Dodaj do ulubionych

wczesne wspomaganie a przedszkole

08.04.11, 22:45

Witam. Jestem nowa na forum ale wasze forum czytam od lat i jest ono dla mnie skarbnicą wiedzy. Moje dziecko (4,5roku) uzyskało w poradni pedagogiczno-psychologicznej opinię o wczesnym wspomaganiu i do tej poradni uczęszczamy na zajęcia (2x45 minut tygodniowo) niestety tylko tyle nam przyznano. Prywatnie córeczka jest rehabilitowana i uczęszcza na zajęcia SI. Pani psycholog z poradni podpowiedziała mi, że przedszkole na podstawie wydanego orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego może wystąpić o przyznanie godzin zajęciowych na dane dziecko. Dyrektor przedszkola stanowczo powiedziała (podobno po konsultacji w kuratorium) że w przedszkolu publicznym nie może być dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego bo system nie przyjmuje takich dzieci. Poradnia ped-psych. może wydać mi to orzeczenie w ciągu 2 tygodni. Dyrektorka przedszkola zasugerowała że powinnam przenieść dziecko do przedszkola integracyjnego i dała mi do zrozumienia że nie jesteśmy tu mile widziani, a ja krzywdzę dziecko pozostawiając ją tutaj. Bardzo mi zależy aby córka miała te dodatkowe zajęcia w ramach pobytu w przedszkolu bo i tak juz ma tyle zajęć poza przedszkolem, że bardziej obciążyć jej nie mogą.
W poradni dowiedziałam się także, że przedszkola (zgodnie z nową ustawą) mają opracować program zajęć dla dzieci z problemami i dzieci wyjątkowo zdolnych. Dzisiaj rozmawiałam z wychowawczynią córki i o zgrozo dowiedziałam się że z racji że córka ma wczesne wspomaganie w poradni to one nie piszą dla niej programu bo jedno wyklucza drugie.
Proszę podpowiedzcie mi czy rzeczywiście tak jest, przecież mogłam wcale nie dostarczyć opinii o wczesnym wspomaganiu.
Obserwuj wątek
    • tolka11 Re: wczesne wspomaganie a przedszkole 09.04.11, 12:29
      1. Przedszkole nie musi zapewnic dziecku zajęć dodatkowych, ale może. Godziny przyznaje wydział edukacji i to od niego oraz determinacji dyrektora zalezy czy dziecko coś dostanie.
      2. Tak, nowe przepisy nakladaja na przedszkola/szkoły obowiązek przygotowania dostosowań dla dzieci, ale dotyczy to dzieci objętych obowiązkiem szkolnym. Czyli twojej od wrzesnia, bo wtedy będzie pięciolatka, którą ten obowiązek obejmuje. I wtedy bedziesz mogła wymagac dostosowań.
      3. W przedszkolach nie ma rejonizacji i dyrektor moze nie przyjąć dziecka, a powody wymysli takie, ze nic nie bedziesz mogła mu zarzucić.
      Zajecia w przedszkolu/szkole i PPP są od siebie niezależne i nie wykluczaja się. Ale, jak już pisałam, na dodatkowe zajecia musi dac pieniadze miasto i to już bywa problematyczne.
      4. Fakt, przedszkole integracyjne byłoby najlepsze, bo ma specjalistow i srodki.
      5. Nawet jak w zwykłym wywalczysz środki to ze spaecjalistami cienko.
      • sofik2006 Re: wczesne wspomaganie a przedszkole 09.04.11, 21:02
        Dziękuję za odpowiedź. Czyli jak zwykle litera prawa swoją drogą a życie swoją. Kiedy mogę zacząć domagać się dostosowań dla dziecka objętego obowiązkiem szkolnym czy dopiero od września? Powiedzcie mi czy dziecko którejś z was uczęszcza do zwykłego publicznego przedszkola a ma przyznane orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego? Czy komuś udało się wywalczyć zajęcia ze specjalistami w ramach pobytu w przedszkolu?
        mama Zosi
        • tolka11 Re: wczesne wspomaganie a przedszkole 09.04.11, 21:26
          Musisz zastanowic sie czy taka walka ma sens. Bo jesli pani dyr jest tak nieprzychylnie nastawiona to co to da? Wywalczysz zajecia rewalidacyjne i co? Kto je poprowadzi? Nauczycielki z przedszkola nieprzygotowane do tego typu zajęć? To się chyba mija z celem.
          Chyba, ze nie masz wyjscia i brak szans na posłanie dziecka do placówki integracyjnej?
          Ja miałam do wyboru integracyjne i zwykłe. Posłałam do megaprzyjaznego zwykłego, bo miałam taki kaprys. I były to 3 stracone dla Miłosza lata, mimo pracy z nim i checi ze strony nauczycielek. To nie wystarczy, musza byc specjalisci.
          Teraz Milosz jest uczniem szkoly integracyjnej i nie ma porównania.
          I patrzę ze strony mamy niepełnosprawnego dziecka jak i nauczycielki w szkole integracyjnej (bo w takiej pracuję) prowadzącej min. zajecia rewalidacyjne.
          Jakie masz realne opcje i wybór na dzień dzisiejszy?
        • mamakubusia9 Re: wczesne wspomaganie a przedszkole 10.04.11, 16:19
          Ja mam doświadczenia z dwóch placowek. Starszy syn chodzi do przedszkola panstwowego gdzie pani dyrektor siedzi "sto lat" na stołku i nie chce się jej nic załatwiac w urzedzie. W grupie mojego syna 17dzieci ma wady wymowy. Robiliśmy z Fundacją tam akcję z logopedą, który przebadał całe przedszkole i jestem przerazona tym stanem. Są dzieci z opiniami z PPP i sie pytałam pani dyrektor dlaczego nie ma w tym przedszkolu na godziny chociaz logopedy. Zaproponowałam pomoc w załatwieniu tego. Wyskoczyła na mnie jakbym nie wiem o co ją oskarżyła wymyślając tysiąc wymówek dla których sie niby tego nie da zrobić. A wiem ze jest inaczej, ponieważ blizniaki mam w innym przedszkolu, gdzie pani dyrektor jest młoda i ma skonczone wczesne wspomaganie i bez problemu wywalczyła w urzedzie i logopede i tyflopedagoga i zajecia SI. Okazuje sie ze pieniadze w naszym urzedzie są tylko nikt po nie nie siega. Dyrektorzy przedszkoli siedza na swoich posadkach i maja dzieci głeboko w dupie smile (sorki) Mnie to dobija, bo wiem ze sa pieniadze, a sie je zaprzepaszcza. To tylko przykład z mojego miasta, nie wiem jak jest w innych. Ale moze poprostu poszukaj innego przedszkola gdzie dyrektorce zależy na rozwoju i wspomaganiu dzieci. Bo tak jak Toklka pisze, mimo tego jak Ci sie uda cos wywalczyc w tym przedszkolu to moga nie miec odpowiedniego specjalisty i odwalac to byle jak.
    • pacynka27 Re: wczesne wspomaganie a przedszkole 13.04.11, 08:56
      dowiedziałam się że z racji
      > że córka ma wczesne wspomaganie w poradni to one nie piszą dla niej programu bo
      > jedno wyklucza drugie.

Bzdura. Każdemu dziecku z jakimś problemem przedszkole będzie miało obowiązek zapewnić zajęcia terapeutyczne, socjoterapetyczne czy inne dostosowane do problemu. Te zajęcia mają się odbywać wedle ustalonego przez przedszkole programu. Taki program nie dotyczy dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego bo jemu trzeba przygotować tzw. IPET czyli indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny, który tworzy się w oparciu o orzeczenie PPP.

Jednak najważniejsze jest na jakim poziomie zajęcia w ramach IPET- u będa prowadzone. Dla dobra dziecka poszukałabym przedszkola integracyjnego z odpowiednimi specjalistami.
    • natalia.bb Re: wczesne wspomaganie a przedszkole 20.03.20, 15:42
      Witam,
      Zwracam się z uprzejmą prośbą o wypełnienie ankiety do rodziców dzieci objętych Wczesnym Wspomaganiem rozwoju.
      Ankieta jest całkowicie anonimowa, a jej wyniki posłużą wyłącznie celom naukowymwink
      forms.gle/FArYvVy3TW8QKbu57
      Z góry serdecznie dziękuje!
      Pozdrawiam

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka