Dodaj do ulubionych

Rosja wymiera?Bzdura.

08.09.12, 21:27
Russia’s dramatic demographic improvements have continued through the first seven months of 2012, though very few people seem to have noticed them. You still regularly see articles like this one from NPR that talk about Russia’s “troubling demographics” but that don’t actually provide any indication as to whether these demographics have gotten better or worse over the past decade.
(Znaczace polepszenie sytuacji demograficznej w Rosji ciagnie sie przez wszystkie siedem miesiecy 2012 roku,chociaz,tak wyglada,bardzo malo jest tych kto to zauwazyl.
Ciagle widac artykuly,jak ten od NPR ,w ktorych dyskutuje sie "niepokojaca sytuacja demograficzna",jednak nie daje sie zadnych wskazuwek na to,czy polepsza sie ,czy pogorsza sie ta sytuacja za ostatnie 10 lat
- tlumaczenie moje).
Artykul jest bardzo ciekawy ,co najwazniejsze,z tabelkami,ktore pomoga nie znajacym jezyk angielski i tak zrozumiec,ze Rosja jest na dobrej drodze.

Zeby post wygladal ladniej,pozwole sobie ozdobic go tabelkami,ktore poprawia humor kazdemu,kto jest zyczliwy Rosji i Rosjanam.

Poziom urodzen w Rosji.

https://blogs-images.forbes.com/markadomanis/files/2012/09/Birth-Rate-Russia.png

Smiertelnosc w Rosji.

https://blogs-images.forbes.com/markadomanis/files/2012/09/Russia-Mortality.png

Naturalne zmiany ludnosci w Rosji.

https://blogs-images.forbes.com/markadomanis/files/2012/09/Russia-Natural-Population.png

Smiertelnosc na 100 000 czlowiek pod wplywem znaczacych zewnetrznych czynnikow.
Niebieski-samobojstwa.Czerwony -zatrucia od alkohola.Zielony-zabojstwa.

https://blogs-images.forbes.com/markadomanis/files/2012/09/external.png
Obserwuj wątek
  • igor_uk Niestety. 08.09.12, 21:34
   Tabelki okazali sie za duze,jak na lamy forum GW,dla tego radze ich obejrzec na stronie,aktywny link do ktorej jest w poscie,otwierajacym watek.
  • felusiak1 Optymizm ale czy uzasadniony 08.09.12, 22:27
   Moim zdaniem artykuł jest trochę naciągany a konkluzje na wyrost. Rosja bez wątpienia jest w demograficznym kryzysie. Fakt, ze po raz pierwszy od 10 lat liczba urodzeń jest wyższa od liczby zgonów jestsam w sobie zjawiskiem pozytywnym. Kwastią jest czy taki trend się utrzyma.
   Zupełnie inną kwestią jest to czy rodzą się etniczni rosjanie albo przynajmniej ludzie zasymilowani. Co powiedziałbyś jeśli wzrost zanotowany jest jedynie wsród etnicznych i religijnych mniejszości? wtedy powstaje groźba, ze we własnym kraju rosjanie staną się mniejszością.
   Z wykresów wynika, że w Rosji 20 tys ludzi popełnia samobójstwo, prawie 15 tysiecy jest mordowanych i nieco ponad 9 tys. zapija się na śmierć. Wynika z tego, że w Rosji wskaźnik samobójstw jest dwukrotnie wyższy niż w USA a wskaźnik morderstw o ponad 2 razy wyższy.
   W USA w wyniku morderstwa traci życie niemal 15 tys ludzi rocznie.
   • igor_uk A niby czemu nie byl by uzasadniony? 08.09.12, 22:41
    O ile widac wyraznie,ze pozytywny trend nie jest jednodniowy.
    Teraz co do statystyk amerykanskich.
    Nie bede rzucac zadnych liczb,a nie konkretow,poniewaz ich nie pamjetam dokladnie,ale z tego co czytalem,panjetam,ze w USA duza czesc samobojstw nie rejestruja w statystykach,poniewaz chodzilo o sprawe religijne,jak i ubezpeczeniowe.Sam wiesz,ze za samobojcow nie placa ubezpeczenia,a i religia ich traktuje bardzo zle.
    Duzy wskaznik zabojstw w Rosji daja tak zwane pijackie rozruby,jak i dzialalnosc bandytow na Kaukazie.
    Ale nie o to chodzi.Sa wskazniki,ktore daja nadzieje-czemu chcesz ja odebrac?
    • felusiak1 Re: A niby czemu nie byl by uzasadniony? 08.09.12, 22:56
     ubezpieczenie nie wypłaca odszkodowania w przypadku samobójstw przez pierwsze dwa lata.
     zgony (zabójstwa, samobójstwa) w usa są raportowane do fbi i trudno jest dokonywać masażu na tych danych. lekarz musi wydać akt zgonu a nikt nie zaryzykuje reputacji i licencji.
     ależ ja nie chcę nikomu odbierać nadziei. stwierdziłem iż nie wiadomo czy trend się utrzyma. z wykresów wynika, ze podobne zjawiso miało miejsce uprzednio. po raptowny spadku były okresy umiarkowanego wzrostu i ponownie mocny spadek i potem wzrost. ale w dłuższym okresie czasu populacja Rosji ulegała zmniejszeniu. Tym razem mamy do czynienia z pierwszy przypadkiem wzrostu ludności o niemal 20 lat. Ja życzę Rosji dobrze ale nadal uważam, ze jedna jaskółka nie czyni wiosny.
   • eva15 Re: Optymizm ale czy uzasadniony 09.09.12, 00:53
    Feluś, ty naprawdę jesteś ślepy? Nie widzisz, że trend się utrzymuje odkąd Putin zastąpił Jelcyna, który spowodował zapaść nie tylko gospodarczą ale i demograficzną (jdeno wynika z drugiego).

    Idąc twoją logiką, ciekawym jest, że za Jeclyna nawet Kaukazcy się nie mnożyli smile)) A teraz nagle, to właśnie oni wg ciebie podbijają rosyjskie statystyki urodzeń.
    • felusiak1 Re: Optymizm ale czy uzasadniony 09.09.12, 01:06
     efka weź dziewczyno na wstrzymanie tej bsraczki.
     ja nie mam najmniejszego pojecia kto podbija statystyki. a ty masz? jeśli tak to podziel się z nami.
     przeczytaj jeszcze raz co napisałem, pomyśl dwa albo trzy razy i wtedy daj głos. staraj się zrozumieć czytany tekst.
     • eva15 Re: Optymizm ale czy uzasadniony 09.09.12, 01:29
      felusiak1 napisał:

      > efka weź dziewczyno na wstrzymanie tej bsraczki.
      > ja nie mam najmniejszego pojecia kto podbija statystyki.

      Nie masz? A kto to napisał?:

      Zupełnie inną kwestią jest to czy rodzą się etniczni rosjanie albo przynajmniej ludzie zasymilowani. Co powiedziałbyś jeśli wzrost zanotowany jest jedynie wsród etnicznych i religijnych mniejszości? wtedy powstaje groźba, ze we własnym kraju rosjanie staną się mniejszością.

      Zająłeś się suponowaniem, sugerowaniem, że wiesz w czym rzecz...

   • romrus Martwisz sie o nas, Felus? 09.09.12, 03:01
    felusiak1 napisał:
    > Co powiedziałbyś jeśli wzrost zanotowany jest jedynie wsród etnicznych i religijnych mniejszości? wtedy powstaje groźba, ze we własnym kraju rosjanie staną się mniejszością.

    Lepej martw sie o Stanach, bo wami juz rzadzi przedstawicel mnieszosci etnicznej, a nami jeszcze nie i w ciagu naiblizszych co naimniej 50 lat nie bedzie.
     • mongolszuudan Re: Martwisz sie o nas, Felus? 09.09.12, 17:43
      eva15 napisała:
      > No nie do końca masz rację, Romrus. You forgot Stalin smile)))

      Stalin nie byl Wielikorusem. On byl rdzennym prawoslawnym Rosjaninem pol-gruzynskiego-pol-osetynskiego pochodzienia. Lenin - pol-Zyd-pol-Czuwasz byl nie wiecej Ruskim. Zadnego znaczenia pochodzienie ludzi dla ich kariery w panstwie rosyjskiem nie mielo nigdy. Znaczenie miela rosyjska imperska mentalnosc, gotownosc pracowac dla dobra i wielkosci panstwa rosyjskiego. Inna sprawa jakim sposobem kazdy z nich chcial zwiekszyc dobro i wielkoisc kraja... Sposoby byli roznie. Lecz pierwszym i jednym dotychczas wladca naszego kraju, ktory sam powiedzial ze wziel w rece wladze, zeby zniszczyc te panstwo, ktorym on rzadzil, byl M. S. Gorbaczew. Nawet jesli on tak tepo zartowal, hostoria jemu jego zdrady nie wybaczy. W historii Rosji ten niby czystokrewny Rosjanin na zawsze pozostanie sie jak Michail Przeklety. Nie mysle, ze ktos moze pozazdroscic temu nowemu wiecznemu Agasferowi. Bedzie przekletytm i po smierci, dopoki zyje narod rosyjski i inne narody ZSRR, ktorym zdrada tego bastarda przyniosla miliony cierpien i mek.
  • eva15 Rosja wymiera? Bzdura wygodna dla Zachodu 09.09.12, 00:16
   Igor, dość uważnie śledzę rosyjskie statystyki demograficzne i od ca 2 lat piszę na tym forum, że Rosja przestała wymierać. Często podawałam linki do Rosstatu, ale to nie pomogło. Nie licz na to, że Ty do kogoś z tym dotrzesz.

   Problem polega na tym, że to Putin wprowadził skuteczne (hojne finansowo) metody wspierające wzrost demograficzny. Tego mu nikt na wymierającym Zachodzie (gdzie rodziny szczególnie obciąża się podatkami) nie wybaczy i nie doceni.

   Biedny, zdesperowany feluś próbuje ratować się tym, że zakłada, iż mnoży się głównie ludność etnicznie nierosyjska (jakby w USA mnożyły się głównie WASPy i ich serdeczni przyjacilesmile)).

   Feluś nie wie, bo i skąd, że i na to Putin znalazł metodę. Jego najnowszy pomysł, to dodatkowe, spore środki finansowe ( z tego co pamiętam ca 7000 tys. robli, czyli ca 700 zł/miesięcznie) dla matek w obłastiach, gdzie przyrost naturalny jest niski. Czyli - napewno nie w muzułańskich !
   Te kolejne środki w dodatku do tych, które już są, to naprawdę kupa kasy, zwłaszcza na prowincji.

   No ale jeden wydaje na banki i wojny, a drugi na ochronę i rozwój rodziny...
   • felusiak1 mentalna sraczka, jak zwykle 09.09.12, 01:03

    nie jestem zdesperowany. wyrażam rzeczową opinię bez ironii i ataków.
    ani ty ani ja nie mamy najmniejszego pojecia jakie grupy etniczne/wyznaniowe i w jakim tempie przyrastają w rosji.
    obserwując zachodnią europę nie sposób nie zauwazyć, że przyrastają muzułmanie. nie trudno nie zauważyć, że w UK najpopularniejsze imię dla noworodka to mohammed.
    nie sposób, rozumujac logicznie, nie przypuszczć, że podobne zjawisko ma miejsce w rosji, chociaż w rosji w wielu wypadkach ci ludzie czują się przede wszystkim rosjanami a dopiero potem muzułmanami czego nie można powiedzieć o europie zachodniej.
    stwierdziłem też, ze zanotowany przyrost nie oznacza iż trend sie utrzyma.
    rosja ma ogromny problem demograficzny i jeśli władze podejmuja kroki aby degenerację powstrzymać to chwała im za to.
    rzecz jasna mógłbym bałwochwalczo napisać, że wreszcie wszystko jest w jak najlepszym porzadku i problem zniknął i nie ma o czy mówić.
    ewuniu, czasen naprawdę pomyśl zanim naplujesz.
    • eva15 Ciemniakma zatwardzenie 09.09.12, 01:25
     felusiak1 napisał:

     > ani ty ani ja nie mamy najmniejszego pojecia jakie grupy etniczne/wyznaniowe i
     > w jakim tempie przyrastają w rosji.

     JA MAM pojęcie. Wystarczy przeanalizować statystyki Rossastatu (są DOKŁADNE dane wg. republik) , ale to dla ciebie najwyraźniej za trudne.

     Niewątpliwie ludność muzułmańska, jak wynika z tych statystyk, przyrasta szybciej niż etnicznie rosyjska (i nie tylko rosyjska) . Stąd najnowszy pomysł Putina by dodatkowo, szczodrze premiować matki w republikach o niższym wzroście, czyli w tych niemuzułańskich. To zadziała, podobnie jak jego wcześniejsze bodźce demograficzne, które w ciągu kilku zaledwie lat odwróciły trend.

     > stwierdziłem też, ze zanotowany przyrost nie oznacza iż trend sie utrzyma.

     Nie rozumiesz defincji trendu, przeczytaj, co to oznacza, Trend to zjawisko dynamiczne, a nie ujęcie statyczne. Od LAT, odkąd Putin przejął władzę, trend jest jednoznaczny i nie ma żadnych załamań.

     > ewuniu, czasen naprawdę pomyśl zanim naplujesz.

     Ja się na codzień zajmuję statystyką i umiem ją interperetować. Czytając hiobowe wieści zachodniej prasy o "ruskim wymieraniu" zaglądam dla porównania do rosyjskich materiałów źródłowych i wiem, jak wygląda rzeczywistość. Ty natomiast jesteś nabuzowany ideologicznie. Nawet Forbes ci nie pomoże mimo, że to zachodnia prasa. Forbes popelnił zadziwiająco uczciwy artykuł., ale ty uwierzysz w nic, co się nie zgadza z twoim zaprogramowaniem.
      • eva15 Zatwardzenie można przełamać! 09.09.12, 01:54
       Fobres pisze:

       Indeed Russia’s population is now more naturally stable than those of many of its neighbors, including several countries that have joined the EU and NATO (as I noted a few months ago, Russia’s population is now more naturally stable than Germany’s).

       i zapomina dodać, że rdzenna ludność niemiecka kurzczy się w tempie zupełnie zastraszającym. Dziś co 3. dziecko rodzące się w Niemczech to nie jest etniczny Niemiec lecz z reguły muzułmanin arabski lub afrykański, albo jeszcze inny, na ogół pozaeuropejski nabytek.
       Nie inaczej jest w USA, gdzie jak wiadomo ludność biała, o korzeniach europejskich zaczęła być w mniejszości, jeśli chodzi o urodzenia.
       Jak dotąd etniczna Rosja daleko jest oddalona od takiej sytuacji.
       Doradzam lekturę Rosstatu zamiast intelektualnego zatwardzenia.
        • eva15 Re: Zatwardzenie można przełamać! 09.09.12, 02:24
         Jeszcze raz - jaka ludność (grupy etniczne w USA wykazuje największą dynamikę wzrostu? Z tego co ostatnio podawała prasa, ponad 50% nowonarodzonych obywateli USA nie należy już do ludności białej. W Niemczech ca 30%. W Rosji sytuacja jest dalece mniej pod tym względem alarmująca. Radzę zajrzeć do Rosstatu.
         • igor_uk Rosja jest w tym przypadku unikatowa. 09.09.12, 08:51
          Poniewaz wszystkie te Tatary,Baszkiry,Czeczeni ,Dagestance i t.d. nie sa ludnoscia naplywowa.Oni tu mieszkali od zawsze,dla tego los tego kraju im jest bliski.Oni nie przyjechali do Federacji Rosyjskiej po benefity,czy zeby zmienic swoje zycie. Oni urodzili sie,jako obywatele Federacji Rosyjskiej i takimi odejda do lepszego Swiata.Dla tego porownywac z Niemcami,czy nawet USA (gdzie wszysci,za maliutkim wyjatkiem) sa emigrantami,nie jest stosownie.
          Do tego trzeba jeszcze pamjetac,ze rosyjskie muzulmanie,zwlaszcza Tatary (najbardziej liczni),to calkiem co innego,niz muzulmanie,ktore najezdzaja Niemce i inne kraje Europy Zachodniej.
          A i plodza sie nie az tak ochoczo,jak by to wynikalo z tego,co czyta sie w nacjonalistycznej rosyjskiej prasie.Statystyki temu przecza.
     • felusiak1 znowu masz sraczkę i piździsz jak nakrecona 09.09.12, 02:00
      faktem jest, że przez wiele lat rosji ubywało ludności i po raz pierwszy od 20 lat zanotowano dodatni przyrost naturalny zatem hiobowe wieści były zgodne z faktami podobnie jak obecne, pozytywne wieści.
      Powiem wiecej, sama przyznajesz, że jako wnikliwa obserwatorka rosyjskich statystyk musisz stwierdzić, że muzułmanie rozmnażają sie znacznie szybciej niż inni. Zatem moje obawy były uzasadnione. Jednocześnie mówisz, ze bodźce putina zadziałają. Skad wiesz? przecież to nie jest pewne. może zadziałają a może nie. przyszłość pokaże.
      Dalej zarzucasz mi, ze nie wiem co to trend. ewuniu ze statystyki i z ekonometrii miałem "b. dobry". Podpowiem ci, że trend załamał się w 1998 i w 2004.
      wygląda na to, że to ty jesteś zaprogramowana i reagujesz jak pies pawłowa.
      hiobowe wieści nie były bezpodstawne a artykuł o którym rozmawiamy nie rózni się od tych hiobowych. podaje fakty podobnie jak na faktach oparte były te hiobowe.
      ewuniu zamiast zionąć jadem staraj się rozmawiać na temat bez wycieczek osobistych. to pomoże kulturze dyskusji.
      aha i jeszcze jedno. więcej samokrytycznego spojrzenia.
      • eva15 Feluś, dalej masz ciężkie zatwardzenie 09.09.12, 02:19
       Ilość urodzeń wzrasta w sposób ciągły odkąd rządzi Putin i zwłaszcza odkąd wprowadził tzw. kapitał macierzyński z zapomogi na dzieci. To trend nieprzerwany od czasów jego rządów.
       Bilans urodzeń i zgonów (czyli przyrost naturalny) to co innego. Trzeba było zahamować śmiertelność (zwłaszcza wśród mężczyzn) która rozwkitła w okresie jelcynowskim, a to trwa nieco dłużej niż stymulacja narodzin. Ale jak widać i ten wskaznik mocno się poprawił, stąd wreszcie plus w bilansie. Ja ten plus przewidziam ca 2 lata temu pisząc na forum, że za ca 2 lata Rosja wyjdzie na plus i wyszła.

       Skąd wiem, że bodźce Putina zadziałają? No właśnie ze statystyk urodzeń, te boźdzce już od kilku lat świetnie działają. Ty skutkiem zatwardzenia możesz dalej główkować, czy zadziałają, czy nie...

       Trend feluś to jest KRZYWA którą się ciągnie wg punktów. Ech....Znów mylisz trend z ujęciem statycznym (wyrażonym w punktach na wykresie). Nie wiem, kto ci dał ten "bardzo dobry"...

       Trudno mi o szczególną grzeczność w rozmowach z tobą po tym, jak się wobec mnie zachowywałeś. No ale może się przełamię i spróbuję. Who knows...


    • igor_uk felus,mylisz sie. 09.09.12, 08:41
     Napisales:
     "w UK najpopularniejsze imię dla noworodka to mohammed. "

     W UK najpopularnieszym imieniem jest "Janek" ,w roznych odmianach .Najbardziej rozmnozaja sie w UK przybysze ze wschodniej i centralnej Europy,przedewszystkim Polace.
     A to tylko dla tego,ze Elzbieta calkiem niezle placi wszystkim,kto legalnie przebywa w jej krolestwie za to,zeby przybywalo rak do pracy.
     Kasa jest bardzo wazna,dla tego nie boja sie Polki rodzic dzieci,bo wiedz,ze im pomoga w wychowaniu.
  • borrka Opary nonsensu. 09.09.12, 11:27

   Ale malo dowcipne.
   Gdy czytam te dyskusje animowane z USA, Anglii i Rajchu
   One sa calkowicie "obok" i nawet nie tykaja istoty problemow Rosji.

   Jak amerykanscy sowietolodzy, "filary" forumowe nie maja bladego pojecia o tej nowej Rosji i usiluja analizowac poprzez wskazniki statystyczne i fenomen pajaca przebierajacego sie za zurawia.
   Effcia - uprawia zenujacco nieudolna propagande sukcesu w Schlaraffenlandzie, zawsze na kolanach przed krolem zurawi.
   Igor, usiluje niejako ekstrapolowac czasy CCCP na kraj calkowicie rozny, o ktorym nic nie wie.
   Wiarygodnosc czlowieka, ktory przy pierwszej okazji uciekl ze swego Kraju, jest zerowa.
   Felusiak brnie sladami Ryszada Pipes'a i buduje obraz Rosji, jak ja widza co swiatlejsi Jankesi.

   Ja moge sobie wyobrazic reakcje Rosjan we wlasnym gronie smilesmilesmile
   • igor_uk Polak od setek pokolen,twoju mat'. 09.09.12, 16:00
    borrka napisał: Igor, usiluje niejako ekstrapolowac czasy CCCP na kraj calkowicie rozny, o ktorym nic nie wie.

    borrka,wiem,ze to drobiazg,ale nigdy nie uwierze w to,ze Polak,ktory jezyk polski poznawal ,ssac piers matki,tak napisal.
    Co do meritum.Rosje znam bardzo dobrze.I nie musze niczego wyobrazac,jak ty.
    • romrus Kolejny dowod ze to banderowiec 09.09.12, 16:52
     igor_uk napisał:
     > borrka napisał: Igor, usiluje niejako ekstrapolowac czasy CCCP na kraj ca
     > lkowicie rozny
     , o ktorym nic nie wie.

     >
     > borrka,wiem,ze to drobiazg,ale nigdy nie uwierze w to,ze Polak, ktory jezyk polski poznawal, ssac piers matki, tak napisal.

     "Notoryczny germanofil" z UNA/UNSO dal plame. I nawet notatnik nie pomogl.
     • igor_uk nareszcie,cos madrego. 09.09.12, 17:30
      borrka napisał: nie rozumiem
      borrka,i to powinno byc twoim motto. Ty praktycznie nic nie rozumiesz,a co najwazniejsze sam nie rozumiesz-kim jestes.
      Ale i tak jestes taki swojski.Takich my,Rosjanie,spotykali wszedzie w ZSRR,najwiecej na wschodzie Ukrainy,gdzie wy uprawiali kapuste i na polnoce Rosji,gdzie wy ciezko pracowali ,wydobywajac rope i gaz.
      Gorzej stalo po tym,jak wy stali swidomitami. Budowe dacz dla bratkow,handel nielegalny w Polsce na bazarach,przemyt miedzi i spiritusa.dzieki temu wy jakas zyjecie,ale my pamjetamy czasy,kiedy wy potrafili z hektara ziemi zebrac dwa razy wiecej kapusty,niz kolchoz.
       • borrka No czekam ! 09.09.12, 19:55
        Jakiz to blad popelnilem, analfabeto?
        Jestes cudacznym egzemplarzem, ktory nie potrafi sie nauczyc dziecinnie latwego dla Rosjanina, slowianskiego jezyka.
        Po 20 latach robisz bledy na poziomie elementarnym - pisz po rosyjsku, to bedzie latwiej cie zrozumiec smile
        • igor_uk borrka. 09.09.12, 20:03
         Wszystko jest w poście. Jesteś aż tak niekumaty,ze nie mogłeś tego zauważyć?

         p.s. borrka,dla mnie temat jest wyjaśniony.Ewa potwierdziła to,co ja przypuszczałem.Dalej tego ciągnąc nie widzę sensu.
         • romrus Dla kretynow 09.09.12, 20:48
          igor_uk napisał:
          > Wszystko jest w poście. Jesteś aż tak niekumaty,ze nie mogłeś tego zauważyć?

          Po banderowsku:
          "Igor, usiluje niejako ekstrapolowac czasy CCCP na kraj calkowicie rozny, o ktorym nic nie wie".

          Po polsku:
          "Igor, usiluje niejako ekstrapolowac czasy CCCP na kraj calkowicie INNY (ewentualnie - odmienny), o ktorym nic nie wie".

          lub moglo byc:
          "Igor, usiluje niejako ekstrapolowac czasy CCCP na kraje calkowicie rozny, o ktorych nic nie wie".

          По русски:
          "..... на совершенно ДРУГУЮ страну", а не "совершенно разную страну".

          Na polska klawiature u "Warszawiaka" wciaz brak kasy smile
          • mongolszuudan Re: Dla kretynow 10.09.12, 08:51
           na kraj calkowicie rozny - безусловный рутенизм, правда нормальный украинец никогда не напишет "на абсолютно відрізну країну", но как-то так: "на відрізну від усіх інших и т. п. країну", но кто его знает что и из каких языков намешалось в головах той лемковско-гуцульской братии, жившей столетиями на стыке границ старых русских земель с Румынией, Венгрией, Словакией, Польшей. Русинский язык того населения не только отличается от западного и восточного вариантов украинского, это вообще понятие умозрительное, потому что говор чуть ли не каждой деревни это какой-то отдельный язык, в чем легко убедиться читая публикации на якобы русинском языке от разных авторов и издателей. Вполне допускаю, что боррка действительно не имеет никакого отношения к настоящей Украине, хотя бы к Львовщине, что он уроженец Жолибожа, но только по причине так называемой акции "Висла", в которой поляки выселили его неблагонадежных предков из Закерзонья (Лемковщины, Холмщины, Надсаннья, Подляшьяwink сначала в какие-нибудь мазурские или поморские болота. Этот несчастный сам не знает кто он - поляки не признают его за своего, украинцы тоже. И ни для одного народа мира он не свой.
          • 53.uk.igor borrka. 09.09.12, 21:14
           Ty naprawdę nie potrafisz przyznać się do błędu.
           Zresztą nie dziwie się temu.Nie masz własnej osobowości,nie masz jaj,jesteś tylko tworem wirtualnym,który nie ma nic wspólnego z tym,co widzisz w lustrze.

           Jak już napisałem wcześniej -zdenerwowałeś się ty,borrka,a to tylko dla tego,ze trafiłem ciebie w czuły punkt .I to tobie zabolało ,a to wszyscy widzą.
           Odpuść,nie rób z siebie większego głupca,niż jesteś.
            • 53.uk.igor borrka. 09.09.12, 21:28
             Uspokój się biedaku. Wytłuściłem to w poście,wklejając cytat z twojej wesołej twórczości.
             Dwie osoby to zauważyli,ale nie ty,niekumaty biedaku.

             p.s. Dziękuję, że przypomniałeś mnie o "sowkie",nosiłem się z zamiarem,żeby założyć wątek w tym temacie,ale jakąś wyleciało mnie to z głowy.
           • 53.uk.igor romrus. 09.09.12, 21:20
            Zwracam twoja uwage na to,ze nie wolno zwracac sie do swoich wsporozmowcow w taki sposob.
            Post,w ktorym w bardzo obrazliwy sposob zwroziles sie do borrki, wycinam i nie miej do mnie o to zalu.Wszystkich uprzedzilem, lojalnie ,kilka dni temu,ze tak bede postepowac,
            • romrus Igor, 09.09.12, 21:29
             53.uk.igor napisał(a):
             > Zwracam twoja uwage na to,ze nie wolno zwracac sie do swoich wsporozmowcow w taki sposob.
             > Post,w ktorym w bardzo obrazliwy sposob zwroziles sie do borrki, wycinam i nie miej do mnie o to zalu.Wszystkich uprzedzilem, lojalnie ,kilka dni temu,ze tak bede postepowac,

             Nie ma sprawy.

             Banderowcam wolno nazywac kogos "sowkom", w odpowiedzi nazywac banderowcow "ch..mi" nie wolno.

             Odbieram to jako preferencje dla osob spoznionych umyslowo smile


             P.S. Ale to nie zmeni faktu, ze ten kto nazywa wspolrozmowcow "sowkami", jest "ch@jem", a w niektorych przypadkach "banderowskim" smile
             • 53.uk.igor Re: Igor, 09.09.12, 21:37
              romrus,ja pozwolilem borrkie zwracac sie do mnie slowem "sowok".On to pisal do mnie,nie do ciebie.Bo widzisz li,to ja,jako pierwszy,wskazalem mu na jego blad,dla tego on caly czas szczeka na mnie.Twoi posty on stara sie "nie zauwazac" (he,he).

              p.s. Masz racje,niepelnosprawni umyslowo banderowcy,do jakich nasz borrka zalicza sie,maja u mnie preferencje.Nie moge krzywdzic kogos,kogo Pan Bog skrzywdzil.
   • eva15 Krótka lekcja j. polskiego dla borrci 09.09.12, 17:46
    Igor ma rację, zamiast "różny" lepiej byłoby użyć "inny", ale to jeszcze nic, to drobiazg. Prawdziwy potworek językowy wydarzył ci się tutaj:

    >Gdy czytam te dyskusje animowane z USA, Anglii i Rajchu

    I na tym zdanie się urywa, później następuje nowe, w osobnej linijce, z dużej litery. No i co TO ma być, po jakiemu to napisałeś? To co napisałeś, to typowe zdanie podrzędne, które nie może istnieć samodzielnie bez zdania nadrzędnego, bo bez niego nie ma sensu. Tymczasem u ciebie zdania nadrzędnego brak i nawet wcale tego nie zauważasz.
    • igor_uk Dzieki,Ewa. 09.09.12, 18:23
     Wyreczylas mnie.
     Nie czepial sie by ja borrki,jak by on ciagle nie wysmiewal moj polski.Ale ja widze,ze moj polski,moze i z bledam, jak ortograficznymi tak i stylistycznymi,jest o wiele bogatszy w zasob slowny,niz jego.
     Zreszta o tym pisalem T U ,czego ty ,Ewa,chyba nie zauwazyla.
     • eva15 Re: Dzieki,Ewa. 09.09.12, 18:48
      не за что smile)))

      Nie zaważyłam tego wpisu, trochę ostatnio nie nadążam czytać dokładnie wszystko na forum. Co do borrci - od czasu do czasu widzę, że zdarzają mu się błędy i konstrukcje zdaniowe, które u kogoś, kto wyrastał w Polsce i tu chodził do szkoły nie są możliwe.
       • eva15 Re: Dzieki,Ewa. 09.09.12, 18:59
        Dodać muszę, że, jeśli pominąć błędy ortograficzne (ha, ha), które mu się od czasu do czasu zdarzają, polski borrci jest całkiem niezły. Czasem tylko pojawiają się takie kwiatki językowe, które wskazują, że to dla niego raczej język wyuczony a nie "wrodzony", czyli wyssany z mlekiem matki.
        • borrka Nie osmieszaj sie, Effcia. 09.09.12, 19:49
         Lubie Cie, wiec wybaczam porownywanie mojej doskonalej i stylowej polszczyzny, z wypocinami analfabety, ktory nie nauczyl sie jezyka przez 20 lat.
         Doskonale o tym wiesz i wymyslasz jakies bzdurki smile
         Kompromitujesz sie tym bardziej, niz bledami , ktorych robisz ostatnio tyle, ze nawet przestalem komentowac.
         Bo to jest ewidentne, prymitywne i i osmieszajace Cie klamstwo.
         • eva15 Borrcia, jesteś jak katarynka 09.09.12, 20:04
          Przynudzasz w kółko jedno, borrcia. Igor nigdy nie chodził do polskich szkół, a żoną rozmawia po polsku, ale nie pisze. Jak na obcokrajowca jego polszczyzna jest całkiem dobra i w zupełności wystarcza, by go bez najmniejszych problemów rozumieć. Tobie tylko nie wystarcza, ale to nie świadczy o Igorze, lecz o tobie.

          Ty robisz czasem błędy ortograficzne (np. twoje uporczywe pisanie w wielu postach "terz"), ale nie o tym mowa, lecz o tym, że twoje konstrukcje zdań są czasem jakoś małopolskie (może jesteś z małopolski smile))) ?
           • borrka Malo prawdopodobne, bym napisal "terz". 09.09.12, 20:13
            To proste ortograficznie, wiec zmyslasz.
            Bledow, od czasu, gdy mnie kontrolujesz, niemal nie robie.
            Jestem wrecz wdzieczny, bo w kazdym jezyku daze do perfekcji, dlatego smieszy mnie "obywatel polski".
            W stosunku do innych Rosjan jestem pelen podziwu.
            No, ale to latwy dla nich jezyk.

            Nie mam NIC wspolnego z Malopolska, a Ty dobrze wiesz, ze moj jezyk jest bardzo dobry.
            Po co klamac ?
            • eva15 Bo to tylko raz? Effcia nigdy nie kłamie! 09.09.12, 20:22
             Histeryczna reakcja Kremla dobitnie swiadczy, iz terz juz szybko pojdzie z Ukraina.

             forum.gazeta.pl/forum/w,902,78181527,78186176,Chan_razserdywsia_duze_.html

             A terz konkretnie, gdzie widzisz ten rzekomy pragmatyzm czeski, lub polski brak pragmatyzmu ?
             forum.gazeta.pl/forum/w,902,78181527,78186176,Chan_razserdywsia_duze_.html

             Nie dość, że błędna pisownia, to i użycie błędne. powinno być:
             A tak konkretnie, gdzie widzisz (....)

             terz nie odpusci.
             forum.gazeta.pl/forum/w,50,128302192,128306392,Efcia_zalinkowana_do_Stolypina_w_Wiki_.html
             Itd., itd.

             Ale faktem jest, że ostatnio ( ze strachu przede mną smile)), piszesz ze słownikiem w ręku, więc błędy są rzadsze smile))))
              • eva15 Pudlo zupelne. Ha, ha, czyżby? 09.09.12, 23:46
               Nieźle wybrnąłeś, OK, trudno udowodniś, że to niegramotność.
               Wobec tego - jak nie kijem, to pałą. Napisałeś swego czasu:

               Ostatni kryzys pokazal, jak plytkie sa rosyjskie zasoby i jak latwo o destabilizacje ekonomikii.
               forum.gazeta.pl/forum/w,50,129888421,129897398,To_postep_.html
               To już żadna tam literówka, lecz typowy rusycyzm. Pomijam tu fakt, że dwa "i" to trochę za dużo, ale samo słowo "ekonomika" to czysty rusycyzm. Jak już wówczas pisałam:

               > po jakiemu ty piszesz, borrcia.

               Po "polskiemu" to to nie było.

                • eva15 Re: Za Popiela chyba to bylo ? 10.09.12, 00:10
                 Borcia, ty się od jakiegoś czasu pilnujesz, abym cię nie demaskowała. Jeszcze się dzięki mnie poslkiego nauczysz smile))
                 A ja się pilnować nie muszę, wot różnica! Zresztą moje błędy to głównie literówki, te są normalne gdy pisze się na forum, na szybko. Natomiast nazwanie ekonomi ekonomiką to już całkiem inny kaliber, to już nie jest polski. So leid es mir auch tut! Nix polnisch, du vestehen?
                 • borrka Skromny dorobek na lata korespondencji. 10.09.12, 00:19
                  Effciu, jak zwykle setnie rozbawisz.
                  Polowe Twoich postow stanowia korekty - to niby w ten sposob sie nie pilnujesz ?smile

                  Bronisz przegranej sprawy:
                  sowok polskiego nie zna, ja NAPRAWDE jestem z Zoliborza.
                  Mozna sie tak draznic, tylko to robi sie nudne.
                  Mocno nudne.
                  • eva15 Re: Skromny dorobek na lata korespondencji. 10.09.12, 00:30
                   Wielokroć to tłumaczyłam, ale tobie po starej znajomości raz jeszcze, już ostatni, wytłumaczę.

                   W przeciwieństwie do ciebie piszę polskimi znakami. Ale mam niemiecką klawiaturę, więc specyficznie polskie litery/znaki ukrywają się u mnie pod specyficznie niemieckimi (np. pod "ä" mam "ą"). To bardzo utrudnia pisanie, o czym ty rzecz jasna nie możesz wiedzieć, bo wcale się nie wysilasz (jako prawdziwy Polak) ) pisać po polsku..
                   "Prawdziwy" Polak "nieprawdziwego" nigdy nie zrozumie smile)))

                   P.S. Dorobek nie jest skromny, tylko szkoda mi czasu na dłuższe wyszukiwania.
              • 53.uk.igor borrka. 09.09.12, 21:33
               Widze,ze stosujesz sie do moich zalecen.Pozwolilem tobie zwracac sie do mnie slowem "sowok" i tylko tak robisz ,jak cie zlosc rozpiera. Jednak potrafilem ciebie wychowac(he,he).
               Watek wykoleiles ty,dajac ocene wypowiedziam innych forumowiczy,nie wnoszac do dyskusji nic konkretnego.
               Nie jestes kims,kto by mogl oceniac wiedze innych.
              • eva15 Borrcia, nie mierz wszystkich wg siebie 09.09.12, 23:51
               borrka napisał:

               > Pisz po rosyjsku, bedziesz lepiej rozumiany.

               To, że TY nie rozumiesz, nie znaczy, że wszyscy pozostali. Jeśli uznasz sibie za miarę wszechrzeczy, to tym samym odbierzesz innym zdolność rozumienia. A ja sobie wypraszam smile))
          • romrus Banderowski "terz" pamieta kazdy 09.09.12, 20:29
           eva15 napisała:
           > Ty robisz czasem błędy ortograficzne (np. twoje uporczywe pisanie w wielu postach "terz"), ale nie o tym mowa, lecz o tym, że twoje konstrukcje zdań są czasem jakoś małopolskie (może jesteś z małopolski smile)))?

           Mnie po trzech latach zamieszkania w Polske tez mowili ze jestem z Bialostoku smile
           • eva15 Byłam kiedyś z Pribałtyki! 10.09.12, 00:58
            romrus napisał:
            > Mnie po trzech latach zamieszkania w Polske tez mowili ze jestem z Bialostoku :
            > -)

            Ha, ha, przypomina mi się, jak w czasach wczesnego Jelcyna byłam w St. Petersburgu z delegacją niemiecką. Spaliśmy w hotelu Astoria (w którym Jesienin, jak wiadomo, odebrał sobie życie). Weczorem wyszłam sama na miasto i wróciwszy do hotelu zamiast gadać po niemiecku czy angielsku odbiło mi coś, by ćwiczyć na hotelowej ochronie mój rosyjski. Rezutat był taki, że ochroniarze uznali mnie za "nielegalną" (czyli niepłacącą im kasy za ochronę) prostytutkę z Pribałtyki, co to niby rosyjsk koje kak zna, ale z obcym akcentem i za cholerę nie chcieli mnie wpuścić do hotelu. Paszport (podobnie jak i większą kasę) zostawiłam przezornie w pokoju, więc nie miałam żadnych dokumentów, no i zrobiła się lekka awantura, ja swoje, oni swoje. Diabli wiedzą, czym by się to skończyło, gdyby nie szczęśliwy fakt, że paru Niemców z mojej delegacji też się po jakimś czasie pojawiło pod wejściem do hotelu.....
            Po fakcie stwierdziłam, że był to dla mnie komplement. Prostytutki w barze hotelowym były prześlicznesmile)))
   • borrka Nie jestem ! 09.09.12, 22:28
    Wiec tradycyjnie spytam moderatora, gdzie widzi blad w moim wpisie smile
    Poniewaz z polskim sobie nie radzisz, odpowiedz moze byc po rosyjsku.
     • 53.uk.igor borrka. 09.09.12, 22:53
      Biedaczysko ty nasz forumowy.Caly czas masz problemy z soba.To klamiesz,ze ja ciebie zabanowal juz.To piszesz,ze tobie wydaje sie,ze jestes zabanowany.Ale prawda jest gdzie indziej -jestes tepy,jak walenok. Wlasnie dla tego powtorze tobie po raz drugi,gdzie ty popewniles blad i zrobie to na palcach,jak ostatniemu debilu.
      Napisales w poscie,w ktorym probowales wysmiac wszystkich, cos takiego:
      "Igor, usiluje niejako ekstrapolowac czasy CCCP na kraj calkowicie rozny, o ktorym nic nie wie. I w tym zdaniu popewniles blad jezykowy. Slowo "rozny" ,w tym przypadku ,uzyte jest calkowicie blednie. I tylko o to mnie chodzilo. I czego ty,biedaczysko,pienisz sie,klamiac przy tym,ze ja tobie nie wskazalem na to,jaki ty blad popewniles.
      • 53.uk.igor I jeszcze. 09.09.12, 23:00
       Ja akurat mam bana do godziny 01:09 ,widac na forum "Swiat" kreska troche posprzatala w watkach.
       Dla tego musze pisac pod innym nickiem i do tego przez bramke.

       A tak,borrka,wyglada komunikat:


       Komunikat forum

       Prosimy zapoznać się z Netykietą.
       Nie możesz pisać do 01:09 Wyjaśnienia: forum.abuse@gazeta.pl.
       • 53.uk.igor Ha,ha. 09.09.12, 23:32
        borrka,straciles calkowicie klase.A czy miales?
        Juz pisalem do ciebie -uspokoj sie biedaczysko,bo to tylko forum i nikt nie wie kim jest ten debil,ktore pisze pod nickiem borrka.Zawsze mozesz zmienic nick i jeszcze raz sprobowac udawac kogos inteligentnego.
        A na razie,wez cos na uspokojenie i idz spac.
        утро вечера мудренее.Moze ,jak wyspisz sie,to przestaniesz robic z siebie wiekszego idiote,niz jestes.
        Dobranoc,borrka.

         • 53.uk.igor borrka,borrka. 10.09.12, 00:48
          Nie posluchales madrzejszego od siebie,i zamiast tego,zeby isc spac,nadal robisz z siebie idiote.

          Ale zobacz,w zaden sposob nie odniosl sie do bledu,ktory tobie wskazalem.A oprocz mnie,na ten sam blad wskazali tobie i Ewa i romrus.
          Oczywiscie to rowniez jest metoda,zamiast tego,zeby cos pisac z sensem,szczekac,jak wsciekly pies,osmieszajac sie przy tym co raz bardziej,liczac na to,ze inni zapomna o tych bledach,ktore ciagle popewniasz.
          Ale w tym wszystkim widac jedno,co ma sens -bardzo boisz sie zostac sie sam.I dla tego uzywasz tylko tych slow,na ktore dostales ode mnie pozwolenie.
       • eva15 Poslugujac sie chamstwem, niczego nie osiągniesz 10.09.12, 00:20
        Borrcia, posługując się chamstwem niczego nie osiągniesz.
        Mamy kilku Rosjan na forum i ja uważam, że należy być im wdzięcznym, że podejmują wysiłek pisania po polsku i starają się dokonalić swóją polszczyznę. Język polski nie jest żadnym światowym, obligatoryjnym językiem i gdyby Niemiec czy inny Anglik/Ami zechciał próbować wyrażać się w tym języku i brać udział wforum, piałbyś pewnie z zachwytu i podziwu. Ale NIKT z zachodnich tubylców nie raczy.
        Szanuj tych, którzy chcą z tobą/nami rozmawiać i to w takim niszowym narzeczu...
        • misterpee Re: Stracilem glowe i musze dodac swoje 5 groszy 10.09.12, 13:28
         Nie wiadomo co jest lepsze - niski przyrost, czy wysoki. Jak wiemy neokoni (przyjaciele pana F) twierdza ze ludnosc swiata powinna sie zmniejszyc z 6 miliardow do pol miliarda. Chinska oficjalnie chcca zeby rodzina miala tylko jednego potomka. Tymczasem nie tak znowu niski przyrost nat, Rosji spotyka sie z wielkim alarmem pana F. Tymczasem w Ameryce wielki przyrost spowodowany jest naplywem emgrantow kolorowych i wysokim przyrostem kudnosci kolorowej. Dodajmy do tego ze rodzina jest coraz bardziej destabilizowana ptzez seksualna propagande i tradycyjne praktyki epoki niewolnictwa. Przypominam ze niewolnice byly bardziej cenione niz niewolnicy poniewaz wlasciciel plantacji mogl je sam zapkadniac i sprzedawac tak urodzone dzieci z zyskiem, W ten spossob wiezy rodzinne rodziny murzynskiej zostaly zerwane i konsekwencje tego sa widoczne do dnia dzisiejszego. W Stanach widac rowniez - wielu ludzi przecjodzi na Islam. Rosja ma teretytorium ogromne i moze je odpowiednio zaludnic. To jest o wiele lepsze niz przeludnienie i brak wody - np w zachodnich Stanach Zjednoczonych.
  • borrka Najzabawniejsze w tej glupawej dyskusji: 10.09.12, 10:07
   Grupa slabo mowiacych po polsku osobnikow usiluje wypowiadac sie na temat poprawnosci jezykowej, niczym impotent o Kamasutrze.
   "Autorytetem" uczyniono Effcie, co jest samo w sobie zrozumiale - kazdy ma takie autorytety, do jakich dorasta smile
   Pa pa, sowki !
   Do zobaczenia na Swiecie smile
    • borrka Ciebie Effciu... 10.09.12, 13:28
     Serdecznie zapraszam na moje forum "Babuszki z Miedwiedkowa".
     Na wirtualnym boardzie, bedziesz scigala moje wirtualne bledy !
     Wirtualnego rusofoba .
   • romrus Pozostalo cie sie powiesic :-) 10.09.12, 15:27
    borrka napisał:
    > Moj watkek powitalny na forum Swiat trafil na Osla Lawke:

    Osla Lawka - to twoje odpowiednie miejscie, bo oslem jestesz.

    Polacy wy@bali banderowca ze "Swiatu" i to natychmiast.

    Jaka tragedia smile

    P.S. Igor, teraz juz nie musis mnie wycinac smile
    • igor_uk borrka nie umie nie klamac.. 10.09.12, 15:44
     W wywalonym z forum "Swiat" na "Osla lawke"watku (uwazam ,ze slusznie) borrka napisal:
     "Igorek zapowiedzial wyrzucenie mnie z forum Rosja - deadline 21.00, dzis wieczorem. "

     W tych slowach jedynie co jest prawda to to,ze dzis nadejdzie godzina 21:00. A prawda jest w tym,ze ja znapisalem do niego,ze jak do godziny 21:00 nie dostane wyjasnienia w temacie :kogo dotyczylo slowo "sowok",to po uplywie tego terminu wywale jego post,w ktorym padlo to slowo.I tylko chodzilo o to.Jego szantaz,ze jak ja wytne chociaz by jeden jego post,to on wroci na forum "Swiat" i naopowiada o tym,jak to ja nie moge zyc bez cenzury,na mnie nie zrobilo zadnego wrazenia.
     Jestem pewien tego,ze borrka caly czas udziela sie na forum "Swiat",pod innym nickiem,tak samo bedzie macic nadal i na forum "Rosja i Swiat".
     Jak to w Rosji mowi sie-goowno nie tonie.Tak jest i z borrka.
    • igor_uk I tak bedzie. 10.09.12, 15:46
     Musze ciebie,romrus,przeprosic.borrka rzeczywiscie do ciebie zwrocil sie slowem sowok,dla tego twoja odpowiedz byla adekwatna.I jest czyms niemoralnym pozostawic na forum jego wpis,wytna przed tym twoj.
     romrus,czy chcesz,zeby ja przywrocil twoj post,w ktorym ty nazwal borrke zgodnie z tym,czym on jest?
     • romrus Igor, 10.09.12, 17:17
      igor_uk napisał:
      > Musze ciebie,romrus,przeprosic.borrka rzeczywiscie do ciebie zwrocil sie slowem sowok,dla tego twoja odpowiedz byla adekwatna.I jest czyms niemoralnym pozostawic na forum jego wpis,wytna przed tym twoj.
      > romrus,czy chcesz,zeby ja przywrocil twoj post,w ktorym ty nazwal borrke zgodnie z tym,czym on jest?

      ...daj z tym spokoj, wiecej luzu smile

      Przeciez jestem po twojej stronie.

      Zwial banderowiec i ch... z nim smile

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka