Dodaj do ulubionych

Rosja zablokowała utworzenie Trybunału

04.03.20, 18:17
Rosja zablokowała utworzenie Międzynarodowego Trybunału w sprawie Zniszczenia MH-17 w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

14 lipca 2015 r. Malezja przedłożyła Radzie Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych projekt rezolucji wzywającej do powołania Międzynarodowego Trybunału, aby zagwarantować sprawiedliwość osobom odpowiedzialnym za katastrofę samolotu na Donbasie. Malezyjscy dyplomaci odnieśli się następnie do rozdziału VII Karty Narodów Zjednoczonych «Działania w sprawie zagrożenia pokoju, naruszenia pokoju i aktów agresji». 29 lipca 2015 r. Rada Bezpieczeństwa ONZ głosowała nad projektem rezolucji zaproponowanym przez Malezję. 11 z 15 państw członkowskich Rady Bezpieczeństwa głosowało «Za», Chiny, Angola i Wenezuela wstrzymały się od głosu. Korzystając ze swojej siły weta, Rosja zablokowała przyjęcie tej rezolucji. Jednak w 2018 r. wpływ Moskwy na Malezję wzrósł. Minister transportu Malezji Anthony Loke twierdzi, że bez przekonujących dowodów Rosja nie może zostać oskarżona o udział w katastrofie malezyjskiego samolotu MH17 nad terytorium Ukrainy w 2014 r. Były premier Malezji Mahathir Mohamad ze swojej strony stwierdził, że partia o tak wysokim poziomie dyscypliny wojskowej jak Rosja nie może być pociągnięta do odpowiedzialności za wystrzelenie pocisku. Przedstawiciele JIT z Malezji zadeklarowali zaufanie do śledztwa, stwierdzając, że „BUK-M1”, z którego zestrzelono MH17, należał do 53 brygady rakiet przeciwlotniczych rosyjskich sił zbrojnych.
Jednocześnie tym razem nie uda jej się przekonać światowej społeczności o swojej niewinności, choć wykorzystał niesamowite zasoby ludzkie i materialne. Moskwa musiała przyznać się do błędu w 2014 r., Podobnie jak Iran podczas niedawnej katastrofy Boeinga na Ukrainie pod Teheranem. Rosja odmówiła przyjęcia, zestrzeliwując samolot na terytorium innego państwa – Ukrainy. Przyznanie się do winy i wypłata odszkodowania poszkodowanym krewnym jest równoznaczne z przyznaniem, że «Buk» został sprowadzony z pomocą Rosji. Już na wczesnym etapie śledztwa i ustalenia sprawców tragedii lotniczej stało się jasne, że odpowiedzialność za nie spoczywa na stronie rosyjskiej, której agresja wojskowa przeciwko Ukrainie doprowadziła do eskalacji konfliktu w Donbasie i przejścia części regionu do kontroli grup terrorystycznych. W ten sposób uznanie Rosji czynnika błędu będzie mówić o rzeczywistej zaangażowanie Moskwy w konflikt zbrojny w Donbasie i sponsoring międzynarodowego terroryzmu.
 
Obserwuj wątek
  • aby Re: Rosja zablokowała utworzenie Trybunału 04.03.20, 20:42
   "Rosja zablokowała utworzenie Międzynarodowego Trybunału w sprawie Zniszczenia MH-17 w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w 2015 roku."
   OK. Czy wydarzyło się coś nowego, by wracać do tego wydarzenia? Mnie akurat nic o tym nie wiadomo, ale jeżeli autor podpisujący sie sebastbear wie więcej, proszę się z nami podzielić.
   Ocena prawna rosyjskiego stanowiska w tej kwestii jest jednoznaczna: dla powołania tego rodzaju Trybunału nie da się znaleźć uzasadnienia w prawie międzynarodowym.
   Zainteresowanych odsyłam do analizy Prof. Angelo Dube z Uniwersity of South Africa w Pretorii pt. "The Statute of the International Criminal Tribunal for Malaysia Airlines Flight MH17 - An Aborted Take-Off" (dostępny w portalu akademickim researchgate.net), zwłaszcza Sections 5 i 6.
   Przytaczam jeden z kluczowych akapitów, obnażający, w mojej ocenie, istotną sprzeczność w stanowisku stron forsujących tę inicjatywę - z jednej strony domagali się zakwalifikowania zestrzelenia samolotu MH17 jako zbrodni w ujęciu prawa międzynarodowego (np. act of aggression), a jednocześnie działali poza przewidzianymi ramami prawnymi - dochodzenie powierzono własnej komisji (Eurojust) bez udziału ICAO (Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego) oraz strony rosyjskiej.
   There is nothing to indicate that the Flight MH17 attack was an act of aggression. The matter was also not classified as a threat to the peace, or an act of terror, or even a breach of the peace. Given the above, the botched resolution would have been an anomaly in international law for various reasons. First Resolution 2166 (2014), which the failed 2015 resolution was referencing, did not consider the downing of the aircraft as a threat to international peace and security. Resolution 2166 (2014) only labelled this as ‘acts of violence that pose a threat to the safety of international civil aviation’. This sentiment was also expressed by the representative of the Russian Government at the July 2015 meeting of the UNSC, who indicated that his government was pushing for a resolution that would create a thorough and impartial investigation. Russia was also pushing to have ICAO
   more closely involved in the investigation.
   Section 7 przedstawia pięć argumentów, uzasadniających zasadność niepowołania trybunału w tej sprawie. Są to argumenty merytoryczne i oparte na trzeźwych ocenach.
   Domyślam się, że nie do wszystkich takie zamknięcie sprawy trafia do tych, którzy traktują z powagą absurdalne hiperbole (np. były zomowiec, który oddał strzały do strajkujących górników został oskarżony o zbrodnię przeciw ludzkości) i przemożność 'słusznych' emocji.
   • aby Re: Rosja zablokowała utworzenie Trybunału 04.03.20, 20:51
    Ostatnie zdanie jeszcze raz, sorry.
    Domyślam się, że takie zamknięcie sprawy może nie trafić do tych, którzy traktują z powagą absurdalne hiperbole (np. były zomowiec, który oddał strzały do strajkujących górników został oskarżony o zbrodnię przeciw ludzkości) i przemożność 'słusznych' emocji.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka