Dodaj do ulubionych

Polska rusofobia

23.04.20, 13:22
Chciałbm polecić 2 analizy przyczyn polskiej rusofobii
Na początek
konserwatyzm.pl
Andrzej Gorzny: Dwa źródła polskiej rusofobii
31 października 2019 Redakcja Konserwatyzm.pl
W ostatnich latach, wielką karierę robi słowo rusofobia. Nie sądzę aby było to właściwe określenie postaw dużej części polskiego społeczeństwa a nade wszystko jego, wziętych w cudzysłów „elit”. To co w ostatnich latach obserwujemy na co dzień w mediach, wypowiedziach polityków różnorodnych opcji, w internetowych dyskusjach i często codziennych rozmowach, to nie jest rusofobia czyli irracjonalny lęk przed realnymi lub wyimaginowanymi zagrożeniami, które jakoby stwarza nam Rosja i jej elity. To co obserwujemy jest czystą, niczym niezmąconą antyrosyjskością. Jest skoncentrowaną nienawiścią, podszytą pogardą i poczuciem wyższości w stosunku do Rosji i Rosjan, zwanych na co dzień ruskami, sowietami, kacapami. To co obserwujemy w postawie, wypowiedziach i działaniach polskich władz oraz mediów jest nie lękiem, ale chęcią szkodzenia Rosji na każdym kroku i każdym polu. Również kosztem interesów Polaków, polskich firm i pozycji naszego państwa na arenie międzynarodowej. Jest sprowadzaniem na nasz Kraj i na Europę groźby wybuchu zbrojnego konfliktu o niewyobrażalnych konsekwencjach. Konfliktu którego możemy być zapalnikiem.W propagandzie ostatnich kilkunastu lat, zakłamywanie faktów historycznych i prawdziwych relacji pomiędzy naszymi Państwami, jest już czystą histerią, przeradzającą się w antyrosyjską religię, kult nienawiści, próbę utożsamiania polskości z koniecznością wrogości wobec Rosji. Każdy fakt, każdy gest, każda decyzja Rosyjskich władz w relacjach dwustronnych lub międzynarodowych, jest pretekstem do zaostrzania retoryki, mnożenia pretensji i fałszowania intencji. Na to wszystko nakłada się cały szereg drobnych lub większych prowokacji i mnożenia jątrzących gestów wobec Rosji, takich jak chociażby decyzja o rozbiórce i niszczeniu pomników Armii Czerwonej oraz miejsc pochówku czerwonoarmistów. Niezwykle niebezpiecznym jest, że w tej jednej sprawie istnieje niepisany konsensus wszystkich znaczących sił politycznych w naszym kraju, od PiS, aż po lewicowe Razem.

Na ołtarzu tej pozbawionej jakichkolwiek racjonalnych podstaw nagonki, złożone zostały nie tylko względy bezpieczeństwa polskiego państwa, ale także realne interesy gospodarcze Polski. Chaotyczne zbrojenia, głównie w amerykańską broń poprzedniej generacji, pochłonęły w ciągu ostatniego 15 lecia, kwotę ponad 500 miliardów złotych, zerwanie więzi kooperacyjnych i utrata rosyjskiego rynku zbytu, to wymierne straty liczone w dziesiątkach miliardów. Na to wszystko nakłada się całkowicie irracjonalna obsesja rezygnacji przez nasz kraj z rosyjskich surowców energetycznych i zastąpienia ich importem z USA oraz różnych egzotycznych i oddalonych od Polski o tysiące kilometrów krajów. Wydaje się, że dewiza przyświecająca naszym „elitom”, to chęć szkodzenia Rosji za wszelką cenę. Utrata przez Polskę miliardów euro lub dolarów, tylko po to aby Rosja straciła przy tym miliony, jest ogłaszana jako sukces.Spotkałem się z interpretacją, że owa antyrosyjskość, jest dość powierzchowna, że dotyczy ona w zasadzie tylko polityków, części mediów i niektórych środowisk, że trwa ona ponieważ jest kultywowana i pielęgnowana każdego dnia oraz jest inspirowana z zagranicy. Cały szereg internetowych wypowiedzi tysięcy Polaków, choć mam nadzieję, że ta ilość już nie narasta, pokazuje jednak, że antyrosyjskość w polskim społeczeństwie jest dość mocno ugruntowana a obecna nagonka trafia na podatny grunt.

Przyczyny tej niechęci i nienawiści znacznej części Polaków do Rosjan mają swoje głębokie korzenie. Obecna nagonka medialna i wieloletnia polityka władz polskich, powiązana z powszechnym fałszowaniem historii lub co najmniej fałszywym rozkładaniem akcentów, zrywanie więzi kulturalnych i wymiany poglądów, nie są przyczyną antyrosyjskości, ale paliwem którym ona się karmi.

Przyczyny tak naprawdę są dwie. Pierwszą są uwarunkowania historyczne a drugą potężne kompleksy, pokrywane pogardą i próbą pokazywania własnej wyimaginowanej wyższości. Historycznym w perspektywie wieków nieszczęściem dla Polski, było włączenie się naszego ,Państwa po stronie Litwy w jej konflikt z odradzająca się Rusią, która po okresie rozpadu i niemocy wywołanej najazdami Mongołów, przystąpiła do zbierana ziem ruskich księstw. Litwa która wykorzystała ten okres niemocy i rozbicia Rusi do swej terytorialnej ekspansji na obce jej etnicznie, ruskie terytoria, w sposób niejako naturalny stanęła temu procesowi na przeszkodzie. Polska Jagiellonów, wówczas silne państwo europejskie, uległa iluzji wielkomocarstwowości i włączyła się w ten nienaturalny dla niej konflikt, który w perspektywie wieków Rzeczpospolita przegrała, co zaważyło na jej losach i stało się historyczną podstawą antyrosyjskości. Ten dziejowy proces brnięcia w kolejne wojny i rodzenia się uprzedzeń oraz fobii, zasługuje na poważną monografię naukową i trudno go rozwijać w kilku zdaniowym materiale.Drugą, wiążącą się z pierwszą, przyczyną polskiej niechęci do wszystkiego co rosyjskie, są kompleksy. W końcu z tej sześcio- wiekowej konfrontacji, Rosja pomimo wielu pojedynczych klęsk, wyszła zwycięsko. W końcu to głównie ona rozbiła polskie marzenia, które u niektórych ciągle trwają, o mocarstwowości i Polsce od morza do morza. W końcu dziś, po okresie kolejnej, tym razem jelcynowskiej smuty, Rosja powstała z kolan i to ona a nie Polska prowadzi niezależną politykę i jest podmiotem a nie przedmiotem polityki światowej, co oczywiście u światowego hegemona jakim chce być USA, rodzi obecną agresję w orbitę której, jesteśmy wciągani. W końcu to ona a nie Polska, jest gospodarzem we własnym kraju i od obcych przyjmuje co najwyżej porady a nie rozkazy i pouczenia…

Andrzej Gorzny

Obserwuj wątek
  • kommersant Re: Polska rusofobia 23.04.20, 13:23
   Po drugie Witold Modzelewski

   Kto ma kompleks Rosji?
   UTWORZONO: NIEDZIELA, 28 KWIECIEŃ 2019

   ModzelewskiLekturę książki Piotra Skwiecińskiego Kompleks Rosji, będę polecał wszystkim, mimo że tylko z jednym poglądem autora zgadzam się w pełni. Którym? Otóż na stronie 141 pada ważne i głębokie stwierdzenie: „Rosja to jest skomplikowana rzeczywistość”. Nic dodać, nic ująć. Brzmi to jednak dość banalnie. Co więc skłoniło autora do tak odważnej tezy? Spróbuję odpowiedzieć na pytanie, dla kogo Rosja jest zbyt skomplikowana i za trudna. Takich osób jest pod polskim i nie tylko polskim niebem wiele. Pozwolę sobie również nadać im autorskie określenia.

   Pierwsza grupa pieczętuje się mianem rusofobów zadeklarowanych. Oni nie bez dumy sami twierdzą, że mają trwałe i nieusuwalne antyrosyjskie fobie. Dla nich Rosja to „azjatycka dzicz”, zaludniona przez pijanych, śmierdzących gnojem „kacapów”, prymitywnych i (jednocześnie) podstępnych, krwawych i nikczemnych, nienawidzących wszystkiego, co polskie, a przede wszystkim „zachodnie”. Ich zdaniem kultura rosyjska to wypociny zamroczonych wódą meneli. Pogardę dla wszystkiego co rosyjskie, łączą z niekłamanym zachwytem dla wszystkiego co zachodnie, a przede wszystkim amerykańskie – to dla nich nieosiągalny szczyt doskonałości i (mroczny) przedmiot pożądania. Ludzie ci poza Polską w zasadzie nie występują, a i u nas nie stanowią istotnej grupy: są głośni, obecni w mediach i niezdolni do jakiejkolwiek dyskusji. Stąd nazwę ich OPĘTANYMI.

   Drugą grupę tworzą tzw. antykomuniści. Oni wciąż nienawidzą Związku Radzieckiego, który był tylko nową formą rosyjskiego imperium („od białego do czerwonego caratu”). Dla nich całe zło bolszewizmu ma tylko „rosyjskie korzenie”, w 1920 roku ponoć najechali nas „Rosjanie”, mimo że byli to bolszewicy walczący równocześnie z Rosją. Przez pewien czas antykomuniści przycichli, bo Związek Radziecki sam się rozwiązał, a Rosja odrzuciła bolszewicką spuściznę, np. tam zdelegalizowano partię komunistyczną (a u nas nie). Dla antykomunistów nadeszły trudne czasy, bo ich wróg przeszedł do historii. Siły oczywiście wróciły im wraz z Władimirem Putinem, który ich zdaniem dąży do odtworzenia Związku Radzieckiego („ZSRR – reaktywacja”). Walczą więc ze współczesną Rosją pod sztandarem antykomunizmu, cytują myśli Zbigniewa Brzezińskiego i inne sowietologiczne („kremlinologiczne”) wypociny na temat „kryptokomunistów” rządzących nie tylko w Rosji, tropią ich i demaskują „agentów wpływu”. Wielbią za to „liberalną demokrację”, „wolny rynek” i Balcerowicza. Nie przeszkadza im, że jedynym państwem komunistycznym są Chiny (jedna z dwóch potęg świata) i bez wzgardy używają wszystkiego, co chińskie, mimo że z obrzydzeniem odrzucają wszystko to, co komunistyczne. Ich nie trzeba odrębnie określać, są ANTYKOMUNISTAMI i już.

   Trzecią grupą są postPolacy, będący już na wyższym poziomie rozwoju, czyli Europejczycy. Dla nich ojczyzną jest „Zjednoczona Europa”. W niej chcą żyć. Reszta ich nie obchodzi. Europejczycy nie sięgają wyobraźnią na Wschód, dla nich już praska część Warszawy to przedmieścia obcego świata. Nic ich nie obchodzą jakieś stosunki polsko-rosyjskie. Putina trzeba odstraszać, a gdy się nie da, trzeba stąd uciec. Nie chcą żyć w „postkomunistycznym świecie”, tu nie ma przyszłości. Najlepiej uzyskać europejskie obywatelstwo, czyli np. niemieckie, awansować w korporacji do ich central położonych w Starej Europie. Ich też nie trzeba na nowo określać: są to EUROPEJCZYCY.

   Czwartą, chyba ostatnią grupę tworzy niedouczona część pokolenia wychowanego w III RP, które nic nie wie i ma wszystko gdzieś („w dupie”). Im się myli Powstanie Styczniowe z Warszawskim, stan wojenny należy do zapomnianej prehistorii, podobnie jak czasy Polski Ludowej i socjalizmu. To oni opowiadają dowcip, że w komunistycznej Polsce w galeriach handlowych był tylko ocet. O Rosji nie wiedzą nic i nie chcą wiedzieć. Najczęściej nazywa się ich LEMINGAMI, i tak już zostanie.

   Nie wiem, czy Opętani, Antykomuniści, Europejczycy i Lemingi sięgną po książkę Piotra Skwiecińskiego. Wątpię, bo albo potwierdzi on ich przekonania („to już wiemy”), albo ich to nic nie obchodzi. Te cztery grupy nadobecne w tzw. przestrzeni publicznej nie stanowią jednak większości, przynajmniej chcę w to wierzyć. Książkę tę polecam wszystkim pozostałym, głównie po to, aby wyrobili sobie swój osąd o Rosji, odróżnili fobie od uzasadnionych obaw, a przede wszystkim byli pokoleniem bez „kompleksu Rosji”. Nie musimy tu mieć żadnych kompleksów w stosunku do kogokolwiek. Nie musimy się bać, a przede wszystkim nie wolno nam się bać. Trzeba również pomóc (jeżeli się da) tym, którzy żyją w świecie kompleksów.
   Witold Modzelewski
  • kommersant Re: Polska rusofobia 23.04.20, 13:26
   Moim zdaniem 2 bardzo trafne teksty i jeśli ktoś ich jeszcze nie czytał to chciałem sie podzielić tymi mądrymi tekstami.
   Poza tym polecam 2 perełki wydane przez Tygodnik Przegląd

   Bronisław Łagowski "Polska chora na Rosję" - świetna analiza polskiej polityki wobec Rosji z konserwatywnego punktu widzenia, jest to zbiór felietonów autora na przestrzeni około 15 lat opublikowanych w tym tygodniku

   Andrzej Walicki "O Rosji inaczej" - opus dei najwybitniejszego polskiego znawcy Rosji, dopiero zacząłem to czytać ale ksiązka zebrała bardzo pozytywne recenzje
   • walter622 dzięki 23.04.20, 14:55
    kommersant napisał(a):

    > Moim zdaniem 2 bardzo trafne teksty i jeśli ktoś ich jeszcze nie czytał to chciałem
    > sie podzielić tymi mądrymi tekstami.

    Serdeczne dzięki za udostępnienie tych tekstów. W rzeczy samej są one bardzo trafne.

   • brat_kryzysa Re: Polska rusofobia 24.04.20, 17:01
    Ja w dość wczesnym wieku zdałem sobie sprawę, poznałem Rosjanina na necie, wsiadłem w autobus i pojechałem zima przekonać się jak jest, rzeczywiście przed wjazdem byłem nastraszony, po dotarciu klapki opadły, miałem 20 lat i od tego czasu jestem przewrażliwiony na te wszystkie fobie, miałem 20 lat
  • the-great-inuk Re: Polska rusofobia 23.04.20, 13:57
   kommersant napisał(a):

   > Chciałbm polecić 2 analizy przyczyn polskiej rusofobii
   =====================================================
   Bardzo ciekawe...
   Ale nie było by prościej krótkie streszczenie plus link do oryginału?

   Francuski profesor ma potencjał aby to radykalnie ulepszyć, ale od kilku dekad koncentruje się na zwalczaniu odradzającego się niemieckiego faszyzmu! (AfD)
    • the-great-inuk Copyright©? 23.04.20, 22:06
     rosjaiswiat1 napisał:


     > Bardzo trafna uwaga.
     =============================>

     Dzięki.

     Prawa autorskie...

     Prawie w każdej publikacji w stopce redakcyjnej wydawca zwraca uwagę na warunki kopiowania cudzego tekstu.
     I prawa te są ściśle ograniczone i ich łamanie może być prawnie ścigane.

     Copyright©?
     • rosjaiswiat1 Re: Copyright©? 23.04.20, 22:19
      the-great-inuk napisał:

      > Dzięki.

      Ale jak widzisz, nas z Toba nikt nie poparl smile


      > Prawie w każdej publikacji w stopce redakcyjnej wydawca zwraca uwagę na warunki
      > kopiowania cudzego tekstu.
      > I prawa te są ściśle ograniczone i ich łamanie może być prawnie ścigane.

      Dzieki za tak cenna uwage. Bo ja, jako zalozyciel i wlasciciel tego forum, osobiscie odpowiadam za wszystko co tu dzieje sie. Wiec w razie czego, gdyby komus zachcialo sie robic awanture za kopiwanie i wklejanie tekstu w calosci bez zgody autora, ja moge byc scigany. Oczywiscie na to istnieje praktycznie zerowa szansa, tym nie mniej o tym ja musze pamietac. Coz, taka jest odpowiedzialnosc tego, kto postanowil zalozyc wlasny forum. Mnie zawsze dziwi to, ze nikt z innych forumowicze, tak krytykujacych mnie, nie zdaje sobie sprawe z tej odpowiedzialnosci, ktora ja na siebie wzialem.
   • walter622 teksty 23.04.20, 14:58
    the-great-inuk napisał:

    > Ale nie było by prościej krótkie streszczenie plus link do oryginału?

    Teksty na tyle warte uwagi i treściwe by ich w całości zamieścić.
    • rosjaiswiat1 Linki 23.04.20, 15:05
     Po to istnieje mozliowsc linkowania kazdego tekstu, zeby mozna bylo go przeczytac w bardziej wygodny sposob, niz w postaci bardzo dlugiego tekstu na forum:

     Tekst pierwszy:
     konserwatyzm.pl/gorzny-dwa-zrodla-polskiej-rusofobii/
     Tekst drugi:
     www.sprawynauki.edu.pl/archiwum/dzialy-wyd-elektron/344-felietony-witolda-modzelewskiego/4112-kto-ma-kompleks-rosji
     • walter622 Re: Linki 23.04.20, 15:17
      rosjaiswiat1 napisał:

      > Po to istnieje mozliowsc linkowania kazdego tekstu, zeby mozna bylo go przeczytac
      > w bardziej wygodny sposob, niz w postaci bardzo dlugiego tekstu na forum:


      Streszczenia tekstów bywają na tyle karykaturalne, ze w większości przypadków zniechęcają do
      linkowania testu. Linki przydadzą się by ich zamięścić w pamięci.
      Te oba wskazane teksty są na tyle dobe, że warto ich przytoczyć w całości. W polskich mediach
      stanowią wyjątki, a zarazem sygnał zachodzących przemian - ludzie zaczynają dostrzegać problem. .


      • rosjaiswiat1 Re: Linki 23.04.20, 15:36
       walter622 napisał:


       > Streszczenia tekstów bywają na tyle karykaturalne, ze w większości przypadków z niechęcają do
       > linkowania testu.

       Walter, prawdopodobnie napisales nie to, co chciales. Bo w tych slowach nie ma zadnego sensu.
       • walter622 Re: Linki 23.04.20, 16:21
        rosjaiswiat1 napisał:

        > Bo w tych slowach nie ma zadnego sensu.

        Если имеешь проблемы с осмыслением моего высказывания на польском языке готов помочь, излагая на русском языке.
        Дело в том, что резюме текстов бывают настолько карикатурными, что как правило пропадает желание ознакомиться с подлинником текста.
        • rosjaiswiat1 Walter, a jednak sensu nie ma 23.04.20, 16:49
         Bo ty napisales: "Streszczenia tekstów bywają na tyle karykaturalne, ze w większości przypadków zniechęcają do linkowania testu."

         Sens bylby wtedy, gdyby ty napisales: "Streszczenia tekstów bywają na tyle karykaturalne, ze w większości przypadków zniechęcają do otwierania linkowanych testow".

         Bo widziszli, teksty linkuje ten, kto zaklada watek i streszcza tekst. Jak on sama siebie moze zniechecic do linkowania tekstu?
         • walter622 Nudzisz się ? 23.04.20, 17:14
          rosjaiswiat1 napisał:

          > Bo ty napisales: "Streszczenia tekstów bywają na tyle karykaturalne, ze w więks
          > zości przypadków zniechęcają do linkowania testu."
          >
          > Sens bylby wtedy, gdyby ty napisales: "Streszczenia tekstów bywają na tyle kary
          > katuralne, ze w większości przypadków zniechęcają do otwierania linkowanych
          > testow
          ".

          Odnoszę wrażenie, że się nudzisz.
           • walter622 wiejska szkółka 23.04.20, 17:38
            rosjaiswiat1 napisał:

            > Przeciez wskazalem tobie na to, gdzie popelniles blad myslowy,
            > i byc moze w przyszlosci juz takiego bledu nie popelnisz.

            Powinienem co najwyżej pogratulowć rozwalenia kolejnego, potencjalnie
            bardzo interesującego, wątku. Była szansa podyskutowania na temat, który
            się pojawiał przy okazji innych tematów. No, ale zechciałeś pobawić się w roli
            wiejskiej nauczycielki początkowych klas..
            Zastanawiam się kiedy Komersant zrezygnuje z zakładania na tym forum
            nowych wątków - dwa wątki jemu już rozwalono. .

            • rosjaiswiat1 Re: wiejska szkółka 23.04.20, 17:43
             walter622 napisał:

             > Powinienem co najwyżej pogratulowć rozwalenia kolejnego, potencjalnie
             > bardzo interesującego, wątku.

             I co ty wniosles do dyskusji? Ty jak ten pies Pawlowa od razu rzuciles sie na mnie, ze ja zwrocilem tobie uwage na brak sensu w twoich slowach. Tobie wydaje sie, ze jestes bezbledny, i masz prawo obrazac cale pokolenie ludzi radzieckie, ktore zwyciezyli nazizm, nazywajac ich dwunozna trzoda. Ja tobie tego nigdy nie zapomne.
             • walter622 Re: wiejska szkółka 23.04.20, 18:06
              rosjaiswiat1 napisał:


              > . Ja tobie tego nigdy nie zapomne.

              No tak, motywy i intencje twojego postępowania stają się zrozumiałymi.

              Tak na marginesie - członkowie mojej rodziny również brali udział w tej wojnie.
              Lecz na mogiłach zmarłych nigdy nie tańczyli.

       • lubat Re: Linki 23.04.20, 16:29
        rosjaiswiat1 napisał:

        > Walter, prawdopodobnie napisales nie to, co chciales. Bo w tych slowach nie ma
        > zadnego sensu.

        Igor, zastanawiam się, czy Ty się aż tak spolonizowałeś, czy Rosjanie też bywają bezsensownie upierdliwi.

        PS. Rozważanie, czy należało streścić tekst i dać link, czy też zamieścić cały tekst, jest dosyć jałowe. Kommersant zrobił to, co uważał za słuszne i nie ma sensu wybrzydzać, bo cokolwiek by zrobił, to jednym się to spodoba, a innym nie.

        PS2. Podziękowania dla kommersanta, bo chociaż temat nie jest mi nieznany, to dobrze czasami sobie go "pozbierać" na nowo.
        • walter622 Maryla 23.04.20, 16:41
         lubat napisał:

         > PS. Rozważanie, czy należało streścić tekst i dać link,

         Kolejny raz dyskusja o d... Maryli przysłoniła temat wątku.
         W efekcie dość ciekawe zagadnienie, poruszone w omawianych
         artykułach i mogące być tematem owocnej dyskusji poszlo się j ...
        • rosjaiswiat1 Re: Linki 23.04.20, 16:56
         lubat napisał:

         > Igor, zastanawiam się, czy Ty się aż tak spolonizowałeś, czy Rosjanie też bywaj
         > ą bezsensownie upierdliwi.

         A w czym moja upierdliwosc? W tym ze wskazalem na brak sensu w slowach Waltera?
         My z wielkim Inukiem wyrazili wlasne zdanie, do ktorego mamy pelne prawo, bo dyskusja na forum polega nie na tym, ze ktos wkleil tekst, wszyscy jemu za to podziekowali, i nastepny temat. Dla mnie wartosciowymi sa tylko takie forumowicze, ktore oprocz linkowania lub wklejania tekstow, potrafia wyrazic wlasny poglad na dowolny temat. Wtedy jest o czym dyskutowac. A tak o czym tu dyskutowac? O rzeczach absolutnie oczywistych. Bo teksty nie sa nowe, i nic w nich nie ma odkrywczego. Co innego, gdyby komersant wkleil linki, albo i niech cale teksty, i podzielilby sie swoimi uwagami. Ja tak zawsze robie, i dzieki temu to forum zyje i jakas funkcjonuje. Inne fora prywatne, zalozone w tym samym czasie przez naszych "przyjaciol", juz od dawno nie istnieja.
         • walter622 dyskusja ? 23.04.20, 17:25
          rosjaiswiat1 napisał:

          > A tak o czym tu dyskutowac?

          No, zawsze można podyskutować i ogradiczyć dyskusję do
          kwesti - wklejać teksty czy ich linkować. Właściwie tylko do tego
          sprowadza się "dyskusja" na tym forum.
          Przyznam nie przypominam sobie, by miała tu miejsce jakakolwiek
          poważna i rzeczowa dyskusja.
          • rosjaiswiat1 Re: dyskusja ? 23.04.20, 17:39
           walter622 napisał:

           > No, zawsze można podyskutować

           Wiec na czym polega twoj udzial w dyskusji:
           twoj pierwszy wpis: Serdeczne dzięki za udostępnienie tych tekstów. W rzeczy samej są one bardzo trafne.
           Twoj drugi wpis, ktory juz byl komentarzem do slow innego forumowicza: Teksty na tyle warte uwagi i treściwe by ich w całości zamieścić.
           Twoj trzeci wpis, ktory juz byl komentarzem do mojego wpisu i nastepne, byli tylko powtorka tego, ze teksty wklejone przez zalozyciela watku sa bardzo dobre i twoje uwagi pod moim adresem, czyli ze mnie nudzi sie.
           Wlasnie z tego wnioskuje, ze ty nie masz nic do powiedzenia w tym temacie, nie masz zadnych wlasnych przemyslen, czy uwag. A moze po prostu boisz sie nimi podzielic sie?
           Napisz cos od siebie -daj szanse innym skrytykowac twoje uwagi. smile
           • walter622 Re: dyskusja ? 23.04.20, 17:56
            rosjaiswiat1 napisał:

            > Wiec na czym polega twoj udzial w dyskusji:

            Dostosowałem się do obowiązujacej konwencji.

            > twoj pierwszy wpis: Serdeczne dzięki za udostępnienie tych tekstów. W rzeczy

            Podziękowałem, bowiem Kommersant podzielił się ciekawymi tekstami, których bym prawdopodobnie
            nie dostrzegł. Jak wpomniałem, pojawianie się w polskiej przestrzeni tego typu tekstów jest nowym i
            ciekawym zjawiskiem.

            > Twoj drugi wpis,

            Kolejne wpisy były moją obroną nowego forumowicza, którego bardzo skutecznie zniechęca się
            do bywania na tym forum. Zastanawiam się kiedy Kommersant przestanie na tym forum się pojawiać.
         • elka-sulzerowa Re: Linki 23.04.20, 18:01
          Teksty nie sa nowe ... dla ciebie Igor.
          Dla mnie sa jak najbardziej nowe!
          W morzu rusofobicznego szamba takie feljetony sa dla mnie nektarem.

          Jak moi przedmowcy smiem twierdzic iz autor watku nie popelnil bledu zamieszczajac artykuly w calosci.

          • rosjaiswiat1 Elka 23.04.20, 18:23
           elka-sulzerowa napisała:

           > Teksty nie sa nowe ... dla ciebie Igor.
           > Dla mnie sa jak najbardziej nowe!

           I bardzo sie ciesze, ze Ty poznasz wiecej o zrodlach rusofobii w Polsce.

           > W morzu rusofobicznego szamba takie feljetony sa dla mnie nektarem.

           I miedzy innym temu sluza fora - ludzi dziela sie tekstami, a pozniej ich aktywnie omawiaja.

           > Jak moi przedmowcy smiem twierdzic iz autor watku nie popelnil bledu zamieszcza
           > jac artykuly w calosci.

           Ja i nie twierdzilem, ze autor watku popelnil blad. ja tylko jestem pewien tego, ze czytac teksty w oryginalu jest o wiele latwiej, niz wklejone w calosci teksty na forum.Wiec wkleilem linki, gdyby komus tak byloby lepiej. Oprocz tego, pod oryginalnymi tekstami sa komentarze, ktore czasami bardziej ciekawe, niz same teksty. Wklejajac calosc tekstu, bez linku, pozbawia sie nas uczty czytania komentarze smile
        • monalisa2016 Re: Linki 23.04.20, 17:28
         lubat napisał:

         > Igor, zastanawiam się, czy Ty się aż tak spolonizowałeś, czy Rosjanie też bywaj
         > ą bezsensownie upierdliwi.
         >
         > PS. Rozważanie, czy należało streścić tekst i dać link, czy też zamieścić cały
         > tekst, jest dosyć jałowe. Kommersant zrobił to, co uważał za słuszne i nie ma s
         > ensu wybrzydzać, bo cokolwiek by zrobił, to jednym się to spodoba, a innym nie.
         >
         > PS2. Podziękowania dla kommersanta, bo chociaż temat nie jest mi nieznany, to d
         > obrze czasami sobie go "pozbierać" na nowo.

         Podpisuje sie w stu procentach pod twoj post Lubat!
         W prawdzie zaczelam czytac, pozostawilam sobie na czas pozniejszy kiedy bede mogla poswiecic wiecej czasu na przeczytanie i przemyslenie postu. Ciekawy temat, zawsze interesowal mnie skad ta zacieta chorobliwa "milosc" Polakow do Rosji (czy tylko???).
  • boavista4 Re: Polska rusofobia 23.04.20, 17:41
   Nie mozna polska rusofobie zwalac na barki jedynie Polski. Rusofobia ma swoje kozenie, idzie w parze z Germanofobia , naszymi roznicami jezykowymi i religijnymi. Polska to katolizym, Rosja to ortodoksja bizantyjska, oprocz tego laczy nas jezyk, slowianskosc, dusza slowianska.
   Z Niemcami dzieli nas jezyk, niemiecki protestantyzm, a pociaga nas sukces historyczny Niemiec.
   Jednakze glownym zdodlem naszych fobi sa ci ktorzy zyja z ludzkiej niezgody, ktorzy nas chca nas sklocic i nie dopuscic do stworzenia dobrobytu i potegi Europy. Obecnie sa to nasi umilowani przyjaciele kierowani przez Starszych i Madrzejszych. Dla nich wspolpraca Polski z sasiadami bylaby koszmarem. Polacy jednak daja sie zlapac na ta przynete , ktora podsuwa nam POPiS.
    • eva15 Re: Brawo, Igorze! 23.04.20, 18:30
     rosjaiswiat1 napisał:

     > Ty jako jedyny napisales cos od siebie. Za to cenie Ciebie. Ty nie boisz sie na
     > razic sie na krytyke, i nie podpiewasz w jednym chorze z innymi.
     >

     Ty naprawdę i to nie od dziś możesz się kojarzyć z nauczycielem dawnej wiejskiej w szkole - jednych bijesz linijką po łapach, innych chwalisz.
     • rosjaiswiat1 I to mnie podoba sie 23.04.20, 18:39
      Po cholere wyrazac wlasne zdanie, i w ten sposob narazac sie na krytyke? Jest o wiele latwiej krytykowac wypowiedzi innych, a to ze to wszystko nie ma sie nijak do tematu watku, to juz calkowicie inna sprawa - najwazniejsze zaznaczyc swoja wyzszsc nad tym, kto smie wyrazac wlasne zdanie.

      Wiec Ewa, nie pisz o mnie, ja naprawde nie jestem tego wart.Mnie osobiscie interesuja to, co Ty myslisz o tych tekstach, a oni nie sa calkowicie bezdyskusyjne, i ja mam zamiar o tym napisac wiecej, ale dopiero wtedy, gdy na forum zacznie sie dyskusja w temacie, a nie o mojej skromnej osobie.
      • rosjaiswiat1 I jeszcze cos Ewa 23.04.20, 18:45
       Zauwaz, ja tylko dolaczylem sie do opinii Inuka, ale nikomu nie przychodzi do glowy pouczac go. Ale praktycznie kazdy ma za zadanie wskazac mnie na to, ze ja robie cos nie tak. Dlaczeego tak dzieje sie? Moze wlasnie to jest doskonalym przykladem skad wziela sie polska rusofobia? Z poczucia wyzszosci nad Rosjanami?
       Zauwaz -ja tylko pytam.
        • rosjaiswiat1 Re: I jeszcze cos Ewa 23.04.20, 18:58
         eva15 napisała:

         > Uczepiłeś się Waltera za niewłaściwe użycie słowa "linkowanie"

         I nie byloby zaddnej awanturym gdyby walter po prostu napisal -masz racje Igor. Tym bardziej, ze mialem. Dlaczego Ty mnie wskazujesz na moja upierdliwosc, ale nic nie piszesz do waltera? Moze dlatego, ze on jest Polakiem, i moze duzo wiecej?
          • rosjaiswiat1 Re: I jeszcze cos Ewa 23.04.20, 19:42
           eva15 napisała:

           > Opanuj się, bo to już zaczyna wyglądać na manię prześladowczą.

           Ha,ha... Ewa, a przeciez na pewno zdajesz sobie sprawe z tego, ze my z walterem przynajmniej jednakowo odpowiadamy za to, co stalo sie. Ale to mnie wskazujecie na niegodziwe zachowanie.
           Pamietasz, jak walter na twoje konkretne pytanie nie potrafil dac konkretnej odpowiedzi.To bylo wczoraj. I ja znow wstalem w twojej obronie, i Ty znow mnie odwdzieczyla sie.
         • walter622 odpuść 23.04.20, 20:42
          rosjaiswiat1 napisał:


          > ze on jest Polakiem, i moze duzo wiecej?

          Odpuść sobie. Swego czasu bardzo Ciebie interesowała moja rodzina i rodzina mojej żony.
          Nieopacznie dla mnie sporo na ten temat wiesz, w tym wiesz, „что мы не из простых лягушонок» ,
          choćby z powodu kilku ГСС i НП.
          Przy tym doskonale zdajesz sobie sprawę, że nigdy na ten temat nie będę się wypowiadał na tym forum.
          Choćby tylko z tego powodu , ze nie jest to miejsce dla takich rózmów, a i moja zasługa w tym wszytkim
          jest znikoma. W tym stanie rzeczy twoje wpisy są nieprzyzwoitą prowokacją.
   • rosjaiswiat1 Re: Polska rusofobia 23.04.20, 18:28
    boavista4 napisał(a):

    > Nie mozna polska rusofobie zwalac na barki jedynie Polski.

    Alez polska rusofobia jest wylacznie polska, wlasnie stad nazywa sie polska rusofobia. Zrodla poskiej rusofobii dla mnie sa calkowicie jasne, i bez zadnych tajemnic. Polacy uwazaja, ze Rosja ich pozbawila szansy zajac to miejsce, ktore dla nich sam Pan Bog przygotowal. Ile razy slyszalem z ust Polakow, o calkowicie roznych pogladow politycznych takie slowa: Gdyby nie ruscy, to my byliby mocarstwem. I nie na nic slowa, ze Polacy sami przesrali ta szanse, jaka historia Polsce dala.
    • rosjaiswiat1 Wspomnienie z przed wielu lat 23.04.20, 18:54
     W dalekim 1990 roku jechalem z moim polskim przyjacielem po zasniezonej polskiej drodze. W pewnym momencie zauwazylismy, ze z naprzeciwku zmierza w naszym kierunku Maluch, poruszajacy sie bokiem. Czasu nie mialem za wiele, a poniewaz mialem wtedy Lade Samare z przednim napedem, to mialem tylko jedno wyjscie, wykrecic kierownice, i za chwile dac wiecej gazu, zeby samochod postawic tylem do kierunku jazdy, i w ten sposob zmniejszyc predkosc. To mnie udalo sie, i do kraksy nie doszlo. na to wszystko moj przyjaciel powiedzial cos, co jego zdaniem, bylo dla mnie mile - ty jezdzisz jak Polak, a nie jak Rosjanin. To mialo sluzyc jako najwyzsza pochwala moich umiejetnosci.
  • rosjaiswiat1 Jestem jedyny na forum.... 23.04.20, 19:06
   kto osobiscie poznal czym jest polska rusofobia.
   Mieszkajac w Polsce setki razy slyszalem - nie jestes u siebie. Moje dzieci byli ci ruscy.I slyszalem, jak do mojej zony jej kolezanka mowila -rozumialabym, zeby ty wyszla za maz za Niemca, czy chociazby Pepiczka, alez za Ruskiego?
   I to ta kolezanka mowila, znajdujac sie w moim domu, pociagajac z bokalu drogie winko, ktore ja kupilem. Moja zona okazala sie na wysokosci - i ta kolezanka w tej chwile wyleciala z naszego domu jak korek od szampana. i ja juz nigdy wiecej jej nie spotkalem.
    • rosjaiswiat1 Re: Jestem jedyny na forum.... 23.04.20, 19:51
     eva15 napisała:

     > To prawda, że w Polsce zdarza się rusofobia.

     Ja to okresle inaczej. W Polscee zdarza sie rusofilia, i z nia ja spotykalem sie, chociaz nie tak czsto, jak z rusofobia.


     > Ale posądzanie o nią członków tego
     > forum wykracza poza rzeczywistość.

     Nie, Ewa, ja nie posadzam was o rusofobie, ale wy dajecie mnie odczuc, ze lepiej ode mnie znacie sie na wszystkim, a przede wszystkim na historii Rosji i ZSRR. Wiec ja caly czas musze wam pokazywac, ze ja tez cos wiem, ale gdy ja pisze o tym co ja wiem, to wy przyjmujecie to, jako moje pouczenia, przy tym was w ogole nie dziwi ten fakt, ze kazdy z was moze do mnie napisac, ze ja nie znam historii swojej Ojczyzny. Miedzy innymi i Ty mnie o tym pisala, chociaz gdy ja cos tam napisalem o Niemcach, to bylem wysmiany, zrugany i w ostatecznosci zmieszany z blotem.. Gdy Walter z Toba dyskutowal o produkcji masek w Niemczech, Ty nie pozwolila sobie pisac do niego to, co potrafisz napisac do mnie. Ty grzecznie tlumaczyla sie, szukala linki, prostowala wlasne wypowiedzi, i w ten sposob z watku zrobiliscie smietnik. I Tobie nawet do glowy nie przyszlo pisac do Waltera, ze on kojarzy sie Tobie z wiejskim nauczycielem.
      • rosjaiswiat1 Re: Jestem jedyny na forum.... 23.04.20, 20:51
       brat_kryzysa napisał:

       > Ty naprawdę sądzisz , że chodzi o pouczanie ? A może zwykła troskę ?


       Ha,ha. A ja co, jestem dzieckiem specjalnej troski? Mnie wlasnie chodzi o to, zeby wy mnie traktowali tak, jakby ja bylem jednym z was. Jedynie czego potrzebuje, to poprawianie moich bledow ortograficznych i stylistycznych. I zawsze, gdy mnie Ewa poprawia, ja jej dziekuje.
     • monalisa2016 Re: Jestem jedyny na forum.... 23.04.20, 20:40


      smile
      Musze cos zacytowac by odpowiedziec na poszczegolne twierdzenie "Nie, Ewa, ja nie posadzam was o rusofobie, ale wy dajecie mnie odczuc, ze lepiej ode mnie znacie sie na wszystkim" ktore zaprzecza temu co lapkach zacytowalam smile

      Post nr. 1 smile

      rosjaiswiat1
      Re: Czy ropa moze kosztowac ponizej zera?
      23.04.20, 15:33
      monalisa2016 napisał(a):

      > Jak nie mozliwe? Skoro przy zaciaganiu kredytow przez panstwo kredyto-dawca pal
      > ci rabaty (minus rabat) kredytobiorcy, nie wierzysz? Tylko w nielicznych europe
      > jskich panstwach leca zegary zadluzenia do tylu, linkowalam kiedys one. W dzisi
      > ejszych czasach juz nic nie dziwi!

      Lisa, Ty prawdopodobnie w ogole nie zrozumiala o co chodzi w tym watku i o co ja pytam.

      .........................................

      Post nr. 2 smile

      rosjaiswiat1
      Re: Czy ropa moze kosztowac ponizej zera?
      23.04.20, 16:06
      monalisa2016 napisał(a):

      > Zrozumialam poniewaz znam ten temat wiec zbytnie obawy.smile

      Juz jestem pewien, ze ten temat dla Ciebie jest calkowicie obcy. Ty znow cos na predko zaczela szukac w necie, ale nie wiele z tego zrozumiala.
      ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

      Jak to jest z tym pouczaniem? smile, smile
   • walter622 Bez przesady 23.04.20, 20:14
    rosjaiswiat1 napisał:
    .
    > Jestem jedyny na forum...kto osobiscie poznal czym jest polska rusofobia.

    Bynajmniej.
    Chcesz, bym się rozpłakał ? Kwiatki z mojego ogródka.
    Swego czasu pracowałem w pewnej instytucji, stojącej na straży praworządności. W przededniu Świąt Bożenarodzeniowych dzieciom pracowników rozdawano paczki świąteczne - kilka pomarańczy, mandarynek, cukierków, czekoladek i jakiś tandetny plastikowy bzdet – w sumie groszowa sprawa. Rzecz jasna moja córka takiego szczęścia była pozbawiona – paczki były wyłącznie dla Polaków (tj. chyba „katolików”). Moja sekretarka – sympatyczna, młoda dziewczyna, co roku dzielnie walczyła z tego powodu, niestety bez skutku - paczki były tylko dla Polaków -smile))
    To tak, z serii zabawnych historyjek - normalka i codzienność. Czasem bywało znacznie gorzej, zwłaszcza po "Smoleńsku", a po "majdanie" to tubylcom kompletnie odbiło i było absolutnie nie do śmiechu.

    • monalisa2016 Re: Bez przesady 23.04.20, 20:46
     Nie tylko rusofobia!!!

     Znajomi prosili jak bede w Polsce mam koniecznie ich odwiedzic, a ze bylo to podrodze wiec zajechalam i odwiedzilam. Odwiedziny nie trwaly dlugo tylko pare godzin, a ze auto zaparkowalam w obejsciu domu tuz za brama przy wjezdzie z obejscia zauwazylam zaraz napis na bramie "Fuck i namalowana obok napisu sfastyka" Znaczy niemiecka rejestracja ktora wiele nie rozni sie od polskiej byla juz powodem do zbeszczenia bramy znajomym, idiotow nie brakuje nigdzie, oni sa wszedzie.
     • walter622 Re: Bez przesady 23.04.20, 21:12
      monalisa2016 napisał(a):

      > Nie tylko rusofobia!!!

      W szkole córka miała solidnie "pod górkę" - codziennie musiała odpowiadać za Katyń.
      Problemów z tego powdu było sporo.
      Nieoczekiwanie w klasie pojawił się nowy uczeń - syn Araba ( wybitnego wykłdowcy UW) i
      Polki . Córce tubylcy odpuścili. - cała nienawiść i podłość natychmiast na nim była
      skoncentrowana.
      • kommersant Re: Bez przesady 24.04.20, 00:04
       Przepraszam - ewentualnie następnym razem wkleje także linki do artykułów. Z tym że chciałbym zaznaczyć że szczególnie ten drugi tekst profesora Modzelewskiego specjalnie długi nie jest.

       Mam po prostu taką pracę że codziennie zapoznaje się z artykułami prasowymi na temat Rosji i postanowiłem że w pewnej części będę się dzielił tu z wami na forum najciekawszymi artykułami jakie znajdę. Czytam między innymi prasę rosyjską i angielskojezyczną choć nie będę ukrywał że czasem korzystam z translatora googla jak czegoś nie rozumiem.

       Oprócz tego inwestowałem trochę oszczędnośći na rynkach surowcowych więc posiadam pewną wiedzę na temat surowców energetycznych. Obecnie nie inwestuje bo coraz większą rolę odgrywają w tym komputerowe algorytmy ale myśle że w paru innych wątkach na tym forum też mógłbym się wypowiedzieć.

       • rosjaiswiat1 Jestes OK.... 24.04.20, 00:20
        kommersant napisał(a):

        > Przepraszam - ewentualnie następnym razem wkleje także linki do artykułów

        Jednak lepiej wklejaj tylko fragment tekstu, zeby zainteresowac innych, i link. Bo jak zauwazyl Wielki Inuk, moze byc roznie smile

        > Obecnie nie inwestuje bo coraz większą rolę odgrywają w tym komputerowe algorytmy

        Zgadza sie, w ostatnich czasach wiekszosc notowan to wynik dzialalnosci robota.
        • the-great-inuk Saga Rodu Rothschildów... 24.04.20, 12:05
         rosjaiswiat1 napisał:

         >
         > Zgadza sie, w ostatnich czasach wiekszosc notowan to wynik dzialalnosci robota.
         >
         =================================================>

         To nie te czasy, kiedy angielski Rothschild oglądał ostatnie podrygi niejakiego Napoleona pod jakąś belgijską wiochą, zagonił konia prawie że śmierć, ale dotarł do Kanału La Manche, na angielskim brzegu wynajął był następnego konia i dotarł był do Angielskiej Giełdy. Tu powstały podwaliny Sagi Rodu Rothschildów...

         Ot, co...

         BTW

         Może mi ktoś życzliwy w kilku zdaniach wytłumaczyć o co chodzi na giełdzie?
         Ja na ten temat skonsumowałem kilkanaście książek i wiem, że nic nie wiem...
  • eva15 Polska pycha, poczucie wyższości wobec Rosji 24.04.20, 00:20
   Kommersant cytując różne artykuły wymienił ważne elementy polskiej rusofobii. Wspomniał też o poczuciu wyższości Polaków wobec Rosji, ale tego tematu nie rozwinął ani on ani cytowni autorzy.

   Na sąsiednim wątku Boavista4 dał link do filmiki/wykładu o rozwoju Niemiec, gdzie autor porównuje ten rozwój z rozwojem Polski i wskazuje, że Polska była od stuleci mocno zacofana i słabsza gospodarczo niż Niemcy.

   No właśnie - gospodarka, postęp cywilizacyjny to jeden z ważnych aspektów stosunku do danego kraju.

   Od wieków rozwój i postęp cywilizacyjny szedł w Europie zawsze z zachodu na wschód, a nie odwrotnie. Najpierw Rzym, potem Cesarstwo Rzymskie Narodu Niemieckiego, rozwój bankowości (m.in. Wenecja) , wybuch industrializacji w Wlk. Brytanii, wkrótce potem we Francji i zwłaszcza w Niemczech, Oświecenie i mnóstwo innych wydarzeń zmieniających najpierw oblicze zachodniej części Europy a potem powoli docierających na jej wschód.

   Do Polski postęp nieśli siłą rzeczy Niemcy - lepiej rozwinięci - bo byli sąsiadami, raz osadnikami, raz agresorami. Polska niosła ten postęp dalej na wschód na Ukrainę/Kresy. Polskie "pany" były obiektywnie na nieco wyższym poziomie cywilizacyjnym niż wioskowi mieszkańcy Ukrainy. Podobnie jak Niemcy w stosunku do Polski, Polacy patrzyli na mieszkańców Kresów z poczuciem wyższości.

   Myślę, że to poczucie przenosiło się na cały obszar wschodni włącznie z Rosją.

   Paradoksalnie komuna się do tego przyczyniła. PRL był dla mieszkańców ZSRR "oknem na Zachód". Relatywnie duża wolność i swoboda, w której rozwijała się polska kultura - film, literatura, teatr, kabaret, malarstwo, plakat, muzyka - były magnesem dla narodów ZSRR. Odczułam to swego czasu bezpośrednio:

   - raz na wycieczce szkolnej do Szczecina, gdzie przyplątał się nam do stolika w kawiarni czysty Litwin (bez polskich korzeni), który mówił całkiem sprawnie po polsku. On powiedział, że on i wielu jego kolegów uczy się polskiego po to, by móc korzystać z polskiej wolnej prasy i innych nośników kultury zachodniej (!!!)
   - drugi raz na wymianie szkolnej z moskiewską młodzieżą. Dla tych uczniów przyjazd na 2 tyg. do Polski był wycieczką na Zachód, zachwyceni tym pobytem wyjeżdżali zaopatrzeni w dżinsy z PEWEXU i płyty zachodnich muzyków u nich niedostępne.
   • rosjaiswiat1 Re: Polska pycha, poczucie wyższości wobec Rosji 24.04.20, 00:38
    eva15 napisała:


    > Paradoksalnie komuna się do tego przyczyniła. PRL był dla mieszkańców ZSRR "ok
    > nem na Zachód".

    Tak naprawde PRL byl oknem na swiat dla garstki obywatele radzieckie. Na ogol w ZSRR panowala opinia o Polsce, ze to byl bardzo biedny kraj, w ktorym mieszkaja dosc biedne ludzi, ktore wszystko gotowi sprzedac i kupic. Cenilo sie kino polskie, ale na tle wybitnych dziel radzieckich jakas specjalnie nie wydzielalo sie. Ogromna popularnoscia w ZSRR cieszyla sie Anna German, ale ze wzgledu na to, ze ona wiekszosc piosenek w ZSRR spiewala w jezyku rosyjskim, to byla uznawana za swoja.
    Po innemu lud radziecki patrzyl na Czechy, to w nich on widzial okno na swiat. A o Polsce mowilo sie: Kurica nie ptica, a Pol'sza nie zagranica. I w tym nie bylo nic pogardliwego - po prostu Polska byla bardzo podobna do tego, co ludzi radzieccy widzieli we wlasnym Kraju.
     • rosjaiswiat1 Re: Polska pycha, poczucie wyższości wobec Rosji 24.04.20, 01:05
      eva15 napisała:

      > Ilu czeskich artystów osiągnęło w ZSRR rangę Anny German, Barbary Brylskiej, Ma
      > ryli Rodowicz etc.? Ilu czeskich reżyserów osiągnęło rangę choćby tylko Wajdy?

      Karel Gott byl nie mniej popularny, niz Anna German, i on jednoznacznie kojarzyl sie z Czechami. Maryla Rodowicz bardziej kojarzyla sie z czyms dziwnym kobieta z gitara i bebnem na plecach, tak dawniej spiewalo sie na jarmarkach w Rosji.. Barbara Brylska to nasza Nadja. Ewa, Polska byla swoja, my nie przymowali Polakow za kogos, kto roznil sie od nas. I wlasnie dlatego w Rosji dzisiejszej nikt nie mowi o Czechach, ze oni zdradzili Rosje, bo oni nigdy dla Rosjan nie byli swoimi - taka role pelnili Polacy. - wy byli tacy jak my, i za to my was lubili.
       • walter622 Anna German 24.04.20, 16:27
        eva15 napisała:

        > Bliżej katolikom i prawosławnym po drodze niż protestantom.

        Matka Anny German pochodziła z rodziny mennonitów, ojciec pochodził z rodziny baptystów.
        Sama Anna German była adwentystką. Pochowana jest na cmentarzu ewangelicko-reformowanym
        w Warszawie.

        www.youtube.com/watch?v=Bl9VDbRwOxo
        • eva15 Re: Anna German 24.04.20, 21:04
         Ojciec był Niemcem z Łodzi i tak naprawdę nazywał się Hörmann, nazwisko spolszczono (e zamiast ö) i zruszczono jednocześnie (G zamiast H) bo Łódź leżała w rosyjskim zaborze.
          • walter622 Eugen Hörmann 24.04.20, 22:22
           eva15 napisała:

           > Dokładniej - ojciec był już nie tyle Niemcem, co niemieckiego pochodzenia.

           Nie miałem na myśli narodowość Jej ojca.

           Rzecz w tym, iz podział nie występował po lini protestanci ( Czesi) versus katolicy (Polacy) i prawosławni (Rosja). W Rosji protestantów jest ca. 2% (katolików 0,5%), w Czechach protestantów jest ca. 1% (katolików 10%).

           Stosunek rosyjskich prawosławnych do katolików, generalnie, cechuje dystans i duża nieufność. Relacje pomiędzy rosyjskim prawosławiem i protestantami to całkowicie inna historia.
           • eva15 Re: Eugen Hörmann 25.04.20, 00:17
            Hę, w Czechach protestantów jest znacznie mniej niż katolików?
            Jeśli dobrze pamiętam, to prawdziwą, pierwotną ojczyzną protestantyzmu są Czechy, nie Niemcy. Katolików tam ze świecą szukać, tak ich mało.

            Słyszałeś o Janie Husie, którsy był o ca 100 lat wcześniej niż Luther?
            • walter622 Re: Eugen Hörmann 25.04.20, 00:31
             eva15 napisała:

             > Hę, w Czechach protestantów jest znacznie mniej niż katolików?
             > Jeśli dobrze pamiętam, to prawdziwą, pierwotną ojczyzną protestantyzmu są
             > Czechy, nie Niemcy. Katolików tam ze świecą szukać, tak ich mało.

             "Według najnowszego spisu powszechnego z 2011 roku 10,3% Czechów utożsamia się z katolicyzmem,
             0,9% z protestantyzmem
             "

             pl.wikipedia.org/wiki/Religia_w_Czechach
              • walter622 Przewrotny naród 25.04.20, 18:47
               eva15 napisała:

               > Przewrotny naródsmile. Ale i tak ca 70-80 % ludności jest poza wpływem religi.

               W dużym skrócie. W czasie panowania Habsburgów katolicy wspierali monarchię
               natomiast protestanci byli przeciw – podobna sytuacja była na Węgrzech.
               Gdy powstała Republika Czechosłowacka rozpętano szeroko zakrojoną nagonkę
               na kościół katolicki i katolików, w tym Niemców sudeckich. Konsekwencją tego stanu
               rzeczy była laicyzacja oraz utworzenie kilku kolejnych lokalnych kościołów protestanckich
               (kilka utworzono w XIX w. ).
          • walter622 Eugen Hörmann 25.04.20, 19:33
           eva15 napisała:

           > Dokładniej - ojciec był już nie tyle Niemcem, co niemieckiego pochodzenia.

           Jak już jesteśmy przy Jej ojcu, to warto przypomnieć jego los - swoiste
           napomnienie dla wielbicieli "Wielkich Ludzi".

           Jego ojciec - Friedrich Hörmann - był pastorem baptystów. W 1929 r. był aresztowany
           i zesłany do obozu pracy pod Archangielskiem, gdzie zmarł w 1931 r.
           Eugen Hörmann był aresztowany w 1937 r. pod sfingowanym zarzutem działalności szpiegowskiej i
           skazany na 10 lat lagru. Faktycznie w 1938 r., w wieku 28 lat, był rozstrzelany. W 1957 r. został w całości oczyszczony z zarzutów. Akta jego sprawy do tej pory nie ujawniono i są nadal utajnione.

           A takich ludzkich dramatów były tysiące .

           old.memo.ru/history/nem/chapter23.htm
    • monalisa2016 Re: Polska pycha, poczucie wyższości wobec Rosji 24.04.20, 00:55
     No dobrze ale nie rozumiem mlodego pokolenia w Polsce ktore zna jezyki ma dostep do prasy z calego swiata i mimo tego ma zakodowana w glowie nienawisc nie tylko do Rosji. Wiele razy pytalam sie sama siebie dlaczego ale jak ogladalam pare politycznych dyskusji w Polsce zrozumialam ze Orwell jest tam wiecznie zywy a do tego przyczyniaja sie w wielkim stopniu politycy. Czy byla dyskusja na inny temat mimo tego wtracano aluzje nienawistne wrecz pogardzajace w kierunku innych krai a tym Rosji, mam tu na mysli dyskusje pod kierownictwem pewnej ladnej blondynki ktorej nazwisa nie bede wymieniac jak i TV-stacji.

     Czesto gesto unikalam dyskusji na temat polityki, przewaznie sluchalam ale od czasu do czasu zajelam moja pozycje kiedy razilo mi to w uszy i oczy. OK, co do unii dali sobie wytlumaczyc ale w temacie Rosja, Putin, stosunki Polska-Rosja nie bardzo, twarde glowy mimo wyzszego wyksztalcenia. smile Nawet dalszemu pokrewienstwu (mlode pokolenie) nie potrafilam rozjasnic w glowach na te tematy szczegolnie tego ze bez Rosji nie ma pokoju na swiecie, daremny wysilek, dla nich zachod, unia sa cacy.
        • kommersant Re: Polska pycha, poczucie wyższości wobec Rosji 24.04.20, 20:04
         Tekst redaktora Górznego wkleiłem bo zgadzam się z jego tezą że przyczyną polskiej rusofobii jest przede wszystkim przegrany kilkuwiekowy konflikt o dominację w Europie Środkowo-Wschodniej i fakt że najpierw car po powstaniu styczniowym a nastepnie towarzysz Stalin w wyniku ustalen konczacych II wojnę światową cofnął zasięg polskiej kolonizacji o jakieś 600 lat wstecz aż do epoki Kazimierza Wielkiego.
         Tego własnie Polacy nie mogą Rosji wybaczyć że poskromiła polski imperializm polegający moim zdaniem na tym że wschodnia granica I RP jak II RP wykraczała daleko poza granice etniczne narodu polskiego. Kilkusetletni polski Drang nach Osten skończył się spektakularną porażką i tkwi to jak zadra w większości polskich elit. Polskimi elitami jak zauważył profesor Łagowski w stosunku do Rosji wbrew gładkim słowom rządzi rewanżyzm i są gotowi poprzez każdego przeciwko Rosji nawet najbardziej barbarzyńskich czeczeńskich terrorystów. I zgadzam się z nim że to nie żadna rusofobia to antyrosyjskość i za Łagowskim rewanżyzm. Niektórzy w Polsce pragną nawet wojny NTO z Rosją nawet jeśli prawie na pewno najbardziej poszkodowane na tym konflikcie tak jak zarówno w I jak II wojnie światowej będą ziemie polskie.
         • eva15 Re: Polska pycha, poczucie wyższości wobec Rosji 24.04.20, 20:59
          Od lat czytam prof. Łagowskiego i prof. Walickiego i się z nimi zgadzam. To jest aspekt główny polskiej antyrosyjskości. Polski Drang nach Osten nie udał się Polakom, podobnie zresztą jak i Niemcom ich Drang nach Osten. Zadra tkwi w wielu Polakach głęboko, a nowi zachodni przyjaciele umiejętnie ją podsycają.

          W tym temacie powiedziano już wiele, dlatego ja powyżej chciałam zwrócić uwagę na jeszcze inny towarzyszący temu aspekt, mianowicie na poczucie wyższości wynikające z pewnej przewagi cywilzacyjnej Polski w stosunku do Kresów i chyba ogólnie do Wschodu. Również i tu występują podobieństwa do Niemiec: Niemcy jako stojący wyżej cywilizacyjnie patrzyli z pogardliwą wyższości na Polskę, Polska robiła to samo w odniesieniu do Wschodu. Różnica jednak jest taka, że Niemcy ten swój wyższy poziom cywilizacyjny sami wypracowali tworząc silne i na dane czasy nowoczesne gospodarczo państwo (wcześniej państwa/księstwa). Polska świeciła raczej światłem odbitym na Wschodzie....
          • rosjaiswiat1 Re: Polska pycha, poczucie wyższości wobec Rosji 24.04.20, 21:52
           eva15 napisała:

           > Od lat czytam prof. Łagowskiego i prof. Walickiego i się z nimi zgadzam.

           Ja to samo twierdze od wielu lat, nie czytajac tych bardzo szanowanych profesorow. Najwiekszy grzech Ruskich wobec Polakow, to nie spoelnienie marzen byc mocarrstwem. Oczywiscie to, ze wine ponosza sami Polacy, ktore zmarnowali sprezentowana przez historie szanse, kazdy prawdziwy Polak od siebie odrzuca.
          • monalisa2016 Re: Polska pycha, poczucie wyższości wobec Rosji 25.04.20, 02:42
           Czytanie profesorów, dziennikarzy to nie rzeczywistosc masy, to nie ta rzeczywistosc która dzieje sie u podnóza spolecznego. Nie wiem, moze spotykalam w Polsce niewlasciwych ludzi w dyskusjach ale Orwell u nich byl zawsze w ich umyslach zywy mimo dosc solidnego wyksztalcenia jak i swiatowaych podrozy. Powiedzmy prawde czwarta wladza w panstwie przewraca ludziom w glowach jesli chodzi o roznego rodzaju fobie.

           -----------------------

           U nas tez nie jest najlepiej, widzi sie najbardziej dobitnie teraz kiedy panstwo mysli za spoleczenstwo a im posluszni wykonuja slepo i bezmysnie ich polecenia.smile Ciekawi mnie czym sie ta poslusznosc skonczy!
  • lubat Re: Tak na marginesie polskiej rusofobii 24.04.20, 22:23
   Może ktoś ma jeszcze niewyczerpany limit bezpłatnych tekstów w "Polityce", to proszę wkleić tekst "Zamieszki głodowe w Europie? Kreml w akcji"
   www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/1953942,1,zamieszki-glodowe-w-europie-kreml-w-akcji.read?src=mt
   Ja już swój limit wykorzystałem i teraz aż skręca mnie ciekawość, w jaki sposób Putin chce zagłodzić Europę. Czasami można znaleźć tłumaczenia w "inosmi.ru", ale ostatnio "Polityka" nie cieszy się tam wzięciem. Dla Rosjan pewnie zbyt wysoki poziomwink
   • rosjaiswiat1 Ech, Lubat 24.04.20, 23:22
    Zmuszasz mnie do lamania prawa smile


    smallpdf.com/shared#st=e10233cc-d003-44f5-aa30-ba11ff39a0ff&fn=Zamieszki+g%C5%82odowe+w+Europie_+Kreml+w+akcji+-+Polityka.p-%D0%BE%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B8%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D0%BD.pdf&ct=1587763129991&tl=edit&rf=link
    To plik w formacie pdf. Gdy link otworzy sie, to po prostu kliknij na downoload i zapisz go w dowolnym miejscu. Pozniej otwoz, i delektuj sie lektura smile

    p.s. gdyby miales jakies problemy, to daj znac
    • lubat Re: Ech, Lubat 25.04.20, 11:41
     No nie całkiem zmuszam, ale skorzystałem i jestem poniekąd paseremwink Spasibo!
     Myślałem, że może na forum jest ktoś, kto nie zagląda tak często do "Polityki" i nie wykorzystał jeszcze limitu bezpłatnych tekstów.
     Tekst mnie i rozczarował (tytuł obiecywał co innego) i nie rozczarował (pisze o Rosji to co zwykle). Tu przychylam się do opinii Evy - w sprawach dotyczących Rosji "Polityka" stała się szmatławcem i niczym się nie różni od katolicko-patriotycznych szmatławców.
     • rosjaiswiat1 Re: Ech, Lubat 25.04.20, 12:15
      lubat napisał:

      > No nie całkiem zmuszam, ale skorzystałem i jestem poniekąd paseremwink Spasibo!

      Cala przyjemnosc po mojej stronie. Mam nadzieje, ze nie miales zadnych klopotow z dotarciem do tekstu. Staralem sie zrobic to maksymalnie prosto.
     • monalisa2016 Re: Ech, Lubat 25.04.20, 12:47
      Lubat wystarczy zerknać kto siedzi w zarządzie Springera i wie się dokładnie kto za pomocą czwartej władzy (media) rządzi Polską (nie tylko!!!). smile

      www.google.de/search?source=hp&ei=JRSkXqaEK4PXkwXX-ZegBg&q=joachim+sauer+springer&oq=Joachim+Sauer+spr&gs_lcp=CgZwc3ktYWIQARgAMgIIADIGCAAQFhAeMgYIABAWEB4yBggAEBYQHjIGCAAQFhAeOgUIABCDAVCgGljWbWDmiAFoAHAAeACAAc0CiAGPEpIBCDAuMTUuMS4xmAEAoAEBqgEHZ3dzLXdpeg&sclient=psy-ab
    • eva15 Re: Tak na marginesie polskiej rusofobii 25.04.20, 00:08
     Cytat z art.:

     Rosja wciąż zgrywa mocarstwo

     Od 2014 r. Rosja z powodu swojej zaczepnej polityki wobec Ukrainy jest izolowana na arenie międzynarodowej, została m.in. wykluczona z ekskluzywnej grupy G8, nałożono na nią szereg sankcji. Mimo to nadal zgrywa mocarstwo, walczy o hegemonię z USA i Chinami, o czym przypomina choćby w Syrii, angażując się tam wojskowo. Próbuje też destabilizować sytuację w Europie, burząc jedność Unii. Przykładem umowa z Niemcami w sprawie Nord Stream 2 czy wspólne z Białorusią ćwiczenia wojskowe Zapad 2019 – straszak wobec Polski i krajów bałtyckich.

     Takie działania świadczą o dużej ambicji i uporze. Runęła żelazna kurtyna i nie ma jednoznacznych stref wpływów, więc antagonizm Rosji może się wydawać dziwny. Tym bardziej że istotną walutą rozliczeniową dla rosyjskich bogaczy jest dolar USA, a Moskiewskie Międzynarodowe Centrum Biznesowe czerpie wzorce architektoniczne z Nowego Jorku.     • boavista4 Re: Igor lepiej wie, a Rosja to ho ho 25.04.20, 03:57
      Igor , ty napewno lepiej znasz Rosję niż my na Forum, ale to nie znaczy ze znasz absolutna prawdę. Prawdę zna jeden Bóg, a wiec napewno możemy mieć różnice. Gdyby Rothschild został carem to tez byłby rosyjskim patriota pod warunkiem ze jego rodzina panowałaby nad imperium. Stad i Lenin i Stalin, najwięksi tyrani w historii Rosji tez budowali potęgę tego imperium, a ich dziedzictwo nie może być stracone przez następnych władców, choć Jelcyn i Gorbaczow to imperium zaczęli likwidować. Polska w ostatnich wiekach miała wielu Jelcynów, a wiec mamy to co mamy.
      Dlaczego Polska i Rosja sa biedne, napewno jest setki powodow, z ktorych geografia domuje. Zagospodarowac tak obrzymi i zimny kraj jak Rosja na bazie kultury slowiansko-bizantyjskiej i chroniac te olbrzymie terytoriu od wrogow ze wschodu, poludnia i zachodu, nie bylo latwe. Podziwiam Rosje i jej kulture, dumny jestem z polskiej histori, lubie Niemcow, a wiec sciskam i pozdrawiam.


      • brat_kryzysa Re: Igor lepiej wie, a Rosja to ho ho 25.04.20, 09:38
       Zgadzam się, a ja lubię kiedy łączą się dwie mentalności , słowiańska z germańska, uwielbiam gdy tworzy się konglomerat, podziwiam, carycę Kasie, Bismarcka, Putina, fascynuja mnie kultury slowianskie. czerpie natchnienie z dwóch, może dlatego że korzenie mam pół na pół ? wink
      • rosjaiswiat1 Re: Igor lepiej wie, a Rosja to ho ho 25.04.20, 12:40
       boavista4 napisał(a):

       > Igor , ty napewno lepiej znasz Rosję niż my na Forum, ale to nie znaczy ze znas
       > z absolutna prawdę.


       Nie ma cegos takiego, jak absolutna prawda. Kazdy prawde postrzega z punktu wlasnego siedzenie. Dla mnie nie ma zadnego znaczenia, ze wsrod bolszewikow bylo sporo Zydow, ktore prawda Zydami mogli nazywac sie tylko umownie, poniewaz oni nie wyznawali zadnej religii, w tym i Judaizmu. To byli idejowcy, wsrod ktorych byli i porabancy, jak i wszedzie. Ja doskonale wiem to, dlaczego w Rosji doszlo do tak powaznych zaklocen. Przyczyny tego byli wylacznie wewnetrzne, co nie znaczy, ze ktos z zewnatrz nie probowal mieszac. Wiec do czego zmierzam?
       Wszystko jest o wiele bardziej skomplikowano, niz Tobie wydaje sie - to co stalo w Rosji w 1917 roku to nie jest wynikiem spisku Zydow, Bo gdyby bylo tak, to Bolszewicy nie mieliby zadnych szansow wygrac wojne domowa i z zachodnimi hienami. A mnostwo wybitnych rosyjskich generalow, nie wstaloby po stronie nowej wladzy. Wszystkie sily patriotyczne rosyjskie, skupione w dyplomacji i wywiadu wojskowego, praktycznie w calosci porzeszli na strone Bolszewikow, oni po prostu widzieli w nich ta jedyna sile, ktora moze uratowac Rosje.

       > Gdyby Rothschild został carem to tez byłby rosyjskim patriota pod warunkiem ze
       > jego rodzina panowałaby nad imperium.

       Bardzo mozliwe, ze i bez tego warunku on stalby goracym patriotem Rosji

       > Stad i Lenin i Stalin, najwięksi tyrani w historii Rosji tez budowali potęgę tego imperium, a ich dziedzictwo
       > nie może być stracone przez następnych władców, choć Jelcyn i Gorbaczow to imperium zaczę
       > li likwidować.

       Ani Lenin ani Stalin nie byli najwiekszymi tyranami w historii Rosji. Wszystko co Ty o nich wiesz, to tylko efekt antyrosyjskiej propagandy. I jesli Stalin rzeczywiscie odpowiada za terror w ZSRR rozpetany przeciwko przeciwnikom politycznym, o tyle Lenin byl zmuszony do radykalnych dzialan. Nie mozesz apominac, ze on byl cela przynajmniej dwoch zamachow. I to nie on rozpoczal wojne domowa w Rosji. A czy zdajesz sobie sprawe z tego, ze wojna domowa jest najbardziej bezwzgledna, gdzie nie stosuja sie zadne zasady. To czysta nienawisc po kazdej stronie. Czy mozna za to wszystko oskarzac tylko lenina? A co z tymi, kto za pieniadze z zachodu, walczyli przeeciwko wlasnemu narodowi?
       Ja nie staram sie zrobic z Lenina aniolka, bo takim on nie byl, zreszta zaden rzadzacy aniolkiem nie jest.

       > Polska w ostatnich wiekach miała wielu Jelcynów, a wiec mamy to
       > co mamy.

       Ja powiedzilbym, ze Polska tylko Jelcynow miala smile

       > Dlaczego Polska i Rosja sa biedne, napewno jest setki powodow, z ktorych geogr
       > afia domuje. Zagospodarowac tak obrzymi i zimny kraj jak Rosja na bazie kultury
       > slowiansko-bizantyjskiej i chroniac te olbrzymie terytoriu od wrogow ze wscho
       > du, poludnia i zachodu, nie bylo latwe. Podziwiam Rosje i jej kulture, dumny j
       > estem z polskiej histori, lubie Niemcow, a wiec sciskam i pozdrawiam.

       Wiesz, Bracie, ze ja zawsze ciesze sie, gdy widze Ciebie na forum.
        • boavista4 Re: Igor posylam ci zdjecie, wyjasnienie 25.04.20, 22:18
         Moja rodzinka z Twojego miasteczka Londynu.
         Ta młodsza panienka ma doktorat z biochemii, gra w orkiestrze cygańskiej Londynu i uprawia gimnastykę na trapezach. Jej ojciec jest Irańczykiem, matka Polka (na zdjęciu), pracuje w Londynie skończyła studia w Krakowie, Londynie i Petersburgu. Często odwiedzają Bliski Wschód, Iran, Rosję i Polskę. Dziadek panienki był aktorem w Krakowie, czerwonoarmista aż do Berlina, skąd przyjechał do naszego domu w Krakowie i skończył studia. Jego rodzice, profesorzy Uniwersytetu Lwowskiego, deportowani wraz z rodzina do rożnych obozów na dalekiej Syberii, ślad o nich zaginał, ich mienie we Lwowie - stracone, dwoje ich dzieci wraz z armia Andersa znalazło się na zachodzie. Najmłodszy syn, ten czerwonoarmista, został zmuszony do przyjęcia obywatelstwa sowieckiego , dzięki czemu uratował swoje życie, a pomogli mu w tym przyjaciele Rosjanie. On i jego bracia nie zapomnieli tych którzy wydali ich w ręce NKWD ( sąsiedzi wiadomego pochodzenia), oraz pomocy zwykłych Rosjan w przeżyciu tych okropnych lat.
   • lubat Re: Tak na marginesie polskiej rusofobii 28.04.20, 13:42
    lubat napisał:

    > Może ktoś ma jeszcze niewyczerpany limit bezpłatnych tekstów w "Polityce", to p
    > roszę wkleić tekst "Zamieszki głodowe w Europie? Kreml w akcji"
    > www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/1953942,1,zamieszki-glodowe-w-europie-kreml-w-akcji.read?src=mt
    > Ja już swój limit wykorzystałem i teraz aż skręca mnie ciekawość, w jaki sposób
    > Putin chce zagłodzić Europę. Czasami można znaleźć tłumaczenia w "inosmi.ru",
    > ale ostatnio "Polityka" nie cieszy się tam wzięciem. Dla Rosjan pewnie zbyt wys
    > oki poziomwink


    Nie wiem, czy ktoś jeszcze wróci do tematu, ale sprawa "zamieszek głodowych" na Zachodzie nie została ukartowana na Kremlu. Jak tak dalej pójdzie, to się może okazać, że Rosjanie nie maczali palców także w Brexicie, Katalonii, wyborze Trumpa, ani w rozsiewaniu coronowirusawink

    wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,173952,25903310,francja-glod-zaglada-w-oczy-mieszkancom-paryskich-przedmiesc.html

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka