Dodaj do ulubionych

75 lat wyzwolenia Warszawy

  • rosjaiswiat1 Re: 75 lat wyzwolenia Warszawy 18.01.20, 17:44
   Napisałem:

   > Pozniej przetlumacze ten material filmowy:

   Wiec dotrzymuje slowo smile

   Dzis wspominaja wazna date w historii II WS. 75 lat temu Armia Czerwona wyzwolila Warszawe — kolejna przegrade w drodze do Berlina. W przededniu tego dnia Ministerstwo Obrony ujawnilo unikalna kronike i odtajnione dokumenty archiwalne. Warto zauwazyc, ze w samej Polsce ta data praktycznie nie jest obchodzona.

   Grób Nieznanego Zolnierza w centrum Warszawy. Do 1944 roku byl tu okazaly Palac Saski. Niemcy zniszczyli go po stlumieniu powstania warszawskiego. Powstanie jest oczywiscie wymienione na tablicach upamietniajacych wazne dla Polski bitwy. Ale takiej daty Jak 17 stycznia 1945 roku, kiedy za wyzwolenie stolicy Polski zginelo nie tylko 22 tysiace czerwonoarmistów, ale i ponad 3000 zolnierzy Wojska Polskiego, nigdzie nie ma.

   W miescie nie bedzie oficjalnych uroczystosci. W kraju od dawna uczy sie innej historii. W niej Polacy, którzy walczyli po stronie Armii Czerwonej i 600 tysiecy zolnierzy radzieckich, ktore tu zgineli nie sa bohaterami, raczej odwrotnie. Inna sprawa-zolnierze Armii Krajowej. Ci, którzy podniesli powstanie w sierpniu 1944 roku na rozkaz z Londynu przez rzad na wygnaniu.

   "To byla awantura. Najczystsza awantura londynskich Polaków i Armii Krajowej. Skazali na smierc zolnierzy Armii Krajowej, powstanców i ludnosc cywilna. Bylo jasne, ze Warszawa byla doslownie zapchana jednostkami niemieckimi " -mówi dyrektor naukowy Rosyjskiego Towarzystwa wojskowo-historycznego Michail Miekkow.

   Po rozbiciu powstania jego uczestnik Czeslaw Lewandowski trafil do obozu koncentracyjnego Stutthof. 20 stycznia 1945 r. Niemcy prowadza kolumne wyczerpanych jenców marszem smierci, rozstrzeliwujac w ruchu. W kolumnie Czeslaw, 16-letni mlodzieniec wazy w tym czasie 35 kilogramów. Niespodziewanie pojawiaja sie radzieckie czolgi. 200 wiezniów, w tym Lewandowski, uratowano o krok od zaglady.

   "Mówia o tym, ze Rosjanie, kiedy przyszli, byli okupantami. Nie. Byli wyzwolencami. Uwolnili nas od calej tej podlosci, niebezpieczenstw, smierci, glodu i wszystkiego, co bylo wczesniej " - opowiada uczestnik Powstania Warszawskiego Czeslaw Lewandowski.

   Z dokumentu "notatka sprawozdawcza 7 wydzialu politycznego Frontu Bialoruskiego": "w Warszawie nie ma ani jednego nienaruszonego domu. Podczas pospiesznego odwrotu Niemcy podpalali to, co moglo jeszcze plonac, i zaminowali stosunkowo ocalale budynki, a nawet ruiny".

   Wlasnie taka Warszawe 75 lat temu widzieli zolnierze radzieccy i polscy. "W calym miescie widoczne sa slady ludzkich ofiar. Zwloki torturowanych i rozstrzelanych Polaków czesto widywane sa w fosach, w rurach kanalizacyjnych. Mieszkancy Warszawy mówia, ze w miescie przez Niemców wymordowano do 400 tys.
   Czyli co trzeci z tych, którzy mieszkali tu przed wojna. Czy warto sie dziwic takim, na przyklad, raportom.

   Z dokumentu "szefowi zarzadu politycznego 1 Frontu Ukrainskiego generalowii porucznikowi politycznemu towarzyszowi Szatilowowi ": "na calym szlaku bojowym przez terytorium Polski nasze jednostki spotykaja sie miejscowa ludnoscia wyjatkowo przyjaznie, goscinnie i radosnie, jak armia wyzwolicieli od niemieckich faszystowskich najezdzców. W osiedlach w kierunku naszych frontowych czesci wychodza na ulice prawie wszyscy mieszkancy".

   Ogromnym foliantem jest zaswiadczenie archiwalne o nieodplatnej pomocy gospodarczej Zwiazku Radzieckiego dla Polski od sierpnia 1944 do maja 1945.
   Tysiace ton zboza i maki, sol i tyton, nasiona, odziez, obuwie, samochody. Tylko dla jednego przedmiescia Warszawy-dzielnicy Praga - caly wagon najcenniejszych lekow. A potem nasi inzynierowie odbudowali tu linie kolejowe, mosty i autostrady.

   "Musimy wziac pod uwage, ze nasz kraj w tym czasie lezal w gruzach. A my pomagalismy w odbudowie gospodarki narodowej Polski. Czy bylismy wtedy wrogami?"- pyta zastepca szefa wydzialu Naukowo-Badawczego centralnego archiwum Ministerstwa Obrony Mo Wictoria Kajaewa.

   Jak na to zareaguja polskie wladze, które juz niemal zrownaly Zwiazek Radziecki z nazistowskimi Niemcami? Kto byl wrogiem? Polegli czerwonoarmisci, których pomniki wyburzaja w calej Polsce? A moze ci, którzy przezyli, a w 45 takie informacje tez sa w archiwach, pomagali Polakom sadzic warzywa, a potem zbierac plony. Salut na czesc wyzwolicieli stolicy Polski dzis bedzie jednak nie w Warszawie, ale w Moskwie, jak dokladnie 75 lat temu.

   --
   https://fotoforum.gazeta.pl/photo/5/pa/hf/j2ro/awnkSxzhPXyUPxp95X.jpg
   • berek_p Re: 75 lat wyzwolenia Warszawy 18.01.20, 18:42
    Myślę że nie rozumiesz polaków którzy w owym czasie urządzili się w Londynie a kiedy wojna dobiegała końca,chcieli sami wyzwolić kraj z niemieckich wojsk. Sądzą iż od nich będzie zależeć nie tylko los kraju, a nawet ustanowią granicę państwa i zadecydują o losie świata.
    Trudno pojąć czym kierują się obecne władze Polski, jakie mają motywy, cele a może żałują iż kraj został wyzwolony spod niemieckiej władzy.
    • rosjaiswiat1 Re: 75 lat wyzwolenia Warszawy 18.01.20, 19:14
     berek_p napisał:

     > Myślę że nie rozumiesz polaków którzy w owym czasie urządzili się w Londynie


     Alez doskonale ich rozumiem.

     > a kiedy wojna dobiegała końca,chcieli sami wyzwolić kraj z niemieckich wojsk. Sąd
     > zą iż od nich będzie zależeć nie tylko los kraju, a nawet ustanowią granicę pań
     > stwa i zadecydują o losie świata.

     Wlasnie tak to i rozumiem zachowanie Polakow, ktore cala wojne siedzieli w Londynie, popijac angielska herbate przy kominku zdala od walk.

     > Trudno pojąć czym kierują się obecne władze Polski, jakie mają motywy, cele a m
     > oże żałują iż kraj został wyzwolony spod niemieckiej władzy.


     Obecna waldza, na ogol, pochodzi z najnizszych warstw spolecznych, ktore swoj awans spoleczny zawdzieczja zmianom ustrojowym. A ludzi na ogol, nie lubia pamietac o tych, komu cos sa winni smile


     --
     https://fotoforum.gazeta.pl/photo/5/pa/hf/j2ro/awnkSxzhPXyUPxp95X.jpg
     • berek_p Re: 75 lat wyzwolenia Warszawy 18.01.20, 20:40
      Każdy system ma wady i zalety. Polacy najchętniej łączyliby kapitalizm i komunizm. Kapitalistyczna płaca i komunistyczne przywileje.
      Oczywiście nikt nie przyzna się zajmując wyzsze stanowisko, że rodzice są z kołchozu,ojciec traktorzysta,matka obsługa dojarki.
      Nie wiem, może załują że nie wywodzą się od rzymskich plemion.
      W takim razie błędem było bronić Wisły przed najazdem germanów,chociaż Mogołowie Wisłę sforsowali i Legnicę oblegali.
      Kiedyś nadejdzie kres tej władzy i żywić nadzieję na zmianę mentalności ludzi w Polsce.
      Aby nowe pokolenia były pracowite i pragmatyczne.
   • eva15 Re: 75 lat wyzwolenia warszawskich ruin bez ludzi 18.01.20, 22:29
    rosjaiswiat1 napisał:

    > Z dokumentu "notatka sprawozdawcza 7 wydzialu politycznego Frontu Bialoruskiego
    > ": "w Warszawie nie ma ani jednego nienaruszonego domu. Podczas pospiesznego od
    > wrotu Niemcy podpalali to, co moglo jeszcze plonac, i zaminowali stosunkowo oc
    > alale budynki, a nawet ruiny".
    >
    > Wlasnie taka Warszawe 75 lat temu widzieli zolnierze radzieccy i polscy. "W cal
    > ym miescie widoczne sa slady ludzkich ofiar. Zwloki torturowanych i rozstrzelan
    > ych Polaków czesto widywane sa w fosach, w rurach kanalizacyjnych.

    Igorze, Armia Radziecka i WP weszli do miasta -widma. Tam już praktycznie nie było żywych ludzi. Niemcy po Powstaniu wypędzili warszawiaków i podpalili miasto:

    pl.wikipedia.org/wiki/Wyp%C4%99dzenie_ludno%C5%9Bci_Warszawy

    Mieszkancy W
    > arszawy mówia, ze w miescie przez Niemców wymordowano do 400 tys.
    > Czyli co trzeci z tych, którzy mieszkali tu przed wojna. Czy warto sie dziwic t
    > akim, na przyklad, raportom.


    Z liczbami można zwariować, każdy podaje swoje, każde służą jakimś celom politycznym...

    Wg roczników statystycznych przed wojną W-wa liczyła ca 1,35 mln mieszkańców, z tego ca 33 % (ca 410 tys.) to byli Zydzi, którzy od 1942 r. licząc byli wywożeni do obozów i tam mordowani.

    www.historycy.org/index.php?showtopic=67831

    Jak podaje rocznik statystyczny z 1950 r. w PRL żyło (przeżyło wojnę) ca 900 tys. przedwojennych warszawiaków, z tego w Warszawie (do której po wojnie powróciło) - ca 500 tys. a reszta była rozrzucona po całym kraju .

    • rosjaiswiat1 Re: 75 lat wyzwolenia warszawskich ruin bez ludzi 19.01.20, 13:47
     eva15 napisała:

     > Igorze, Armia Radziecka i WP weszli do miasta -widma. Tam już praktycznie nie b
     > yło żywych ludzi. Niemcy po Powstaniu wypędzili warszawiaków i podpalili miasto

     Alez Ewa, przeeciez o tym mowi sie w cytacie, ktory Ty sama wkleila, a ktory skopiowala z tego, co ja przetlumaczylem. Wiec nic takiego nie piszesz, czegoby ja nie wiedzial.


     > Z liczbami można zwariować, każdy podaje swoje, każde służą jakimś celom polity
     > cznym...


     W tym przypadku autorom reportazu nie chodzilo o dokladne liczby, a tylko o skale strat, i w sumie ona odpowiada tym liczba, ktore podajesz dalej.     --
     https://fotoforum.gazeta.pl/photo/5/pa/hf/j2ro/awnkSxzhPXyUPxp95X.jpg
  • karbat Re: 75 lat wyzwolenia Warszawy 18.01.20, 20:44
   berek_p napisał:
   > Myślę że nie rozumiesz polaków którzy w owym czasie urządzili się w Londynie a
   > kiedy wojna dobiegała końca,chcieli sami wyzwolić kraj z niemieckich wojsk. Sąd
   > zą iż od nich będzie zależeć nie tylko los kraju, a nawet ustanowią granicę pań
   > stwa i zadecydują o losie świata.

   Wojska sowieckie wyzwalaly Polske od faszystow , szla tez propaganda - i
   ludzie wiedzieli , czuli pismo nosem , ze beda zmiany w kraju -

   nastapila reforma rolna , wywlaszczanie firm
   nieliczni co tracili , byli niezadowoleni , AK , patryjoty w Londynie
   rzesze tych co zyskali … cieszyli sie .

   w mojej rodzinie, upanstwowiono , przeksztalcono na spoldzielnie produkcyjna
   firme, byly wlasciciel .. zostal .. szefami tej firmy. do emerytury .

   rodzinie zabrano tez , upanstwowiono dzialke -pole, na ktorych stoi dzisiaj nowoczesny zaklad ,
   kiedys bylo kiepsko upominanie sie o swoja wlasnosc, dzisiaj … nikomu w rodzinie nie chce sie,
   by chodzic , odzyskac jakies odszkodowanie .


   • rosjaiswiat1 Re: 75 lat wyzwolenia Warszawy 18.01.20, 21:33
    karbat napisał:

    > Wojska sowieckie wyzwalaly Polske od faszystow , szla tez propaganda - i
    > ludzie wiedzieli , czuli pismo nosem , ze beda zmiany w kraju -

    Generalnie zwykli ludzi chcieli tylko jednego, zeby nareszcie skonczyla sie wojna.

    > nastapila reforma rolna , wywlaszczanie firm
    > nieliczni co tracili , byli niezadowoleni , AK , patryjoty w Londynie
    > rzesze tych co zyskali … cieszyli sie .

    Wiekszosc Polakow na zmianach zyskala, ale kogo obchodzi zdanie zwyklych ludzi? W swoim czasie jeden z dupkow na forum "Swiat" napisal, ze w Katyniu zginal kwiat polskiej ielity, a na Wolyniu goowna warci rolnicy. Wiec to co zyskali zwykli Polacy dzis nie liczy sie, zreszta i potomkowi tych, kto wtedy cos zyskal, obecnie staraja sie udawac, ze w ich zylach plynie szlachetna krew smile    --
    https://fotoforum.gazeta.pl/photo/5/pa/hf/j2ro/awnkSxzhPXyUPxp95X.jpg
    • eva15 Re: 75 lat wyzwolenia Warszawy 18.01.20, 22:42
     Tak, i co ciekawe - dzieci i wnuki beneficjentów - dawnej chłopskiej i robotniczej biedoty - komunistycznych reform krzyczą dziś antyrosyjsko głośniej od dawnych hrabiów, którzy rzeczywiście byli stratni.

     Potwierdza się reguła, że neofici są najgorliwsi...
     • rosjaiswiat1 Re: 75 lat wyzwolenia Warszawy 19.01.20, 13:50
      eva15 napisała:

      > Potwierdza się reguła, że neofici są najgorliwsi...

      Niestety, tak i jest. I chcyba to bardzo latwo wytlumaczyc z punktu widzenia psychologii - neofici jak najszybciej chca zapomniec o tym, kim byli i skad pochodza, i co dla nich wazne, zeby i inni o tym zapomnieli. Wiec stad ich nadgorliwosc.


      --
      https://fotoforum.gazeta.pl/photo/5/pa/hf/j2ro/awnkSxzhPXyUPxp95X.jpg
    • karbat Re: 75 lat wyzwolenia Warszawy 18.01.20, 22:51
     rosjaiswiat1 napisał:
     > karbat napisał:

     > > Wojska sowieckie wyzwalaly Polske od faszystow , szla tez propaganda - i
     > > ludzie wiedzieli , czuli pismo nosem , ze beda zmiany w kraju -
     >
     > Generalnie zwykli ludzi chcieli tylko jednego, zeby nareszcie skonczyla sie woj
     > na.

     d o k l a d n i e
     dzis mozna odnies wrazenie , ze elity maja za zle sowietom ,
     ze wyzwolily kraj … od nazistow … i setki tysiecy ludzi staracily
     zycie . w sumie wredna retoryka

     dlaczego lacza te dwie sprawy , wyzwolenie , poswiecenie armii czerwonej
     i narzucenie ich ideologii .. wredna retoryka .
     przeciez te rzeczy nalezy traktowac odrebnie ,
     Rosjanie nie mieliby nic przeciwko temu . moim zdaniem


     > Wiekszosc Polakow na zmianach zyskala, ale kogo obchodzi zdanie zwyklych ludzi
     > ? W swoim czasie jeden z dupkow na forum "Swiat" napisal, ze w Katyniu zginal
     > kwiat polskiej ielity, a na Wolyniu goowna warci rolnicy. Wiec to co zyskali
     > zwykli Polacy dzis nie liczy sie, zreszta i potomkowi tych, kto wtedy cos zys
     > kal, obecnie staraja sie udawac, ze w ich zylach plynie szlachetna krew smile

     Polska dzieki sowietom , aliantom ma super granice .
     ilez tu mozna fajnego zrobic, ilez tu roboty , na pokolenia

     nostalgia za utraconymi ziemiami .. Polacy nierzadzko dzis zra sie miedzy soba
     dorzucmy do tego …. mniejszosci narodowe .. nie wyobrazam sobie , piekielko zaprogramowane


  • karbat Re: 75 lat wyzwolenia Warszawy 18.01.20, 22:14
   okres realnego socjalizmu . z ... innej strony . niektorzy powiedza , - to nieprawda

   od przedwojny , pozniej za komuny, - mala miescina, w ktorej bylo kilkaset malych prywatnych zakladow .
   i … nikt tam nie mowil glosno o walce klasowej , o tym bylo w ... telewizi
   robiono tam wowczas duza kase . niektorzy wrecz niewobrazalna ( zapychali dziury ,
   braki w gosp . realnego socjalizmu ) , dzisiaj wiekszosc tych zakladow padla . -.
   ( i takich miescil bylo wowczas troche , znam kilka )

   jezdzlily tam nowe Mirafiori , Ople, Fordy, z Pewexu , uzywane z Niemiec
   budowali domy ** - lata siedemdziesiate ub. wieku
   i … komuchom to jakos nie przeszkadzalo … . Dzis …. czasami ...
   wspominaja stare czasy za komuny . nostalgia .. no , wowczas byli mlodzi wink

   za glebokiej komuny robiono , niektorzy , kase , wrecz niewobrazalna .
   przyslowiowi badylarze ,prawaciarze, plywjacy na statkach. opylajacy pola w Afryce,
   osoby na kontraktach zagranicznych - lekarze , inzynierowie itp -

   za komuny widzialem, bedac szczeniakiem , najdrozszy magnetofon kasetowy na swiecie wink
   kuzyn za komuny , Gierek , odbieral extra Mercedesa bezposrednio z fabryki w Niemczech
   i …. nie byl zadnym wrogiem klasowym …

   ** budowano domy , za komuny , za wlasna kase , wspomnaja , ze bylo ciezko …. material itd itp
   Dzis niektorzy narzekaja , ze nie ma w tych kamienicach kto mieszkac , dzieci pouciekaly zagranice
   opowiadaja , ze ciezko im wejsc na trzecie pietro . .. ile to ogrzewanie kosztuje …
   dzis budowa domu to bajka , tyle … ze najczesciej nalezy on do … banku

   bylo wowczas szaro, ale wesole miasteczko, realnego socjalizmu jakos sie tam krecilo
   ludzie sie rozmnazali , kraj na swoje mozliwosci sie budowal, elektryfikowal ,
   powstawala infrastruktura, szkoly , szpitale tez jakos funkcjonowaly itd
   klecha w sutannie mial tez swoja dzialke , obrywki , budowal koscioly ,
   ( dzis … drze jape jak to ich komuna przesladowala )

   brakowalo kielbasy … schabowego … . ci co mieli uklady na wsi , wojsku ..
   mieli zaopatrzenie o jakim dzis moga pomarzyc . zadne tam ..... , opakowane w folie, styropian
  • karbat Re: 75 lat wyzwolenia Warszawy 18.01.20, 22:35
   wspomnialem o kuzynie #, dzis starszy juz pan, niestety schorowany , - przeciekawa postac .
   Polak pochodzacy z kresow, wyzwolenie sowietow , jako smarkacz polsierota , z matka ,
   wyladowal na ziemiach zachodnich ( Polska ) nastepnie studia w Krakowie UJ medycyna .
   wczesna komune przezyl na wlasnej skorze i .. co najciekawsze …
   NIGDY od niego nie slyszalem ani slowa by narzekal , by zle slowo powiedzial
   na sowietow - CCCP ( nawet troche zakrecony kultura rosyjska ) .
   Mowi - takie , a nie inne byly realia .

   potem praktykowal chirurgie, nastepnie lata z zona lekarka w Afryce Pln . na kontraktach
   ciekawe rzeczy , spostrzezenia maja z tego okresu ( niektore b. drastyczne ) -

   po powrocie do kraju ordnator szpitala, zamawia sobie wypasionego Merca w Germanii ( czasy Gierka )
   buduja kapitalny dom , pieknie polozony - i tak z grubsza u nich wygladalo zycie, w tej …
   jak to mowia ... te najprawdziwsze patryjoty parszywej komunie, co bez przerwy przesladowala

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka