      • Gość: hubert Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy IP: *.acn.pl / *.acn.waw.pl 11.05.02, 16:16
        "Biesy"-F.Dostojewski i biografie Platiniego-"Moje życie jak mecz"
      • Gość: Amino Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy IP: *.gdansk.sdi.tpnet.pl 26.05.02, 21:38
        mikolaj7 napisał(a):

> Oj duzo tego jest...
        >
        > Harry Potter (wszystkie czesci)
        > Opowiesci z Narnii (ale tylko pierwsze trzy tomy)
        > "Skarb w srebrnym jeziorze" Karola Maya
        > seria ksiazek Alfreda Szklarskiego o Tomku Wilmowskim
        > oczywiscie Mikolajki (chyba najwiecej)
        > no i Odyseja Kosmiczna 2001 (tylko ta, bow Krakowie nie
        > mozna dostac nastepnych czesci...)
        >
        > Harry Potter jest złą książką
        propagującą magię i czary
        zawiera podobne treści jak poradniki czarownic.
        Główny bohater promuje zachowanie sprzeczne z wzorami zachowania w Polskiej i
        Europejskiej kulturze. Jest to promowanie praktyk satanistycznych. Ta książka
        jest potępiana przez katolickich egzorcystów.Oni jak i cały kościół katolicki
        uważają czary i szatana za rzeczy realne.

Witryna strony.wp.pl/wp/masoneria_666/do_pobrania.htm
        Zawiera wiele ciekawych książek które można za darmo skopiować Z ciekawością
        przeczytałem książkę Prof. Nowaka "Przwmilczane zbrodnie" Dotyczy ona wielu
        zbrodni na Polakach na wschodzie
        po 1939r. Przed 89 r nie wolno było o tym mówić, a po 89 panuje dziwne milczenie
        na ten temat. To się czyta bardzo ciekawie.

>

• Gość: olifant Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy IP: *.torun.sdi.tpnet.pl 16.09.02, 20:57
          Super, zwlaszcza ta Polska i Europejska kultura. Ale najlepsza jest i tak
          Historia zoltej cizemki.
    • Gość: bibi Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy IP: *.acn.waw.pl 11.12.01, 23:04
      "Mistrz i Małgorzata" - coś koło stu razy (naprawdę)
      "Król szczurów" - troszkę mniej, choc niewiele"
      "Na wschód od Edenu" - ze 3 razy (a fragmenty po kilkadziesiąt)i cały Steinbeck
      w ogóle po kilka razy
      "Sto lat samotnoscie" - tylko 2 razy, cały Marquez też chyba dwukrotnie...
      i wiele, wiel innych...
      • Gość: motek Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy IP: *.sympatico.ca 12.12.01, 07:37
        Gość portalu: bibi napisał(a):

> "Mistrz i Małgorzata" - coś koło stu razy (naprawdę)
        Rany!
        A ja sie mialem za rekordziste. Z moimi nedznymi 17-nastoma. Ale ja za to
        czytalem w trzech jezykach ;-)

Pelen uznania,

-m-
        • Gość: bibi Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy IP: *.unregistered.formus.pl 12.12.01, 09:03

w trzech jezykach???
          to jestes lepszy o jeden.
          a w jakich? czytales moze w oryginale? ja nie :(
          poza tym - w 1997 zalozylismy z kolega, rownie wielkim fanem "Mastiera i
          Malgorzaty" stowarzyszenie pod dzwieczna nazwa MESSER SOCIETY '97.
          bylam "president", a on "vice-president" :)
          cchesz sie zapisac?
          • Gość: motek Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy IP: *.sympatico.ca 12.12.01, 14:05
            1. Po rosyjsku, polsku i angielsku.
            2. Tak, chce sie zapisac - powiedzmy jako czlonek-korespondent.

Pozdrawiam,

-m-
            • Gość: kicius Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy-M i M IP: *.speed.planet.nl 27.05.02, 19:44
              Tez bym sie chciala zapisac,ok 50 razy,po polsku i wegiersku.
          • Gość: Muu Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy IP: 193.0.122.* 19.02.02, 14:39
            Quiz: jak po rosyjsku brzmi tytul ksiązki?
            Podpowiedz: margerytka
            • Gość: motek Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy IP: *.BrockU.CA 19.02.02, 15:40
              Eh, ten brak cyrilicy: Master i Margarita
              Albo lepiej na obrazku:
              cr.middlebury.edu/public/russian/bulgakov/public_html/bisti.html

Co wygralem?

-m-
      • petelka Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy 14.12.01, 11:32

> "Król szczurów" - troszkę mniej, choc niewiele"
        > "Na wschód od Edenu" - ze 3 razy (a fragmenty po kilkadziesiąt)i cały Steinbeck
        >
        > w ogóle po kilka razy
        > "Sto lat samotnoscie" - tylko 2 razy, cały Marquez też chyba dwukrotnie...
        > i wiele, wiel innych...
        >

To faktycznie niesamowite. Wiele razy wracałam do "Mistrza i Małogorzaty", ale do
        100 to mi jeszcze daleko.
        Pozdrowienia

• Gość: bibi Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy IP: *.acn.waw.pl 15.12.01, 17:22
          wiesz, to było tak, że co jakiś czas po prostu brałam ją do ręki. i nagle - nie
          wiem kiedy - docierałam znowu do końca.
          najciekawsze jest to, że za każdym razem tak samo mnie ciekawiła. i bawiła. i
          śmieszyła - boże, jaki to inteligentny humor!!
          mój najukochańszy egzemplarz ma pomalowane kartki, popodkreślane zdania i całe
          fragmenty.
          jest częścią mego życia - wiem, że może górnolotnie to brzmi, ale taka jest
          prawda.
          pozdrawiam...
          • Gość: gaz! Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy IP: *.waw.cdp.pl 31.12.01, 09:19
            ....Czytajac i przegladajac ...i podziwiajac upodobania internetowych czytaczy
            jedyne co przychodzi na mysl ...>>> duch slowa pisanego jeszce nie umarl...a co
            najpiekniejsze!!!? objawia sie w wielu formach i odslonach:)))
            Od Andersena (czarodziejski swiat bajek ten pan to potrafil przedstawiac:)i
            Tomkow mlodosci wielkich towarzyszy poczynajac (kto nie marzyl zeby byc takim
            chlpaczyskiem???? ...niektore marzyly o wcieleniu sie w postac Sally to
            fakt:)))...przez czarodziejskosc niemieckich kreslarzy...(Zamek...CZarodziejska
            Gora:))))...bunt amerykanskich niespokojnych duchow:))...(Buszujacy w Zbozuy,
            Paragraf,)...i smutnowata ironie tych na wschod od :))))..............
            Cieszyly serce i nasze rodzime produkcje...hlasko, stachura bolacy i
            przejmujacy.......w dusze jak nikt zapadajacy:)
            Az serce rosnie kiedy patrzec mozna na taki przekroj i takie upodobania...
            ..........................oby nigdy nie zabraklo powracania:))))))))))

• Gość: Andy Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy IP: *.szczecin.sdi.tpnet.pl 20.02.02, 12:02

Gratuluję - również b. lubię tę książkę, ale przyczytałem ją w całości kilka (nie
        sądzę by więcej niż 10) razy - często wracam do jej fragmentów wieczorami.

> "Król szczurów" - troszkę mniej, choc niewiele"

Szkoda, że parę lat temu ktoś ze znajomych pożyczył ją ode mnie i nie zwrócił -
        do tego czasu regularnie do niej zaglądałem :)

> "Na wschód od Edenu" - ze 3 razy (a fragmenty po kilkadziesiąt)i cały Steinbeck
        > w ogóle po kilka razy

Tu mógłbym chyba błysnć liczbą powyżej 20 "czytań" - to po dziś dzień jedna z
        moich 3 najbardziej lubianych pozycji.

> "Sto lat samotnoscie" - tylko 2 razy, cały Marquez też chyba dwukrotnie...
        > i wiele, wiel innych...

Nie mozna nie lubić "Cien anos de soledad" - żeby było śmieszniej pierwszy raz
        przeczytałem to w tzw. oryginale (tzw. gdyż hiszpański Marquez'a szkolnym nie
        jest).

Pozdrowienia dla wszystkich "hurtowych czytaczy" (i oglądaczy filmów)
        Andy
    • beerberry Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy 11.12.01, 23:07
      "The Rebel Angels" Robertsona Daviesa. Czy ktos to jeszcze zna?
      I... "Ania z Zielonego Wzgorza" :)
    • Gość: Anna M Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy IP: *.chello.pl 11.12.01, 23:20
      Mistrz i Małgorzata
      Muminki (wszystkie tomy po kolei)
      Jane Austen (wszystkie książki, to nie aż tak dużo)
      Mikołajek
      Paragraf 22
      Flirt z Melpomeną Boya i Gwałt na Melpomenie Słonimskiego - świetnie się
      uzupełniają
      Rózne inne też, ale to już zależy od nastroju. Te są dobre na każdy.
      • dummy Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy 12.12.01, 09:11
        "Tajlandzka Ksiezniczka" Ysabelle Lacamp

"Maria i Magdalena" Magdaleny Samozwaniec

"Milczenie owiec" Harrisa

"Ragtime" Doctorova
    • Gość: davis Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy IP: 10.0.0.* 12.12.01, 12:08
      "Gwiazdy - Moje Przeznaczenie", Alfred Bester.
      Nie wiem dlaczego tak mnie do niej ciągnie, w końcu to typowa space opera ale
      czytałem już z 10 razy i chyba zaraz znowu przeczytam.
      Oraz cały cykl przygód Endera, Orsona Scotta Carda.
    • Gość: ZAWALITA Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy IP: *.wroclaw.cvx.ppp.tpnet.pl 12.12.01, 14:17
      jedyne które przeczytałem 2 razy to klasyki:"Buszujący w zborzu" i "Mały książę"
      • Gość: U Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy IP: 216.41.29.* 16.02.02, 22:11
        Gość portalu: ZAWALITA napisał(a):

> jedyne które przeczytałem 2 razy to klasyki:"Buszujący w zborzu" i "Mały książę
        > "

Ja tez,plus "Elementarz" Pana Falskiego.Ten ostatni w ramach samoterapii,zeby nie zglupiec.
    • Gość: Milek Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy IP: 164.48.189.* 12.12.01, 14:24
      A kto jeszcze pamieta serie o Panu Samochodziku Nienackiego ? Co prawda byla
      ona naiwna, ale gdy mialem 15 lat to czytalem to naokrogla, cala serie (13
      ksiazek) wszystki po 3- 4 razy. Te przygody, zaglowki, las ... no a dzis praca
      i rozczarowania ;)))

Milek
      • Gość: effa Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy- Samochodzik IP: *.jmk.lodz.pl 13.12.01, 13:12
        Samochodziki? KONIECZNIE:-) chciałam być historykiem sztuki, antropologiem,
        archeologiem....a myślałam, że tylko ja sie zaczytywałam....Pozdrawiam:-)
        • Gość: Milek Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy- Samochodzik IP: 164.48.189.* 13.12.01, 16:33
          dziewczyna czytala samochodziki, niemozliwe ;))), a ja myslalem ze to tylko
          chlopaki czytali ? no ale Pan Samochodzik byl gentelmenem w stosunku do kobiet
          - moze dlatego ...
          • Gość: bibi Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy- Samochodzik IP: *.acn.waw.pl 13.12.01, 21:09
            a cóż dziwnego, że dziewczynka czytała Pana Samochodzika?
            byłam dziewczynką i uwielbiałam go! czytałąm po parę razy każdą książkę,
            przeżywając okropnie wszystkie niebezpieczeństwa i wszystkie Samochodzika
            miłości.
            Zresztą - tak samo kochałam Winntetou i Old Sutterhanda.
            Albo Tomka - z cyklu "Tomek w krainie kangurów".
            Oraz taki super cykl książek o indianach Dakota, jak to się nazywało??... Ale
            było świetne. Mam to w domu u rodziców. Chwilami momenty były straszne
            (inicjacja na mężczyznę), ale uwielbiałąm tę powieść, każda choroba była
            okazją, by przeczytać to na nowo...
            Dziewczynki mają dziwne zainteresowania, prawda?
            • Gość: Mateczka Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy- Samochodzik IP: *.warsnet.trzepak.pl 28.12.01, 14:39
              Bardzo lubię literaturę skandynawską ,polecilabym książkę Sigrid
              Unddstet "Krystyna Córka Lavransa"(trylogia)Książka wspaniała, polecam
              wszystkim którzy myślą że przyszło nam żyć w ciężkich czasach. Czytam ją na
              przemian z "Ggipcjaninem Sinue".
            • Gość: qwerty Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy- Samochodzik IP: *.*.*.* 13.02.02, 13:43

> Oraz taki super cykl książek o indianach Dakota, jak to się nazywało??... Ale
              > było świetne.

"Zloto Gor Czarnych" (3 tomy)
            • e.n.o.l.a Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy- Samochodzik 28.03.02, 22:13

> Oraz taki super cykl książek o indianach Dakota, jak to się nazywało??... Ale
              > było świetne. Mam to w domu u rodziców. Chwilami momenty były straszne
              > (inicjacja na mężczyznę), ale uwielbiałąm tę powieść, każda choroba była
              > okazją, by przeczytać to na nowo...
              > Dziewczynki mają dziwne zainteresowania, prawda?

Chyba mowisz o trzyczesciowej serii "Zloto Gor Czarnych" Szklarskiego...
              A co do twojej listy ksiazek dla dziewczat, czytalam to samo i w kolko, hihi
            • Gość: fiona Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy- Samochodzi IP: *.torun.sdi.tpnet.pl 16.09.02, 21:09
              Podpisuje sie obiema rekami.
              Kiedys bylam wsciekla, gdy na zakonczenie jakiegos zimowiska chlopcy dostali
              ksiazki o Panu Samochodziku, a ja cos o przyrodzie (nigdy nie przeczytalam).
              Inne wymienione tez uwielbialam, wszystko o Indianach, Tomki itd.
              • ann1 Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy- Samochodzi 30.12.02, 17:40
                Gość portalu: fiona napisał(a):

> Podpisuje sie obiema rekami.
                > Kiedys bylam wsciekla, gdy na zakonczenie jakiegos zimowiska chlopcy dostali
                > ksiazki o Panu Samochodziku, a ja cos o przyrodzie (nigdy nie przeczytalam).
                > Inne wymienione tez uwielbialam, wszystko o Indianach, Tomki itd.

To i tak dobrze, bo u mnie w szkole chłopcy dostali np. Pana Smochodzika, a ja
                po raz piąty z rzędu "Anię z Zielonego Wzgórza"!!!!! A ja tak nie lubiłąm
                Ani... sto razy ciekawszy był Tomek we wszystkich swoich podróżach i RZECZ
                JASNA:) Pan Samochodzik... Pozdrawiam!
            • Gość: Konwalia Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy- Samochodzi IP: *.proxyplus.cz / 192.168.0.* 04.10.02, 11:08
              A ja też namiętnie czytywałam Pana Samochodzika i nigdy mi nie przyszło do
              głowy, że to chłopaczarska książka:)))
              Ale dla równowagi mogę dodać, że przez całą podstawówkę czytałam Anię z
              Zielonego Wzgórza - kończyłam ostatni tom (a jest ich trochę:)) i zaczynałam
              pierwszy:)
              No może nie do końca tak, bo w międzyczasie przeczytałam mnóstwo innych
              książek, ale "zaliczyłam" ją wiele razy:)
          • Gość: magda K. dziewczyna - Pana Samochodzika czyta ???? IP: *.torun.sdi.tpnet.pl 18.02.02, 12:15
            Skąd to zdziwienie - czytałam wszystkie części po kilka razy -
            najwięcej "straszny dwór" - film na podstawie strasznego dworu to dno,
            Inne książki do których wracam to Siesickiej "Jezioro osobliwości"
            Ożogowskiej "Tajemnica zielonej pieczęci " ktoś już tu wspomniał o niej no i
            Niziurski np "Szkolny lud Okula i ja" - myślę że dzisiejsz młodzież nie czyta i
            nie zna Nienackiego , Niziurskiego, Siesickiej i nie kojarzy Nazwiska Karola
            Maya z Winetou
            • Gość: Offca Re: dziewczyna - Pana Samochodzika czyta ???? IP: *.telan.pl 21.05.02, 16:18
              Nie wiem czy moge sie tytulowc "dzisiejsza mlodziez" (rok 1984 <ale nie
              Orwell>), ale ksiazki Niziurskiego, Nienackiego, Siesickiej i wielu innych
              czytalam od kiedy tylko zaczelam rozumiec o co tak chodzi. Maya tez
              przeczytalam, ale Indian nie lubilam:) Za to moj brat (1988) zaczytuje sie w
              przygodach Winettou teraz, i zaraz zabiera sie za "Zloto Gor Czarnych".
          • Gość: Offca Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy- Samochodzik IP: *.telan.pl 21.05.02, 16:13
            Samochodziki tez uwielbialam... Nie moglam sie oderwac... nawet na obiad :)
        • Gość: Illain Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy- Samochodzik IP: 172.16.89.* 15.02.02, 10:24
          Gość portalu: effa napisał(a):

> ....a myślałam, że tylko ja sie zaczytywałam....

Nie tylko... Jest nawet klub fanow Nienackiego z niezlym forum dyskusyjnym i
          zlotami na mazurach. Kiedys (bo nie wiem czy jeszcze) byl pod adresem
          nienacki.koti.com.pl
          Pozdrawiam
      • Gość: Hania Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy IP: 195.217.253.* 19.12.01, 17:35
        Gość portalu: Milek napisał(a):

> A kto jeszcze pamieta serie o Panu Samochodziku Nienackiego ? Co prawda byla
        > ona naiwna, ale gdy mialem 15 lat to czytalem to naokrogla, cala serie (13
        > ksiazek) wszystki po 3- 4 razy. Te przygody, zaglowki, las ... no a dzis praca
        > i rozczarowania ;)))
        >
        > Milek

Ja pamietam! I ciagle sie w nich zaczytywalam. Zeszlego lata, kiedy chorowalam i
        nie bardzo moglam sie skupic na powaznej lekturze z powodu wysokiej goraczki,
        siegnelam po ktorys tom, zeby zrobic sobie powrot do dziecinstwa i .... co za
        rozczarowanie....
        Ale kiedys polykalam tom po tomie i na okraglo do nich wracalam.
      • Gość: uff Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy IP: *.stacje.agora.pl 19.12.01, 19:24
        A dzielny Tomek Wilmowski w kilu odsłonach?
    • Gość: Kulka Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 12.12.01, 22:36
      "Mis Paddington" ale pierwsza część.Towarzyszy mi od 30 lat - lekarstwo na
      chandrę i przyjemność w radości:)
      • Gość: katia Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy IP: *.warszawa.sdi.tpnet.pl 12.12.01, 22:42
        "Maria i Magdalena" Magdaleny Samozwaniec, zawsze na wiosne musze przeczytac,
        taki nastruj wtedy mam
        • Gość: Mati Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy IP: 157.25.84.* 29.04.02, 14:11
          Poczytaj lepiej słownik ortograficzny. Nastrój. A koleś, który czytał
          Buszującego w zbożu niech Ci pomoże, bo widzę, że też ma kłopoty z ortografią.
          Buźka,
    • Gość: Małgosia Re: Harryyyyy!!!!!!!! IP: *.wroclaw.cvx.ppp.tpnet.pl 13.12.01, 23:05
      Zazwyczaj nie czytam 2 razy tego samego.Ale są wyjątki: "Mikołajek" (2razy), no
      i oczywiście Harry Potter (1cz.-4 razy, 2cz.-3 razy, 3cz.-2,5 raza i 4cz. -
      1raz)
      Jednak to są wyjątki. Nie lubię się powtarzać.
      • Gość: detritus Re: Harryyyyy!!!!!!!! IP: *.brzeziny.sdi.tpnet.pl 13.12.01, 23:55
        Moim niekwestionowanym rekordem jest "Martin Eden" Londona. 15 razy, z czego
        jedynie raz do konca ;o)
        Z najczesciej czytanych ksiazek: "Hogfather" i "Interesting times"
        Pratchetta, "Wojna Trappa" oraz "Krokodyl Trapp" Callisona, "Lesio"
        Chmielewskiej, "Wojna swiatow" Turtledove, "Nalot" Deightona... Tyle z
        pierwszego rzutu, najbardziej sie kojarzacego ;o)
        • n0str0m0 hali? 16.12.01, 16:08
          harrego p. przeczytalem raz
          (jak wymawia kolezanka z pracy hali-kopter...)
          i nigdy wiecej :)

rekordzistami u mnie sa:

dune (wszystkie czesci) - f herbert - teraz sa dopisywane nastepne (szajs)
          gwiazdy moje przeznaczenie - a bester
          red strom rising- tom clancy (oraz wiekszosc powiesci)
          kocia kolyska, syreny z tytana, matka noc - k vonnegut jr
          hitchhiker's... - az do - mostly harmless - d adamsa
          guards, guards - (+jakies 7 innych tytulow) pratchetta
          cyberiada, katar, sledztwo, maska (+inne) - lema
          robot - a wisniewski snerg
          mistrz i malgorzata - bulhakowa
          szczeniece lata, ziele na kraterze (+inne) - wankowicza
          sto lat samotnosci - g g marquez
          asterix i obelix - wszystkie - r goscinny/uderzo
          tintin - wszystkie - herge

pozdrawiam - nostromo
      • Gość: irka Re: Harryyyyy!!!!!!!! IP: 217.98.120.* 05.01.02, 16:08
        Gość portalu: Małgosia napisał(a):

> Zazwyczaj nie czytam 2 razy tego samego.Ale są wyjątki: "Mikołajek" (2razy), no
        >
        > i oczywiście Harry Potter (1cz.-4 razy, 2cz.-3 razy, 3cz.-2,5 raza i 4cz. -
        > 1raz)
        > Jednak to są wyjątki. Nie lubię się powtarzać.
        a podobno najbardziej lubimy to co już znamy...

• Gość: mika Re: Harryyyyy!!!!!!!! IP: *.atol.com.pl 14.02.02, 15:01
          Moja ulubiona książka to Harry Potter!!
          Pierwszą cześć czytałam 5 rzy drugą 4 razy trzecią 3 a czwartą 6 !!!!
          Ci co nie lubią Harry'ego to palanci!!
    • Gość: sybis Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy IP: 10.1.115.* 19.12.01, 15:33
      no ładnie,a to ja myślałem,że coś ze mną nie tak!na początku chciałbym zapytać
      czy zdarzyło się komuś kupić tę samą książkę ppo kilka razy tylko dlatego,że
      jest dobra!!!-bo mi tak,niektóre powtarzały się po 4-5 razy!

a oto moje ulubione(czytane po 10-15 razy)
      mistrz i małgorzata-wiele razy i zawsze sdo niej wracam,
      martin eden-czytany wiele razy,ale tylko raz do końca(to strach przed
      nieuniknionym!),
      martwe dusze (książka,którą teraz czytam swojej córce!),
      anna karenina,czytana wiele razy,ale tylko raz do końca!,
      dzieci arbatu,
      jeden dzień w życiu iwana dienisowicza,
      zamek-super!(pięć razy),
      ja klaudiusz (trzy razy),
      klaudiusz i messalina(cztery razy),
      wszytsko grzesiuka i wszystko po kilkadziesiąt razy (do "na marginesie życia"
      wracam zawsze kiedy tylko mam czas),
      boris vian,zaczytywałem się nim na początku lat 90-tych (wszystko co tylko
      wyszło-nawiasem mówiąc było kiedyś takie wydawnictwo "przedświt" i to dzięki
      niemu trafiłem na tego pisarza!),
      podwójna wibracja-federmmana,
      rola grubasa w historii-peter carey (wielel,wiele razy),
      małpa i duch-aldous huxley,
      cały hłasko-czytany w latach 89-91r.(nawiasem mówiąc na ponagrywane filmy na
      podstawie jego opowiadań),
      na marginesie życia-nabokov (czytany obecnie po raz n-ty),
      świat wg garpa-to książka,którą często cytuję!!!,
      wszystko edgara ala poe'go,
      germinal-super,wiele razy,
      auto da fe-elias canneti-super!
      miłość w czasach zarazy-marqez(piękna książka,a najbardziej mi się podobało ta
      scena z mydłem!!! i to:"...no dobra mydo było..")
      encyklopedia umarłych,mansarda-danilo kiś (prawdę powiedziwszy szukam tej
      pierwszej,kiedyś przez nieopatrzność pożyczyłem ostatni egzamplarz i już go nie
      odzyskałem!),
      zwiarzenia clowna-heinrich boll-gorąco polecam,kiedy przeczytałem po raz
      pierwszy doznałem deja vu!,
      rzeźnia nr pięć,matka noc(ze słynnym: "das reich der zwei"),kocia kołyska
      mógłbym tak wyliczać jeszcze długo.pozdrawiam.sybis

• Gość: Ujol Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy IP: *.nat.wsp.zgora.pl 19.12.01, 15:44
      "Bycie i czas" Martina Heideggera
      "Poza dobrem i złem" Fryderyka Nietzschego
      "Podróż do kresu nocy" Ferdinanda Cellina
      "Cała jaskrawość" Edwarda Stachury
    • Gość: Hania Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy IP: 195.217.253.* 19.12.01, 17:29
      Gość portalu: hcnik napisał(a):

> Dla mnie "rekordy" to :
      > Rudy Orm Bengssona ᡂ
      > Tolkien (gdzies kolo 10)
      >
      > Ale na pierwszym miejscy "Tajemnica Zielonej Pieczeci" Ozogowskiej :)

Naprawde??? Jej.... Tajemnice Zielonej Pieczeci czytalam chyba ze 100 razy!
      Uwielbialam te ksiazke, naprawde. Bede dawac moim dzieciom ksiazki Ozogowskiej do
      czytania, bo uwazam, ze sa bardzo wartosciowe a jednoczesnie bardzo, bardzo fajne.
      W doroslym zyciu ciagle powracam do "Zlego" Tyrmanda, "Lolity" Nabokova,
      ktoregokolwiek tomu wspomnien Moniki Zeromskiej i ktoregokolwiek tomu przygod
      Mikolajka (Sempe i Goscinny).
      Bardzo lubie wracac do ukochanych ksiazek i nigdy mi na to nie szkoda czasu.
      Pozdrawiam.
      Hania
    • Gość: uff Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy IP: *.stacje.agora.pl 19.12.01, 19:25
      �Książki najgorsze� Barańczaka - kilka razy i za każdym razem tak samo mnie śmieszą
    • Gość: aska Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy IP: 195.136.95.* 20.12.01, 09:42
      Większość książek Joanny Chmielewskiej. "Całe zdanie nieboszczyka", "Wszystko
      Czerwone" chyba z kilkadziesiąt razy - cytaty znam na pamięć...
      Cudowne ksiązki, zwłaszcza te starsze - jak mam chandrę i jak mam dobry humor...
    • Gość: Aga Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy IP: *.szczecin.cvx.ppp.tpnet.pl 27.12.01, 11:20
      książkę, którą mogłam i nadal mogę czytać wiele razy to (proszę się nie śmiać)
      lektura 3 klasy szkoły podstawowej "Dzieci z Bullerbyn" A.Lindgren. Mimo, że
      liczę sobie już 25 wiosen, to zawsze chętnie wracam do tej książki. Opisuje ona
      środowisko małej szwedzkiej wioski, gdzie mieszczą się 3 domy i miszkają w nich
      fantastyczni ludzie. Pokazuje także jak można żyć bez "cudów techniki" np.
      telewizora.
      Polecam - warto przenieść się tam, choćby w marzeniach.
      Pozdawiam
      Agnieszka
      • mikolaj7 Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy 27.12.01, 15:41
        Gość portalu: Aga napisał(a):

> książkę, którą mogłam i nadal mogę czytać wiele razy to (proszę się nie śmiać)
        > lektura 3 klasy szkoły podstawowej "Dzieci z Bullerbyn" A.Lindgren. Mimo, że
        > liczę sobie już 25 wiosen, to zawsze chętnie wracam do tej książki. Opisuje ona
        >
        > środowisko małej szwedzkiej wioski, gdzie mieszczą się 3 domy i miszkają w nich
        >
        > fantastyczni ludzie. Pokazuje także jak można żyć bez "cudów techniki" np.
        > telewizora.
        > Polecam - warto przenieść się tam, choćby w marzeniach.
        > Pozdawiam
        > Agnieszka

Nie ma sie z czego smiac, to ze jest to lektura z trzeciej
        klasy wcale nie swiadczy zle o ksiazce. JA tez ja bardzo
        lubie...
        • Gość: alex Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy IP: *.charlotte-21rh15rt.nc.dial-access.att.net 28.12.01, 16:05
          Zdecydowanie "Dzieci z Bulerbyn". Poza tym Samochodzik, Mistrz i Malgorzata,
          Maria i Magdalena, Winnetou, ksiazki Karola Swierzawskiego (Sadyba Robinsona,
          et al), Lysiak, Chmielewska (Boczne Drogi mozna czytac raz na miesiac) Wichrowe
          Wzgorza, Blekitny Zamek.
          • Gość: Marek Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy IP: 157.25.119.* 22.01.02, 14:30
            Dopiero czytajac Wasze wypowiedzi czlowiek zdaje sobie sprawe, ile razy
            wielokrotnie wracalo sie do tych samych tytulow:
            w dziecinstwie oczywiscie
            "Dzieci z Bullerbyn"
            wszystkie Tomki
            wszystko Maya
            wszyskie Samochodziki
            Verne!, Centkiewicze!!! (czy ktos jeszcze to czyta), Bahdaj,Dumas,London( Bialy
            Kiel i Zew Krwi,Fiedler,Curwood,Bidwell, Pertek
            no i oczywiscie Trylogia i W pustyni i Puszczy.
            Pozniej i dzisiaj Maly Ksiaze,Tolkien,Egipcjanin Sinue( teraz dolozylem Bog
            Nilu),Cienka czerwona linia, Ja Klaudiusz,Mistrz i Malgorzata .....
            Najgorzej gdyby czlowiekowi kazali wybrac ta jedna jedyna na samotna wyspe.
            Bez kontenera nie dalbym sie wywiezc nawet sila.
            • Gość: rania Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy IP: *.wielun.sdi.tpnet.pl 24.05.02, 18:15
              Gość portalu: Marek napisał(a):

> wszystkie Tomki
              > wszystko Maya
              > wszyskie Samochodziki
              > no i oczywiscie Trylogia i W pustyni i Puszczy.
              > Pozniej i dzisiaj Maly Ksiaze,Tolkien,... Mistrz i Malgorzata .....
              > Najgorzej gdyby czlowiekowi kazali wybrac ta jedna jedyna na samotna wyspe.
              > Bez kontenera nie dalbym sie wywiezc nawet sila.

Całkowicie sie zgadzam z powyższym. Może to dziwne zestawienie jak na dziewczynę,
              ale nic na to nie poradzę. Dołożyłabym jeszcze Trylogię Międzyplanetarnę C.S.
              Lewisa (czytałam chyba 5 razy).

• marie-gabrielle Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy 30.12.01, 20:01
          "Wybór Zofii" Styrona, "Lot nad kukułczym gniazdem" Kesey'a, baśnie Braci
          Grimm (z obrazkami,których bałam sie potwornie), "Portret Doriana Graya"
          Wilde'a - wszystkie już się rozsypują, choć z pewnością nie przeszły jeszcze w
          stan spoczynku...
        • Gość: molly Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy IP: *.osiedle.net.pl 07.02.02, 14:15
          o jej!!!!
          a ja myslalam ze tylko ja jeszcze siegam po dzieci z bullebyn, a z
          powazniejszej lektury najczesciej po "zbrodnie i kare", "chlopow "(gdyz jest
          to dla mnie polski odpowiednik "stu lat samotnosci")i oczywiscie moje wielkie
          odkrycie: "bog rzeczy malych" arundathi roy - b. polecam

~.:molly:.~
        • youstynus Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy 19.02.02, 17:29
          Hej!

Zdecydowanie "Dzieci z Bullerbyn" to ksiazka, ktora nie tylko wprowadza mnie w
          swietny nastoroj, ale jeszcze sprawia, ze ... glodnieje. Uwielbiam ludzi,
          ktorzy potriafia pisac o jedzeniu! Poza tym kocham Szwecje, ale to od calkiem
          niedawna, a "Dzieci" to od wielu lat ksiazka nr 1 na mojej polce.

Nie do pobicia sa tez wszystkie "Anie"; ciagle czytam i ciagle tak samo sie
          wzruszam, choc prawde mowiac wole po polsku ( jest zdecydowanie wiecej humoru).

"Mikolajki" tez kiedys zajmowaly wazne miejsce na mojej polce; no i "Tomki"!
      • Gość: Zoja Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy IP: 1.1.1.* 02.01.02, 13:37
        Gość portalu: Aga napisał(a):

> książkę, którą mogłam i nadal mogę czytać wiele razy to (proszę się nie śmiać)
        > lektura 3 klasy szkoły podstawowej "Dzieci z Bullerbyn" A.Lindgren. Mimo, że
        > liczę sobie już 25 wiosen, to zawsze chętnie wracam do tej książki. Opisuje ona

A ja czytalam te ksiazke z 50 razy! Ciesze sie, ze spotkalam bratnie dusze.

Pzdr,
        Zojka
    • Gość: Megan Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy IP: *.siemens.pl 02.01.02, 12:03
      lista mogłaby być dość długa, ale wymienię najważniejsze
      "Ojciec chrzestny"
      "Król szczurów"
      "całe zdanie nieboszczyka"
      "Bóg Nilu" Wilbura Smitha
      "Mag" Johna Fowlesa
      "Muzyka plaży" i "Książe przypływów" Pata Conroy`a
      i wiele, wiele innych
    • fibin Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy 02.01.02, 16:08
      Telefoniczna:) Pzdr:)
      • Gość: Mati Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy IP: 157.25.84.* 29.04.02, 14:23
        I to jest prawidłowa odpowiedź!!!!!!
    • Gość: krzycho Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy IP: *.poznan.cvx.ppp.tpnet.pl 02.01.02, 22:35
      Jest ich wiele i wszystkie z dziecinstwa:
      -"Dywizjon 303"-czytalem ok.14 razy
      -Wszystkie czesci "Kaktusow"
      -"Przygody Robin Hooda"
      -"My z marymontu"-600 stron a czyta sie 3 dni
      • Gość: beldin Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy IP: *.opole.dialup.inetia.pl 03.01.02, 07:21
        Oczywiśćie Zły-Tyrmanda,wszystkie czesci Trylogi Grzesiuka,Wladce
        Pierscieni,ksiazki Dawida Eddginsa,wszystkie ksiazki Griffina.A wspominajac
        mlodosc to takze Ozagowska Bahdaj(tu jakby zapomniany),te ksiazki Szklarskiego
        o indianach Dakota to Zloto Gor Czarnych.A wszystkim milosnikom pani
        Chmielewskiej polecam przezabawne ksiazki Janet Evanovich(mozna skonac ze
        smichu)
        • Gość: Asia Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy IP: *.acn.waw.pl 05.01.02, 13:47
          Nie lubię wchodzić dwa razy do tej samej rzeki;-). Lecz jest wyjątek - w
          zasadzie dwa. To "Mistrz i Małgorzta" i "Mag" Fowlesa - przeczytałam obie po
          dwa razy.
          • Gość: ewunia Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy IP: *.bielsko.cvx.ppp.tpnet.pl 16.02.02, 22:18
            Jedyna książka ktora znam na pamięc to Nowy Testament.Nie jestem nawiedzona!
    • Gość: Irmina Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy IP: 217.98.120.* 05.01.02, 16:11
      Potop i Quo vadis Sienkiewicza
      Trzech muszkieterów Dumasa
      Chmielewska i Musierowicz
      Poczet cesarzy rzymskich Krawczuka
      Duma i uprzedzenie Jane Austen
      itakdalejitakdalej
      Najlepiej wchodzić do rzek sprawdzonych:)
      • Gość: Sol Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 05.01.02, 20:24
        w dziecinstwie:
        cała seria o Tomku Wilmowskim
        seria "orle pióra"
        Ożogowska
        Siesicka
        Chmielewska ("Lesio" do dziś, tylko gdzieś mi wyszedł...muszę nowego kupić)
        Mały Książę (zresztą do dziś)
        komiksy (do dziś)

z biegiem lat:
        cały Hłasko
        cały Hemingway (zaczytany prawie na śmierć, niektore ukochane egzemplarze z
        moimi komentarzami oprawione powtórnie)
        "sto lat samotności" Marqueza
        "Łuk Triumfalny" Ramarque
        Osiecka
        Grzesiuk
        wiersze Cummingsa
        "Dziewięciu książąt Amberu" Żelaznego
        "Mistrz i Małgorzata"
        Saramago "Ewangelia wg Jezusa Chrystusa"
        "Twarze i maski" Bahdaja
        "Małżeństwo wagi połśredniej" Irvinga

no a inne....? Najwyżej po dwa razy więc co to jest..

• Gość: kas Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy IP: *.sosnowiec.sdi.tpnet.pl 19.01.02, 10:40
      Wilbur Smith - Siódmy Papirus - szczególnie dla tych którzy chociaż trochę
      lubią Egipt i piramidy
      • birda Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy 29.01.02, 22:52
        Do tej pory, kiedy jestem chora lub jest mi źle:Godzina Pąsowej Róży, Tajemniczy Ogród i Przygody Baltazara
        Gąbki. Kiedy się zakocham: Sto lat samotności, Miłość w czasie zarazy, Przepiórki w płatkach róży; Zapisane na
        ciele (Winterson); kiedy chce się pogrążyć: Hłasko, Iredyński, Horwath,M. Duras; a kiedy jest mi starsznie fajnie,
        aż chce sie to wyspiewać: Osiecka (Szpetni 40-letni) i jej tomiki z piosenkami, albo J.Kofta. Poza tym sa książki na
        pory roku, ciemne wieczory, zdradę itp. Są ksiażki jak filmy, które się ogląda: Fitzgerald, I.Shaw itp. I smakuje:
        Singer. Pozdro!
    • Gość: xz Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy IP: 157.25.119.* 31.01.02, 18:05
      Trylogia X nascie
      • yetta Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy 03.02.02, 22:50
        Moje ulubione i czytane po wielokroć to:
        Egipcjanin Sinuhe - M.Waltari
        Mistrz i Malgorzata M.Bulhakowa
        Duma i uprzedzenie-J.Austen
        Przeminęło z wiatrem M.Mitchell
        Opowiadania - Czechowa
        Cała jaskrawość- Stachury
        Quo vadis - Sienkiewicza
        Faraon - Prusa
        Pan Tadeusz
        Eugeniusz Oniegin - w oryginale
        Wszystko dla pań-E.Zoli
        Nędznicy- W.Hugo

z nowszych podobają mi się i będę do nich wracać:
        Madame -A.Libery
        Bóg zapłacz - W.Kowalewskiego
        Alchemik-P.Coelho

a poza tym potrafię wrócic i do "Ani z Zielonego Wzgórza"
        i "Tajemniczego Ogrodu" i do M.Musierowiczowej.
    • Gość: Hanula Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy IP: *.server.ntl.com 04.02.02, 05:17
      W szkole podstawowej ponad pięćdziesiąt razy przeczytałam książkę pod
      tytułem "Kluska, Kefir i Tutejszy" Broszkiewicza. Nie pamiętam, dlaczego tak ją
      uwielbiałam...
      Z okazji świąt zrobiłam wielki powrót do literatury dzieciństwa i przeczytałam
      różne części "Doktora Dolittle", "Godzinę pąsowej róży", etc. Niestety,
      rozczarowałam się... :-( Na starość zrobiłam się krytyczna, zaczęła mnie razić
      powierzchowność i tendencyjność tych książek.
      Ale są też takie, do których zawsze będę wracać z sympatią: "Ania z Zielonego
      Wzgórza" (przynajmniej pierwsze 4 - 5 części... ;-)), Musierowicz (przynajmniej
      pierwsze 4 - 5 części... ;-))), "Kroniki Narnijskie"...
    • Gość: johndoe Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy IP: *.*.*.* 06.02.02, 14:58
      "wielki las" i wszystkie inne ksiazki faulknera
      czy ktos to dzisiaj jeszcze czyta?
      • Gość: Ron Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy IP: *.legnica.cvx.ppp.tpnet.pl 06.02.02, 20:37
        Pocieszę Cię, tak. I te jego wspaniale rozbudowane zdania! Absalomie!
        Absalomie! wywarła na mnie niewątpliwie najwieksze wrażenie
      • Gość: bibi Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy IP: *.acn.waw.pl 06.02.02, 22:57
        jak to "czy ktoś to czyta"???
        czyta!!! nie jesteś sam!!!
      • Gość: aga Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy IP: 213.17.253.* 15.02.02, 13:55
        Gość portalu: johndoe napisał(a):

> "wielki las" i wszystkie inne ksiazki faulknera
        > czy ktos to dzisiaj jeszcze czyta?

Ależ oczywiście!!! Faulkner to podstawa... A poza tym Cortazar ("Gra w klasy" to
        rzeczywiście za każdym razem inna książka), Max Frisch (Homo Faber czy Gantenbeim
        to "wzory egzystencjalizmu") i wiele, wiele innych. No i czytana po raz kolejny
        cała bibliografia Vonneguta.
        Agata

• Gość: Kamil Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy IP: 217.110.225.* 07.02.02, 16:17
      Dla mnie ostatnio "Samotność w Sieci" Wiśniewskiego.
      Poprostu raz przeczytać nie wystarczy.
      • Gość: zuza_b Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy IP: *.impaq.com.pl 12.02.02, 11:09
        A ja wracam często do:
        Imię Róży - Eco
        Lot nad Kukułczym Gniazdem - Kessey'a
        Świat według Garpa - Irving'a
        Cała jaskrawość - Stachura
        • Gość: szcz Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy IP: *.czes.gazeta.pl 12.02.02, 18:44
          �Hotel New Hampshire� Johna Irvinga
          • Gość: alga Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 12.02.02, 22:25
            A ja wszystkie książki - no przynajmniej te co mi się spodobają po pierwszym
            czytaniu - czytam po raz drugi. I to od razu, po skończeniu. Pierwszy raz aby
            poznać, drugi już by się delektować. Jest cała masa takich które czytałam już
            dziesiątki razy i często do nich wracam. Z tych wymienionych już to cały cykl
            Ania z.... Nienacki, May - zawsze. Chmielewska, Musierowicz - oczywiście.
            Tolkien- zawsze , Harry Poter - ostanio ale z wielką przyjemnoscią. Krawczuk
            Poczet Cesarzy, ja Klaudiusz i Kladiusz i Messalina, Król Szczurów - ze
            smakiem. Poza tym ... Mój Boże - łatwiej byłoby mi wymienić ksiażki, które
            czyatłam raz! Ale pewnie dlatego, ze czytam non stop. W każdej wolnej chwili. W
            domu, tramwaju, autobusie, pracy. Pochłaniam książki i czytanie stawiam ponad
            wszelkie inne sposoby spędzania wolnego czasu. Tak było od zawsze. Teraz
            czytuję książeczki mojemu 11-miesięcznemu synkowi. Uwielbia wszyskie rymowane
            bajeczki i wierszyki. Robię tak niemal od chwili jego narodzin. Mam nadzieję,
            ze zaraze go tą pasją. Pozdrawiam wszystkich.
            • Gość: ewunia Re: ksiazka ktora czytacie wiele razy IP: *.bielsko.cvx.ppp.tpnet.pl 16.02.02, 22:19
              Alga kocham cie za to ze tyle czytasz,to niespotykane.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka