Dodaj do ulubionych

gdzie jest cmentarz żydowski???

02.03.04, 21:54
i drugie pytanie - czy most kolejki wąskotorowej to ten przy plaży nad
świdrem, tzn nie ten, którym teraz jeżdżą pociągi, tylko to ten drugi, w
lesie, tak???
Obserwuj wątek
    • michaelandro Re: gdzie jest cmentarz żydowski??? 03.03.04, 01:21

No to widzę, że mam już pierwszą osobę, którą zabiorę na wycieczkę :)
      cmentarz żydowski jest kawałek (ok km) za cmentarzem miejskim, nie byłem tam
      już trochę czasu, kiedyś udało mi się tam zrobić kilka fajnych zdjęć. Może
      warto wybrać się tam znowu...
      Most kolejki wąskotorowej to właśnie ten o którym piszesz, dwa lata temu
      spędziłem na nim najwspanialszy wiosenny dzień mojego życia.... miała piękne
      oczy i jamnika imieniem "Tosia" ;)
      • glenkora1 Re: gdzie jest cmentarz żydowski??? 03.03.04, 15:59
        O kurczę co za forum, od razu zabierają na wycieczki!
        A ten most to faktycznie jest bardzo romantyczny. Zastanawia mnie tylko,
        dlaczego odkryłam go dopiero po przeprowadzeniu się do Świdra... Przecież to
        fenomenalne miejsce!
        Michael, a Ty masz na nazwisko Andro? :)
      • ktosia2 Re: gdzie jest cmentarz żydowski??? 08.03.04, 14:05
        Witajcie, pozwólcie, ze wtrące tu swoje trzy grosze :)
        Osobiście znam kierkut ten pod linią wysokiego napięcia w Anielinie.
        Ale...kiedys słyszałam, ze w tych okolicach jest jeszcze jeden cmentarz
        żydowski.Terytorialnie tamten należy do Karczewa, ale jest gdzieś niedaleko
        tego...to znaczy "po otwockiej stronie" Karczewa. Tamtym cmentarzem - z tego co
        słyszałam - zajęła się jakaś findacja żydowska i go odrestaurowała. Nie wiem,
        czy to chodzi o fundacje rodziny Nissenbaumów, czy jakąś inną, ale to byłą
        fundacja, która wyszukiwała i otaczała opieką różne kierkuty.
        Czy ktoś wie coś na ten temat?
        Pozdrawiam Otwock.....miło, ze nareszcie ktoś tu zagląda :)
        • edeka5 Re: gdzie jest cmentarz żydowski??? 23.03.04, 10:24
          Częściowo odrestaurowany jest kirkut karczewski. Zajęła się nim fundacja Żydów
          amerykańskich pochodzących z Polski. Założyciele fundacji starają się, żeby
          każdy z członków zajął się kirkutem w tej miejscowości skąd pochodzą jego
          przodkowie.
          www.forum-znak.org.pl/index.php?t=wydarzenia&id=315
          • ktosia2 Re: gdzie jest cmentarz żydowski??? 24.03.04, 00:57
            Hej! Edeka...witaj tutaj... :) miło Cię widzieć... :)
            masz linki do fajnych stronek....... stronki o kolejce wąskotorowej jeszcze nie
            zdązyłam dokładnmiej przejrżeć, ale tak na tamtą jak i na tą o karczewskim
            kirkucie zajrzałam.....
            Z tego artykułu można wysnuć wnioski, ze faktycznie karczewski kirkut jest po
            otwockiej stronie Karczewa. Czy orientujesz sie dokładniej która z ulic w
            Karczewie nosi nazwę Otwokiej? Ja jakoś teraz nie bardzo moge sobie to
            uzmysłowić...... Jeśli to mozliwe...spróbuj mi w jakiś sposób wytłumaczyc jak
            tam trafić....dobrze? Bo w tej chwili się zastanawiam,,,,czy Otwocka to
            ulica "wylotowa" z Karczewa od strony zakładów INCO (echhh...chyba juz
            tylko ... DAWNEGO INCO)czy moze któraś inna? Tylko, że ja bardziej znam Karczew
            sprzed lat 15 czy 20 niż obecny...bo teraz to tylko czasem przez niego
            przejeżdzam....więc po obecnych "punktach orientacyjnych" może być mi trudno
            sie zorientowac.
            Pozdrawiam i cieszę sie, ze to forum zaczyna nabierać nieco rumieńców..... :)
            • edeka5 Re: gdzie jest cmentarz żydowski??? 24.03.04, 08:15
              Kirkut karczewski jest w centrum Karczewa, raczej w kierunku na obwodnicę.
              Ulica wylotowa z Karczewa to Mickiewicza. Ulica Otwocka jest równoległa do
              Mickiewicza i trzeba pójść od Inco (masz rację - dawnego) ulicą Różaną lub
              Krakowską i w lewo. To co opisuję to częściowo z planu Karczewa, bo na tym
              kirkucie jeszcze nie byłam. Ale się wybieram, bo interesują mnie pozostałości
              kultury żydowskiej na tzw. linii otwockiej. Karczew nie zmienił się przez te
              lata, spokojnie wszędzie trafisz. Ja też poznałam go ok. 20 lat temu, bo tam
              pracowałam. Z tamtych lat pozostała mi teściowa i grono znajomych ;-)
              • ktosia2 Re: gdzie jest cmentarz żydowski??? 30.03.04, 19:01
                DZiękuje za opis dojscia do kierkutu.....hmmm....ale i tak nie bardzo chyba
                wiem jak tam trafić ................ no trudno....gdy bede w tamtych stronach i
                gdy bede miała troszke wiecej czasu to....moze sie wybiore na tą nekropolię i
                wtedy poszukam drogi..ale....nie wiem czy na pewno czas mi kiedys na to
                pozwoli... . Moja dociekliwość jest raczej jest zasdpokojeniem mojej ciekawości.
                Ale i tak bardzo Ci dziękuję za odpowiedz. Że Karczew się nie
                zmienił....wiem...:) czasem przejeżdzam przez niego jadac do Otwocka od
                strony ...powiedzmy Góry Kalwarii.
                Fajnie to napisałaś : "Z tamtych lat pozostała mi teściowa i grono znajomych ;-
                )" Mnie w Karczewie z tamtych lat pozostała chrześnica.... a znajomych...nie ,
                w zasadzie ich tam prawie nie miałam..... a z tymi których miałam i tak
                od ......wielu lat nie mam żadnego kontaktu.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka