Dodaj do ulubionych

ile oliwy/oleju/masła dla maluszka?

06.11.11, 12:09
Jak wyżej, ile oleju/oliwy/masła dziennie dajecie maluszkom?

Ja na razie 2 łyżeczki oleju/oliwy na przemina różne + około pół łyżeczki masła.

Zastanawiam się czy można zwiększyć, powróciły do nas zaparcia, od 3 dni znowu laktuloza, śliwki, morele, jogurty,szpinak, brokuły itp. i zastanawiam się czy można zwiększyć te tłuszcze dla "lepszego poślizgu". Szczególnie olej lniany bym zwiększyła, bo podobno w większych ilościach powoduje rozwolnienia - ale do jakiej ilości bez szkody dla maluszka?

Wiem raczej co Laurę zaparło - serek Bakuś - skusiłam się, i dałam, bo 100gram 165kcal, pojechałam na maxa i dawałam po 2 dziennie i stąd wydaje mi się zaparcia, nic innego nowego nie wprowadziłam.

I tak je na przemian brokuł, szpinak, ogórkową, surową marchewkę, kleik kukurydziany, buraczki gotowane, ogórek kiszony - także wszytko z myślą o dobrej kupie. A tu masz ci babo placek, pojechałam z grubej rury,dałam te bakusie i teraz spać nie mogę w nocy przez to zaparcie.

Faktem jest że mało pije, tyle co z niekapka - około 100ml soku rzecz jasna rozluźniający, w nocy około 60 mleka Hipp 4, reszta w ciągu dnia półpłyna, półgęsta łyżeczką,

Macie jakiej doświadczenia z tłuszczami, aktualne waga 8,5kg, 16 miesięcy.

Albo co jeszcze na luźne kupki.

--
Alicja mama Laury (05.07.2010r., 1200gram, 45cm, 30tc, 5,5,6)
fotoforum.gazeta.pl/5,2,aaalicja2.html
Obserwuj wątek
    • mamaadasia2010-2 Re: ile oliwy/oleju/masła dla maluszka? 06.11.11, 12:17
      za wiele nie pomoge ale mi pediatra mówiła aby i z tym nie przesadzać. ja dodaję łyżeczkę/dwie oliwy do potraw oraz cieniutki plasterek masełka do zupy. + rano kanapki ze sporą wydaje mi sie ilością masła.
      Mój pije za to ogromne ilości. Niestety jeszcze z butli- chyba mi wygodniej po prostu - wypija 5-6 butelek po 150ml dziennie. Róznie - herbatka, woda, zawsze jeden sok 300ml na dzien . Butelka stoi na stoliku i sięga po nią sobie sam jak ma ochotę. Wydaje mi sie ze właśnie to że pije powoduje ze nie ma zaparć, bo je juz tylko stałe posiłki razem z nami.
      --
      32tydz,1100g
      • aaalicja2 Re: ile oliwy/oleju/masła dla maluszka? 06.11.11, 12:31
        Moja Laura na butelkę się gniewa, w nocy wypije przez sen i rano tyle co dla zaspokojenia pierwszego glodu 40ml max. Reszta dosypuje kleiku kukurydzianego i łyżeczką.
        Kubek niekapek też ciągle stoi na widoku, ale jak nie posadzę i nie będę podtykać żeby piła to się nie napije sama.

Wiem, że z problemów wcześniaczych zaparcie to pikuś, ale ja spać nie mogę przezto, ciągle myślę co jej dać żeby kupa poszła bez problemu, to się staje moją schiząsad
        • mama-cudownego-misia Re: ile oliwy/oleju/masła dla maluszka? 06.11.11, 12:41
          A próbowałaś poić słomką z kartonika albo z gwinta z małej plastikowej butelki po wodzie?
          Moim zdaniem jak na wiek Laury już tych tłuszczy wystarczy.
          Jeśli zaparcia są stałe, warto sięgnąć po lactulozum (jak pediatra zaaprobuje oczywiście), a jak to po jednorazowym błędzie dietetycznym, to daj jej ze 2-3 dni pod rząd czopek i po sprawie.
          • aaalicja2 Re: ile oliwy/oleju/masła dla maluszka? 06.11.11, 12:53
            Właśnie mcm, chyba spróbuje ze słomką.
            I ciągle się zastanawiam czy to jej tuczenie nie powoduje tych tendencji do zaparć? Coś za coś.
            Obudzi się to pakuje czopa i już. Będzie ryk, oj będzie!
            --
                  • mama-cudownego-misia Re: ile oliwy/oleju/masła dla maluszka? 06.11.11, 18:28
                    Spokojnie, najpierw wylicz, ile wit. D3 dostaje dziennie w mleku, kaszkach, witaminkach, bakusiach itd. O ile pamiętam, to ona jeszcze dość dużo je mlecznych posiłków, a D3 nie można przedawkować. Zresztą od nadmiaru wit. D3 tez mogą być zaparcia...
                    Jak Gosia była w wieku Laury i chciałam jej podawać tran, to sobie wyliczyłam i mi wyszło prawie 2x norma ;-/
                    • aaalicja2 Re: ile oliwy/oleju/masła dla maluszka? 06.11.11, 18:50
                      Ok, policzę jutro jak śpioch zaśnie w dzień. Faktem jest że od 2 tygodni - sezon jesienny znowu doktor kazała dawać witaminę D, na wakacje nie dawaliśmy.
                      Jeszcze m dość duże ciemiączko 1,5x2cm, chociaż podobno witamina D w mały sposób wpływa na zarastanie ciemiączka.

• misiekjasiek Re: ile oliwy/oleju/masła dla maluszka? 07.11.11, 08:39
                        Nie wiem czy wiesz, ale nadmiar oliwy, masła itp. sam w sobie też powoduje zaparcia. Chcesz dobrze, ładujesz co się da a tutaj efekt odwrotny. Szkoda, że Laura tak mało pije ale może spróbuj jej dawać chociaż trochę ml wody przegotowanej na czczo.
                        U nas (jak się zdarzały zaparcia) nie pomagały żadne tłuszcze tylko przede wszystkim jabłka, w dużej ilości (aż przesadziłam w odwrotną stronę), tzn. świeże jabłko, sok jabłkowy.
                        Co do wit. d3 też mieliśmy przygody z ogólnie pojętym trawieniem + inne, myślę, że jeśli podajesz vit warto zrobić badanie a nie samemu liczyć - ja liczyłam i niby było ok a na badaniu wyszło takie przedawkowanie, że aż strach. To jest badanie 25-hydroksy-witaminaD i jak zleci lekarz jest refundowane ale na własną rękę to koszt ok. 120 zł.
                        Ale myślę, że jeśli Laura ma aż tak duże zaparcia i wypróżnianie się to dla niej katorga, warto poszukać, co może być tego przyczyną. Bo zwykle zaparcia "same z siebie" się nie pojawiają a jeśli już, to się tak nie przeciągają w czasie.
                        -----
                        Justyna & Jaś (1740 g) i Michaś (1540 g) 31 tc, ur. 10.2009 r.
                          • aaalicja2 Re: ile oliwy/oleju/masła dla maluszka? 07.11.11, 10:09
                            Witaminę D, to badanie z krwi, sprawdzali nam w szpitalu w czerwcu, było ok.
                            Ja sądzę że u niej problem z zapraciami tkwi w małej ilości napojów, wczoraj próbował słomką, trochę zaskoczyła.
                            Jak na wakacje bolalo ją gardło i doktor kazała poić i poić nawet kosztem posiłku, to kupa jak ta lala codziennie.
                            Kupiłam też soczki w kartonikach (wiem, wiem, że gó......, ale niech coś pije, kupiłam z kubusiem puchatkiem, a ona ma hopla na punkcie kubusia, wypije to będę dolewać coś innego).
                            Te słomki z kubeczków - niekapków ze słomką trochę duże dla niej, dławi się, za dużo jej leci, w w kartonikach mniejsze słomki, spróbujemy.
                            No i policzę sobie z grubszą tą vit D, ile zjada, tylko mamuśki ile powinna, jaka jest norma?

--
                            • aaalicja2 Re: mam winowajcę zaparcia? wypowiedźcie się! 07.11.11, 10:44
                              Znalazłam na wikipedii, że bezpieczny poziom vit D dla dzieci powyżej roku to 10ug (u to to długie małe u). Policzyłam co zjada moja, tak na maxa, z tym co dosypuje do deserków itp. sinlakiem, kaszą na noc, mlekiem w nocy, dodatkową kaszą dla zagęszczenia mleka-jak nie ciągnie ze smoka i wyszło 10,6ug
                              Czyli już zjada swoją normę, a ja ją jeszcze faszeruję D-vitum - 10ug
                              Czyli dobowo zjada ponad 20ug witaminy D, może stąd te zaparcia cholerne (oczywiście nie ujmując tego że mało pije).
                              Witaminę D włączyłam około 2 tygodnie temu, sprawdziłam (bo wszystko zapisuje, taka schiza moja!) i od tamtego czasu, jeszcze przez 2,3 dni kupy normalne, codziennie, potem co 2-3 dni, twardsze i z coraz większym płaczem.
                              Wczoraj czopek, poszło dużo - ja nie wiem gdzie jej się to mieści, chyba po całej długości jelit ma tą kupę, od 3 dni laktuloza 7,5ml, dobowo i inne cuda wianki dla pójścia kupy.
                              Odstawiam tą witaminę D i już, albo będę dawać raz na tydzień.
                              I tak spędzamy na powietrzu 3-4 godziny dziennie, to złapie trochę ze słońca.

• misiekjasiek Re: mam winowajcę zaparcia? wypowiedźcie się! 07.11.11, 11:07
                                No widzisz, to całkiem możliwe. Spróbuj odstawić i zobacz, co się będzie działo. Na zaparcia może mieć też wpływ to, że zagęszczasz mocno mleko i kaszki, dodać do tego fakt, że Laurka mało pije, wychodzi prosty rachunek.
                                Co do soczków, kartonikowe nie są takie złe, możesz kupić z Tymbarka (właśnie z serią z Kubusia) 100% jabłko i jej dawać. Masz rację, te słomki są mniejsze i łatwiejsze do nauki picia, ja ćwiczyłam chłopaków właśnie na tych soczkach.
                                -----
                                Justyna & Jaś (1740 g) i Michaś (1540 g) 31 tc, ur. 10.2009 r.
                                • aaalicja2 Re: mam winowajcę zaparcia? wypowiedźcie się! 07.11.11, 11:32
                                  Odstawiam, odstawiam w diabły tą witaminę D.
                                  Zagęszczać muszę mleko itp, bo moja Laura 90 procent jedzenia to z łyżeczki, musi nam się coś utrzymać na tej łyżeczce.
                                  Będę poić ją tymi soczkami z kartonika, z niekapka Lovi-całkiem nieźle też jej idzie
                                  Te słomki w tymbarakach rzeczywiście świetne, takie z dziurkami z boku, obudzi się to będziemy probować.
                                  No i jeszcze kubuś puchatek! Spróbuje mi nie wypić, to wszystkie kubusie pochowamsmile

• aaalicja2 Re: mam winowajcę zaparcia? wypowiedźcie się! 07.11.11, 15:46
                                      Podajemy, podajemy laktuloze. Od czercwca do połowy sierpnia codziennie, w międzyczasie okazalo się że żółtka ją zatwardzają, odstawiliśmy żółtko zupełnie, jakiś czas jeszcze laktuloza, jak kupa była codziennie lub co 2 dni, zwykła, miękka, bez placzu odstawiliśmy stopniowo laktuloze - tak pediatra kazała.
                                      Teraz jak pojawiły się ponownie zaparcia kazała zacząć podawać laktuloze, podajemy po 7,5ml. Na razie odstawie witaminę D i będę poić, poić i poić.
                                      Udało jej się ze słomkismile

Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka