Dodaj do ulubionych

opiekunka z ChAD lub zaburzeniami lękowymi?

10.12.08, 09:23
witam, czy osoba z ChAD nie określoną lub/i zaburzeniami lękowymi może bezpiecznie zajmować się rocznym dzieckiem? umieram ze strachu, nie podejrzewałabym jej o takie dolegliwości, jest cudną kobietą, ale teraz mam milion myśli... czy szukać innej opiekunki??
Obserwuj wątek
        • alissea Re: opiekunka z ChAD lub zaburzeniami lękowymi? 10.12.08, 10:05
          nie wiem czy bierze leki, dowiedziałam sie o regularnych wizytach, (które mają
          miejsce od ponad roku co około 2-3 m-ce) i diagnozie nie od niej niestety... nie
          zapytam jej przecież o chorobę, tym bardziej, że nie jestem pewna co dokładnie
          stwierdzono, wiem tylko że to może być ChAD nie określone lub zaburzenia
          lękowe.. Ona jest bardzo dobrym człowiekiem, est bardzo dobra dla Małej, Mała ją
          bardzo lubi, ale jestem matką i życząc Jej dobrze nie chciałabym narażać ani jej
          zdrowia ani mojego dziecka. Niewiele wiem o tej przypadłości, pewnie stąd mój
          niepokój.. Nie zauważam (a opiekuje się od 4 m-cy) żadnych niepokojących
          objawów, zawsze jest pogodna i radosna. Ale co będzie jesli nagle dopadnie ją
          mania, czy nie stworzy sytuacji zagrażającej dziecku? czy w porę zauważę coś
          niepokojącego? po prostu się boję... dziękuję za odpowiedzi
    • kotomysza Re: opiekunka z ChAD lub zaburzeniami lękowymi? 10.12.08, 12:04
      odrobina logiki - nie widzisz, że jest chora, czyli leczy się. więc
      jeżeli się leczy, to jest świadoma swojej choroby.

powiem Ci w sekrecie, że być może wielu Twoich znajomych odwiedza
      psychiatrę, ale tym się nie chwali. właśnie po tekiej reakcji jak
      Twoja.

tak sie składa, że jestem matką. córa ma się świetnie, jest
      kontaktową, dość inteligentną dziewczynka. jestem też osobą
      pracującą, z dość odpowiedzialnym stanowiskiem. i jakoś nie zawalam
      niczego. z mojego ogródka... dziś po raz 10 poprawiałam błędy mojego
      zdrowego na psychice asystenta. ja świr poprawiałam...
      • alissea Re: opiekunka z ChAD lub zaburzeniami lękowymi? 10.12.08, 14:14
        dziękuję za odpowiedź, mam nadzieję, że nikt nie poczuł sie urażony moimi
        obawami, wiem, że osoby z tą dolegliwością to jednostki wrażliwe i często
        wybitne, ale choroby psychiczne mają różne oblicza a nie będąc w tej dziedzinie
        fachowcem trudno mi opanować lęk o moje dziecko. Trochę poczytałam i teraz już
        wiem więcej, cieszę się, że trafiłam na to forum. Jeśli ktoś może jeszcze mi
        powiedzieć, co powinno mnie zaniepokoić w Jej zachowaniu? co może być
        "przepowiednią" nadchodzącego etapu manii, czy Ona sama powie mi, że czuje się
        źle? bo to chyba najważniejsze, żeby w porę zauważyć i nie obarczać Jej, jak
        również zapewnić bezpieczeństwo dziecku... hmmm nie wiem czy dostatecznie
        zrozumiałam mechanizm tej choroby..
        • matrioszka42 Re: opiekunka z ChAD lub zaburzeniami lękowymi? 10.12.08, 14:21
          Skoro się leczy wystąpienie ciężkiej, psychotycznej manii jest nikłe. Symptomy: pobudzenie, słowotok, "radosność" nieadekwatna do wydarzeń, narastający brak krytycyzmu. Czy Ci powie, że czuje się źle? Na 100% nie wtedy gdy wchodzi w hipo. Bo wtedy czuje się dobrze, wręcz rewelacyjnie. Źle poczuje się przy nadchodzącej depresji, ale wtedy raczej Ci powie, bo opieka nad dzieckiem może przekraczać jej możliwości.
          Nie dziw się naszemu zdenerwowaniu. Każdy z nas zetknął się z ostracyzmem społecznym. Dobrze, że chcesz się dowiedzieć.
        • dr.zabbon Re: opiekunka z ChAD lub zaburzeniami lękowymi? 10.12.08, 21:25
          Alissea, ja do Ciebie jako matka przede wszystkim napiszę. (Bo chora na ChAD też
          jestem.) Ale jako matka:
          Koniecznie postaraj się porozmawiać z opiekunką o jej wizytach u psychiatry. Nie
          wiem jak to zrobić, trzeba delikatnie, ale jako osoba zatrudniająca i to jeszcze
          do opieki nad dzieckiem masz prawo, a nawet musisz wiedzieć. Na co się leczy.
          Czemu myślisz, że to akurat ChAD albo lękowe, może inne zaburzenia. Jeśli
          spytasz o to nie dając do zrozumienia, że masz ją za kogoś gorszego, powinna
          udzielić konkretnych informacji, jeśli poważnie podchodzi do swojej pracy z
          TWOIM DZIECKIEM.

Twój lęk o dziecko jest w pełni uzasadniony. Ja sama zastanawiałabym się, czy
          zatrudnić osobę uczęszczającą do psychiatry, choć sama uczęszczam do
          psychiatry... Szukałam opiekunek i chyba nie zatrudniłabym osoby z ChAD nic
          więcej o niej nie wiedząc. Ty już coś wiesz: cztery miesiące u Ciebie pracuje i
          jest ok. Zapytaj czy bierze leki, a nawet jakie bierze leki. To nie jest jej
          prywatność, tu chodzi o Twoje Dziecko.

A objawy nadchodzącej manii to: zwiększony napęd psychoruchowy, szybka mowa,
          pewne niedokładności w codziennych czynnościach, zapominanie o drobnych i mniej
          drobnych sprawach (np. klucze w zamku), niekontrolowane wydatki. I inne...

Alissea, ja mam ChAD i pracuję obecnie w przedszkolu, ale jestem też mamą trójki
          małych dzieci i miałabym lęk identyczny z Twoim, a może nawet silniejszy.
          • alissea Re: opiekunka z ChAD lub zaburzeniami lękowymi? 11.12.08, 08:02
            dziękuję, postaram się z nią porozmawiać, choć nie wiem jak to zrobić... będę
            bacznie obserwować, ale jeśli mój lęk będzie narastał, to chyba jednak zacznę
            szukać innej opiekunki, bo za chwilę sama popadnę w jakieś kłopoty ze zdrowiem.
            Serdecznie wszystkich pozdrawiam i życzę dużo ciepła z otoczenia oraz jak
            najwięcej pięknych dobrych dni
            • megan.k Re: opiekunka z ChAD lub zaburzeniami lękowymi? 12.12.08, 06:11
              Są zawody, których w przypadku pewnych schorzeń nie można wykonywać.
              I nie dyskryminując nikogo, uważam, że opiekunka bardzo małych dzieci zupełnie niesamodzielnych to właśnie taki zawód, którego osoba z CHAD nie powinna wykonywać, jeśli nie jest w pełnej remisji.
              Wahania nastroju osoby chorej często oddziałowują w jakimś stopniu na otoczenie, więc nie uważam za stosowne narażanie na to małego dziecka (zawodowo, własne dziecko to zupełnie co innego). Jeśli Twoja opiekunka leczy się i nie ma żadnych objawów choroby (a bardzo możliwe, że tak jest, skoro niczego niepokojącego sama nie zauważyłaś) to wszystko jest OK. W przeciwnym wypadku radzę poszukać nowej opiekunki.
              • lolinka2 Re: opiekunka z ChAD lub zaburzeniami lękowymi? 12.12.08, 17:44
                a ja piszę jako matka, jako była nauczycielka w publicznym
                szkolnictwie: gdybym się dowiedziała (z pewnych źródeł), że opiekunka
                mojego dziecka (nie ciocia, z którą chwilkę od wielkiego dzwonu
                pobędzie, tylko regularna opiekunka za kaskę) ma ChAD, nie podjęłabym
                się zatrudnienia jej. Wiem, że to ostre, ale nie. Nie, bo 1)
                opiekunka pracuje sama, w przedszkolu/ szkole jest trochę innych
                osób. Tam w sumie "wszystko pod kontrolą", więc nauczycieli nie
                dyskryminuję, a opiekunka to instancja jednoosobowa, często
                wykonująca swoją pracę w samotności; 2) huk wie, co się może stać,
                jak jej się faza odkręci, agresor włączy, albo dół warzywny złapie, a
                dziecko zacznie wrzeszczeć.... Znam siebie, dlatego obcemu nie
                zaufałabym.; 3) może być tak, że nagle niania do pracy nie przyjdzie
                - bez ostrzeżenia, wyłączy telefon, i pół roku jej nie będzie. I
                będziesz sama... w głębokiej d!@#$. Bo ani do pracy wyjść, ani nic...

Więc: gdyby pani nauczycielka w przedszkolu miała ChAD - to luzik.
                Niania - never ever.
    • xsenia Re: opiekunka z ChAD lub zaburzeniami lękowymi? 14.12.08, 14:17
      Był kiedyś artykuł na edziecku o tym, co robią "zdrowe psychicznie"
      opiekunki.... radze przeczytac

Ja sie w ogole dziwie jak mozna zostawic dziecko z obca soba sam na
      sam bez nadzoru, osobę która za nic nie odpowiada, bo pracuje na
      czarno. Tym bardziej dziwie sie jak mozna tak histerycznie reagowac
      na plotke. Przeciez to, co zrobila ta "zyczliwa" osóbka jest
      POMÓWIENIEM, a pomówienia są karalne. Jesteś zadowolona z pracy tej
      pani od 4 m-cy, ktoś coś powiedział i z tego powodu bedziesz szukała
      nowej - zycze szczescia w poszukiwaniach.

Ty nieczego nie możesz wymagać od tej pani, bo jej nie zatrudniasz.
      Podobnie jak od tej, która przyjdzie na jej miejsce.

żenująca jest twoja postawa, a jeszcze bardziej żenujące komentarze
      stałych forumowiczów...

• xsenia Re: opiekunka z ChAD lub zaburzeniami lękowymi? 14.12.08, 15:27
          niestey, mylisz sie meg, kazy ma prawo do prywatnosci, a "zyczliwa"
          osobka wlasnie to prawo zlamala, prawdziwosc info jest tu kwestia
          drugorzedzna. co wiecej nie sposob owej prawdziwosci zweryfikowac w
          oparciu o tak niekonkretne informacje - moze CHAD, a moze zaburzenia
          lekowe (b. pojemna kategoria). pozostaje kwestia w jaki
          sposob "życzyliwa" weszła w posiadanie informacji o rzekomej
          chorobie psychicznej opiekunki.

nie no, opiekunka pracuje legalnie i była badana przez lekarza
          medycyny pracy tongue_out

• poetkam Re: opiekunka z ChAD lub zaburzeniami lękowymi? 14.12.08, 19:20
      Jeszcze się nie wypowiadałam na ten temat.
      Ja osobiście nie miałabym oporów przed przyjęciem tej osoby jako opiekunki do
      dziecka, zwłaszcza, jeśli jest to zaufana osoba, po której nie widać choroby, a
      znaczy to po prostu, że się leczy i czuje się dobrze.
      Tak samo leczyłabym się u osoby z ChAD i innymi zaburzeniami psychicznymi,
      czesałabym się, kupowałabym kwiatki, etc.
      A tak w ogóle, to jesteś pewna, że ta osoba choruje? Może to zwykłe plotki?
      Zapytaj ją osobiście może, co?
      Ja mam do czynienia od najmłodszych lat z ChAD, więc zbytnio nie przeraża mnie
      obcowanie z ludźmi chorymi. Wręcz przeciwnie, lgnę do nich smile
      Proszę sobie wyobrazić, że moja Grupa Wsparcia dla osób z zaburzeniami
      psychicznymi i ich rodzin funkcjonuje już pół roku i ma się dobrze !!! Ale beze
      mnie...

Na początek radzę Ci: porozmawiaj ze swoją opiekunką.
      Powodzenia.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka