03.05.20, 22:47
To mała miejscowość w województwie łódzkim. Ja mieszkam na zachodnim Mazowszu to dla mnie niedaleko i dlatego wybralismy sie dzisiaj na niedzielną wycieczkę. Są tam piękne lasy, trasy rowerowe, stadniny i przystanie kajakowe. Mały raj dla weekendowiczów z Łodzi i Warszawy. A było to piekło dla żołnierza rosyjskiego ponad 100 lat temu. Tam miała miejsce krwawa bitwa nad Bzurą i Rawką w latach 1914/15. Bitwa ta miała charakter pozycyjny tak jak na Zachodzie Europy. Rosjan czekało tu piekło. Niemcy przeprowadzili ataki gazowe z użyciem chloru - wytruto tu tysiące Rosjan i przy okazji setki Niemców. Wałęsaliśmy się dzisiaj po tych terenach i jest tam wiele pomników cmentarzy z tego okresy. Niektóre zniszczone inne całkiem dobrze zachowane
pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Humin_-_cmentarz_wojenny.JPG
Dzisiaj natknęliśmy się na cmentarze niemieckie. Na jednym z nich nie żadnych śladów żołnierzy z I wojny światowej tylko pochówki hitlerowców! Szok. Groby rosyjskie całkiem nieźle utrzymane widzieliśmy dawniej bardziej na wschód. Mocny dzień Piękny las, rowery, konie, zrelaksowani turyści i te stuletnie groby tysięcy młodych ludzi tak co parę kilometrów.
Obserwuj wątek
  • mongolszuudan Re: Bolimów 04.05.20, 07:54
   P O E Z J E
   KONSTANTEGO GASZYŃSKIEGO.
   ______

   DZIEŃ ÓSMY WRZEŚNIA
   1831
   W KRAKOWIE.
   (OBRAZ FANTASTYCZNY.)
   ______

   (Mnóstwo ludzi na przechadzce otaczającej Zamek Krakowski — miejscami stoją grupy z kilku osób złożone — wszędzie toczy się żywa rozmowa.)
   _____

   Iszy OBYWATEL (zbliżając się do jednej z grup).
   Witam Panów! jakże zdrowie?
   A co tam słychać sąsiedzie
   Od Warszawy?
   IIgi OBYWATEL.
   Źle się wiedzie;
   Moskale już w Bolimowie.
   A w Warszawie, w tej godzinie
   Sejmikują — wrzask na nowo —
   Ród nasz zawsze grzeszył mową
   To też i od mowy zginie!
  • mongolszuudan Re: Bolimów 04.05.20, 08:12
   Zadnego piekla nie bylo:
   zen.yandex.ru/media/russian7/bitva-pri-bolimove-pochemu-russkaia-armiia-ne-obratila-vnimaniia-na-himicheskuiu-ataku-nemcev-5e7fa6f8e76e9e2043c7e4a4
  • mongolszuudan Re: Bolimów 04.05.20, 08:17
   I pociski byli nie z chlorzem:
   Снаряд Таппена включал в себя 8 футов (3,6 кг) смеси слезоточивого бромистого ксилилена и бромистого ксилила – лакриматоров,
   • mongolszuudan Re: Bolimów 04.05.20, 08:50
    Atak chemiczny pod Neuve Chapelle, choć nie przyniósł powodzenia,nie tylko nie zniechęcił ale wręcz zdopingował Niemców dokontynuowania poszukiwań skutecznych substancji trujących. W OHL doskonale zdawano sobie sprawę, że „proszek na kichanie” (Niespulver) nie jest środkiem, która przyniesie pożądany „masowy efekt”. W listopadzie w prace nad nowym typem broni zaangażował się Hans Tappen, brat szefa wydziału operacyjnego Sztabu Generalnego Gerharda. Efektem tych prac był T-Granate – 15-cm pocisk wypełniony
    bromkiem ksylilu i bromkiem ksylenu. Pod koniec stycznia 1915 r. wykorzystano je na froncie wschodnim w ataku na pozycje rosyjskie pod Bolimowem nad rzeką Rawką. Atak nie przyniósł powodzenia, zpowodu warunków atmosferycznych gaz nie wyrządził praktycznie żadnych szkód.

    Krzysztof Marcinek – Neuve Chapelle 1914. Zapomniany epizod wielkiej wojny. (s.28-29)

    www.historycy.org/index.php?act=Attach&type=post&id=12460
    • mongolszuudan Re: Bolimów 04.05.20, 10:50
     W innych miejscach, w inne czasy. W Bolimowie zaden rosyjski zolnierz nie zginal od niemieckiej chemii. Typiczne polskie bajki. Bez jakichkolwiek historycznych podstaw. Bardzo chcie sie zabijac Rosjan tysiacami. Chociazby w marzeniach.
     • jabbaryt Re: Bolimów 04.05.20, 11:10
      Nie mówię o jednym Bolimowie o ale o tzw Bitwie w Puszczy Bolimowskiej lub bitwie nad Rawką.

      'Bardzo chcie sie zabijac Rosjan tysiacami. Chociazby w marzeniach. ' No i wypuścili cię z psychuszki ...ale znowu za wcześnie.
      • mongolszuudan Re: Bolimów 04.05.20, 11:44
       Dobrze, ze Ciebie nie wypuscili. Wlasnie stad piszesz. Tylko idiot napisawszy bzdety, nigdy nie uznaje swojego bledu. A kontynuje plodzic nowe. I bedzie starac sie obrazic tego, kto ukazal na pomylke. Sam siebie obrazasz. Nie bylo zadnego innego ataku chemicznego na tym odcinku frontu. Uwierzyles w bezpodstawne bajki. A ze nie sprawdziles - to wlasnie dlatego, ze podobne bajki takim jak ty sie podobaja.
       • jabbaryt Re: Bolimów 04.05.20, 12:11
        dzieje.pl/artykulyhistoryczne/gaz-pod-bolimowemChlor
        W połowie maja 1915 r. Niemcy po raz kolejny zdecydowali się na użycie broni chemicznej na tym samym odcinku frontu. Tym razem gaz (chlor) planowano wypuścić prosto z butli. Na pozycje nieprzyjaciela miał go zanieść wiatr. Taką taktykę zastosowania broni chemicznej określano mianem „napadu falowego”. Chlor miał tę zaletę, że jako cięższy od powietrza, dobrze nadawał się do penetrowania okopów. Podobnie jak ksylen powodował podrażnienia i uszkodzenia górnych dróg oddechowych, a w przypadku wchłonięcia go w dużej ilości - obrzęk płuc i śmierć. W wilgotnym środowisku tworzył się działający żrąco na skórę i błonę śluzową kwas solny.

        Przygotowania do natarcia zakończono do 22 maja, a butle z gazem umieszczono w rejonie wsi Humin. Leżała ona w pasie natarcia XVII korpusu, który wraz z dwiema sąsiadującymi z nim na skrzydłach dywizjami, nacierać miał w kierunku na Błonie. Ze względu na zbyt słabe wiatry kilkakrotnie przekładano datę ataku. Ostatecznie 30 maja bawarski książę Leopold, nowy dowódca 9. Armii, wydał rozkaz rozpoczęcia operacji zaczepnej następnego dnia.

        Zgodnie z rozkazem, 31 maja o godz. 2.45 wypuszczono chlor z 12 tys. butli. Jednak już po półgodzinie dowództwo XVII korpusu zameldowało, że tym razem gaz zbyt szybko przeleciał nad stanowiskami Rosjan, a oddziały szturmowe napotkały silny ogień nieprzyjaciela i domagały się udzielenia im wsparcia artyleryjskiego. Wobec takiego obrotu spraw Leopold ze swej kwatery pod Bolimowem rozkazał wstrzymać natarcie. Jak się okazało, stężenie gazu rozrzedziło się nadmiernie z powodu zbyt silnego wiatru oraz długotrwałego procesu wypuszczania go z butli. Według relacji wziętych później jeńców, straty Rosjan wyniosły 1 200 zabitych i 3 100 rannych. Gazem zatruło się także 56 Niemców.
        Walki pod Bolimowem trwały od stycznia do lipca 1915 r. Niemcy pierwszy z trzech silnych ataków chemicznych przeprowadzili 31 maja, odkręcając kurki w 12 tys. butli z 264 tonami chloru. Wcześniej nieudaną próbę z wykorzystaniem 18 tys. pocisków gazowych wypełnionymi bromkiem ksylilu przeprowadzili 31 stycznia.

        dzieje.pl/filmy/obloki-smierci-powstaje-pierwszy-film-o-bitwie-pod-bolimowem

        dorzeczy.pl/historia/53384/Polskie-Ypres-Niemcy-zaatakowali-bronia-chemiczna-niedaleko-Warszawy.html

        Jak wiadomo, pierwszy atak gazowy z użyciem zabójczego chloru przeprowadzono 22 kwietnia 1915 r. pod Ypres. Mijało akurat 40 dni od tej daty, gdy między Sochaczewem a Bolimowem Niemcy otworzyli 31 maja 12 tys. butli, z których na pozycje rosyjskie popłynęły 264 tony ciekłego chloru. Dwa razy więcej niż pod Ypres. W ciągu kilkunastu minut zginęło kilka tysięcy osób, a następne umierały w szpitalach. Łącznie niemiecki atak gazowy pozbawił życia blisko 11 tys. ludzi – przede wszystkim żołnierzy pułków piechoty 217. i 218., pięciu pułków syberyjskich i syberyjskiej brygady artylerii. Kolejne ataki gazowe przeprowadzono 12 czerwca 1915 r. niedaleko wsi Żylin nad Bzurą oraz nocą z 6 na 7 lipca między Wolą Szydłowiecką a Zakrzewem. Tutaj jednak wiatr zepchnął chmurę gazową na żołnierzy 12. i 228. rezerwowych pułków piechoty niemieckiej. Zatruło się 1,2 tys. żołnierzy, z których około 350 zmarło.
        Falowe natarcia gazowe ze strony wojsk niemieckich trwały do lipca. Według różnych źródeł w ich wyniku bezpośrednią śmierć poniosło od kilku do kilkunastu tysięcy żołnierzy armii rosyjskiej, w tym wielu Polaków. Gazem – m.in. na skutek zmiany kierunku wiatru – śmiertelnie zatruło się też wielu walczących po stronie niemieckiej.(PAP)
       • walter622 atak chemiczny 04.05.20, 12:22
        mongolszuudan napisał:

        > Nie bylo zadnego innego ataku chemicznego na tym odcinku frontu.

        Jesteś w błędzie. Atak chemiczny miał miesce 31. maja 1915 r. Po nim były jeszcze dwa kolejne.

        "między Sochaczewem a Bolimowem Niemcy otworzyli 31 maja 12 tys. butli, z których na pozycje rosyjskie popłynęły 264 tony ciekłego chloru. Dwa razy więcej niż pod Ypres. W ciągu kilkunastu minut zginęło kilka tysięcy osób, a następne umierały w szpitalach. Łącznie niemiecki atak gazowy pozbawił życia blisko 11 tys. ludzi – przede wszystkim żołnierzy pułków piechoty 217. i 218., pięciu pułków syberyjskich i syberyjskiej brygady artylerii. Kolejne ataki gazowe przeprowadzono 12 czerwca 1915 r. niedaleko wsi Żylin nad Bzurą oraz nocą
        z 6 na 7 lipca między Wolą Szydłowiecką a Zakrzewem."

        superhistoria.pl/pierwsza-wojna-swiatowa/53384/2/polskie-ypres-niemcy-zaatakowali-bronia-chemiczna-niedaleko-warszawy.html
        • jabbaryt Re: atak chemiczny 04.05.20, 12:26
         Oczywiście co do liczby poległych to ja nie znam dokładnych danych. Ale ataki chlorem się odbyły. A czy Rosjanie zginęli od chloru czy od artylerii to trudno rozróżnić.
         • walter622 Re: atak chemiczny 04.05.20, 12:46
          mongolszuudan napisał:

          > Tyle ludzi nie bylo w tych polkach, ile po tym cyfram tylko od gazu zginelo. Ale Polak uwierzy.

          I las był nie ten... Pisz dalej - szykuje się niezłe widowisko.

          > I pociski byli nie z chlorem:
          • jabbaryt Re: atak chemiczny 04.05.20, 12:53
           Pociski były z chlorkiem ksylitu użyte zimą - nie sprawdziły się i Rosjanie ich nie zauważyli, ale na wiosnę 1915 zaczęły się ataki chlorem wypuszczanym z butli bazowych. I to akurat Rosjanie poczuli. Poczuli to nie mieli środków ochronnych i mieli poczucie bezradności wobec takiej broni..
          • mongolszuudan Re: atak chemiczny 04.05.20, 12:55
           Sam s sobie robisz klauna. Mozesz objasnic taki bred jak w 7 pulkach zginelo 11 tys. ludzi i malo tego po stracie 200-300 procentow zolnierzy z okopow te jednostki nawet powstrzywali atak niemiecki.
           • walter622 poziom dyskusji 04.05.20, 13:22
            mongolszuudan napisał:

            > Sam s sobie robisz klauna.

            Nerwy puszczają, czy efekt k-wirusa ?

            Twoje wcześniejsze wypowiedzi

            mongolszuudan Re: Bolimów04.05.20, 08:17
            I pociski byli nie z chlorem:

            mongolszuudan Re: Bolimów04.05.20, 10:50
            W Bolimowie żaden rosyjski żołnierz nie zginał od niemieckiej chemii. Typiczne polskie bajki.
            > Mozesz objasnic taki bred jak w 7 pulkach zginelo 11tys. ludzi i
            >
            • mongolszuudan Re: poziom dyskusji 04.05.20, 13:30
             Nie mialem slusznosci. Mnie absolutnie nie trudno to powiedziec. Nie moge wszystkiego wiedziec. Mozesz uznac teraz ty, ze te cyfry, co Tys, znafco wszystkiego na swiecie, polgodziny temu nawikepedil, g.na warte?
             • walter622 Re: poziom dyskusji 04.05.20, 14:10
              mongolszuudan napisał:

              > Tys, znafco wszystkiego na swiecie,

              Jednak k-virus.

              > Mozesz uznac teraz ty, ze te cyfry, co polgodziny temu nawikepedil, g.na warte?

              Po pierwsze. Kwestionowałeś sam fakt gazowego ataku.
              Po drugie. Nie redaguję teksty w wpedii.
              Po trzecie. Umkneło Twojej uwadze:
              "Rosyjskie publikacje twierdzą, że życie straciło 1500–2100 żołnierzy."

              Odnośnie przytoczonych liczb. Faktycznie sposób ukazania strat jest błędny, bowiem ukazuję łączną liczbę
              żołnierzy, którzy byli poszkodowani w rezultacie ataku 31.05.15 r. razem z zabitymi. Wg . danych De-Lazari straty w rezultacie tego ataku (na dzień 3 czerwca 1915 r. - zołnierze umierali w ciągu kilku następnych dni po ataku ) wynosiły :
              - wszystkich poszkodowanych : 9038
              - w tym zabitych: 1183 .

              Де-Лазари A.H. Химическое оружие на фронтах Мировой войны 1914-1918 гг. - o omawianym ataku na stronie 34.

              www.vuzkniga.ru/index.php?ex=shb&t=vb&id=422
               • walter622 Re: poziom dyskusji 04.05.20, 14:30
                mongolszuudan napisał:

                > A dlaczego myslisz, ze rosyjskie bzdety dla mnie bardziej autorytetne, niz polskie?
                > Przywyklem myslic swoimi mozgami, a nie zrec bezdumnie propagande choc swoja, choc obca.


                No cóż, nazywać A. De-Lazari "bzdetem" i "bzdurną propagandą" ?
                Pozostawiam bez komentarza.

                ru.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B5_%D0%9B%D0%B0%D0%B7%D0%B0%D1%80%D0%B8,_%D0%90%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%81%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D1%80_%D0%9D%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B0%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D1%87
                • mongolszuudan Re: poziom dyskusji 04.05.20, 14:38
                 Nie rozumiesz, ze on byl wojskowy i mogl pisac tylko co pisac trzeba? Moze dla ciebie memoires Zukowa to historyczne zrodlo? Zrodlo, owszem. Lecz nie o wojnie. A o sytuacji, w ktorzej bylo napisano.
                 • walter622 Re: poziom dyskusji 04.05.20, 14:49
                  mongolszuudan napisał:

                  > Nie rozumiesz, ze on byl wojskowy i mogl pisac tylko co pisac trzeba?

                  Bzdurzysz.
                  Przy tym wypowiadsz się na temat publikacji, której pewnikiem nie cztałeś.
                  Vo maja wspomnienia żukowa do wskazanej książki ? - to kompletny odlot !

                  • mongolszuudan Re: poziom dyskusji 04.05.20, 15:20
                   Ty tak samo nie czytales. Znalazles link na ten opus godzine temu i robisz z siebie znafce. Zukow nie priczom. Co ty chciesz odszukac w ksiegie, ktora nigdy nie byla dla kilku wybranych, zeby znac strategiczna wojenna tajne? Wszystko, co dotyczy realnych wojennych sekretow o chemicznej broni, absolutnie sekretnie i do dzis. Mozesz znac tylko "prawde" dla laikow i miesa armatnego. Sapienti sat.
                   • walter622 Re: poziom dyskusji 04.05.20, 18:25
                    mongolszuudan napisał:

                    > Ty tak samo nie czytales.

                    Przed przyłączeniem się do tej dyskusji zapoznałem się z opisem tej bitwy przez A. De-Lazari, na którego praktycznie wszyscy się powołują ( jedna strona tekstu).

                    Czytanie jeszcze nikomu nie zaszkodziło -smile))
                    • mongolszuudan Re: poziom dyskusji 04.05.20, 18:36
                     Znaczy, mam slusznosc. Nic nie znales, znafco. Zadnej dyskusji nie bylo by i ty nigdy i niczego nie znalbys o tej bitwie gdyby ja nie rozwiazalem tej diskusji. Musisz powiedziec dzieki za to, ze ja zrobilem ciebie troche umniejszym.
                     • walter622 Re: poziom dyskusji 04.05.20, 18:54
                      mongolszuudan napisał:

                      > Znaczy, mam slusznosc.

                      Od samego początku wypisywałeś głupoty. Z uporem maniaka twierdziłeś, że pod Bolimowem :
                      1. nie było bitwy
                      2. Niemcy nie przeprowadzili ataku chemicznego
                      3. nie zginął żaden rosyjski żołnierz

                      Zapoznałem się z A. De-Lazari by mieć pewność w kwesti poniesionych strat - on miał
                      dostemp do raportów sztabowych , tak więc jest najbardziej miarodajny (1183 zabitych
                      i ponad 9 tyś. zagazowanych).

                      • mongolszuudan Re: poziom dyskusji 04.05.20, 19:10
                       Ty znales nie wiecej mojego. Czym chwalisz sie? Co znalem, o tym pisalem w poczatku diskusji. Gdyby mnie ten temat choc ile obchodzil, nie gorzej ciebie moglbym nagooglic. Tylko nie mam obowiazku i potrzeby komus tam udowodniac, ze jestem wszeznajacym erudytem. Na co ma robic to? Gdy dla takiej prostej pracy jestes ty. Ja dalem poczatek diskusji. Ukazalem na sprzecznosci w danych o tej bitwie. W rezultacie wszyscy uczestnicy znaja duzo nowego. Faktyczne teraz my prawie specjalisci po tej bitwie.
     • walter622 Re: Bolimów 04.05.20, 12:32
      mongolszuudan napisał:

      > W innych miejscach, w inne czasy. W Bolimowie zaden rosyjski zolnierz nie zgina l
      > od niemieckiej chemii. Typiczne polskie bajki.

      Niestety nie masz racji. Nie znasz faktów.

      W drugiej połowie kwietnia 1915 roku rozpoczęły się niemiecko–austro-węgierskie przygotowania do operacji w Galicji. Tam też planowano przeprowadzenie siłami 36 Pułku Pionierów (tzw. „pułku gazowego”) ataku z użyciem chloru. Jednak szef sztabu 11 Armii płk. Hans von Seeckt zrezygnował z tej opcji, gdyż obawiał się uzależnienia od warunków pogodowych, które mogły uniemożliwić rozpoczęcie ofensywy w planowanym terminie 2 maja. W tej sytuacji pułk gazowy przydzielono do 9 Armii i wysłano w rejon Bolimowa. W ten sposób rozpoczęto przygotowania do ataku gazowego nad Bzurą i Rawką.[potrzebny przypis]

      Na kilkunastokilometrowym odcinku frontu (ok. 12 km w linii prostej) od tartaku Bolimowskiego do Białynina (według innych źródeł do Suchej) 36 Pułk Pionierów umieścił 12 tys. butli z 264 tonami chloru. Pionierzy umieścili butle na przedpiersiach okopów, przykrywając je workami z piachem. Butle ustawiono pojedynczo lub łączono po kilka, a od zaworów odprowadzono 3 metrowe rury, z których wydobywał się ciekły chlor zmieniający się w gaz. Niemcy czekali na sprzyjający kierunek wiatru. 30 maja ukształtowała się sprzyjająca cyrkulacja i 31 maja nad ranem (między godz. 2.00 a 3.00) Niemcy rozpoczęli wypuszczanie chloru. Po otwarciu butli z wiatrem sunęła 6-metrowej wysokości fala gazu, która szybko dotarła do odległych o 80–600 kroków Rosjan. Zaskoczenie Rosjan w okopach było pełne (Rosjanie nie posiadali masek przeciwgazowych, 6 pułk wyposażony był w aparaty tlenowe). Nie wiedzieli, jak się zachować. Sądząc, że jest to zasłona dymna, chowali się do okopów, a tam stężenie gazu było największe. Gdy chmura opadła, rozpoczęło się natarcie niemieckie. Na szczęście dla obrony rosyjskiej gaz przeszedł nad żołnierzami na pierwszej linii okopów i wraz z posiłkami Rosjanie powstrzymali atak niemiecki. Liczba zagazowanych osiągnęła ok. 11 tys. (inne źródła podają 9100 żołnierzy). Rosyjskie publikacje twierdzą, że życie straciło 1500–2100 żołnierzy. Rosjanie pochowali swoich żołnierzy po ataku gazowym w mogiłach zbiorowych w Wiskitkach, Miedniewicach i Guzowie.

      pl.wikipedia.org/wiki/Bro%C5%84_chemiczna_I_wojny_%C5%9Bwiatowej

      • mongolszuudan Re: Bolimów 04.05.20, 12:36
       Na szczęście dla obrony rosyjskiej gaz przeszedł nad żołnierzami na pierwszej linii okopów i wraz z posiłkami Rosjanie powstrzymali atak niemiecki.

       Liczba zagazowanych osiągnęła ok. 11 tys.

       Łącznie niemiecki atak gazowy pozbawił życia blisko 11 tys. ludzi – przede wszystkim żołnierzy pułków piechoty 217. i 218., pięciu pułków syberyjskich i syberyjskiej brygady artylerii.


       Czemu z tego mam wierzyc?
        • jabbaryt Re: Bolimów 04.05.20, 12:50
         to znaczy w Wikpedii podane sa jakies bardzo nierealistyczne dane. Ktoś sie rabnął cyt:

         Bitwa na czterech rzekach” była toczona z niezwykłą zaciętością i pochłonęła znaczne straty po obu stronach. Straty armii rosyjskiej wyniosły ok. 200 tys. żołnierzy. Szczególne straty Rosjanie ponieśli w stanie oficerskim, co miało znaczny wpływ na walki w 1915. Straty 9 Armii niemieckiej wyniosły ok. 100 tys. żołnierzy. Po nieudanym natarciu frontalnym na wojska rosyjskie w Polsce, dowództwo niemieckie przeszło do operacji skrzydłowych (operacja karpacka, mazurska operacja, bitwa przasnyska).
         pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_nad_Bzur%C4%85_1914

         No więc ja o ilości zabitych się nie wypowiadam bo nie ma jednoznacznych danych. Ale faktem jest że w tych okolicach jest cmentarz wojenny przy cmentarzu. To była wojna okopowa podobna do tych ca na zachodzie Europy.
         • mongolszuudan Re: Bolimów 04.05.20, 13:00
          Otoz. Nie mozna nazywac cyfry i wogole informacje z Wikipedii faktamu. Sprobuj objasnic to walteru. Ja nie mowie, ze nie bylo wielkich rosyjskich strat. Ale to, ze straty te od chemicznej broni to bajki.
       • mongolszuudan Re: Bolimów 04.05.20, 12:48
        Wierze swojemu zdrowemu sensu - jesli Rosjanie powstrzymali atak niemiecki, to znaczy straty w okopach byli znikome. A jezli Rosjane po atakom chemicznym sa zdolni byli nawet kontratakowac - to efekt tych atak byl raczej psychologiczny. A wobec Rosjan to slaby argument.
        • jabbaryt Re: Bolimów 04.05.20, 12:59
         po pierwsze ataki gazowe nie były zbyt skuteczne z punktu widzenia militarnego. Choćby dlatego że rzadko wieje właściwy wiatr. Po drugie nie które ataki gazowe nie były próbami przełamania frontu tylko akcjami na zadanie Rosjanom dużych strat. Ale chlor był bronia straszną. Straszna śmierć i cierpienie. Chlor wpływał do środka okopów i nie było przed nim ochrony.
           • jabbaryt Re: Bolimów 04.05.20, 13:36
            to z wiki drugiej połowie kwietnia 1915 roku rozpoczęły się niemiecko–austro-węgierskie przygotowania do operacji w Galicji. Tam też planowano przeprowadzenie siłami 36 Pułku Pionierów (tzw. „pułku gazowego”) ataku z użyciem chloru. Jednak szef sztabu 11 Armii płk. Hans von Seeckt zrezygnował z tej opcji, gdyż obawiał się uzależnienia od warunków pogodowych, które mogły uniemożliwić rozpoczęcie ofensywy w planowanym terminie 2 maja. W tej sytuacji pułk gazowy przydzielono do 9 Armii i wysłano w rejon Bolimowa. W ten sposób rozpoczęto przygotowania do ataku gazowego nad Bzurą i Rawką.[potrzebny przypis]

            Na kilkunastokilometrowym odcinku frontu (ok. 12 km w linii prostej) od tartaku Bolimowskiego do Białynina (według innych źródeł do Suchej) 36 Pułk Pionierów umieścił 12 tys. butli z 264 tonami chloru. Pionierzy umieścili butle na przedpiersiach okopów, przykrywając je workami z piachem. Butle ustawiono pojedynczo lub łączono po kilka, a od zaworów odprowadzono 3 metrowe rury, z których wydobywał się ciekły chlor zmieniający się w gaz. Niemcy czekali na sprzyjający kierunek wiatru. 30 maja ukształtowała się sprzyjająca cyrkulacja i 31 maja nad ranem (między godz. 2.00 a 3.00) Niemcy rozpoczęli wypuszczanie chloru. Po otwarciu butli z wiatrem sunęła 6-metrowej wysokości fala gazu, która szybko dotarła do odległych o 80–600 kroków Rosjan. Zaskoczenie Rosjan w okopach było pełne (Rosjanie nie posiadali masek przeciwgazowych, 6 pułk wyposażony był w aparaty tlenowe). Nie wiedzieli, jak się zachować. Sądząc, że jest to zasłona dymna, chowali się do okopów, a tam stężenie gazu było największe. Gdy chmura opadła, rozpoczęło się natarcie niemieckie. Na szczęście dla obrony rosyjskiej gaz przeszedł nad żołnierzami na pierwszej linii okopów i wraz z posiłkami Rosjanie powstrzymali atak niemiecki. Liczba zagazowanych osiągnęła ok. 11 tys. (inne źródła podają 9100 żołnierzy). Rosyjskie publikacje twierdzą, że życie straciło 1500–2100 żołnierzy. Rosjanie pochowali swoich żołnierzy po ataku gazowym w mogiłach zbiorowych w Wiskitkach, Miedniewicach i Guzowie.[potrzebny przypis]

            Po raz drugi użyto chloru nad Rawką i Bzurą 12 czerwca 1915 roku, na krótkim – czterokilometrowym – odcinku frontu od Kozłowa Biskupiego po Suchą. Atak ten nie spowodował tak dużych strat jak poprzednio. Wypuszczenie gazu poprzedziło przygotowanie artyleryjskie. Po przejściu chmury gazu nastąpił atak piechoty. Żołnierze niemieccy, widząc ogrom strat i męczarnie zagazowanych, samoczynnie nieśli pomoc Rosjanom, zbierając z pola walki zatrutych i wynosząc poza pole walki i na tyły. Użycie „cudownej broni” i tym razem nie przyniosło oczekiwanych sukcesów militarnych.[potrzebny przypis]

            Cesarstwo Niemieckie intensywnie rozwijało prace nad bronią chemiczną. Trzeci i ostatni atak nastąpił w nocy z 6 na 7 lipca 1915 roku na froncie o szerokości 12 km, kończąc się tragicznie dla samych Niemców. Początkowo wiatr przesuwał się w stronę pozycji rosyjskich. Za chmurą szło natarcie niemieckiej piechoty, które zdobyło pierwszą linię rosyjskich okopów. Wtedy wiatr zmienił kierunek i zepchnął obłok gazowy na Niemców. Około 1200 żołnierzy z 12 Rezerwowego Pułku Piechoty zostało zatrutych gazem. Z nich około 360 zmarło. Po tym wydarzeniu Rosjanie ewakuowali front pozycyjny z linii Rawka-Bzura i w nocy z 16 a 17 lipca przenieśli linię obronną na odcinek Piaseczno- Błonie[2].

            6 sierpnia 1915 roku pod Twierdzą Osowiec Armia Pruska do zdobycia twierdzy użyła broni gazowej, związków chloru i bromu. Niemcy, nie mogąc uzyskać powodzenia ostrzałem artyleryjskim i szturmami piechoty, rankiem użyli gazów (Rosjanie w tym czasie nie mieli na wyposażeniu masek). W wyniku użycia gazów Rosjanie ponieśli olbrzymie straty. Na Pozycji Sośnieńskiej trzy kompanie były zagazowane: w jednej pozostało 40 żołnierzy, na Pozycji Las Białogrady z trzech kompanii pozostało 60 żołnierzy i 2 karabiny maszynowe. W odległości 12 km od miejsca wypuszczenia gazów we wsiach Żodzie, Owieczki i Kramkówka Mała ofiarami byli cywile. Jednak szturm twierdzy siłami 7 batalionów Landwehry (ok. 7 tys. żołnierzy) nie przyniósł powodzenia.
            • jabbaryt Re: Bolimów 04.05.20, 13:47
             tu jeszcze zacytowana opinia rosyjskiego pukownika:
             Niestety nie dysponujemy precyzyjnymi danymi na ten temat – zastrzega Czarnecki. Z raportu rosyjskiego oficera, ppłk. De Lazari, wynika, że 31 maja od chloru zginęło 1183 żołnierzy, a około dziewięć tysięcy zatruło się gazem. Jednak warszawski lekarz Michał Montrym Żakowicz podaje, że około 60% ofiar, które później trafiły do szpitali, zmarło w ciągu pięciu tygodni od rozpylenia chloru. – 12 czerwca i 6 lipca Niemcy przeprowadzili na tym odcinku frontu kolejne ataki. Przyniosły one kolejne tysiące ofiar – wyjaśnia Czarnecki.

             Tak więc po ataku gazowym Rosjanie zachowywali zdolnośc bojową, a konali potem w szpitalach.
             • mongolszuudan Re: Bolimów 04.05.20, 14:11
              Sprawa jasna, ze sprawa ciemna. Co my teraz mozemy znac dokladnie, jesli kazdy przypadek jakoby wykorzystowania niby chemicznej broni w nasze dni wprost na naszych oczach smierdzi nie tak chlorzem, jak klamstwom i propaganda. Wtedy bylo tak samo. Niemcy pierwszymi wykorzystowali podla bron. I ich przeciwnicy napewno swiadomie lgali o ogromnych stratach od niej, zeby zrobic z Niemcow potworow. Jednak bojowych sukcesow od wykorzystowywania tej broni Niemcy nie miali. Znaczy to jednoznacznie ze straty od niej byli bardzo przesadzone.
             • walter622 Re: Bolimów 04.05.20, 18:18
              jabbaryt napisał:

              > Tak więc po ataku gazowym Rosjanie zachowywali zdolnośc bojową, a konali potem
              > w szpitalach.

              Jeszcze jedna kwestia. Zgodnie z opisem tego ataku przez A. De-Lazari, Rosjanie
              nadciągającą do strony pozycji niemieckich chmurę gazu uznali za zasłonę dymną,
              przysłaniającą atak niemieckiej piechoty. Z tego powodu wzmacniali dodatkowymi
              jednostkami ten odcinek frontu. To spowodowało, że niemiecka piechota nie zdołała
              przerwać rosyjskiej linii obrony po tym ataku gazowym.
               • walter622 Re: Bolimów 04.05.20, 19:07
                mongolszuudan napisał:

                > Tak jest. W ciagu dziesieciu minut przepedzili z odleglosci stu wiorst dodatkowe
                > jednostki do okopow.

                Kompletne głupoty wypisujesz . Robisz się żałosny.
                Zapoznaj się z opisem tej bitwy A. De-Lazari i zgłoś się
                jak przecяytasz.

                www.youtube.com/watch?v=q80tgvX0q90
         • mongolszuudan Re: Bolimów 04.05.20, 13:52
          Po drugie nie które ataki gazowe nie były próbami przełamania frontu tylko akcjami na zadanie Rosjanom dużych strat.

          To nieprawda. Niemcy wtedy jeszcze ludobojstwem wyjatkowie dla ludobojstwa, bez jakichkolwiek militarnych celow, nie zajmowali sie. Cela atakow gazowych bylo wlasnie przelamanie frontu. Czyli imitacja takich dzialan. Zeby Rosjanie uwierzyli, ze proryw gotowi sie akurat tu. Przezyc atak gazowy pomogala, jesli nie bylo masek przeciwogazowych, zwyczajna mokra tkanina. Roznego dymu i smrodu na wojnie i bez gazow nie brakowalo i dlatego zadnej osobliwej niespodzianki nowa niemiecka bron w rosyjskich okopach nie zrobila. Tak. Duzo zolnierzy spalili sobie pluca, lecz zmarli z tego powodu przez 10 i wiecej lat. A tam na polu boja tylko w zlosc wpali na zesr.nych frycow, ktore im tu nasmierdzieli.
          • mongolszuudan Re: Bolimów 04.05.20, 15:07
           Problem w tym, ze ludzie w masie zupelnie odwykli samodzielnie i krytycznie myslic. Zra wszystko, co im propinuja. Jesli nie Wikipedia, to kazdy drukowany list (a jesli autor w dodatek znany specjalista) to bezwarunkowo autorytetna opinia. I naproznie. Wierzyc nie mozna i nie trzeba nikomu. Kazdy autorytet zyl nie w idealnym kosmosie. On musial byl pisac jak trzeba i co trzeba w tych konkretnych warunkach. Jesli nie ma wiarygodnych i absolutnie bezstronnych zrodel, jedyny dostepny zwyczajnemu czlowieku kryterium ocenki dostowiernosci niby fakta - to zdrowy sens. Jesli kilku zrodel czy bardzo autorytetnych publikacji daja zupelnie roznie ocenki faktu, absolutnie rozne cyfry, napewno to znaczy, ze pisza nieprawde wszyscy. Jesli dla podobnej nieprawdy ma oczewisty motyw - to krytyka danego faktu i proba objasnienia sprzecznosci nie jest zadna teoria spisku. Owszem, nie majac dokumentow, my dajemy wolu fantazji. No nawet prosto proba myslic lepiej, niz slepa wiara w kazda bzdure.
  • monalisa2016 Re: Bolimów 04.05.20, 11:55
   Mlocenie bez konca mienionych czasow bez wyciagniecia z nich wnioskow nie nauczy ludzi rozumu przez to widzi sie w dzisiejszych czasach ze te lata sie powtarzaja za naszym nieswiadomym bez wiedzy przyzwoleniem. Tak za naszym przyzwoleniem, za naszym przyzwoleniem i mozna powiedziec przytakiwaniem by pewne malzenstwo bezwstydnie bogate rzadzilo za pomoca korumpowania swiatem. Jak bylo wtedy? Tak samo, pomyslmy tylko o autonasie z owych czasow, czym sie to skonczylo? Oswiecimiem!
   • mongolszuudan Re: Bolimów 04.05.20, 12:09
    Nie bylo by takich wierszow o Majdanku, moze byc nie bylo by i Auschwitz (faktycznie zas sami u Boga prosili, ze on dal):

    Maurycy Gosławski

    MAJDANEK.

    Ej! widok to miły oku,
    Jak mi miły kraj i Bóg!
    Gdy się w czarnym krwi potoku
    Pod kopytem zwinie wróg.

    Na ten widok pierś Ułana
    Tak gra, taki budzi śpiew,
    Jakby z wroga krew przelana
    Podwoiła twoją krew.

    I tak lekko wstrząśniesz lancę,
    Tak ci miły wtedy świat,
    Jako myśl o Podolance,
    Jak podolskiej niwy kwiat.

    Czy słyszysz te wdzięczne śpiewki?
    Żywe, z serca, w sercu brzmią!
    Bo nad głową chorągiewki
    Drżą, oblane świeżą krwią.

    Nie dostąpisz bez chrztu nieba —
    I Ułanem aby być,
    Chrzciny lancy sprawić trzeba,
    Krwią moskiewską trza ją zmyć.

    Pragniesz w rajskiej być krainie ?
    Z nami trzymaj, rób i wierz!
    Pod Majdankiem Jordan płynie,
    Podolaków w kumy bierz.

    «Wiele wrogów?» pyta obcy.
    My pytamy: gdzie wróg jest?
    «Wróg w Majdanku!» Ura chłopcy!
    I sprawiony lancom chrzest!

    Czy ich wiele, czy ich mało,
    A nam że do tego co ?
    Nam dość, że nic nie zostało:
    Policzą ich, jeśli chcą.

    Po Majdańskich tam nizinach
    Stanie jutro mogił huk!
    Przy następnych odwiedzinach
    Zliczym, wiele padło sztuk.

    Powiadali, bagnetami
    Cały tam Majdanek lśniał —
    Tego nie wiem, lecz za nami
    Wiem że został: pomost z ciał.

    Daj mi dzisiaj dnie Majdanka,
    Dam pół życia, tylko daj !
    Jak mi miła Podolanka
    Jak mi miły Bóg i kraj!

    Lutnia. Piosennik Polski, Zbiór Pierwszy. Wydanie Drugie. Lipsk: F. A. Brockhaus. 1864. S. 134-136.

    books.google.ru/books?id=Cd5DAAAAYAAJ&hl=ru&pg=PA134
    • monalisa2016 Re: Bolimów 04.05.20, 16:33
     Co ci dadza te wiersze, dadza ci wolnosc, zdrowie, ..., demokracje? Co za prymitywne podsumowanie dzisiejszych czasow, czasow ktore groza powtorka, wtedy opaska na reku noszona obowiazkowo przez Zydow dzis karta zdrowia (Gesundheitspass) dla wszystkich z szczepionka Billa testowana na horug na wszystkich. Nie masz szczepienia, nie masz wyjazdu, nie masz pracy, ..., itd. nie masz wszystkich innych normalnych rzeczy ktore w normalnych warunkach doswiadczasz. Tego chcecie, akceptujecie?
     Zacznijcie w koncu myslec czym to grozi by paru ludzi decydowalo o zdrowiu, o zyciu, o bycie miliardow ludzi na swiecie? Maja zastapic to wasze wiersze czy wieczne wspomienia z owych czasow bez wyciagniecia z nich wnioskow dla dzisiejszego dnia czy na przyszlosc dla nastepnych pokolen?
     • mongolszuudan Re: Bolimów 04.05.20, 16:56
      Czego wiekszosc ludzi chce? Po prostu zyc. Zeby ich nie gnali do rzezi bezglowe patrioci, nie terorizowali strachem panikerze. Nic strasznego dla zwyklego czlowieka sie nie stalo. To nie jest wojna, nie ma dopoki ani glodu ani dzumy. Z tluszczu wsciekaja sie ludzie, przyzwyczajeni do niepotrzebnych zbytkow i nieograniczonej wolnosci. Po prostu z nudy wkrotce wzajemnie sie pozabijaja. Trzeba byc spokojniejszymi. Nie takie bywalo i minelo. To tez minie.
      • monalisa2016 Re: Bolimów 04.05.20, 17:08
       Az strach pomyslec ze istnieje jeszcze taka ciemnota omaniona skorumpowanymi mediami chcaca miec na sile komunistyczny totalitazyzm. Ludzie na zachodzie sie budza widza co sie chce tylnimi dzwiami wprowadzic, a w Polsce spia niedziwiedzim snem walkujac w kolko bezmyslnie historie.
       • mongolszuudan Re: Bolimów 04.05.20, 17:32
        Prawdziwy komunistyczny totalitaryzm zawsze buduja plomenne rewolucjonisty, ktorzy chca rozbudzic i zmienic zacofany ciemny senny swiat. Konserwatyzm nie jest grozba dla swiata. Rewolucjonisty tak. Nie budzicie spiacego zwierza. Rozbudzony ciemny lud was samich pierwszych unecestwi.
         • mongolszuudan Re: Bolimów 04.05.20, 18:18
          Gdzie juz nam rozumiec obecny czas. Przecierz on jest unikalny. Jakich nigdy nie bywalo. Naprawde kazde pokolenie ma takich samych idiotow. Ktore powinne dostac we wlasny leb swoimi grabiami.
            • jabbaryt Re: Bolimów 04.05.20, 23:34
             Każdy może na te rzeczy patrzyć swoimi oczami. Mona ty tak narzekasz na dzisiejsze czasy ale mimo wszystko jest lepiej niż 105 lat temu. Wtedy paliły się ludzki ciała a dzisiaj dymią tam grille. My chyba jesteśmy ziomalami. Znasz te okolice?
             • monalisa2016 Re: Bolimów 05.05.20, 00:02
              jabbaryt napisał:

              > Każdy może na te rzeczy patrzyć swoimi oczami. Mona ty tak narzekasz na dzisiej
              > sze czasy ale mimo wszystko jest lepiej niż 105 lat temu. Wtedy paliły się ludz
              > ki ciała a dzisiaj dymią tam grille. My chyba jesteśmy ziomalami. Znasz te okol
              > ice?

              Jabbaryt do was jeszcze nic nie dociera poniewaz zajmujecie sie tylko soba szczegolnie Kaczorem i PiS a co poza granica Polski sie dzieje to jest dla was cos co sie nie liczy, a niestety i was to dotknie i to bolesnie. U nas ludzie sie budza i ida juz na barykady, nawet za posiadanie panstwowej flagi czy konstytucji w reku jest sie pacyfikowanym bo przeciez globalny nowy porzadek swiata na wzor chinskiego ma panowac idac zyczeniami wiodacych politykow panstwowych jak i unijnych. Naturalnie Polska ma interes (mowi sie nawet na wideo), zobacz link ponizej.smile Taka wolnos sobie wyobrazacie?

              www.youtube.com/watch?v=ubePmAtsBsQ&t=3233s

              Te reportaz lecial w panstwowej telewizji francusko-niemieckiej.
  • jorl Re: Bolimów 05.05.20, 11:58
   jabbaryt napisał:

   > tu jeszcze zacytowana opinia rosyjskiego pukownika:
   > Niestety nie dysponujemy precyzyjnymi danymi na ten temat – zastrzega Czarnecki
   > . Z raportu rosyjskiego oficera, ppłk. De Lazari, wynika, że 31 maja od chloru
   > zginęło 1183 żołnierzy, a około dziewięć tysięcy zatruło się gazem. Jednak wars
   > zawski lekarz Michał Montrym Żakowicz podaje, że około 60% ofiar, które później
   > trafiły do szpitali, zmarło w ciągu pięciu tygodni od rozpylenia chloru. – 12
   > czerwca i 6 lipca Niemcy przeprowadzili na tym odcinku frontu kolejne ataki. Pr
   > zyniosły one kolejne tysiące ofiar – wyjaśnia Czarnecki.
   >
   > Tak więc po ataku gazowym Rosjanie zachowywali zdolnośc bojową, a konali potem
   > w szpitalach.

   walter622 napisał:

   > "między Sochaczewem a Bolimowem Niemcy otworzyli 31 maja 12 tys. butli, z który
   > ch na pozycje rosyjskie popłynęły 264 tony ciekłego chloru. Dwa razy więcej niż
   > pod Ypres. W ciągu kilkunastu minut zginęło kilka tysięcy osób, a następne umi
   > erały w szpitalach. Łącznie niemiecki atak gazowy pozbawił życia blisko 11 tys.
   > ludzi – przede wszystkim żołnierzy pułków piechoty 217. i 218., pięciu pułków
   > syberyjskich i syberyjskiej brygady artylerii. Kolejne ataki gazowe przeprowadz
   > ono 12 czerwca 1915 r. niedaleko wsi Żylin nad Bzurą oraz nocą
   > z 6 na 7 lipca między Wolą Szydłowiecką a Zakrzewem."
   >
   > superhistoria.pl/pierwsza-wojna-swiatowa/53384/2/polskie-ypres-niemcy-zaatakowali-bronia-chemiczna-niedaleko-warszawy.html


   To wyzej polskie opisy.
   Widze ze Rosjanin pisze inaczej. Ze ten niemiecki atak gazowy byl nieskuteczny, nikomu praktycznie nie zaszkodzil.

   Ale mam 3 strone tam uczesniczaca. Ta niemiecka. A wiec ja poszukalem o tej bitwie co mowia o niej Niemcy. Tez WiKI. Jasne, umiem po niemiecku.

   de.wikipedia.org/wiki/Schlacht_bei_Humin

   I cytat stamtad:

   „Die Angriffe der 9. Armee östlich der Rawka hatten wohl schöne taktische Erfolge gebracht, der Durchbruch war aber nicht erreicht worden. Die zum ersten Mal hier verwandten Gasgeschosse, mit T- und Ni-Stoff[7] gefüllt, hatten nicht die gewünschte Wirkung gehabt. Die gefangenen Russen klagten wohl über tränende Augen und Kopfschmerzen, außer Gefecht waren sie nicht gesetzt worden.“   Jako ze po hitlerowsku wiec przetlumacze:

   Ataki 9 armii na wschod Rawki daly dobre taktyczne sukcesy ale przelom byl nie osiagniety. Po raz pierwszy uzyte pociski z T- i Ni substancja nie osiagnely oczekiwanych rezultatow. Wzieci do niewoli Rosjanie skarzyli sie na lzawiace oczy i bole glowy ale mogli dalej walczy.   I nastepny cytat stamtad:

   In dieser Schlacht kam versuchsweise Giftgas zum Einsatz. Es wurden mit Xylylbromid gefüllte Geschosse eingesetzt. 18.000 Gasgranaten waren bereitgestellt worden, deren Wirkung aber durch Kälte nahezu aufgehoben wurde.[9]

   I znowu moje tlumaczenie:

   W tej bitwie uzyto probnie gaz bojowy. Byly wypelnione Xylylbromid (bromek ksylilu) pociski uzyte. 18 000 pociski byly uzyte ale skutek zimna jego dzialanie bylo praktycznie calkowicie bezskuteczne.

   Bromek ksylilu:
   pl.wikipedia.org/wiki/Bromek_ksylilu
   Co wcale nie znaczy ze Niemcy w 1 WS gazow bojowych nie uzywali. I to z sukcesem chociaz niezbyt wielkim. I oczywiscie Angl/Fr tez gazy bojowe uzywali, ale jako drudzy. A dlatego jako drudzy ze ich chemia stala nizej jak niemiecka w tamtych czasach. Jakby stala wyzej, by jako pierwsi uzyli. Tak jak uzyli bronii atomowej jako pierwsi bo akurat w tym byli z przodu. Moze dla odmiany jabb i w622 by opisali meczarnie zabijanych przez A bombe ludzi w Hiroszymie? I to nie zolnierzy jak w bitwach 1 WS a cywilistow? No, czekam.


   Ja juz dawno stwierdzilem ze polskie WiKi jest albo prymitywna albo klamliwa najczesciej. A ta strona na ktore sie w622 powoluje, juz sprawdzalem, jest najczesciej zaklamana. Potrafia klamac ale z powazna mina, czysta propaganda co oni uprawiaja. I tutaj tez.

   Teraz dlaczego jabb ten watek zalozyl. A wiec najpierw mozna zrozumiec jakoby mial wspolczucie dla biednych Rosjan zatrutych tam. A tak naprawde on nienawidzie Rosjan jak typowy Polak, najchetniej by ich wymordowal a wiec jego wspolczucie jest hipokryzja. A dlaczego ja uprawia? Aoe wchodzi nastepny jego wrog. Niemcy. I jego cel byl przedstawic Niemcow jako genetycznych bandytow bo nawet bez Hitlera mordowali podstepne innych.
   Problem jest tylko ze akurat to co wstawil opiera sie na klamstwie.

   A teraz drogi jabb, znowu napisales glupoty, zreszta najczesciej tak piszesz. Jad antyniemiecki i antyrosyjski scieka Ci po zabkach. I mozg zaciemnia.

   A teraz do w622. Opierasz sie na zaklamanych polskich pismidlach.

   I dlatego wlasnie ze tacy jestescie uwazam ze nie powinniscie byc w Unii. Jestescie niereformowalni. Typowi Polacy. A ze sie w pewnych aspektach od jabba roznisz nie zmienia istoty rzeczy.
   • jabbaryt Re: Bolimów 05.05.20, 12:42
    jorl nie wmawiaj mi proszę co ja czuję do Rosjan. Nic nie napisałem o Hiroszimie, bo nie byłem w tym mieście a gdybym był to opisałbym moje wrażenia na forum Japonia i Świat a nie Rosja i Świat. Tak się akurat składa, że w ostatnia niedzielę byłem na tych terenach gdzie toczyła się bitwa nad Rawką i Bzurą. Opisałem wrażenia z wycieczki. Co do ataków chemicznych to najpierw był chlorek ksylitu w pociskach artyleryjskich w styczniu a potem chlor wypuszczany z butli. Oczywiście broń chemiczna zawiodła jako skueczna broń ale skutki jej były straszne. Podobno żołnierze niemieccy (często Polacy w niemieckich mundurach) zamiast zdobywać teren zajmowali się pomocą porażonym Rosjanom.
    Armia niemiecka na froncie wschodnim jeszcze nie była tak zezwierzęcona jak podczas II WS i też nie tak okrutna jak w Belgii w 1914.
    Wspomnę jeszcze parę słów o moich odczuciach co do Rosjan i Niemców.
    Ja trochę jak ty dziedziczę pewne przekonania po przodkach. Moja rodzina była prorosyjska ale bardzo antybolszewicka. Brat mojego dziadka walczył w gwardyjskim pułku z Niemcami. Mawiał że jakby car nie wysłał ich z Petersburga na front to rewolucji by nie było. Drugi dziadko, prawosławny zresztą, walczył z bolszewią w 1919-20 roku. Nie dekował się, nie uciekał jak co poniektórzy jorlowi przodkowie tylko się bił. Dzięki takim ludziom Polska ocalała w 1920.
    Natomiast mam faktycznie zgryz co do Niemców. Byłem na cmentarzu wojennym w Joachimy Mogiły. Cmentarz z pierwszej wojny światowej a tam same tylko groby hitlerowskich żołdaków ekshumowanych z Powązek.
    To byli najgorsi zbrodniarze w historii Polski. Zastanawiam się jak wyglądają podobne cmentarze w innych krajach i czy tez mają tak godny pochówek?
    • jabbaryt Re: Bolimów 05.05.20, 12:47
     naprawdę mam już dosyć. Najpierw tłumaczyć jednemu niedorozowojowi że było parę ataków chemicznych w ciągu paru miesięcy potem drugi zadaje takie same pytania. Proszę przeczytać opis bitwy na Rawka od początku do końca to było parę miesięcy. Atak ksylitem był w styczniu . Na wiosnę i w lecie użyto chloru. Zastanawiam się ile razy trzeba powtórzyć aby geniusze załapali.
     • jabbaryt Re: Bolimów 05.05.20, 12:57
      Niemiecka wikipedia piszę o tym co się działo do lutego 1915, ale nie wspomina że bitwa trwała tam jeszcze w lecie. Pisza półprawdę czyli kłamią.
      • walter622 manipulacja 05.05.20, 13:16
       jabbaryt napisał:

       > Niemiecka wikipedia piszę o tym co się działo do lutego 1915, ale nie wspomina
       > że bitwa trwała tam jeszcze w lecie. Pisza półprawdę czyli kłamią.

       Facio świadomie kłamie i manipuluje faktami.
       Ostrzelanie rosyjskich pozycji pociskami wypelnionymi xylylbromidem miało miesce 31 stycznia 1915 r.
       Ataku chlorem dokonano 31 maja 1915 r.
     • walter622 100 razy 05.05.20, 13:29
      jabbaryt napisał:

      > Zastanawiam się ile razy trzeba powtórzyć aby geniusze załapali.

      Nawet jak sto razy powtórzysz oni tego nie pojmą , z prostej przyczyny
      to dla nich jest za trudne i na dodatek oni są zaprogramowai.
      Jeden z debili tropi na forum "typowych Polaków" -smile))
     • mongolszuudan Re: Bolimów 05.05.20, 14:13
      Sam jestes razem z walterem niedorazwitym. Sztuka googlowac i niekrityczne i bezdumnie cytowac wszystka chrzan nie robi z was historykow. Wy absolutnie nie zdolni myslic samodzielnie, analizowac to, ze cytujecie. Kazda nastepna wasza cytata przeci wczesniejszej, a dla was wszyscy oni rowne autorytetne. Kto, kiedy, dlaczego pisal tak, wam bez roznicy. To diletantstwo.
      • mongolszuudan Re: Bolimów 05.05.20, 14:25
       Niemiecki opis wydarzenia najbardziej prawdziwy. Bo wlasnie Niemcy mialy potrzebu, zeby straty Rosjan byli maksimalnymi i wlasnie im byla potrzebna prawda dlaczego rezultat ataku gazowego okazal sie znikomym. Rosyjskie zrodla mniej wszystkich wiarygodne. Bo Rosjanam zalezalo udowodnic piekielna brutalnosc, podlosc i potwornosc niemieckiego przeciwnika.
       • walter622 Re: Bolimów 05.05.20, 15:41
        mongolszuudan napisał:

        > Niemiecki opis wydarzenia najbardziej prawdziwy.

        Ty nasz forumowy "historyku". Twej uwadze uszedł fakt, iż niemiecki opis wydarzenia kończy się na
        2 lutego 1915 r., natomiast omawiany atak z zastosowaniem chloru miał miejsce 31 maja 1915 r.
        Faktycznie ten opis jest "najbardziej prawdziwy" -smile)))))

        Datum 31. Januar bis 2. Februar 1915

        de.wikipedia.org/wiki/Schlacht_bei_Humin

        > Rosyjskie zrodla mniej wszystkich wiarygodne.

        O poziomie twoich kwalifikacji najlepiej świadczy fakt, iż formułujesz krytyczne wypowiedzi w
        stosunku do publikacji, której jak sam przyznajesz nie czytałeś. Stąd te ogólniki i wodolejstwo.
        • mongolszuudan Re: Bolimów 05.05.20, 17:27
         Nie ciebie, znafco googlowania, sadzic o mojej kwalifikacji. Bez ciebie wiem, ze cytowany niemiecki opis byl o 1 ataku gazowym. Nie jego mialem na uwadze, lecz wogole niemieckie zrodla, ktore prawdziwiej rosyjskich w tej kwestii. Dlaczego patrz wyzej. Mnie ten temat absolutnie nie ciekawy. Czytac wszelka propagandystska ch.jnie nie mam zadnego ochoty. Dosyc twouch cytatow, zeby zrozumiec, ze tam tylko bzdety. Chciesz znac cos choc troche podobne do prawdy, szukaj sam niemieckie bojowe dzienniki jednostek, ktore brali udzial w tych bojach, raporty niemieckich dowodcow o rezultatach 2 ataku. Wszystko inne - propaganda, beletrystyka i chujnia.
    • jorl Re: Bolimów 05.05.20, 17:33
     jabbaryt napisał:


     > Armia niemiecka na froncie wschodnim jeszcze nie była tak zezwierzęcona jak pod
     > czas II WS i też nie tak okrutna jak w Belgii w 1914.


     Dobra, to naczej bo wlasciwie o to chodzi. Co wytluscilem:
     jorl napisał:
     1.
     > Co wcale nie znaczy ze Niemcy w 1 WS gazow bojowych nie uzywali. I to z sukcese
     > m chociaz niezbyt wielkim.

     Zgadzasz sie z tym drogi jabb?

     2.
     I oczywiscie Angl/Fr tez gazy bojowe uzywali, ale ja
     > ko drudzy.

     A z tym tez sie zgadzasz?

     3.
     A teraz zgadzasz sie z tym tez?

     > A dlatego jako drudzy ze ich chemia stala nizej jak niemiecka w tamt
     > ych czasach. Jakby stala wyzej, by jako pierwsi uzyli.

     Najbardziej chodzi o to wytluszczone.


     No jak?
     • jabbaryt Re: Bolimów 05.05.20, 20:10
      jorl pierwotnie mój post nie miał żadnych intencji oskarżycielskich. Ja nie twierdzę że armia II Rzeszy była nadmiernie okrutna ani brutalna. Brutalność i okrucieństwo wynikało raczej z konieczności militarnej. Ale jednak armia niemiecka popełniała zbrodnie wojenne na cywilach czy to w Kaliszu czy podczas zdobywania Belgii. Ale skala tych zbrodni była znikoma w porównaniu z tym co robiły siły zbrojne III Rzeszy.
      • walter622 Re: Bolimów 05.05.20, 21:05
       jabbaryt napisał:

       > jorl pierwotnie mój post nie miał żadnych intencji oskarżycielskich.

       Kompletnie nie ma sensu tłumaczyć się przed tym Ersatz-Deutsch.
       Pogonili go z forum „Świat“, to tu się przyplątał, by decydować kto
       ma prawo być w UE. Tupet czy doświadczenie ? – kiedyś tacy
       decydowali kogo wpakować do kamery gazowej …
   • walter622 dla "niePolaka" 05.05.20, 13:07
    jorl napisał:

    > A teraz do w622. Opierasz sie na zaklamanych polskich pismidlach.

    Masz tu dokładny opis tej bitwy, autorstwa A. De-Lazari (tak na marginesie - on nie jest Polakiem).
    Poczytaj, poducz się i nierób z siebie kompletnego debila i chama.

    "Приняв облако газа за маскировку атаки, русские войска усилили передовые окопы и подтянули частные поддержки. Вскоре окопы, представлявшие здесь лабиринт сплошных линий, оказались местами, заполненными трупами и умирающими людьми. К 4 ч 30 мин. хлор достиг меридиана Орышева, образовав в низинах газовые болота /.../ "

    „Biorąc chmurę gazu za maskowanie ataku, wojska rosyjskie wzmocniły przednie okopy i podciągnęły własne wsparcie. Wkrótce okopy, które były labiryntem ciągłych linii, okazały się miejscami wypełnionymi trupami i umierającymi ludźmi. Po 4 godzine i 30 minutach chlor dotarł do południka Oryszew, tworząc na nizinach mokradła gazowe /.../ ”

    supotnitskiy.ru/book/book5_2_3.htm
    ДЕ-ЛАЗАРИ А. Н.
    ХИМИЧЕСКОЕ ОРУЖИЕ НА ФРОНТАХ МИРОВОЙ ВОЙНЫ 1914-1918 гг.
    • jabbaryt Re: dla "niePolaka" 05.05.20, 14:03
     ja muszę jednak podziękować jorlowi za wkład w obnażanie niemieckich manipulacji. W niemieckiej wiki bitwa kończy się lutym 2015 a potem.....o tym annały niemieckie skromnie milczą. Warszawę wojska niemieckie zajęły w sierpniu 2015 a z Bolimowa do Warszawy to jakieś circa 60 kilometrów. Pytanie co wojska kajzera robiły w tych okolicach w marcu, kwietniu, czerwcu i lipcu a.d. 2015.
     • walter622 Re: dla "niePolaka" 05.05.20, 14:20
      jabbaryt napisał:

      > ja muszę jednak podziękować jorlowi za wkład w obnażanie niemieckich manipulacji.

      Nie sądzę by Niemcy skrywali informacje o tym ataku. Przypuszczam, że mamy do
      czynienia z kłamstewkami forumowego "Übermensch'a" , stale wypisującego brednie o
      "typowych Polakach".
      • jabbaryt Re: dla "niePolaka" 05.05.20, 15:39
       Ależ proszę bardzo Tu są wymienione bitwy na terenie Polski w 1915 roku (niemiecka Wiki)
       Humin – Masuren – Zwinin – Przasnysz – Gorlice-Tarnów – Bug-Offensive – Narew-Offensive – Großer Rückzug – Nowogeorgiewsk – Rowno – Swenziany-Offensive .

       Spróbuj znaleźć tam coś o atakach gazowych w tej okolicy.

       A teraz cytat z linku podanego przez jorla:
       Datum 31. Januar bis 2. Februar 1915 Ort Humin
       Czyli bitwa pod Huminem ( a to jest wioska koło Bolimowa) trwała do 2 lutego 2015. A potem tam już nic się nie wydarzyło. Ataki gazowe jak widać nie miały miejsca. Skromne te Niemiaszki.
       • walter622 Re: dla "niePolaka" 05.05.20, 15:59
        jabbaryt napisał:

        > Ataki gazowe jak widać nie miały miejsca. Skromne te Niemiaszki.

        Fakt, o tym ataku gazowym (oraz kolejne-12 czerwca i 6 lipca 1915 r. ) nic nie piszą.
        Man nadzieję, że forumowy "Übermensch'" i jego mongolski giermek nam to wytłumaczą.

        Tak na marginesie - faktycznie zastosowali mieszankę chloru (95%) i phosgenu (5%).
  • jorl Re: Bolimów 05.05.20, 18:38
   jabbaryt napisał:

   > ja muszę jednak podziękować jorlowi za wkład w obnażanie niemieckich manipulacj
   > i. W niemieckiej wiki bitwa kończy się lutym 2015 a potem.....o tym annały niem
   > ieckie skromnie milczą.

   Nie, nie milcza. U mnie sie nie klamie, tylko ze ja tego drugiego gazowego ataku nie znalazlem przedtem. Ale teraz go mam:

   de.wikipedia.org/wiki/Gaskrieg_während_des_Ersten_Weltkrieges

   I cytat stamtad:

   als auch an der Ostfront bei Bolimov an der Bzura, wo bereits 240 Tonnen Chlorgas, dem bis zu ca. 5 % Phosgen beigemischt war, abgeblasen wurden.[11][12] Weitere Angriffe dieser Art an der russischen Front waren am 12. Juni und 6. Juli 1915. Über den Einsatz vom 12. Juni 1915 berichtete Otto Hahn später so:[13] „Ich war damals tief beschämt und innerlich sehr erregt. Erst haben wir die russischen Soldaten mit Gas angegriffen, und als wir dann die armen Kerle liegen und langsam sterben sahen, haben wir ihnen mit unseren Rettungsgeräten das Atmen erleichtern wollen, ohne jedoch den Tod verhindern zu können.“


   I moje tlumaczenie:
   Tez na Ostfroncie przy Bolimow nad Bzura gdzie 240ton Chlru, z donmieszka ca. 5% fosgenu, bylo wypuszczone. Nastepne ataki na rosyjskim frobcie byly 12.6 i 6.7 1915r. Uzycie 12,06 opowiadal Otto Hahn pozniej " ja bylem wtedy gleboko zawstydzony w wewnetrznie poruszony. najpierw zaatakowalismy rosyjskich zolnierza gauem, i potem jak tych biedakow zobaczylismy lezacych i powoli umierajacych probowalismy naszymi ratunkowymi aparatami im oddech ulatwic ale nie udalo sie nam zapobiec ich smierci".

   I dodam, ze jako to w niemieckiem opisie znalazlem wierze w to. Bo, jak wyzej, w opisach po polsku jest mnostwo klamstw. Sie przekonalem a wiec bez weryfikacji nie wierze.
   I nie tylko sa klamstwa ale i tworzenie wrogich nastrojow. Anytniemieckich. Tez antyrosyjskich.

   Ale to dalej nic nie zmienia co do jadu antyniemieckiego spywajacego po zabkach i jabba i w622. I wlasnie dlatego uwazam was dalej za nieuleczylnych i nie nadajacych sie do Unii.
   Ja wiem ze tego nie zrozumiecie ale Unia polega na skonczeniu z konfliktami z przeszlosci. I w przestaniu z rasiszmem co uprawiacie. Ze Niemcy maja w genach okrucienstwa itd. Wlasnie dlatego ze tak uwazacie won Polexit. Bo sie nie naprawicie.

   I jeszcze drogi jabb. Zadalem Tobie w innym wpisie 3 pytania. Zobaczymy czy i jak odpowiesz.
   • jabbaryt Re: Bolimów 05.05.20, 20:29
    aha oskarżasz nas Polaków o kłamstwa kiedy pisalismy o atakach chlorem w okolicach Bolimowa. Dlaczego nas oskarzyłeś, bo w niemieckiej wikipedii po odpowiednim hasłem nie było o tym wzmianki. Bitwa pod Huminem zakończyła się w lutym, atak gazowy w zimie był nieudany. To tak jakby zakończyć opis II Wojny Światowej w momencie gdy Niemcy podaszli pod Moskwę. W odnosnikach podanych na tej stronie nie żadnej wzmianki dotyczących dalszych wydarzeń w tym miejscu. To celowa manipulacja autorów, którzy pisza prawdę ale nie końca...
    W polskiej wiki opis bitwy jest dużo skromniejszy a jednak zawiera najwazniejsze fakty cyt:'31 stycznia Niemcy próbują bezskutecznie przebić się przez front nad Rawką koło Bolimowa. Pierwszy raz na froncie wschodnim zostaje użyta broń chemiczna (niemieckie pociski 12-T). Później na tym odcinku Niemcy stosują także chlor (31.5.1915). '
    Żeby było jasne w Polsce bitwa pod Bolimowem mało kogo obchodzi i nie stanowi przedmiotu jakiejś wiekszej dyskusji. Ani tym bardziej broni propagandowej. Ot lokalna turystyczna ciekawostka. Piszą o niej głównie gazety lokalne w tych okolicach. Ale jednak jest podane mnóstwo faktów, relacji świadków i historyków. Nieścisłości napewno są bo jak policzyc ilość zmarłych 100 lat temu po ataku gazowym. Więc nie zestawiaj tego ze swiadomym przemilczaniem pewnych niewygodnych dla Niemców faktów.
    • walter622 Re: Bolimów 05.05.20, 21:41
     jabbaryt napisał:

     > aha oskarżasz nas Polaków o kłamstwa kiedy pisalismy o atakach chlorem w
     > okolicach Bolimowa.

     Dyskutowanie z tym Ersatz-Deutsch jest całkowicie pozbawione sensu - kłamie,
     manipuluje i znieważa. Pozbyli się facia na forum Świat to pojawił się tu.
     Facio ma kompleksy i się dowartościowuje polakofobskimi wypadami.
     Przypiswanie mnie przez tego facia rusofobskich czy germanofobskich intecji
     to przejaw pospolitego chamstwa i kompletnej degeneracji.
    • walter622 Re: Bolimów 05.05.20, 22:14
     jabbaryt napisał:

     > Nieścisłości napewno są bo jak policzyc ilość zmarłych 100 lat temu po ataku gazowym.

     Ta bitwa jest dokładnie opisana w książce autorstwa A. De-Lazari . Również podane są straty, ustalone w oparciu o raporty jednostek, uczestniczących w tych walkach. W rezultacie ataku chemicznego 31.05.15 r. Zginęło 1183 żołnierzy.
     Polskie opracowania, którym ten facio przypisuje kłamstwo (rzecz jasna bez jakichkolwiek konkretów) między innymi opierają się na tej publikacji A. De-Lazari.

     supotnitskiy.ru/book/book5_2_3.htm
     ДЕ-ЛАЗАРИ А. Н.
     ХИМИЧЕСКОЕ ОРУЖИЕ НА ФРОНТАХ МИРОВОЙ ВОЙНЫ 1914-1918 гг.
  • jorl Re: Bolimów 09.05.20, 10:43
   walter622 napisał:


   > Dyskutowanie z tym Ersatz-Deutsch jest całkowicie pozbawione sensu - kłamie,

   Gdzie klamie drogi w622? O Bolimowie, fakt, najpierw napisalem tylko o tym 1 ataku gazowym, nieskutecznym, potem poszukalem dokladniej, znalazlem i sie poprawilem. To dalej kamstwo?


   > manipuluje

   gdzie manipuluje i na czym moja manipulacja polega?

   > i znieważa.

   Jak pisze jak jest np. o przemysle, o tym slawnym 2015r inaczej jak Ty i Tobie podobni, i Ty odbierasz to jako zniewaga to mam propozycje. Zglebij temat i popraw swoje wpisy. No jak?   >Pozbyli się facia na forum Świat to pojawił się tu.


   Kto i w jaki sposob mnie sie pozbyl na FS? Pisze, jak chce i tam. Wystarczy spojrzec. Wiec po co takie klamstwo drogi w622 z tym moim pozbyciem sie? Dziecinada. Twoja. Bo wstarczy wejsc na FS i sprawdzic. Wczoraj, przedwczoraj mam wpisy i to nie krotkie. I wpsze, moze dzisiaj, sie tam znowu.

   Ale to forum RiS dla mnie i tak nie jest wazne. Czasem, niestety dodam, tu sie wpisze jak mam czas ale chocby dlatego ze to prywatne niechetnie to robie.   > Facio ma kompleksy i się dowartościowuje polakofobskimi wypadami.

   Pisze prawde, proponuje sie zastanowic nad moja argumentacja.
   ja sie czuje moim zyciem dowartosciowany, moim osiagnieciami zawodowymi.

   > Przypiswanie mnie przez tego facia rusofobskich

   Ty akurat moze rusofobskich pogladow nie masz chociaz jak doklanie sie przyjrzec to do konca tak nie jest. Ale to jest bardziej skaplikowane. Moglbym wyjasnic ale jednak szkoda mi czasu na to.

   Ale jabb naturalnie ma. Jest typowym i to ponad obecna polska przecietnosc rusofobem.


   >czy germanofobskich intecji

   A to masz i to w wielkim zakresie. Jak jabb. I wlasciwie dlatego w ten watek wszedlem bo te wasze antyniemieckie poglady mnie do tego sklonily.
   I jak pisze ze sie do Unii nie nadajecie to ma gleboki sens. Bo troche czytalem teraz po polsku o tym gazie. Jednoznacznie w polskiej literaturze geny niemieckie sa okrutne, .np w porownaniu do anglosaskich. I oczywiscie polskich. Rasizm to sie nazywa. A Unia moze powstac tak naprawde jak sie przeszlosc zostawi za soba i to naprawde. A teraz w Polsce sie pompuje przeciwienstwo tego, macie antnimiecka propagande. To dyskwalifikuje was do Unii. Myslalem ze sie wychowacie na cywilizowanych ludzi ale u was jest tylko Unia dla kasy i dlatego, ja was znam, nie widze prosperujacej Unii z wami. Jeszcze moi, niemieccy, politycy uwazaja ze sie zmieniecie ale jak ja widze takich jabbow Ciebie itd wiem ze to tylko narasta. To sa fakty.


   > to przejaw pospolitego chamstwa

   Nigdy nie zaczynam pierwszy ale po spotkanu sie z chamstwem jak u Ciebie np. schodze do tego poziomu. Ale i tak nie calkiem jak Ty.

   >i kompletnej degeneracji.

   na czym ma polegac moja degeneracja???

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka