Dodaj do ulubionych

Sytuacja w Syrii, pytania do Rosjan

17.07.12, 16:45
Wątek zakładam pod Rosjan na forum. Jeśli wierzyć prasie zachodniej, sytuacja w Syrii bardzo się pogarsza, wojna jest na całego i wygląda na to, że usłużni islamiści mają coraz większe szanse na obalenie dla USA/Zachodu rządu Assada. Tym samym sytuacja robi się również trudna dla Rosji/Putina.

1. Czy są jakieś poważne komentarze w rosyjskiej prasie?
2. Co okrętami rosyjskimi? Dopłynęły do Syrii?
3. Czy słychać coś o chińskiej reakcji na aktualną sytuację?
Obserwuj wątek
     • igor_uk Re: marko. 17.07.12, 19:17
      Jak na razie na to nic nie wskazuje. Samobojcze ataki,ktore ostatnio zaczeli zdarzac sie co raz czesciej,wskazuje na to,ze wojna "otwarta",przechodzi w faze zwyklego terroryzma.Po woli stanie sie tak,jak na Polnocnym Kaukazie w Rosji.
      Bez militarnego wsparcia Zachodu,"rebelianci" nie maja szans na obalenie Assada.
       • igor.uk53 Re: marko. 18.07.12, 18:46
        Uwaznie obserwuje to,co dzieje sie w Syrii.
        Wystarcze,zeby "rebelianci" na 30 minut zablokowali jakas droge w poblizu Damaszku,jak zachodnie media juz podaja,ze "powstance" zajeli pol Damaszka ,a drogi sa zabarykadowane.
        "Rebelianci" nie sa wstanie utrzymac zadnego punktu swojego oporu.
        Marko,prawdziwy obraz tego co dzieje sie w Syrii mozesz miec tylko po tym,jak przeczytasz informacje z kilku roznych zrodel.
   • igor_uk To tez ciekawe. 17.07.12, 18:16
    о всех алавитских и христианских деревнях,граничащих с беспокойными сунитскими,ставят блокпосты.Я уже писала что однажды по дороге на службу брата мужа сестры хотели убить,дядька большой офицер,его машина прошла рядом с миной и её дистанционно взорвали,но он смог вылезти из машины , бандиты хотели его добить и открыли по нему автоматную стрельбу.Через несколько минут подоспела помощь военных с ближайшего блокпоста и ещё-подъехал пикап с дошкой из соседней алавитской деревни,так вот подъехавшие ребята были из местной самообороны.Все жители деревень,граничающих с очагами бандитов хорошо вооружены.
    Рассказал брат мужа,работающий в Хаффе,что в пригороде Латтакии-в первый день после очистки Хаффе от боевиков военные первым делом начали наводить порядок в больнице,ну сидят в коридоре уставшие небритые и одетые не совсем wink.gifпо форме,вдруг входит мужик и приветствует их -"Сохрани Бог свободную сирийскую армию".Ребята ему ответили тем же и спросили кто он мол такой,оказалось местный врач,работающий в больнице.Военные продолжили расспрашивать где мол повстанцам (говорили на языке бандитов,называя бандитов повстанцамиwinkоказывают медицинскую помощь,на что получили ответ-в такой-то бандитской клинике,расположенной там-то,ну а если что-то серьезное,то их переправляют в Турцию для оказания более квалифицированной пом
    • eva15 Re: To tez ciekawe. 18.07.12, 12:39
     Igor, dzięki za te info z 1. ręki. Mocno to się rzecz jasna różni od oficjalnych zachodnich (dez)informacji.
     Ale mnie w tym wątku interesuje aspekt międzynarodowy i aktualna postawa Rosji. Co z moim pytaniem nr. 2 i 3?
     • igor.uk53 Odpowiadam. 18.07.12, 18:50
      1.Okrety sa w drodze. Jednostki floty polnocnej juz poolaczyli sie z jednostkami floty Baltyckiej.
      2.Reakcja Chin jest identyczna z reakcja rosyjska.Zawsze idzie w slad.
      • eva15 Re: Odpowiadam. 18.07.12, 22:45
       igor.uk53 napisał(a):

       > 2.Reakcja Chin jest identyczna z reakcja rosyjska.Zawsze idzie w slad.

       Jednostki chińskiej marynarki wojennej też płyną do Syrii wślad za Rosją?
        • eva15 Re: Odpowiadam. 18.07.12, 23:20
         No więc mówienie, że idą w ślad za Rosją nie ma pokrycia w faktach. W sprawie Syrii Rosja na Chiny, opócz werbalnego poparcia w ONZ, liczyć nie może.
            • igor_uk Ewa. 19.07.12, 22:21
             I poraz kolejny,Rosja i Chiny zablokowali kolejna rezolucje zachodu w RB ONZ o grozbie wprowadzenia sankcje wobec Syrii.
             Zauwaz,chodzilo nie o sankcji,a tylko o grozbe sankcji.Co wazno -Rosja i Chiny skorzystali ze swojego prawa veta.
             • eva15 Re: Ewa. 20.07.12, 00:09
              Igor, obawiam siÄę, że to już nie ma dla Syrii znaczenia. Fakty dokonują się na ulicach Damaszku, a nie w ONZ.
              • igor_uk Re: Ewa. 20.07.12, 10:41
               Mylisz sie,Ewa.Tylko zewnetrzne wsparcie moze terrorystom pomoc obalic legalny rzad Syrii. Nie zapominaj,w Syrii walczy o wlasne przetrwanie nie tylko sam Assad,a i bardzo duza grupa chrzescijan i Alawitow,a tych ostatnich w Syrii kilka milionow.
               • wolf34 Pozamiatają Asada w pół roku 20.07.12, 11:02
                Rebelia wspierana jest z sąsiedniej Turcji(tam są centra dowodzenia i logistyki), finansuję ją szczodrze m.in. Arabia Saudyjska,ZEA i Katar. Ostatnie zmachy(zabicie ministra obrony narodowej, b.szefa MON-obecnie szefa centrum koordynującego walki z rebeliantami i szwagra Asada,ranienie szefa MSW i wielu innych decydentów)dowodzi,że rebelianci przeniknęli już w pobliże Assada. Morale armii leci na łeb na szyję.
                Alawitów i chrześcijan jest razem 3 miliony-czyli mniejszość w sunnickiej Syrii.


                A "wstająca z kolan " Rosja nie robi niemal nic gdyż ma niewielkie możliwości. Blokada w ONZ, remontowanie syryjskich śmigłowców,dostawy systemów OPL -ot i wszystko. Assada tym nie uratują. Rosja jest mocarstwem regionalnym-ale od dekad nie jest już supermocarstwem. Straci ostatniego sojusznika na Bliskim Wschodzie. Syria to nie obszar WNP.
                • igor_uk Re: Pozamiatają Asada w pół roku 20.07.12, 11:25
                 Walki w Syrii trwaja od ponad roku.Assad nie zdal zadnego miasta,terrorysci nie potrafili utrzymac zadnego punktu oporu.
                 Rosja robi wszystko co moze.Dostarcza bron,okazuje wsparcie dyplomatyczne.Co jeszcze moze? Zbombardowac Turcje? A moze wyslac swoje wojsko ?
                 wolf,rzucac slowa jest latwo,zwlaszcza,jak nie za nic nie odpowiadasz.
                 • wolf34 Re: Pozamiatają Asada w pół roku 20.07.12, 11:54
                  Na początku 2011 to były demonstracje ,potem przerosły w rebelię a teraz to już wojna domowa i walki nawet w Damaszku(np. ostatni szturm na komendę głowną policji tamże ).Nasilają się dezercje sunnitów z wojska,do Turcji zbiegł już niejeden generał.
                  Nie ulega wątpliwości, że z każdym dniem "powstańcy" działają z coraz większą swobodą nie tylko na prowincji, ale i w aglomeracji Damaszku. Wczorajsze zajęcie i zdewastowanie komendy głównej policji (i rozszabrowanie znajdującej się w budynku zbrojowni z tysiącami sztuk broni palnej) położonej, o ile się nie mylę, w ścisłym centrum miasta, o tym świadczy.
                  Nie jest prawdą że powstańcy nie opanowali żadnego miasta-masz nieaktualne informacje. Uzbrojeni i zaopatrzeni sa coraz lepiej, na terenie Syrii jest już zachodnia broń. Prawdopodobnie działają też siły specjalne Turcji,Kataru,Arabii Saudyjskiej-po komandosów włącznie . Finansowanie rebelii-coraz hojniejsze(nawet Kuwejt się przyłączył). Assad najprawdopodobniej się nie utrzyma do przyszłego roku.
                  Oczywiście-można tego nie zauważać czy roić ,że Asad nadal kontroluje sytuację.
                  Rosja od dawna nie jest już supermocarstwem więc niewiele może. A rosyjscy czynownicy swoich "lotnisk zapasowych" na zachodzie, kont bankowych tamże,żyjącej tamże dziatwy -dla Assada nie poświęcą. Widać jak to "Rosja wstaje z kolan"-ma pewne możliwości na obszarze WNP-ale poza nim-niewielkie. Szcztr pomocy dla Assada to okręt z zaopatrzeniem(wyremontowane śmigłwoce i prawdopdoobnie systemy OPL) jaki ruszy z Petersburga.
                  • marko125 Re: Pozamiatają Asada w pół roku 20.07.12, 13:26
                   No to nowoczesne rosyjskie systemy OPL wpadną niebawem w ręce zachodu.

                   Widać jak to "Rosja wstaje z kolan"-ma
                   > pewne możliwości na obszarze WNP-ale poza nim-niewielkie.

                   Wolf te możliwości też niebawem się skończą. Prawdopodobnie Rosja niebawem straci również wpływy w obszarze WNP.
                   • wolf34 ZSRR a Rosja 20.07.12, 13:42
                    ZSRR po DWŚ było supermocarstwem-w tamtym okresie takie akcje(jak np interwencja w Jugosławii czy Libii )była niemożliwa. Sowieci nie wahali się wysyłać wojskowych czy to do Korei czy to do Wietnamu, Angoli czy Etiopii-na wojnę. Był dwubiegunowy układ sił(skończyło się to wraz z Gorbaczowem).Taka akcja jak w Jugosławii 1999 nie byłaby możliwa w okresie ZSRR.
                    Teraz słabnąca Rosja jest pozbawiana ostatniego sojusznika na Bliskim Wschodzie.
                    Na obszarze WNP też jej wpływy i mozliwości generalnie (vide chociazby Uzbekistan czy Azerbejdżan a nawet Tadzykistan0. Jest mocarstwem regionalnym-niczym więcej. A rosyjska czynowniczo-worowska elita nie zaryzykuje swoich kont bankowych na zachodzie, błogostanu swojej dziatwy i rodzin tam żyjących-dla rzeczywistej konfrontacji z zachodem/USA.

                    Uważam że obalenie Assada jest b.prawdopodobne. Będzie silnym ciosem w Iran. Pytanie czy Assad ucieknie(jak prezydent Tunezji) czy będzie walczył do końca jak Kadafi.

                    PS-dziś zmarł szef syryjskiej bezpieki ranny przedwczoraj w tym zamachu na generalicję. A rebelianci rozgromili i przejęli pod kontrolę jedno z 3 przejść granicznych na granicy z Irakiem.
                    Rezygnację Asada zasugerował ambasdor Rosji we Francji.
                    Do Libanu w ciągu 48 godzin wedle różnych danych zbiegło z Syrii od kilku do kilkudziesięciu tysięcy ludzi.
                     • igor_uk wolf. 20.07.12, 14:04
                      Czytajac twoi posty przypominaja sie mnie posty herr7 i blogi rosyjskich "pridurkow",ktore wszystko widza w czarnych barwach.
                      Wszystkie twoi argumenty mnie sa znane,ich pelno na roznych blogach.Pisza ich ludzi,ktore nie posiadaja zadnej wiedzy.Ty,jak widze,rowniez.
                     • wolf34 Re: ZSRR a Rosjafp 20.07.12, 14:11
                      Twierdzę że Rosja jest słabsza niż ZSRR(jest mocarstwem regionalnym ale nie światowym supermocarstwem). A na co zwracają uwagę i rosyjscy politolodzy-rosyjska elita ma na zachodzie konta bankowe, swoje dzieci, wille i posiadłości-ma przygotowane tamże "lotniska zapasowe" . Nie poświęci tego wszystkiego dla jakichś dyrdymałów. Rosja może czynnie interweniować w obronie swoich interesów w sąsiednich państwach WNP-nie dalej.
                      Syria-to nie "bliska zagranica". Asadowi ta rachityczno-dyplomatyczna rosyjska pomoc zda się na tyle co Kadafiemu. Najprawdopodobniej go nie ocali. Nb. z dzisiejszej wypowiedzi posła Rosji we Francji(o możliwości dobrowolnej dymisji Asada) wynika że część rosyjskiej dyplomatycznej wierchuszki pojmując to i obawiając się kolejnej dyplomatyczno-propagandowej klęski(konfrontacji wyborczego "wstawania z kolan" -z geopolityczną rzeczywistością) chce dobrowolnego odejścia/dymisji Assada póki czas.
                      • igor_uk wolf,piszesz komplektne bzdury. 20.07.12, 14:28
                       I do tego banaly.
                       Oczewiscie ,ze Rosja nie ZSRR,to zadne otkrycie.Oczewiscie ,ze we wspolczesnym Swiecie ludzi maja konta bankowy w roznych krajach.Ale w cale nie jest oczywistym to,ze dla Rosji Syria jest "dalnia "zagranica.Jakby bylo tak,to by juz dawno Syria byla by zdana.
                       Syria jest furtka do Iranu,ktory jest brama do Kaspia .
                       Tylko stanowczosc Rosji pozwola Assadu juz 16 miesiecy przeciwstawiac sie Zachodowie.Widze,ze nie rozumiesz pewnych rzeczy.
                       Przeciwko Syrii idzie ,przede wszystkim,wojna informacyjna,w ktorej Ty poleglles (he,he).
                       W tej chwili sily antyrzadowe stosuja taktyke wojny partyzanckiej,bo nie maja sil na walke w otwartym terenie,a to tylko dla tego,ze Assad ma rozwiazane rece,co do uzycia ciezkiego sprzetu wojskowego i lotnictwa.Jak by nie Rosja z Chinami ,to by nad Syria od dawno latali zachodnie samoloty ,a Assad musial by ustapic.
                       • wolf34 Okaże się kto pisze bzdury 20.07.12, 14:37
                        Moim zdaniem rebelia bezpośrednio wspierana z Turcji i Jordanii (a pośrednio-przez potężniejszych graczy) ma wszelkie szanse na zwycięstwo a Assada nie uratuje veto Rosji i Chin w RB ONZ i parę odremontowanych w Rosji smigłowców. Rebelianci w pełni przejęli już pierwsze miasta,przejęli pierwsze przejścia graniczne. A dyplomatyczna (i mikra logistyczna)pomoc Rosji dla Asada odwlecze jego upadek ale go nie ocali.Możliwości obecnej Rosji w Syrii są nikłe. Armia syryjska kiepsko radzi cobie z rebelią a co będzie gdy rebelianci dostaną w pełni nowoczesną broń przeciwpancerną i przeciwlotniczą? A ostatni zamach w Damaszku ukazuje że zagrożone jest już najbliższe zaplecze Asada-zginęło kilku jego bliskich współpracowników z jego zięciem(wiceszefem MON),szefem MON,szefem bezpieki-na czele.
                         • wolf34 Re: wolf. 20.07.12, 15:35
                          Jasne że nie. Natomiast ostatni wyczyn "wstającej z kolan" Rosji to(wedle informatora interfax) opóźnianie dostawy wyremontowanych syryjskich śmigłowców-"do czasu normalizacji sytuacji".
                         • wolf34 Re: wolf. 20.07.12, 15:50
                          Są fotki zniszczonych kolumn pancernych wojsk Assada, są także fotki coraz lepiej uzbrojonych rebeliantów,są potwierdzone info o przejęciu pood kontrolę jednego z przejść granicznych, dekapitacji (lub zranieniu) przywódców najwazniejszych syryskich struktur siłowych.
                          Fantazjowanie o spokoju w Damaszku tego nie zmienia-acz dziś siłom Assada udało się odbić w stolicy 1 dzielnicę-rebelianci wycofali się do innych.
                          Uważam,że to(obalenie Assada) kwestia najwyżej kilku miesięcy. Na razie ratuje go jeszcze to,że większość kadry jest alawicko-chrześcijańska(Alawici nie mają innego wyboru niż bronić Assada) i że rebelianci nie mają jeszcze dostatecznych ilości efektywnej broni przeciwpancernej i przeciwlotniczej. Ale to ostanie może się szybko zmienić.
                         • wolf34 Re: wolf. 20.07.12, 18:52
                          Są takowe-nie wiedziałeś? Nadal twierdzisz że Assad kontroluje wszystkie miasta? Przykładowo-Rastan kontroluje? Masz nieaktualne informacje.
                         • igor_uk Re: wolf. 20.07.12, 21:33
                          Wolf,terrorysci zajmuja pojedyncze miasta,ktore za jakis czas zostaja przez wojsko syryjskie uwolnione.
                          Syryjska Armia liczy wprawie 500 000 ludzi,terrorysci gora 20 000.O czym ty w ogole mowisz?
                         • wolf34 Re: wolf. 21.07.12, 09:29
                          Szereg miast i niemal całych prowincji kontrolowanych jest przez rebeliantów. Rebelianci sa coraz lepiej uzbrojeni i wyposażeni(widać wzrastające fundusze jakimi dysponują) ,narasta fala dezercji sunnitów(dominującej grupy wyznaniowej w Syrii) z armii rządowej,rebelianci przejęli kontrolę nad granica z Irakiem i częściowo Turcją. W 2011 na początku rewolty z armii syryjskiej uciekali porucznicy, potem pułkownicy a w 2012 -juz generałowie. Do Syrii napływają ochotnicy i komandosi z państw wspierających rebelię. Armia syryjska okazała się słabo przygotowana do zwalczania rewolty. Rebelia wspierana przez m.in. Turcję i Jordanię,Katar,Arabię Saudyjską, Libię rośnie w siłę a Assad systematycznie słabnie.W sąsiedniej Jordanii "szkoli się" tysiące żołnierzy przybyłych z Libii.
                          Zamieszki uliczne z wiosny 2011 przerodziły się po paru miesiącach w zbrojną rebelię a ta z kolei-w wojnę domową. Jeśli rebelianci otrzymają nowoczesną broń przeciwpancerną i przeciwlotniczą -mogą wygrać a władzy Assada nie uratują żołnierze -sunnici uwazający alawitów czyli jego wyznanie(mniejszościowe w Syrii) za heretyków.
                     • wolf34 Re: ZSRR a Rosja 20.07.12, 14:41
                      Supermocarstwem-nie.
                      Mocarstwem regionalnym-jest.
                      Graczem w 10 najsilniejszych państw świata - jest. Na więcej nie ma środków, kraj ma powazne problemy wewnętrzne,elita jest w znacznym stopniu skorumpowana -powiązana różnymi więzami "byznesowymi" z zachodem. Jak złodziej-urzednik ,który ma na zachodzie konto,latorośle i willę z ukradzionych w Rosji pieniędzy ma iść na pozawerbalną konfrontację z zachodem? Jakie innowacje/nowe technologie ma gospodarka rosyjska?
                      • marko125 Re: ZSRR a Rosja 20.07.12, 14:57
                       Wszyscy sa dzisiaj powiązani takie czasy. A jakie niesamowite innowacje i technologie miał ZSRR pomijając zbrojeniowe i kosmos. DZIŚ rosyjska zbrojeniowka też ma zaawansowane technologie choćby pracuje nad samolotem V generacji itp
                       • wolf34 Re: ZSRR a Rosja 20.07.12, 15:33
                        marko125 napisał:

                        > Wszyscy sa dzisiaj powiązani takie czasy. "


                        Tzn. zachodni decydenci mają konta z "wyprowadzonymi" z budzetu lub pochodzacymi z łapówek pieniędzmi w Rosji/w rosyjskich bankach tudzież tu lokują/kształca potomstwo? Mają "lotniska zapasowe" w Rosji? Chyba jednak nie.
                        A rosyjska zbrojeniówka generalnie "dorzyna" konstrukcje stworzone jeszcze w ZSRR. Po 1991 roku powstało niewiele nowego.
                        • marko125 Re: ZSRR a Rosja 20.07.12, 17:20
                         Ponawiam pytanie. Co miał ZSRR innowacyjnego i nowoczesnego w gospodarce? ? ?

                         > A rosyjska zbrojeniówka generalnie "dorzyna" konstrukcje stworzone jeszcze w ZS
                         > RR. Po 1991 roku powstało niewiele nowego.

                         . Co z tego, że część konstrukcji bazuje na konstrukcjach z ZSRR? Coś w tym dziwnego ? Super duper F-22 pochodzi z lat 80 więc nie dziwota, że i część rosyjskich konstrukcji bazuje na rozwiązaniach radzieckich. Często bardzo dobrych. Wiele konstrukcji zostało unowocześnionych, wprowadzają również nowe itp. I to w sytuacji gdzie w dużym stopniu stracili przemysł po ZSRR. Trudno aby nagle trzaskali projekty jak za czasów ZSRR. Po kilka tysięcy czołgów, setki rakiet ICBM do tego 10 różnych typów itp. To już nie te możliwości i nie te czasy. Ale pisanie że nic nie robią to bzdura.
                         Nowe AOP
                         Nowe korwety
                         Nowe fregaty
                         Nowy ICBM
                         Nowy SLBM
                         prace nad nowym samolotem V gen
                         kolejne rozwinięcia Su-27
                         kolejne rozwinięcia broni rakietowe plot
                         kolejne rozwinięcia taktycznych ABM
                         prace nad nowym S-500
                         Nowe pociski manewrujące
                         Można by jeszcze trochę powymieniać. Tak więc u nich coś tam się dzieje. Oczywiście to nie jest skala ZSRR. No ale jak na kraj o gospodarce trochę większej niż Hiszpania aż nadto.
                         • wolf34 ZSRR a Rosja . 20.07.12, 18:49
                          Porównaj choćby stan rosyjskiego lotnictwa i floty z tym z lat 80. To ułamek poprzedniej siły,cień dawnej potęgi. Rosji z wielu względów nie stać na dalekie ekspedycje(nie mówiąc już o braku politycznej woli) może efektywnie działać jedynie w "bliskiej zagranicy" a i to już nie zawsze i nie wszędzie.
                         • marko125 Re: ZSRR a Rosja . 20.07.12, 21:18
                          Porównaj choćby stan rosyjskiego lotnictwa i floty z tym z lat 80. To ułamek p
                          > oprzedniej siły,cień dawnej potęg

                          Ależ ja nie porównuje ZSRR i FR bo to bez sensu. Sam ZSRR był dwukrotnie większy od FR a doliczając jeszcze UW... A teraz jest już tylko Rosja do tego po ciężkich kryzysach ekonomicznych, rozwijająca się zaledwie od dekady.
                         • eva15 Re: ZSRR a Rosja . 21.07.12, 01:15
                          Dokładnie, porównanie jest równie bzdurne, jak porównanie dzisiejszej GB z Imperium Brytyjskim.
                          Różnica na korzyść Rosji jest jednak taka, że ona w przeciwieństwie do GB nie jest wyrostkiem robaczkowym USA.
                          Różnica na korzyść GB jest z kolei taka, że Londyn, mimo kompletnego upadku Imperium (znacznie większego niż upadek ZSRR) pozostał centrum finansowym świata . Londyńska City to taka wyspa w morzu upadłości.
                         • marko125 Re: ZSRR a Rosja . 21.07.12, 09:31
                          óżnica na korzyść GB jest z kolei taka, że Londyn, mimo kompletnego upadku Imp
                          > erium (znacznie większego niż upadek ZSRR) pozostał centrum finansowym świata .
                          > Londyńska City to taka wyspa w morzu upadłości.

                          No i chyba mają nieco lepszą gospodarkę od FR smile
                         • marko125 Re: ZSRR a Rosja . 21.07.12, 10:26
                          > Chyba chciałeś powiedzieć : "mieli lepszą gospodakę".

                          Czy ja wiem czy mieli lepszą? Nadal mają większą gospodarkę, do tego nie muszą się martwić o to, że jak ropa spadnie np o 40 % nagle to wpadną w mocną recesję itp a jak spadnie na dłużej to będą mieć poważne problemy. Przemysł zbrojeniowy też mają na poziomie. Przecież nawet w 2008 UK nie miało takiej recesji jak Rosja -7%
                         • eva15 Re: ZSRR a Rosja . 21.07.12, 10:39
                          Gospodarka GB opiera się w ca 25-30% na "przemyśle" finansowym i jego wirtualnym bogactwie. Udział finansów w PKB GB jest wyższy niż udział ropy i gazu w PKB Rosji.

                          Jeśli chodzi o przemysł realny, to GB jest 1) zdezindustrializowane, 2) resztki , które pozostały są w znacznym stopniu w obcych rękach.
                         • marko125 Re: ZSRR a Rosja . 21.07.12, 10:50
                          Gospodarka GB opiera się w ca 25-30% na "przemyśle" finansowym i jego wirtualny
                          > m bogactwie. Udział finansów w PKB GB jest wyższy niż udział ropy i gazu w PKB
                          > Rosji.

                          Wydaje mi się Ewa, że lepiej mieć PKB w 30 % zależne na wirtualnych finansach niż te 10 % na surowców co zresztą powoduje nadal to, że Rosja wisi na cenach ropy o czym wcześniej dyskutowaliśmy naczynia połączone itp. Ropa spadnie i wszystko w Rosji będzie zwalniać, i to w dosyć mocnym tempie jak pokazał 2008. W UK jakoś nie widziałem takie spadku.

                          >Jeśli chodzi o przemysł realny, to GB jest 1) zdezindustrializowane,

                          No cóż ciężko mi tu porównywać bo nie wiem w jakim stopniu Rosja jest zindustrializowana i w jakim stopniu ich przemysł jest w obcych rękach. Wiem, że sporo montowni aut, które powstały w Rosji są obcym kapitałem np, do tego romrus pisał, że całe AGD również. Więc co jest ich rodzimym przemysłem ? Poza zbrojeniówką ? i trochę przemysłu motoryzacyjnego?
                         • igor_uk Nie marko. 21.07.12, 11:14
                          Lepiej miec oparta gospodarke na surowcach,ktore w razie czego i sam mozesz zurzyc,niz oparta na wirtualnych finansach,ktore w razie krachu finansowego przestaja miec jaka kolwiek wartosc.

                          Rosja,w przypadku zalamania sie swiatowej gospodarki,bedzie miec mase surowcow,ktore pozwola jej tanio cos produkowac,nawet na wlasne potrzeby.A co zrobisz z wirtualnym liczbami ?
                          Blednie zakladasz to,ze rynek surowcow zawali sie,ale rynek finansowy pozostanie sie w dobrej kondycji.
                         • eva15 Re: ZSRR a Rosja . 21.07.12, 12:09
                          marko125 napisał:

                          > Wydaje mi się Ewa, że lepiej mieć PKB w 30 % zależne na wirtualnych finansach n
                          > iż te 10 % na surowców co zresztą powoduje nadal to, że Rosja wisi na cenach ro
                          > py o czym wcześniej dyskutowaliśmy naczynia połączone itp. Ropa spadnie i wszys
                          > tko w Rosji będzie zwalniać, i to w dosyć mocnym tempie jak pokazał 2008. W UK
                          > jakoś nie widziałem takie spadku.

                          Lepiej tylko tak długo, jak długo ten system finansowy kontrolu cały prawie świat. Porblem w tym, że to kontrolowanie staje się coraz droższe. System przeszedł już swój zenit i o ile kiedyś zdawał się wielu krajom być atrakcyjny, to dziś trzeba go wymuszać bombami i wojnami.


                          > No cóż ciężko mi tu porównywać bo nie wiem w jakim stopniu Rosja jest zindustri
                          > alizowana i w jakim stopniu ich przemysł jest w obcych rękach. Wiem, że sporo m
                          > ontowni aut, które powstały w Rosji są obcym kapitałem np, do tego romrus pisał
                          > , że całe AGD również. Więc co jest ich rodzimym przemysłem ? Poza zbrojeniówką
                          > ? i trochę przemysłu motoryzacyjnego?

                          Tu mas sporo racji, ale dotyczy to wszystkich nie tylko Rosji i GB. Jak tak dalej pójdzie to niedługo i niemiecki przemysł zostanie prawie całkiem wykupiony przez właścicieli wirtualnych dolarów z tzw. funduszy inwestycyjnych. Anglosascy i kumplowscy właściciele tych funduszy ostro wykupują ostatnio w Niemczech wartościowe firmy, powoli włączają się w to i Chiny. Wszyscy, którzy siedzą na bilonach dol. próbują się ich pozbyć na rzecz wartości realnych....
                         • igor_uk Co produkuje sie w Rosji. 21.07.12, 12:29

                          RALF RINGER – самый титулованный обувной бренд России.


                          ================

                          Открытое акционерное общество "Группа компаний ОРЕТЕКС"


                          ====================

                          Официальный сайт торговой марки Rubin


                          ===================

                          ОАО «КЗХ «Бирюса»

                          ================
                          O samochodach osobowych i ciezarowych pisac nie bede.Bo chyba cos pamjetacie o Ladach i Kamazach.A oprocz nich produkuje sie i inne marki.

                          Nie jest tak zle,jak by wydawalo sie.
                         • marko125 Re: ZSRR a Rosja . 21.07.12, 12:34
                          >epiej tylko tak długo, jak długo ten system finansowy kontrolu cały prawie świat. Porblem w >tym, że to kontrolowanie staje się coraz droższe. System przeszedł już swój zenit i o ile kiedyś >zdawał się wielu krajom być atrakcyjny, to dziś trzeba go wymuszać bombami i wojnami.

                          Jeszcze bardzo długo Ewa. W tym czasie Rosja może zaliczyć kilkakrotnie padakę. Cóż wojny też dobrze robią dla zachodniego przemysłu. Najpierw poruszyć trochę zbrojeniówkę i poniszczyć potem odbudować. Wydaje mi się, że zachód mimo wszystko jest coraz silniejszy, choćby warto uwzględnić to co teraz robi przetasowanie na BW, a niebawem zajmie się Rosją. Tak więc jeszcze bardzo długo będzie dominował w finansach i militarnie, a że nikt mu się nie przeciwstawi...
                          A po przeciwnej stronie Rosja, która już się zaczyna chwiać jak spadają ceny surowców.


                         • igor_uk marko,nie rozumiesz jednego. 21.07.12, 13:00
                          Najpierw padnie system finansowy,dopiero pozniej rynek surowcow.
                          Zachod w tej chwile nie moze grac na obnizenie cen surowcow,jak za czasow ZSRR,poniewaz bijac tym w Rosje,wzmocnia bardzo Chiny.
                          A to wlasnie Chiny stanowia zagrozenie dominacji ekonomicznej Stanow na Swiecie.
                         • marko125 Re: marko,nie rozumiesz jednego. 21.07.12, 13:29
                          Najpierw padnie system finansowy,dopiero pozniej rynek surowcow.
                          > Zachod w tej chwile nie moze grac na obnizenie cen surowcow,jak za czasow ZSRR
                          > ,poniewaz bijac tym w Rosje,wzmocnia bardzo Chiny.
                          > A to wlasnie Chiny stanowia zagrozenie dominacji ekonomicznej Stanow na Swieci
                          > e.

                          Hmm ciekawe. Być może coś w tym jest.
                         • igor_uk Re: marko,nie rozumiesz jednego. 21.07.12, 14:22
                          Tez tak sadze,ze cos w tym musi byc.
                          Rosje i Stany dziela,przedewszystkim,rozne interesy w przebiegu tras tranzytu ropy i gazu.
                          Stany juz pogodzili sie z tym,ze nie maja szans na przyjecie kontroli nad rosyjskimi surowcami,ale napewno beda probowac zdobyc kontrole nad szlakami eksportu rosyjskich surowcow.To oczywiscie nie znaczy,ze beda probowac przyjac Nord Stream pod swoja kontrole,ale beda probowac stworzyc takie warunki,kiedy Rosjanie beda zmuszeni sami ich o to poprosic.
  • gosc_ze_smolenska Re: Sytuacja w Syrii, pytania do Rosjan 20.07.12, 20:49
   > ... islamiści mają coraz większe szanse na obalenie dla USA/Zachodu rządu Assada. Tym samym sytuacja robi się również trudna dla Rosji/Putina.
   Sytuacja robi sie napewno inna niz to zyczy sobie Putin czy inny polityk z jego ekipy, ale dlaczego trudna dla Rosji? Stracenie przez rosyjska zbrojeniowke paru kontraktow nie zniszcy rosyjskiej gospodarki, a uwazanie Syrii za bollwerk rosyjskich interesow militarnych na Bl.Wschodzie jest bardzo duzym uproszczeniem.
   >
   > 1. Czy są jakieś poważne komentarze w rosyjskiej prasie?
   O, mamy cale mnostwo komentarzy i w prasie w TV. W Syrii Vesti24 ma nawet swojego korespondenta... korespondentke. Sympatyczna dziewczyna (Анастасия Поповаwink w primary time lazi w kuloodpornej kamizelce po gruzach Damaszka i opowiada na biezaco, co sie dzieje.
   > 2. Co okrętami rosyjskimi? Dopłynęły do Syrii?
   Biorac pod uwage w/w reportaze jest to dla publicznosci rosyjskiej mniej interesujaco.
   > 3. Czy słychać coś o chińskiej reakcji na aktualną sytuację?
   Tak slychac, tez walcza, ale jak wyzej...
   • eva15 Upadek Syrii, później Iranu są groźne dla Rosji 21.07.12, 01:07
    gosc_ze_smolenska napisał:

    > Sytuacja robi sie napewno inna niz to zyczy sobie Putin czy inny polityk z jego
    > ekipy, ale dlaczego trudna dla Rosji? Stracenie przez rosyjska zbrojeniowke pa
    > ru kontraktow nie zniszcy rosyjskiej gospodarki, a uwazanie Syrii za bollwerk rosyjskich interesow militarnych na Bl.Wschodzie jest bardzo duzym uproszczeniem

    Rzecz wcale nie w rosyjskiej bazie w Syrii inawet nie w interesach rosyjskiej zbrojeniówki.

    Rzecz w tym, czego Putin nie może oczywiście głośno powiedzieć - mianowicie w islamizacji. USA/Zachód znalazł metodę, by rękoma wściekłych islamistów uzbrajanych przez niego (via Arabstwo Saudyjskie i spółka i w dodatku za arabskie petrodolary) przeorać kraje muzułmańskie dotąd laickie i wpędzić je w wojny domowe i religijne, czyli w zamęt i cofanie się do epoki kamienia łupanego.
    Islamiści opanowali już Afr. Płn. teraz są wysłani na Syrię, następny w kolejce jest Iran....
    Wydarzenia prą w kierunku granic Rosji, zwłaszcza jeśli zważyć, że jednocześnie USA uaktywniają się Azji Centr. , która też wcześniej czy później będzie pilnie potrzebować "demokracji"....

    Dziś nikt lepiej nie wprowadza "demokracji" niż islamiści.
      • eva15 Co dalej? 21.07.12, 10:29
       Dokładnie o tym mówię... Po Iranie kolej na Rosję , a wtedy rosyjscy muzułmanie-islamiści uskrzydleni przez Zachód zaczną wprowadzać w Rosji "demokrację".

       A Chiny? Co z tym fantem zrobić? Ano lepiej dopuścić do żłobu i skorumpować, bo podbić niesposób.
       Parę dni temu podano wiadommość, na którą mało kto zwrócił uwagę. Chiński państwowy, ogromny fundusz inwestycyjny wchodzi właśnie w spółkę z wielkim funduszem amerykańskim.
       • marko125 Re: Co dalej? 21.07.12, 10:32
        Dokładnie o tym mówię... Po Iranie kolej na Rosję , a wtedy rosyjscy muzułmanie
        > -islamiści uskrzydleni przez Zachód zaczną wprowadzać w Rosji "demokrację".

        Na kaukazie coś mogą namieszać, być może oderwać kaukaz od Rosji ale dalej chyba nie namieszają.
         • marko125 Re: Co dalej? 21.07.12, 10:37
          Muzułmanie są w FR wszędzie i wszędzie mogą ostro namieszać. Kaukaz to tylko ic
          > h matecznik i największe skupisko.

          No to zapowiadają się ciężkie czasy dla Rosji.
           • eva15 Re: Co dalej? 21.07.12, 10:42
            Putin dobrze rozumie, jakie są zagrożenia. I dlatego walczy o Syrię, jak o własną matkę, a nie dlatego, że chodzi tylko o jedną małą bazę.
            Zauważ, że widząc rozwój sytuacji w Syrii Rosja zmieniła budżet na 2013 r. i podniosła o 26% wydatki na zbrojenia.
            • marko125 Re: Co dalej? 21.07.12, 10:45
             Ewa Putin już przegrał Syrię. To koniec.

             Zauważ, że widząc rozwój sytuacji w Syrii Rosja zmieniła budżet na 2013 r. i po
             > dniosła o 26% wydatki na zbrojenia.

             Zobaczymy. Na razie żadne wielkie plany zbrojeń Rosji jeszcze dotąd nie wypaliły od 1991r. Gdy ceny ropy spadną będą musieli ciąć , ciąć i jeszcze raz ciąć.
             • eva15 USA już się wzięły za karanie Rosji 21.07.12, 10:55
              Nie miał jak wygrać, bo i Herkules d.pa, kiedy ludzi kupa. USA wprzęgły w swe interesy nie tylko E. Zach. (to wiadomo od dawna) ale i znaczną część krajów muzułmańskich i teraz to ich rękoma załatwiają swoje sprawy. Łącznie kilkadziesiąt krajów z jednej strony - z drugiej samotna Rosja. Szansa byłaby, gdyby Chiny włączyły się bardziej aktywnie, ale one tego nie zrobią.

              Zauważ, że NIKT na Zachodzie ie krytykuje Chin za ich weto w ONZ, a Rosję bardzo, bardzo silnie. Mało tego- USA ukarały dwa dni temu Rosję zawieszając kontrakty i kontakty zbrojeniowe.
              Co do cen ropy, to zachodzi rzypuszczenie, że USA celowo przez jakiś czas zaniżą ceny (via kontrola rynków) właśnie po to, by przydusić Rosję finansowo.


              • marko125 Re: USA już się wzięły za karanie Rosji 21.07.12, 13:48
               Ciekawe Ewa.

               Czyżby zachód jednak nadal bał się Rosji ? skoro tak kombinuje aby jej dowalić po "jajach" Wszelkiej maści herry-7 itp piszą jak to FR jest nic nie warta na czele z zachodnim agentem Putinem a jednak Zachód cały czas kombinuje i sypie im piach w oczy. Przecież Rosja to kraj porównywalny z Brazylią demograficznie i ekonomicznie a jednak przykuwa dużą uwagę zachodu.

               Co ciekawe Rosja pokazała parę razy, że potrafi szybko się odbudować. Tak było po rewolucji, tak było po II WŚ, gdzie wykrwawiony ZSRR zaczął szybko odrabiać swoje straty stając jeszcze do wyścigu zbrojeń z USA. I dziś po ogromnym kataklizmie ekonomicznym dosyć szybko powstali z kolan. Oczywiście samym trudno im przeciwstawić się zachodniej potędze i myślę, że mają nikłe szanse.
               • igor_uk Ta kara jest juz troche spozniona. 21.07.12, 14:30
                Jedynie gdzie Stany wspolpracowali z Rosja,to dostarczanie helikopterow dla Afganistanu. W Kongresie juz od dawno szukaali byle pretekstu,zeby ten kontrakt nie byl zrealizowany.
                Tu warto bylo by przypomniec o co chodzi,bo Ewa nic o tym nie napisala.
                Chodzi o kontrakt na dostarczenie 33 helikopterow Mi-17 za 640 mln$.21 helikopterow Rosja juz dostarczyla,sprawa z pozostalymi 12 zawisla w powietrzu.
                Rosja napewno nie bedzie stratna,poniewaz mozliwosci eksportowe Rosji sa bardzo duze i przewyzszaja moce produkcyjne,a do tego napewno bedzie sprawa o odszkodowanie.
             • wolf34 Re: Co dalej? 21.07.12, 10:57
              Rosyjski przemysł zbrojeniowy zaniedbywany przez dekady ma niskie moce produkcyjne,coraz starszych pracownikó i maszyny -tego się nie zmieni w rok czy dwa.


              Co do muzłumanów-nie bardzo wierzę by Tatarzy czy Baszkirzy najliczniejsze nacje wyznania mahometańskiego masowo poszli przeciw Rosji.
              Kaukaz Północny to inna sprawa-ale i tam nie jest to przecież jednoznaczne. Prezydent Inguszetii(Jewłojew) ,elity Dagestanu itd. są lojalne wobec Rosji jako Federacji. W Dagestanie odpadnięcie od niej oznaczłoby wojnę domową wszystkich ze wszystkimi i zwiększenie biedy co większość wielonarodowej republiki rozumie. Na "dotacyjnym" Kaukazie niektórzy powtarzają powiedzenie że dobrowolnie się do Rosji nie dali przyłączyć(Kaukaz Północny został z reguły podbity siłą przez carat)i dobrowolnie nie dadzą się od niej odłączyć.
              Uzbrojeni zyjący na stopie nielegalnej rebelianci spod znaku kalifatu-to kilkuset ludzi w górach ,lasach i miastach . Za mało by pokonać choćby MSW nie mówiąc już o armii.Wielokroć więcej kavkazców służy w wojsku i MSW niż jest w wahabickich strukturach.
              • eva15 Re: Co dalej? 21.07.12, 11:05
               Ty rozumujesz najwyraźniej w kategoriach bieżących a Zachód/USA w kategoriach szeregu lat.
               Nadziś sytuacja wśród muzułmanów nie jest jeszcze zagrożeniem dla stabilności Rosji, ale to nie koniec historii.
              • marko125 Re: Co dalej? 21.07.12, 11:48
               osyjski przemysł zbrojeniowy zaniedbywany przez dekady ma niskie moce produkcy
               > jne,coraz starszych pracownikó i maszyny -tego się nie zmieni w rok czy dwa.

               Nie zmieni się w rok czy dwa ale cały czas to się już zmienia. Jest coraz więcej młodych pracowników w biurach projektowych i zakładach. Zakłady są unowocześniane. Chocby KnAAPO czy Awangard produkująca pociski do S-300 i S-400. Ałmaz Antiej buduje kolejne dwa zakłady. Więc proszę nie pisz ciągle, że nic się nie dzieje.
             • igor_uk O czym wy piszecie? 21.07.12, 11:07
              Zachod bedzie macic na Kaukazie? Przeciez juz bylo dwie wojny na Kaukazie w historii nowoczesnej Rosji.
              Rosja z tym poradzila .Pamjetajcie,Rosja byla o wiele slabsza ,niz dzis.
              Ale nawet to nie jest az tak istotne.
              Wy,gadajac tu u upadku i islamizacji Rosji i to robiona pod kierownictwem Zachodu,zapominacie o jedenej drobnej rzeczy,a mianowicie o jednym z najwiekszych arrsenalow nuklearnych na Swiecie.USA nie sa az tak glupie,zeby dazyc do tego,zeby ten arsenal wpadl w rece islamistow.

              Syria dla Rosji nie jest przegrana .Owszem,cisnienie wzrasta,ale to w cale nie znaczy,ze Asad podda sie.
              Tu moze posluze sie alegoria.
              Otoz,jak w imadla wlozysz material mocniejszy od materialu z ktorego zrobiono jest to narzedzie,to przy zbyt duzym wysilku mozesz zerwac gwint,lub zlamie sie jedna z szczek.Stal damaska jest bardzo mocna.
              Pisalem juz do wolfa.W Syrii nie idzie walka o przetrwanie Asada,a tylko walcza o swoja przyszlosc cale grupy religijne,ktore w przypadku porazki moga byc zgladzone.
              Do tego,wbrew temu co pisze wyzej wolf i tym co podaja media zachodnie,terrorysci nie kontroluja zadnego wiekszego obszaru,a to bardzo utrudnia im prowadzic powazniejsze dzialania zbrojne.
              Dla tego dzialaja stosunkowo nieiwelkimi grupami,atakujac znienacka.
              W Libii bylo calkiem inaczej,tam byla "linia" frontu,tu dzialania patyzanckie.A partyzanci moga bardzo skutecznie utrudniac zycie,ale nie sa wstanie zdobywac miasta i kontrolowac ich przez dluzszy czas.
              • wolf34 Re: O czym wy piszecie? 21.07.12, 11:13
               To że rebelia na Kaukazie obecnie nie ma większej siły a większośc kavkazcow nie chce secesji to napisałem.

               Co do Syrii -owszem Assad ma poparcie swoich współwyznawców-alawitów(okolo 2,5 miliona) i rozmaaitych odłamów syryjskich chcrzescijań(około 500 tysięcy). Ale to za mało by wygrac ze wspieraną z zewnątrz rebelią.
               Igor-rebelianci od niedawna kontrolują już spore obszary u granic z Irakiem i Turcją. Masz nieaktualne informacje. To już wojna domowa. A oponenci Assada wspierani są z sąsiedniej Turcji i Jordanii.
               • wolf34 Re: O czym wy piszecie? 21.07.12, 11:17
                PS -po zestrzeleniu tureckiego samolotu Turcja w odpowiedzi rozmieściła swoją OPL u granicy.
                De facto uniemożliwiło to/a w każdym razie znacznie ograniczyło)możliwość operowania śmigłowców Assada w strefie bezpośrednio nadgranicznej.To de facto strefa zakazu lotów,którą osttanio opanowują rebelianci.
                • igor_uk Re: O czym wy piszecie? 21.07.12, 11:44
                 Wolf,piszesz ogolnikami,nie podajac zadnych konkretow.
                 Jakie obszary sa kontrolowane? Czy wiesz co to znaczy,kiedy obszar jest kontrolowany przez jakies sily militarne?
                 Co do Turcji i systemow przeciwlotniczych,tego komentowac nie bede,poniewaz nie widze sensu.
                 wolf,nie czytaj zachodniej prasy i nie ogladaj ich televizji.
                 Wiekszosc programow,pokazujacych walki "rebeliantow" z wojskami rzadowymi ,kreca sie w Katarze.
               • igor_uk Re: O czym wy piszecie? 21.07.12, 12:32
                Bo tam kontrole nad Panstwem pelnia nie islamisci,a wojsko,karmione przez USA.
                Stac USA karmic armie rosyjska?O tym ,czy armia rosyjska na to zgodzi sie,pytac nie bede.
                Bo odpowiedz i tak znam .
                • igor_uk Ewa,bardzo ciekawe zdjecie. 21.07.12, 13:21

                 Na tym zdjeciu widac jednostke komandosow syryjskiej Armii.
                 Zwroc uwage na chlopaka z lewa - twarz wyraznie slowianska,w drugim rzedzie sprawa,mozno dostrzec komandosa o charakterystycznej chinskiej urodzie.
                 Co to moze byc,moge tylko domyslic sie.


                 https://fotoforum.gazeta.pl/photo/0/qc/hi/pnou/dxUPlCbSzaTFNoXaWX.jpg

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka