Dodaj do ulubionych

Certyfikat kompetencji zawodowych

03.04.20, 16:18
Certyfikat Kompetencji Zawodowych a licencja międzynarodowa

Chcąc świadczyć usługi transport międzynarodowego na terenie UE, trzeba uzyskać tzw. licencję międzynarodową, która wiąże się z koniecznością posiadania również innych kwalifikacji – w tym Certyfikatu Kompetencji Zawodowych przewoźnika. Dowiedz się więcej o wszystkich formalnościach związanych z tymi dokumentami i rozpoczęciem działalności transportowej.

Czym jest Certyfikat Kompetencji Zawodowych?
Certyfikat Kompetencji Zawodowych jest dokumentem, którym musi się legitymować każdy przewoźnik w naszym kraju. Dotyczy on przedsiębiorców zajmujących się transportem drogowym rzeczy i osób. Jego uzyskanie wymaga zaliczenia z wynikiem pozytywnym egzaminu państwowego organizowanego przez ITS (Instytut Transportu Drogowego). Bez certyfikatu nie jest możliwe założenie i prowadzenie działalności gospodarczej związanej z przewozem.

Certyfikat Kompetencji Zawodowych a licencja międzynarodowa
Omawiany Certyfikat jest też konieczny do uzyskania zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, który z kolei jest konieczny do realizowania usług w zakresie transportu krajowego i międzynarodowego. Do wykonywania tego ostatniego potrzebna jest również tzw. licencja międzynarodowa – właściwie licencja wspólnotowa na przewóz rzeczy lub osób w transporcie międzynarodowym. Jest to obowiązujący od 2013 r. unijny dokument uprawniający do świadczenia usług przewozu międzynarodowego. Wszystkie te dokumenty są więc nierozerwalnie ze sobą związane, a bez Certyfikatu niemożliwe jest świadczenie usług przewoźnika. To właśnie Certyfikat Kompetencji Zawodowych należy więc zdobyć w pierwszej kolejności w przypadku chęci prowadzenia działalności o profilu transportowym w dowolnym aspekcie.

Jak uzyskać Certyfikat Kompetencji Zawodowych przewoźnika?
Jak już wspomniano, Certyfikat Kompetencji Zawodowych jest wydawany na podstawie zaliczonego egzaminu państwowego. Egzaminy organizuje ITS. Odbywają się one w różnych miastach Polski (najczęściej jednak w Warszawie) z dość dużą częstotliwością. Każdy z nich składa się z dwóch części trwających po 120 minut:
testu zawierającego 64 pytania wielokrotnego wyboru z czterema wariantami odpowiedzi,
dwóch zadań egzaminacyjnych związanych z praktycznymi aspektami zawodu przewoźnika drogowego – planowaniem trasy, obliczaniem pensji pracowników itp.

Zaliczenie egzaminu z wynikiem pozytywnym wymaga:
- uzyskania co najmniej 60% poprawnych odpowiedzi w obrębie całego egzaminu,
- uzyskania co najmniej 50% poprawnych odpowiedzi w obrębie każdej z części.
Aby przystąpić do egzaminu, należy złożyć w Instytucie Transportu Drogowego odpowiedni wniosek, a także wnieść stosowną opłatę (obecnie 800 zł). Potwierdzenie dokonania wpłaty dołącza się do wniosku.

Certyfikat Kompetencji Zawodowych przewoźnika można też uzyskać bez egzaminu – na podstawie zwolnienia. Obowiązuje ono absolwentów studiów (drugiego stopnia, jednolitych magisterskich lub podyplomowych), których program pokrywa się z całym zakresem egzaminu. Należy wówczas złożyć odpowiedni wniosek wraz z dyplomem ukończenia studiów i deklaracją dotyczącą ich zakresu. Trzeba również wnieść opłatę za wydanie dokumentu (300 zł). Można uzyskać również zwolnienie z części testu, jeśli program studiów (I lub II stopnia) ich absolwenta obejmował niektóre zagadnienia egzaminacyjne. Procedura postępowania jest w tym przypadku podobna, a opłata wynosi 300 zł za certyfikat plus 500 zł za egzamin minus 50 zł za każdy moduł, z którego kandydat jest zwolniony.

Zakres wiedzy wymaganej podczas egzaminu na Certyfikat Kompetencji Zawodowych przewoźnika
Zagadnienia egzaminacyjne obejmują następujące grupy tematyczne:
- prawo cywilne,
- prawo handlowe,
- prawo socjalne,
- prawo podatkowe,
- działalność gospodarcza i zarządzanie finansami przedsiębiorstwa,
- dostęp do rynku,
- normy techniczne i techniczne aspekty działalności,
- bezpieczeństwo drogowe.
Wszystkie tematy poruszane są w odniesieniu do transportu drogowego. Informacji na temat szczegółowego zakresu egzaminacyjnego udziela ITS. Można go znaleźć również w internecie lub zaczerpnąć informacji w ośrodkach szkoleniowych zajmujących się organizacją kursów przygotowawczych dla osób zainteresowanych zdobyciem Certyfikatu.

Jak przygotować się do egzaminu na Certyfikat Kompetencji Zawodowych przewoźnika?
Przygotować się do egzaminu można samodzielnie, jednak ze względu na jego szeroki zakres i szczegółowość zalecane jest uczestnictwo w kursie przygotowawczym. ITS nie prowadzi tego rodzaju zajęć, jednak są one organizowane przez ośrodki szkoleniowe na terenie całego kraju. Sposób prowadzenia oraz zakres kursów przygotowawczych mogą być różne. Warto zadbać o to, by wybrane szkolenie miało tryb dopasowany do preferencji kursanta oraz obejmowało cały zakres egzaminu ze szczególnym uwzględnieniem zadań praktycznych rozwiązywanych w drugiej jego części.

Kurs powinien oferować zajęcia prowadzone przez doświadczonych wykładowców oraz materiały dydaktyczne do pracy własnej. Może odbywać się w trybie intensywnym i trwać zaledwie kilka dni, jednak należy również uwzględnić czas na samodzielne zapoznanie się z materiałami i dogłębne przygotowanie do egzaminu (np. poprzez rozwiązywanie przykładowych testów). Dlatego warto przyjąć czas przygotowania do testu wynoszący co najmniej kilka tygodni.

W przygotowaniu bardzo ważne jest rozwiązywanie przykładowych testów oraz zadań, w czym na pewno pomoże uczestnictwo w odpowiednim kursie. Ośrodek szkoleniowy może też zapewnić profesjonalne podręczniki, skrypty, testy czy zadania, które ułatwią wszechstronne przygotowanie się do obu części egzaminu. Wiele z nich oferuje ponadto pomoc przy formalnościach związanych z zapisaniem się na egzamin oraz uzyskaniem dalszych zezwoleń i licencji – w tym np. licencji międzynarodowej. Dlatego warto dokładnie sprawdzić ofertę przed zapisaniem się na kurs.

Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu.
ABC Szkolenia Warszawa
tel. 531700182

abc-szkolenia.com
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka