Dodaj do ulubionych

List otwarty w magazynie Politico odnośnie Rosji

07.08.20, 23:30
Ponad 100 amerykańskich ekspertów w zakresie polityki zagranicznej i bezpieczeństwa podpisało list otwarty opublikowany wczoraj w magazynie Politico ws. rewizji dotychczasowej polityki USA wobec Rosji. W liście czytamy m.in., że „sukces polityki amerykańsko-chińskiej będzie w niemałej mierze zależał od tego, czy relacje amerykańsko-rosyjskie pozwolą na trójstronną współpracę w kluczowych sprawach”. Co ważne, podkreślono, że obecna polityka „wzmacnia gotowość Rosji do opowiedzenia się po stronie najmniej konstruktywnych aspektów amerykańskiej polityki Chin”. Pod listem podpisali się m.in. byli dyplomaci (np. ambasadorowie w Moskwie), członkowie rządu (b. sekretarz stanu, obrony, energii) czy intelektualiści (J. Mearsheimer, S. Walt). To pokazuje m.in. krótkowzroczność polskich elit decyzyjnych, które wybrały politykę jednokierunkową, nie dostrzegając głębszych procesów geopolitycznych.
Oczywiscie to nie jest daleko to czego Rosja oczekuje w sprawie uznania jej prawowitych racji na arenie międzynarodowej przede wszystkikm w sprawie banderowskiej Ukrainy i inwazji Zachodu na Syrię.
Nie mam żadnych iluzji ale chyba zgodzicie sie ze mną że jednak dobrze że tyle osób z czołówki amerykańskiego establishmentu ten list będący przejawem elementarnego poczucia realizmu względem Rosji opublikowało

www.politico.com/news/magazine/2020/08/05/open-letter-russia-policy-391434?fbclid=IwAR38ko1Tud90nR1bb2W4-dx3VmfK0nI7g3GWJTELICmq-3CeF4D4hdtuoZA
Obserwuj wątek
  • eva15 Re: List otwarty w magazynie Politico odnośnie Ro 08.08.20, 00:10
   Taak, czyli podpisani postulują, jeśli dobrze zrozumiałam tekst, stosowanie sankcji elastycznych zamiast dotychczasowych twardych i jednoznacznych. Liczą na to, że jeśli twardy kij zastąpi marchewka z kijem, to Rosja łatwiej się podporządkuje celom USA w konflikcie USA-Chiny.
    • monalisa2016 Re: List otwarty w magazynie Politico odnośnie Ro 08.08.20, 00:39
     boavista4 napisał(a):

     > Nie sadze zeby Rosja komus wierzyla, majac dlugie doswiadczenie z USA, Rosja ra
     > czej wierzy Chinom i wszystkim przeciiwnikom Imperium Dobra, Rosja rowniez widz
     > ie problemy wewnatrz tego imperium, ktore moze wykorzystac we wlasnym interes
     > ie.

     Wierzyc Chinom? Chiny, Turcja byly jak to nazwac przyczolkiem w potrzebie ale czy sa dzis dla Rosji Boawista4?
     Nie sa, dlaczego Putin poszedl na dystans do Chin tak samo do Turcji?
     • monalisa2016 Re: List otwarty w magazynie Politico odnośnie Ro 08.08.20, 00:55
      Przypomnij Boavista4 sobie niedawny konflikt miedzy Chinami i indiami (Hindusami), Putin byl mediatorem w tej sprawie, po ktorej stronie stanal po rozmowie z indyjskim rzadem? smile Dla uzupelnienia twojej mysli polecam haslo S400. smile

      Nie chce zyc pod chinskim albo amerykanskim butem, chce by Europa byla Europa w kazdym kierunku suwerennosci panstw jak i pokojowej polityce, a co robia nasze europejskie szczegolnie EU-rzady? Rosja nalezy do Europy!!!
   • rosjaiswiat1 Re: List otwarty w magazynie Politico odnośnie Ro 08.08.20, 17:19
    eva15 napisała:

    > Taak, czyli podpisani postulują, jeśli dobrze zrozumiałam tekst, stosowanie s
    > ankcji elastycznych zamiast dotychczasowych twardych i jednoznacznych.

    Bardzo dobrze zrozumiala Ty ten tekst smile

    > Liczą na
    > to, że jeśli twardy kij zastąpi marchewka z kijem, to Rosja łatwiej się podpor
    > ządkuje celom USA w konflikcie USA-Chiny.

    Widze to tak samo.
  • rosjaiswiat1 Grunt im sie pali pod nogami... :-) 08.08.20, 17:17
   Wlasciwie wszystko, co zmotywowalo tych, kto podpisali ten list, znajduje sie w tych slowach:" It challenges our role as a global leader and the world order we helped build." (Podwaza to nasza role swiatowego lidera i swiatowy porzadek, ktory zostal zbudowany za nasza pomoca). Oni nie troszcza sie o losy swiata, a tylko o pozycje USA w swiecie, i ten porzadek swiatowy, ktory zbudowali Amerykanie (zbudowali, a nie pomagali w jego budowie, zbudowali wylacznie dla wlasnej potrzeby). Dzis na naszych oczach ten swiatowy porzadek zaczyna upadac, a i USA, jak okazalo sie, do roli swiatowego hegemona nie bardzo nadaja sie. Oni sa zbyt egoistyczne, i widza inne panstwa wylacznie jako narzedzia. Gdyby nie Rosja i Chiny, byc moze Amerykanie mogliby przez wieki doic swiat, ale tak nie jest. Wiec oni postanowili wykorzystac Rosje w walce z Chinami, przeciagajac Moskwe na swoja strone. Ale wrodzona glupota obecnych elit amerykanskich nie pozwola zaproponowac Rosji jakies partnerskie stosunki. Oni musza Rosje "wychowywac", karac, gdy ona nie bedzie zbyt grzeczna, i im nawet przez chwile nie przyjdzie do glowy, ze Rosja nigdy nie zgodzi sie na role kolejnego proamerykanskiego dupoliza, gotowego sluzyc Ameryce za kawalek tortu, rzuconego z panskiego stola, czyli byc druga Polska. Przy tym oni doskonale zdaja sobie sprawe z tego, ze Rosja jest jedynym panstwem na swiecie, ktore moze zniszczyc USA.
   Wiec ten list nic nie jest wstanie zmienic.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka