Dodaj do ulubionych

Prof. Andrzej Walicki nie żyje

20.08.20, 18:34
Polska nauka ma dwóch wielkich uczonych, światowego formatu. Prof. Aleksandra Wolszczana i prof. Andrzeja Walickiego. Ten drugi właśnie zmarł.
Prof. Andrzej Walicki, krytyczny wobec tego, co się dzieje w Polsce, niedoceniany w niej, pomijany milczeniem przez mainstream, bo nie podzielał jego poglądów i zachowania jest laureatem Nagrody Balzano, wręczanej przez Prezydenta Włoch i uznawanej w świecie nauki za humanistycznego Nobla.
Dwa tygodniem temu byłem u Niego. Kontynuowaliśmy pracę nad drugą książką Profesora wydaną przez „Przegląd”. Jej druk będzie nie tylko moim hołdem dla Niego.
Obserwuj wątek
    • monalisa2016 Re: Prof. Andrzej Walicki nie żyje 20.08.20, 19:18
      Ku jego pamieci zalinkuje artykuł z tygodnika "Przeglad"

www.tygodnikprzeglad.pl/o-rosji-inaczej-2/

Cytat:

"Wynika stąd, że „konserwatywna odnowa” w Rosji, gdyby się udała, byłaby zjawiskiem pozytywnym. Rosja dzięki niej stałaby się stabilna, a więc bardziej przewidywalna, lepiej przygotowana do demokratyzacji w sensie zachodnim (jeśli sama uzna to za potrzebne) i w pełni wiarygodna we współpracy gospodarczej z resztą świata."

Koniec cytatu.

Jak porównam obecne władze tak zwanego Zachodu ośmielam się twierdzić że „konserwatywna odnowa” w Rosji się udała jako obroncy rodziny, wiary, narodowych tozsamości i narodowej kultury właśnie to, czego możemy tylko im pozazdrościć.

Dla przykładu "Wasser predigen und Wein trinken" konferencja prasowa, Białorusi się wytyka, od niej się żąda nie wspominając o tym co w własnym kraju się dzieje jak sie z opozycją albo jak się postępuje z powszechnym niezadowoleniem społeczenstwa.

www.youtube.com/watch?v=K0LCTAJ03GM

Głowne sedno widea jest w języku rosyjskim z niemieckimi napisami więc w zasadzie nie trzeba tego komentować pod czyim adresem jest ta wypowiedz (ostrzeżenie) Ministra Spraw Zagranicznych Rosji.

www.youtube.com/watch?v=e8_2VcIa6lA
      • kommersant Re: Prof. Andrzej Walicki nie żyje 20.08.20, 20:03
        Myśle że gdyby michnikowa gadzinówka prezentowała jakiś poziom to by przeprosiła za ten artykuł
        wyborcza.pl/magazyn/1,124059,18376633,profesor-opiewa-putina.html
        Mysle ze taki Kommersant by przeprosił. Jak widac nawet liberalne gazety prezentuja wyzszy poziom niz GW.
        • monalisa2016 Re: Prof. Andrzej Walicki nie żyje 20.08.20, 20:45
          Przestałam już dawno czytać te "sterowane zdalnie agenterówki", kiedyś czytałam chętnie Politykę, dziś nawet nie pomyślę o niej, został tylko tygodnik "Przeglad" do którego od czasu do czasu zaglądam ale jak odejdzie ta podeszła w wieku gwardia, co dalej? Zmierzch jeszcze jakotako do czytania prasy?
    • eva15 Re: Prof. Andrzej Walicki nie żyje 20.08.20, 20:18
      Tak, to był naprawdę wielki uczony i mądry człowiek, nie mieścił się więc w ramach maistreamu. Zawsze z wielką uwagą czytałam jego artykuły w Przeglądzie. Obok prof. Łagowskiego to najważniejsza osoba dla której czytania kupowałam Przegląd. Sędziwy prof. Łagowski też już nie pisuje i podejrzewam, że niedługo "pójdzie po jego gorących śladach" (to cytat z piosenki Okudżawy po śmierci Wysockiego) .
      Bardzo to smutne, zwłaszcza, że następców nie widać.

Odchodzą wielcy z różnych dziedzin nauki i sztuki: prof. Walicki, przedwczoraj E. Demarczyk, dziś zmarł także P. Szczepanik... Odchodzi świat w którym wyrastałam, który mnie zsocjalizował, a ten który nadchodzi wydaje się być zupełnie innej jakości.

Napisz, gdy wyjdzie ta ostatnia książka prof. Walickiego.
            • rosjaiswiat1 Re: Odszedł wielki humanista i znawca Rosji 21.08.20, 21:03
              eva15 napisała:

> Podobno coraz więcej Niemców tam ucieka, mają dosyć cenzury u siebie. Nie wiem,
              > jak na vk znaleźć niemieckie fora.

Wszystko zalezy od tego, co Ciebie interesuje.
              Pdrzuce kilka grup:

vk.com/club134050329
              vk.com/club3479138
              vk.com/club82783906
              vk.com/public99315836
              vk.com/de.newsfront
              Jesli cos konkretnego Ciebie interesuje, to daj znac, postaram sie pomoc.
                • kommersant Re: Odszedł wielki humanista i znawca Rosji 27.08.20, 23:25
                  Sprostuje nie jestem Pawłem Dybiczem i nie zamierzam sie pod niego podszywac. Przepraszam ale wkleiłem to info machinalnie na kilku forach z fejsbuka pana Dybicza nie zauwazyłem ostatniego zdania tego wpisu bo wklejałem na kilku grupach tutaj i na fejsbuku. Nawet jak zauwazyłem swój błąd to tam to edytowałem tylko tutaj sie chyba nie da edytowac wpisu.
                  Jeszcze raz przepraszam.
                  Smierc profesora Walickiego jest dla mnie duza strata. Nie nie znalem go osobiscie ale przeczytałem kilka jego ksiazek w tym ostatnia napisana dla wydawnictwa Przeglad. A sam Przeglad to czytam chyba juz ponad 15 lat od kiedy osiagnałem pełnoletnosc. Kazdy numer od deski do deski chyba ze wyjatkowo nie nabede z jakiegos powodu. Najbardziej lubie felietony Łagowskiego i artykuł Dobrzanskiego. Dobrzanski jest zreszta uczniem Walickiego. Polecam dodatkowo wszystkie 3 ksiazki Łagowskiego szczegolnie Polska chora n Rosje - co zdanie to nadaje sie na cytat i ta zelazna logika
                  Jeszcze raz przepraszam za zamieszanie po prostu machinalnie przekopiowałem wpis z fejsa na ilus grupach tak aby rozpropagowac informacje o smierci wielkiego polskiego uczonego.
                  • eva15 Re: Odszedł wielki humanista i znawca Rosji 28.08.20, 00:08
                    kommersant napisał(a):

> Smierc profesora Walickiego jest dla mnie duza strata. Nie nie znalem go osobis
                    > cie ale przeczytałem kilka jego ksiazek w tym ostatnia napisana dla wydawnictwa
                    > Przeglad. A sam Przeglad to czytam chyba juz ponad 15 lat od kiedy osiagnałem
                    > pełnoletnosc. Kazdy numer od deski do deski chyba ze wyjatkowo nie nabede z jak
                    > iegos powodu. Najbardziej lubie felietony Łagowskiego i artykuł Dobrzanskiego.
                    > Dobrzanski jest zreszta uczniem Walickiego. Polecam dodatkowo wszystkie 3 ksiaz
                    > ki Łagowskiego szczegolnie Polska chora n Rosje - co zdanie to nadaje sie na cy
                    > tat i ta zelazna logika

Jak pisałam, prof. Łagowski to obok prof. Walickiego moja motywacja do kupowania Przeglądu. No i jeszcze był Ludwik Stomma... Teraz prof. Walickiego już nie ma, podobnie jak prof. Stommy, a sędziwy prof. Łagowski też już przestał się udzielać, bo chyba i on pakuje walizki na ostatnią podróż... Bardzo to smutne..

Co do red. Dobrzańskiego - nie jestem pewna , czy jest pojętnym uczniem prof. Walickiego. Ja, czytając go, nie mam tego wrażenia. Wg mnie jego główną zasługą jest to, że udzielał tak wielkim i mądrym ludziom łam swego czasopisma.. Oni są /byli zbyt mądrzy, by mainstream ich propagował.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka