Dodaj do ulubionych

1960_U-2_incident (01.05.2020)

01.05.20, 13:21
Kolejna rocznica...

en.wikipedia.org/wiki/1960_U-2_incident
Obserwuj wątek
    • walter622 Re: 1960_U-2_incident (01.05.2020) 01.05.20, 20:07
      the-great-inuk napisał:

> Kolejna rocznica...

" 1 maja 1960 r. Amerykański samolot szpiegowski U-2 pilotowany przez pilota Francisa Gary'ego Powersa
      został zestrzelony w niebie nad Swierdłowskiem . Pułkownik Michaił Woronow dowodził baterią, która
      zestrzeliła samolot jednym strzałem z systemu obrony powietrznej S-75.

Za swój czyn otrzymał Order Bojowy Czerwonego Sztandaru. Woronow ma teraz 101 lat, mieszka w Tuapse, opiekuje się nim jego córka i zięć."

rusvesna.su/news/1588350639
      • the-great-inuk Re: 1960_U-2_incident (01.05.2020) 02.05.20, 16:16

> " 1 maja 1960 r. Amerykański samolot szpiegowski U-2 pilotowany przez pilota Fr
        > ancisa Gary'ego Powersa
        > został zestrzelony w niebie nad Swierdłowskiem . Pułkownik Michaił Woronow dowo
        > dził baterią, która
        > zestrzeliła samolot jednym strzałem z systemu obrony powietrznej S-75.
        ============================================

Serdeczne dzięki za zainteresowanie tematem oraz profesjonalny komentarz.
        Istnieje jakaś dziedzina wiedzy, która byłaby tobie obca?
      • mongolszuudan Re: 1960_U-2_incident (01.05.2020) 05.05.20, 07:18
        Pułkownik Michaił Woronow dowodził baterią, która
        zestrzeliła samolot jednym strzałem z systemu obrony powietrznej S-75.

Do Powersa naprawde strzelalo wszystko, co tylko bylo w rejonie Swierdlowska (okolo dziesiatka batarej PWO) i pierwiej zestrzelili swoj sowiecki wojskowy samolot (i jeszcze jeden ledwie potrafil uciec od friendly fire). Lecz zestrzelili Powersa bezwarunkowo jednym strzalem. Zeby 2 rakety przypadkowo wybuchnali blisko jednego samolota - wtedy bylo jeszcze fantastyka.
        • mongolszuudan Re: 1960_U-2_incident (01.05.2020) 05.05.20, 07:35
          Po zestrzeleniu Powers nie wykorzystwowal "knopku katapulty", ktora naprawde musiala wysadzic sekretny samolot razem z pilotem, a wyskoczyl ze spadochronem i wyladowal sie na kolchoznym polu w 40 km od Swierdlowska. Miescowe kolchoznicy pobiegli ratowac "naszego pilota", ale gdy on zaczal im opowiadac po-angielsku, ze on pilot USA i cos tam o prawach czlowieka, odebrali u niego pistolet, dlugo kopali nogami a potem posadzili w kolchozny gruzowik i uwiozli do Swierdlowsku do KGB. A zestrzelony jego samolot okazal sie duzo krzepki. Nawet sekretne mapy ocaleli.
          • mongolszuudan Re: 1960_U-2_incident (01.05.2020) 05.05.20, 07:52
            To, ze razem z Powersem zestrzelili nasz samolot i zginal nasz lotnik bylo odrazu powszechne wiadome w sowieckie czasy, przynajmniej u nas w Swierdlowsku. Ojciec mi opowiadal o tym jeszcze w roku 1975-77. Nie rozumiem dlaczego o tym milcza dzis - jednak i tak wszyscy wiedzaja. Jak nie wiedziec, jesli ten epizod faktyczne glowny w powszechne znanym rosyjskim filmie o zestrzeleniu Powersa, ktory w tym filmie postac nawet nie drugorzedna, a trzecirzedna, prawie zbyteczna i niepotrzebna.
      • jorl Re: 1960_U-2_incident (01.05.2020) 05.05.20, 12:17
        walter622 napisał:

> " 1 maja 1960 r. Amerykański samolot szpiegowski U-2 pilotowany przez pilota Fr
        > ancisa Gary'ego Powersa
        > został zestrzelony w niebie nad Swierdłowskiem . Pułkownik Michaił Woronow dowo
        > dził baterią, która
        > zestrzeliła samolot jednym strzałem z systemu obrony powietrznej S-75.

Juz tu wyzej Rosjanin napisal jak smieszne jest to" jednym strzalem". Bo faktycznie strzelalo wszystko co moglo do tego U2. Tez samoloty mysliwskie probowaly tego U2 dopasc, Byl za wysoko ale sami swoi jeednego zestrzelili.
        Do tego jak slyszalem mial ten co rakiete strzelil mila wystrzelic i inne do U2. Ale spi.przyl, przelacznika odpowiedniego nie przelaczyl i poleciala jedna. Z jego wyrzutni. Wlasciwie takiego bym za kare na biale niedzwiedzie wyslal a nie medal dal.

> Za swój czyn otrzymał Order Bojowy Czerwonego Sztandaru. Woronow ma teraz 101 l
        > at, mieszka w Tuapse, opiekuje się nim jego córka i zięć."
        >
        > rusvesna.su/news/1588350639

A ten co wtedy wlasny samolot zestrzelil tez dostal medal?
        Opiekuja sie nim, corka i ziec. Brzmi rozczulajaco, prawda? Zaraz sie rozplacze. Ale nie, nie beda plakal, bo ja jakos mysle ze za ten medal dostaje dobry dodatek do emerytury i to tak dlugo jak zyje. Wiec trzeba sie opiekowac nim zeby jak najdluzej zyl. Bo troche sie z jego emerytury zyje.
        • the-great-inuk Re: 1960_U-2_incident (01.05.2020) 05.05.20, 12:37
          jorl napisał:

> A ten co wtedy wlasny samolot zestrzelil tez dostal medal?
          > Opiekuja sie nim, corka i ziec. Brzmi rozczulajaco, prawda? Zaraz sie rozplacze
          > . Ale nie, nie beda plakal, bo ja jakos mysle ze za ten medal dostaje dobry do
          > datek do emerytury i to tak dlugo jak zyje. Wiec trzeba sie opiekowac nim zeby
          > jak najdluzej zyl. Bo troche sie z jego emerytury zyje.
          ================================================>
          Kojarzy mi się z PRL-em.
          Polscy renciści z Zachodu wracali do Ojczyzny i rodzina wiozła ich co miesiąc taksówką do banku odebrać rentę w dewizach...

Ot co...
        • mongolszuudan Re: 1960_U-2_incident (01.05.2020) 05.05.20, 13:55
          Nagrodu ten Woronow zasluzyl. Nikt w ZRSR nie mial przed tym zadnego praktycznego doswiadczenia zestrzelania samolotow raketami. Wkrotce jeszcze jeden podobny amerykanski samolot byl zestrzelany nad Kuba. A przez 10 lat nasze jednostki PWO we Vietnamie pokazali superklas.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka