Dodaj do ulubionych

Szkolenie okresowe kierowców zawodowych

15.04.20, 17:27
Co to jest szkolenie okresowe dla kierowców zawodowych?

Wykonywanie zawodu kierowcy może być ciekawym pomysłem na realizowanie własnej ścieżki kariery zawodowej. Osoby, które lubią spędzać czas za kółkiem i podróżować po Europie z pewnością doskonale sprawdzą się w tej roli. Jednak, aby mogły realizować swoje plany muszą odbyć właściwe szkolenia. Jednym z nich jest szkolenie okresowe dla kierowców zawodowych.

Uprawnienia wymagane od kierowcy zawodowego
Zawód kierowcy nie należy do łatwych. Wiąże się nie tylko z umiejętnością prowadzenia ciężkich, wyładowanych towarem pojazdów, ale też z dużą presją psychiczną. Jest ona następstwem niespodziewanych zdarzeń drogowych, kontaktów z nie zawsze sympatycznymi uczestnikami ruchu drogowego, odpowiedzialności za ładunek i bezpieczeństwo oraz często również przemęczenia. Nie bez znaczenia jest też długie przebywanie na obcym terenie, bez znajomości języka czy lokalnych obyczajów. Wszystkie te czynniki sprawiają, że do kształcenia kierowców zawodowych przywiązuje się dużą wagę.

Obecnie realizowanie transportu na trasach europejskich nie jest już tak problematyczne, jak ponad 20 lat temu. Jest to efektem ujednolicenia przepisów, dzięki czemu polski kierowca nie trafia na niespodzianki i problematyczne kontrole. Dyrektywa unijna oraz polskie Rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 1 kwietnia 2010 r. w sprawie szkolenia kierowców wykonujących przewóz drogowy narzucają przyszłym kierowcom obowiązek uzyskania odpowiednich kwalifikacji. Jedną z nich jest szkolenie okresowe, dedykowane określonej grupie kierowców.

Kogo obejmuje szkolenie okresowe?
Od dnia 10 września 2009 roku w Polsce i Unii Europejskiej obowiązują nowe, jednolite przepisy dotyczące kształcenia kierowców zawodowych. Jednak osoby, które po tym dniu uzyskały prawo jazdy kat. C to zaledwie niewielka część grupy zawodowej. Jak wiadomo wiele osób pracujących za kółkiem to kierowcy znacznie starsi, z wieloletnim doświadczeniem. Zgodnie z funkcjonującymi wcześniej przepisami miały one obowiązek ukończyć kurs na przewóz rzeczy (lub osób, jeśli prowadzą autobus). Uprawnienia te nie wygasły po wprowadzeniu przepisów unijnych. I to właśnie do tej grupy są skierowane szkolenia okresowe.

Termin wykonania pierwszego szkolenia dla kierowców zawodowych określiły przepisy, które precyzyjnie wskazały ostateczny termin dokonania wpisu do prawa jazdy wyznaczony dla poszczególnych grup kierowców, którzy uzyskali dokument do określonego dnia. Przykładowo uzyskanie prawa jazdy kat. C do dnia 31 grudnia 1980 r. zobowiązywało kierowcę do odbycia szkolenia i odnotowania tego faktu w dokumencie do dnia 10 września 2010 r.
W chwili obecnej wszyscy kierowcy objęci tym rozporządzeniem dopełnili swoich obowiązków, dlatego dokument nie ma już racji bytu w kwestii pierwszych kursów. Ponieważ jednak szkolenie jest ważne przez 5 lat, to właśnie te terminy wyznaczają kolejne okresy ważności uprawnień. Reasumując – kierowca, który miał obowiązek odbyć pierwsze szkolenie okresowe do dnia 10 września 2009 r., będzie też zobowiązany do przedłużania uprawnień w latach 2014, 2019, 2024, 2029 itp.

Forma szkolenia okresowego dla kierowców zawodowych
Chociaż szkolenie okresowe jest przeznaczone dla wszystkich kierowców zawodowych może ono przyjmować jedną z trzech form. Są to:
szkolenie okresowe na przewóz rzeczy,
szkolenie okresowe na przewóz osób,
szkolenie okresowe dwumodułowe, w zakresie prawa jazdy kat C i D.
W ujęciu ogólnym wszystkie trzy formy są podobne, a elementem, który je różnicuje jest moduł dotyczący kwalifikacji specjalnych w zakresie transportu towarów lub przewozu osób. Każde z nich bowiem wymaga innej wiedzy i umiejętności. Do odbycia szkolenia są zobowiązane osoby, które:
- mają prawo jazdy kat. C i/lub D oraz świadectwo kwalifikacji zawodowej,
- wykonują zawodowo przewóz drogowy,
- uzyskały pozytywne orzeczenia lekarza i psychologa,
- ukończyły 21 lat (kat. C) lub 23 lata (kat. D),
- dysponują prawem jazdy wydanym przed 10 września 2009 r. (kat. C1, C1+E, C, C+E) lub przed 10 września 2008 r. (kat. D1, D1+E, D, D+E).

Szkolenie nie jest zakończone egzaminem, a do uzyskania wpisu wystarczą świadectwo jego ukończenia, badania lekarskie, zdjęcie oraz wizyta w wydziale komunikacji.

Program szkolenia
W myśl przepisów szkolenie okresowe dla kierowców zawodowych trwa 35 godzin i ma charakter modułowy. Obejmuje kilka elementów podstawowych, dedykowanych wszystkim uczestnikom bez względu na typ prawa jazdy. Część ogólna porusza zagadnienia takie jak:
- bezpieczeństwo i ekonomika jazdy (eco-driving),
- obowiązujące przepisy i ich stosowanie w praktyce,
- logistyka, bezpieczeństwo w zakresie ochrony zdrowia i środowiska oraz ruchu drogowego,
- ograniczenia obowiązujące w przewozie drogowym,
- wizerunek firmy oraz obsługa klientów.

Ośrodki szkoleniowe dodatkowo oferują możliwość wyboru modułu uzupełniającego, który pozwoli na poszerzenie wiedzy kierowców w określonym zakresie. Moduły dodatkowe są poświęcone pierwszej pomocy przedmedycznej, mocowaniu ładunków, transportu drewna, zwierząt, materiałów budowlanych, realizacji przewozów krajowych lub międzynarodowych itp.

O czym warto pamiętać?
Szkolenie okresowe jest obowiązkowe nie tylko dla kierowców, którzy ukończyli kurs na przewóz rzeczy lub osób przed wprowadzeniem przepisów unijnych. Odbywają je również młodsi kierowcy, którzy zaliczyli kwalifikację wstępną w jednej z jej form. Efektem jest dokonanie wpisu tzw. kodu 95 w odpowiedniej rubryce prawa jazdy. Ponieważ wpis jest ważny 5 lat, za każdym razem trzeba wymieniać dokument.
Nie każdy wie, że tzw. „okresówkę” można odbyć w każdym państwie członkowskim Unii Europejskiej. Wymaga to oczywiście znajomości języka. Jednak, jeśli kierowca ma rodzinę w Niemczech czy Holandii i przebywa u niej na wakacjach, może wykorzystać ten czas do odnowienia uprawnień. Po ukończeniu szkolenia otrzyma dodatkowy dokument do prawa jazdy. Analogicznie, szkolenie okresowe ukończone w Polsce ważne jest w każdym państwie UE.
Warto też pamiętać, że szkolenie okresowe jest zazwyczaj przeznaczone dla jednego bloku programowego. Dlatego mając kwalifikacje na przewóz rzeczy nie można jednocześnie prowadzić autobusu – nawet, jeśli kierowca ma prawo jazdy kat. D. Kara za jazdę bez takich uprawnień wynosi kilkaset złotych.


ABC Szkolenia Warszawa
tel. 531700182

abc-szkolenia.comObserwuj wątek
  • marekmarkooo Re: Szkolenie okresowe kierowców zawodowych 30.06.20, 12:54
   W Autodrive w Poznaniu dobrze prowadzą szkolenia okresowe. Szybko sprawnie i w miłej atmosferze. Spokojnie mogę ich polecić
  • markokowa Re: Szkolenie okresowe kierowców zawodowych 04.07.20, 21:36
   W Radomiu polecam Deltę Robią dobre kursy na przewóz osób. Robiłem u nich kurs i jestem mega zadowolony
  • tomtomekmasz Re: Szkolenie okresowe kierowców zawodowych 05.08.20, 08:43
   W Poznaniu można zrobić szkolenie okresowe w Autodrive. Polecam ten ośrodek bo sam korzystam z ich usług i jestem zadowolony. Są elastyczni jeżeli chodzi o terminy kursów. Instruktorzy na poziomie z wiedzą i doświadczeniem
  • kerowcabombom Re: Szkolenie okresowe kierowców zawodowych 06.08.20, 14:13
   W Krakowie szkolenia okresowe zawsze robię w Oesie. Bardzo dobrze prowadzony kurs. Nie ma problemów z terminami. Polecam
  • andrzejmakmak Re: Szkolenie okresowe kierowców zawodowych 03.11.20, 11:45
   Szkolenia okresowe można też zrobić w www.oskprogress.pl. Znają się na swojej robocie. Są elastyczni jeżeli chodzi o terminy kursów. Polecam
  • andrzejekkk12 Re: Szkolenie okresowe kierowców zawodowych 06.11.20, 20:20
   Jeżeli chodzi o szkolenia dla kierowców. To polecam tą firmę www.oes.krakow.pl/. Znają się na rzeczy maja chyba wszystkie kursy dla kierowców w ofercie. Instruktorzy dobrzy podobnie sprzęt
  • maxmaxcze Re: Szkolenie okresowe kierowców zawodowych 04.01.21, 08:12
   Dobrze i sprawnie przeprowadzają szkolenia okresowe w Częstochowę w Progresie na al. NMP 29. Są elastyczni jeżeli chodzi o terminy. Szybko i sprawnie przeprowadzone szkolenie.
  • jaromarooro Re: Szkolenie okresowe kierowców zawodowych 06.01.21, 09:15
   W Poznaniu szybko i sprawnie można zrobić szkolenie okresowe w tym ośrodku  www.autodrive.com.pl. Są kompetentni i profesjonalni.
  • igorekig Re: Szkolenie okresowe kierowców zawodowych 06.01.21, 22:19
   Dobre szkolenia robię w tym ośrodku www.delta.radom.pl/. Robiłem u nich prawo jazdy i szkolenia okresowe. Zawsze dobrze przygotowane szkolenie. I co najważniejsze są skuteczni.
  • mirmirekmir Re: Szkolenie okresowe kierowców zawodowych 29.01.21, 11:59
   Szkolenia okresowe można dobrze zrobić w tym ośrodku www.motorex.olsztyn.pl. Kurs prowadzony sprawnie i przystępnie. Mają dobrych instruktorów i dobra obsługę. Z terminami tez można się dogadać.
  • jurjurko1 Re: Szkolenie okresowe kierowców zawodowych 04.02.21, 10:27
   Autodrive w Poznaniu. Szybko sprawnie i na temat. Robię u nich szkolenia i moi znajomi z pracy również. Zawsze są w stanie zaproponować dogodny dla nas termin. Wszystko przebiega sprawnie i super atmosferze
  • serekt2 Re: Szkolenie okresowe kierowców zawodowych 25.02.21, 12:39
   Szkolenie okresowe czyli tzw. Kod95 to dosyć specyficzny kurs. Robi się go raz na 5 lat. To dlatego często kierowcy zapominają o nim i "budzą" się, nie mając uprawnień zazwyczaj już podczas kontroli ITD. Jednak Dzięki e-learningowi kursy można zrobić bardzo sprawnie, minimalnie trwa to 5 dni i można zacząć praktycznie w każdej chwili (nie trzeba zbierać grupy kursantów) Co do badań to tutaj różnie bywa. Prowadzę na Opolszczyźnie OCSK STRAŻAK. Prowadzimy takie kursy i nie każdy pracodawca chce zapłacić za badania. Tu z doświadczenia widzę, że czym mniejsza firma, tym więcej płacą. Bo i za badania i za kurs potrafią zapłacić. A wielkie firmy często umywają ręce (mimo przepisów) i nie płacą za nic. A szkoda ;)

   Pozdrawiam, Kornel Twaróg
  • serekt2 Re: Szkolenie okresowe kierowców zawodowych 25.02.21, 12:41
   Prowadzę OCSK STRAŻAK w Opolu www.ocsk.pl Jak tylko weszły te zmiany musieliśmy wprowadzić takie kursy to naszej oferty ze względu na to, że samo prawo jazdy zaczęło dawać tyle co nic. Te kursy są ważne, jest tam mnóstwo wiedzy, którą powinien posiąść kierowca. Niestety forma ich pozostawia wiele do życzenia. Niestety co przepis to przepis i jesteśmy zdani póki co tylko na niego.
  • martmarcin Re: Szkolenie okresowe kierowców zawodowych 05.05.21, 09:14
   KW czy tez pozostałe szkolenia dla kierowców robiłem w tym ośrodku - autodrive.com.pl/. Nigdy nie było problemów. Miął obsługa instruktorzy na poziomie. Wszystko przebiega sprawnie i skutecznie.
  • adadadammm Re: Szkolenie okresowe kierowców zawodowych 18.05.21, 17:23
   Dobre szkolenia dla kierowców prowadza w tym ośrodku artom.gda.pl/. Zawsze pełen profesjonalizm. Mają odpowiednie podejście do kursantów. Można się dogadać co do terminów. Po prostu profesjonalny ośrodek z dobrymi instruktorami.
  • jarojarekk Re: Szkolenie okresowe kierowców zawodowych 31.05.21, 13:53
   Dobrze prowadzą kursy dla kierowców w tym ośrodku www.oes.com.pl/. Bardzo tez jest pomocna obsługa w biurze. Pomogli mi załatwić dofinansowanie do kursu ADR. Szkolenia dla kierowców prowadzą rzetelnie i profesjonalnie.
  • tomitommy Re: Szkolenie okresowe kierowców zawodowych 06.06.21, 18:45
   Autodrive w Poznaniu ma szeroką ofertę na szkolenia dla kierowców. No i są dobrzy w tym temacie. Mają dobra kadrę. Obsługa na poziomie. Nie ma tez problemów z terminami.
  • tomtomik Re: Szkolenie okresowe kierowców zawodowych 08.07.21, 15:11
   Ja szkolenia okresowe i badania psychologiczne robię w ośrodku Kamiński. Zawsze sprawnie i rzeczowo. Według mnie nie ma lepszego ośrodka w Łomży.
  • zibzibmi Re: Szkolenie okresowe kierowców zawodowych 03.09.21, 09:56
   Ostatnio robiłem szkolenia okresowe w Oes w Krakowie. Szybko sprawnie i bez problemów. Znają się na rzeczy. Nie ma problemów z terminami. Polecam
  • tomtomtommy Re: Szkolenie okresowe kierowców zawodowych 28.09.21, 11:30
   Dobrze i szybko prowadzą szkolenia okresowe w Delcie w Radomiu. Właśnie skończyłem u nich szkolenie. Polecam
  • tomektomciomik Re: Szkolenie okresowe kierowców zawodowych 28.09.21, 20:46
   Ja mogę polecić Oes w Krakowie. Mają dobra ofertę na szkolenia okresowe. Szybko sprawnei i na temat
  • marekmarkao Re: Szkolenie okresowe kierowców zawodowych 19.11.21, 12:12
   Ja kursy na prawo jazdy i szkolenia dla kierowców robiłem w OSK Master w Łomży. Bardzo dobrze prowadzą zajęcia. Instruktorzy na poziomie. Świetnie zorganizowane kursy. Po prostu szybko, sprawnie i skutecznie
  • marmarmarek11 Re: Szkolenie okresowe kierowców zawodowych 30.11.21, 11:44
   W Krakowie w Oesie można zrobić szkolenia okresowe, badania czy tez inne kursy. Mają dobra kadrę instruktorów i krótkie terminy. Ceny tez ok
  • arkoaree Re: Szkolenie okresowe kierowców zawodowych 15.12.21, 10:54
   W Gdańsku dobrym ośrodkiem dla kierowców jest Artom. Mają pełen zestaw szkoleń dla kierowców w ofercie. Dobrze uczą. Instruktorzy na poziomie z wiedzą i doświadczeniem. Robiłem u nich prawo jady (kat A,B,C) i potem KW i szkolenia. Zawsze wszystko w porządku. Polecam.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka