Dodaj do ulubionych

Zmierzch Cesarstwa Amerykańskiego

08.08.20, 19:22
Dwa razy Lubat próbował umieścić poniższy wątek na FS i dwa razy wyleciał, a szkoda, więc ja go tu umieszczam. Lubat wziął tytuł z cytowanego przez siebie art.w "Przeglądzie" autorstwa A. Szahaja:

Zmierzch Cesarstwa Amerykańskiego

Lubię Amerykę. Spędziłem tam prawie trzy lata. Poznałem wspaniałych ludzi i zakochałem się w cudownej amerykańskiej przyrodzie. Losy Stanów nie są mi obojętne. Dlatego z wielkim bólem obserwuję upadek tego wspaniałego kraju. Niektóre dane są zaiste szokujące. Jeden z najwyższych poziomów nierówności w państwach zachodnich, upodabniający USA do krajów tzw. Trzeciego Świata. Śmiertelność dzieci do lat pięciu sytuująca to państwo w statystykach na bardzo odległym miejscu, i to pomimo najwyższego na świecie udziału wydatków na służbę zdrowia w PKB. Gigantyczna skala narkomanii, używania środków przeciwbólowych i antydepresantów połączona z epidemią depresji i wciąż pogarszającym się stanem zdrowia psychicznego społeczeństwa. Prawie 1% dorosłej populacji w więzieniach (procentowo to cztery razy więcej niż w Polsce). Nadzwyczaj duża przestępczość z szokującą liczbą zabójstw. Ogromna i wciąż wzrastająca liczba osób bezdomnych. Fatalny stan infrastruktury, wzbudzający regularne zaniepokojenie stowarzyszeń inżynierów amerykańskich. Niska jakość edukacji na poziomie podstawowym i jej wyraźne klasowe oraz rasowe zróżnicowanie. Ogromne zadłużenie gospodarstw domowych i studentów, którzy zaciągnęli pożyczki na studia. Trwająca od kilku dziesięcioleci stagnacja płac klasy średniej i niższej. (...).
(...)
Główną przyczyną kłopotów Ameryki jest odejście od modelu „zorganizowanego kapitalizmu” typowego dla dekad powojennych i wejście na ścieżkę neoliberalnego (zderegulowanego) turbokapitalizmu wraz z objęciem rządów przez Ronalda Reagana. Dziś widać wyraźnie, że pewne krótkoterminowe zyski, które wiązały się ze zwrotem wolnorynkowym (ożywienie gospodarcze lat 80. i 90. XX w.), okazały się zwodnicze, uniewrażliwiły bowiem na jego fatalne skutki długoterminowe wywołane stopniową rozbiórką państwa socjalnego i zdjęciem nadzoru z rynku kapitalistycznego (przede wszystkim rynku finansowego). Ograniczanie wydatków budżetowych na cele społeczne, stopniowe osłabianie funkcji państwa (poza funkcjami obronnymi), wypychanie produkcji przemysłowej poza granice kraju, koncentracja na spekulacji finansowej jako głównej gałęzi gospodarki (ok. 11% PKB), kompletny brak troski o zachowanie spójności społecznej (ciągłe obniżanie podatków najbogatszym i firmom prowadzące do niebywałej akumulacji kapitału) oraz faktyczne i długotrwałe rządy plutokracji dały w rezultacie dzisiejszy stan, który nawet wśród dotychczasowych piewców wolnego rynku i amerykańskiego way of life wywołuje stan niepokoju. Niepokój ten jest w pełni uzasadniony.

(....)

www.tygodnikprzeglad.pl/zmierzch-cesarstwa-amerykanskiego/


Od dawana uważam Reagana i naśladującą go Thather za jednych z najgorszych przywódców zachodnich, którzy zrobili z narodów niewolników finasiery, wielkiego kapitału.
Finansiera via media narzuca mainsteramowi pogląd, że byli to wspaniali przywódcy.
Obserwuj wątek
  • eva15 Re: Zmierzch Cesarstwa Amerykańskiego 08.08.20, 19:30
   Ten wątek Lubata zrekonstruowałam trochę we własnym interesie, bo mi na FS nie pozwolono umieścić mojego poniższego komentarza:

   Cesarstwo jest mocno wewnętrznie ranne, ale ma jeszcze wystarczająco sił, by nie ustąpić i atakuje jak oszalałe. Pod ścianę idą chińskie IT produkty, koniec z wolną konkurencją, nie najlepszy ma wygrać a najsilniejszy. Chińscy właściciele niezwykle popularnego w USA tiktoka albo mają się z USA całkiem wynieść albo odsprzedać swój produkt Amerykanom (bodaj Microsoftowi). Huawei bojkotowany jest nie tylko w USA, rząd USA chce zmusić do bojkotu cały świat zachodni. To tylko najnowsze przykłady walki Cesarstwo zachownie dominacji. Zabawne jest tylko, że wysoce protekcjonistyczny rząd USA zarzuca rządowi chińskiemu protekcjonizm gospodarczy...

   Niemcom też się ostro obrywa, bo zamiast uzależnić się od drogiego US-gazu upierają się przy NS II. USA straszą sankcjami i nie są to strachy na lachy.
   Ranny zwierz potrafi jak wiadomo, być bardzo groźny...
   • monalisa2016 Re: Zmierzch Cesarstwa Amerykańskiego 08.08.20, 21:07
    eva15 napisała:
    >
    > Niemcom też się ostro obrywa, bo zamiast uzależnić się od drogiego US-gazu upi
    > erają się przy NS II. USA straszą sankcjami i nie są to strachy na lachy.
    > Ranny zwierz potrafi jak wiadomo, być bardzo groźny...[/i]

    Posluchaj sobie my jestesmy bardziej zagrozeni przez nasza pania (o Schröder'ze tez nie zapomnijmy!) jak Stany ze mozemy stac sie chinska kolonia.

    www.youtube.com/watch?v=xHARBOJMtoI
    Pisalam kiedys o tym, znaczy o chinskich portach w Stanach, Felus i malko6 postawili sie glupimy odpowiadajac mi ze pisze nieprawde. smile
     • monalisa2016 Re: Zmierzch Cesarstwa Amerykańskiego 08.08.20, 22:12
      mlody774 napisał:

      > Trump ratuje Stany od podobnej sytuacji. Amerykańskie lewactwo przeniosło wiedz
      > e jak i fabryki do Chin w zamian za prywatne zyski, a teraz gadają o wolnym ryn
      > ku, na dodatek bez cel na import, które tez znieśli w przeszłości lewacy.

      Racja, u nas dba sie o zalamanie, o zniszczenie klasy sredniej ku zadowoleniu wielkich miedzynarodowych koncernow ktore placa w stosunku do zyskow minimalne podatki albo wcale.
      Przyklad z Holandii z Heerlen

      www.youtube.com/watch?v=HA5n8y5TBII
   • rosjaiswiat1 Re: Zmierzch Cesarstwa Amerykańskiego 08.08.20, 20:47
    boavista4 napisał(a):

    > ja zamiescilem wypowiedz Ron Paula tu na tym Forum. Jego tezy sa zupelnie pod
    > obne. zagladnijcie do mojego watku, jest po angielsku, Ron mowi troche niewyra
    > znie, ale sa napisy,wiec mozna to rowniez czytac.

    A przeciez ja caly czas prosze wszystkich forumowicze streszczac to, co znajduje sie w linkach do obcojezycznych zrodel.
  • rosjaiswiat1 Re: Zmierzch Cesarstwa Amerykańskiego 08.08.20, 20:42
   eva15 napisała:

   > Dwa razy Lubat próbował umieścić poniższy wątek na FS i dwa razy wyleciał


   I grzecznie bedzie probowal umiescic kolejne, bo tam nie ma ruskiego chama, ktorego on caly czas probowal ucywilizowac smile


   > Od dawana uważam Reagana i naśladującą go Thather za jednych z najgorszych przy
   > wódców zachodnich, którzy zrobili z narodów niewolników finasiery, wielkiego ka
   > pitału.


   Ja o tym wiele razy wspominalem na forum. Ale co jednemu, co i drugiej przypisuje sie zwyciestwo w wojnie z ZSRR, na skutek czego ten padl.

   > Finansiera via media narzuca mainsteramowi pogląd, że byli to wspaniali przywó
   > dcy.
  • monalisa2016 Re: Zmierzch Cesarstwa Amerykańskiego 11.08.20, 18:07
   Zmierzch Cesarstwa Amerykańskiego czy zmiana systemu? O tym pisaly alternatywne media od dawna, od dawna sygnalizowal to Trump.

   translate.google.de/translate?hl=de&tab=wT&sl=de&tl=pl&u=https%3A%2F%2Fwww.anderweltonline.com%2Fklartext%2Fklartext-20202%2Fdonald-trump-verbietet-lohnsteuer-das-ende-des-systems-ist-eingelaeutet%2F

   Orginalny artykul w j. niemieckim.

   www.anderweltonline.com/klartext/klartext-20202/donald-trump-verbietet-lohnsteuer-das-ende-des-systems-ist-eingelaeutet/
   • boavista4 Re: Zmierzch Cesarstwa Amerykańskiego 11.08.20, 18:39
    Moja znajoma lekarka z Long Island USA, lat 35, odbywa chemoterapie na raka, co spowodowalo zabur,enia pracy serca. W zwiazku z tym spedzila 2 dni w szpitalu, zeby odbyc badania i obserwacje. Koszt - 140 000 dolarow.
    Ameryka stala sie kraina cudow i rabunku.
     • mlody774 Re: Zmierzch Cesarstwa Amerykańskiego 11.08.20, 20:51
      Chodzi głownie o to ze nie mogą otwierać kont bankowych poza US, gdyż "dzięki" Obama banki muszą zgłaszać każde konto jakie otwarły dla obywatel USA lub stałego rezydenta USA. A jak wiemy bankierzy są leniwi i nie chcą dodatkowej papierowej roboty, za którą może będą musieli się tłumaczyć amerykańskiemu urzędowi podatkowemu.
     • mlody774 Re: Zmierzch Cesarstwa Amerykańskiego 11.08.20, 21:34
      Następnym powodem jest nie rzucanie obywatelstwa USA ale zmiana na obywatelstwo US. To mnie nie dotyczy, wiec się tym dokładnie nie interesowałem. Ale USA to jest korporacja i ma inne prawa niż te konstytucyjne. Jak się ktoś urodził w Stanach i tak samo jego rodzice są tutaj urodzeni, to może tak zimnic. Ta zmiana owalni jednostkę od płacenia podatków od zarobków i jest pod ochrona US Konstytucji/US Republiki. Facet co napisał książkę(tez dowiedział się od innych jego przodków) wyjechał do Argentyny i próbował ja sprzedawać z tamta d. Mial nawet w Stanach jedno godzinny program radiowy gdzie to się omawiało i można było z nim rozmawiać. Zachęcał wszystkich aby to robili i przesiedlali się nawet do Argentyny. Mialo być tam super, a teraz pewnie nie może opłacić programu radiowego na internecie, czy opłacić pomyślnych wiatrów do domu i słuch o nim zaginol, Jóź jest tak parę lat.
       • mlody774 Re: Zmierzch Cesarstwa Amerykańskiego 12.08.20, 00:40
        Nie zrozumiałaś. Obywatel USA mieszkajacy poza Stanami jest zwolniony od podatków do jakieś sumy(zdaje się ze jest ona teraz jakie 80k i rośnie co roku o 2k). Ja pisze o różnicy miedzy USA a US.
        Nazwa Polska jest tez korporacja z NYC. Z Ameryka to zrobili po wojnie secesyjnej(Przed ta wojna była US a po wojnie USA).
   • mlody774 Re: Zmierzch Cesarstwa Amerykańskiego 11.08.20, 20:10
    Wiec dla wyjaśnienie, podatek od wynagrodzenia jest nielegalny/nie konstytucyjny w US. Skoro niewolnictwo jest zakazane to jak można płacić podatek od owoców swojej pracy? Proste? Ale wprowadzono go na zasadzie dobrowolnego płacenia w czasie IIWS i mil to być na koszty wojny i zniesiony zaraz po jej zakończeniu. Jego wielkość, to 1% od zarobków. Ale tego podatku domagał się FED(prywatny bank centralny) po jego założeniu w 1913 roku, a ze działalność FED już jest zawieszona to i ten podatek jest już niekonieczny. Amerykańska gospodarka nie upadnie ale będzie się super rozwijała a jak USD obniży swoja wartość to takie Chiny, Europa i inne zostaną zasypane tanimi towarami z US jak to teraz robią Chiny, I co z tego ze będzie mniej amerykańskich turystów? Ja już nie wiem w tej chwili gdzie są te ciekawe miejsca na świecie. Dzieki Liza ze to nam tutaj zalinkowałaś bo w stanach cisza o tym tylko demokraci kompletnie szalej i teraz wiemy dlaczego. Ale co tam partia demokratyczna i tak musi być rozwiązana i w jej miejsce mogą powstać przynajmniej dwie inne(obecni demokraci do odsiadki).
    • boavista4 Re: Zmierzch Cesarstwa Amerykańskiego 11.08.20, 23:38
     chiny nie zostana taniocha USA, z prostej przyczyny , Chiny nie sa otwarte, podobnie Ameryka, Ameryka moze zakazac, nalozyc sankcje itd. Amerykanin , ktory pobiera emeryture (social Security Benefit) w USA nie placi podatku od tej emerytury, poniewaz juz zaplacil w czasie pracy. Tymczasem kiedy otrzyma ta emeryture w Polsce to musi placic podatek w Polsce. A zatem to korzyść podatkowa dla amerykanów w Polsce jest zadna.. ale jak to jest w innych krajach - tego nie wiem. Zalozenie konta bankowego w Polsce jest dziecinnie latwe, ale w Brazyli sa wielkie trudnosci, a operowanie amerykanska karta kredytowa jest rowniez trudne. W Meksyku jest latwo.
     • monalisa2016 Re: Zmierzch Cesarstwa Amerykańskiego 12.08.20, 00:17
      To nie dotyczy tylko amerykanskich emerytur, znam osobiscie osoby ktore maja podwojne obywatelstwo, nie mieszkaja i nie pracuja w Stanach mimo tego musza robic roczne orzeczenie podatkow i placic podatek dla Stanow tak samo jak w miejscu pracy i zamieszkania dla panstwa w ktorym mieszkaja i pracuja.
      • mlody774 Re: Zmierzch Cesarstwa Amerykańskiego 12.08.20, 00:56
       Płacić musisz podatek w kraju nowego pobytu od emerytur amerykańskiej. Jak nie przekroczysz amerykańskiego limitu(jest wysoki) to nie płacisz do Stanów. Dla wielu Polaków w ogóle nie opłaca się aplikować o emeryturę w Polsce, bo musi się im wytłumaczyć ze wszystkiego i zapłacić polski podatek. Nie starając się o polska emeryture(w SS nie mam żadnej innej emerytury poza SS) nie maja podstaw do sprawdzania emeryta z Ameryki w Polsce. On jest tylko wiecznym turysta, który z tęsknił się za krajem i płaci gotówka za wszelkie leczenia lub kupuje już w Samolocie ubezpieczenie medyczne lecąc tam. Taki emeryt nie może bezpośrednio inwestować w Polsce ale może to zrobić przez Trust.
      • boavista4 Re: Zmierzch Cesarstwa Amerykańskiego 12.08.20, 00:59
       pani mono. Amerykancy musza wypelniac taksy, ale za SSB (socjalne emerytury federalne) nie placa podatku. Placa podatek od wszystkich innych emerytur prywatnych i inwestycji, takie jak IRA, 401K i innych. Tak np. maksymalna SSB jest $ 3790 na miesiac i od tego podatku nie ma, nastepne jezeli ktos sobie uskladal na planie 401K to moze miec jeszcze dodatkowo dystrybucje tyle ile sobie zaoszczedzil, a wiec plus minus $ 3000 na miesiac i to jest opodatkowane jezeli suma tych wszystkich dochodow przekracza ....... Kiedy przyjedzie do Polski musi zaplacic dodatkow podatek od calej tej sumy. Oczywiscie jezeli trzyma to wylacznie na koncie bnaku amerukanskiego to nikt w Polsce o tym wiedziec nie bedzie, ale jezeli przeleje to na konto polskiego banku to bedzie musila placic. Tak zdarzylo sie mojej znajomej, po kilku latach bank w Polsce odkryl jej dochody i musiala zaplacic $ 60 000 podatku.
        • monalisa2016 Re: Zmierzch Cesarstwa Amerykańskiego 12.08.20, 23:36
         A co wy z tymi emeryturami?smile
         Czy tylko emeryci zyja na swiecie?smile
         smile Ktos musi zarabiac by emeryci dostawali emerytury. smile

         On i ona urodzeni, wychowani, wystudiowani (mozna powiedziec dwujezyczni: angielski + niemiecki) w Stanach, zahaczyli sie do pracy w Stanach w niemieckiej firmie, nazw nie bede wymieniac. W ramach wymiany pracownikow podpisali kontrakt w takiej samej ale w Niemczech. W Niemczech pozostali, ona IT-specjalistka, on zalozyl sobie wlasna kancelarie (specjalizacji nie bede wymieniac) Ludzie w wieku najlepszego zycia, do emerytury maja jeszcze dlugie lata ale musza robic dwa zeznania podatkowe z racji ze posiadaja dodatkowo do niemieckiego (przodkowie pochodza z NIemiec) amerykanskie obywatelstwo. Sadze ze jest to niesprawiedliwe poniewaz nie wkladaja zadnego wkladu obecnie w rozwoj Stanow ani nie korzystaja z ich dobroci mimo tego sa przez Stany finansowo lupieni.
         • mlody774 Re: Zmierzch Cesarstwa Amerykańskiego 13.08.20, 01:15
          Kiedyś amerykańscy elektronicy instalowali systemy radarowe w Turcji. Spali w amerykańskich bazach wojskowych jako cywile za darmo(ale to nie jest ważne) i zarabiali około miliona dolarów rocznie. Wiec żeby nie płacić podatku nie mogli wrócić na stale do Stanów przez dwa lata od chwili zaskoczenia kontraktu i nie zapłacili centa. Pytanie jest: Ile zarobili w Stanach a ile w Niemczech w jednym roku? Musza znaleźć sobie firmę co zawodowo rozlicza podatki i tam się wszystkiego dowiedzą. Jak problem to niech sprawdza dla pewności jeszcze w innej drugie. A wiesz ze system podatków od zariobkow w Stanach jest ochotniczy? Ale bierzemy formę 1040 i wypełniamy ja tak jak chcą abyśmy ochotniczo płacili. A powinno być legalnie, ze to oni powinni nam powiedzieć co się należy zapłacić bez naszej ingerencji. Idziemy dalej. Na końcu jest wymagany podpis podatnika, gdzie pod przysięga go składamy ze to co tam napisaliśmy jest prawda. Jak nie jest, to mogą nas ścigać, ale jak nie maja tego podpisu to co mogą zrobić?
           • mlody774 Re: Zmierzch Cesarstwa Amerykańskiego 13.08.20, 01:51
            Poprawka, moja pomylka. Od pewnego czasu jest limit ile Amerykan może zarobić zagranica wolne od podatku(jakieś 80K). Co ty piszesz, to musisz się zastanowić gdzie i kto pobiera te zciagane podatki OD ZAROBKÓW(nie USA). Pamiętasz chyba, ze przed powstaniem FED nikt ich nie płacił w Stanach. Inne podatki od inwestycji na giełdzie, cła na import itd., tak płacono te podatki ale nie od zarobków. Żyjesz europejskim myślenie i już myślisz, ze niewolnictwa niema choć płacąc te od zarobków jesteś nim(biały murzy).
            • monalisa2016 Re: Zmierzch Cesarstwa Amerykańskiego 13.08.20, 02:01
             Zgadzam sie ze placenie podatku to niewolnictwo ale pomysl panstwo tez musi sie z czegos utrzymac. Wyobraz sobie u nas z zarobionego kazdego 1 euro zostaje nam z niego tylko 0,47 euro innymi slowami tylko 47 centow, to jest juz zdzierstwo. Robie tez orzeczenie podatkowe dla starszej pani, emerytki ona tez musi placic podatek od emerytury mimo ze juz raz podczas zawodowej pracy byla sume skladek na emeryture opodatkowana.
             • mlody774 Re: Zmierzch Cesarstwa Amerykańskiego 13.08.20, 02:17
              Musisz się dowiedzieć tak naprawdę z czego utrzymuje się państwo a nie opierać się na tym co się nam wmawia przez korporacyjne media. Szkoda emerytki ale to są Niemcy czy inne europejskie państwo. Ale może być dumna, ze płaci za darmowe szkoły, darmowa opiekę medyczna dla wszystkich itd. U nas dla samotnego emeryta jest wolne od podatku około 25K Za rok będzie o 2k więcej. Na dodatek można mieć zniżkę od podatku za dom bo emeryt niema już dzieci na wychowaniu(nie chodzą do szkoły państwowej). Ale dorosłe dzieci mogą mieszkać z nim i tak dostanie zniżkę.
   • monalisa2016 Re: Zmierzch Cesarstwa Amerykańskiego 13.08.20, 00:13
    monalisa2016 napisał(a):

    > Zmierzch Cesarstwa Amerykańskiego czy zmiana systemu? O tym pisaly alternatywne
    > media od dawna, od dawna sygnalizowal to Trump.
    >
    > translate.google.de/translate?hl=de&tab=wT&sl=de&tl=pl&u=https%3A%2F%2Fwww.anderweltonline.com%2Fklartext%2Fklartext-20202%2Fdonald-trump-verbietet-lohnsteuer-das-ende-des-systems-ist-eingelaeutet%2F
    >
    > Orginalny artykul w j. niemieckim.
    >
    > www.anderweltonline.com/klartext/klartext-20202/donald-trump-verbietet-lohnsteuer-das-ende-des-systems-ist-eingelaeutet/

    Potwierdzenie w wideo.

    www.youtube.com/watch?v=Wr-vyolWqPE

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka