Dodaj do ulubionych

Zaburzenia osobowości w mani.

11.12.18, 09:27
Kiedy, i czy w ogóle osoba po przeżytej mani, odzyskuje świadomość?
Chodzi mi, o dawną osobowość?
Czy pamięta co na odwalała?
Obserwuj wątek
  • megan.k Re: Zaburzenia osobowości w mani. 11.12.18, 10:54
   Dawną osobowość odzyskuje po odstawieniu leków przeciwpsychotycznych. To czy pamięta wszystko, co się z nim działo w manii, zależy od ilości podanych leków psychotropowych. Przy bardzo dużych dawkach (poczucie bycia "warzywem") pamięć może wrócić dopiero po bardzo długim czasie liczonym w latach, albo nie wrócić w ogóle. Jeśli pacjent jest w stanie kontrolować dawki leków, zazwyczaj pamięta, co się z nim działo i o czym myślał, ale taki pacjent chyba zazwyczaj nie dzieli się tą wiedzą z psychiatrami (swoimi myślami), stąd tak mała wiedza psychiatrów na ten temat. smile
    • megan.k Re: Zaburzenia osobowości w mani. 11.12.18, 11:35
     Nie "niby" tylko na pewno. To tylko pacjent wie, kiedy leków jest za dużo. Skąd podejrzenie, że to mania? Czy każda osoba, która się wyprowadza, od razu ma manię? A miała się dokąd wyprowadzić? Jeśli do manii dołączą się zaburzenia psychotyczne, to taka osoba może stracić kontakt z rzeczywistością i znaleźć się w wykazie osób zaginionych, które nigdy się nie odnajdą. Czy ma telefon z funkcją namierzania?
     • strz35 Re: Zaburzenia osobowości w mani. 11.12.18, 14:45
      Bo ma zdiagnozowany CHAD. W tamtym roku mania skończyła się w szpitalu. W wakacje oszukiwała z lekami i się zaczęło.
      Pod koniec października było tak: mało spała ,muzyka na full, robiła zakupy(dużo),nowa praca po czym zaraz L4, twierdzi że jest niezniszczalna, i zbyt bystra żeby trafić znów do szpitala. Wyprowadziła się żebym jej do szpitala nie zamkną. Zostawiła dziecko 2,5 roku. Teraz już tak sie nie śmieje. Wiem że więcej śpi, nawet w dzień.
      • megan.k Re: Zaburzenia osobowości w mani. 11.12.18, 21:18
       Co znaczy zbyt bystra? Dlaczego nie próbowałeś jej pomóc w domu, tylko straszyłeś szpitalem? Lekarza psychiatrę można zawsze wezwać do domu. Ludzie psychozę leczą w domu pod czujnym okiem rodziny. Co robiła, jak mało spała, czym się wtedy zajmowała? Muzyka na full zapobiega spadkowi nastroju, powiedzmy głośniejsza, zdrowy to praktykuje, oczywiście do 22.00. O jakich dużych zakupach mówisz? Niektórzy wolą robić duże zakupy, ale za to rzadko, żeby nie tracić czasu.
     • juliap1 Re: Zaburzenia osobowości w mani. 11.12.18, 20:54
      Megan.K. Przestań mieszać ludziom w głowach. W każdym wątku piszesz co innego. Raz twierdzisz, że nigdy nie byłaś chora i nie brałaś leków, innym razem, że niesłusznie zdiagnozowano Ci ChAD i się leczyłaś, by za chwilę stwierdzić, że byłaś chora, ale się wyleczyłaś. Myśl co chcesz, ale dlaczego odciągasz innych ludzi od leczenia... Po co chcesz im szkodzić?
       • megan.k Re: Zaburzenia osobowości w mani. 11.12.18, 21:37
        Ale zmieniłam zdanie podobnie, jak psychiatrzy zmieniają diagnozę. Na lekach (nie dotyczy lamotryginy) nie byłam sobą, zrozumiałam to dopiero po odstawieniu leków przeciwpsychotycznych. Na ten temat jest dużo wpisów, nie tylko moich.
      • megan.k Re: Zaburzenia osobowości w mani. 11.12.18, 21:32
       Nigdy nie twierdziłam, że nie brałam leków. Wielokrotnie pisałam o skutkach ubocznych leków, które zażywałam. Do niedawna brałam lamotryginę i pisałam o korzystnych efektach jej stosowania. Odstawiłam, bo zauważyłam jednak u siebie niepokojący skutek uboczny, a poza tym odstawiając z dnia na dzień, chciałam sprawdzić, czy nie wywołuje objawów odstawiennych i czy to nie dzięki niej funkcjonuję zdecydowanie lepiej niż przed moją "przygodą z psychiatrią". Jak na razie nie odczuwam braku tego leku, funkcjonuję tak samo dobrze, może jedynie z tą różnicą, że nie mogę już pracować tak długo w nocy, więc mam trochę mniej czasu. Niektóre wpisy są na Forum Depresja.
  • dkmn Re: Zaburzenia osobowości w mani. 11.12.18, 20:37
   Każdy przypadek manii jest inny dlatego ciężko coś dokładnie powiedzieć. Powiem Ci jak to było u mnie chociaż nie wiem na ile będzie to miarodajne bo manię miałem bardzo ciężką z psychozą, hospitalizacją ale względnie szybko spacyfikowaną.
   Świadomość ma się cały czas ale postrzeganie rzeczywistości jest inne. Ciężko powiedzieć kiedy osobowość wraca do normy dzieje się to stopniowo i nawet po dłuższym czasie można zaobserwować jeszcze jakieś "odchylenia" od normy.
   Kolejną sprawą jest wpływ skutków ubocznych leków na funkcjonowanie. Czasami ciężko odróżnić co jest chorobą a co skutkiem ubocznym.
   Ja pamiętam wszystko i to w najdrobniejszych szczegółach a "żyłem" wtedy przez chwilę w nieco innym dziwnym wszechświecie.
   • juliap1 Re: Zaburzenia osobowości w mani. 11.12.18, 20:50
    Dkmn, Ale jak wiesz, są ludzie, którzy mają dziury w pamięci po manii i nie jest to spowodowane lekami, lecz bardzo silną psychozą, także urojeniami czasem. Poza tym, nie wszyscy się leczą, nie wszyscy trafiają do szpitala w takim momencie, szczególnie, gdy ostry stan jest bardzo krótki, wtedy te luki w pamięci dotyczą czasem fragmentów rzeczywistości wówczas.
    Pzdr.
    • dkmn Re: Zaburzenia osobowości w mani. 11.12.18, 21:59
     Juliap1 zapewnie masz rację. Pisałem z zaznaczeniem że piszę o swoim przypadku. Pewnie tak jest jak pisałaś że takie dziury w pamięci ma się po dłuższej nieleczonej manii. Jeżeli chodzi o siłę manii z psychozą to nie znam nikogo kto by opisywał coś silniejszego niż ja miałem. Ja pamiętam wszystko nawet te parę dni które byłem w katatonii.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka