Dodaj do ulubionych

podwójne obywatelstwo

01.07.06, 09:11
czy ktoś wie jak teraz jest w podwójnym obywatelstwiem czy będąc obywatelem
polskim mozna np. przez małżeństwo zostać jednocześnie obywatelem
holenderskim ale nie tracąc polskiego. Podobno słyszałam, że nie, że niestety
nalezy zrezygnować z polskiego. Czy ktoś coś wie o nowych przepisać rządu
holenderskiego?
Obserwuj wątek
    • tijgertje Re: podwójne obywatelstwo 01.07.06, 11:55
      Ja mam podwojne. Jezeli wystepuje sie o holenderskie, nie trzeba sie polskiego zrzekac, jezeli jest sie zona czy mezem tubylca. Jest pare innych wyjatkow, kiedy obywatelstwa zrzekac sie nie trzeba, ale te juz Polski nie dotycza. Zreszta z tym slubem to dla mnie calkiem logiczne. Skoro moje dziecko dostaje automatycznie 2 obywatelstwa, to dlaczego niby musialabym sie polskiego zrzekac? O holenderskie wystapilam tylko dlatego, ze polskie moglam zatrzymac. Dla pewnosci nawet dzwonilam do ambasady, gdzie konsul potwierdzil to, co mi w gminie powiedzieli.
      • kingusia1974 Re: podwójne obywatelstwo 01.07.06, 12:39
        oh to dobrze! Nie wiem dlaczego ta moja koleżanka , która mi o tym powiedziała
        twierdzi inaczej. Rzeczywiście to logiczne skoro dziecko automatycznie uzyskuje
        polskie obywatelstwo to byłoby dość nielogiczne jakby sie okazało że żadne z
        rodziców tego obywatelstwa nie ma. Dzieki Ci Tigertje!
    • tyka444 Re: podwójne obywatelstwo 01.07.06, 12:55
      Ja slyszalam rozniez, ze mozna miec 2 paszporty bez slubu, tylko
      z zarejestrowanym partnerstwem.Ale pewnosci na 100% nie mam.
      • dutchman Re: podwójne obywatelstwo 02.07.06, 20:27
        Holendrzy patrza przez palce na podwojne obywatelstwo w przypadku osob z
        Polski. Niby nie powinno sie miec dwoch, ale sie nie czepiaja. Ja tez mam dwa (
        chociaz polski paszport skonczyl mi sie ze 20 lat temu...)
        pozdrawiam
        dutchman
        • kingusia1974 Re: podwójne obywatelstwo 02.07.06, 22:29
          czyli oficjalnie zgodnie z prawem nie można mieć podwójnego obywatelstwa?
          • tijgertje Re: podwójne obywatelstwo 03.07.06, 13:01
            Oficjalnie zgodnie z holenderskim prawem musisz sie pozbyc swojego, chyba, ze jestes zona holendra, albo np kraj twojego pochodzenia nie uznaje zrzeczenia sie obywatelstwa. Jest kilka wyjatkow. Polacy moga sie "podpiac" tylko pod wyjatek slubny, (albo zarejestrowane partnerstwo chyba tez). Skaldajac wniosek o hol. paszport i nie bedac zona holendra musisz zlozyc oswiadczenie o zamiarze rezygnacji z polskiego obywatelstwa, wg ulotki, ktora dostalam musisz sie zrzec w jakims czasie po otrzymaniu obywatelstwa holenderskiego, jezeli tego nie zrobisz, moga ci holenderskie odebrac, nwet jezeli grozi to, ze nie bedziesz miec zadnego obywatelstwa. Tak jest wedlug przepisow, nie wiem, jak wyglada to w praktyce. Chyba zalezy, na jakiego urzedasa sie trafi:-/
    • kingusia1974 Re: podwójne obywatelstwo 03.07.06, 16:16
      jednym słowem żona Holendra moze zgodnie z prawem być obywatalką i Polski i
      Holandii.
      Dzieki Wam wszystkim za informacje
    • kingusia1974 Re: podwójne obywatelstwo 03.07.06, 19:18
      A jak długo nalezy być małżonką Holendra ażeby móc starać się o obywatelstwo? i
      jakie jeszcze warunki należy spełniać?
      • tijgertje Re: podwójne obywatelstwo 03.07.06, 23:58
        Musisz albo mieszkac legalnie i nieprzerwanie przez min. 5 lat w Holandii, jezeli mieszkasz krocej, to muszisz byc min. 3 lata zona Holendra. Poza tym nie mozesz byc w Hoalndii karana i musisz przedstawic dyplom z egzaminu naturalizacyjnego czy jakos tak, ewentualnie dyplom NT2II. Przejdz sie do "gemeente", popros o broszure na ten temat, dostaniesz bez problemu, sa w niej wszystkie informacje.
        • tijgertje Re: podwójne obywatelstwo 04.07.06, 00:12
          Ups, poczytalam twoje posty, moze zle rozumiem, ale ty chyba jeszcze nie mieszkasz w Holandii? W takim razie o obywatelstwo bedziesz sie mogla starac dopiero za pare lat:-(
          • dutchman Re: podwójne obywatelstwo 04.07.06, 16:06
            W praktyce wyglada tak Tijgertje, ze nikt nic nie mowi i sie nie czepia, wiec
            nikt z Polski nie powinien miec klopotu z zachowaniem polskiego obywatelstwa
            mysle.
          • kingusia1974 Re: podwójne obywatelstwo 05.07.06, 22:04
            tak to prawda jeszcze jestem w Polsce i chyba najpierw wyjdę za maż a dopiero
            potem udam się na ziemię "obiecaną" tj. holenderską. Więc po zamieszkaniu w
            Holandii jako żona Holendra muszeczekac jak zrozumiałam 3 lata
            • tijgertje Re: podwójne obywatelstwo 06.07.06, 00:45
              Tak.
    • kingusia1974 Re: podwójne obywatelstwo 08.07.06, 09:17
      wielkie dzięki Wam za info!
    • kingusia1974 Re: podwójne obywatelstwo 25.07.06, 16:16
      Hejka! Dzieki Wam wszystkim za informacje.
      Ja na dodatek napisałam sobie jeszcze do Ambasady i dowiedziałam się, że
      dostajac obywatelstwo holenderskie nalezy zrzec się polskiego. Natomiast
      posiadanie obywatelstwa podwójnego jest możliwe ale w szczególnych przypadkach,
      i o takie nalezy po prostu zwrócić się do rządu. Tak jest ofiacjalnie.
      Hm ... co to znaczy szczególny przypadek?
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka