Dodaj do ulubionych

S Rożdiestwom!

07.01.20, 11:05
Najlepsze życzenia dla prawosławnych z okazji "spóźnionych" świąt Bożego Narodzenia! Nawet dla prawosławnych bezbożników - nie będę pokazywać palcemwink

PS. Oglądałem wczoraj bezpośrednią transmisję z nabożeństwa w moskiewskiej katedrze Chrystusa Króla. Oglądam to od kilku lat, bo zawsze zauważam coś nowego. Niezmienny jest za to przepych - tak wystroju świątyni, jak i celebrantów: oprócz patriarchy było ponad 30 dygnitarzy cerkiewnych, a wszyscy w złocistych "wdziankach". Rzuca się w oczy bizantyjski sposób traktowania patriarchy: głębokie ukłony i całowanie rąk przez podległych mu dostojników. Liturgia jest piękna, bo składa się głównie z pięknych śpiewów chóru albo księży z otoczenia patriarchy. Za to wierni są praktycznie tylko biernymi obserwatorami, którzy tylko od czasu do czasu zamaszyście się żegnają. Robą to też dobrze zbudowani i jednakowo (i elegancko) ubrani panowie ze słuchawką w uchu w otoczeniu patriarchy.
Nie ukrywam, że oglądam tę transmisję także dlatego, żeby zobaczyć, kto z władz jest tam obecny. Tym razem w Moskwie był tylko premier Miedwiediew z żoną.

W trakcie nabożeństwa były przełączenia transmisji do Petersburga, gdzie w "pasterce" uczestniczył prezydent Putin. I tu jest zagadka: czy on nie ma piarowca, czy nie słucha jego rad? A może to wynik braku żony? Bo tak, jak on się ubrał na uroczyste nabożeństwo, to zniewaga przybytku i innych uczestników. Można to zobaczyć w załączonym linku. Poza tym, wciąganie tak małych dzieci - najmniejsze wyglądają na ok. 5 lat - to nie jest dobry pomysł. W bezpośredniej transmisji było widać, jak ziewają i przeciągają się.

www.vesti.ru/doc.html?id=3227187
Obserwuj wątek
  • eva15 Re: S Rożdiestwom! 07.01.20, 11:58
   Dołączam się co do życzeń.
   Co do Putina też! On chyba zabalował na święta wg kalendarza gregoriańskiego i jeszcze nie do końca wytrzeźwiałsmile. Możliwe, że skutkiem tego pomylił mu się udział w mszy prawosławnej z udziałem w otwarciu boiska sportowegosmile.
   • rosjaiswiat1 Re: S Rożdiestwom! 07.01.20, 15:04
    eva15 napisała:

    > Dołączam się co do życzeń.

    Dzieki.

    > Co do Putina też! On chyba zabalował na święta wg kalendarza gregoriańskiego i
    > jeszcze nie do końca wytrzeźwiałsmile.

    Ha,ha. Raczej to nie wchodzi w rachube. Putin sam nie pije i Rosjanom nie pozwola - dyktator smile

    >Możliwe, że skutkiem tego pomylił mu się
    > udział w mszy prawosławnej z udziałem w otwarciu boiska sportowegosmile


    Putin ubral sie odpowiednio do uroczystosci. On zalozyl skromny "mirski" ubior. Putin w ten sposob pokazal, ze on jest prezydentem wszystkich Rosjan, i prawoslawnych, i wyznawcow innej religii, jak i ateistow..
    Putin zawsze tak ubiera sie na ta uroczystosc. I warto zauwazyc, ze on nigdy nie przyjmuje udzial w tej uroczystosci w tym samym miejscu:
    Tak on byl ubrany w 2017 roku w Wielkim Nowgorodzie (jako przyklad):


    Jestem pewien, ze tego nie wiedzieliscie smile    --
    https://fotoforum.gazeta.pl/photo/5/pa/hf/j2ro/awnkSxzhPXyUPxp95X.jpg
    • eva15 Re: S Rożdiestwom! 07.01.20, 15:24
     Co to za obyczaje? Nie mógłby ten dyktator nakazać mężczyznom, by się na tak wielkie święto w cerkwii ubrali odświętnie i sam zaświecić odpowiednim przykładem? Przecież ci faceci wyglądają jak zbiorowisko kibiców piłki nożnej , jeszcze im tylko dać puszki z piwem do rękismile. Czy w takich strojach chodzą np. do opery?
     • rosjaiswiat1 Re: S Rożdiestwom! 07.01.20, 15:37
      eva15 napisała:

      > Co to za obyczaje?

      Takie sa obyczaje w rosyjskie cerkwi. I tym rozni sie od zwyczajaow w polskim kosciele, gdzie co niedziela dobywa sie pokaz mody smile


      >Nie mógłby ten dyktator nakazać mężczyznom, by się na tak wi
      > elkie święto w cerkwii ubrali odświętnie i sam zaświecić odpowiednim przykładem?

      Gdyby chcial pokazac, ze ma w doopie rosyjskie tradycje, to na pewno moglby, ale on w doopie ma co innego smile

      >Przecież ci faceci wyglądają jak zbiorowisko kibiców piłki nożnej , jeszcze i
      > m tylko dać puszki z piwem do rękismile. Czy w takich strojach chodzą np. do ope
      > ry?

      Cerkiew to miejsce, w ktorym czlowiek spotyka sie z Bogiem, wiec musi byc ubrany bardzo skromnie. Opera to rozrywka, wiec skromnosc nie obowiazuje.


      --
      https://fotoforum.gazeta.pl/photo/5/pa/hf/j2ro/awnkSxzhPXyUPxp95X.jpg
    • lubat Re: S Rożdiestwom! 07.01.20, 17:12
     rosjaiswiat1 napisał:

     > Putin ubral sie odpowiednio do uroczystosci.

     Chyba jednak nie odpowiednio. Boże Narodzenie jest obok Wielkanocy największym świętem chrześcijaństwa i ubiór odpowiedni do biwakowania czy grilla nie jest odpowiedni do uczestnictwa w podniosłej uroczystości religijnej.

     > Putin zawsze tak ubiera sie na ta uroczystosc. I warto zauwazyc, ze on nigdy ni
     > e przyjmuje udzial w tej uroczystosci w tym samym miejscu:

     Obydwa zdania są tylko częściowo prawdziwe. W Petersburgu w ostatnich latach był co najmniej dwa razy. W tej samej cerkwi, w której był ochrzczony. Tak samo w moskiewskiej katedrze. W Moskwie towarzyszyli mu Miedwiediew z żoną i mer Moskwy - Sobianin. I w Moskwie Putin był zawsze w garniturze, tak jak i towarzyszące mu osoby. Złośliwi mogliby mu więc zarzucić, że lekceważy "prowincję".
     Pamiętam jeden jego udział w nabożeństwie w maleńkiej cerkwi gdzieś na Syberii czy Dalekim Wschodzie. Był ubrany w ciepłą kurtkę, ale to było właściwe i odpowiadało temperaturze i ubiorowi innych uczestników nabożeństwa.
     • rosjaiswiat1 Ludki, pozwolcie Rosjanom byc soba.:-) 07.01.20, 17:31
      Ewa i Lubat, chociaz ja nigdy nie bylem stalym bywalcem w cerkwiach, a w nabozenstwie poswiconym tej uroczystosci,uczestniczylem tylko raz i to jako widz, tym nie mniej moge z cala stanowczoscia stwierdzic, ze tak jak Putin ubiera sie na ta uroczystosc, mnie, jako Rosjaninowi, to nie przeszkadza, poniewaz tak u nas przyjeto. Gdyby bylo inaczej, to mozecie byc pewni tego, Putin mialby na sobie inne ubrania. Miedwiediew nie wyczuwa tego, co oczekuja Rosjanie, i dlatego nie jest wsrod nich lubiany.
      A co mnie naprawde przeszkadza?
      Przepych w ubraniach slugow bozych . I chociaz zdaje sobie sprawe z tego, ze taka jest tradycja w kosciele prawoslawnym, mnie ta tradycja nie podoba sie. Jezus, jesli dobrze pamietam, nosil bardzo skromne ubrania.

      --
      https://fotoforum.gazeta.pl/photo/5/pa/hf/j2ro/awnkSxzhPXyUPxp95X.jpg
      • rosjaiswiat1 Jakie ubrania miec na sobie w cerkwi 07.01.20, 17:48

       Cerkiew zaleca takie ubrania:
       Dla kobiety:
       Женщины. Платье должно быть скромным

       https://ioann-predteche.cerkov.ru/files/2016/12/%D0%9E%D0%B4%D0%B5%D0%B6%D0%B4%D0%B0-%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D1%89%D0%B8%D0%BD-2-171x300.jpg

       Dla mezczyzny:

       Мужчины. Мужчины также должны быть одеты скромно. В то время как пиджак и галстук не обязательны, у рубашки должен быть воротничок, и ее необходимо застегнуть на все пуговицы (оставить расстегнутой можно только пуговицу воротника, но две или три не застегнутые пуговицы недопустимы). Брюки должны быть чистыми и отутюженными.

       https://ioann-predteche.cerkov.ru/files/2016/12/%D0%9E%D0%B4%D0%B5%D0%B6%D0%B4%D0%B0-%D0%BC%D1%83%D0%B6%D1%87%D0%B8%D0%BD.jpg

       Oczywiscie mozna i tak ubrac sie na rozdziestwo smile

       https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQMb40bJgPBYokhj4NPQYx_YIt0n-BWSIDup9LPLkJZhbcEYqmv&s

       --
       https://fotoforum.gazeta.pl/photo/5/pa/hf/j2ro/awnkSxzhPXyUPxp95X.jpg
  • rosjaiswiat1 Zeby zamknac temat ubran Putina :-) 07.01.20, 18:15
   Mozna na to patrzec na rozne sposoby, moze to komus podobac sie, a komus nie, ale tak ubieraja sie na to Swieto rosyjskie mezczyzny:

   https://fotoforum.gazeta.pl/photo/5/pa/hf/j2ro/FxWWLdNnPb1j8W8lPX.png

   A tu calosc tego nabozenstwa:   Aha, warto jeszcze pamietac o tym, ze Boze Narodzenie (Rozdziestwo) nie jest najwazniejszym swietem w prawoslawnym kosciele, najwazniejszym jest Zmartwychwstanie Jezusa.
   --
   https://fotoforum.gazeta.pl/photo/5/pa/hf/j2ro/awnkSxzhPXyUPxp95X.jpg
    • vvvvvvvvvv Re: Zeby zamknac temat ubran Putina :-) 07.01.20, 22:08
     Malowalem, kopiowalem ikony Rublowa, sprzedawalem na Starym Miescie w Warszawie dla turystow.
     Bylem bogatym studentem malarzem wsrod malarzy artystow.
     No moze jeden kolega byl bogatszy, kopiowal Mona Lize.
     Technika malowania ikon jak najbardziej zblizona do czasow oryginalu, farba tempera, zoltkiem I bialkiem jajka. Na desce ktora byla bardzo stara I juz wysezowana, nie podlegajaca prawom temperatury I wilgoci. Ja gotowalem deski przez pare godzin, odparowywalem wode w piecu do pieczenia chleba, cialem na listwy i sklejalem klejem kostnym. Ikony ruskie to arcydziela zwlaszcza Rublowa. Znam tutaj w USA kolekcjonera ikon ruskin, originally a on sam historyk sztuki, opowiadal mi jak je przemycal z ZSRR.
    • rosjaiswiat1 Re: Zeby zamknac temat ubran Putina :-) 07.01.20, 23:06
     boavista4 napisał(a):

     > RELIGIA TO STYL, MUZYKA, SZTUKA, wiara, dlatego lubie te cerkwie, koscioly i me
     > czety ktore sa piekne, ktore maja piekne ceremonie. A piekno idzie w parze z mo
     > ralnoscia. Weslych swiat dla prawoslawnych.

     Ale nie powinno byc przepychu.


     --
     https://fotoforum.gazeta.pl/photo/5/pa/hf/j2ro/awnkSxzhPXyUPxp95X.jpg
      • eva15 Re: Zeby zamknac temat ubran Putina :-) 08.01.20, 01:45
       Moja mądra matka mówiła - nie ma władzy i wpływów bez pieniędzy, tak w złym (zamiarze) jak i również w dobrym. Biednych i skromnych NIKT nie słucha. Rzecz nie w tym, że się jest bogatym, lecz w tym, czemu to służy. Jeśli Kościół chce służyć ludziom, to dobrze gdy bogaty, bo by móc dawać/wspierać, trzeba najpierw samemu mieć środki.
       Co komu po żebraku, który wszystkich kocha i wszystkim dobrze życzy? Jaka jest jego siła sprawcza, kto się z nim liczy, co on może zmienić, poprawić?

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka