Dodaj do ulubionych

24 powody zeby pedalowac

26.01.20, 16:43
dobrewiadomosci.net.pl/553-24-powody-zeby-jezdzic-na-rowerze/
To zdrowie ! Dobrego pedalowania w niedziele.
Obserwuj wątek
  • boavista4 Re: 24 powody zeby pedalowac 26.01.20, 17:06
   Uczeni z Kings College w Londynie porównywali jednojajowe bliźnięta. Ci, którzy przynajmniej trzy razy w tygodniu jeździli na rowerze, byli – średnio – o dziewięć lat biologicznie młodsi od brata!

   Oto lista zysków z pedałowania.

   1. Będziesz lepiej spać. Naukowcy ze Stanford University School of Medicine eksperymentalnie zaaplikowali swoim cierpiącym na bezsenność podopiecznym pół godziny jazdy rowerem zamiast tabletki nasennej. Efekt? Pacjenci zasypiali w o połowę krótszym czasie i spali blisko o godzinę dłużej niż przed rowerową kuracją.

   Tu nie chodzi po prostu o gimnastykę. Chodzi o przejażdżki rowerem po okolicy (a nie rower stacjonarny przed telewizorem) i ekspozycję na światło dnia, które ułatwia uregulowanie wewnętrznego zegara dobowego. A dodatkowo przyspiesza rozpad kortyzolu – hormonu stresu, więc zapewnia spokojny sen.

   2. Będziesz mieć serce jak dzwon. Badania z Purdue University w USA wykazały, że regularna jazda na rowerze o połowę obniża ryzyko chorób serca.

   3. Będziesz mieć płuca jak miechy. Podczas jazdy na rowerze zużywamy dziesięć razy więcej tlenu niż przy siedzeniu przed telewizorem.

   4. Będziesz mieć sokoli wzrok. Dlaczego aż tyle dzieci nosi okulary? Coraz więcej badań wskazuje, że może to być wynikiem braku patrzenia w dal – więcej czasu spędza się w pomieszczeniach, skupiamy wzrok 40 cm od twarzy – na monitorze. Przejażdżki rowerowe są doskonałą okazją do ćwiczeń oka, bo wymagają patrzenia zarówno w dal, jak i skupiania wzroku na bliższych przedmiotach.

   5. Będziesz bystrzejszy. Prof. Arthur Kramer z Illinois University zauważył, że jazda na rowerze wzmaga odbudowę komórek hipokampu, obszaru odpowiedzialnego za pamięć. Zaledwie 5-procentowa poprawa sprawności krążeniowo-oddechowej przekłada się na 15-procentową poprawę wyników w testach na inteligencję!

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka