Dodaj do ulubionych

Spadek cen ropy i Bliski Wschód

26.04.20, 11:33
Ciekawa (moim zdaniem) analiza wpływu niskich cen ropy na sytuację geopolityczną na Bliskim Wschodzie w NZZ.

Ale wątek zakładam specjalnie z powodu jednego akapitu:
"Saudiarabien und Oman brauchen einen Fasspreis von 87 Dollar für einen ausgeglichenen Staatshaushalt, die Vereinigten Arabischen Emirate 70 Dollar und Bahrain gar 95 Dollar. Bereits vor dem Preissturz waren ihre Budgets stark defizitär."
(Arabia Saudyjska I Oman potrzebują ceny beczki 87 USD za zrównoważony budżet Państwowy, Zjednoczone Emiraty Arabskie 70 USD, a Bahrajn 95 USD. Jeszcze przed spadkiem cen ich budżety były mocno deficytowe.) - tłumaczenie Yandex.

Niedawny solenizant, Lenin twierdził, że o wszystkim decydują kadry, ale tu bardziej pasuje Napoleon, który twierdził (parafrazując), że do wszystkiego potrzebne są pieniądze, pieniądze i pieniądze.
I jeszcze uwaga: w przeciwieństwie do w/w państw budżet Rosji ma nadwyżki, a nie deficyt przy cenie 42 $/baryłka.

www.nzz.ch/international/oelkrise-erschuettert-den-nahen-osten-ld.1553229
Obserwuj wątek
  • eva15 Re: Spadek cen ropy i Bliski Wschód 26.04.20, 12:17
   USA to sobie najwyżej dodrukują dolary i tyle. Arabstwo takiej możliwości nie ma, może gospodarować tylko tą kasą, którą zarobi. Rosja zresztą też, tyle że Rosja ma spore oszczędności, no a poza tym faktycznie nie potrzebuje aż tak wys. ceny by zrównoważyć budżet.
    • rosjaiswiat1 Re: Spadek cen ropy i Bliski Wschód 26.04.20, 14:02
     brat_kryzysa napisał:

     > nic, tylko podpalic caly Bliski Wschod

     A czym Ci BW przeszkadza?
     Obecnie podpalic bedzie dosc ciezko. Arabowie sa wyczerpani wojnami.A oprocz tego, gdy oni zamiast tego, zeby jezdzic na wielbladach, zaczeli jezdzic Maybachami, to stracili resztki wojowniczosci smile
   • rosjaiswiat1 Re: Spadek cen ropy i Bliski Wschód 26.04.20, 13:58
    eva15 napisała:

    > USA to sobie najwyżej dodrukują dolary i tyle.

    To nie jest tak wszystko proste. Dolary dodrukowane beda tylko wtedy miec sile nabywcza, gdy beda potrzebne innym. Przy cenie ropy 150 USD za beczke, zapotrzebowanie na baksy bylo maksymalne, bo kazdy potrzebowal bardzo duzo dolarow, zeby kupic rope. Gdy ropa spada w cenie 5 x krotnie, to i zapotrzebowanie na dolary spada o tyle samo. Oprocz tego USD zawsze byl bezpiecznym azylem dla oszczednosci innych krajow. Gdy Arabowie nie maja kasy, to co oni maja oszczedzac? A co za tym idzie - po cholere im bezpieczny azyl?


    >. Rosja zresztą też, tyle że Ro
    > sja ma spore oszczędności, no a poza tym faktycznie nie potrzebuje aż tak wys.
    > ceny by zrównoważyć budżet.

    Rosja, przede wszystkim, ma zroznicowana gospodarke. I jej budzet nie zalezy tak silnie od handlu ropa, jak krajow arabskich. Taka ciekawostka - wzrost produkcji przemyslowej w Rosji trwa juz od kilku lat, i nawet w tym roku, chociaz i dosc znacznie spowolnil sie, nadal istnieje. Oczywiscie bardzo silnie temu pomoglo przekierowanie sporych resursow na Azje.
    • eva15 Re: Spadek cen ropy i Bliski Wschód 26.04.20, 14:43
     W najgorszym wypadku FED (zamiast np. Chin) będzie wykupywał US-obligacje. Jeszcze innym rozwiązaniem są jakieś niejasne instytucje finansowe ulokowane zagranicą , które te obligacje (ich część) wykupią. Jakiś czas temu czytałam o takiej dziwnej firmie ulokowanej w Belgii.
     • rosjaiswiat1 Re: Spadek cen ropy i Bliski Wschód 26.04.20, 14:54
      eva15 napisała:

      > W najgorszym wypadku FED (zamiast np. Chin) będzie wykupywał US-obligacje. Jes
      > zcze innym rozwiązaniem są jakieś niejasne instytucje finansowe ulokowane zagra
      > nicą , które te obligacje (ich część) wykupią. Jakiś czas temu czytałam o takie
      > j dziwnej firmie ulokowanej w Belgii.

      Ewa, czy Ty zdajesz sprawe o jakie kwoty chodzi?
      FED moze, oczywiscie, wykupic dowolna ilosc obligacji, tylko co to da Stanom? Przeciez jesli nie mozna przerzucic swoje problemy finansowe na inne kraje, to wtedy kazdy dodrukowany pieniadz tworzy dodatkowa inflacje.
      Amerykanie zbyt aktywnie zaczeli walczyc o to, zeby cena ropy rosla, i jak ja juz wczesniej wspominalem, im nie o rope chodzi, a tylko o zachowanie pozycji petrodolara. Mi sie wydaje, ze oni w swoim czasie popelnili blad (a moze dzialali na wyprzedzenie), probujac uniezaleznic sie od dostaw surowcow energetycznych. Przez wiele lat w USA obowiazywal zakaz wydobycia gazu i ropy w wielu regionach, i calkowity zakaz eksportu. Wtedy pozycja petrodolara byla bardzo mocna, USA mieli wszystko, co im bylo potrzebno, nie robiac przy tym nic. Oczywiscie to nie moglo trwac wiecznie, ale USA okazali sie nieprzygotowani do tego, co ich spotkalo w tym roku.
     • monalisa2016 Re: Spadek cen ropy i Bliski Wschód 26.04.20, 16:16
      eva15 napisała:

      > W najgorszym wypadku FED (zamiast np. Chin) będzie wykupywał US-obligacje. Jes
      > zcze innym rozwiązaniem są jakieś niejasne instytucje finansowe ulokowane zagra
      > nicą , które te obligacje (ich część) wykupią. Jakiś czas temu czytałam o takie
      > j dziwnej firmie ulokowanej w Belgii.

      REPO (Repurchase operation / Rückkaufvereinbarung), tu chodziło krótkoterminowe US-bonds/obligacje z przyrzeczoną datą ich wykupu 13 do 32 dni przez to FED "drukował" (przycisnał na guzik wirtualnych pieniędzy smile) w grudniu i styczniu jak szalony "swieże zielone". Ta operacja nie miała nic z ropą do czynienia. Co do Belgii, Belgia odkupiła od Chin US-bonds w tym czasie kiedy Chiny rzuciły je na rynek by pozbyć się nierentownych i zakupić nowe.

      Spadek cen ropy miał jak się powoli dowiadujemy z spekulacjami do czynienia, spekulanci spekulowali na wyższe ceny bez zabezpieczenia jej magazynowania, tzw Leerverkäufe. Nadchodził termin odbioru więc sprzedawali ropę w popłochu i tym obniżyli jej cenę.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka