Dodaj do ulubionych

Bez Polaków nie byłoby współczesnej Rosji

21.05.20, 16:45
„W końcu XIX wieku 23% sędziów i prokuratorów na Syberii to byli Polacy! Stanowiliśmy niecałe 10% obywateli Imperium Rosyjskiego, tymczasem aż 22% kadry oficerskiej armii rosyjskiej!

W czasie I wojny światowej na tysiąc żyjących (aktywnych i emerytowanych) generałów rosyjskich 211 było Polakami. Aż 74 z nich – po odzyskaniu przez Polskę niepodległości – zgłosiło się i zostało przyjętych do Wojska Polskiego” – rozmowa z Mariuszem Świdrem, autorem książki „Jak podbijaliśmy Rosję”

To cytat z "Dziennika gajowego Maruchy". Przedstawia on zupełne inne spojrzenie na stosunki polsko-rosyjskie, niż teologia IPN.
Kiedyś czytałem wspomnienia jakiejś polskiej divy operowej przełomu 19/20 wieku, która stwierdziła, że szczytem kariery nieosiągalnym dla olbrzymiej większości artystów były teatry i opery Petersburga.

marucha.wordpress.com/2020/05/20/bez-polakow-nie-byloby-wspolczesnej-rosji/
Obserwuj wątek
   • boavista4 Re: Bez Polaków nie byłoby współczesnej Rosji 21.05.20, 19:39
    Wielka Lechia panowala tysiace lat temu, czy juz czytaliscie o polskich mumiach odkrytych w Chinach. Tysiace lat temu , polskie piekneosci handlowaly koktailowymi kapeluszami w Chinach. Reszte przeczytacie i Gajowego. a tymczase daje pod dyskusje artykul mlodego czlowieka o polskich- niemieckich- brytyjskim - hinduskim pochodzeniu. medium.com/@kaiserericthethird/weaponising-the-baizuo-a968abf8e9ac
  • rosjaiswiat1 Co mnie najbardziej ciekawi 21.05.20, 20:06
   Juz kiedys probowalem podjac dyskusje w tym temacie, ale jakas nikogo to nie zainteresowalo, moze tym razem bedzie lepiej.
   Otoz, Polacy pod zaborem rosyjskim mieli bardzo wysoka pozycje, co udowadnia tekst, ktory posluzyl podstawa tego watku. A jaka byla pozycja Polakow pod inymi zaborami? Czy moze ktos odpowiedziec na to moje pytanie?

   --
   https://fotoforum.gazeta.pl/photo/5/pa/hf/j2ro/awnkSxzhPXyUPxp95X.jpg
   • lubat Re: Co mnie najbardziej ciekawi 21.05.20, 21:45
    rosjaiswiat1 napisał:

    > Juz kiedys probowalem podjac dyskusje w tym temacie, ale jakas nikogo to nie z
    > ainteresowalo, moze tym razem bedzie lepiej.

    W ramach eksperymentu podrzuciłem ten sam wątek do ścieku "Świat", ale nie zainteresował nikogo i chyba z żalu zniknąłwink
   • eva15 Re: Co mnie najbardziej ciekawi 21.05.20, 23:41
    To skomplikowane i niejednoznaczne, Igorze. Polacy najswobodniej czuli się w zaborze KuKa (czyli Austro-Węgierskim) . O ile zabory pruskie i rosyjskie mają negatywne konotacje, o tyle po dziś dzień z sentymetem wspomina zabór austriacki Kraków.
    Kilkanaście lat temu dla żartu zrobiono happenig i wrowadzono pod Krakowem dawne granice KuK i nie wpuszczano innych ludzi (w tym Polaków) bez specjalnej przepustki. To był żart, ale jakże symboliczny. Do zaboru KuK jakoś po dziś dzień nikt nie zgłasza pretensji.
    • eva15 Poczytaj, Igorze 21.05.20, 23:55
     Od 1867 na obszarze zaboru austriackiego istniała autonomia galicyjska, w której Polacy mieli największą swobodę językową i kulturalną spośród zaborów, aż do momentu uzyskania niepodległości.

     pl.wikipedia.org/wiki/Zab%C3%B3r_austriacki

     Autonomia, którą cieszyła się Galicja, była oczywiście namiastką niepodległości. Jednak dzięki niej zaczęło się rozwijać narodowe życie kulturalne, szkolnictwo i życie polityczne. Było to ważne nie tylko dla ludności Galicji, ale także dla Polaków w pozostałych zaborach. To w Galicji, dzięki liberalnej polityce austriackiej, znajdowali schronienie działacze niepodległościowi z zaborów pruskiego i rosyjskiego. Tutaj ukazywały się prace zakazane przez cenzurę rosyjską i niemiecką.

     historia.na6.pl/sytuacja_polakow_w_zaborze_austriackim

     • rosjaiswiat1 Dzieki za odpowiedz, Ewa, ale... 22.05.20, 00:16
      Ja pytalem o to, jak wysoka pozycje zajmowali Polacy pod innymi zaborami? Ja pytalm nie o to, czy dobrze, czy zle mieszkalo sie Polakom, a tylko o to, czy oni mogli robic taka kariere, jaka robili pod zaborem rosyjskim. O okres radziecki w ogole nie bede wspominac.
      --
      https://fotoforum.gazeta.pl/photo/5/pa/hf/j2ro/awnkSxzhPXyUPxp95X.jpg
      • mlody774 Re: Dzieki za odpowiedz, Ewa, ale... 22.05.20, 00:29
       W Zaborze Pruskim Polacy zajmowali wysokie stanowiska w wojsku, przemyśle itd.. Moj pradziadek był inżynier. Dopiero za Adolfa się zmieniło, bo Niemcy stali się wielkimi nacjonalistami i było trzeba uważać co się mówi i z kim utrzymuje się znajomość.
      • eva15 Re: Dzieki za odpowiedz, Ewa, ale... 22.05.20, 00:35
       W zaborze austriackim Polacy mogli również robić kariery, poczytaj na ten temat.
       Ale pod kreską rzecz w tym, że nie chodzi tylko o kariery elit (te pewnie w zaborze rosyjskim były większe) lecz o przetrwanie kultury, tradycji, religii i języka. Nie zapominaj, że zabór austriacki był jako jedyny zaborem katolickim. Religia, a dokładniej konfesja, miała wówczas ogromne znaczenie. Mogła łączyć lub dzielić...
       • rosjaiswiat1 Re: Dzieki za odpowiedz, Ewa, ale... 22.05.20, 17:27
        eva15 napisała:

        > Ale pod kreską rzecz w tym, że nie chodzi tylko o kariery elit (te pewnie w z
        > aborze rosyjskim były większe) lecz o przetrwanie kultury, tradycji, religii
        > i języka.

        Poczatki Krolewstwa Polskiego w skladzie Imperium Rosysjkiego byli bardzo obiecujace dla Polakow. Co wladze Rosji zrobili wtedy dla Polakow pisac nie bede, bo o tym dobrze wszyscy wiedza, kto nie ma klapek na oczach. Ale wszystko zmienilo sie po powstaniu. Polacy, jak zwykle, nie docenili dobrego stosunku Rosji do nich. Wiec musieli dostac po doopie. smile

        --
        https://fotoforum.gazeta.pl/photo/5/pa/hf/j2ro/awnkSxzhPXyUPxp95X.jpg
     • mlody774 Re: Co mnie najbardziej ciekawi 22.05.20, 00:22
      Ewa, a to nie Austriacy z tamtych czasów nie doprowadzili do rozłamu miedzy Ukraińcami a Polakami trwającym chyba do dzisiaj? Powodując taka niezgodę nie musieli zabiegać o narzucanie Polaka swojej kultury czy języka, jak miało to miejsce w innych zaborach.
  • monalisa2016 Re: Bez Polaków nie byłoby współczesnej Rosji 21.05.20, 21:49
   Dobry cytat:
   Rosja jest jednym z niewielu bliskich geograficznie krajów, które nie mają wobec Polski ŻADNYCH, ale to żadnych roszczeń. Nie chcą Białegostoku, Hajnówki czy innego Chełma, nie chcą wyduszać żadnych wypłat finansowych, kompensacji, zwrotów zabytków. Właściwie jedyną rzeczą, której od nas oczekują – to szacunku dla ich żołnierzy, którzy zginęli w trakcie wyzwalania Polski spod niemieckiej okupacji.

   Ten pan Mariusz Świder czytal jakas inna historyczna ideologie smile niz lwy historii z gazeciannych czy innych forow a takze samego Kaczorka (eklat na dawnych uroczystosciach na Westerplatte, rok ???) czy Dudy, idac ich tropem mysli Rosja napada na Polske. smile, smile

   --
   Ciekawe wypowiedz. www.efuel-europe.com/
   www.gdib.eu/ingenieur-entwickelt-brennstoffzelle-mit-2-400km-reichweite-nur-4-000e-als-umbau-set-fuer-benziner-diesel/
  • eva15 Lubacie, zainspirowałeś mnie do kupienia książki 21.05.20, 23:29
   Zamówiłam dzisiaj tę omawianą przez Jana Engelgarda (cytywanego przez Maruchę) książkę autorstwa Mariusza Świdra „Jak podbijaliśmy Rosję”.

   Nie uważam, że to teologia IPN ustawia nas w roli cierpiętników pod ruskim knutem, wg mnie to jest jeszcze znacznie starsze niż ten rozszalały IPN, wystarczy poczytać Mickiewicza "Dziady"...
   Tymczasem rzeczywistość była naprawdę bardziej złożona, wcale nie tylko negatywna. Ja akurat dobrze to wiem z historycznego rodzinnego przekazu.
   • boavista4 Re: Lubacie, zainspirowałeś mnie do kupienia ksią 22.05.20, 04:52
    Moj Prapradziad był skazany na szubienice przez carat, ale udało mu się uciec do Lwowa. Czyli Austria była azylem dla wielu Polaków. Historia Josepha Conrada Korzeniowskiego jest jeszcze innym przykładem , carat nie był taki zły , jeżeli zezwolił ojcu Józefa, wraz z rodzina opuścić zesłanie na Syberi, Rosja to olbrzymi kraj, który dalej zagospodarowuje obrzynie niezamieszkałe tereny i dla tego celu stosowano zsyłki i wiezienia. Taka była ich kolonizacja. Z drugiej strony Austria nie była taka święta. To własnie Austria podniecała nacjonalizm ukraiński, czyli działała na szkodę polskich interesów.
  • lubat Re: Bez Polaków nie byłoby współczesnej Rosji 22.05.20, 10:56
   eva15 napisała:

   > To skomplikowane i niejednoznaczne, Igorze. Polacy najswobodniej czuli się w
   > zaborze KuKa (czyli Austro-Węgierskim) . O ile zabory pruskie i rosyjskie mają
   > negatywne konotacje, o tyle po dziś dzień z sentymetem wspomina zabór austriac
   > ki Kraków.

   Masz rację, to jest skomplikowane. Ale jednocześnie - co za paradoks - dosyć proste. Zacznę od tego, że w ciągu ponad 120 lat rozbiorów, polityka zaborców wobec Polaków ewoluowała, zmieniała się. A poza tym, państwa zaborcze nie traktowały swoich obywateli polskiego pochodzenia inaczej niż pochodzenia rosyjskiego czy gruzińskiego (w przypadku Rosji), czy pochodzenia niemieckiego (w przypadku Austrii i Prus).
   Jeśli ktoś czytał "Polskie złudzenia narodowe" Ludwika Stommy, to on tam napisał, że zdecydowana większość narodu polskiego nawet nie zauważyła, że nastąpiły jakieś rozbiory, bo dla nich nic się nie zmieniło. Pewne zmiany dotknęły "elity" - zostali zmuszeni do przestrzegania prawa, co w przedrozbiorowej Polsce nie było cnotą powszechną. Jeśli chodzi o chłopów, to dopiero władze zaborcze uczyniły z nich - chociaż tylko częściowo - obywateli: przypisano im nazwiska. Do tej pory używali tylko pseudonimów, imion ojców lub przezwiska.
   • rosjaiswiat1 Teraz wszystko mnie stalo jasne :-) 22.05.20, 17:11
    lubat napisał:

    > Jeśli chodzi o chłopów, to dopiero władze zaborcze uczyn
    > iły z nich - chociaż tylko częściowo - obywateli: przypisano im nazwiska. Do te
    > j pory używali tylko pseudonimów, imion ojców lub przezwiska.

    Kiedys przeczytalem dosc dziwny tekst, w ktorym mowilo sie, ze dzieki zaborom Polska dokonala skoku cywilizacyjnego. Nie bardzo tego rozumialem, teraz mnie wszystko stalo jasne. Dzieki Tobie, Lubacie.


    --
    https://fotoforum.gazeta.pl/photo/5/pa/hf/j2ro/awnkSxzhPXyUPxp95X.jpg
    • j-k no pewnie, ze tak :) 23.05.20, 19:08
     rosjaiswiat1 napisał:
     > Kiedys przeczytalem dosc dziwny tekst, w ktorym mowilo sie, ze dzieki zaborom P
     > olska dokonala skoku cywilizacyjnego. Nie bardzo tego rozumialem, teraz mnie ws
     > zystko stalo jasne. Dzieki Tobie, Lubacie.


     Istotnie. To Rosjanie zbudowali przemysl Warszawy

     - np. Most nad Amurem w Chabarowsku budowano w Warszawie...

     tylko... w 1915 wycofujac sie z Krolestwa zabrali z Warszawy to wszystko

     (zajelo im to 50 pelnych pociagow towarowych)

     nic dziwnego, ze komunisci mieli z czego budowac Przemysl na Uralu...
  • mongolszuudan Re: Bez Polaków nie byłoby współczesnej Rosji 22.05.20, 13:24
   W czasie I wojny światowej na tysiąc żyjących (aktywnych i emerytowanych) generałów rosyjskich 211 było Polakami. Aż 74 z nich – po odzyskaniu przez Polskę niepodległości – zgłosiło się i zostało przyjętych do Wojska Polskiego

   To znaczy, ze wlasnie 74 z nich byli Polakami. Mniej niz 10 percentow. Polskie pochodzenie, korzeni, nazwisko i polska swiadomosc sa rzecze duzo rozne. Mysle, ze wiekszosc tych rzekomych Polakow uwazali by najwiekszej obraza gdyby jakis idiota nazwal ich Polakami. Rosjanie to byli do szpiku kosci. Przodkowie ktorych z czasow niepodleglego jeszcze Ksestwa Litewskiego dobrowolnie przyjmowali rosyjskie poddanstwo, przesiegali na wiernosc rosyjskiemu monarchowi, sluzyli dostojnie wszedzie, gdzie w nich byla potrzeba, razem z Rosjanani i sojusznymi tubylcami Komi-Zyrianami, kodzskimi Ostiakami (Chantami) podbijali i kolonizowali Syberie od Uralu i do Oceanu Spokojnego, razem z Rosjanami walczyli na Amurze z manczursko-chinska armia, z Dzungarami przy Irtyszu, z Czukczami i Eskimosami na Czukotce.

   --
   -----------------------------------------
  • monalisa2016 Re: Bez Polaków nie byłoby współczesnej Rosji 22.05.20, 19:37
   w Königreich Preußen (Krolestwo Pruskie?) Otto von Bismarck wyrzucil ludzi o wiadomym pochodzeniu mimo ze byli obywatelami spojrzmy terazniejszym okiem Polski i Rosji ale normalni obywatele bez wiadomego pochodzenia obojetnie z jakim politycznym zabarwieniu ktorzy dostosowali sie do wymaganych wyrunkow piastowali wyzsze czy nizsze urzedy panstwowe.

   Otto von Bismarck ich wyrzucil ten z wasikiem sie z nimi skamracil i ich sprowadzil   --
   Ciekawe wypowiedz. www.efuel-europe.com/
   www.gdib.eu/ingenieur-entwickelt-brennstoffzelle-mit-2-400km-reichweite-nur-4-000e-als-umbau-set-fuer-benziner-diesel/

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka