Dodaj do ulubionych

I co dalej z Białorusią?

16.08.20, 16:27
Wiem, to kolejny wątek, ale jednak mnie pokusiło, bo nadziwić się nie mogę. Nie mogę się nadziwić, jak bardzo Rosja przespała rozwój nastrojów na Białorusi. Ja nie wiedziałam, że sytuacja jest tak zaawansowana, ale Putin wiedzieć powinien.
Przecież chyba Rojska ma jakiś wywiad na Białorusi, chyba analizuje nastroje społeczne i zwłaszcza internet, chyba powinn widzieć te wszystkie przygotowania młodzieży do przewrotu, te wpływy polskie na znajdujących się w Polsce Białorusinów. Oznak nadchodzącej burzy musiało być sporo, ale przeciwdziałań rosyjskich jakoś nie było.
Gdyby na Białorusi były bazy rosyjskie, Rosja mogłaby teraz spać w miarę spokojnie, że o federacji już nie wspomnę. Czemu właściwie skoro Łukaszenka tak mocno zadzierał z Rosją, nie spróbowno wymienić go na kogoś innego? Na co czekano, czemu tak długo tolerowano wyskoki Łuki? On przygotował niechcący glębę pod pojawiającą się antyrosyjskość. Program Tichanowskiej zakazuje wręcz federacji z Rosją i postawienia ros. baz wojskowych, widać więc wyraźnie w jakim kierunku idzie rozwój.

Dziś po raz kolejny Rosja jest pod ścianą i dobrego rozwiązania nie ma. W zaistniałej sytuacji poparcie rosyjskie dla Łukaszenki byłoby wymarzonym prezentem dla opozycji, bo naród źle by to przyjął.
Białoruś wymyka się Rosji z rąk, znów to przeciwnik przejół inicjatywę i reżyseruje swój spektakl. Jednocześnie w Chabarowsku protestujący wymachują plakatami poparcia dla białoruskiej opozycji....

Gdybym była doradcą Putina to miałabym problem, jak ratować sytuację.
Obserwuj wątek
    • rosjaiswiat1 Re: I co dalej z Białorusią? 16.08.20, 17:20
      eva15 napisała:

> Niemogę się nadziwić, jak bardzo Rosja przespała rozwój nastrojów na Białorusi.

Nie jestem absolutnie pewien tego, ze Rosja przespala wydarzenia na Bialorusji. Przede wszystkim, Ewa, protesty na Bialorusji nie mozna nazwac prozachodnimi i antyrosyjskimi, oni sa przede wszystkim anty-lukaszenkowskie. Biorac pod uwage fakt, ze Lukaszenko przez wiele lat nie byl porzadnym partnerem wobec Rosji, Putin mogl po prostu dac Lukaszence nauczke. I ja jestem pewien, ze w odpowiednim momencie Putin zwroci sie do Bialorusinow z jakas propozycja.
      Jest oczywistym, ze prowokatorzy sa oplacane przez zachod, i to oni wszczynali rozoby, ale obecni oni wszyscy, tak wydaje sie, zostali przez bialoruskie sluzby specjalne unieszkodliwione, i protesty antylukaszenskowskie przechodza bez zadnych rozrob, i wiele wskazuje na to, ze sa kontrolowane. Moze Lukaszenko mial racje, gdy na poczatku oskarzal Rosje o to, ze ona szykuje protesty na Bialorusji?
      Wiec ja na razie obstawiam, ze Lukaszenko pozostanie sie u wladzy, ale Putin wymusi na nim przeprowadzenie ponownych wyborow prezydenckich najwyzej za rok. I ta wiadomosc ma uspokoic Bialorusinow.
      -
    • eva15 Re: I co dalej z Białorusią? 16.08.20, 17:31
      To naiwne wierzyć, że protesty nie są prounijne i antyrosyjskie. Gdzieś wpadły mi w ręce fragmenty programu opozycji(Tichanowskiej) i tam jest wyraźnie napisane, że ma nie być ani federacji ani baz rosyjskich, a stosunku z Rosją powinny być takie, jak z każdym innym krajem.

Protesty są przeprowadzane zupełnie inaczej niż na Ukrainie, bo gdyby już teraz pojawiły się na ulicach hasła asntyrosyjskie, to część Białorusinów odwróciłaby się od protestujących. Na to przyjdzie czas później, na razie oficjalnie opozycja walczy tylko o demokrację...

• rosjaiswiat1 Re: I co dalej z Białorusią? 16.08.20, 17:41
        eva15 napisała:

> To naiwne wierzyć, że protesty nie są prounijne i antyrosyjskie. Gdzieś wpadły
        > mi w ręce fragmenty programu opozycji(Tichanowskiej) i tam jest wyraźnie napis
        > ane, że ma nie być ani federacji ani baz rosyjskich, a stosunku z Rosją powinny
        > być takie, jak z każdym innym krajem.

Ewa, czy Ty pilnie obserwujesz przebieg protestow na Bialorusji?

> Protesty są przeprowadzane zupełnie inaczej niż na Ukrainie, bo gdyby już teraz
        > pojawiły się na ulicach hasła asntyrosyjskie, to część Białorusinów odwróciłab
        > y się od protestujących.

Ewa, na Bialorusji nie ma tego, co bylo na Ukrainie, czyli zachodniej Ukrainy, ktora jest antyrosyjska, i to banderowcy przeprowadzili przewrot antyrosyjski. Na Bialorusji jest wszystko calkiem inaczej. Jest oczywistym, ze sa na Bialorusji sily antyrosyjskie, wyhodowane przez zachod, ale oni nie sa takie liczne, i obecnie to nie oni kieruja protestami.
        • eva15 Re: I co dalej z Białorusią? 16.08.20, 18:00
          Igor, ja nie jestem aż tak tępa, by nie rozumieć różnic między Białorusią a Ukrainą. DLATEGO piszę, że na razie nie ma antyrosyjskich haseł w wystąpieniach opozycji, to przyjdzie dopiero wtedy, jeśli nowa władza się umocni.

Ja jakoś nie wierzę w to, że EU (łapami Polski i Litwy) po to się do protestów wtrąca, by Białoruś zachowała dobre stosunki z Rosją. Dla mnie jest to przeciąganie Białorusi w stronę EU i wyrywanie jej spod wpływów Rosji.
          • rosjaiswiat1 Re: I co dalej z Białorusią? 16.08.20, 18:19
            eva15 napisała:

> na razie nie ma antyrosyjskich haseł w wystąpieniach op
            > ozycji, to przyjdzie dopiero wtedy, jeśli nowa władza się umocni.

Jaka nowa wladza?

> Ja jakoś nie wierzę w to, że EU (łapami Polski i Litwy) po to się do protestów
            > wtrąca, by Białoruś zachowała dobre stosunki z Rosją.

Ewa, Ty nie jestes wstanie odejsc od tego, ze zachod cos chce zrobic. Jest oczywistym, ze zachod zawsze bedzie probowac oslabic Rosje, tak on postepowal zawsze, wiec twierdzenie, ze zachod cos bedzie probowal zrobic przeciwko Rosji, to nie jest zadnym odkryciem. Ale postaraj sie pomyslec szerzej. A co moze zrobic Rosja, Putin?
            Napisze to obrazowo.
            Ty ciagle piszesz, ze wilk (zachod), bedzie chcial zjesc barana (Janukowicz,Asad, Maduro, lukaszenko). Dla mnie to jest na tyle oczywistym, ze ja nawet nie mam zadnego zamiaru o tym dyskutowac. Przyroda wilka jest tak, ze on zawsze bedzie chcial zjesc barana. Mnie bardziej interesuje dyskusja o tym, co moze zrobic baran (Janukowicz,Asad,Maduro, Lukaszenko), zeby ocalic siebie. A najciekawsze, co zrobi baca (Putin), zeby obronic baranow. Jak na razie Putinowi udalo sie uratowac dwoch baranow, i tylko jednego stracic. Wiec nie jest tak zle, i dlatego nie skazuj na porazke Rosje w walce o Bialorus z gory.
              • rosjaiswiat1 Re: I co dalej z Białorusią? 16.08.20, 18:47
                eva15 napisała:

> J anie skazuję, tylko piszę, że sytuacja dla Rosji jest tudna i ja nie wiedział
                > abym, co doradzić.

A mozesz dopuscic do siebie mysl, ze za tym co dzieje sie na Bialorusji kryje sie reka Putina? Przeciez nie przypadkowo Putin w ro,u poprzedzajacym rok wyborczy, zaczal Lukaszence przykrecac srube. Bo gdyby Rosja nadal finansowala bialoruski "cud godpodarczy", to Lukaszenko bylby nadal pewien swojej silnej pozycji. A obecnie on jest tak oslabiony, ze byc moze zaczal myslec o tym, ze lepiej byc gubernatorem bialoruskiej gubernii w skladzie Rosji, niz byc osadzonym dyktatorem w wiezieniu w Hadze, lub stac drugim Kadafim.
                  • rosjaiswiat1 Re: I co dalej z Białorusią? 16.08.20, 20:04
                    eva15 napisała:

> Podpisanie teraz umowy federacyjnej z Rosją byłoby na Białorusi źle przyjęte

Czy Ty osobiscie przeprowadzila badania opinii publicznej na Bialorusji w tym temacie? A moze kto inny przeprowadzil takie badania?

> mogłoby Rosji bardzo zaszkodzić. Na to był czas 2-3 lata temu.

Ewa, Ty musisz wiecej ogladac rosyjska TV, i to panstwowa. Bo wtedy zauwazylabys, jak opisuja panstwowe kanaly wydarzenia w Bialorusji. Mozna smialo powiedziec, ze sympatii panstwowej rosyjskiej TV sa po stronie protestujacych. Oczywiscie to stalo sie po tym, jak Lukaszenko wsadzil prowakatorow, i protesty stali naprawde pokojowymi. To mnie wiele mowi. A jeszcze wiecej do mnie przemawia to, ze duze zaklady panstwowe w Bialorusji, ktore w calosci zaleza od Rosji, wspieraja protesty antylukaszenkowskie. Moze jednak nastroje w Bialorusji nie sa takie, jak pokazuja zachodnie TV. I to co mowia zachodnie dziennikarzowie, to tylko ich checi, ktore oni wydaja za rzeczywistosc?
    • rosjaiswiat1 Dlaczego Putin nie zabral sie za Lukaszenko 16.08.20, 17:37
      eva15 napisała:

> Czemu właściwie skoro Łukaszenka tak mocno
      > zadzierał z Rosją, nie spróbowno wymienić go na kogoś innego?

Do wydarzen na Ukrainie Lukaszenko w sumie byl dosc lojalny wobec Rosji, i nie podskakiwal zbytnio. Wszystko rozpoczeelo sie, gdy na Ukrainie do wladzy doszli banderowcy. Wtedy Lukaszenko oglosil siebie ostatnim sojusznikiem Rosji i dostal zajeba. jest oczywistym, ze wtedy Putinowi bylo nie do Lukaszenko. Byli o wiele wazniejsze sprawy: Ukraina, Syrria, Wenezuela. W 2019 roku nadszeedla pora i na Lukaszenko, to wlasnie wtedy Putin zaczal jemu przykrecac srube, zeby maksymalnie oslabic pozycje Luki na Bialorusji.
      Oczywiscie to wszystko, co pisze, to wynik moich osobistych przemyslen, i kazdy moze miec wlasne.
    • rosjaiswiat1 jak Lukaszenko wszystko zrozumial i pokutowal 16.08.20, 20:59
      W sumie mozna byloby zalozyc nowy watek, ale to bedzie juz przesada.
      Wiec wykorzystam watek Ewy, ktory juz istnieje.

Ponownie wybrany prezydent Bialorusi Aleksander Lukaszenka powiedzial dwa dni temu, ze musi pilnie skontaktowac sie z prezydentem Federacji Rosyjskiej Putinem w celu omowienia obecnej sytuacji.
      Poniewaz , jak okazalo sie, istnieje jakies Panstwo Zwiazkowe (przypomnialo sie Lukie nareszcie!), a zle sily zachodnie chca oderwac Bialorus od Rosji (nikt mu o tym nie mowil wczesniej ani razu,? I on nagle to zobaczyl!).Przeciez Rosja o tym wie, drogi Aleksandrze Grigoriewiczu? Ale gdzie byles wczesniej, kiedy zatrzymales 33 Rosjan i oskarzales o wszystko najgorsze Rosje?Dlaczego wtedy nie pamietales ani o Panstwie zwiazkowym, ani o koniecznosci dzwonienia do Putina? I Sekretarz Stanu USA Pompeo, z ktorym Aleksander Grigoriewicz niedawno spotkal sie tak uprzejmie, zagrozil, ze nie bedzie juz dostarczac ropy do bialoruskich rafinerii. Prawda o tym Lukaszence skromnie milczy. smile
      A teraz relacje miedzy Rosja i Bialorusja nagle znow stały sie "braterskie". A co tak naprawde Rosja oczekuje od Lukaszenko? Co jest najważniejsze, potrzebna jest prawdziwa integracja. Wraz z ustaniem flirtow z zachodem i wlasnymi nacjonalistami, z ustaniem opowiesci o tym, ze "w Rosji pijani i leniwi" , z ustaniem bajek o niezaleznosci (nie ma takiego zjawiska na swiecie, jesli nie masz kilkuset milionow ludnosci, lub kilkaset glowic nuklearnych ).Wtedy Rosja pomoze. I nie tylko dobrym slowem.
      Bo Rosjanie nie zostawiaja swoich. Ty, drogi Lukaszenko, to jest najwazniejsze, nie przestawaj byc swoim…

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka