Dodaj do ulubionych

Pożegnanie pewnego "patryoty"

20.11.12, 19:19
Generalnie mam awersję do cenzury i jej działań.
Lecz niestety bywają sytuacje, w których trza się poważnie zastanowić - co robić z takim fantem, z jakim ostatnio się zetknęliśmy?
Otóż ostatnio jeden z forumowiczy dość uporczywie negował na tym forum odpowiedzialność stalinowskiego reżymu za Zbrodnię Katyńską.
Osobiście odnoszę wrażenie, że takimi wypowiedziami przekroczył granicę przyzwoitości.
Tak się składa, że to forum jest poświęcone "ruskiej" tematyce i na dodatek jest "prywatnym".
Tak wiec nic innego nie pozostało jak się pożegnać z tym "patyotą", innymi słowy zbanować.
Obserwuj wątek
    • irondome Re: Pożegnanie pewnego "patryoty" 20.11.12, 20:16
      Nie dalisce sie mu wypowiedziec do konca, on mial w niedlugim czasie napisac ze to byl rzydowski rezym pod przewodnictwem Stalina. Stalin nie robil egzekucji ani nawet nie tworzyl nomenklatury-robili to syjonistyczni Rzydzi jak tez i byli oni egzekutorami. Apeluje wiec o przywrocenie jk do mozliwosci pisania i danie mu szansy napisania prawdy do konca.
          • igor-z-uk Re: Za dobrze myslisz o nim,vigil. 20.11.12, 21:03
            Jak widzisz,vigil.On nadal pisze i pluje sie.
            Co do prawddy.
            Tak prawda obroni sie.Ale jego zadanim nie jest klamac,a tylko obrzucac gownem Rosje.A gowno ma to do siebie,ze nawet jak jego zmyjesz,to smrod pozostaje sie.I tu nie chodzi o cenzure,a tylko o walke ze smrodem.
            osobiscie uwazam,ze on jest pochodzenia zydowskiego i jego cela jest sklocenia nas,Polakow i Rosjan.

p.s. Tu jeden gosc wklejal jego zdjecie.Morda paskudna i jak by z podrecznika dla SS-manow"Jak rozpoznac Zyda".
            • irondome Re: Za dobrze myslisz o nim,vigil. 20.11.12, 21:23
              igor-z-uk napisał(a):

> Jak widzisz,vigil.On nadal pisze i pluje sie.
              > Co do prawddy.
              > Tak prawda obroni sie.
              --I to jest prawda najprawdziwsza. Wszelkie ingerowanie w poglady innych zaciera lub opoznia dotarcie do prawdy. Na falszu nikt niczego dobrego nie zbudowal i nie zbuduje.

Ale jego zadanim nie jest klamac,a tylko obrzucac gownem
              > Rosje.
              ---W USA sad najwyzszy uznal ze jest dopuszczalne wyrazic krytyke panstwa srajac, szczajac i palac flage tego panstwa. Czyzby Rosja sie bala czegos lub ty sie boisz?

A gowno ma to do siebie,ze nawet jak jego zmyjesz,to smrod pozostaje sie.
              --Zgadza sie co do gowna, ale Rosja to nie gowno, tu jest wiekszosc madrych a jk gluptaskow.

> I tu nie chodzi o cenzure,a tylko o walke ze smrodem.
              ---jeszcze raz, od srodu jeszcze nikt nie umarl a najgorsze to smrody ktorych nie czujesz i nie widzisz tych co ten bezwonny smrod roznosza.

> osobiscie uwazam,ze on jest pochodzenia zydowskiego i jego cela jest sklocenia
              > nas,Polakow i Rosjan.
              ---Tez tak mysle, ale moze byc rownie szabes gojem zio.naziolem jak vice prezydent USA.
              >
              > p.s. Tu jeden gosc wklejal jego zdjecie.Morda paskudna i jak by z podrecznika
              > dla SS-manow"Jak rozpoznac Zyda".
              ---To tani chwyt i obliczony na prowokacje. Ja osobiscie 'wyglad' oceniam po gebie i jezyku a jak ktos wyglada jak marabut to nie znaczy ze ma zle intencje. Sa rzydzi i Zydzi oraz zio.naziole. Trzeba rozroznic i to bardzo rozroznic.
                • irondome Re: Za dobrze myslisz o nim,vigil. 20.11.12, 21:49
                  Idealista- ma miejsce na rezygnacje z pewnych pryncypiow o ile to potrzebne aby sie dogadac.
                  Tak, Igor Zydzi nie kreca swiatem ale kreca syjonisci a ci nie sa Zydami lecz Rzydami. Kumasz roznice?
                  Polecam ksiazke Douglasa Reeda "Controversy of Zion"
                  Jak ja przeczytasz daj znac.
                • irondome Re: Za dobrze myslisz o nim,vigil. 20.11.12, 22:06
                  Czy odpowiedzia na gloszenie pogladow ma byc inny poglad czy tez wiezienie?
                  Pamietac trzeba ze Hitler by nie mial czasu napisac swego dziela gdyby nie byl w wiezieniu.
                  Jedno jeszcze trzeba zauwazyc, kiedys to byly wiezienia, pozwalaly nawet na wlasne poglady.
                    • walter622 "Do roboty" 20.11.12, 22:47
                      Założyłem wątek, który jak widzę po przebiegu dyskusji wymaga z mojej strony reakcji.
                      Jak zaznaczyłem na wstępie jestem przeciwnikiem cenzury. Natomiast pojawia się problem - co robić w sytuacji gdy ewidentnie w sposób cyniczny nadużywa się prawa wolności wypowiedzi.
                      Dla mnie wolność zawsze wiązała się z świadomością samoograniczeń.
                      Z wypowiedzi, dotyczących Zbrodni Katyńskiej, jak widzę niektórzy forumowicze takich samoograniczeń nie mają.
                      • irondome Re: "Do roboty" 20.11.12, 22:55
                        Walter, nie znizaj sie do procedury/nomenklatut=ry bo jej dosc na fs. To forum prywatne i na takim ponoc mamy miec troche wiecej wolnosci slowa. Wolnosc slowa to znaczy tez i wolnosc do klamstwa. Prawda sie obroni na nia nie trzeba specjalnego przepisu. Po to tu jestes aby gamoniowi rzucic w twarz fakty, konkrety i dokumenty i tym go wykonczysz. Ci co szukaja prawdy zawsze ja znajda, ci co szukaja zaklamania napotkaja na sprzeciw i tak to forum traktuj.
                        Igor powiedzial ze nie toleruje personalnych obelg i wycieczek I to moze wszystko co tu mozna nie tolerowac. Daj ludzim prawo do osmieszania sie. Na tym polega wolnosc aby glupi mogl swa glupote pokazac.
                        • walter622 Re: "Do roboty" 20.11.12, 23:10
                          irondome napisał:
                          > Igor powiedzial ze nie toleruje personalnych obelg i wycieczek I to moze wszystko co
                          > tu mozna nie tolerowac.

Chwała mu za to i chyba również nam samym, że zdołaliśmy się ustrzec od tej plagi, która dopadła Forum Świat, gdzie dyskusję merytoryczną zastąpiły niekończące się serie, jak z kałasza, inwektyw i zniewag.

> Na tym polega wolnosc aby glupi mogl swa głupotę pokazać.

Obawiam się, że w konkretnym przypadku nie mieliśmy do czynienia z głupotą, tylko czymś znacznie gorszym. Lecz na tym polega problem, że prawdę mówiąc nie wiem jak w takich przypadkach reagować. W normalnej dyskusji przypuszczam, że bym przywalił faciowi,
                          tak by spadł z krzesła.
                          • eva15 Re: "Do roboty" 20.11.12, 23:27
                            No właśnie! I tu też masz szansę mu przywalić. Tyle, że pięść zastępują fakty, argumenty, albo, co też skuteczne, wyśmianie i olanie.
                            W mordę za świństwa można walić na różne sposoby.
                      • eva15 Re: "Do roboty" 20.11.12, 23:19
                        walter622 napisał:

> Dla mnie wolność zawsze wiązała się z świadomością samoograniczeń.

Tak powinno być, ale na to stać tylko umysły piękne, w znaczeniu - mądre, dojrzałe, odpowiedzialne. A to z zasady jest mniejszość.

> Z wypowiedzi, dotyczących Zbrodni Katyńskiej, jak widzę niektórzy forumowicze takich samoograniczeń nie mają.

Nie mają. No i co z tym robić? Reagować jak na "kłamstwo holokaustu", czyli zabraniać? Ustawić się w szeregiu tych, którzy zabraniają, nie dopuszczają do żadnej rzeczowej dyskusji? Można i czasem człowieka czytającego stek bzdur aż świerzbi, by tak zrobić.
                        Ale nie zapominaj, że wtedy budzi siępodejrzenie, iż strona zabraniająca nie jest tak do końca pewna jakości swych argumentów.
                            • igor_uk I o to chodzi,Ewo. 20.11.12, 23:47
                              Ze im bardziej bedziesz jemu ,jako "rosyjskiemu patryocie",udowodniac,ze on klamie,tym bardziej bedziemy pograzac Rosje w oczach innych.Wlasnie na tym polega jego gra.
                              • walter622 Re: I o to chodzi,Ewo. 20.11.12, 23:54
                                igor_uk napisał:

> Ze im bardziej będziesz jemu ,jako "rosyjskiemu patryocie"

Gwoli uzupełnienia. Facio do niedawna twierdził, że jest Białorusinem, następnie twierdził, że jest Polakiem (monosylabicznym) , no a ostatnio "rosyjskim patryotą". Na dodatek do niedawna był eserem, no a teraz go poniosło w szeregi AWN. Najwyraźniej faciem miota w jakiejś koszmarnej gorączce.
                        • walter622 Re: "Do roboty" 20.11.12, 23:48
                          eva15 napisała:
                          > nie dopuszczają do żadnej rzeczowej dyskusji?
                          Jeżeli by, w omawianym przypadku, to była rzeczowa dyskusja, ty by uszło.
                          Pisujemy na forum od dość dawna i wesz, że z konsekwencją walca drogowego z niejedną głupotą się rozprawiałem na forum. Lecz chyba są tematy, które nie powinny być przedmiotem takich harców.
                          Powracając do Miednoje. Facio wykopał w necie informację, że w Miednoje przez dwa dni były niemieckie zagony pancerne. Czy w czymś to zmienia stan rzeczy - zajęli, po dwóch dniach walk ich z Miednoje wyparli czerwonoarmiści . No i idąc tokiem rozumowania tego orła okazuje się, że zamiast podwozić na linię frontu paliwo i amunicję, Niemcy tam przywieźli 6 tyś. polskich jeńców. Następnie poprosili czerwonoarmistów o intermission by tych jeńców rozstrzelać i zakopać akurat w tym miejscu. Jakim ? Ośrodku wypoczynkowym NKWD.

By było ciekawiej to wkleił kolejną informację , wykopaną w necie, w oparciu o którą doszedł do wniosku, że w ogóle tam nie było, żadnych Polaków. Zaczynam się gubić - to kogo tam Niemcy przywieźli ?
                          Przecież to jakaś kompletna groteska. I jak z czymś takim poważnie "rzeczowo dyskutować" ???

• eva15 Walter, olaaaać! 21.11.12, 01:04
                            Zapominasz o jednym - on bardzo kulawo zna polski, nie wdaje się w długie dyskusje, bo nie jest w stanie argumentować. Jeśli napisze w odpowiedzi coś po polsku, to z reguły po jakimś czasie, gdy ktoś mu pomoże. Jeśli odpowiada szybko, to z bardzo wieloma błędami, więc stara się takich sytuacji unikać.
                            Jego głównym zajęciem jest wklejanie linków po rosyjsku. I teraz zauważ jedno - ilu ludzi to przeczyta???

Mało kto czyta tak szybko po rosyjsku jak Ty, Lubat i może jeszcze kilku innych .
                            Reszta to 2 grupy:
                            1. albo tacy, co NIC lub prawie nic nie kumają
                            2. albo tacy jak ja, kumają, ale potrzebują więcej czasu, by przeczytać.

Nie wierz, w to, że bystrzaki te linki czytają. Ja, "dukając" (cytat z borrci) o niebo lepiej niż bystrzaki (co w sumie niestety żaden sukcessmile) z braku czasu czytam tylko wyrywkowo i tylko to, co polecają mi osoby godne w moich oczach zaufania.

Tak więc możesz spokojnie wyjść z założenia, że jego linki nie trafiają do celu.

• walter622 olaaaać! 21.11.12, 12:39
                              eva15 napisała:

> Zapominasz o jednym - on bardzo kulawo zna polski,
                              Na Polaka, który rzekomo zakończył lubelski uniwersytet to on nie wygląda.
                              Również na Rosjanina się nie łapie.
                              Z niego taki "Rosjanin" jak jego rodak niejaki potkin wink))))))

Lecz niestety jego wypowiedzi nie można ignorować i pozostawiać bez zdecydowanej reakcji.
                              Trzeba wskazywać, że jest to typowa robota zwykłego cynicznego prowokatora.
                          • jk2007 Nie osmieszaj sie! 21.11.12, 07:42
                            walter622 napisał:
                            > 6 tyś. polskich jeńców.

Skąd wzięła się ta mityczna liczba 6 tyś. polskich jeńców? Najpierw byla liczba 243 (1991r.), pózdniej 2115 (1995r.), teraz aż 6000!
                            forum.tvercity.ru/index.php?/topic/84300-%d0%b1%d0%b5%d0%b4%d0%bd%d1%8b%d0%b5-%d0%b9%d0%be%d1%80%d0%b8%d0%ba%d0%b8-%d0%b2-%d0%bc%d0%b5%d0%b4%d0%bd%d0%be%d0%bc/
                            Może podasz jakies wiarygodne zródło? Tylko prosze nie faszystowski "Memoriał"
                    • igor-z-uk Ewa,a co jest cenzura? 20.11.12, 22:54
                      Wywalanie ewidentnych chamstw,sluzacych tylko jednemu,zeby forum obrucil sie w smietnik,to jest cenzura,czy tylko samoobrona?
                      Zauwaz,Ewa,robie wszystko publicznie.Uprzedzam,radze sie,pytam o wasze zdanie.Co to ma do Orwella? Chcecie,zeby tu nie bylo zadnych dyskusje,a tylko wylewanie pomyj ,to przeciez mnie to pasuje.Ja w takich pyskowkach czuje sie najlepej ze wszystkich,poniewaz dla mnie to tylko zabawa,a dla was wszystkiich,to jakas misja.
                      krotko mowiac.Pies sral poprawnosc polityczna.
                      od dzis na tym forum,do czasu dopoki go nie zamkna,nie obowiazuja zadne reguly.
                      Czuje sie zwolniony z obowiazku nie tylko dbac o forum,a i o powstrzymywanie sie w wypowiedziach.A chyba pamjetasz,jak ja to lubilem,dzieki temu pisze czesciej przez bramke(jak wlasnie i w tej chwile),niz ze swojego IPadresa,a i nickow zmienilem wiele.
                      • irondome Re: Ewa,a co jest cenzura? 20.11.12, 23:07
                        "krotko mowiac.Pies sral poprawnosc polityczna."

Tak, bo inaczej bedziesz posadzony o kolaboracje z michnikoidalnym politycznie popapranym rzydostwem.
                        Albo prawda albo poprawnosc i to i to na "P" Wybierac nie trzeba bo wybor jest latwy jak jest wybor.
                        • igor-z-uk vigil. 20.11.12, 23:23
                          Tu nie bylo zadnej poprawnosci politycznej.Zydek1 obrzucal blotem kazdego forumowicza.Ja,zeby innych bronic,nie raz celowo "wyzywal jego ogien na siebie".Wtedy tu leciali slowka,o wspomnienie ktorych po dzien dzisiejszy lza mnie z oku leci. I do pewnego momentu byl tu dla mnie raj,ale dostalem maila,w ktorym mnie uprzedzili,ze za forum ponosi odpowiedzialnosc zalozyciel,i ze administracja ma prawo zamknac forum bez podania przyczyn,bez mozliwosci otwarcia ponownie.
                          Wtedy odrazu podzielilem sie ta radosna wiadomoscia ze wszystkimi innymi forumowiczami.
                          Mnie,vigil,nie potrzebna poprawnosc polityczna,jestem Rosjaninem i mnie to jest obce,mnie chodzi o forum,na ktorym mozno wzglednie swobodnie pogadac .
                          • eva15 Re: vigil. 20.11.12, 23:31
                            To jest rzeczywiście argument. Ale z drugiej strony, jak już pisałam, wg mnie istnienie Twojego forum jest nie tyle zagrożone przez prowokacje jk2007 (który ma niezłą kryszę) , co przez wpisy zupełnie innych osób.
                            Zauważ, co dzieje się na FS - jakie, czyje wpisy są tam likwidowane.
                      • eva15 Igor, wiem, że masz niełatwo 20.11.12, 23:10
                        Z "Farmą Zwierząt" (po polsku prawidłowo to bodaj "Folwark Zwierzęcy") ma to tyle wspólnego, że i tam nic nie zostało z głoszonych wcześniej haseł wolności równości. Zwierzęta z książki po zdobyciu wolności stworzyły te same struktury od których uciekły, tylko obsada na górze się zmieniła.
                        Alegoria tej książki (powstałej jako krytyka ZSRR) jest uniwesalna, dotyczy także wg mnie przemian po 1989 r. w Polsce.

Igor, wiem, że masz niełatwo i że najłatwiej to jest z boku krytykować. To Ty masz odpowiedzialność za swoje forum, a nie krytycy.

Sama nie wiem, co jest dobrym rozwiązaniem... Może należy wycinać chamskie, obraźliwe wpisy nacelowane na poniżanie ludzi ze wględu na pochodzenie, religię, płeć, rasę etc. z takimi wpisami polemizować się nie da. Ale może jednak nie usuwać wpisów kłamliwych, przekręcających prawdę, czy fakty historyczne. Takiekłamstwa można albo wyśmiać, prostować, albo omijać/olewać - ostracyzm to też niezła broń.

• igor-z-uk Nie ,Ewo. 20.11.12, 23:27
                              Mnie nie chodzi o klamstwo katynskie,w tym wy sami z nim dacie rady .Mnie chodzi o to,ze on w taki sposob ,piszac jako "rosyjski patriota", ma za cel oczerniac Rosje w oczach Polakow,ktory zagladaja tu. I kazde wasze prostowanie jego slow,bedzie tylko utwierdzac innych w tym,ze ruskie caly czas klamia odnosnie tej zbrodni.Jak mozno z tym polemizowac?
                              • eva15 Igor, to dość proste 20.11.12, 23:38
                                Bardzo prosto można go zalatwić.
                                Wystarczy przywołać jego posty (mam nadzieję, że są jeszcze dostępne) w których pisze, że jest Polakiem, że studiował w Lublinie (pamiętam , jak go z tym wyśmiałam), później przywołać te posty, gdzie pisze, że jest Białorusinem, a na koniec te gdzie pisze, że jest Rosjaninem.

To wystarczy, nie jest potrzebny ZADEN dodatkowy komentarz.
                                  • eva15 Re: Igor, to dość proste 20.11.12, 23:58
                                    Igor, nie bądź taki skromny. Jesteś jedną z bardziej znanych postaci na forum, za agenta uważa Cię tylko kilku bystrzaków. Twoje forum bije na łeb forum francowatego, tam nawet pies z kulawą nogą nie włazi, mimo, że to "prawdziwy Polak".

Zresztą cytaty mówią same za siebie, nie Ty napisałeś te teksty, tylko jk2007. Każdy może to sprawdzić.
                                    • irondome Re: Igor, to dość proste 21.11.12, 00:06
                                      tam nawet pies z kulawą nogą nie włazi, mimo, że to "prawdziwy Polak"

hehehehe, albo forum pf, on nawet kazal sie prosic o to aby pisac, nawet nie wiem ile on ma. Pewnie sobie ubzdural ze sie bedziemy pchac dzwiami, oknami i kominami i zalozyl forum
                                      z bramka. Pewnie zaraz tam zapukam, zobacze czy mi otworzy.
                              • irondome Re: Nie ,Ewo. 20.11.12, 23:41
                                Igor, nie boj bidy, damy sobie z nim rade. Wierz mi.
                                To chwalebne tez z twojej strony ze wziales sobie do serca przyjazn polsko-rosyjska, mam nadzieje milosc. My ten sam narod sklocony lub sklucany nie na wlasne zyczenie jak wiesz.
                                Mam czelnosc tu wpisac ze na rzyczenie rzydostwa inich udowodnia ze nie mam racji.
                                • eva15 Litości, miłośniku Rosji 20.11.12, 23:54
                                  irondome napisał:

> Igor, nie boj bidy, damy sobie z nim rade. Wierz mi.
                                  > To chwalebne tez z twojej strony ze wziales sobie do serca przyjazn polsko-rosy
                                  > jska, mam nadzieje milosc. My ten sam narod sklocony lub sklucany nie na wlasne
                                  > zyczenie jak wiesz.
                                  > Mam czelnosc tu wpisac ze na rzyczenie rzydostwa inich udowodnia ze nie mam racji.

Jak już deklarujesz miłość, to powinienieś zadbać o Igora, niech on się uczy polskiego od najlepszychsmile

skłócany, nie skłucany
                                  życzenie, nie rzyczenie

Rzydów i żydów nie poprawiam, bo wiem, że masz swoje rózróżnienia między jednym a drugim.

Co do reszty się zgadzamsmile
                                  • irondome Re: Litości, miłośniku Rosji 20.11.12, 23:57
                                    zobaczylem swoje byki ale juz bylo za pozno. Ja nie pisze gramatycznie poprawnie i od tego mam nadzieje nikt nie umarl, choc mi wstyd i sie czerwienie w tej chwili.
                                    Wiele ich popelniam z szybkosci, bylem kiedys troche lepszy.
                                    • eva15 Re: Litości, miłośniku Rosji 21.11.12, 00:03
                                      Nic nie szkodzi i mnie zdarzają się czasem błędy (ale bardzo rzadkosmile)
                                      Ja tylko dlatego poprawiam, by Igor (Romrus etc.) mógł się prawidłowego polskiego uczyć. Szanuję jego (ich) determinację pisania w naszym języku i uważam, że należy ją wspierać samemu szanując reguły tego języka.
                                      • irondome Re: Litości, miłośniku Rosji 21.11.12, 00:20
                                        Zgadzam sie tez ich podziwiam w tym wzgledzie i zapraszam na dobre wino lub cytrynowke przy watrze i przy stole z powylamywanymi nogami. Mieszkam na pustyni gdzie jest 2 mile do wody i dwie stopy do piekla ale jak wiesz nie ma wody, wody na pustyni(tylko pod pustynia)czasem leje i to leje z cebraw moment jest powodz ale zaraz w ciagu doslownie minut jest susza i znowu szosa sucha.
                                        • eva15 To Rosjanie wychodzą nam na przeciw... 21.11.12, 00:36
                                          Noo, Polak potrafi! napisałeś bezbłędnie i to nawet i z literackimi odniesieniami! smile

Ale, wiesz, tak przy tej okazji mi przyszło do głowy, że to Rosjanie wychodzą nam na przeciw, a nie odwrotnie. Nie znam żadnego rosyjskiego forum na którym Polacy pisaliby z takim zacięciem po rosyjsku przez tyle lat, jak Igor i spółka po polsku na polskim forum. Owszem są pojedyncze wpisy na forach tłumaczących polskie teksty na rosyjski (tu chwała za te wpisy jednemu z naszych forumowych kolegów) ale to chyba już wszystko...
                                          • irondome Re: To Rosjanie wychodzą nam na przeciw... 21.11.12, 01:19
                                            To moze i prawda a moze i nie. Wiem ze jest wielu Polakow zonatych z rosjankami i to oni moga gdzies wychodzic tez na przeciw, my ich nie znamy. Sa blogi gdzie moga byc polacy rosyjskojezycznie sa tez i fora rozne, Niewiem jak Igor znalazl te najlepsza gazety rzydowska dla Polakow, moze by sie tym pochwalil.
                                            Ja mialem znajomego ktory poszedl na studia do St. Petersburgu (Sztuki Piekne) wiem ze zna rosyjski perfekt,mial dobre tam czasy, moze gdzies pisze, moze cos dziala z Rosjanami. Ja kiedys znalem dosc dobrze ale organ nie uzywany zanika i jezyk tez. Wiesz jak to bylo my w ramach przyjazni z narodem rosyjskim uczylismy sie przymusowo tego jezyka z oporami a szkoda, tak poetyckiego jezyka jak rosyjski nie ma drugiego na swiecie.
                        • misterpee Re: nie ma sie czym przejmowac 21.11.12, 03:11
                          jest wiele zrodel informacji, jezeli Salon postanowi zablokowac Forum to jest jeszcze PressTV, RT.com , WRH, WDM, Global Research, Gajowy, SMichalkiewicz, Christusrex.net, i setki innych zrodel, gdzie nie ma dyskusji z Felusiami i PA,

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka