Dodaj do ulubionych

Elka-paserka

09.01.19, 12:18

https://pbs.twimg.com/media/DvVl6xyWkAIN3ev.jpg
Obserwuj wątek
  • rosjaiswiat1 Moze warto dodac pare slow wyjasnienia 09.01.19, 12:35
   otoz, przed swietami tradycyjnie krolowa Wielkiej Brytanii Elzbieta pod numerem drugim, tradycyjnie zlozyla zyczenia swoim poddanym z okazji swieta. I wszystko byloby nic, gdyby nie to, ze na lewo od staruszki nie bylo widac zlotego fortepiano, ktory przed tym nalezal do irackiego narodu, poniewaz znajdowal sie w palacu Saddama Husseina. Oczywiscie ten fakt nie zostal niezauwazony, i zeby nie zadawalo sie wiele pytan, dlaczego to, co nalezy sie do innych, jest w posiadaniu staruszki, ktora przy okazji jest krolewna, szybciutko zostala wymyslona bajka, ze w ten sposob ten bardzo cenny przedmiot zostal uratowany:
   "Her majesty’s gold piano was rescued from Sadam Hussain’s palace during the Gulf war. BBC - NEWS" (Zloty fortepian Jej krolewskiej Mosci został uratowany z palacu Saddama Husseina podczas wojny w zatoce perskiej. BBC NEWS).
   twitter.com/JackieBhird/status/1077879751103123456
   Byc moze temat nie jest zbyt wazny, ale jest bardzo chcarakterystyczny, zwlaszcza w kontekscie naszych dyskusje odnosnie tego, dlaczego zachod jest tak bogaty. Ja caly czas twierdze, ze bardzo istotnym czynnikiem, ktory wplynal na zamoznosc zachodniego spoleczenstwa, jest zwykla grabieza. I zoty fortepian z palacu Husseina, w palacu Jej krolewskiej Mosci pokazuje, ze grabiez podbitych panstw nie jest czyms, co bylo dawno temu. Zachod nadal okrada swiat przy kazdej okazji.
   • eva15 To przecież brytyjska tradycja 09.01.19, 12:49
    Niedawno o tym pisałam, że bogactwo GB (Francji) opiera się w znacznym stopniu na kolonialnej grabieży. Wcześniej kolonie były oficjalną "własnością" grabieżców, teraz są nieoficjalną, ale to bodaj jedyna różnica.

    Przy okazji - czytałam jakiś czas temu, ile cennych kosztowności z carskiego dworu wylądowało po rewolucji 1917 r. na dworze angielskim. W głowie się nie mieści, ile tego było i jak sprytnie podczas zawieruchy rewolucyjnej brytyjscy dyplomaci i szpiedzy pracujący w carskiej Rosji grabili, co tylko się dało. Złośliwi Niemcy zrobili kiedyś film o tym smile.

    Pewno i wtedy dwór brytyjski był dumny, że uratował te drogocenne skarby (przed łapami komunistów).
    • eva15 To przecież nie tylko brytyjska tradycja 09.01.19, 12:54
     Prawdę jednak mówiąc to i rosyjskie muzea spustoszałyby solidnie, gdyby zabrać i zagrabione w czasie wojen i podbojów skarby.
     Kradli zawsze wszyscy zwycięzcy w danym czasie: Anglicy, Francuzi, Niemcy, Rosjanie etc etc.
     Ale to Anglikom udało się najwęcej nakraść, bo ich władza była najdłuższa no i na ogromnych połacia kuli ziemskiej. Teraz pewnie pałeczkę pierszeństwa przejęli Amerykanie, Anglicy są co najwyżej na 2. miejscu.
     • rosjaiswiat1 Re: To przecież nie tylko brytyjska tradycja 09.01.19, 13:09
      eva15 napisała:

      > Prawdę jednak mówiąc to i rosyjskie muzea spustoszałyby solidnie, gdyby zabrać
      > i zagrabione w czasie wojen i podbojów skarby.

      A co Rosja ukradla? Jesli cos zabrala z muzeumow niemickich, w trakcie II WS, to tylko w ramach rekompensaty. I tak straty, ktore poniesli muzea radzieckie, nie zostali zrekompensowane. A zdecydowana wiekszosc muzealnych eksponatow, znajdujacych sie w rosyjskich muzeach, zostali w swoim czasie nabyte droga kupna przez carow, lub bogatych Rosjan. I najwyzej mozna mowic o tym, ze wladza radziecka okradla carska rodzine i innych bogatych Rosjan.
      • eva15 Re: To przecież nie tylko brytyjska tradycja 09.01.19, 13:53
       Ha, ha, no oczywiście, że ZSRR NIC nie kradł, tylko brał rekompensatę. Nawet polskie dzieła sztuki były "rekompensatą", pewnie to Polska napadła na ZSRR w 1941 r. Ty masz radzieckie poczucie humoru.

       Skąd dzieła sztuki znalazły się w Rosji? „Były grabione przez Armię Czerwoną zarówno podczas jej przemarszu przez terytorium Polski, jak i »wtórnie« na terenie Niemiec. Oznacza to, że obiekty wywiezione w czasie wojny przez Niemców w głąb Rzeszy zostały następnie przejęte przez wojska radzieckie i odesłane do Moskwy. Do tej pory do polskich zbiorów publicznych udało się odzyskać z Rosji tylko jedno dzieło sztuki: obraz Pompeo Batoniego »Apollo i dwie muzy«, co miało miejsce w latach 90. XX w. Potem z uwagi na uwarunkowania polityczne, pomimo składania przez stronę polską kolejnych roszczeń, żadne dzieło nie zostało nam już zwrócone" – opisują nam urzędnicy resortu kultury, którzy zajmują się odzyskiwaniem zabytków.

       www.rp.pl/Historia/303169835-Rosja-wciaz-ma-w-muzeach-dziela-sztuki-zrabowane-w-Polsce-przez-Armie-Czerwona.html
       niezalezna.pl/92870-kreml-nie-chce-oddac-skradzionych-polskich-dziel-rosja-od-lat-lekcewazy-nasze-wnioski

       Polskie dzieła sztuki rabowały tzw. trofiejnyje brygady, czyli podążające za Armią Czerwoną grupy łupieżców w mundurach. Wśród nich byli nawet historycy sztuki. Oceniali, co warto wywieźć do Rosji. Wiele polskich dzieł trafiło w rosyjskie ręce wprost od Niemców, którzy wcześniej zapamiętale łupili polskie muzea i prywatne kolekcje.

       Rosjanie twierdzą, że okraść złodzieja to nie grzech. W 2008 r. rosyjski parlament uznał, że nie ma mowy o zwrocie zrabowanych Niemcom dzieł sztuki. Należą się Rosji jako rekompensata za straty wojenne. A minister kultury Władimir Mediński powiedział, że większość tych zabytków nie należy się Polsce, bo zostały zrabowane przez czerwonoarmistów w Gdańsku. A Gdańsk przed wojną nie należał do Polski. Takie tłumaczenia Rosjan są tym dziwniejsze, że już w 1956 r. Moskwa oddała nam dużą partię cennych dzieł. Wtedy na fali odwilży z leningradzkiego Ermitażu wrócił XV-wieczny tryptyk zrabowany w Gdańsku, „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga.


       www.newsweek.pl/swiat/polskie-dziela-sztuki-zagrabione-przez-armie-czerwona-newsweek/lnsvknh
       • rosjaiswiat1 Re: To przecież nie tylko brytyjska tradycja 09.01.19, 14:24
        eva15 napisała:

        > Ha, ha, no oczywiście, że ZSRR NIC nie kradł, tylko brał rekompensatę.

        Ewa, pojedyncze przypadki nie sa regula. jest oczywistym, ze zdarzalo sie, ze pojedyncze eksponaty byli skradzione, ale to w zaden sposob nie mozna porownac z ta skala kradziez, jakie byli czyms normalnym w przypadku zachodu, muzea w ktorych sa pelne eksponatow, wywiezionych z kolonii.

        Co do polskich dziel sztuki, to gdy przeczytasz uwaznie, zalinkowany przez siebie zrtykul, to okaze sie, ze chodzi naprawde o pojedyncze przypadki, i chyba wiekszej wartosci oni nie stanowia, o ile sa przetrzymywane w jakichs magazynach.
        Oczywiscie gdy idzie mowa o zbiorach z muzeum ow gdanskich, czy Malborka, to jest oczywistym, ze w 1945 roku oni nie nalezali do Polski, chociaz i tak, jak pisze sie w artykule, duza czesc zbiorow byla Polsce "zwrocona", a tak naprawde, podarowana. Bo jest oczywistym, ze nie bylo to polska wlasnoscia przed wojna.
        A na ogol zalinkowany przez Ciebie tekst jest tendencyjny, i pozbawiony rzetelnosci. Bo Rosja nigdy nie twierdzila w podobny sposob:"Rosjanie twierdzą, że okraść złodzieja to nie grzech."
        • eva15 Radziecki humor Igora 09.01.19, 14:39
         Ty masz naprawdę radzieckie poczucie humoru... Pojedyncze przypadki i w dodatku bez wielkiej wartości, bo trzymane w jakiś magazynach. Trudno, by Rosja oddała te mało warte obiekty!
         Niech leżą w magazynach rosyjskichm, tam przynajmniej nikt nie widzi, jakie są marnesmile.
         • rosjaiswiat1 Re: Radziecki humor Igora 09.01.19, 14:46
          eva15 napisała:

          > Ty masz naprawdę radzieckie poczucie humoru... Pojedyncze przypadki i w dodatku
          > bez wielkiej wartości, bo trzymane w jakiś magazynach. Trudno, by Rosja oddał
          > a te mało warte obiekty!

          Ewa, przeciez wszystko jest w tekscie, ktory Ty sama zalinkowala. Tam pisze sie i o tym, ze te objekty sa trzymane w magazynach, i ze sprawa ich zwrotu jest sprawa polityczna. Rosja po prostu przestala powaznie traktowac Polske po tym, jak ona zaczela zachowywac sie, jak wsciekly piesek, ktory wykonuje rozkazy swojego pana. I rowniez w tym tekscie pisze sie o tym, ze ZSRR zwrocil sporo z tego, o co Polska prosila. Wiec Twoja ironia nie jest na miejscu.
          • eva15 Re: Radziecki humor Igora 09.01.19, 15:00
           Ty napisałeś:

           >Co do polskich dziel sztuki, to gdy przeczytasz uwaznie, zalinkowany przez siebie zrtykul, to >okaze sie, ze chodzi naprawde o pojedyncze przypadki, i chyba wiekszej wartosci oni nie >stanowia, o ile sa przetrzymywane w jakichs magazynach.

             • rosjaiswiat1 Re: Radziecki humor Igora 09.01.19, 15:28
              wwwi.gil napisał:

              > A co ty expert od wartosciowania dziel sztuki? Radzieckie szkoly byly faktyczni
              > e dobre.

              Nie jestem expertem w tej dziedzinie. Wychodze z zalozenia, ze jesli cos ma wartosc kulturalna, nie trzyma sie w magazynach, a tylko eksponuje sie w muzeach.
               • rosjaiswiat1 Re: Radziecki humor Igora 09.01.19, 15:34
                eva15 napisała:

                > Jak się zebrało dużo "rekompensat", to może brakować miejsca w muzeach!

                Ewa, a czy zdajesz sobie sprawe z tego, jak duzo ZSRR stracil w wyniku inwazji Niemcow? I czy zdajesz sobie sprawwe z tego, ze Niemcy pokryli zaledwie 5% tego, co ZSRR stracil?
                   • rosjaiswiat1 Re: Radziecki humor Igora 09.01.19, 16:33
                    wwwi.gil napisał:

                    > Tak wiem ale dlaczego z takim Hitlerem sowiety podpisaly akt o napadzie na Pols
                    > ke i napadly, pytam dlaczego?FUCKEN


                    Bo byl zmuszony. Zreszta Polska rowniez podpisala z Hitlerem akt, tylko napdali oni razem na Czechoslowacje. Tak wszyscy wtedy postepowali.
                     • rosjaiswiat1 Re: Radziecki humor Igora 09.01.19, 17:23
                      wwwi.gil napisał:

                      > To nie jest usprawiedliwienie,

                      I nie mialo byc usprawiedliwieniem. A tylko obrazowaniem tego, jak wtedy prowadzila sie polityka.

                      > dlatego widzisz Polacy nie lubia Rosji.

                      Bardziej od Rosji, Polacy nie lubia sami siebie.

                      > Katyn zadoscuczynienie rodzinom i za straty polityczne. Kpiace twoje wpisy nie
                      > przynasza ci chwaly.

                      A to juz nadaje sie dla pracy psychiatra. Akurat w temacie Katynia zawsze bylem bardzo konsekwetny, i nawet klocilem sie na forum z mongolshudanem, Aleksandrem z Rosji. Wiec przestan pizdziec, vigil. Jesli brakuje argumentow, to po prostu przerwij ta dyskusje, a nie rob z siebie payatza.
                   • wwwi.gil Re: Radziecki humor Igora 09.01.19, 16:35
                    Dlatego tez Rosja jako akt dobrej woli jakby oddala to co polskie i Polsce sie nalezy choc a to bylo wziete Niemcom a bylo lupem bylo by tak wielkim czynem ze prawdopodobnie Polacy zaczeli by kochac Rosje mowie prawdopodobnie bo wiele jeszcze jest do zrobienia aby bylo bardzo dobrze. Czy Putin na to nie wpadl?
                    • rosjaiswiat1 Jak ja to widze 09.01.19, 17:12
                     wwwi.gil napisał:


                     >Czy Putin na to nie wpadl?


                     Jestem pewien, ze Putin jest o wiele madrzejszy od ciebie, i nigdy na taka gluposc nie wpadnie.
                     A teraz sprobuje powiedziec tobie to, jak ja widze ten problem.
                     Otoz, gdy tylko Rosja, zwlaszcza w obecnej sytuacji geopolitycznej, cos odda z tego, co przed 1939 roku znajdowalo sie na terenach, nalezacych do owczesnych Niemiec, to nie mam zadnych watpliwosci, ze od razu zaczna sie zadania od wspolczesnych Niemiec, zeby Rosja zwrocila im to, co bylo kiedys w muzeach powiedzmy Berlina. I jesli z tym jeszcze nie bedzie wiekszego problemu, to z kolejnym bedzie bardzo trudno Rosji zmierzyc sie, a moze i Polsce. otoz, mam 100% pewnosc tego, ze gdzies w USA znajdzie sie mnostwo potomkow tych Zydow, ktore beda udowadniac, ze te dziela sztuki nalezali przed wojna do jakiejs zydowskiej rodziny, czy zydowskiej organizacji. Oni nie beda zadac od Rosji czy Polski zwrotu tych dziel, a tylko od razu zwroca sie do amerykanskich sadow, zeby ty wydali nakaz zwrotu. Czy mozesz domyslic sie jakie beda wyroki? I czy wiesz jak bedzie dalej. Oczywiscie, ze Polska bedzie zmuszona oddac to, co Putin jej odda. A dzieki precedensu, zydki zacznaa uwazac, ze i to co znajduje sie w zbiorach rosyjskich muzea, rowniez powinno wrocic do "prawowitych wlasciciele". I wtedy Rosja bedzie kiec kolejny front walki z rzydkami.
                     Wiec, vigil, na razie najlepiej tego nie ruszac. Moze kiedys, gdy Polska bedzie wolna i potrafi prowadzic adekwatna polityke, Rosja zwroci to, co ma w magazynach, ale jeszcze nie teraz.

                     p.s. w linku, ktory wkleila Ewa, pisze sie, ze ZSRR w 1956 oddal Polsce duza partie cennych dziel, ktore przed wojna znajdowali sie w muzeach, Gdanska. Czy Polska czuje sie za to wdzieczna?
                     • eva15 Bardzo mądra uwaga, Igorze 10.01.19, 00:50

                      rosjaiswiat1 napisał(a):

                      I jesli z tym jeszcze nie bedzie wiekszego problemu, to z kolejnym bedzie bardzo trudno Rosji zmierzyc sie, a moze i Polsce. otoz, mam 100% pewnosc tego, ze gdzies w USA znajdzie sie mnostwo potomkow tych Zydow, ktore beda udowadniac, ze te dziela sztuki nalezali przed wojna do jakiejs zydowskiej rodziny, czy zydowskiej organizacji. Oni nie beda zadac od Rosji czy Polski zwrotu tych dziel, a tylko od razu zwroca sie do amerykanskich sadow, zeby ty wydali nakaz zwrotu. Czy mozesz domyslic sie jakie beda wyroki? I czy wiesz jak bedzie dalej. Oczywiscie, ze Polska bedzie zmuszona oddac to, co Putin jej odda. A dzieki precedensu, zydki zacznaa uwazac, ze i to co znajduje sie w zbiorach rosyjskich muzea, rowniez powinno wrocic do "prawowitych wlasciciele". I wtedy Rosja bedzie kiec kolejny front walki z rzydkami.


                      To mądra uwaga, tu się w pełni z Tobą zgadzam. Podobny przypadek był ostatnio w Niemczech. Może go przy okazji opiszę, teraz muszę już spadać.
                  • monalisa2016 Re: Radziecki humor Igora 09.01.19, 21:11
                   rosjaiswiat1 napisał(a):

                   > Vigil,czy wiesz kto doprowadzil Hitlera do wladzy i jaki kraj pchal Europe do w
                   > ojny?
                   >
                   Wielka Brytania > Winston Spencer-Churchill, reszty nie bede komentowac poniewaz jest to godne pozalowania, Swiblowo mial jednak racje.
                    • monalisa2016 Re: Radziecki humor Igora 09.01.19, 22:15
                     amunicyjny1 napisał(a):

                     > monalisa2016 napisał(a):
                     >
                     >
                     > > >
                     > Winston Spencer-Churchill, reszty nie bede komentowac pon
                     > > i
                     > >
                     > > A ten co do gadania miał w latach trzydziestych??

                     II wojna swiatowa byla jego osobistym zyczeniem, w Europie mu nie wystarczala musiala byc swiatowa by ratowac angielskie empire. Przez to manipulowal korespodencja miedzy polskim rzadem na uchodzctwie a Hitlerem > slynne punkty Hitlera by zapobiec wojnie (chodzilo o korytarz humanitarny do wolnego miasta Gdanska) do polskiego rzadu ktore nie zostaly dostarczone tylko wyladowaly w prywatnej nocnej komodzie prywatnego domu ministra spraw zagranicznych Anglii. Cala korespodencja miedzy polskim rzadem a NIemcami musiala przechodzic przez rece tego pana Churchilla a on manipulowal i tak krecil faktami by Polske podburzac a tego z wasikiem zaostrzac i kiwac > fakty opisane w powojennej (1 wydanie) bioografii tego pana. Niektore czytelnie albo archiwa posiadaja jego pierwsze wydanie biografii ktore sklada sie z wielu tomow.
                     • amunicyjny1 Re: Radziecki humor Igora 09.01.19, 22:51
                      monalisa2016 napisał(a):


                      > II wojna swiatowa byla jego osobistym zyczeniem, w Europie mu nie wystarczala m
                      > usiala byc swiatowa by ratowac angielskie empire

                      Druga wojna pozbawiła Brytyjczyków imperium


                      Przez to manipulowal korespod
                      > encja miedzy polskim rzadem na uchodzctwie a Hitlerem >

                      Coś więcej na ten temat,plus jakaś data?

                      slynne punkty Hitle
                      > ra by zapobiec wojnie (chodzilo o korytarz humanitarny do wolnego miasta Gdansk
                      > a) do polskiego rzadu ktore nie zostaly dostarczone tylko wyladowaly w prywatne
                      > j nocnej komodzie prywatnego domu ministra spraw zagranicznych Anglii. Cala kor
                      > espodencja miedzy polskim rzadem a NIemcami musiala przechodzic przez rece tego
                      > pana Churchilla

                      O którym roku piszesz ?

                      a on manipulowal i tak krecil faktami by Polske podburzac a te
                      > go z wasikiem zaostrzac i kiwac > fakty opisane w powojennej (1 wydanie) bi
                      > oografii tego pana. Niektore czytelnie albo archiwa posiadaja jego pierwsze wyd
                      > anie biografii ktore sklada sie z wielu tomow.
                      >
                      >
                      Znam jego książki Ale co on miał wspólnego z dojściem Hitlera do Władzy??
                      • monalisa2016 Re: Radziecki humor Igora 09.01.19, 23:44
                       Naturalnie ze nie udalo im sie w calosci empiere uratowac.

                       Sadze ze wiesz w ktorym roku rozpoczela sie wojna, znaczy kilka dni przed napadem na Polske hitler wyslal o ile sie nie myle 6 albo 10 (pamietam ze byly jedne i drugie ale w jakiej kolejnosci juz nie pamietam) do polskiego rzadu by zapobiec wojnie. Gdzies mam nawet linki ale teraz nie bede szukac.
                       Kiedys pisalam o tym dosc dokladnie na forum swiat, wpis znikl w ciagu kilku sekund a jak dostalam bana.
                       Wiesz ile lat temu czytalam orginalna bioografie juz nie pamietam ile lat temu i ty wymagasz date, rok?


                       Ten z wasikiem mial byc deportowany z Niemiec do Austrii, kto nie dopuscil do tego?
                       Ten z wasikiem byl nasadzony wczesniej na stolek kanclerza jak byly wybory, kto o to sie postaral?
                       Ano o to postarali sie Winston z Franklin'em (Roosevelt).
                       Niemcy po I wojnie swiatowej byly oblozone embargiem jak i kontrybucjami jak i ograniczeniami tak postanowil traktat z Wersalu nad nim mieli czuwac aliancji (Anglia, Francja, Stany), kto przymknal oczy dal pieniadze na zbrojenie, zolnierzy, logistyke potrzebna do prowadzenia wojny? Naturalnie aliancji przymkneli oko a szczegolnie Winston ktory byl w tym wszystkim wodzirejem poniewaz dla niego Niemcy byly smiertelnym wrogiem a szczegolnie technika, inowacja, nowoczesnosc jak na tamte czas byla oscia w oku tego pana, dopiero po wojnie jak nie byl szefem rzadu na uniwersyteckiej prelekcji w Zürichu zmienil zdanie ale swiat sie wykrwawil i spoczal w gruzach.

                       Niestety w j. niemieckim skrocone opracowanie. Mam tez ksiazke elektroniczna rosyjskiego historyka w niemieckim jezyku na ten temat, skoro sie czyta nalezy jedna i druga strone zapoznac. Mam wiele opracowan historycznych ale w gaszczu linkow, jak chcesz moge ci wiecje materialu dostarczyc ale musisz dac mi troche czasu.

                       www.rechtes-regensburg.net/geschichte/churchill_zweiter_weltkrieg_roosevelt_usa.htm

                       Anglia nawet dzis nie moze dotrzymac kroku Niemcom, mogla bym pare rzeczy opisac poniewaz kupowalam w Anglii to i tamto, to rzeczywisci prymitywizm, jak juz ich nie stac na firmowy papier w hotelach by wystawic jak nalezy rachunek tylko wszystko odrecznie na zwyklej kartce (szkoda ze nie papierze toaletowym) dlugopisem albo olowkiem pisane, bez stempla bez naglowku hotelu, ale nie o tym mowimy.

                       Jak sadzisz kto potrzebowal Jaceniuka, potrzebuje Poroszenke do kasania Rosji po pietach? Kto potrzebowal Skrypalow a teraz robia im "remont" lol w domu? Anglia to odwieczny wrog Rosji (juz za czasow Rewolucji Pazdziernikowej > Rothschild) i Bliskiego Wschodu. Lata temu czytalam ksiazke arabskiego autora opisujacego troche historii Bliskiego Wschodu, on napsal tak (cytuje z pamieci) na Bliskim Wschodzie w zasadzie byl spokoj i wspolpraca tak dlugo az anglosasi nie wtracili swoje dwa slowa i zaczeli szczuc jednym na drugich. Czy jest dzis inaczej??? NIE.
              • wwwi.gil Re: Radziecki humor Igora 09.01.19, 15:37
               No I mialem racje. Uczyli was sofistyki-co? Skoro sa bezwartosciowe lub malej wartosci bo tak uznane przez radzieckie szkoly to nie widze powodu aby je trzymac w magazynach skoro mozna tam trzymac born, bardziej wartosciowa.
               To co, odda Rosja spadkobierczyni CCCP te dziela bezwartosciowe Polsce czy nie odda?
         • eva15 Niektóre zwroty dzieł 09.01.19, 14:58
          Zdarza się nawet, że i Amis jedno lub dwa ukradzione dzieła zwracająsmile

          dzielautracone.gov.pl/katalog-strat-wojennych/obiekt/?obid=45074
          czasem są to osoby prywatne, można się domyślić jakiesmile

          dzielautracone.gov.pl/katalog-strat-wojennych/obiekt/?obid=38901

          Tu jeszcze jeden rodzynek: niemiecki żołnierz, który wywiozł poniższy obraz z nakazał go w testamencie zwrócić Polsce. Widać wystraszył się Sądu Ostatecznego na drugim świeciesmile

          dzielautracone.gov.pl/katalog-strat-wojennych/obiekt/?obid=55531

          Francuzi też czasem coś oddają (jak muszą!):

          dzielautracone.gov.pl/katalog-strat-wojennych/obiekt/?obid=55531
        • eva15 Re: To przecież nie tylko brytyjska tradycja 09.01.19, 14:45
         Poniżej masz oficjalne listy strat zrobione przez polskie min. sztuki. Czyli - "pojedyncze przypadki".
         Oczywiście, że dzieła te najpierw zagrabili Niemcy, ale potem wyrwali je z ich łap alianci i ZSRR i mało kto kwapi się je zwrócić.

         dzielautracone.gov.pl/wydzial-strat-wojennych
         • rosjaiswiat1 Re: To przecież nie tylko brytyjska tradycja 09.01.19, 14:49
          eva15 napisała:

          > Poniżej masz oficjalne listy strat zrobione przez polskie min. sztuki. Czyli -
          > "pojedyncze przypadki".

          Ewa, my mowimy o tych dzielach sztuki, ktore okazali sie w posiadaniu ZSRR po wojnie. Z tego, co Ty zalinkowala, nie wychodzi, ze polskie dziela sztuki znajduja sie w Rosji w duzej ilosci. Raczej zdecydowana wiekszosc trzeba szukac u swoich nowych "przyjaciol".
          • eva15 Re: To przecież nie tylko brytyjska tradycja 09.01.19, 15:02
           Ile dzieł jest w Rosji nikt dokładnie nie wie. Tylko niektóre zostały ujawnione. To normalne. Specjalne ekipy detektywów od dzieł sztuki szukają cierpliwie po całym świecie i wyławiają poszczególne przypadki podczas aukcji lub akcji sprzedaży prywatnych. Często trwa to latami.
           • rosjaiswiat1 Re: To przecież nie tylko brytyjska tradycja 09.01.19, 15:13
            eva15 napisała:

            > Ile dzieł jest w Rosji nikt dokładnie nie wie.

            A to akurat jest wiadomo, poniewaz od razu po wojnie byla stworzona lista tak zwanych zabezpeczonych objektow muzealnych. Oczywiscie na tej liscie nie ma tego, co bylo zwyczajnie skradziono przez radzieckich oficerow. Ale tu my mozemy mowic o znikomej ilosci, poniewaz zbiorami muzealnymi natychmiast, po zajeciu , zajmowali sie specjalne ekipy.
            Calkiem po innemu to wygladalo u aliantow. Tam kazdy bral to, co mu wpadalao w oko. Wiec nikt nie wie co znajduje sie z polskich i niemieckich objektow muzealnych na zachodzie.
             • rosjaiswiat1 Re: To przecież nie tylko brytyjska tradycja 09.01.19, 15:31
              eva15 napisała:

              > No to Rosja najwyraźniej wie, ile ZSRR nakradł, skoro nie chce do tych dokument
              > ów dopuścić Polaków.

              A z czego ty wziela, ze Polacy nie maja do tego dostepu? Przeciez wlasnie dlatego, ze taka lista istnieje, a Polacy wiedza co na niej znajduje sie, to skad wiedzieliby, co znajduje sie w magazynach rosyjskich.

              > Gdyby to były "pojedyncze przypadki" nie byłoby pewnie pro
              > blemu.

              Problemem jest to, ze istnieje spor odnosnie tego, kto jest wlascicielem tych objektow muzealnych. Ewa, przeciez Ty sama zalinkowala tekst, w ktorym wszystko jest napisano.
        • eva15 Pojedyncze przypadki Igora 09.01.19, 15:06

         Dotychczas po 1989 r. Polsce udało się odzyskać ponad 360 dzieł sztuki, a obecnie resort kultury stara się o zwrot kolejnych 50. Najwięcej z Rosji, która lekceważy kolejne składane w tej sprawie wnioski. Nie chce też dopuścić polskich badaczy do archiwów i magazynów muzealnych, gdzie mogą znajdować się inne bezcenne obiekty zrabowane przez armię radziecką.

         www.rp.pl/Historia/303169835-Rosja-wciaz-ma-w-muzeach-dziela-sztuki-zrabowane-w-Polsce-przez-Armie-Czerwona.html
          • wwwi.gil Re: Pojedyncze przypadki Igora 09.01.19, 15:21
           Nice ma takiego prawa jezeli wlasciciel sie zglosil.
           Na tej zasadzie Rzydy odzyskuja dziela jak udowodnia kto byl wlascicielem przed kradzieza. No ale Putin sie nie music stosowac do zadan Poakow i innych ale do Rzydow zadan juz nie ma innego wyboru.
            • eva15 Jesteś uparty jak osioł 09.01.19, 17:28
             Jka piszę o zabytkach polskich, część z nich jest dobrze udokumentowana, mimo to zwrócono tylko jedenh obraz. Ty znów o niemieckich, zmieniasz z uporem temat i mącisz. Widać temat mocno niewygodny, bo przeczy twojemu obrazowi wspaniałej A. Radzieckiej, która jako jedyna w dziejach świata nie grabiła w czasie wojensmile. Wot, taki wyjątek! A ja ten obraz psuję.
             • rosjaiswiat1 Nie, Ewa, to raczej Ty nim jestes :-) 09.01.19, 18:23
              eva15 napisała:

              > Jka piszę o zabytkach polskich, część z nich jest dobrze udokumentowana, mimo t
              > o zwrócono tylko jedenh obraz.

              Ewa, a mozesz wymienic te dobrze udokomentowane dziela?
              Co do armii radzieckiej, to sprawa dla mnie jest bardzo prosta - ona wyrownywala straty. Jest oczywistym, ze wiele dziel, ktore ZSRR zdobyl w Niemczech, nalezali do Polski, i z tego co wiemy, bardzo duzo bylo zwrocono od razu po wojnie. Dzis tocza sie spory o to, czy te dziela, ktore znajduja sie w rosyjskich muzeach, naleza sie prawnie do Polski, czy nie.
    • rosjaiswiat1 Re: To przecież brytyjska tradycja 09.01.19, 13:04
     eva15 napisała:

     > Pewno i wtedy dwór brytyjski był dumny, że uratował te drogocenne skarby (przed
     > łapami komunistów).

     Przeciez tak i jest, Ewa:

     During theRussian Revolution in 1917, the tiara was hidden with other jewels somewhere inVladimir Palace inPetrograd, and later saved from Soviet Russia byAlbert Stopford, a British art dealer and secret agent

     www.sothebys.com/en/auctions/ecatalogue/lot.pdf.N09234.html/f/406/N09234-406.pdf
      • wwwi.gil Re: To przecież brytyjska tradycja 09.01.19, 14:53
       Lupy wojenne byly od zarania, nie pisane prawa wojen i okupacji.
       ZSRR a teraz Rosja spadkobierczyni tych zdobyczy wojennych oczywiscie kieruje sie moralnoscia zachodu i lupow nie odda.
       choc jak piszesz Ewa Polska nie napadla na sowietiw w 1939.
       Moze Igor by zmienil swa mantre i z czlowieka radzieckiego stall by sie czlowiekiem sprawiedliwym i rozpoczal akcje zwrotu zrabowanych dziel Polsce.
       • rosjaiswiat1 Re: To przecież brytyjska tradycja 09.01.19, 15:26
        wwwi.gil napisał:

        > Moze Igor by zmienil swa mantre i z czlowieka radzieckiego stall by sie czlowie
        > kiem sprawiedliwym i rozpoczal akcje zwrotu zrabowanych dziel Polsce.

        Widziszli, vigil, problemem jest to, ze zdecydowana tych dziel nigdy do Polski nie nalezala, a stanowila wlasnosc Niemiec, i byla przyjeta przez ZSRR w ramach rekompenstaty za utracone dobra kulturalne. W ramach dobrego gestu ZSRR podarowal Polsce spora czesc z tego, co kiedys bylo niemieckie, ale znjadowalo sie w muzeach Gdanska i tak zwanych ziem odzyskanych.
        W Polsce nie mowia calej prawdy, gdy oskarzaja ZSRR o kradziez polskich dziel sztuki.
            • rosjaiswiat1 Re: Zajebisty przebieg dyskusji 09.01.19, 16:04
             amunicyjny1 napisał(a):

             > Raczej udowadnianie że Rosja,też nie jest cnotką nie wydymką w tym temacie i ma
             > swoje ''zasługi''

             Nikt nie jest cnotliwy, jasiek, ale mierzyc Rosje i zachod ta sama miarka jest duza przesada. Skala jest calkiem inna. Wiekszosc dziel, ktore przed wojna nalezalo do Polski i zaginela, znajduje sie w USA. Ale Stany sa zbyt "przyjacielski" dla Polski, zeby od nich cos zadac.
              • rosjaiswiat1 Re: Zajebisty przebieg dyskusji 09.01.19, 16:13
               amunicyjny1 napisał(a):

               > Pewnie tak,ale my akurat mówimy o tych co są w Rosji

               In tu wlasnie mamy problem, jasiek, czy zadania Polski zwrocic dziela, ktore przed wojna znajdowali sie w muzeach Gdanska czy ziemiach odzyskanych, mozna uznac za polskie.
                • rosjaiswiat1 Re: Zajebisty przebieg dyskusji 09.01.19, 16:30
                 amunicyjny1 napisał(a):

                 > Skoro to ziemie odzyskane,to jak najbardziej są polskie Gdyby to były ziemie za
                 > grabione i włączone do polski to nie

                 Ale za nik oni stali "odzyskane", najpierw oni byli przez ZSRR zdobyte. Czy przekazaniu tych ziem powinno bylo towarzyszyc przekazanie wszystkiego, co na nich znajdowalo sie? Widzisz, jasiek, problem nie jest tak prosty, jak wydawaloby sie.
             • rosjaiswiat1 Ewa, cos musze Tobie wytlumaczyc 09.01.19, 16:10
              W czym Ty, moim zdaniem przesadzila, co i wyzwalo moje nie przyjecie twoich slow.
              Ty napisala: "Prawdę jednak mówiąc to i rosyjskie muzea spustoszałyby solidnie, gdyby zabrać i zagrabione w czasie wojen i podbojów skarby."

              Po pierwsze - nie mogli spustoszac solidnie, poniewaz zdecydowana wiekszosc dziel, jak wspominalem wyzej, bylo kupowano przez carow i bardzo bogatych Rosjan;
              Po drugich - mowisz o wojnach i podbojach w liczbie mnogiej. Chociaz, jak pozniej okazalo sie, zarzucasz Rosji tylko to, co stalo sie w trakcie IIWS.
              Wiec nie dziw sie, ze ja nie moglem zgodzic sie z Twoim twierdzeniem.
           • wwwi.gil Re: Zajebisty przebieg dyskusji 09.01.19, 16:09
            Igor, jestes czlowiekiem ktory da sie lubic ale jestes tez I radzieckim betonem z ktorym sie nie da obcowac, dyskutowac.
            Zachod zlodziej warmonger robi ze swego dzialania retoryke ktora trafia do ludzi zachodu ze zachod jest demokratycznym wyzwolicielem zas ty i tym samym Rosja dajecie do zrozumienia ze Rosja ma prawo krasc lupy wojenne bez zadnej retoryki a przynajmniej byscie milczeli a ty Igor bronisz zlodzieja
            Czy ty widzisz jak zachod jest pare zawsze krokow przed Rosja? Chyba nie widzisz skoro tak zaciekle bronisz ZSRR w tym przypadku zlodzieja na zasadzie okrasc zlodzieja nie jest zlodziejstwem.
           • eva15 Obsesja prześladowania Rosji 09.01.19, 17:32
            Ty masz jakąś obsesję. NIKT a już na pewno nie ja, nie pisał, że ZSRR czy Rosja nakradli najwięcej. Jak byk napisałam, że najwięcej nakradła GB. Niemcy też bardzo kradli w czasie II WS, ale im prawie wszystko zabrano.
            • rosjaiswiat1 Re: Obsesja prześladowania Rosji 09.01.19, 18:31
             eva15 napisała:

             > Ty masz jakąś obsesję. NIKT a już na pewno nie ja, nie pisał, że ZSRR czy Rosja
             > nakradli najwięcej. Jak byk napisałam, że najwięcej nakradła GB.

             Ale Ty, Ewa, napisala, ze "rosyjskie muzea spustoszałyby solidnie". Otoz, nie spusztoszalyby solidnie. Bo jeszcze ZSRR przekazal, i to dobrowolnie, duza czesc tego, co trafilo sie jemu w rece po II WS. Miedzy innym i Polska, jeszcze wtedy Ludowa, bardzo duzo odzyskala, dzieki ZSRR. O tym dzis nikt nie wspomina. Ale od razu po wojnie polskie muzea byli calkowicie puste, zreszta i budynki bylli w ruinach. Ale dzis te muzea sa pelne objektow muzealnych. Skad oni tam wzieli sie?
             • eva15 Re: Obsesja prześladowania Rosji 10.01.19, 00:43
              Skąd się te obrazy wzięły? Ano stąd, że nawet Niemcom nie udało się wszystkiego ukraść, bo Polacy bardzo skutecznie ukryli sporo dzieł sztuki, sporo też wywieziono zagranicę, polskich rząd sanacyjny uciekał do Rumunii wyładowany po brzegi polskimi dobrami kultury. A i wielu indywidualnych, nie związanych z rządem magnatów, wywiozło trochę dzieł. Stąd potem (po upadku komuny) zwroty z Londynu od władz polskich i od indywidualnych osób na emigracji.

              Najbardziej spektakularnym i skutecznym było ukrycie na terenie podbitej Polski sławnego obrazu J. Matejki "Bitwa pod Grunwaldem". Dla nazistów była to czerwona płachta na byka, koniecznie chcieli ten obraz zdobyć, szukali go wszędzie. Nie udało się.

              kurierlubelski.pl/tajemnice-ukrywania-bitwy-pod-grunwaldem-w-lublinie-zdjecia/ar/3393993
              niezalezna.pl/83528-to-on-podczas-wojny-pilnowal-ukrytych-bezcennych-dziel-matejki
              Nie przeczę, że po II WS ZSRR nie zwróciła jakiejś części polskich dzieł sztuki wyrwanych Niemcom, ale nie wierzę, że to tylko te zwroty zapełniły znów muzea.
      • rosjaiswiat1 Re: Elka-paserka 09.01.19, 16:16
       wwwi.gil napisał:

       > Schaj no jasiu pod odpowiednim szantazem kazy powie kazde glupstwo. ZA duzo sta
       > nowczo pijesz byly dzialaczu Solidarnosci.


       Jasiek chyba wierzy w to, ze irackie pismo, link do ktorego on wkleil, jest niezalezne, a corka Husseina nic innego nie robi, jak tylko sledzi na biezaco wszystko, co dzieje sie w UK.
        • rosjaiswiat1 Re: Elka-paserka 09.01.19, 16:32
         amunicyjny1 napisał(a):

         > Ok ,Czyli od dzisiaj nie negujesz żadnej informacji że strony BBC o Rosji.Umowa
         > stoi

         Tu akurat jest inny problem. Czy mozesz domyslic sie, dlaczego BBC moglby puscic w swiat te fake?
         • amunicyjny1 Re: Elka-paserka 09.01.19, 16:47
          Bo media kłamią,szukają sensacji itp,Jak wierzysz w każde gówno, które znajdziesz w necie twoja sprawa.Mogę wklejać takie niusy z BBC, o Rosji,i niech cie Stalin broni negować je
          • rosjaiswiat1 Re: Elka-paserka 09.01.19, 16:57
           amunicyjny1 napisał(a):

           > Bo media kłamią,szukają sensacji itp,

           To nie jest dobra odpowiedz i tylko pokazuje, ze nie masz zielonego pojecia o tym, co dzieje sie w UK. A tam jest jedno z najwazniejszych tabu - nie szkalowac krolewne. Mozna babcie krytykowac, ale nie mozna wrzucac celowo zadnych fake, ktore oczerniliby jej imie.
           Wiec jesli dopuscimy, ze jednak to jest fake, to cela nie bylo szukanie sensacji, a tylko przytlumienie tej krytyki, ktora w UK okazala sie po wystapieniu Elzbiety II w TV. Jej zarzucili to, ze kraj jest w powaznym kryzysie, miliony jej poddanych musza brac kredyty na podstawowe potrzebnosci,a w tym czasie krolewna, na utrzymanie ktorej narod daje ca 80 mln funtow rocznie,nagrywa sie na tle zlotego fortepiano.
           • amunicyjny1 Re: Elka-paserka 09.01.19, 17:02
            www.bbc.com/news/av/stories-46797678/hundreds-of-soviet-doctors-were-imprisoned-or-shot

            Hundreds of Soviet doctors were imprisoned or shot
            In 1953 the Soviet dictator, Joseph Stalin, arrested the best doctors in Moscow and accused them of plotting to kill senior Communist officials. Several hundred doctors were imprisoned and tortured, many of them died in detention. Professor Yakov Rapoport was among the few survivors of what was known as the 'Doctors' Plot'. His daughter Natasha remembers her family's ordeal.
     • rosjaiswiat1 Re: Elka-paserka 09.01.19, 15:58
      amunicyjny1 napisał(a):

      > Skoro nie wystarcza ci zdanie córki Husajna,to raczej trudno będzie cie przekonać


      Ona mnie przekona bez zadnych problem, ale nie ty, jasiek, i nie twoj link.
      • amunicyjny1 Re: Elka-paserka 09.01.19, 16:00
       rosjaiswiat1 napisał(a):

       > amunicyjny1 napisał(a):
       >
       > > Skoro nie wystarcza ci zdanie córki Husajna,to raczej trudno będzie cie p
       > rzekonać
       >
       >
       > Ona mnie przekona bez zadnych problem, ale nie ty, jasiek, i nie twoj link.
       >
       >
       To wracaj czym prędzej do kraju,co się ze złodziejami będziesz zadawał...
  • wwwi.gil Igor paser 09.01.19, 18:07
   Czy Rosja zwrocila dziela sztuki skradzione
   krajom na wschod od Polski dzisiaj nie bedacym juz Polska?
   Mam co wyliczyc co CCCP przywlaszczyl?
   Dzis Rosja to nie CCCP wiec uparcie juz nie powinna praktykowac wstydliwej historical CCCP.

     • boavista4 Re: Watek byl o zlotym fortepianie. 09.01.19, 22:54
      to jest przedziwne ze Krolowa jest w posiadaniu wielkiego dziedzictwa wielu krajow, i do tego chapnela zloty fortepian Saddama, ktory mozna bylo exponowac w hjakims muzeum Irackiego szabru. Bo nie bylo to uratowanie, palace byly obstawione armia i dokladnie dewastowane , albo szabrowane. Pokazujac obiekt niedawnego szabru i zbrodni, wladze angielskie pokazaly absolutny brak kultury,
      Co do tego , kto kogo okradl w czasie wojen w Polsce. Oczywiscie , wszyscy kradli ile sie dalo, najwiecej pewnie Szwedzi, Niemcy i Zydzi, bo oni zawsze sa wszedzie. Duzo dziel sztuki wywiezli sami polscy magnaci. Polacy tez szabrowali poniemieckie palace, a potem je zostawiali na pastwe czasu. W czasie powstan narodowych XIX wieku wiele polskich majatkow zpostalo skonfiskowanych przez carat i nastepnie sprzedane za bezcen zydom na aukcjach.
  • wwwi.gil Re: Elka-paserka 10.01.19, 00:11
   Co jeszcze zrabowalol ub zdewastowalo imperium dobra w Iraku.
   Google przetlumaczy to na inny jezyk....
   Google translate

   en.m.wikipedia.org/wiki/Archaeological_looting_in_Iraq
  • aby Elka-paserka fake news 10.01.19, 01:50
   Wszyscy uczestnicy dyskusji dali się jak dzieci nabić w butelkę przez szkockiego polit-żartownisia.
   "Złoty fortepian" z królewskiej kolekcji pochodzi z 1856 roku. Skonstruowano we francuskiej firmie S & P Erard na zamówienie brytyjskiego dworu (Queen Victoria and Prince Albert).
   Kto nie wierzy niech sprawdzi w katalogu Royal Collection Trust
   www.rct.uk/collection/2426/grand-piano
   • aby Re: Elka-paserka fake news 10.01.19, 02:58
    Sama dyskusja mało wnosi do tematu zwrotu looted art i podobnie jak inne poważniejsze dyskusje nie grzeszy (powiedzmy intelektualną) uczciwością.
    Weźmy np. tzw. Skarb Priama przekazany protokolarnie władzom radzieckim w Berlinie w 1945 roku, czego ZSRR się wypierał. To tym, że jednak jest w Rosji dowiedzieliśmy się przez przypadek w 1987 roku; władze radzieckie i rosyjskie zaprzeczały temu zdecydowanie, by w końcu po kilku latach jednak przyznać się do jego posiadania.
    Wbrew temu, co pisze założyciel wątku, władze ZSRR/FR nie miały chyba jasnej koncepcji postępowania z "looted art". W NRD obowiązywało sformułowanie - niewatpliwie zaakceptowane przez ZSRR - że dzieła sztuki zostały przez żołnierzy radzieckich zabezpieczone (sichergestellt) a następnie zwracane. Tak było w przypadku obrazów Galerii Drezdeńskiej. Ich powrót był mocno nagłaśniany i zawsze używano słowa "zwrot" a nie "podarunek", patrz serie znaczków "Von der UdSSR zurückgeführte Gemälde der Dresdner Gemäldegalerie" (jest w internecie).
    Na temat sporów prawnych i zmieniającego się stanowiska ZSRR/Rosji odsyłam do różnych artykułów w periodyku International Journal of Cultural Property.
    Jest jak jest, ale czego na ogół Niemcy nie wiedzą to fakt, że Schliemann zanim podarował trojański skarb 'dem Deutschen Volke zu ewigem Besitze' chciał go sprzedać do Ermitażu, ale transakcja nie doszła do skutku.
    Polacy, jak widzę, są przekonani, że Rosja powinna im przekazać dzieła sztuki z terytorium tzw. Ziem Zachodnich; ale jednocześnie uważają, że zbiory muzealne ze Lwowa itd. należą się Polsce; ale tzw. pruski depozyt w Bibliotece Jagiellońskiej (którego przechwycenie też bardzo długo trzymano w ścisłej tajemnicy). Jak to bywa, każde kryterium - terytorialne, historyczno-narodowe, kompensacyjne - jest dobre tylko wtedy i dotąd dopóki służy uzasadnianiu własnych roszczeń i stanu posiadania. Rosja bywa okrutna ale miewa momenty wspaniałomyslności (Großzügigkeit), Polska ma Polski Punkt Widzenia.
     • boavista4 Re: Wasystko nalezy sie Starszym i Madrzejszym 10.01.19, 04:17
      IRNA informuje, że Izrael przywłaszczył sobie ogromną liczbę zabytków światowego dziedzictwa skradzionych w krajach arabskich, w tym w Syrii i Iraku.

      Podczas wojny po atakach na Irak i Syrię, muzea w tych krajach zostały zniszczone, a zabytki zostały skradzione i usunięte.
        • amunicyjny1 Re: Wasystko nalezy sie Starszym i Madrzejszym 10.01.19, 15:01
         wwwi.gil napisał:

         > Polski by oddala ale nie ma wlascicieli

         Gówno by oddała,musielibyśmy oddać np; dawno zabudowane działki,czy pałac kultury, a dużo spadkobierców jest ,nie musi być właściciel

         Były dekret w tym temacie z ustawą z dnia 25 lutego 1958 roku o uregulowaniu stanu prawnego mienia pozostającego pod zarządem państwowym
         i wcześniejszy
         z dnia 8 marca 1946 o majątkach opuszczonych i poniemieckich

         I tego należało się trzymać
         • aby Re: Wasystko nalezy sie Starszym i Madrzejszym 10.01.19, 17:09
          Ustawa z 1958 roku dotyczy dekretu j.w. Sęk w tym, że ów dekret został wydany w oparciu o ustawę wydaną przez nieuprawnioną do wydawania ustaw Krajową Radę Narodową. Czyli, chociaż wydany z „mocą ustawy" nie był aktem prawnym o mocy ustawy. Lub, jak to się czasem dziś mówi, był rozporządzeniem "komunistycznej władzy okupacyjnej". Można zatem dowodzić, że majątki te nie zmieniły właściciela, a są jedynie zarządzane. Na tym założeniu, było nie było, opiera się procedura tzw. reprywatyzacji przeprowadzanej w Warszawie. Ustanowienie własności przez skarb państwa (lub miasto) jest dopiero na końcu procesu - najpierw musi być ustanowiony kurator i ustalenie, że tytuł własności wygasł, bo nie można odnaleźć właściciela lub jego spadkobierców.
          • amunicyjny1 Re: Wasystko nalezy sie Starszym i Madrzejszym 10.01.19, 18:21
           Lub, jak to się czasem dziś mówi, był rozporządzeniem "komunistycznej władzy okupacyjnej".

           I właśnie na tej zasadzie kopiemy sobie dołek,jeżeli podważymy jeden akt, to podważymy wszystko.A pretensja do kogo .Albo jest pewna ciągłość prawa albo nie ,A skoro ją podważyliśmy,to musimy traktować wszystkich równo
    • eva15 Re: Elka-paserka fake news 10.01.19, 22:22
     Mnie do dyskusji sprowokowało stwierdzenie Igora, że ZSRR niczego w II WS nie ukradł, brał tylko rekompensatę.
     To byłby piewszy niezwykle chwalebny przypadek w historii ludzkości i jej wojensmile.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka