Dodaj do ulubionych

A wiecie co dzis za dzien?

26.01.20, 17:37
26 stycznia 1934 r. Podpisano polsko-niemiecki układ o niestosowaniu przemocy

nowahistoria.interia.pl/kartka-z-kalendarza/news-26-stycznia-1934-r-podpisano-polsko-niemiecki-uklad-o-niesto,nId,1095598
To byla pierwsza miedzyanrodowa umowa podpisana przez nazistow, ktore doszli w Niemczech do wladzy. Czy wolno potepiac dzialania owczesnej Polski z perspektywy dnia dzisiejszego? Osobiscie uwazam, ze nie. Polska dzialala we wlasnym interesie, a ze historia potoczyla sie wedlug innego scenariuszu, to juz inna sprawa.

--
https://fotoforum.gazeta.pl/photo/5/pa/hf/j2ro/awnkSxzhPXyUPxp95X.jpg
Obserwuj wątek
  • berek_p Re: A wiecie co dzis za dzien? 26.01.20, 20:47
   Czy chlopcy PiS u z IPN wiedzą o tej umowie ?
   Jeśli tak,dlaczego tym nie pochwalili się a mają pretensje do umowy Niemiec i ZSRR.
   No i pochwalili umowę z Monachium, dzięki czemu wzrósł potencjał gospodarczy Niemiec.
   Ten potencjał który w ciągu 14 dni rozniósł w pył armię polską w 1939 roku.
   Trzeba przyznać że rozumem polski polityk nigdy nie dysponuje.
   • rosjaiswiat1 Re: A wiecie co dzis za dzien? 26.01.20, 21:06
    berek_p napisał:

    > Czy chlopcy PiS u z IPN wiedzą o tej umowie ?

    Na pewno wiedza.

    > Jeśli tak,dlaczego tym nie pochwalili się

    Bo sa bardzo skromni smile

    >a mają pretensje do umowy Niemiec i ZSRR.

    Bo to co wolno Polakom, ruskim nie wolno.

    > No i pochwalili umowę z Monachium, dzięki czemu wzrósł potencjał gospodarczy Ni emiec.
    > Ten potencjał który w ciągu 14 dni rozniósł w pył armię polską w 1939 roku.

    Dzieki Monachium potencjal militarny Niemiec wzrosl minimum dwukrotnie. Bo na tam ten czas militarny przemysl czeechoslowacki byl na bardzo wysokim poziomie. Moze dlatego zachod tak ochocze oddal Czechoslowacje Hitlerowi, bo liczyli na to, ze wzmocniony Hitler wybierzy sie od razu na Moskwe.

    > Trzeba przyznać że rozumem polski polityk nigdy nie dysponuje.

    A to prawda - oni nie rozumieli, ze droga na Moskwe prowadzi przez Warszawe. I tak stalo sie.


    --
    https://fotoforum.gazeta.pl/photo/5/pa/hf/j2ro/awnkSxzhPXyUPxp95X.jpg
    • rosjaiswiat1 Co mowil Hitler w styczniu 1939 roku? 26.01.20, 21:30
     30 stycznia 1939r Hitler w przemowieniu z okazji 6 rocznicy zdobycia wladzy powiedzial: "… w czasie niespokojnych miesiecy zeszlego roku przyjazn miedzy Niemcami a Polska byla jednym z czynnikow bezpieczenstwa Europy !" , a sam w tym czasie juz szykowal sie do podboju Polski.


     p.s. prosba do forumowych "niemcow". Czy mozecie znalezc to przemowienie Hitlera wygloszonym w Reichstagu 30.01.1939 roku? Bo nie jestem pewien tego, czy "moj" cytat nie jest falszywka.
     --
     https://fotoforum.gazeta.pl/photo/5/pa/hf/j2ro/awnkSxzhPXyUPxp95X.jpg
     • rosjaiswiat1 Co zyskal Hitler po Monachium 26.01.20, 21:40
      Co zyskują Niemcy? Czeski przemysł wojenny i skarbiec państwa pełen złota
      retropress.pl/dziennik-poranny/zyskuja-niemcy-czeski-przemysl-wojenny-skarbiec-panstwa-pelen-zlota/
      Zajęcie Czech przez Niemcy – to olbrzymie zwiększenie potencjału militarnego Rzeszy. Zdobycz niemiecka w Czechach jest potężna. Jak wiadomo, uzbrojenie wojska czeskiego było pierwszorzędne, zarówno pod względem technicznym jak i ilościowym. Na trzech żołnierzy przypadał jeden karabin maszynowy, wspaniała artyleria, rozporządzająca największymi armatami, a dalej czołgi, przede wszystkim zaś lotnictwo. Według informacji francuskich armia czeska posiada przeszło 3000 samolotów różnych typów.I to wszystko zabrano bez jednego wystrzału. Nawet lotnicy czescy nie próbowali zaprotestować gremialnym odlotem na swych samolotach zagranicę, co przecież mogliby z łatwością zrobić. Bezradność, zobojętnienie czy przerażenie narodu czeskiego wzmocniło militarnie jeszcze bardziej Rzeszę Niemiecką. Jakże inaczej, jakże bohatersko zachowywała się mała Belgia w dniu wybuchu wojny światowej.

      Lecz poza materiałem ściśle wojskowym Niemcy spotęgowali swój potencjał gospodarczo-militarny, zyskując jeden z największych w Europie przemysłów metalurgicznych. Niemniejszy łup stanowi skarbiec Banku czeskiego z jego poważnymi zapasami złota, w którym znalazły się dopiero co ofiarowane przez Anglię miliony funtów szterlingów, przeznaczone na odbudowę nowych Czech. Pieniądze to pójdą teraz na rozbudowę Rzeszy.

      Przyjrzyjmy się jednak pokrótce poszczególnym ośrodkom Czech, zajętym przez Niemcy. Więc najpierw: Berno Morawskie (Brno), stolicą całych Moraw, położone nad rzeką Cernavką i Svitavą, liczy blisko 230.000 mieszkańców i jest ośrodkiem przemysłu tekstylnego (sukienniczego i tkackiego) tudzież metalurgicznego. W zachodniej części tego miasta znajduje się dawna twierdza zwana Spielberg, która od roku 1621 do 1855 była więzieniem, w którym rząd austriacki więził przestępców politycznych, a wśród nich wielu wybitnych Polaków.

      Morawska Ostrawa, położona nad Ostrawicą w pobliżu jej ujścia do Odry w odległości 8 km od Bogumina, liczy ok. 45.000 mieszkańców i stanowi centrum wielkiego okręgu przemysłowego i górniczego. Są tu bogate kopalnie węgla, wysokie piece, walcownie żelaza, fabryki metalurgiczne i chemiczne. Z nią niemal bezpośrednio łączy się Polska Ostrawa, położona na prawym brzegu Ostrawicy a połączona komunikacją tramwajową z Karwiną. Są tu bogate kopalnie węgla, w mieście istnieją do dzisiejszego dnia ruiny piastowskiego zamku z 16 wieku.

      Jest dalej Pilzno, stolica żupy, przy ujściu Uslavy do Mży. Liczy ok. 90.000 mieszkańców Jest to miasto wysoce uprzemysłowione i znane szeroko ze słynnych browarów. Są tu wielkie zakłady przemysłowe Skody, produkujące działa i sprzęt wojenny. Właścicielem tej fabryki jest kapitał francuski. Ponadto jest wiele fabryk drutu, papieru, szkła, porcelany, instrumentów muzycznych, galanterii itd. W okolicy bogate złoża węglowe. Prościejów (Prostejov) miasto liczące ok. 33.000 mieszkańców, ma rozbudowany przemysł tekstylny, a ponadto jest znaną na świecie centralą handlu jęczmieniem browarnianym. Przybram (Pribram) położone 76 km na południe od Pragi, liczące ok. 13.000 mieszkańców, posiada w okolicy bogate kopalnie srebra cynku. W mieście tym, jak już wspomnieliśmy ma swą siedzibę Akademia Górnicza.

      Wszystkie te miasta były jednym z najważniejszych ośrodków przemysłowych, a w szczególności przemysłu wojennego, nie tylko w Czechach, ale także w Europie. Czesi eksportowali stąd swe wyroby do różnych państw europejskich, a zwłaszcza fabrykaty i półfabrykaty z dziedziny przemysłu wojennego. Dziś to całe bogactwo jest w rękach Niemiec.


      Ale to ZSRR rozpoczal II Wojne Swiatowa, wedlug najnowszej historii.

      --
      https://fotoforum.gazeta.pl/photo/5/pa/hf/j2ro/awnkSxzhPXyUPxp95X.jpg
      • berek_p Re: Co zyskal Hitler po Monachium 26.01.20, 21:53
       No widzisz Igor, taka mała Czechosłowacja,a dysponowała olbrzymim potencjałem gospodarczym. Posiadała uzbrojenie jakiej nie miały Niemcy. A mimo to tylko ZSRR był gotowy przyjść z pomocą temu państwu. Mnie zastanawia dlaczego Stalin przy sprzeciwie Polski nie zdecydował się zająć Polskę do Bugu i tym samym dać sygnał Niemcom,że zajęcie Czech,to wojna z ZSRR.
       I nasuwa się pytanie czy ZSRR byłby w stanie pokonać siły zbrojne Polski i ile czasu by to zajęło.
       • rosjaiswiat1 Re: Co zyskal Hitler po Monachium 26.01.20, 22:26
        berek_p napisał:

        > Mnie zastanawia dlaczego Stalin prz
        > y sprzeciwie Polski nie zdecydował się zająć Polskę do Bugu i tym samym dać syg
        > nał Niemcom,że zajęcie Czech,to wojna z ZSRR.

        Bo Stalin byl pewien tego, ze wtedy Francja i UK zaczeliby wspierac Niemcow.
        I jestem pewien tego, ze tak i byloby.        --
        https://fotoforum.gazeta.pl/photo/5/pa/hf/j2ro/awnkSxzhPXyUPxp95X.jpg
     • eva15 Re: Co mowil Hitler w styczniu 1939 roku? 27.01.20, 00:01
      Igor, znalazłam to przemówienie w całości. Ono jest strasznie długie, więc nie podejmuję się po nocy tłumaczenia (jest wszak wujek google i yanex) . Ja przerzuciłam to tylko wzrokiem i nie znalazłam tego cytatu, który podajesz. No ale jak mówię - ja to tylko przerzuciłam wzrokiem, nie czytałam dokładnie tekstu.

      www.worldfuturefund.org/wffmaster/Reading/Hitler%20Speeches/Hitler%20rede%201939.01.30.htm
      • karbat Re: Co mowil Hitler w styczniu 1939 roku? 27.01.20, 03:51
       tu jest ten fragment ( z przemowienia Adolfa ), ktorego szukalas ( dot Polski )

       In diesen Tagen jährt sich zum fünftenmal der Abschluß unseres Nichtangriffspaktes mit Polen. Über den Wert dieser Vereinbarung gibt es heute unter allen wirklichen Friedensfreunden wohl kaum eine Meinungsverschiedenheit. Man braucht sich nur die Frage vorzulegen, wohin vielleicht Europa gekommen sein würde, wenn diese wahrhaft erlösende Abmachung vor fünf Jahren unterblieben wäre. Der große polnische Marschall und Patriot [Pilsudski] hat seinem Volk damit einen genau so großen Dienst erwiesen wie die nationalsozialistische Staatsführung dem deutschen. Auch in den unruhigen Monaten des vergangenen Jahres war die deutsch-polnische Freundschaft eine der beruhigenden Erscheinungen des europäischen politischen Leben

       Zbliza sie dzien piatej rocznicy zawarcia z Polska paktu o nieagresji .
       O wartosci, zanaczeniu tej umowy, nie ma dzisiaj, pomiedzy rzeczywistymi przyjacielami
       ( przyjaciolmi ) pokoju, zadnej roznicy zdan.

       Trzeba sobie tylko wyobrazic ( postawic pytanie), gdzie prawdopodobnie by byla Europa,
       (dokad by zaszla ) , gdyby przed pieciu laty nie zostala podpisana ta zbawienna umowa.

       Wielki polski marszalek i patriota ( J . Pilsudzki ) oddal swojemu narodowi wielka przysluge,
       tak jak i panstwowe narodowosocjalistyczene przywodztwo oddalo Niemcom.

       Takze w niespokojnych ubieglych miesiacach ubieglego roku, polsko - niemiecka przyjazn
       byla uspokajajacym zjawiskiem europejskiego zycia politycznego.

       taki mniej wiecej sens , nie chce mi sie tego poprawiac , wygladzac . mozesz skorygowac .
       male okienko i nie widzac calosci tekstu, trzeba jezdzic non stop do gory i na dol crying
       -------------------------------------------------------------------

       pobieznie przelecialalem ten tekst, ale on leci sobie w tym texcie na zydow i na bolszewikow
       poza tym … przyloz do rany .

       musze doczytac , co on chcial … ? ?? , oderwac sie, uniezaleznic sie
       od zachodniego systemu bankowego, bankow zydowskiech …

       dziwie sie kto tak dlugo wytrzymal, sluchal tej jego dlugiej gadaniny ,
       dosc szczegolowo opisuje to co on zamierzal, - to, ze lgal, klamal to inny temat.

       ladnie opowiada o przyjazni narodow, jak to on kocha pokoj, by za kilka miesiecy
       zrobic pieklo.

       charyzmatyczna postac bez dwoch zdan, jak on mogl tak oglupic nieglupi narod …
       to bedzie zawsze dla mnie zagadka …
       nawet z tego textu widac jak Niemcom dal sie we znaki Wersal ( warunki )


      • rosjaiswiat1 Re: Co mowil Hitler w styczniu 1939 roku? 27.01.20, 20:18
       eva15 napisała:

       > Igor, znalazłam to przemówienie w całości.

       Jestem pelen podziwu dla Ciebie! Dzieki!

       >Ono jest strasznie długie, więc nie
       > podejmuję się po nocy tłumaczenia (jest wszak wujek google i yanex) . Ja przerz
       > uciłam to tylko wzrokiem i nie znalazłam tego cytatu, który podajesz. No ale ja
       > k mówię - ja to tylko przerzuciłam wzrokiem, nie czytałam dokładnie tekstu.

       Dzieki karbatowi juz wszystko wiem - "moj " cytat nie jest falszywka. A jak okazalo sie, Hitler powiedzial duzo wiecej milych slow o Polsce. Tak naprawde, to calkowicie zmienilo moje zdanie o przedwojennej Polsce, i ja rozumiem skad ta histeria i strach przed archiwami rosyjskimi.
       --
       https://fotoforum.gazeta.pl/photo/5/pa/hf/j2ro/awnkSxzhPXyUPxp95X.jpg
  • vvvvvvvvvv Re: A wiecie co dzis za dzien? 26.01.20, 23:43
   Myslalem ze Putin pokaze umowe o wspolnej agresji CCCP I Polski na IIIRzesze.

   Ooo, a tu nic a tu bardzo chwalebna umowa, Polska chce pokoju a nie byc pozarta.
   Czy Polska tez podpisal umowe z CCCP o nie agresji I zyc w dobrych wzajemnych stosunkach?
    • boavista4 Hitlor nie chcial mordowac zydow 27.01.20, 01:40
     Chcial ich tylko wyrzucic z Niemiec, a do eksterminacji przekonal go wielki Mufti Jerozolimy -powiedzial Natanyahu. Dodajmy, zydom niemieckim Hitket dal pieniadze na osiedlenie sie w Palestynie, oraz trening wojskowy przez Eichmana. Tym samym Hitler byl niemak zalozycielem Izraela
     www.haaretz.com/israel-news/netanyahu-absolves-hitler-of-guilt-1.5411578
     Netanyahu: Hitler Didn't Want to Exterminate the Jews
     Prime minister tells World Zionist Congress that Hitler only wanted to expel the Jews, but Jerusalem's Grand Mufti convinced him to exterminate them, a claim that was rejected by most accepted Holocaust scholars.

     Haaretz
     21.10.2015 | 03:25
     Prime Minister Benjamin Netanyahu sparked public uproar when on Tuesday he claimed that the Mufti of Jerusalem, Haj Amin al-Husseini, was the one who planted the idea of the extermination of European Jewry in Adolf Hitler's mind. The Nazi ruler, Netanyahu said, had no intention of killing the Jews, but only to expel them
     • vvvvvvvvvv Re: Hitlor nie chcial mordowac zydow 27.01.20, 02:42
      Wydalenie Rzydow z Rzeszy bylo tak samo chora ideologie jak I exterminacja.
      Do wojny partly rody Rockefelerow, Rotchildow oraz zionaziolskie organizacje boy poswiecic biedote rzydowska na holo oltarzu
      aby czerpac a holoundustry nieograniczone dochody I trzymac rzady swiatowe w politycznym posluszenstwir.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka