Dodaj do ulubionych

Program Iwanischwillego

02.10.12, 15:52
W nawiązaniu do poprzedniego otwieram nowy wątek o Gruzji, bo Saaka, to już praktycznie przeszłość.
FAZ (gazeta b. poważna) wypuścił dzisiaj artykuł, który potwierdza moją poprzednią hipotezę, że Iwanischwilli to człowiek raczej USA niż Moskwy.
Korespondet FAZ będący w Tibilisi pisze, że sztab Iwanischwilli (Iw.) to w połowie Amerykanie a czuwa nad tym wszystkim doradca polityczny Iw. J. Kornblum będący w sztabie wyborczym.

Ciekawa jest 1. rozmowa Iw. z dziennikarzami po wyborach. Najpierw Iw. chciał się wykręcić od odpowiedzi, gdzie pojedzie w1. prestiżową wizytę zagraniczną. Przyciśnięty do muru powiedział:

„Unser erster und wichtigster Freund sind die Vereinigten Staaten.“

Czyli: "Naszym pierwszym i najważniejszym przyjacielem są Stany Zjednoczone."

Dalej było jeszcze ciekawiej. Przemawiając do tłumu powiedział, że jego celem będzie wejście Gruzji do NATO oraz odzyskanie Abchazji i Osetii. Jak to ładnie określił: "trzeba otworzyć serca na Abchazję i Osetię, aby odzyskać oba odłączone tereny".

www.faz.net/aktuell/politik/ausland/tiflis-traum-und-alptraum-11911353.html

Wygląda na to, że Amis wykręcili sprytny numer. Zamiast narwanego, kłótliwego Saaki wychowanego na Zachodzie i mało rozumiejącego Rosję, wsadzili i tym razem na stołek rosyjskiego insidera, znającego ten kraj od podszewwki, rozumiejącego rosyjskie reguły gry, mającegio tam kontakty i wiedzącego, gdzie, do kogo i z czym należy podejść. To bezcenny specjalista w porównaniu z poprzednikiem przygłupem.

Jeśli Iw. rzeczywiście będzie pracował dla USA, to Rosji wyrósł poważny przeciwnik. O ile bowiem szaleństwa i nieobliczalność Saaki blokowały Gruzji w oczach Niemiec czy Francji drogę do NATO, o tyle sprytniejsza i bardziej wyważona, czyli rzekomo bardziej pokojowo wobec Rosji polityka, może Gruzji te drzwi otworzyć. Niemcy, Francja czy Włochy bały się panicznie, że wariat Saaka może ich (via NATO) wciągnąć w wojną z Rosją, teraz te obawy mogą zniknąć. Iw. na pewno więc będzie się starał o poprawienie stosunków z Mokswą.


Obserwuj wątek
   • eva15 Re: Program Iwanischwillego 02.10.12, 16:45
    NIc nowego? To przeczytaj jeszcze raz. Iw. już PO wyborach podaje, że chce do NATO oraz odzyskać Abch. i Osetię. Nie sądzę, że to tylko ględzenie, on ma zadania do wykonania. Janukowicz przed nikim tłumaczyć się nie musi...
    • walter622 Mantra 03.10.12, 07:21
     eva15 napisała:
     > oraz odzyskać Abch. i Osetię.
     Faktycznie Igor ma rację - trochę się gubisz w gruzińskiej rzeczywistości.
     Gruziński polityk, który by publicznie wyraził się o konieczności pogodzenia z utratą Osetii i Abchazji, popełniłby tym samym seppuku.
     Tak więc opowiadania o chęci odzyskania tych ziem to swoista mantra. Chcieć to jedno, a móc to coś zupełnie innego. Abchazję Gruzini definitywne stracili ponad 20 lat temu, kilka
     razy usiłowali ją podbić obrywając tęgie lanie, gruzińskie bojówki terrorystyczne stale nękały pograniczne tereny mordując zamieszkującą ludność cywilną. Na dodatek z Abchazji wywalono wszystkich Gruzinów, ich miejsce zajęli potomkowie muchadżerów, w nowej rzeczywistości wyrosło już nowe pokolenie Abchazów.
     Gruzini na tych ziemiach są znienawidzeni i przypuszczam, że żaden Abchaz nie życzy sobie
     powrotu do czasów gdy nimi rządzili Kacheci.
     Podobna sytuacja, całkowicie zrozumiała po tym co tam wyprawiali Kacheci w 08.08.08, jest w Osetii.
  • romrus Ewa, 02.10.12, 16:18
   eva15 napisała:
   > FAZ (gazeta b. poważna) wypuścił dzisiaj artykuł, który potwierdza moją poprzednią hipotezę, że Iwanischwilli to człowiek raczej USA niż Moskwy.

   ...Iw. nie mog mowic nic innego, niz to co mowil, to triki wyborczy.

   W jego programe jednoczesnie:
   -przystapenie do NATO;
   -dobry stosunki z Rosja.

   Przecziez nawet przedszkolak rozumie ze to absurd, bo albo-albo.

   Powiem jedno: jesli by nasi nie chciali Iwaniszwili, wystarczylo by jednej wypowiedzi kogos z politykow, ze Rosja go popiera i by bylo po ptakach - zostal by Saaka.

   > Korespondet FAZ będący w Tibilisi pisze, że sztab Iwanischwilli (Iw.) to w połowie Amerykanie a czuwa nad tym wszystkim doradca polityczny Iw. J. Kornblum będący w sztabie wyborczym.

   Wynajal, co w tym dziwnego?
   Ma chlopak troche szmalu smile

   I wlasnie z powodu jego bogatstwa nie mozna jednoznacznie mowic. ze on jest czyjs.
   Jest absolutnie samowystarczalny.

   Zobaczyme co bedzie dalej.
   Robi sie ciekawe smile
   • igor_uk Podstawowy blad Saakaszwilego. 02.10.12, 16:36
    on jednoznacznie wypowiedzial sie po stronie USA i Zachodu i to nie pozwolilo Gruzji na normalny rozwoj.Ta kosmetyka,od ktorej dostaja orgazmu pridurki w rodzaju dupoliza amerykanskiego,to tylko fasada dla zdjec w prasie zachodniej.
    Iwaniszwili bedzie lawirowac miedzy USA i Rosja,probujac z tego wyciagnac konkretne korzysci,ale biorac pod uwage fakt,ze to on Rosje zna,w ostatecznosci bedzie musial znow przeprowadzic Gruzje do niej,gdzie Gruzinom zylo sie bardzo dobrze.
   • eva15 Romrus, 02.10.12, 16:43
    1) Jakie tricki wyborcze? Jest PO wyborach, iw. wygrał, nie musi opowiadać przedwyborczych dyrdymałów, że chce do NATO i chce odzyskać Abchazję i Ostię. Nie, on podał swój program działania po przejęciu władzy.

    2) Bez dobrych stosunków z Rosją Gruzja nigdy nie wejdzie do NATO, nie zgodzą się na to Włochy, Francja i zwłaszcza Niemcy - jakby nie było 2. największy płatnik do kasy NATO po USA. Właśnie wojny Saaki z Rosją zamknęły Gruzji drogę. Niemcy na wiele zgodzą się pójść, ale nie na wojnę z Rosją.

    3) Iw. to mógł sobie co najwyżej US-ekspertów od PR wynająć, ale nie J. Kornbluma - to Kornblum WYNAJMUJE, nie odwrotnie. Kornblum (obywatel USA i pewnie Izraela) jest dyplomatą, członkiem Kogresu, zaufanym rządu USA z najwyższej półki (b. ambasador w Niemczech).
    Iw. nie ka takiego szmalu, by wynająć Kornbluma.

    Czegoś chyba obaj z Igorem nie chcecie zrozumieć.
     • igor_uk ubiquitousghost88 02.10.12, 17:15
      Sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana.Gruzja szuka sobie Pana,ktory zapewni jej bezpieczenstwo.Jak wiadamo,Stany zawiedli Gruzinow,a Rosja nie wyglada im na razie wystarczajaco mocna,zeby zawierzyc swoje bezpieczenstwo.Na razie Iwaniszwili bedzie lawirowac miedzy Stanami i Rosja,co lezy w interesach Rosji,ale pozniej bedzie tak,jak ty i piszesz.Gruzja wroci do "macierze".
      jestem pewien tego,ze Putin wspomogl "Gruzinskie marzenie " wszystkim,czym tylko mogl.
      Ewa tego nie przeczytala w "Faz",ale ta partia,to tak naprawde zlepek wielu partij,przywodce ktorych ,przed zjednoczeeniem,co rusz odbywali podroze do Moskwy,gdzie prawdopodobnie i szykowal sie ten sojusz przedwyborczy.
        • igor_uk Aha,Ewa. 02.10.12, 22:20
         Znalazli Amerykanie jelenia,ktory bedzie naprawiac stosunki z Rosja.A Tobie nie przychodzi do glowy,ze Rosja sama cos w tym temacie mogla zrobic? Ewa,to podworko rosyjskie.Putin dawno wyznaczyl granice,za ktore Amerykanow nie wpusci. Jak by dobre stosunki z Rosja Iwaniswili nie zbudowal,to Kreml i tak nigdy nie zgodzi sie na to,zeby Gruzja przystapila do NATO.
         Twoja naiwnosc w tym,mnie umila.Ty naprawde sadzisz,ze jak tylko stosunki Gruzji z Rosja poprawiam sie,to droga do NATO Gruzji bedzie otwarta?
         • eva15 Re: Aha,Ewa. 02.10.12, 22:38
          Ależ przychodzi mi do głowy. Rosja musiałaby być głupia gdyby nie starała się wpływać na sytuację w Gruzji. Dla mnie to przeciąganie liny, ale na razie Iw. siedzi na stronie amerykańskiej tej liny. To USA go sfinansują i opne będą mu doradzać, nie Rosja. Nie mniej balansował będzie, po to tam jest w przeciwieństwie do Saaki, który NIC nie rozumiał z misternej partii szachów.
          Już od wczpraj piszę, że Tw. będzie naprawiał stosunki z Rosją. nie wiem, ile razy jeszcze muszę to powtórzyć..

          Ja na pewno nie jestem naiwna, wiem i widzę, że USA przyjęły parę krajów do NATO WBREW woli i interesom Rosji, w tym również już za czasów Putina. Ty zamykasz na to oczy.
          • igor_uk Re: Aha,Ewa. 02.10.12, 22:50
           To wszystko bylo przed 2008 rokiem,kiedy Rosja pokazala,ze potrafi bronic swoich interesow nie tylko slowem. Moze dla tego,Asad po dzien dzisiejszy czuje sie tak pewnie?
           forum.gazeta.pl/forum/w,50,139318104,139318104,Legalny_rzad_Syrii_czuje_sie_co_raz_silniejszy_.html
           • ubiquitousghost88 Ewuni się pomyliły Putiny. "I"-szy z "II"-gim... 02.10.12, 23:00
            ...a "Rosja" Made by Gorby z Imperium w fazie Restauracji...
            I-szy jedynie dobrze się zapowiadał.
            II-gi caruje tak, "kak nada".
            Step by step...
            (z całym uznaniem i respektem dla Eva15)

            igor_uk napisał:

            > To wszystko bylo przed 2008 rokiem,kiedy Rosja pokazala,ze potrafi bronic swoi
            > ch interesow nie tylko slowem. Moze dla tego,Asad po dzien dzisiejszy czuje sie
            > tak pewnie?
            > forum.gazeta.pl/forum/w,50,139318104,139318104,Legalny_rzad_Syrii_czuje_sie_co_raz_silniejszy_.html
     • eva15 Re: Proponuję spojrzeć prawdzie w oczy... 02.10.12, 17:17
      Igor, ja mam wiarę w mój krytyczny umysł, prasa diostarcza nmi tylko danych, np. nazwisk (jak w przypadku Kornbluma) .
      Jeszcze raz - to jest hipoteza, nie pretenduję do jej słuszności, ale jest wiele punktów przemawiających za tym, że jest słuszna. Wieczorem zbiorę je wszystkie do kupy i możemy je przedyskutowaś. Teraz znów muszę znikać.
    • igor_uk Ewa. 02.10.12, 17:00
     Nie masz pojecia o czym wypowiadasz sie.Pare artykulow z prasy,to zdecydowanie za malo,zeby czuc sie ekspertom i twierdzic,ze my z Romrusem czegos nie rozumiemy.
     Twoja wiara w to co przeczytala w faz jest zdumiewajaca,zwazywszy ten fakt,ze z innych smiejesz sie,jak ktos bezkrytycznie wierzy w kazde drukowane slowo.
    • eva15 Re: Romrus, 02.10.12, 17:07
     4) 6 mld dol. to zawrotna suma dla osoby prywatnej, to b. dużo dla firmy, ale już baaardzo niewiele dla całego państwa. Praktycznie tyle, co NIC:
     To raptem może jeden roczny budżet Gruzji... I co dalej? Co później z niezależnością?
     • romrus Ewa, 02.10.12, 17:50
      eva15 napisała:
      > 4) 6 mld dol. to zawrotna suma dla osoby prywatnej, to b. dużo dla firmy, ale już baaardzo niewiele dla całego państwa. Praktycznie tyle, co NIC: To raptem może jeden roczny budżet Gruzji... I co dalej? Co później z niezależnością?

      Chodzi o jego niezaleznosc, a nie kraju.
      Kim byl Saaka? Urzedasem w rzadzie Szewardnadze.
      Komu zawdziecza swoja kariere? Wylacznie Jankiesam.

      Facet z 6 mlrd$ moze sie pozwolic miec w d... wszystkich razem, bo swoj majatek zawdziecza sobie, a z polityki moze sie wycofac w kazdej chwili.

      Co do trikow o przyjazni z Rosja i przystapeniu do NATO, przeciez nie mozna wczoraj mowic jedno, a od razu po przeliczeniu glosow cos innego.

      Zeby wykiwac wyborcow trzeba troche czasu smile

      Gruzini sa troche jak dzieci, wierza w nailepsze.
      Poprawa stosunkow z Rosja a przystapenie do NATO, razem sa niemozliwy.
      Trzeba bedzie cos wybrac.

      Poza tym jeszcze rok Saaka bedzie prezydentem i chyba ma prawo rozwiazac parlament.
      Nie bedzie wiec zadnych gwaltownych ruchow ze strony Iwaniszwili, az do tej pory jak ostateczne zostanie premierem.

      P.S. Saaka wystraszyl sie sfalszowac wybory, bo wtedy by mial wielki szansy zawisnac na drzewe, Jankiesy chyba tez to zrozumeli. Wojna domowa doprowadzila by do totalnego rozpadu Gruzji.
      • eva15 Romrus, kto płaci , ten wymaga 02.10.12, 19:45
       Gruzja nie jest w stanie utrzymać się sama i nic w tym względzie nagle się nie zmieni, tylko dlatego, że zamiast Saaki jest teraz Iw.

       Kto płacił dotychczas na utrzymanie Gruzji? USA.

       Kto będzie płacił teraz na utrzymanie Gruzji? Dalej USA.

       Iw. na tyle niezależności nie stać, by samemu opłacić swe państwo, akcję wyborczą owszem, ale nie bieżące koszty utrzymania administracji i wojska. Więc - jeśli chce się bawić w szefa rządu gruzińskiego, to MUSI pójść na amerykański garnuszek (utrzymanie).
       • igor_uk Mylisz sie ,Ewa. 02.10.12, 20:11
        USA nie placa na utrzymanie Panstw,a tylko na utrzymanie "elity",to jest sporo taniej,ale jest duze ryzyko,ze po zmianie elit wszystko zawali sie.
        Pomoc USA Gruzji za wszystkie lata, to zaledwie 1.5 mlrd $.A przekazy pienjadzne z Rosji,tylko za lata 2006-2009 to blisko 2 mlrd$.
        Czujesz roznice?
        • eva15 Igor, daj spokój, dzielisz włos na czworo 02.10.12, 20:30
         Administracja państwowa (w tym ministerstwa, policja, sądownictwo) i wojsko to elity rządzące krajem. Te elity opłacane są przez USA, czyli - one rządzą Gruzją, a nim i via pieniądz rządzą USA.

         Przekazy z Rosji idą do zwykłego ludu, który nie ma władzy. Czujesz różnicę?
          • eva15 Re: Ewa,i o to chodzi. 02.10.12, 20:39
           Nie ma żadnego absurdu, wymiana elit i tyle. Ci co odejdą od żłobu nie będą tym razem prześladowani i jeśli nie zaczną fikać, to spokojnie dożyją swoich dni za zgromadzone wcześniej miliony.
            • igor_uk Re: Ewa,i o to chodzi. 02.10.12, 21:07
             Bardzo slabe tlumaczenie,do mnie nie przemawia.
             Taka wymiana elit miala by sens dopiero wtedy,kiedy sytaucja w gruzji byla by ustabilizowana zgodnie z oczekiwaniami Amerykanow.Do tego droga jest bardzo daleka i raczej do tego nie dojdzie.
             • eva15 Igor, myśl, proszę 02.10.12, 23:15
              To tłumaczenie jest wyjaśnieniem ISTOTY/SEDNA zachodnich diermokracji- raz jedni są u żłobu, raz drudzy. Ale jednym i drugim nie dzieje się krzywda. Na tym to polega.
              • igor_uk Ewa,radze tobie pomyslec. 02.10.12, 23:28
               Zeby nie pisac dwa razy,post do majki:
               majka,nie znasz realia Gruzji.Ta ekipa Saaki,to wszysci,kto w jaki kolwiek sposob maja wladze.zaczynajac od komendanta posterunku policji w zapomnianej przez boga i ludzi wsi wysoko w gorach,a konczac na calym rzadzie. Wlasnie w taki sposob postapil Saaka,wymieniwszy wszystkich.Zrobil to pod haslem walki z korupcja.Nowi beda robic to samo,poniewaz glosza hasla,ze za Saake w Gruzji poszerzyla sie korupcja.
               • eva15 Re: Ewa,radze tobie pomyslec. 02.10.12, 23:51
                Spoko, Igor, małe mrówki na samym dole drabiny społecznej kupuje się i przejmuje na wiele sposobów. I znów Iw. skorzysta z doświadczeń Zachodu, który wie, jak przejąć niższe szczeble władzy.
                • igor_uk Re: Ewa,radze tobie pomyslec. 02.10.12, 23:59
                 Ewa,tu nie chodzi o przyjecie starych ludzi,a tylko o wymiane ich na swoich,tego na zachodzie nie robia.I wlasnie tego Ty,jako czlowiek zachodu,nie rozumiesz.Chociaz w Polsce postepuja w podobny sposob.Przynajnie tak bylo za wladze Solidarnosci.Wtedy wymiatali wszystkich.
          • ubiquitousghost88 Ewa ma rację, tylko nie mogę zrozumieć, dlaczego.. 02.10.12, 20:42
           ...analitycznego rozgrzebywania nie lepiej zastąpić uczciwą syntezą, już wam zaprezentowaną wcześniej przez niżej podpisanego. Czyżby brak zaufania? A question of credibility? Ki diabeł?
           forum.gazeta.pl/forum/w,50,139312336,139314921,_To_nie_jest_najwazniejsze_kim_on_jest_.html
           igor_uk napisał:

           > Wykarmiona na kasie amerykanskiej "elita",nagle te same Amerykanie postanowili
           > wymienic.
           > W tym jest absurd twojego rozumowania.
      • zlotamajka Re: Ewa, 02.10.12, 21:58
       Romrus, to ze ma sie kase NIE ZNACZY ZE SIE JEST NIEZALEZNYM. Takiej kasy nie robi sie samemu i jest sie zaleznym od tych ktorzy pomagali. Trzeba tez pamietac stare powiedzenie, "za wielka kasa zawsze kryje sie wielka zbrodnia". 6 mld uczciwie nikt nie zarobi sam. Zawsze ta nakiego jak sie chce haczyk sie znajdzie.

       Za swoje pieniadze nikt panstwa oplacal nie bedzie.
     • eva15 Re: Kornblum,to zadna gwiazda.... 02.10.12, 20:34
      Zaczynasz pajacować, Igor?
      Tu nie chodzi o "'gwiazdy" lecz o zaufanych polityków do zadań specjalnych. Gdzie jak gdzie, ale do Niemiec Amis (a zwłaszcza ich kumple) wysyłają z całą pewnością nie trzeci garnitur, lecz sprawdzonych "towarzyszy" i doskonałych specjalistów.
      • igor_uk mara,utwierdzilas mnie w moim przekonaniu. 02.10.12, 21:16
       Z twojego linku:
       From 2001 to 2009, Kornblum served as Chairman of the investment bank Lazard Freres Germany, which he helped build to one of the leading investment banks in Central Europe. He has also been a member of the supervisory boards of Bayer AG, Thyssen-Krupp Technologies, and Motorola Europe. He is a member of the advisory councils of Russell Reynolds[2] and Consultum AG,[3] and an advisor to the Finnish Innovation Fund SITRA, and to the Center for Strategic and International Studies in Washington. Kornblum serves on numerous non-profit boards including the American Academy in Berlin, the German Institute for Community Organizing (DICO)[4] and the Deutsche Oper in Berlin. He currently serves as adviser to a number of transatlantic companies including the international law firm Noerr,[5] and Pfizer.[6] Since July 2010, Kornblum has also been a member of the German Government Council for Immigration and Integration.

       Wlasnie tym byle ambasadory i zajmuja sie.Lapia sie kazdej pracy,oby tylko nadal byc na topie i przy tym cos zarobiac.
    • romrus Wlasnie, Mara,.. 02.10.12, 22:34
     mara571 napisała:
     > nie mozna sobie ot tak wynajac.
     > Mozna pod warunkiem, ze stoi za tym amerykanski interes.

     ...ze w tym przypadku odejscie Saaki w 100% odpowiadalo amerikanskim interesom.

     Ile mozna bylo diskredytowac swoich sponsorow?
     Narkoman i psychopata na prezydenta to dla Jankiesow przesada, nawet w przypadku bananowego kraju.
     www.youtube.com/watch?v=jZyqpdkziUE
     Amerikanie siedza w Gruzji, wywiad pracuje, wiedziali ze Gruzini maja Saake dosc, wiedziali nastroj ludzi.


     Bylo dwie opcji:
     -Saake zmusza uznac wyniki wyborow i odejsc spokojnie;
     -Saaka wyniki nie uznaje i wywinie jakis numer, skutkiem czego bedzie kolejna wojna domowa w Gruzji.

     W razie wojny od Gruzji odpadna jeszcze pare regionow z mnieszosciami narodowymi i caly Kaukaz nie bede znal spokoju przez naiblizszy 10-15 lat.

     P.S. Tyle tylko ze gra jeszcze nie skonczona i wywinac numer Saaka moze w kazdej chwili.
     • igor_uk romrus.I ty rowniez o tym samym. 02.10.12, 22:47
      Saakaszwili nigdzie nie odszedl,on nadal jest Prezydentem Gruzji i bedzie im jeszcze przez rok,do pazdziernika przyszlego roku.A wy tu wszysci jego juz pozbyli sie.
      Odbyli sie wybory parlamentarne,ktore przegrala rzadzaca Partia,tak sadze,ze calkowicie niespodziwanie dla Stanow.
       • igor_uk bul. 02.10.12, 22:59
        Iwaniszwili jest wystarczajaco bogatym czlowiekie,zeby propiaric siebie sam,na wlasny koszt.
        Jak masz troche wolnej kasy,ty rownie mozesz siebie propiaric.
      • romrus Igor, i ty rowniez ...:-) 02.10.12, 23:29
       igor_uk napisał:
       > Saakaszwili nigdzie nie odszedl,on nadal jest Prezydentem Gruzji i bedzie im jeszcze przez rok,do pazdziernika przyszlego roku.

       ...piszesz, jak by nie znal Gruzinow smile       Jaki prezydent? Facio mysli czy da rady zwiac w odpowiednim czasie.
       A w nocy mu sie sni miotla w d@pie smile

       >A wy tu wszysci jego juz pozbyli sie.

       Иванишвили призвал Саакашвили уйти в отставку
       ria.ru/world/20121002/764764875.html
       >Odbyli sie wybory parlamentarne,ktore przegrala rzadzaca Partia,tak sadze,ze calkowicie niespodziwanie dla Stanow.

       Nie sadze ze niespodziwane. Az tak tepy Jankiesi nie sa.
       Если не можешь чему-то сопротивляться, надо это возглавить.
       Nie mieli innego wyjscia, niz poprzec Iwaniszwili. Inaczej by mieli calkowice przerabane wsrod Gruzinow, wielu z nich sa oburzeni rola marionetki, ktora grala Gruzja.


       Nie uwazam jednak ze Iwaniszwili to ich projekt, tak sie ulozylo po prostu.
       • igor_uk romrus. 02.10.12, 23:44
        caly spor polega na tym,kto pierwszy poparl Iwaniszwili.Ewa twierdzi,ze to Amerykanie wyciagneli jego ,jak krolika z kapelusza.ja twierdze,ze Iwaniszwili jest samodzielna figura,dzialajacy w uzgodnieniu z Putinym. Za tym przemawia ten fakt,ze partia Iwaniszwili,to zlepek roznych partii opozycyjnych,a wiekszos rozmow miedzy nimi odbylo sie na terenie Rosji. Amerykanie mogli,jak ty to twierdzisz,wskoczyc do odjezdzajacego pociagu,zeby pozostawic sobie pole manewru.
        • romrus Igor, 03.10.12, 00:05
         igor_uk napisał:

         > caly spor polega na tym,kto pierwszy poparl Iwaniszwili.

         > Ewa twierdzi,ze to Amerykanie wyciagneli jego ,jak krolika z kapelusza.

         Zdecydowanie nie.
         Iwaniszwili nie wyskoczyl z zadnego kapelusza, lecz dawno celowo ku temu szed i wydal na projekty w Gruzji kupe forsy.


         >ja twierdze,ze Iwaniszwili jest samodzielna figura,

         Zgadzam sie.


         >dzialajacy w uzgodnieniu z Putinym.

         Nie wiem, nie jestem pewen w 100%, chociaz jakis konsultacji z administracja Pu byli bez watpenia.

         >Za tym przemawia ten fakt,ze partia Iwaniszwili,to zlepek roznych partii opozycyjnych,a wiekszos rozmow miedzy nimi odbylo sie na terenie Rosji.

         Zgadza sie, ciekawe tylko na ile tego sojuszu wystarcze.

         >Amerykanie mogli,jak ty to twierdzisz,wskoczyc do odjezdzajacego pociagu,zeby pozostawic sobie pole manewru.

         Chyba nie odjezdzajacego, a troche wczesniej, jednak w pospiechu i wyboru nie mieli zadnego. Albo jechac, albo spadac.

         Jedynie, ja by nie przesadzal z prorosijskoscia Iwaniszwili, tak samo jak Janukowicza.
         Bedzie balansowal, bedzie kombinowal, to normalnie.
         Potrzebuje otwarcia rynku rosijskiego, chyba dostanie.
         Odzyskac Abchazje i Osecie? A ni w zyciu nie da rady.
         Przystapenie do NATO? A w jaki sposob, jesli kraj ma nie rozwiazany problemy teritorialny?
         Uznac niepodleglosc A i O ? Nie mozliwe, Gruzini go wywala nastepnego ranka.
     • eva15 Gruzja to nowy "wzorzec z Sevres" dla postsowietów 02.10.12, 22:58
      romrus napisał:

      > Ile mozna bylo diskredytowac swoich sponsorow?
      > Narkoman i psychopata na prezydenta to dla Jankiesow przesada, nawet w przypad
      > ku bananowego kraju.
      > Amerikanie siedza w Gruzji, wywiad pracuje, wiedziali ze Gruzini maja Saake dosc, wiedziali nastroj ludzi.

      Dokładnie o tym piszę, Amiss siedzą w Gruzji, płacą, uważnie obserwują i rozpoznają znaki czasu. Trzeba im przyznać, że zrobili perfekcyjny numer. Tak to oceniam. Przy czym uważam, że i Rosja piecze przy tym ognisku swoją pieczeń. Kto na końcu będzie górą, jeszcze nie wiadomo. na razie PR Amis jest zdecydowanie górą.

      > Bylo dwie opcji:
      > -Saake zmusza uznac wyniki wyborow i odejsc spokojnie;
      > -Saaka wyniki nie uznaje i wywinie jakis numer, skutkiem czego bedzie kolejna wojna domowa w Gruzji.
      > W razie wojny od Gruzji odpadna jeszcze pare regionow z mnieszosciami narodowym
      > i i caly Kaukaz nie bede znal spokoju przez naiblizszy 10-15 lat.
      > P.S. Tyle tylko ze gra jeszcze nie skonczona i wywinac numer Saaka moze w kazdej chwili.

      Nie sądzę. Zachód z dumą otrąbił zwycięstwo demokracji w Gruzji i nie da sobie tego odebrać byle wariatowi, on już dosyć nabroił i posuł. Prędzej Saaka dostanie zawału lub wpadnie pod auto jeśli będzie fikał.

      Gruzja, z tego co widzę z obserwacji zachodniej prasy, jest medialnie stylizowana jako "wzorzec z Sevres" czyli miara wszelkich miar w tym przypadku odnośnie demokratycznego przejmowania władzy w postsowiekckich republikach. Będzie teraz podtykana wszystkim, włącznie z Rosją, pod nos jako wzorzec, jak powinna wyglądać prawdziwa demokracja. Prasa zachodnia już zaczęła te porównania.
      Tak jak wzorzec z Sevres jest miarą kilograma, tak Gruzja staje się medialną miarą demokracji wśród "postsowieckiej dziczy".

      Forumowicze w Niemczech łykają to jak świeże bułki....

      • igor_uk Ewa,w czym PR Ameryki jest gora? 02.10.12, 23:03
       Ich marionetka obesrala sie, Piekny palac demokracji okazal sie tylko od frontu piekny,a z tylu w wiezieniach ludziom w dupe miotly wsadzaja.I na to Amerykanie wywalali kase i z tego maja byc dumni? to nie tyle zly PR dla Saakaszwilego,a tylko dla tych,kto za nim stal.Czyli dla Ameryki.

       -
       *****************************************************************
       Zapraszam wszystkich,komu Rosja lezy na sercu,jak rowniez tych,kto od samego tego slowa dostaje drgawek,na forum "Rosja i swiat"

       forum.gazeta.pl/forum/f,154812,Rosja_.html
       • eva15 Re: Ewa,w czym PR Ameryki jest gora? 02.10.12, 23:44
        USA na czas zauważyły, że trzeba zmieniać koniai przesiadły się w wyścigu na innego. Ich nowy koń jak na razie wygrał. Ale kolejny wyścig trwa. Takie jest życie i taka jest polityka. To NIGDY nie ma końca, zawsze przyjdą następni gracze.
        Na razie USA/Zachód są dumne, że Gruzja demokratycznie przeprowadziła wybory.
        • igor_uk Re: Ewa,w czym PR Ameryki jest gora? 02.10.12, 23:49
         Ewa,jezcze miesiac temu wszystkie sandaze dawali miazdzaca przewage rzadzacej patii,partia "Gruzinskie marzenie" dostawala najwyzej 13 % (powtarzam sie).
         Moze Amerykanie i probuja dosiasc tego konia,ale zaprzegl go ktos inny.I o to my caly czas spieramy sie.
        • ubiquitousghost88 Konwencja "demokracji"... 03.10.12, 11:31
         eva15 napisała:

         > Na razie USA/Zachód są dumne, że Gruzja demokratycznie przeprowadziła wybory.

         ............Ewa, na "demokrację" nikt w świecie już się nie daje nabrać. Bei tempi passati.
         Owszem, nikt jej nie opluwa, tak jak nie jest w dobrym guście pluć na maskę wenecką, ale maska pozostaje maską, mniej lub bardziej przejrzystą konwencją towarzyską.
         Skorumpowani politycy w "demokratycznych" Włoszech, w maskach świń i koni, urządzali sobie w czasach obecnego kryzysu uczty i bale, których Lukullus mógłby im pozazdrościć - i nikogo za to nie powieszą.
         Pewnego pięknego poranka ktoś tę konwencję załatwi odmownie, ale na razie cwaniacy są górą. Tylko... wciskanie ludziom tej maski na łeb, na siłę, przychodzi im coraz trudniej...

          • art.usa Re: Konwencja "demokracji"... 03.10.12, 19:41
           eva15 napisała:

           > Tak, to co Zachód nazywa "demokracją" powinno być dziś pisane już tylko w cudzy
           > słowie. Diermokracja, czy demokratura są określeniami bliższymi stanowi faktycz
           > nemu.

           Halo witam.
           Jakoś nikt dotąd nie wynalazł nic lepszego niżeli demokrację.
           Demokracji absolutnej oczywiście niema w Europje,
           czy w Niemczech.
           Bo w Niemczech wybiera się partię, a ci między sobą wybierają latami tego samego Kanclerza
           Przykładowo H. Kohl był przy Rządzie 16 lat, brał łapówki i był nietykalny.

           Tymoszenko jaka prawda o niej?
           Czy jej tylko wszelkie zło przywieszono,
           by ją z polityki na zawsze wykluczyć.
           Czy była za coś winna, kto już to wie.
            • art.usa Re: art.usa. 03.10.12, 20:28
             igor_uk napisał:

             > Zainteresuj sie sprawa 1:04-CV-0079
             > 8-PLF
             ,chyba usa w twoim nicku na cos wskazuje.

             Nie, muj nick powstał przez muj błąd w zameldowaniu,
             ale niech tam, ogólnie jestem kwerulantem w komentarzach,
             tak że los sobje coś o'mnie myślał.
             Mówisz o korupcji na Ukrainie, za czasów Tymoszenki,
             To są kraje w początkach demokracji, tam mogą się różne rzeczy przydarzyć
             to prawda.

             Wyłączam się na dziś, włączam mecz Borussi Dortmund z Manchester City,
             czy Lewandowski pokarze klasę?
             Jestem sceptykiem.
             Myślę że Manchester wygra z Borussią 2 :1, a Lewandowski wcale swej klasy nie pokarze.

             Obym się mylił.

             Pozdrawiam.
  • dystans4 Re: Program Iwanischwillego 02.10.12, 19:46
   Gdyby wierzyć w to co wypisują gazety, należałoby przyznać rację Ewie.
   Ale trzeba by jeszcze wierzyć w deklaracje polityków, w tym przypadku Iw.
   A coś mi się widzi, że to obłęd. Jak miałby odzyskać Osetię i Abchazję?
   Nie widzę sposobu. I jestem zdania, że facet rozsądny, też nie widzi.
   Znaczy, gada żeby gadać, albo w jakim innym celu. Nie po to, by "wyzwalać" Abchazów.
   Skoro tak, nie należy przykładać do tego wagi.
   Zgadzam się z Ewą co do związania z USA. Amerykańskiego ambasadora nie da się kupić ot tak. Może niekoniecznie dla nieskazitelności klasy politycznej USA : ), ale przez spójność i obronę jej interesów na tym poziomie. To trochę tłumaczy bełkot o odzyskaniu Os. i Abch.

   USA gdyby chciały, mogłyby doprowadzić do konfrontacji, w której Gruzja odzyskałaby te tereny. Wojny nuklearnej pomiędzy Rosją i USA nie byłoby, a nic innego nie byłoby w stanie powstrzymać USA. Po prostu USA mają to wszystko gdzieś. Zależy im na tym o tyle, o ile można ugrać na tym w ważniejszych grach. A strategicznie USA będą pozycję Rosji osłabiać, ale nie tak, by ją zgnieść (nawet gdyby się dało). Rosja potrzebna do przyszłej konfrontacji z Chinami. Temat zaistniał na początku ub. dekady, sprawa się przesądziła, jak się wydaje, w jej drugiej połowie. Jak Rosja będzie chciała, oczywiście z jakimiś kosztami, zrobi w Gruzji co zechce.
   Mnie też Iw. do łampoczki. A Stanom do łampoczki Polska.
   Że powiem to tak, kulturalnie. Po 23 napisałbym inaczej smile
   Pozdrowienia
   bul.
   • eva15 Re: Program Iwanischwillego 02.10.12, 20:00
    Na Boga, ludzie.. Facet musiałby być drugim Saaką, gdyby miał zbrojnie napadać na Abch. i Osetię. USA trafiłyby z deszczu pod rynnę taką zmianą władz.

    Zupełnie nie o to chodzi, są inne metody podboju.
    • dystans4 Re: Program Iwanischwillego 02.10.12, 21:30
     Czasem są, czasem nie.
     Wszystko, co może Iw (czy mógł Saka), to pogadać. Nie ma praktycznie żadnych atutów.
     Nawet gdyby Gruzja jakimś cudem stała się drugą Belgią, co jest prawdopodobne tak jak... (brak mi odpowiedniego porównania), to też nie będą chcieli. A przecież nie oni sami będą o sobie decydować. Takie realia.
     A i w składzie większego Sojuza te ludy się do Gruzji nie przyłączą. Nie te czasy, jak sądzę.
     bul.
     • eva15 Re: Program Iwanischwillego 02.10.12, 22:26
      Ty też nie czytasz uważnie. ja nigdzie nie twierdzę, że Iw. odniesie na tym polu sukces. Mało to możliwe. Ale niewątpliwie będzie próbował, jak to mówi "podbić serca" (czytaj: kieszenie) Abchazów i Osetyńców. USA miały zwyczaj uwodzenia bloku wchodniego mirażem dobrobytu american way of live. To może być jakś kopia tego postępowania, ale szanse widzę nikłe, syrenii śpiew Ameryki mocno już wyblakł.
      • igor_uk Ewa,Ty napisala cos bardzo istotnego. 02.10.12, 22:56
       syrenii śpiew Ameryki mocno już wyblakł.

       Wlasnie to jest podstawa mojego rozumowania.Ty to widzisz,ja to widze,to widzi caly Swiat.Gruzini to rowniez widza,dla tego juz nie moga sobie pozwolic zawierzyc swoja przyszlosc wyblaklej Ameryce.
    • eva15 Re: bul. 02.10.12, 20:47
     Tak, tak, byłe miliarder z Kaukau może sobie kupić US-ambasodora i członka Kongresu, wysłannika rządu USA.
     oj, Igor, gdyby to napisał borrcia. dopiero bym sobie na nim pojeździła. Teraz sam widzisz, że szkoda, że go nie ma smile))
     • igor_uk Ewa. 02.10.12, 21:18
      Bylego ambasadora,trudniacego sie od ponad 10 lat na pracach dorywczych.
      Daj Ewa spoko z takimi uwagami.ja rowniez potrafie,jezeli chcesz.
        • dystans4 Re: Ewa. 02.10.12, 23:18
         Igor, nie przesadzaj. Brzeziński jest nomenklaturze na najwyższych pozycjach, kissinger też. To widać choćby po cytowalności. Także w Rosji. Myślisz, że tłumaczyliby i cytowali człowieka bez znaczenia? To wykluczone.

         bul.
         • igor_uk Re: Ewa. 02.10.12, 23:57
          Nie przesadzam. I Kissinger i Brzezinski,to stare ludzi,ktore glindza bez wiekszego sensu.gadajac raz jedno,a raz drugie .Kissinger dogadal sie do tego,ze jego zaczela cytowac iranska prasa.Bo on stwierdzil,ze Izraila za 10 lat nie bedzie. Nikt z litosci do starego czlowieka nie zaczal podwazac jego argumenty.

          A Kornblum to w ogule figura o wiele mniejszego masztabu.Szczytem jego kariery bylo objecie placowki dyplomatycznej w Niemcach.I tak naprawde nie jest dobrze w Swiecie znany.Napewno nie tak dobrze,jak wymienione przez ciebie polityki-emeryci.
          • dystans4 Re: Ewa. 03.10.12, 00:10
           Oczywiście, Kornblum to mniejsza figura.
           Ale czy z Kissingerem, czy Brzezińskim nie liczą się w świecie?
           A w Rosji? Może nie zwracają uwagi?
           Proszę:

           Fursow: Ай да Киссинджер, ай да сукин сын - в корень смотрит!
           www.kp.ru/daily/25929.3/2878607/
           To cytat z kp.ru, ale NIKT NA ŚWIECIE nie powie, że Fursow głupi!

           I dalej. Brzeziński:

           Почему Западу нужна Россия: Удивительное превращение Збигнева Бжезинского

           02.09.12 16:41

           США:

           Оригинал статьи "Warum der Westen Russland braucht: Die erstaunliche Wandlung des Zbigniew Brzezinski"
           War And Peace.
           Cholernie długi artykuł, jak na poświęcony człowiekowi bez znaczenia. Do tego niemiecki, a tłumaczony na rosyjski na Wojna i Mir. I komentarze pod przekładem.
           --
           To tylko 2 przykłady. Można skol'ko ugodno.
           bul.
           • igor_uk Re: Ewa. 03.10.12, 00:33
            Wlasnie,o to mnie i chodzilo,ze glindza raz jedno,a raz drugie;
            Удивительное превращение Збигнева Бжезинского .
            Tylko w taki sposob i moga zwrocic na sebie uwage.

            Liczyc sie z kims ,to znaczy uwzgledniac jego pozycje w swoich dzialaniach.Jak Putin bedzie uwzgledniac pozycje Brzezinskiego w podjeciu swoich decyzje,to wtedy zgodze sie z toba,ze z Brzezinskim w Rosji licza sie .A cytuja i durniow,zeby posmiac sie.
            • dystans4 Re: Ewa. 03.10.12, 13:11
             Wracam do Brzezińskiego. Kto słyszał, żeby tak długi artykuł, b. starannie napisany i równie starannie przetłumaczony (nie znam niemieckiego, ale widzę w jakości języka przekładu - na Wojna i Mir nie zawsze jest z tym wszystko w porządku, co rozumiem, bo sam tłumaczę - ludzie się śpieszą), z przypisami (!), poświęcać osobie bez znaczenia. To byłby precedens.

             W tekście i komentarzach o nim mówi się nie że Brzeziński jak chorągiewka, tylko USA zmieniają działania taktyczne przy zachowaniu tych samych celów, a Brzezińskiego uważa się za jednego z głównych autorów korekty (to samo w cytowanych komentarzach). W kwestii celów (poza nadrzędnym - utrzymaniem potęgi) poszedłbym jeszcze dalej, niż Brzeziński publicznie, ale nie o tym wątek. Niezależnie od sympatii, czy antypatii, w tekście i komentarzach traktuje się Brzezińskiego skrajnie poważnie (wyjątkiem chyba jeden komentarz, nie podjętych przez kolejnych wypowiadających się).

             Niżej kilka framgmentów komentarzy do w/w artykułu na Wojna i Mir:

             Если сильно прижать соответствующее место, голос меняется радикально. Что и произошло с господином Бжезинским. Однако слова о "чудесной перемене взглядов" конечно неуместны.
             ***
             Слова Путина о конце однополярного мира, которые в 2007 году западная элита расценила как невероятную наглость и кощунство, теперь, спустя всего 5 лет, звучат совсем иначе. И звучат они, заметьте, уже не из уст Путина, а (о чудоwink их озвучивает мозг госдепа (и по совместительству клинический русофобwink З.Бжезинский. Есть над чем подумать.
             ***
             Слова Путина о конце однополярного мира, которые в 2007 году западная элита расценила как невероятную наглость и кощунство, теперь, спустя всего 5 лет, звучат совсем иначе. И звучат они, заметьте, уже не из уст Путина, а (о чудоwink их озвучивает мозг госдепа (и по совместительству клинический русофобwink З.Бжезинский. Есть над чем подумать.
             ***
             ЗБ всегда отличался от таких "умов" современности как Фукуяма, Бьюкенен и другие, трезвостью и незамутненностью картины мира.
             Он не спорит с демонами в своей голове, а излагает вполне логическую структуру существующего мира в понимании "Западного Проекта". Даже его русофобство всего лишь доведение простых истин до власть придержащих, опер
             • dystans4 Re: Ewa. 03.10.12, 13:13
              ***
              ЗБ всегда отличался от таких "умов" современности как Фукуяма, Бьюкенен и другие, трезвостью и незамутненностью картины мира.
              Он не спорит с демонами в своей голове, а излагает вполне логическую структуру существующего мира в понимании "Западного Проекта". Даже его русофобство всего лишь доведение простых истин до власть придержащих, оперирующих политическими понятиями и штампами.

              Как стратег- ЗБ очень слаб, хотя предвидеть в 97-г появление Путина-Лаврова (как в свое время Минина-Пожарского, Кутузова-Багратиона, Сталина-Молотоваwink было очень непросто даже нам, русским, испуганным и загнанным в угол ошеломляющим предательством своей геронтократической "элиты".

              Его незнание истории в этом вопросе (как главного специалиста по Россииwink беспримерно но, в целом, характерно для западоидной мысли. Надо отдать должное, он признал свою ошибку и спустился от "стратегического" планирования на уровень тактики. И здесь он очень точен.

              --
              bul.
              • eva15 Re: Ewa. 03.10.12, 16:50
               Artykuł przeczytałam (po niemiecku, w oryginale) jest ciekawy, ale Brzeziński już od ca 2 lat wyraźnie zmienił swoją toczkę zrienia na Rosję. przebijało to w jego różnych wypowiedziach i wywiadach. teraz opracował swoją nową koncepcjęw foremie w książkowej.

               Wbrew temu co sądzi Igor, wpływ Brzezińskiego nadal jest b. duży. Miał on nawet być oficjalnym doradcą Obamy po ostatnich wyborach, ale zarzuty antysemityzmu wysunięte przez starszych i mądrzejszych uczyniły to niemożliwym(niewygodnym politycznie dla Obamy). Nie mniej jestem przekonana, że jest on ważnym Whisperer obecnej władzy i kto wie, czy to nie jego idee stoją za obecnymi posunięciami ws Gruzji. Widać wyraźnie, że USA chcą uspokoić sytuację z Rosją na tym odcinku.
               • dystans4 Re: Ewa. 03.10.12, 17:32
                On od kilku lat zmienia swoje widzenie tematu, i tak dziwi mnie, że aż tak późno się o tym mówi. Przypuszczam, że tak późno mówi publicznie. Tego się tylko domyślam
                bul.
                • igor_uk Przeciez o tym i pisalem. 03.10.12, 17:38
                 Ze te dwaj staryszka,co rusz zmieniaja swoi poglady. Ich znaczenie jest zerowe.
                 Rozumiem,ze wam trudno pogodzic sie z faktem,ze jedyny Polak ,ktory zrobil blyskotliwa kariere w USA (zreszta dosc dawno i to przy prezydencie,ktory uwaza sie za najslabszego w historii USA) ,w tej chwile nie ma wiele do powiedzenia.
                 • eva15 Re: Przeciez o tym i pisalem. 03.10.12, 20:13
                  igor_uk napisał:


                  > Rozumiem,ze wam trudno pogodzic sie z faktem,ze jedyny Polak ,ktory zrobil blys
                  > kotliwa kariere w USA

                  A ilu emigrantów rosyjskich taką karierę w USA zrobiło? Zazdrościsz i dlatego piszezs, że Brzeziński jest bez znaczenia! smile))
                 • dystans4 Re: Przeciez o tym i pisalem. 03.10.12, 21:31
                  Igor, uwierz mi, nawet o tym nie pomyślałem. Wcale.'
                  Co Ty z interpretacjami osobistymi, o jakim naszym zapatrzeniu się w Brzezińskiego. Brzeziński jest politykiem amerykańskim, Polska nie jest strategicznym partnerem USA. Stany sprzedadzą Polskę, jeśli znajdzie się ktoś, kto odpowiednio zapłaci. To nie tylko o Jałcie, to np. o Tarczy. Chodzi o to, że nieważne, czy ta tarcza była coś warta czy nie (moim zdaniem nie, pisałem o tym, ale w tym miejscu to nieważne), ważne że kiedy przychodzi dogadać się z Moskwą i można to zrobić przy złamaniu ustaleń z Polską (Czechami itd.), to się te ustalenia łamie. Jakie by one nie były, tarcza to tylko przykład.

                  A jeśli o Brzezińskim w kontekście Rosji w ogóle, to że dobrze, że zaczynają się pojawiać u niego pomysły niedestrukcyjne. To prawdziwa nowość.

                  Chodzi wyłącznie o temat wątku.
                  Uważasz, że Niemcy poświęcaliby ogromny artykuł dla sprawy i osoby bez znaczenia. To samo o wypowiedzi Fursowa na temat Kissingera
                  bul.
                • eva15 Re: Ewa. 03.10.12, 18:43
                 dystans4 napisał:

                 > Przetłumaczyć Ci to co oni tam napisali, w cytowanych fragmentach komentarzy?
                 > Jest ciekawe...
                 > bul.

                 Jakbyś mógł, z góry dzięki.
   • art.usa Re: Program Iwanischwillego 03.10.12, 19:55
    dystans4 napisał:

    > Gdyby wierzyć w to co wypisują gazety, należałoby przyznać rację Ewie.
    > Ale trzeba by jeszcze wierzyć w deklaracje polityków, w tym przypadku Iw.
    > A coś mi się widzi, że to obłęd. Jak miałby odzyskać Osetię i Abchazję?
    > Nie widzę sposobu. I jestem zdania, że facet rozsądny, też nie widzi.
    > Znaczy, gada żeby gadać, albo w jakim innym celu. Nie po to, by "wyzwalać" Abch
    > azów.

    Myślę że winę za Gruzińskie straty terytorialne, ponosi ostatni .....wili.
    A gdzie Rusy położą łapę tam nigdy nie wyjdą.
    Widzę tu podobną sytuację jak na Cyprze gdzie połowa należy do Turcji,
    a druga połowa jest wolna i należy do UE.
    Tak będzie w przyszłości z Gruzją, może kiedyś dojdzie do zmian politycznych,
    i historia wszystko odmieni.

    W II wojnę pisali Żołnierze Francuscy, czy warto umierać za Gdańsk?
    Czy warto rozbić świat za garstkę ziemi inaczej wierzących,
    którzy jak się mówi wcale niechcą należeć do Gruzji jak mówią.


    > Skoro tak, nie należy przykładać do tego wagi.
    > Zgadzam się z Ewą co do związania z USA. Amerykańskiego ambasadora nie da się k
    > upić ot tak. Może niekoniecznie dla nieskazitelności klasy politycznej USA : ),
    > ale przez spójność i obronę jej interesów na tym poziomie. To trochę tłumaczy
    > bełkot o odzyskaniu Os. i Abch.
    >
    > USA gdyby chciały, mogłyby doprowadzić do konfrontacji, w której Gruzja odzyska
    > łaby te tereny. Wojny nuklearnej pomiędzy Rosją i USA nie byłoby, a nic innego
    > nie byłoby w stanie powstrzymać USA. Po prostu USA mają to wszystko gdzieś. Zal
    > eży im na tym o tyle, o ile można ugrać na tym w ważniejszych grach. A strategi
    > cznie USA będą pozycję Rosji osłabiać, ale nie tak, by ją zgnieść (nawet gdyby
    > się dało). Rosja potrzebna do przyszłej konfrontacji z Chinami. Temat zaistniał
    > na początku ub. dekady, sprawa się przesądziła, jak się wydaje, w jej drugiej
    > połowie. Jak Rosja będzie chciała, oczywiście z jakimiś kosztami, zrobi w Gruzj
    > i co zechce.
    > Mnie też Iw. do łampoczki. A Stanom do łampoczki Polska.
    > Że powiem to tak, kulturalnie. Po 23 napisałbym inaczej smile
    > Pozdrowienia
    > bul.

    Pozdrawiam również
    Artur
  • eva15 Podsumowanie dla Igora 02.10.12, 20:26
   Obiecałam Ci podsumowanie, dlaczego uważam moją hipotezę o tym, że Iw. to człowiek USA za najbardziej prawdopodobną:

   1) Iw. wyskoczył nagle, jak królik z kapelusza i szybko i perfekcyjnie opanował umysły znacznej części elektoratu. To wymaga baaardzo profesjonalnego przygotowania przez wybitnie doświadczonych speców od PR. najlepszych mają Amis. Tam ci spece nie zajmują się niczym innym, jak tylko robieniem ludziom wody z mózgu, doszli w tym do perfekcji.

   2) Iw. spędził ostatnio sporo czasu w USA i udostępniono mu tam łamy najlepszych gazet (WP, NYT) gdzie prezentował swe poglądy i krytykę Saaki. Ilu opozycjonistów gruzińskich dostało tak luksusowe warunki reklamy samego siebie?

   3) Ktoś trzymał przez CAŁY czas kampanii wyborczej opiekuńczą dłoń nad Iw. Jest on jedynym politykiem opozycyjnym, którego Saaka nie ośmielił się ani wypędzić z kraju, ani wsadzić mu głowy do piecyka, ani nawet rozwalić mu tv (jak to zrobił jego poprzednikowi-milairderowi). Przez cały okres kampanii Iw. miał do dyspozycji własną tv (należącą do jego żony).
   Owszem Saaak próbował obciążyć go procesami sądowymi, odebrał mu nawet obywatelstwo. I CO? Iw. ma obywatelstwo z powrotem, a procesy rozpłyneły się w powietrzu... O cud, o cud...

   4) Sztab wyborczy Iw. to praktycznie sztab amerykański. OK, specjalistów można kupić, ale tacy opiekunowie z ramienia rządu USA jak Kornblum nie są do kupienia. To oni kupują polityków w krajach podległych, nie odwrotnie.

   4) Program Iw. jest zdecydowanie proamerykański, niczego właściwie w polityce zagr. nie zmienia, będzie dążył do NATO, chce odzyskać (tym razem pokojowo) stracone tereny - wszystko jak u Saaki (tyle, że bez agresji) . Z jednym ważnym bardzo wyjątkiem - poprawy stosunków z Rosją. Ale to warunek niezbędny do negocjowania przez Gruzję członkowstwa w NATO. Jak pisałam E. Zach. nigdy w życiu nie przyjmie (a Niemcy szczególnie) nowego członka, który wojuje, wykłóca się z Rosją i jej wygraża. Pod tym względem USA trafiły w starej EU na mur i nie zdołały go przebić (mimo pomocy Sikorskiego, który chciał nawet pobić Merkel, ha ha) . Nie udało się - więc Gruzja musi zmienić taktykę.

   5) Gruzja jest na garnuszku USA , Waszyngton utrzymuje jej wojsko i administrację i to się nie zmieni, bo Iw. nie stać na to, by wziąć te koszty na siebie, jego majątek jest na to za mały, by utrzymać całe państwo. Kasy wystarczyłoby mu najwyżej na rok.
   A skoro tak, to to oznacza, że jego rząd będzie opłacany przez USA. A kto płaci tem wymaga.

   Na koniec, Igor: to co piszę powyżej (i wcześniej) to MOJE przemyślenia, prasa dostarcza mi tylko danych, jak np. nazwiska wyslannika rządu USA (czyli Kornbluma). Łączenie różnych faktów w logiczną całość i wyciąganie wniosków to już prywatna robota moich szarych komórek, więc mi nie pleć, że piszę to, co wyczytałam w FAZ. FAZ takich rzeczy nie napisze, nawet gdyby chciał. W mediokracji są granice szczerego, rzetelnego informowania ludu i nawet poważna prasa im podlega.

   • igor_uk Podsumowanie dla Ewy. 02.10.12, 20:51
    na podsatwie opracowania Ewy.
    1. Od dluzszego czau Iwaniszwili (a tak naprawde te,kto za nim stoi),zajmowal sie zjednoczeniem partii opozycyjnych.Traf chcial,ze rozmowy odbywali sie w Rosji i to nie w ambasadzie USA.
    2. Nie ma zadnego znaczenia,wybory odbywali sie w Gruzji,o wypadach zagranicznych Iwaniszwili wyborcy nic nie wiedzieli.A do tego po cholere Amerykanom przekonywac samych siebie.Jak postanowili wymienic Saakaszwilego na Iwaniszwili,to wystarczylo by temu pierwszemu powiedziec,ze koniec- dwie kadencje masz za soba i teraz zasluzyles na zasluzona emeryture. Saakaszwili nie jest kims bardzo waznym,zeby cale Stany kombimowali,jak by go wykiwac.A wlasnie to w Twoim rozumowaniu Ewa i wyczuwa sie.
    3. Naiwne rozumowanie. Wybacz Ewa,ale pisac o tym,ze jak Iwaniszwilego Saaka nie zabil,to znaczy za tym pierwszym stoja Stany,jest nie powaznym.Nie te czasy.
    4.Kornblum nie jest zadnym politykiem od wielu lat.Mieszka w Niemcach i zajmuje sie biznesem.Stad jego znajomosc z Iwaniszwili.Ewa,czy wiesz na czym robi kase Kornblum ?
    5. Wiecej mitow,niz prawdy.Ta pomoc nie jest az tak znaczaca,wbrew pozoram. W ostatnich latach wiecej Gruzja dostala od Niemcow,niz od Stanow.A jak nawet jest tak,jak piszesz,to po cholere Stanam wymieniac kupione przez siebie elity na nowe?Na to pytanie tak i nie moge dostac od ciebie odpowiedzi.

    I na koniec Ewa(he,he).Przemyslenia Twoi bazuja sie na dwoch nogach.Jedna-to wiara w to,ze nic na Swiecie bez udzialu Stanow nie moze odbyc sie.A druga -Stany uwielbiaja robic zmiany ,dla samych zmian,nie zostanowiajac sie nad tym,co dalej bedzie.
    • eva15 Re: Podsumowanie dla Ewy. 02.10.12, 21:49
     Nie dogadamy się, Igor.. Pisałam kilkkaroć wyraźnie, czemu USA robią zmianę. Na koniec pytasz, czemu Stany robią zmianę.
     Kręcimy się w kółko. Ja napisałam, co miałam do powiedzenia i na tym kończę. Jak będzie - zobaczymy.
     • igor_uk Re: Podsumowanie dla Ewy. 02.10.12, 21:56
      Bo twoje tlumaczenie nie przemawia do mnie.Bo Ty skupila sie na osobie Saakaszwilego,a ja widze sprawe o wiele szerzej. Zmiana dotyczy calosci. Na to Stany nie oga sobie pozwolic,zbyt duze ryzyko. Moze Ty zapominasz o tym,ale Stany dobrze wiedza,ze tuz obok stacjonuje 58 Armia,a Wowa nosi sie z zamiarem odbudowac ZSRR.
    • zlotamajka Re: Podsumowanie dla Ewy. 02.10.12, 21:54
     Jestem sklonna bardziej zgodzic sie z Ewa. Saaka stal sie dla imperium niewygodny wiec zaden problem go zmienic dla powodow ktore podala Ewa. A Stany zawsze finansuja tak rzad jak i opozycje. Wiec zaden problem.
     No i fakt ze pa podnica sie "uczciwym wyborami" i "demokracja" Gruzinska swiadczy o swoim. Co jak co ale komu pupe lizac to pa wie.
     • igor_uk Majka. 02.10.12, 22:02
      I Ty rowniez o Saakie.
      A przeciez nie tylko o niego chodzi.Cala ekipa Saakaszwilego bedzie odsunieta od koryta,przyjda nowe,nieznane,glodne i zli.A stare od koryta zbyt chetnie nie beda chcieli odejsc.To zbyt ryzykowna gra dla Stanow.Czas Saakaszwilego skonczyl sie,jedyna szansa dla niego bylo,to wskoczyc na urzad premiera,ktory on dla siebie i szykowal.A bez zgody Stanow on nie mogl tego zrobic.Czyli co? Stany go wykiwali? A czy musieli tak wysilac sie? Ja w to nie wierze.Nie widze zadnego sensu w podobnych dzialaniach Ameryki.
      • zlotamajka Re: Majka. 02.10.12, 22:09
       Igor, pod Saaka rozumiem tez jego ekipe. Byli zbyt szaleni i nieprzewidywalni. A zmiana jednego wasala dla drugiego to dla Stanow to zaden wysilek.
       • igor_uk Re: Majka. 02.10.12, 23:10
        majka,nie znasz realia Gruzji.Ta ekipa Saaki,to wszysci,kto w jaki kolwiek sposob maja wladze.zaczynajac od komendanta posterunku policji w zapomnianej przez boga i ludzi wsi wysoko w gorach,a konczac na calym rzadzie. Wlasnie w taki sposob postapil Saaka,wymieniwszy wszystkich.Zrobil to pod haslem walki z korupcja.Nowi beda robic to samo,poniewaz glosza hasla,ze za Saake w Gruzji poszerzyla sie korupcja.