Dodaj do ulubionych

Genocyd Greków i Ormian

30.09.20, 17:52
Dziś Turcy, śmieją się tzw społeczności międzynarodowej i już wiadomo , że aktywnie zaangażowali się wojskowo w konflikt ormiansko azerski

www.rowinitiative.org/news/farewellanatolia
Obserwuj wątek
    • walter622 Chodżały 30.09.20, 22:07
      brat_kryzysa napisał:

> konflikt ormiansko azerski

Napisz o masakrze w Chodżały

.www.youtube.com/watch?v=RnnPqUa2m0o
      www.youtube.com/watch?v=F-_ovTPukAY
        • walter622 Asyryjczycy 01.10.20, 16:51
          brat_kryzysa napisał:

> Ok a ty o losach Asyryjczykow ktorzy sa powiazani jakos ze sprawa, skoro juz si
          > e Turcja miesza
          >

A co mają do obecnego konfliktu Asyryjczycy (Ajsor) ??
          W Azerbajdżanie zamieszkują w jednej wiosce w prowincji agstafińskiej – tj. ponad 300 km od Karabachu.
          Jest ich ca. 200 osób. Przybyli z Turcji w 1915 r. W 1949 r. byli zesłani na Syberię .

W Armenii jest ich więcej – ca. 3 -7 tys. osób, głównie w Araratskim rejonie.
          Przybyli z Iranu w latach 30-ych XIX w.
          • brat_kryzysa Re: Asyryjczycy 02.10.20, 11:54
            Podpowiem że jest to związane z Iranem
            Który jak donoszą ostatnie informacje zestrzelili azerski samolot
            Ps
            Wczoraj gdzieś przeczytałem że azerski min. Obrony podał się do dymisji więc chyba tak dobrze Azerom i Turkom nie idzie
            • walter622 Śmiecisz ! 02.10.20, 13:48
              brat_kryzysa napisał:

> Podpowiem że jest to związane z Iranem
              > Który jak donoszą ostatnie informacje zestrzelili azerski samolot
              > Ps
              > Wczoraj gdzieś przeczytałem że azerski min. Obrony podał się do dymisji więc
              > chyba tak dobrze Azerom i Turkom nie idzie

Śmiecisz. Zakir Hasanow nadal jest ministrem Obrony.
              mod.gov.az/en/minister-of-defence-009/

• walter622 Re: Śmiecisz ! 02.10.20, 15:27
                  brat_kryzysa napisał:

> Szef sztabu generalnego Sadykov Najmeddin Huseyn został odwołany ale fe facto
                  > podał się do dymisji

Sadykov był szefem sztabu generalnego a nie ministrem Obrony.
                  Nie poddawał się do dymisji, bo od kilku dni nie wiadomo gdzie jest.
                  Był zwolniony nie z powodu obenej sytuacji na froncie, a z powodu
                  oskarżenia o działalność na rzecz Rosji. Na dodatek w tle kwestie
                  narodowościowe i jego konflikt z tureckimi generałami ( znana jego
                  wypowiedź o "żonach").

• walter622 Re: Asyryjczycy 02.10.20, 15:48
              brat_kryzysa napisał:

> Podpowiem że jest to związane z Iranem
              > Który jak donoszą ostatnie informacje zestrzelili azerski samolot

Piszesz bzdury,
              Dziś w Iranie mają miejsce sporawe demonstracje antyormiańskie.
              • rosjaiswiat1 Walter, mam prosbe 02.10.20, 18:45
                Napisales:

> Dziś w Iranie mają miejsce sporawe demonstracje antyormiańskie.

Czy mozesz wiecej o tym napisac, a najlepiej wklej zrodlo tej informacji.
                Tylko pamietaj, mnie nie interesuja antyormianskie demonstracji, ktore zorganizowali Azerowie.
                • walter622 mam prosbe 02.10.20, 19:45
                  rosjaiswiat1 napisał:

> Napisales:
                  >
                  > > Dziś w Iranie mają miejsce sporawe demonstracje antyormiańskie.
                  >
                  > Czy mozesz wiecej o tym napisac, a najlepiej wklej zrodlo tej informacji.
                  > Tylko pamietaj, mnie nie interesuja antyormianskie demonstracji, ktore
                  > zorganizowali Azerowie.

Niestety . To info pojawiło się w dzisieszym rosyjskojęzycznym youtubie
                  pod koniec nadania "obzora". Nie przywiązywałem znaczenia temu , więc
                  nie robiłem zapisu - czekam na ich oficjalne stanowisko.

• rosjaiswiat1 Re: mam prosbe 02.10.20, 19:57
                    walter622 napisał:

> Niestety . To info pojawiło się w dzisieszym rosyjskojęzycznym youtubie
                    > pod koniec nadania "obzora". Nie przywiązywałem znaczenia temu , więc
                    > nie robiłem zapisu - czekam na ich oficjalne stanowisko.

ja jestem pewien tego, ze Ty nie zauwazyles, ze chodzilo o protesty Azerow pod ambasada Armenii. Protesty byli w dosc brutalny sposob rozpedzony przez iranskie sily porzadkowe, a klikanscie protestujacych znajduje sie obecnie w areszcie.
                    Walter, przeciez nie mozesz nie wiedziec, tego, ze Iran zajmuje proormianska pozycje. I samoloty z pomoca do Armenii, z Rosji, leca obecnie przez Iran, bo prostytutki gruzinskie zamkneli dla rosyjskich samolotow transportowych swoja przestrzen powietrzna. Wiec nie sugeruj, ze w Iranie dominuja antyormianskie nastroje. Bo to nie jest zgodnie z rzeczywistoscia. Z roznych powodow Iran wystepuje obecnie z pozycji antyazerskiej. Tu chodzi i o Turcje, i o wspolprace wojskowa Azerow z Izraelem.
                    • walter622 Re: mam prosbe 02.10.20, 21:36
                      rosjaiswiat1 napisał:

> Wiec nie sugeruj, ze w Iranie dominuja antyormianskie nastroje.

Niczego nie mam zamiar sugerować.
                      1. O stosunkach oficjalnego Iranu do tego konfliktu niejednokrotnie się wypowiadałem j nie zamierzam się potarzać.
                      2. Demonstracje antyormiańskie miały dziś miejsce , co sam potwierdziłeś . A reszta to beletrystyka.
                      3. Na relacje Baku z Teheranem w dużej mierze ma wpływ kwestia przyszłości czterech prowincji (ostan)
                      w północno-zachodnim Iranie ( (Azerbejdżan Wsch., Azerbejdżan Zach., Ardabil, Zandzan ), w większości zamieszkałych przez Azerów. Populację Azerów w Iranie szacuje się na 13-25 mln ., tj. 16-30% ludności.
                      Tak na marginesie - chyba można się domyśleć jaki jest ich obecnie stosunek do Ormian.
                      4. W Tabriz nie ma ambasady Armenii.
                      5. Pisanie bredni o samolotach azerskich, strącanych przez Irańczyków jakoś Tobie nie przeszkadza.
                      • rosjaiswiat1 Re: mam prosbe 02.10.20, 21:58
                        walter622 napisał:

> 1. O stosunkach oficjalnego Iranu do tego konfliktu niejednokrotnie się wypowi
                        > adałem j nie zamierzam się potarzać.

Nie wiem gdzie ty wypowiadales sie w tym temacie. Wiec gdyby mogles, to wskaz to miejsce.

> 2. Demonstracje antyormiańskie miały dziś miejsce , co sam potwierdziłeś . A re
                        > szta to beletrystyka.

To nie jest beletrystyka. To wlasnie istota sprawy. A Ty, nie mowiac calej prawdy, zajmujesz sie dezinformacja.

> 3. Na relacje Baku z Teheranem w dużej mierze ma wpływ kwestia przyszłości czte
                        > rech prowincji (ostan)

To staly element tych stosunkow. Ale w ostatnich latach doszlo to, o czym ja wspomnialem. I wlasnie to powoduje, ze Iran zajmuje antyazerska pozycje.

> Tak na marginesie - chyba można się domyśleć jaki jest ich obecnie stosun
                        > ek do Ormian.

I co to ma do tego, co ja napisalem? Chyba jest czyms naturalnym, ze Azerowie wspieraja Azerow, i maja zly stosunek do Ormian.

> 4. W Tabriz nie ma ambasady Armenii.

Ale sa etniczne Azerowie, a do tego protesty antyormianskie odbyli sie tam wczoraj, i przy tym nie byli liczne. Osobnych slow zasluguje doskonala robota iranskiej policji, ktora bardzo szybko rozpedzila rozjuszona azerska mlodziez, ktora nie miala nic lepszego do roboty, jak tylko palic ormianskie flagi i rzucac kamienia w policje.

> 5. Pisanie bredni o samolotach azerskich, strącanych przez Irańczyków jakoś Tob
                        > ie nie przeszkadza.

Ja na ogol nie komentuje rozne rewelacje, ktore i Ty znajdujesz w necie. Bo to jest bez sensu. jedynie co moge, to poprosic i Ciebie i brata_kryzysu o to samo, o co poprosilem nasza Lise,nie znosic smieci z internetu na forum.
                        • rosjaiswiat1 Tabriz 02.10.20, 22:28
                          Walter napisal, ze w tym miescie nie ma ambasady Armenii, ale zapomnial napisac, ze tam od 2004 roku dziala konsulat generalny Azerbajdzanu. I to wlasnie przy budynku tego konsulatu azerska mlodziez zaczela palic ormianskie flagi, ale szybko byla rozpedzona przez iranska policje.
                    • mongolszuudan Re: mam prosbe 03.10.20, 13:16
                      . Z roznych powodow Iran wystepuje obecnie z pozycji antyazerskiej. Tu chodzi i o Turcje, i o wspolprace wojskowa Azerow z Izraelem.

Bardziej chodzi o Aderbejdzan iranski do ktorego odwarte roscia pretenzji w bylym sowieckim Azerbajdzanie.
                      • rosjaiswiat1 Re: mam prosbe 03.10.20, 13:42
                        mongolszuudan napisał:

> Bardziej chodzi o Aderbejdzan iranski do ktorego odwarte roscia pretenzji w b
                        > ylym sowieckim Azerbajdzanie.

Jak ja napisalem w odpowiedzi do Waltera, to staly element azero-iranskich stosunkow, ktory nie przeszkadzal od rozpadu ZSRR Iran zajmowac proazerska pozycje. Aleksandr, przeciez gdy na poczatku lat 90 -ch trwala wojna azero-ormianska, Iran aktywnie wspomgal Azerbajdzan. I to wlasnie wspolpraca Azerow z Izraelem, i aktywna wspolpraca z Turcja, zmienili stosunki iransko-azerski. Warto rowniez przypomniec sobie i to, jak "cieple" stosunki lacza Azerbajdzan z Wielka Brytania, co dla Iranu jest nie do przyjecia.
                        • mongolszuudan Re: mam prosbe 03.10.20, 14:36
                          Iran wczesniej pomogal Azerbajdzanu wlasnie z powodu checi zrobic ten kraj, byly perski, proiranskim i moze byc kiedys przylaczyc znow do Iranu. Ale odwarte protureckiemu Azerbajdzanu, liderzy ktorego mowia ze oni jeden narod z Turkami i prawie jedno panstwo i sami roscia pretenzji do iranskiego Aderbejdzanu, Iranczyki napewno pomogac nie bedza. Raczej zrobia wszystko co moga, zeby unicestwic ta zaraze, ktora razem z odwiecznym wrogom Turcja grozi calostnosci samego Irana, pokoju wsrod obywateli tego wielunarodowego panstwa jesli nie jego istnieniu.
                          • rosjaiswiat1 Aleksandr, wiec w czym problem? 03.10.20, 14:45
                            W sumie Ty potwierdziles to, co ja napisalem wczesniej - to proturecka polityka Azerbajdzanu zrobila Iran antyazerskim. Oczywiscie i stosunki Azerbajdzanu z Izraelem nie wolno zapominac, bo to kolejna zadra w stosunkach azero-iranskich.
                          • walter622 Re: mam prosbe 03.10.20, 14:51
                            mongolszuudan napisał:

> Iran wczesniej pomogal Azerbajdzanu wlasnie z powodu checi zrobic ten kraj, byl
                            > y perski, proiranskim i moze byc kiedys przylaczyc znow do Iranu.

Całkowicie słuszna opinia.
                            Przy tym można zaznaczyć jedną istotną różnicę, irytującą Iran. Azerowie z północy
                            są "mało religini" - zaledwie 20% faktycnie wyznaje Islam.
      • brat_kryzysa Re: Chodżały 01.10.20, 10:46
        Przyznam, ze tkliwe te filmiki produkcji azerskiej, sami wspominaja tam o ponad 500 zamordowanych i 1000 rannych, niby ludobostwo drugiemu nierowne ale wyglada to mizernie wzgledem milionow ludnosci ormianskiej z rąk "Turanczykow tureckich". Regiony te zamieszkale byly przez Ormian ktorych reszta ostala sie w regionach jak Karabach, wiec historycznie rzecz biorac, kto ma wieksza racje ?Dla Armenii te kwestia egzytencji.
        Wyglada na to , ze ten konflikt bedzie sie tlil w nieskoczonosc, rozwiazaniem bylaby wymiana terytoriow.
        po rozpadzie Sojuza wszystko stanelo na glowie.
      • walter622 Re: Genocyd Greków i Ormian 01.10.20, 18:47
        brat_kryzysa napisał:

> Trochę do poczytania

Trudno się nie zgodzić z autorem w jednym – cud może uratować Armenię przed klęską. Niestety są to konsekwencje polityki ormiańskich elit – nie tylko obecnych ale i poprzednich, przez ponad 30 lat konsekwentnie odrzucających wszelkie plany pokojowego rozwiązania tego konfliktu w ramach mińskiej grupy. Plan „madrycki” jest tego najlepszym przykładem.
        Odrzucali wszelkie rozwiązania, licząc na wsparcie Rosji i Iranu. Przy tym ostatnio
        ekipa Paszyniana sporo uczyniła by bardzo pogorszyć stosunki z obu tymi państwami.
        Co nie przeszkadza w niczym domagania się obecnie pomocy.

No i jedno istotne zagadnienie – Ormianie prócz Karabachu zajmują też 7 prowincji,
        formalnie nie wchodzących w skład Karabachu i do ich zajęcia zamieszkałych przez ludność
        azerską. Z tych ziem wygnano ca. 750 tys. Azerów ( z Karabachu ca. 40 tyś).
        • walter622 1.10.20 01.10.20, 22:01
          brat_kryzysa napisał:

> Trochę do poczytania

Słuchowiska

www.youtube.com/watch?v=hqiiDH_qXlE
          www.youtube.com/watch?v=lLmAAUlteUg
          Ciekawostka:

pl.qwe.wiki/wiki/List_of_United_Nations_Security_Council_resolutions_on_the_Nagorno-Karabakh_conflict
          pl.qwe.wiki/wiki/Council_of_Europe_Parliamentary_Assembly_Resolution_1416_(2005)

• rosjaiswiat1 Re: Genocyd Greków i Ormian 01.10.20, 23:01
          walter622 napisał:

> cud może uratować Armenię przed klęską.

Wlasciwej Armenii nic nie zagraza. Ona jest broniona ukladem wspolnej obrony z Rosja, i innymi panstwami. Ale Nagorny Karabach utrzymac bedzie bardzo ciezko. Wlasciwie sprawa jest beznadziejna, i wszystko zalezy wylacznie od dobrej woli Azerow.
          Nikt nie wspominal na forum o jednej bardzo waznej sprawie. Nagorny Karabach, jako czesc Azerbajdzanu, jest uznany nie tylko przez zachod, a i przez wszystkie panstwa bylego ZSRR, wlaczniez Rosja. Wiec zadne panstwo nie uznaje niepodleglosci Nagornego Karabachu, i to najciekawsze - wlacznie z Armenia.
          W sumie sprawa Nagornego Karabachu w niczym nie rozni sie od Donbasu. Oczywiscie poza jednym - Donbas ma gwarancje Rosji, ktora jest jednym ze swiatowych mocarstw nuklearnych, a Nagorny Karabach ma gwarancje Armenii, o ktorej wiele nie da sie powiedziec. Wiec Azerbajdzan ma teraz proste zadanie, odciac Nagorny Karabach od Armenii, a dalej zwykla blokada, i zmuszenie Ormian do ucieczki z Nagornego Karabachu.
        • brat_kryzysa Re: Genocyd Greków i Ormian 02.10.20, 10:11
          Walter a powiedz mi jak tam się znaleźli Azerowie ? Czy czasem nie dzięki bezmyślnej polityce ZSRR ?
          Co do Armenii zgadzam się , ich elity to totalni idioci, z jednej strony na krotka metę niestabilność hamuje zapędy zachodu by budować tam rury, jednak na dłuższą metę, wpuszczenie tam Turcji będzie zle
          • walter622 Re: Genocyd Greków i Ormian 02.10.20, 14:04
            brat_kryzysa napisał:

> Walter a powiedz mi jak tam się znaleźli Azerowie ?

W ten sam sposób jak Ormianie. Tureckie plemiona zaczeły zasiedlać te ziemie za czasów
            perskiego panowania.
            Natomiast Ormianie zaczeli zasiedlać te ziemie po ich przłączeniu do Imperium Rosyjskiego,
            tj. po wojnie rosyjsko-perskiej 1826-28 r. , w ramach zasiedlania pogranicza ludnością
            chrześcijańską, w tym celu sprowadaną z Iranu i Imperium Osmańskiego. W ten sam sposób
            pojawiło się w tym regionie osadnictwo niemieckie i ... czeskie.
            Odwoływanie się do Artzakh i Wielkiej Armenii test zwykłą, prymitywną demagogią.
                • berek_p Re: Genocyd Greków i Ormian 02.10.20, 22:48
                  Jeden i drugi piszą glupoty.
                  Kiedy tam mieszkali Ormianie, jeszcze 2000 lat nikt nie słyszał o ludach tureckich.
                  Turcy tam pojawili się dopiero po najazdach Mogolskich.
                  Ormianie tam mieszkali jeszcze setki lat przed naszą erą.
                  • rosjaiswiat1 Re: Genocyd Greków i Ormian 02.10.20, 22:52
                    berek_p napisał:

> Jeden i drugi piszą glupoty.

Jestem pewien, ze brat_kryzysu po prostu pomylil sie. Bo z calosci tego co on pisze jasno wynika, ze to Ormianie maja wieksze prawa na te ziemie ze wzgledu na to, ze to ich rdzenne ziemie.
                    • berek_p Re: Genocyd Greków i Ormian 03.10.20, 09:59
                      Ormianie są ludem tak starym jak ludy Asyrii czy Grecji i Rzymu.
                      Obecna Turcja to dawne greckie królestwa.
                      Czy oni wiedzą gdzie była Troja opisana w Iliadzie Homera ?
                      Na podstawie tej powieści miasto zostało odnalezione przez niemieckiego archeologa a także skarby Priama.
                      • mongolszuudan Re: Genocyd Greków i Ormian 03.10.20, 13:46
                        Obecna Turcja to dawne greckie królestwa.
                        Czy oni wiedzą gdzie była Troja opisana w Iliadzie Homera ?

Troja (Ilion) opisana w Iliadzie Homera istniala tylko w fantazji Homera. Car Alakszandusz z Wilusy i jego poddani byli Luwijczykami, a to lud bliski do Chettow, i do Mycenskiej Grecji - Achaji (Achchijawy) nie miali zadnego stosunku. Zadnych sladow greckiej obecnosci w Wilusie czasow Wojny Trojanskiej nie ma (nawet przedmiotow jawnego importa nie za duzo). I nie ma zadnych sladow tej bajecznej Wojny Trojanskiej. W czasy zycia Homera Grecy napewno juz bywali w tej miejscowosci, choc nie bylo tam i wtedy zadnego stalego greckiego osiedla (moze nawet bywal i sam Homer w mlodosci, jeszcze nie bedac slepym - topografia kraju w Iliadzie opisana slusznie i w drebnostkach), i owszem mogli widziec jakis tam wielkie ruiny i znali od miejscowych mieszkancow nazwe dawnego miasta, pary jego wladcow - i tyle. Homer ta informacje zjednoczyl z greckimi legendami o starozytnych achejskich carach i wymyslil nieistniejaca Wojne Trojanska i niby grecka Troje.
              • walter622 Re: Genocyd Greków i Ormian 02.10.20, 15:45
                brat_kryzysa napisał:

> To powiedz mi które to rdzenne ziemie ormiańskie ?

Wybacz, lecz nie mam zamiaru udzielać korepetycje z zakresu
                historii Ormian i Azerów. Jeżeli chcesz o tym dyskutować, to
                wpierw odrób zadanie domowe w zakresie podstaw.
                1. Artzakh we wczesnym średniowieczu była pogranicną prowincją
                Wielkiej Armenii.
                2. To że we wczesnym średniowieczu ziemie współczesnego Karabachu
                były whodziły w skład Wielkiej Armenii nie upoważnia Ormian do
                mordowania i wyganiania tam mieszkających Azerów.
                3. W poprzednim wpisie podałem cztery rezolucje ONZ z których jasno
                wynika kto w tym konflikcie faktycznie jest agresorem . Przez ponad 30
                lat nic w tym zkresie nie uczyniono, a teraz lament i krzyk. Do wina ormiańskich
                elit politycznych , które konsekwentnie odrzucały jakiekolwiek plany
                pokojowego zakończenia tego konfliktu. No a teraz mamy do czynienia z
                najorszym scenariuszem.

• rosjaiswiat1 Re: Genocyd Greków i Ormian 02.10.20, 19:06
              walter622 napisał:

> Natomiast Ormianie zaczeli zasiedlać te ziemie po ich przłączeniu do Imperium Rosyjskiego,

To byl powrot Ormian na te ziemie, z ktorych byli wypedzone w poznym sredniowieczu przez perskie wladzy.Ktore postanowili zastapic nie zbyt lojalnych Ormian, na bardziej lojalnych Turek, wyznajacych islam. Po zwyciestwie Rosji, jak Ty slusznie napisales, proces odwrocil sie.
          • rosjaiswiat1 Re: Genocyd Greków i Ormian 02.10.20, 18:58
            brat_kryzysa napisał:

> Walter a powiedz mi jak tam się znaleźli Azerowie ? Czy czasem nie dzięki bezmy
            > ślnej polityce ZSRR ?

To nie byla polityka ZSRR, a bezposrednia decyzja Stalina. Trzeba przyznac, ze on doskonale znal sie na sprawach narodowosciowych, i gdy kreslil osobiscie granicy poszczegolnych republik w ZSRR, to zakladal miny. On robil to celowo, zeby rozpad ZSRR, gdyby do niego doszlo, byl jak najbardziej krwawy, to jego zdaniem mialo uchronic Zwiazek Radziecki przed rozpadem. Niestety, chociaz rozpad i byl dosc krwawy, ZSRR to nie uchronilo.
            • eva15 Re: Genocyd Greków i Ormian 02.10.20, 23:19
              Tak, w radzieckich republikach pewnie tak. Ale Polsce Stalin nie podłożył żadnej miny, wręcz przeciwnie - zadbał o jednolitość narodową i wyznaniową Polaków, co dało Polsce ( PRL) dziesięciolecia spokojnego istnienia w ramach jednego spójnego państwa. Bez żadnych narodowych, etnicznych i religijnych konfliktów.
              • rosjaiswiat1 Re: Genocyd Greków i Ormian 02.10.20, 23:25
                eva15 napisała:

> Tak, w radzieckich republikach pewnie tak. Ale Polsce Stalin nie podłożył żadne
                > j miny, wręcz przeciwnie - zadbał o jednolitość narodową i wyznaniową Polaków,
                > co dało Polsce ( PRL) dziesięciolecia spokojnego istnienia w ramach jednego sp
                > ójnego państwa. Bez żadnych narodowych, etnicznych i religijnych konfliktów.

I jak dobrze wiemy, Polacy tego nie docenili smile
                • eva15 Re: Genocyd Greków i Ormian 02.10.20, 23:53
                  On (Stalin) nie zrobił tego z miłości do Polaków, lecz ze względu na ówczesne realia geopolityczne.

Ale - czemu Polacy oczekują od innych mocarstw miłości, zamiast cieszyć się dobrymi dla nich decyzjami?
                  Miłość nigdy nie jest myślą przewodnią w decyzjach geopolitycznych, a Polska po dziś dzień neguje decyzje Stalina mają mu za złe, że nie był propolski.

A przecież, jak pisał już Goethe, są decyzje z pozoru ze złych motywów podjęte, które podmiotom tych decyzji wychodzą na dobre,.

Jam częścią tej siły, która wiecznie zła pragnąc, wiecznie dobro czyni.
                  /Johann Wolfgang von Goethe, Faust/
                  • mongolszuudan Re: Genocyd Greków i Ormian 03.10.20, 14:14
                    Nie bedzie zadnej Gubernii Suwalskiej. Polacy zrobili co chcieli. Rosjanom brzydzi wszystko co jest polskie. Polska w rozumieniu wiekszosci mieszkancow Rosji to absolutnie zapadlo, zaszkwar, skwierna, charam, brud i scierwo - czego nie mozna dotykac, bo zabrudzisz i zhanbisz samego siebie. Pilska moze spac spokojnie. Nigdy wieciej nie zobaczy ona na,swoum terenu ani rosyjskich wyzwoliceli, ni okupantow, ni przyjacieli i sojusznikow, ni szabrowcow i marudziorow. Szeroki korytarz do Kaliningradu, jesli bedzie w nim potrzeba, Rosjabie lekko zrobia przez Litwe.
                        • rosjaiswiat1 Re: Genocyd Greków i Ormian 03.10.20, 17:27
                          mongolszuudan napisał:

> Proznie marzenia. Rosja nigdy nie dopusci rewizji granic jaltinsko-poczdamskich

Alez juz tak stalo sie. Bo granicy ZSRR zmienili sie, zreszta i samego panstwa nie stalo. I to wszystko za zgoda zdrajcy Gorbaczowa i alkoholika Jelcyna. Wiec nic nie stoi na przeszkodzie, zeby granicy zostali zmienione.
                          • mongolszuudan Re: Genocyd Greków i Ormian 03.10.20, 19:10
                            W jakim miejscu zmienili sie wewnetrzne granicy republik ZRSR? Nie liczac kilku km² pogranicza z Chinami na Dalnym Wschodzie, w Kazachstanie i Kirgizji. I niektorych morskich granic. Co nie ma zadnego stosunku do granicy ZRSR jalcinsko-poczdamskiej, okupionej dziesiatkami milionow ofiar.
                            • rosjaiswiat1 Re: Genocyd Greków i Ormian 03.10.20, 19:16
                              Aleksandr, przeciez w umowach, o ktorych Ty piszesz, byla tylko jedna granica, czyli granica ZSRR. Nikogo nie obchodzilo to, jak ZSRR byl podzielony administracyjnie. A jak juz tak Ciebie interesuje temat zmiany granic w nowopostalych panstwach, po rozpadzie ZSRR, to granica rosyjsko-ukrainska zmienila sie, poniewaz Krym wrocil do macierzy.
                              • mongolszuudan Re: Genocyd Greków i Ormian 03.10.20, 19:27
                                O czym ty wogole? Wewnetrzne granicy republik ZRSR to ich wewnetrzna sprawa. Zewnetrzna zachodnia granica - nie. Zmiana jej to rewizja powojennych zewnetrznych granic panstw, to odwarta skrzynia Pandory i powod dla nowej wojny europiejskiej wszystkich przeciw wszystkich.
                                    • mongolszuudan Re: Genocyd Greków i Ormian 03.10.20, 20:23
                                      Nigdzie, oprocz Rosji, ludnosc rosyjska nie przewaza. I Rosja wszystkich odpuscila. Jesli Rosjanom nic nie grozi, to rosyjskie panstwo ich los wogole nie obchodzi. Chca asymilowac sie dobrowolnie, wrocic do Ojczyzny przodkow, jechac na Zachod - to ich sprawa. Inna sprawa jesli ich zaczynaja tam gnebic, mordowac, deceduja pozbawic praw obywatelskich. W takim razie - wot wam, sqrwele, Nadniestrze, Krym, republiki ludowe Donbasu.
                                    • rosjaiswiat1 Re: Genocyd Greków i Ormian 03.10.20, 20:13
                                      mongolszuudan napisał:

> Rosja wszyscy zewnetrzne-polityczne funkcji, obowiazki i garancji ZRSR wziela na swoje plecy.

Aleksandr, uklad jaltanski mial jasno okreslony cel - podzielic strefy wplywow w Europie.
                                      Byc moze Ty lepiej od wielu znasz sie na starozytnej historii, a le wspolczesna historie, a szczegolnie wszystkie uklady, zawarte od czasu powstania ZSRR, ja znam doskonale. I jesli Putin mowi o tym, granicy w Europie nie mozna zmieniac, to mowi tylko dlatego, ze wie czym jest poprawnosc polityczna. Bo on doskonale zdaje sobie sprawe z tego, ze granicy, ktore zostali wyznaczone w Jalcie, to granicy wplywow, a nie granice panstwowe. Zachod pierwszy zlamal ten uklad. I gdy przyjdzie odpowiednia pora, to nie watpie, ze granicy beda skorygowane, zgodnie ze strategicznymi interesami wielkich.
                                      • mongolszuudan Re: Genocyd Greków i Ormian 03.10.20, 20:39
                                        Jaki kraj europiejski ma granice zewnetrzne inne, niz jalcinskie? Niemcy nie przyklad - rozbior ich na strefy okupacyjnie myslil sie jak tymczasowy. Granicy zewnetrzne bylego ZRSR w Europie, bylych Czechoslowacji i Jugoslawii nie ciut nie zmienili sie. I kazdego, kto sprobuje ich zmienic, beda bic calym swiatem. Zeby nikomu innemu nie powadno bylo otworzac skzynie Pandory. Bo niedowolbym istniejacymi granicami i w Europie i w calym swiecie faktyczne wszyscy. Somalu, Sudan nikogo nie obchidza. Nie za nich byli milioby ofiar Drugiej swiatowej. Ale daj tylko jedyny przyklad ze.mozna to robic w Europie, caly swiat natychmiast przetworzy sie do piekla. Dziala jalcinski-poczdamski system. I bedzie dzialac dopoki ludzkosc Europy nie zdeceduje konczyc swoje zycie samobojstwem.
                                        • rosjaiswiat1 Re: Genocyd Greków i Ormian 03.10.20, 20:50
                                          Aleksandr, ja nie widze sensu dalszej dyskusji, poniewaz my dyskutujemy o roznych sprawach. Ty, niewiadomo czemu uwazasz, ze granicy w Europie nie zmienili sie, ja, jak i bardzo wiele powaznych analitykow, uwazam, ze granicy zmienili sie, poniewaz powstanie nowych panstw, i znikniecie starych, nie moglo obejsc sie bez tego, zeby mapa Europy stala wygladac calkiem inaczej. Uklady z Jalty gwarantowali granicy panstw, ktore wtedy istnieli. Dla mnie to jest oczywiste, dla Ciebie nie koniecznie. Wiec my sa w slepym zaulku, z ktorego jest tylko jedno wyjscie - kazdy pozostaje sie przy swoim.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka