Dodaj do ulubionych

tramwaj na tym skrzyżowaniu - pierwszeństwo

IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.07.10, 22:03
Czy mógłby mi ktoś wyjasnić dlaczego tramwaj ok 01m.02s ma ustąpic
pierwszeństwa skręcającemu na skrzyżowaniu samochodowi? są na równorzędnej
pozycji wiec chyba to tramwaj ma pierwszenstwo?
Obserwuj wątek
    • w357 konkurencja dla TVP Kraków ??? 18.07.10, 23:01
      Gość portalu: fgh napisał(a):
      > ........są na równorzędnej
      > pozycji wiec chyba to tramwaj ma pierwszenstwo?

Dobrze, że takie filmiki powstają, ale błędem jest, że "komentator"
      nie wyjaśnia WSZYSTKICH SZCZEGÓŁÓW !!!

Ten konkretny przypadek >>>> Tramwaj jedzie "po jezdni" , która ma
      znak "Ustąp Pierwszeństwa".
      Wówczas znaki takie dotyczą wszelkich pojazdów.....

Inna sprawa, to to, że na Tramwajarzy trzeba bardziej uważać niż na
      pijanych kierowców :-)
      Tramwajarze notorycznie wymuszają pierwszeństwo..... >>> później się
      tłumaczą -> Przecież Ja nie cofnę !
      • Gość: fgh Re: konkurencja dla TVP Kraków ??? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.07.10, 06:45
        a gdzie on ma taki znak? Ja niczego takiego nie widzę. Przed skrzyżowaniem jest
        pierwszeństwo i A-27 . Sygnalizator dla tramwaju miał poziomą kreskę. tramwaj
        skręcał w prawo a samochód w lewo. nie jest tak że na skrzyżowaniu na światłach
        masz prawo pierwszeńswta przed tramwajami tylko jak jedziesz prosto?
        Dziwne to wszystko powiem szczerze.
        Może chodzi o to że tramwaj skręcał w drogę która czekała na czerwone swiatło
        przed skrzyżowaniem z lewej trony tramwaju?
        • mondrian4 Re: konkurencja dla TVP Kraków ??? 19.07.10, 09:35
          dla mnie to wygląda tak że tramwaj ma ustąpić tym co jadą prosto na światłach
          s1. natomiast przepisy zabraniają wjazdu na skrzyżowanie jak nie mozna go
          opuścić. Tramwaj ustąpił więc pierwszeństwa tym co ze srodkowego i prawego pasa
          jechali na wprost a ten instruktor co jechał w lewo i to sygnalizował chyba po
          prostu skorzystał na tym i pojechał dalej. Dla mnie to tramwaj miał
          pierwszenstwo akurat przed nim ale logiczne jest że przeciez nie wyjedzie na
          środek jezdni i nie zatrzyma sie przed nosem temu instruktorowi przepuszczajac
          tych co jada na wprost. i tu kolejny przykład na to jak debilne sa nasze
          przepisy jeśli moja intepretacja jest słuszna. W ogóle z tymi tramwajami jest
          jeden wielki burdel i ktoś kto nie ma do czynienia z tym na co dzień może łatwo
          sie władowac pod but motorniczego jeśli będzie za bardzo hamletyzował. nie
          wiesz kto ma pierwszeństwo - ustąp a najlepiej się doucz. Inna sprawa że
          motorniczy mógł mieć nad trakcją znak z literką K i wtedy on ustępuje bo ma
          zjazd kolizyjny ale powinno to wynikać ogólnie znanych kierowcom przepisów
          którzy chyba nie musza się wpatrywać jeszcze w znaki dla tramwaju.
          • staszek585 Re: konkurencja dla TVP Kraków ??? 19.07.10, 10:12
            mondrian4, to chyba logiczne wyjaśnienie.
            PS:
            Zgodnie ze znakami (pionowymi i poziomymi), z lewego pasa można jechać w lewo, ale i można prosto. I stąd pewnie taka praktyka jak na filmie, bo inaczej motorniczy jednemu na lewym pasie ustępowałby (jadącemu prosto), a drugiemu nie (skręcającemu w lewo )?!
            A może jest tam jeszcze jeden sygnalizator dla tramwaju ? Tylko na filmie nie pokazano go ?
            Może ktoś zna to skrzyżowanie z własnej praktyki ?
            • mondrian4 Re: konkurencja dla TVP Kraków ??? 19.07.10, 11:24
              www.youtube.com/watch?v=i5KI9mZJ9no
              przejrzałem kilka jego filmikow i tu znowu ma tramwaj. Tym razem konkretnie
              jedzie w lewo na swiatłach . Tramwaj w swoje lewo. I tramwaj mu ustępuje. pan
              instruktor podaje zasade wedle której pojazd szynowy ustępuje skręcającemu w
              lewo gdy wjeżdża w kierunek zamknięty. a pan instruktor jadąc w lewo w jaki
              zjeżdżał? Tu już rozkałdam ręce - nie wiem po prostu jaki znak znosi zielony
              sygnał sygnalizatora s1 wedle którego na równorzędnych drogach w takiej sytuacji
              tramwaj ma pierwszeństwo przed wszystkimi chyba ze ktoś na zielonym jedzie na
              wprost. Moze ten tramwaj został na skrzyżowaniu i zjeżdżał po prostu? nie wiem,
              ale kierujący wyraźnie mówi że tramwaj jedzi z kierunku otwartego w zielony. O
              jakim on przepisie mówi że tramwaj ma ustapić jak skręca w ulicę która zamknięta
              jest przed wjazdem na skrzyżowanie czerwonym swiałem? Wiem ze gdybym się uczył
              w szczecinie i był kierowcą niedoświadczonym to jadąc do innego miasta
              ustępowałbym wszędzie i wszystkiemu co jedzie po szynach i dryni. miejscowi
              pewnie wiedza jak tam jechać ale z tych filmików to niestety "zabij nie pojmnię"
              • oixio szynowe 19.07.10, 19:05
                Zastosowanie tutaj ma zasada określona w rozporządzeniu o znakach -
                par.95 :
                "4. Kierujący pojazdem szynowym skręcający na skrzyżowaniu o ruchu
                kierowanym sygnałami
                świetlnymi może je opuścić, z zastrzeżeniem ust. 1 pkt 2-4, pod
                warunkiem ustąpienia pierwszeństwa
                uczestnikom ruchu poruszającym się na wprost. Przepisu nie stosuje
                się na skrzyżowaniu o ruchu
                okrężnym oznaczonym znakami C-12."
                • tinley Re: szynowe 19.07.10, 19:58
                  tutaj instruktor jedzie prosto zanim skręci lewo czyli sytuacja prawie
                  analogiczna co w pierwszym linku . Jedzie też z pasa na wprost ale motorniczy
                  moze nie wiedzieć że tam jest taki kierunek więc opiera się na zasadzie że
                  instruktor skręci dopiero po minięciu go.
                  przyznam ze przepisy ruchu tramwajów to po prostu idiotyzm. ktoś mocno chyba
                  kombinował jak tu kierowcom życie pogmatwac i wymyślił jeszcze jedną zasadę. A
                  wystarczyłoby raz na 10 min zamknąć ruch na 15s na kierunku jazdy tramwaju i
                  byłby św spokój a tu cuda niewidy wianki na wodzie. na rondzie tak, na znakach
                  tak a na światłach jeszcze inaczej. No i bez znaków też inaczej niż wszędzie
                  oprócz ronda. po co to wszystko skoro ludzie i tak ustępują zwykle tramwajom bo
                  po prostu człek zaganiany w robocie mieszkający najakimś zadupiu w rok
                  poegzaminie nie pamieta juz o tramwajach jak nie jeździ po miastach gdzie one są
                  obecne. a ile takich miast jest w polsce?
              • Gość: morświn Re: tramwaj na tym skrzyżowaniu - pierwszeństwo IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 21.07.10, 14:08
                Zwykle tramwaj jedzie lewym pasem przy osi jezdni i wtedy bezkolizyjnie
                wjeżdżasz sobie na prawy no ale są drogi na tyle wąskie gdzie tramwaj jedzie po
                jedynym pasie - wspólnym dla obu pojazdów. Wiec masz prostą drogę A i
                prostopadłą do niej drogę B. samochód i tramwaj chcą skręcić w drogę B jadąc na
                zielonym . Samochód w swoje prawo a tramwaj w swoje lewo i tak się składa że
                torowisko jest na prawym pasie. wiem ze to nietypowa sytuacja ale jest. I co?
                przecież nie staranujemy tramwaju tylko dlatego że ktoś nie zna przepisu a
                przepis wyraźnie mówi "Kierujący pojazdem szynowym skręcający na skrzyżowaniu o
                ruchu kierowanym sygnałami świetlnymi może je opuścić, z zastrzeżeniem ust. 1
                pkt 2-4, pod warunkiem ustąpienia pierwszeństwa uczestnikom ruchu poruszającym
                się na wprost". na wprost a nie skręcającemu mu przed nosem. Tak na dobrą sprawę
                tramwaju nie obowiazuje chyba reguła prawej ręki bo w świetle przepisów gdy nie
                ma znaków ma pierwszeństwo przed wszystkim i wszystkimi. jak sa znaki to ma
                pierwszeństwo przed pojazdami w pozycji równorzędnej względem siebie a na
                światłach ma postępowac tak jak wedle zapisu który przytoczyłem.
                jeśłi sie nie zgadzasz to z chęcią przeczytam dlaczego - zawsze lepiej sie
                przyznac do błedu niż wjechac w tramwaj.
                w sytuacji o której wspominam musisz też ustąpić pierwszeństwa z innego powodu.