Dodaj do ulubionych

Bardzo dobry tekst wpadl w moje rece :-)

20.09.20, 21:14

Поляки снова опоздали, а это обидно
Сергей Лукьяненко
писатель

Polacy znow się spozniaja, a to boli
Siergiej Lukjanenko
pisarz
vz.ru/opinions/2020/9/18/1061104.html
I ten tekst w jezyku polskim:

Polacy ponownie mowia, ze w rozbitym dziesiec lat temu przy ladowaniu pod Smolenskiem Prezydenckim samolocie Rosjanie podczas remontu podlozyli bombe. I dlatego zadaja (!) dac im kontrolerow (!), ktorzy namawiali pilotow, aby nie ladowali we mgle (!). Pytanie - gdzie jest rozum, gdzie jest logika?
W dupie chomika logika. Po prostu "wszyscy biegli, a ja bieglem". Wielu na mojej stronie krytykuja Polakow za to, a nawet wspominaja obrazliwe slowa Winstona Churchilla, ktory nazwal Polske "Hiena Europy". Dlatego, jako polonofil, chcialbym wstawiac sie za Polska.

Dlaczego jestem polonofilem? Nie dlatego, ze lubie taniec polka. Faktem jest, ze po pierwsze uwazam narod polski za braterski, bardzo bliski narodu rosyjskiego-prawie na poziomie malorosyjskiej i bialoruskiej jego czesci. Po drugie, bardzo lubie polska literature, zwlaszcza fantastyke-jest jedna z najsilniejszych na swiecie. Coz, po trzecie, jak mowil ten sam Winston Churchill, w latach ciezkich prob Polacy wykazuja najlepsze swoje cechy, szalejac tylko wtedy, gdy zdecyduja, ze sprawa idzie po ich mysli.
No i prosze. Caly klopot Polski polega na tym, ze Polacy to narod imperski. My tez. Ale Imperium im sie nie udalo stworzyc. Byli czescia Imperium Rosyjskiego, bardzo uprzywilejowanego, ale nie odpowiadalo im to. Probowali odgryzc kawalek- drugi Rosji-rowniez nie wyszlo. Coz, wyobraz sobie, Jestes caly z siebie taki Casanova, przystojny, kurtuazyjny i uprzejmy, pantalony pekaja z meskiej sily, wszystkie panie usmiechaja sie do ciebie – i nikt nie wpusci do lozka. To boli, prawda?

Dla zrozumienia Polski trzeba przypomniec zabawna historie, która wydarzyla sie w latach dwudziestych ubieglego wieku po odzyskaniu przez Polakow niepodleglosci. Faktem jest, ze Polakow bardzo zasmucilo, ze nie maja swoich kolonii - ani w Afryce, ani w Azji, ani nawet na jakichs dzikich wyspach na morzu. Dlaczego? Wszystko dlatego, ze Imperium Rosyjskie nie uwazalo za konieczne zakladanie tam Kolonii, a i Polakom nie pozwalalo.Dlatego po odzyskaniu niepodleglosci Polacy natychmiast zorganizowali ministerstwo do spraw Kolonii. Uszyli piekna forme (potrafia), zbudowali helmy korkowe, opracowali taktyke i strategie postepowania z tubylcami. Mlodzi Polacy tlumnie zapisywali sie do kolonistow, Panie marzyly o bungalowach na dzikich ziemiach, gdzie tubylcy beda hodowac im kawe i owoce. Przyszli zdobywcy Afryki i Azji maszerowali ulicami...
A potem Polska zazadala od bratnich narodow europejskich przeznaczyc im kilka kolonii. I zostala, co zaskakujace, pogardliwie zbyta. Poniewaz kolonie sa rozebrane i nikt nie chce sie dzielic. Wyobrazacie sobie taki smutek? Znowu sie spoznili! Ani Rosji, ani zamorskich posiadlosci.

A teraz, na tle wszystkich niesamowitych "nowiczkow", którze nikogo nie truja, i innych zbrodni Rosji, Polacy mieli radosna mysl: "a moze teraz zdazymy sie przyczepic?». Wlaczymy sie do wspolnego choru, a tam, byc moze, dostaniemy kawalek Bialorusi, kawalek Ukrainy, znowu Smolenszczyzna jest droga dla serca kazdego Polaka... Oto znowu pojawily sie zaskakujace zadania Polski wobec Rosji.
Nie trzeba obrazac sie na bracki narod. Spoznili sie, a to boli. Tak przykre, ze sa gotowi stac sie polem bitwy miedzy Europa a Rosja. Taki juz jest charakter, dumny i wolny.

...Byc moze minie sto lat, a na polach dawnych bitew bedzie galopowal dumny polski " skrzydlaty huzar". Popatrzy na lewo - zniszczony "Abrams",popatrzy na prawo -zniszczona "Armata".Patrzy przed soba - lezy, dymiaca do tej pory w kraterze, zestrzelona nad Polska glowica bojowa... I da sobie po zadku szenkla* huzar, i zastukaja jego kopyta po spiekanej w skale ziemi, dumnie wyrzuci glowe i rozprawie skrzydla...
Ale jest to malo prawdopodobne, zeby latac, bo skrzydla sa nadal male.


p.s. szenkiel - Wewnetrzna, skierowana do konia, czesc nogi jezdzca, od kolana do kostki, pomagająca w prowadzeniu konia.
Obserwuj wątek
  • eva15 Bóle postimperialne 20.09.20, 21:52
   rosjaiswiat1 napisał:

   > No i prosze. Caly klopot Polski polega na tym, ze Polacy to narod imperski. My
   > tez. Ale Imperium im sie nie udalo stworzyc.


   Gdyby Polska nigdy nie była imperium, to nie mogłaby się czuć narodem "imperskim", czyli imperialnym, nie miałaby z czego czerpać.
   Sęk w tym, że w XVI w. i do początków XVII w. Polska była największym w ówczesnej Europie imperium "od morza do morza", Rosji jako imperium wówczas jeszcze wcale nie było.
   Inna sprawa, że Polska chętnie zapomina, że to imperium powstało dzięki unii z Litwą, która wniosła do tego małżeństwa ogromne obszary na wschodzie. I tak np. to co jest dzisiejszą Białorusią należało do Litwy, nie do Polski. Ale Polacy jako wyżsi cywilizacyjnie od Litwinów zasiedlali tereny wschodnie i z czasem uznali, że to ich tereny, nie Litwy.
   Tak czy siak - Polska (w unii z Litwą) była jedynym krajem, który (1610 r.) podbił Moskwę i , co prawda na krótko, ale jednak zajął Kreml. Później już się nikomu ta sztuka nie udałasmile.

   Rozwój Rosji jako imperium datuje się powoli od 2.połowy XVII w. jednocześnie od tego czasu następuje powolny upadek polskiego imperium. Ten upadek ca 100 lat później przypieczętowały ostatecznie zabory Polski. I od tego czasu rozwijają się polskie bóle postimperialne, które są po dziś dzień żywotne.
    • eva15 Re: Bóle postimperialne 20.09.20, 22:33
     Ale przecież to jest logiczne. Bez faktu, że kiedyś Polska (dzięki unii z Litwą) była imperium, a Rosja wówczas nie była, nie da się wytłumaczyć stosunków polsko-rosyjskich.
     To lustrzane odbicie upadku Polski i jednoczesnego wzrostu potęgi Rosji jest zadrą, polską chorobą i wiecznym kompleksem, na którym perfekcyjnie grają USA/Zachód.

     • rosjaiswiat1 Re: Bóle postimperialne 20.09.20, 22:45
      eva15 napisała:

      > Ale przecież to jest logiczne.

      To jest logiczne dla Ciebie, ale nie dla innych. Bo za kazdym razem, gdy ja pisalem o postimperialnych bolach Polski, ktore i ksztaltuja polska polityke wobec Rosji.mnie wysmiewali.
   • berek_p Re: Bóle postimperialne 20.09.20, 22:56
    Polska imperium nigdy nie była nawet mając unię z Litwą. Porównaj sobie wielkość Polski i Rosji w 16 czy 17 wieku.
    Wtedy co ograniczyło rozwój Rosji to brak dostępu do morza i ciepłego klimatu.
    Był to też powód wojen o dostęp do Bałtyku oraz Morza Śródziemnego. Rosjanie pokonali Turcję, zdobyli Krym, oraz mogli ostatecznie zlikwidować Turcję.
    Co też było powodem wojny z Anglią i Francją.
    • brat_kryzysa Re: Bóle postimperialne 21.09.20, 08:40
     Szkoda że durna zach Europa tego nie pojęła, nie byłoby dziś dzikusów na ziemiach greckich. Podziękować też ówczesnemu papieżowi, który się odwrócić gdy dzikusy zajmowały Konstantynopol
     Dziś durna szach Europa ginie pod naporem syfu który sami stworzyli
    • rosjaiswiat1 Re: Bóle postimperialne 21.09.20, 19:58
     berek_p napisał:

     > Polska imperium nigdy nie była nawet mając unię z Litwą.

     Po czesci masz racje, Polska nie potrafila zbudowac imperium z prawdziwego zdarzenia, ale to nie przeszkodza Polakom czuc sie narodem imperskim.
    • eva15 Re: Bóle postimperialne 21.09.20, 22:21
     >Polska imperium nigdy nie była nawet mając unię z Litwą. Porównaj sobie wielkość Polski i Rosji w 16 czy 17 w

     Nie rozumiem. Ja mówię o imperium europejskim, ty o Rosji położonej nie tylko na kontynencie europejskim ale także w Azji. Pomijam tu fakt, że Rosji jako całościowego państwa w XVI w. nie było. Ale nawet mniejsza o to - z faktu, że Rosja była większa nie wynika, że Polska nie była w XVI w. imperium.
   • mongolszuudan Re: Bóle postimperialne 28.09.20, 03:56
    W XVI-XVII w. to Rosja byla prawdziwym imperium - carstwo (cesarstwo) to jest synonym tego slowa. Czym innym mogla byc Rosja po podboju nieslowianskich chanstw Kazanskiego, Astrachanskiego, Sybirskiego? Carami na Rusi nazywali wladcow takich jak imperator Byzancjum (basileus Romejow), Czingizchan, chan Zlotej Ordy. Dla zachodnich wladcow takiej rangi wykorzystowywali slowo cesarz. Polskiego krola cesarzem nie nazywali nikt i nigdy. To, ze Polacy nie uznawali za cesarza Iwana Groznego, to ich Polakow problema. Anglicy uznawali jego Imperatorzem.
  • eva15 Stolik z kartami kolonialnymi 20.09.20, 22:27
   > Dla zrozumienia Polski trzeba przypomniec zabawna historie, która wydarzyla sie
   > w latach dwudziestych ubieglego wieku po odzyskaniu przez Polakow niepodleglos
   > ci. Faktem jest, ze Polakow bardzo zasmucilo, ze nie maja swoich kolonii - ani
   > w Afryce, ani w Azji, ani nawet na jakichs dzikich wyspach na morzu. Dlaczego?
   > Wszystko dlatego, ze Imperium Rosyjskie nie uwazalo za konieczne zakladanie tam
   > Kolonii, a i Polakom nie pozwalalo.Dlatego po odzyskaniu niepodleglosci Polacy
   > natychmiast zorganizowali ministerstwo do spraw Kolonii. Uszyli piekna forme (
   > potrafia), zbudowali helmy korkowe, opracowali taktyke i strategie postepowania
   > z tubylcami. Mlodzi Polacy tlumnie zapisywali sie do kolonistow, Panie marzyly
   > o bungalowach na dzikich ziemiach, gdzie tubylcy beda hodowac im kawe i owoce.
   > Przyszli zdobywcy Afryki i Azji maszerowali ulicami...
   > A potem Polska zazadala od bratnich narodow europejskich przeznaczyc im kilka k
   > olonii. I zostala, co zaskakujace, pogardliwie zbyta. Poniewaz kolonie sa rozeb
   > rane i nikt nie chce sie dzielic. Wyobrazacie sobie taki smutek? Znowu sie spoz
   > nili! Ani Rosji, ani zamorskich posiadlosci.

   W historiografii istnieje na Zachodzie pojęcie "spóźnionego narodu" , odnosi się ono głównie do Niemiec i Włoch, ale wg mnie pasuje również do Polski. "Spóźniony naród" to naród, który ukształtował się o 150-200 lat za późno w stosunku do innych wiodących europejskich narodów (głównie Wlk. Brytanii i Francji) . Wiodące ówcześnie narody dawno już podbiły kolonialnie inne i je sobie podporządkowały. One po prostu podzieliły ówczesny świat na swoje strefy wpływów.
   Narody, które powstały później nie miały już dostępu do podzielonego tortu. Poważnym problemem stały się Niemcy, jako młoda świeżo zjednoczona nacja (1871 r.) , bo ich potęga przemysłowa i gospodarcza, która już w 1900 r. przeskoczyła w swych wynikach ekonomicznych Imperium Brytyjskie nie mogła być tak łatwo zlekceważona przy stoliku z kartami imperialnymi.
   Polskimi ambicjami kolonialnymi nikt się nie zajmował, bo nie miały one żadnej podstawy ekonomicznej. I dlatego wyglądało to groteskowo.
   • rosjaiswiat1 Re: Stolik z kartami kolonialnymi 20.09.20, 22:50
    eva15 napisała:

    > Polskimi ambicjami kolonialnymi nikt się nie zajmował, bo nie miały one żadnej
    > podstawy ekonomicznej. I dlatego wyglądało to groteskowo.

    Problemem Polski zawsze bylo to, ze oni porywali sie z motyka na slonce. Nie inaczej jest i dzis.
   • brat_kryzysa Re: Stolik z kartami kolonialnymi 21.09.20, 08:49
    Pełna zgoda
    Niemcy w owym czasie były niesamowicie postępowe, Zjednoczone dla wspólnej idei na każdym szczeblu
    Szkoda że taki dupek jak Hitler to spieprzył ale widać Niemcy mają słabość do debilnych przywódców tracąc przy tym instynkt samozachowawczy, u Słowian jest wręcz przeciwnie, przynajmniej Polaków, zawsze skrywamy nieufność do władzy, czasem to dobrze , czasem zle
    • boavista4 Re:Polakow z Rosja dzieli i laczy wszystko 23.09.20, 19:20
     Nasze upodobania, jezyk kultyra, kuchnia sa co najmniej podobne.
     Dzieli nas religia, Rosjanie to Bizancjium, Polacy to zachodni katolicyzm..
     Moja spekulacja, gdyby nie Roska, nie byloby zapory pd Chindkoej i muzulmanskiekj ekspancji. Gdyby nie Polska , - co by to nie bylo? moze granice Niemiec bylyby blizej Moskwy, a moze i Rosja bylaby Pruska?
     Ukraina, Rosja i Bialorus to najbardziej bratnie narody, o kuturze bizantyjskiej. Niemniej jednak dzisiejsza Ukraina jest niemal rownie sklocona z Rosja jak Polska.. Dzisiejsze chocholy strasznie chcialyby byc co najmniej w Krakowie, a juz najlepiej w Berlinie .
     Pytanie , kto skloca nasze narody i kto na tym zarabia.. Do moich ukrainskich przyjaciol posylam zdjecia slumsow Nowego Jorku , a oni nie wierza. zachod to przecierz nieslychane bogactwo, wolnosc , demokracja, pieczone golabki same wpadaja do gebki.
     • brat_kryzysa Re:Polakow z Rosja dzieli i laczy wszystko 24.09.20, 09:49
      Nie wiem
      Ale na poziomie ludzkim Słowianie są sobie bliscy, rozumiemy się na poziomie, nazwę to organicznym. Wsz edzie gdzie nie byłem czy to Rosji czy Ukrainie , wszędzie jak w domu. U mnie w domu, jak miałem 17 lat mieszkała Białorusinka, Andzela, byliśmy, jesteśmy jak rodzina, stąd zawsze będę podkreślał i walczę o jedność bo ja widzę, mimo, że w połowie mam pochodzenie niemiecko austriackie nawet "von" w nazwisku wink
     • mlody774 Re:Polakow z Rosja dzieli i laczy wszystko 24.09.20, 21:17
      Napisałeśtongue_outytanie , kto skloca nasze narody i kto na tym zarabia.. Do moich ukrainskich przyjaciol posylam zdjecia slumsow Nowego Jorku , a oni nie wierza. zachod to przecierz nieslychane bogactwo, wolnosc , demokracja, pieczone golabki same wpadaja do gebki. "
      Podczas zaborów to Austria skłócała Ukrainę do Polaków i odwrotnie, bo miała za mala armie. A teraz jakoś tak zostało z przeszłości. Ja tam nie mam urazy do nikogo ale to dobrze ze informujesz jak potrafi być źle w Stanach. Moze powinieneś im nawet podać przykład Oregonu, gdzie jakieś 30 lat(może wczesnej) temu było to super miejsce, ale zaczęło się psuć w Kalifornii. Wariaci z najgorszej zarazy jaka spotkała kiedykolwiek ludzkość zaczęli jeszcze więcej wcielać swoje poglądy. Wiec Kalifornijczycy zaczęli emigrować do Oregonu ale niestety zapomnieli przed czym ociekają i po kilkudziesięciu latach zaczęli robić te same błędy jak w Kalifornii, no i teraz mamy nawet tam największe protesty niezadowolonych "skrzywdzonych dzieci", które wymagają opieki państwa(nie mogą żyć samodzielnie).

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka